2016 yılı başından beri yaşadığım Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen ve her yıl 6 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan dünyanın en büyük halk şenliği Oktoberfest, Münih’in başkent olduğu Almanya’nın en büyük eyaleti Bavyera’nın kültüründe önemli bir yer tutar. Oktoberfest için dünyanın birçok yerinde kutlamalar yapılır; ama orijinali Münih’tedir. Münih’in yerlileri Oktoberfest için kısaca Wiesn sözcüğünü kullanır.

Oktoberfest Ne Zaman Kutlanır

1810 yılından beri düzenlenen Oktoberfest, ismi Ekim Festivali olduğu halde Eylül’de başlar ve 16 gün sürerek Ekim ayının ilk pazar günü sona erer. Fakat Ekim’in ilk pazar günü ayın 1 veya 2’si ise, 3 Ekim’i kapsayacak şekilde uzatılır. Böylece, 1990 yılında Berlin duvarının yıkılarak Almanya’nın birleşmesiyle resmi tatil olarak kabul edilen 3 Ekim Almanya Birleşme Günü (German Unity Day – Tag der Deutschen Einheit) de festivale dahil edilir. Öyleyse Ekim’in ilk pazarı eksi 16 gün olarak festival tarihlerini hesaplayalım:

oktoberfest neden kutlanır

Oktoberfest, dünyanın en büyük halk şenliği olarak biliniyor.

17 Eylül – 3 Ekim 2016 (pazar günü 2 Ekim’di 1 gün uzattık),

16 Eylül – 3 Ekim 2017 (pazar günü 1 Ekim’di 2 gün uzattık),

22 Eylül – 7 Ekim 2018

Ve böyle gider :) Sanırım mantığını anlatabildim.

Oktoberfest Neden Kutlanır

Oktoberfest ilk olarak 1810 yılında Bayvera prensi Ludwig ile prenses Therese’nin evlilik töreni şerefine düzenlenmiş. Zaten festival alanının ismi de prensese atfedilerek Theresienwiese (Therese Alanı) olmuş. Düğün merasiminin anısına gerçekleşen kutlamalar her geçen yıl büyümüş ve sonuçta bugünkü halini almış. İnsanların hala yerel kıyafetlerle festivale katılıyor olmaları da, festivalin geçmişlerine ve kültürlerine ait bir olay şeklinde ortaya çıkmasından kaynaklanıyor işte.

Ne Zaman Gidilir

oktoberfest

Oktoberfest’te özellikle cuma ve cumartesi günleri aşırı kalabalığa hazırlıklı olun.

Oktoberfest’e gitmek için en uygun zaman yok, tamamı şenlikli geçiyor. Cumartesi günlerinin en yoğun, cuma ve pazarın orta yoğun, haftanın diğer günlerinin ise nispeten az yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Bir de resmi tatil olduğunu belirttiğim 3 Ekim çok kalabalık oluyor. Az yoğun demek, etraf boş olacak ve eğlenceli geçmeyecek demek değil; aksine oturacak yer bulma şansı yüksek olduğu için bence en çok gidilesi günler.

Başında gidenler açılış seremonisine katılabilir; öğle saatinde gerçekleşen geleneksel olayda Münih belediye başkanı büyük bir ahşap fıçısına çeşme çakıyor ve “O’zapft is!” (Çeşme açık) diye bağırıyormuş. Böylece bira çadırlarındaki çeşmelerden biralar servis edilmeye başlanıyormuş :) Hem açılış hem de cumartesi günü olduğu için çok aşırı kalabalık olacağından emin olabiliriz elbette.

Özellikle tatili az bir zaman kala belli olanlar, konaklayacak yer bulabilme açısından ikinci haftayı tercih edebilirler; çünkü önceki yıllarda ilk haftanın hep daha kalabalık olduğu raporlanmış. Ben Kurban Bayramı tatilini fırsat bilerek Oktoberfest’in 2014 yılındaki son üç gününe gitmiştim; acaba ilk günlerdeki coşku kalmaz mı diye tereddüt ederek gittiğim halde hiç öyle bir durum olmadığını gördüm, aksine o hali bile fazlasıyla kalabalıktı.

münih gezilecek yerler

Yalnızca Oktoberfest’e uğrayıp geri dönmek olmaz, Münih’i gezmeye vakit ayırmalısınız.

