Henüz yurtdışına hiç çıkmamış ve nereden başlayacağınızı düşünüyorsanız cevap veriyorum: Roma! Yurtdışına çıkmış ama Roma’yı görmediyseniz de zaten cevabım aynı olacak, Roma’ya bir an önce gitmelisiniz :) İtalya gezisi ve İtalya turlarının vazgeçilmezi olan şehirdeki Roma gezisi sırasında ihityacınız olacak bilgileri Roma gezi rehberinde toparlayalım.

İtalya’nın herhangi bir şehrine gidip sevmeyen sanırım yoktur :) Bu yazımda güzel ülkenin tarihi başkenti Roma hakkında işinize yarayacağını düşündüğüm bilgiler vermeye ve konaklama, alışveriş, yeme – içme konularını detaylandırmaya çalışacağım.

ROMA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

IMG_0807

Colosseum’un gece ışıklandırılmış halini görmek gerekir.

İtalya’nın başkenti Roma, 2500 yıllık tarihi ile Roma İmparatorluğu, İtalya Krallığı gibi bölgede kurulmuş birçok devletin merkezi olmuştur.

İtalya’nın Lazio isimli bölgesinde ve ülkenin çizme şeklini düşündüğümüzde çizmenin sol tarafının ortasında yer alıyor. Yerleşik nüfusu 3 milyona yakın; her yıl ağırladığı turist sayısı ise 10 milyona yakın. Bu yönüyle Avrupa’nın en turistik başkentlerinden biri. (Diğerleri: Londra, Paris, Dublin)

Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı ve Hıristiyanlığın merkezi olan bağımsız devlet Vatikan, Roma’da bulunur. Yani Vatikan için, “Roma şehrinin içinde ama ayrı bir ülke” diyebiliriz.

Popolo Meydanı'ndaki sokak şovlarından biri.

Popolo Meydanı’ndaki sokak şovlarından biri.

İtalya’ya Türk vatandaşları Schengen vizesi ile giriş yapabiliyor (normal pasaport sahipleri için). “Kolay vize veren” ülkelerden biri bence, ben Schengen alacağım zaman ilk gezimi İtalya’ya planlayıp vizeyi oradan almaya çalışıyorum. Son iki başvurumda 6 aylık çıktı, bir dahaki sefere umarım bir yıllık vizeyi alırım :) 3 aydan az çıkan hiç duymadım.

Vize başvuruları iData firması aracılığıyla yapılıyor, sitesi için tıklayın.

Saati Türkiye’den 1 saat geride. Para birimi Euro. İtalya’nın uluslararası telefon kodu 0039. Roma’nın içinden geçen nehrin ismi Tiber.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir – Roma’da Ne Kadar Kalınır

Ilıman Akdeniz iklimi görülen Roma’ya yılın her dönemi gidebilirsiniz :) Gezi tarihini planlarken şunlara dikkat etmekte ve ona göre ayarlamakta fayda var: Her ayın ilk pazar günü müzeler ve tarihi yerlere giriş ücretsiz. Colosseum hariç neredeyse hepsi pazartesi günleri kapalı. Resmi tatil olan 25 Aralık, 1 Ocak ve 1 Mayıs’ta da her yer kapalı.

Antik Roma'nın merkezi Foro Romano (Roman Forumu)

Antik Roma’nın merkezi Foro Romano (Roman Forumu)

Roma’ya gitmişken Vatikan ve Napoli & Pompei de plana mutlaka eklenir (siz de ekleyin). Bunları dahil ettiğimizde, günlük rotalarınızı yapıp vakti iyi değerlendirirseniz 4 gün yeterli olabilir. ROMA GEZİLECEK YERLER ve ROMA’NIN MEYDAN ÇEŞME VE SARAYLARI yazılarım bu konuda yardımcı olacaktır :) Sindirerek gezmeyi, kafelerde uzunca oturmayı seviyor veya köşe bucak gezmedik yer bırakmayacağım diyorsanız daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

ROMA KONAKLAMA – Roma Otelleri – Roma’da Nerede Kalınır

Bu kadar turistik bir şehirdeki konaklama seçenekleri çok çeşitli elbette. Bence dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kaldığınız yerin metro veya otobüs duraklarına yakın olması. Bu kural genel olarak her yerde geçerli olsa da, Roma’da tüm gün zaten yürüyeceğiniz için daha çok önem kazanıyor. Kaldığınız yerden merkeze ulaşmak için yürür ve yorulursanız günün devamını getirmek daha zorlaşabilir.

Colosseum'a içeriden bakış..

Colosseum’a içeriden bakış..

Benim kaldığım hostel, ROMA ULAŞIM REHBERİ yazımda sıkça ismi geçen, şehrin ana tren garı Termini istasyonunun yakınındaydı. Metro hatlarının kesişim noktasında ve özellikle Roma’dan sonra trenle başka bir Avrupa şehrine devam edilecekse (ve o tren Termini’den kalkacaksa) Termini yakınlarındaki seçenekler incelenebilir.