Ne Kadar Kalınır

Bence 2 gün gibi bir süre Oktoberfest için yeterli. Ama yalnızca festivale uğrayıp geri dönerseniz Münih‘e haksızlık etmiş olursunuz; çünkü gezilmeyi kesinlikle hak eden güzel bir şehir. Böyle düşününce, şehre de 2 gün ayırarak toplamda 4 gün diyebiliriz. “Tüm gün bira çadırında oturup ne yapacağım, biraz takılıp kaçar ve gezerim” diyenler için 3 gün de yeterli olur, mesela ben son saydığım gruba dahil oluyorum :)

Münih’te Nerede Kalınır

En kritik konulardan birine geldik. Bir yerin yüksek sezonuna, hele ki böyle festival zamanına denk gelirsek konaklama ücretleri bütçeyi fena aşabiliyor malum. Şehirdeki tüm oteller, hosteller bu dönemde fiyatları birkaç katına çıkarıyorlar. Hatta ev sahipleri ve kiracılar da Oktoberfest’i dört gözle bekliyorlar, birkaç gün eş dostun yanında kalıp evlerini bizim gibi turistlere kiralayarak sonraki aylarda o parayla rahat ediyorlar :)

theresienwiese

Festivalin düzenlendiği Theresienwiese’ye yakın bir yerde konaklamaya çalışın.

Peki ne yapacağız? Her zaman olduğu gibi planlamalarımızı erkenden yapıp fiyat-performans dengesi yüksek olan az sayıda yerden birini kapmak en iyi çare görünüyor. Airbnb‘deki seçenekler bana biraz daha insaflı görünmüştü, yoksa gecelik 150 Euro verip şehre 50km mesafedeki otellerde kalmak gibi saçma şeyler yapmak zorunda kalacaktım. 3 ay kala Airbnb’deki ev sahipleriyle konuşmaya başladım ve birkaç hafta boyunca iyi bir şey bulamayıp delirdikten sonra geceliği 120 Euro’ya iki kişi için (zorlarsak 3 bile olurdu) 1+1 ev bulabildim (Normal zamanlarda geceliği 50 Euro’ymuş). 3 gece konaklamaya Airbnb’nin komisyonu da eklenince 403 Euro ödemiş oldum. O kadar parayı Oktoberfest’i göreyim diye verdikten sonra sıkıysa festivalde eğlenme :)

En ucuz konaklama seçeneği çadırlar, karavanlar, oda kiralamak veya çok yataklı hostel odalarında kalmak. Bahsettiğim ilk üçü için Airbnb’ye bakılabilir. Kamp yapmaya uygun alanlardan en popüleri Campingplatz Thalkirchen imiş. Campingplatz Obermenzing, Campingplatz Nord-West ve Campingplatz Langwieder See ise diğer kamp alanları. campingplatz.muenchen@web.de adresine email atarak detayları sorabilirsiniz.

Festival Theresienwiese isimli alanda düzenleniyor, şehrin merkezi Marienplatz, ulaşım açısından her yere en kolay gidilen ve neredeyse tüm toplu taşıma araçlarının geçtiği yer ise ana tren istasyonu (Almancası Hauptbahnhof). Gezi planınıza göre bu saydıklarımdan en çok ihtiyacınız olana ne kadar yakın olursanız o kadar iyi yani. Festival alanının Hauptbahnhof’a yürüme mesafesi 1.5 km ve Marienplatz’a 2.5 km.

oktoberfest nerede

Çadırlar 22:30’da kapanıyor ve gece yarısına kalmadan festival alanı sakinleşiyor.

Hem festivale yakın olup hem nispeten uygun fiyatlı yerler olarak Pasing ve Schwabing bölgeleri öne çıkıyor, ben Pasing’te kalmıştım. Metro veya tramvay durağına yakın olduktan sonra sorun yok, yarım saatten kısa sürede gidiliyor.