“Gece olunca hemen uyumak istemiyorum, Romalılar gibi ben de meydanlardaki cafelerde oturup takılayım” diyen keyifçi dostlar için “piazza“lardan birine yakın olmak mantıklı olabilir. Böylece gecenin geç vakti neyle döneceğim derdi ortadan kalkar, yürüyerek dönersiniz. Piazza Navona birinci tercih olmalı bence. İsminde piazza geçmediği için Campo de Fiori‘yi ayrıca belirteyim, buranın geceleri çok hareketli olduğundan gezilecek yerler yazımda bahsetmiştim.

Navona Meydanı

Navona Meydanı

Roma otellerini görmek ve geç kalmadan rezervasyon yapmak için tıklayın.

İşe yarayabilecek bir tüyo ekleyeyim. Otellerdeki prizler genel olarak Türkiye ile uyumlu ve dönüştürücü gerekmese de, bazıları ince olabiliyor (Özellikle saç düzleştirici kullanan bayanların makinesi prize uymayabilir, İtalya’da gittiğim tüm şehirlerde bunu yaşadım). Bu durumda odanın dışındaki, yani koridordaki prizleri deneyin o prizler tam uyuyor :)

ROMA ALIŞVERİŞ – Roma’dan Ne Alınır

Uygun fiyatlı sokak alışverişi için Porta Portese’deki bit pazarı doğru adres olacaktır. Buraya en yakın turistik yerler Colosseum ve Mouth of Truth. Biraz daha güneye inip Tiber Nehri’nin karşısına geçmek gerekiyor. Metronun B hattındaki Circo Massimo veya Piramide duraklarının birinde inip 5 dakika kadar yürümek veya 3B, 75 otobüslerinden biriyle Emporio durağına gelmek de diğer alternatifler.

Aşk Çeşmesi'nin önündeki sokak tezgahlarında turistlere yönelik eşyalar satılıyor.

Aşk Çeşmesi’nin önündeki sokak tezgahlarında turistlere yönelik eşyalar satılıyor.

Campo de Fiori meydanında gündüz kurulan pazarda da işinize yarayacak şeyler bulabilirsiniz. Bir diğer pazar ise Navona Meydanı‘nda kuruluyor. Antika pazarı olarak geçiyor ama çok farklı şeyler de var. Şehrin farklı bölgelerinde de irili ufaklı başka pazarlara rastlarsanız mutlaka göz atın.

Makarna, zeytinyağı, balzamik sirke, limonçello, parmesan peyniri gibi sevdiğiniz İtalyan lezzetlerini ve giyim, çanta, takı, hediyelik eşya gibi şeyleri bu pazarlardan alabilirsiniz.

İspanyol Meydanı'yla kesişen Via Condotti; Dior, Gucci ve Bvlgari ile başlıyor.

İspanyol Meydanı’yla kesişen Via Condotti; Dior, Gucci, Bvlgari gibi markalarla başlıyor.

Magnet, anahtarlık gibi hediyelik ve hatıralık eşyaları dükkanlar yerine bahsettiğim pazarlar veya genelde Asya ve Afrika kökenli göçmenlerin kurduğu sokak tezgahlarından alarak daha uyguna getirebilirsiniz. Aşk Çeşmesi, Colosseum, Popolo Meydanı gibi çok turistik olan bölgelerde bu tezgahlardan göreceksiniz. Hatta pazarlık yapmayı deneyin.

Şimdi mağaza alışverişinden bahsedelim. Piazza di Spagna’da (İspanyol Meydanı), İspanyol Merdivenleri arkanızda kalacak şekilde karşıya yürüdüğünüzde, ünlü markalar caddesi Via Condotti başlıyor. Buradan Roma’nın ana caddelerinden biri olan Via del Curso‘ya geldiğinizde cadde boyunca birçok mağaza göreceksiniz. İlginizi çekenleri ziyaret edin.

Ünlü markaların bir arada bulunabileceği Castel Romano Designer Outlet

Ünlü markaların bir arada bulunabileceği Castel Romano Designer Outlet

“İtalyanların meşhur markalarını ucuza nerede bulabilirim” diyenler için şehir merkezinin 25 km dışındaki Castel Romano Designer Outlet doğru adres olacaktır. Metronun Termini durağına gelince Via Marsala caddesinin Termini tarafında bu outlet’e giden shuttle otobüsler var. Saatleri: 09:30, 09:55, 11:30, 12:30, 15:00. Aynı yere dönüş saatleri: 10:45, 13:45, 17:15, 20:05. Fiyatı gidiş-dönüş için 15 Euro. Eğer Roma’yı bir tur şirketinin turuna katılarak ziyaret ediyorsanız ‘alışveriş turu’ gibi isimlerle buraya ekstra ücret karşılığı götürüyorlar, öyle gitmeyi de tercih edebilirsiniz.

Ben Castel Romano’dan Guess güneş gözlüğü ve Diesel kot pantolon almıştım, Türkiye’den fiyatlar daha ucuzdu. Hugo Boss, Micheal Kors, Versace, Burberry, Lacoste, Tommy Hilfiger, Roberto Cavalli gibi birçok lüks markayı bir arada bulmak mümkün.