Airbnb’de komisyon ödemek zorunda olduğumuzu düşününce Booking.com daha mantıklı olabilir, en azından bir tane ayırın ve dursun. Otel seçeneklerini görmek ve benim gibi geç kalıp kafayı yemeden yerinizi ayırmak için tıklayın.

Gece nasıl dönerim gibi endişeler olmasın, Oktoberfest sabah erken saatlerde başladığı için gece yarısına kalmadan zaten herkes ‘kelle’ oluyor :) O yüzden otobüs-tramvay-metro henüz bitmeden dönüş yolculuğuna başlamış olma ihtimaliniz yüksek. Eğer öyle olmazsa da festivale özel bir sürü ek sefer konuluyor, büyük ihtimalle kolayca geri dönebileceksiniz.

Gitmeden Önce

Oktoberfest’te biraların servis edildiği festival çadırlarının limitli kapasitesi var ve festivalin ününü duyan insanlar dünyanın dört bir yanından buraya akın ettikleri için çadırlar çok kısa sürede doluyor. Dolan çadırlara giriş durduruluyor ve içerideki insanlar çıkana kadar bir daha giriş şansı olmuyor. “Wegen Überfüllung vorübergehend geschlossen” benzeri bir pankart asılan veya kısaca Almanca’da kapalı anlamına gelen “geschlossen” kelimesini gördüğünüz yerler için şansınızı kaybettiniz demektir. Anca içeriden birileri çıkacak da, siz ona denk gelip gireceksiniz de filan zor yani. Bir istisna dışında, rezervasyon yapmak.

oktoberfest ne zaman

Hava güzelse çadırların bahçelerine de oturma alanları kuruluyor ve böylece kişi kapasiteleri artıyor.

Özellikle yoğun olarak bahsettiğim günlerde veya herhangi bir gün öğleden sonra gittiğinizde yer bulma ihtimaliniz gerçekten çok düşük, hele ki kalabalık bir grupsanız imkansıza yakın diyebiliriz. Benim gitmeden önce okuduğum yerlerde bir iki kişiyseniz, bir de hava çok soğuk veya yağmurlu değilse (dışarıya da oturma alanları kuruluyor, soğuk veya yağmurluysa bu alanlar iptal, kapasite iyice azalıyor) yer bulursunuz diyordu ama iki kişi gittiğim ve hava hep açık olduğu halde, saat 12:00 gibi erken sayılabilecek bir vakitte gitsem bile cuma ve ctesi günleri yer bulmanın çok zor olduğunu gördüm.

Peki nasıl rezervasyon yapılır? Şu adreste çadırlar hakkında bilgi ve iletişim numaraları yazıyor, şansınızı denemek yerinde olacaktır. Öncelik yerel insanların olduğu ve rezervasyonlar 6 ay önceden alınmaya başlandığı için rezervasyon denemeleri başarısız sonuçlansa da moral bozmak yok. Öğleden önce gidin, kapılarını komple kapatmamış bir çadır bulun, kapı görevlisine olabildiğince yakın durun ve bekleyen diğer insanlar gibi kaç kişi olduğunuzu elinizi kaldırıp o sayıyı yaparak gösterin. Fazla kişiyseniz bölünmek avantajlı olabilir. Biraz sabır ve biraz şansınız varsa istediğiniz olacaktır. Ben tam olarak bu yöntemle Marstall çadırına girebilmiştim. Bir de mümkünse sırt çantası götürmeyin, en popüler çadırlardan biri olan Paulaner’e sırt çantası yüzünden alınmamıştım.

oktoberfest

“…geschlossen” tabelası asılan çadırlar yoğunluktan dolayı girişe kapatılıyor, yalnızca rezervasyonlu girişe izin veriliyor.

Tercih şansı olanlar için (haftaiçi ve erken saatte gidenler) Paulaner, Augustiner ve Hofbräu çadırları öncelikli olarak denenebilir; çünkü bunlar aynı zamanda Münih’teki ünlü bira markalarının isimleri. Son tercih ise Weinzelt olmalı, çünkü isminin Türkçe karşılığı “şarap çadırı” olan bu çadır bira yerine şarap odaklı. Ve sonraki bir saate rezerve edilmiş masalara oturmayın, yoksa sahipleri geldiğinde siz kalkmak durumundasınız ve o saatte başka uygun masa yoksa ortada kalırsınız.

Çok denediniz ama ne yaptıysanız kesinlikle hiçbir çadıra giremiyorsunuz. Şimdi ne olacak? Öncelikle orada olduğunuz her gün, yer bulamadığınız gün gittiğiniz saatten daha erken giderek şansınızı tekrar deneyin. Ama yer bulamadığınız gün de çöp olmadı tabii. Münih’i gezin, yukarıda bahsettiğim gibi zaten şehrin merkezi olduğu için mutlaka uğrayacağınız Marienplatz’ta Hofbräuhaus isimli yere gidin. Hofbräu birasının fabrikası olan bu binada da Oktoberfest çadırlarındaki aynı eğlence var.

oktoberfest nerede kalınır

Şehir merkezindeki Hofbräuhaus’un da festival çadırlarından aşağı kalır yanı yok.

Hofbräuhaus da olmadı (fazlaca şanssız bir insansınız), veya beğenmediniz. O zaman istikamet English Garten (İngiliz Bahçesi). Yine Münih’in mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olan bu kocaman bahçede Chinesischer Turm (Çin Kulesi) yönlendirmelerini takip edin, yiyip içen insanları göreceksiniz zaten. Ben tüm gün çadırda oturmak yerine mekan değiştirmeyi tercih edip günün son birasını burada içmiştim, kargaşa ve gürültüden uzak olan gidilesi bir yer. Bence Oktoberfest’in çok saçma ve gereksiz olduğunu düşünen Münihliler İngiliz Bahçesi’ni tercih ediyorlar :)

ingiliz bahçesi münih

İngiliz Bahçesi’ndeki Çin Kulesi ve etrafındaki masalarda oturan çoğunlukla yerel insanlar..

Münih’e Nasıl Gidilir?

Münih’te yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın sayesinde Türkiye’den Münih’e çok fazla direkt uçuş var. Ben Kurban Bayramı tatilinde gittiğim için Türk havayolu şirketlerinin bayram biletleri pahalıydı ve Almanya’nın ulusal havayolu olan Lufthansa‘yı tercih etmiştim.

Festival alanına gitmek için en uygun yöntem toplu taşımayı kullanmak. Metronun (U-Bahn) U4 veya U5 hatlarından biriyle Theresienwiese, veya banliyö treni (S-Bahn) ile Hackerbrücke durağında indikten sonra kalabalığı takip ederek alana ulaşabilirsiniz. Tramvayın ise 18 veya 19 numaralı hatlarının Hermann-Lingg-Strasse durağında inilebilir. Avrupa’daki birçok şehir gibi “bilet alacağınıza güveniyor ve kontrol etmiyoruz, ama almadığınızı yakalarsak cezayı yersiniz” bilet mantığı geçerli.

oktoberfest nasıldır

Festival alanına gitmek için herkes gibi siz de toplu taşımayı kullanın.

Oktoberfest’te Ne Yapılır?

Oktoberfest; festival alanına kurulmuş lunapark, yemek yerleri ve elbette festival çadırlarından oluşuyor. Alana veya çadırlara giriş ücreti yok, ama içerideki yeme-içme ve eğlence gibi her şeye para ödüyorsunuz doğal olarak. Kredi kartı genelde kabul etmiyorlar, o yüzden yanınızda nakit bulunması daha avantajlı olur.

Çadır açılış saatleri haftaiçi 10:00 ve haftasonu 09:00. Benim sabah gözlerimi açık tutmaya çabalayıp kahvaltımı edecek kruvasan ve kahveyi aradığım saatte insanların çılgın gibi bira içmeye akın etmelerine gerçekten inanamamıştım :) Kapanış saati ise 22:30. Tek istisna olan Käfer çadırı 01:00’e kadar açıkmış. Yok yetmez ben geceye devam edeceğim diyenler için çadır kapanış saatinden sonra şehirde birçok parti de düzenleniyor afişlerini görürsünüz. Avrupa’daki en büyük parti alanı olarak bilinen Kultfabrik‘i öneririm, çok sayıda mekandan istediğinizi seçersiniz. Zaten Oktoberfest’ten çıkan birçok kişi oraya akın ediyor. Metronun Ostbahnhof durağında inerek gidilebilir.

Çadırlar kapandıktan sonra Kultfabrik iyi bir seçenek, çok sayıda mekandan birisi size mutlaka uyacaktır.

Çadırlar kapandıktan sonra Kultfabrik iyi bir seçenek, çok sayıda mekandan birisi size mutlaka uyacaktır.

Bulunmak istediğiniz yere gidin ve yapmak istediğiniz şeyi yapın. Dönmedolaba veya diğer eğlence aletlerine binmek olabilir, geleneksel yiyeceklerden olan çubuğa geçirilmiş balıklardan (Steckerl Fisch) veya mis kokulu nutellalı kreplerden yemek olabilir, çadırda arkadaşlarla veya aynı masayı paylaştığınız tanımadığınız insanlarla sohbet edip kadeh tokuşturmak ve şarkılara eşlik etmek olabilir. Kısacası keyfinize bakın, zaten bunun için gelmiştiniz :)

oktoberfest

Ben resim çekilirken kareye kendini dahil eden sevimli insanlar :)

Oktoberfest’te Ne Yapılmaz?

Kapı görevlilerine, garsonlara ve diğer insanlara karşı kaba olunmaz. Çok sarhoş olunup taşkınlık yapılmaz. Sırf içip kafasına göre takıldığı için ‘potansiyel’ olarak görülen etraftaki kızların dibine düşülmez ve rahatsız edilmez. Ayrıca, sadece eğlendiği için yanınızdaki bayana gülümseyen veya onunla konuşan erkeklere sapık muamelesi yapılmaz. Mesela ben alanda ve çadırın içinde gezinirken birasını bana doğru kaldırıp şerefe yapan bir sürü erkek oldu, kostümlü olduğum için kol atıp benimle resim çekilmek isteyenler oldu. Bunlar normal şeyler ve kimse kimseye asılmıyor, rahat olun :) Siz ayıkken sarhoş muhabbetleri sıkıcı olabilir tabii, öyle insanlar size sarmak isterse kibarca teşekkür ederek uzaklaştırın. Kibarca.

Çadırlarda büyük bir coşku ve eğlence var, yanlış şeyler yaparak kendinizi bundan mahrum bırakmayın.

Çadırlarda büyük bir coşku ve eğlence var, yanlış şeyler yaparak kendinizi bundan mahrum bırakmayın.

Ayrıca masanın üstüne çıkarak dans etmeyin, kafanızı masaya koyarak veya bir yere yaslanarak uyumayın, çadıra kendi yemek veya içkinizi sokmaya çalışmayın, kapalı alanlarda sigara içmeyin ve bira bardaklarını çalmaya çalışmayın. Bu saydıklarımın herhangi birini yaparsanız çadırdan derhal uzaklaştırılırsınız.

Oktoberfest’te Ne Giyilir?

Öncelikle havanın soğuk olacağını söyleyelim, ortalama sıcaklıklar gündüz 13 ve gece 4 derece civarıymış. O yüzden yanımıza sıcak tutacak kıyafetler almayı unutmuyoruz. Onun dışında insanlar hep geleneksel kıyafetlerle festival alanına geliyorlar, ben sevdiğim için yine kostüm diktirmiştim (ilk kostümlü maceram için bakınız: Venedik Karnavalı). Venedik Karnavalı’nda olduğu gibi Oktoberfest Alman kostümü için de Efe Kostüm İmalat‘tan destek aldım, kostumce.com adresinden iletişime geçebilirsiniz. Kostüm modelleri için tıklayın.

Geleneksel kıyafetlerin genel ismi Trachten. Erkeklerin giydiği deri pantolonlara Lederhosen, kadınların giydiği elbiseye ise Dirndl deniyor. Gerçekten kostüm bulma niyetindeyseniz internetten aratıp bakınabilirsiniz, gidince oradan da alınabilir ama en az 100 Euro tutar, o yüzden Türkiye’deki kostümcülerde veya terzide yaptırmak (veya kiralamak) daha mantıklı olur. Yok ben kendi imkanlarımla mümkün olduğunca benzeyeyim diyenler ise şöyle yapabilir.

oktoberfest ne giyilir

Festival alanındaki insanlar genelde geleneksel kıyafet giymiş oluyor.

Erkekler: Kırmızı-beyaz (veya yoksa mavi-beyaz) küçük kareli gömlek (en kötü ihtimalle sadece kareli olması yeterli), koyu kahve pantolon (varsa kadife, hem sıcak tutar. Üşümem diyenlere kısa pantolon, zaten asıl geleneksel olan o), kahverengi (yoksa herhangi bir renk, tercihen koyu renk) pantolon askısı, kalın beyaz çoraplar (paçaların üstüne çekeceğiz), siyah ayakkabılar. Kravat veya şal/atkı takmıyoruz, yakamız serbest.

oktoberfest ne giyilir

Kostümüm genel ortama uygundu, ama daha geleneksel olabilirmiş.

Kadınlar: Benim kostümüm tam olarak geleneksel değil, biraz moda-şov karışık :) Üst taraf doğru; yakası olabildiğince (!) açık kalın askıları olan elbise, içine kısa kollu beyaz bluz. Ortalıkta festival resimlerinde abartıldığı kadar seksi kadınlar cirit atmıyor olsa da göğüs dekoltesi durumu var evet. Alt tarafta ise etek dizaltında oluyor ve etekle aynı boyda hizmetçi önlüğü gibi bir şey takıyorlar. Yani benim elbisenin etek kısmındaki beyaz parçanın, eteğin tüm ön tarafını kaplaması ve desenli olması gerekiyor gibi düşünebiliriz. Açık olan bağrımızı süsleyecek kolyeyi de eksik etmiyoruz, büyük uçlu ve renkli ipli olanlarını tercih edebilirsiniz. Ayakkabı koyu renk ve topuksuz olsun. Onlar genelde siyah babet giyse de ben üşürüm diye bot giymiştim. Uyumlu olacağını düşündüğüm için beyaz külotlu çorap tercih ettim, ten rengi külotlu çorap da giyilebilir ama siyah veya renkli-desenli olmasın.

Oktoberfest’te Ne Yenir Ne İçilir & Maliyeti

prost ne demek

Zorlukla tek elle kaldırabildiğim 1 litrelik festival biraları.. Prost!

Çadırlardaki biralar Oktoberfest için özel mayalanıyor ve yine Oktoberfest’e özel olarak 1 litrelik bardaklarda servis ediliyor. Benim gibi ortalama bir kızın, doluyken anca iki eliyle kaldırabileceği kadar büyük bu bardaklar :)

Fiyatlar için 2014 yılı üzerinden konuşacağım, biraz artmış olabilir. Diyelim ki iki kişisiniz, çadıra bir güzel kuruldunuz biralar geldi. Bira 10 Euro. Yanına atıştırmalık bir şey aldınız, Alman klasiği olan Brezel deneyebilirsiniz, fiyat 4.5 Euro. Simite benzeyen brezel, yarı yumuşak yarı çıtır hamurdan yapılıyor ve üstünde genelde kaya tuzu oluyor. Pek lezzetli bir şey olmadığı için bence yalnızca bir tane alın, tadına baksanız yeter :) İkinci biralar gelirken acıktınız, haydi ana yemeğe geçelim. En klasik seçenek kızarmış tavuk (Wiesn Hendl), bütün halinde kocaman tavuğu getiriyorlar. İki kişi için bir tavuk yeterli olabilir, fiyat 15 Euro. Yanına bir atıştırmalık daha eklediniz (mesela patates kızartması, Almancası Pommes) yine 4.5 Euro. İkişer biradan ne etti (10*4) + (4.5*2) + 15 = 64 Euro. Kabaca bir hesaplamayla kişi başı günlük festival maliyeti 32 Euro oldu yani. Ama sonuçta hava parası değil, yiyip içtiniz ve çadırdaki canlı müzikleri dinleyip eğlendiniz bu fiyata.

brezel nedir

Atıştırmak için brezel’i tercih edebilirsiniz.

Bana iki bira yetmez daha çok içerim, ben gelmişken lunapark aletlerine binerim veya eşe dosta hediyelik almam lazım diyenler kesenin ağzını biraz daha açmalılar. Lunaparkı deneyecekseniz, özellikle döndüren aletleri çadıra giriş öncesi denemek daha iyi olabilir, yoksa midenizin fazlaca bulanarak rahatsızlık verme ihtimali yüksek. Hediyelik olarak bence Oktoberfest kurabiyeleri şirin bir seçenek, kocaman olan bu kurabiyeleri herkes gibi boynunuza takarak gezebilirsiniz. Ben hediyelik niyetle alıp sonra yemiştim :) Etraftaki dükkanlarda satılıyor ve birçok farklı boyutu var, ama 5 Euro olan orta boylar ideal bence. Üstlerinde Almanca çok tatlısın, şerefe, seni seviyorum gibi tatlış mesajlar yazan kurabiyelerin tadı da güzeldi.

Diğer hediyelik seçenekleri ise tişört, bardak, şapka gibi klasik şeyler olabilir. Ama festivalin eğlenceli ruhunu yansıtıp çok güzel tasarlanmış şeyler çıkıyor arada, alanda gezinirken (ve Münih şehir içinde dolaşırken) bakmakta fayda var.

oktoberfest almanya

Kurabiyelere ve Oktoberfest tişörlerine göz atmayı unutmayın.

Diğer Sorular

İçki kullanmıyorum ama festivali merak ediyorum. Yine de gidebilir miyim? Evet. Çadırlarda soft drinks denilen kola/meyve suyu tarzı içecekler ve alkolsüz bira da satılıyor. Alkol kullanmıyor olmanız neden böyle bir eğlenceyi yaşamanıza engel olsun ki? Herkes bira içerken kendinizi garip hissetmeyin, canınızın istediğini içersiniz ve  kimsenin sizi yargılamaya hakkı yok.

Çocukla gidebilir miyim? Bira festivali olduğu için belki biraz garip gelecek ama Oktoberfest’e çocuklar da girebiliyor. Yani gitmek istiyorum ama çocuğum var gibi bir bahane kabul etmiyoruz :) Hatta yerel kıyafetlerden giyince pek şirin oluyorlar, benim çocuğum olsa öyle giydirip götürürdüm. Lunapark alanında çocuklar için bir sürü eğlence var, o yüzden gayet eğlenceli vakit geçirebilirler. Uyulması gereken kuralları belirtelim: 6 yaşın altındaki çocukların çadırları saat 20:00’ye kadar terk etmeleri bekleniyor, 16 yaşına kadar olan çocuklar yetişkin eşliğinde olmalı ve alkol alamazlar, 16-17 yaşındakiler yalnızca bira tüketebilirler, 18 yaş ve üstüne her şey serbest.

O kadar insan litrelerce bira içerken tuvalet konusu sıkıntı olmuyor mu? Eh. Erkeklere pek olmuyor ama biz hanımlar biraz sıra bekliyoruz genelde. Her çadırın çok sayıda tuvaleti var, festival alanında da kabinler bulunuyor. O kadar insan bu durumu bir şekilde hallediyorsa ben de hallederim diye düşünün ve dert etmeyin. Yine de, bekleme süresinin 20 dakikaya kadar çıkabileceğini göz önünde bulundurarak tuvalete gitmek için son ana kadar beklemeyin.

Aklınıza takılan başka sorular olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz, bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağım. İyi eğlenceler ve şerefe, veya Almanların dediği gibi Prost!

Yeni yazılarım ve seyahat ipuçlarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat‘i sosyal medyada takip etmeyi unutmayın! :)

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

Yorum paylaş:

yorum yapılmış

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>