Outlet’e ulaşma seçeneklerini ve tüm markaların listesini görmek için tıklayın.

Castel Romano Designer Outlet

Castel Romano Designer Outlet

Alışverişleriniz belirli bir tutarın üzerindeyse (güncel tutarı mağazadan öğrenebilirsiniz) tax free formunu istemeyi unutmayın. Ben Castel Romano’dan aldıklarım için bu formu doldurmuştum. Sonra havaalanında vergi iadesini alabiliyorsunuz (Biraz sıra oluyor havaalanına erken gidin). Bazen görevliler faturada bahsedilen ürünü de görmek isteyebiliyor; mümkünse yanınıza alın. Roma’yı uçakla terk etmiyorsanız eminim ki iadeyi alabilmek için başka yöntemler vardır, alışveriş yaptığınız mağazaya sorun veya form üzerindeki bilgilendirmeleri okuyun.

ROMA YEMEK – Roma’da Ne Yenir – Nerede Yenir

Lazanya ve yanında sofra şarabı..

Lazanya ve yanında sofra şarabı..

Colosseum’a çok yakın yerde Nerone isimli restoranı Tripadvisor’ın offline uygulamasından bulup gitmiştim, o nasıl güzel lazanya ve tiramisu :) Yanına 250 ml veya yarım litre house wine (ev yapımı şarap) ile kesinlikle tavsiye ediyorum. Lazanya + tiramisu + şarap kişi başı 20 – 25 Euro civarında tutacaktır.

Termini metro durağına 500 metre mesafedeki Pastarito Pizzarito‘da makarna yiyebilirsiniz. Porsiyonlar büyük, fiyatlar 10 Euro civarı.

Alfredo soslu fettucine'yi yaratıldığı yerde yemek çok lezzetli olacak.

Alfredo soslu fettucine’yi yaratıldığı yerde yemek çok lezzetli..

Bütçesi biraz daha yüksek olanlar için Ristorante Alfredo‘dan bahsetmek lazım; çünkü “Alfredo soslu fettucine” diye bilip sevdiğimiz dünyaca ünlü parmesan peynirli ve tereyağlı makarnanın yaratıldığı yer burası. Dolayısıyla giderseniz ondan sipariş vermek mantıklı olur :) Makarnayı getiren garson, sos ve peyniri mutfak yerine sizin yanınızda karıştırarak ufak bir şov yap yaparak servis ediyor. Recep Tayyip Erdoğan dahil olmak üzere Türkiye ve dünyadan birçok ünlü isim Roma seyahatlerinde Alfredo’yu ziyaret etmişler.

Piazza Augusto Imperatore 30 adresinde yer alıyor, Spagna metro durağına ve İspanyol Meydanı’na 500 – 600 metre mesafede. Kişi başı 40 Euro civarında tutacaktır, fiyatlı menüsünün de bulunduğu web sitesi için tıklayın.

Tiramisu genelde böyle sıvıya yakın kıvamda geliyor, tadı müthiş..

Tiramisu genelde böyle sıvıya yakın kıvamda geliyor, tadı müthiş..

İspanyol Meydanı civarındayken, kahve ve atıştırmalıklar için şehrin en eski kafesi olan Caffe Greco‘ya uğranabilir. Alışveriş caddesi Via Condotti üzerinde yer alıyor.

Piazza Navona’da bulunan Maccheroni‘de makarna ve meydana 350 metre uzaklıktaki Gelateria della Palma‘da dondurma veya pasta & kahve yapılabilir. Gelato kelimesi İtalyanca’da dondurma anlamına geliyor ve meşhur Roma dondurması için en çok tercih edilen adreslerden biri Gelateria della Palma. Neler varmış incelemek için tıklayın.

Roma dondurması için bir diğer bilindik adres ise, şehirde şubeleri olan Blue Ice zinciri. Mavi tabelası ve renk renk dondurmalarıyla zaten hemen dikkatini çekiyor insanın.

Blue ICe dondurma zinciri şehrin birçok yerinde karşınıza çıkacak.

Blue Ice dondurma zinciri şehrin birçok yerinde karşınıza çıkacak.

Bütçesi kısıtlı olan gezginlerin kurtarıcısı, Venedik‘te olduğu gibi burada da dilim pizzacılar. Yüzünüz Aşk Çeşmesi’ne dönükken çeşmenin solunda kalan bir tane var, ben en çok onu beğenmiştim hatta ünlüymüş sanırım. Aşk Çeşmesi’ni görmeye gelmişken, iki dilimi 5 Euro civarı tutacak nefis pizzalarla karnınızı doyurup yola öyle devam edin :)

Pizza, makarna, lazanya, ev şarabı, kahve, tiramisu ve dondurmadan bahsettik. Risottolar ve deniz ürünleri de her yerde bolca bulunuyor. Gittiğiniz yerde sipariş verebileceğiniz diğer önerilerim şunlar:

Ekmeğin üzerine sarımsak, zeytinyağı ve genelde domates ile fırınlanan nefis başlangıç bruschetta

Mozarella peyniri, domates ve bazen sebzeler eklenerek servis edilen Caprese salad (veya içinde mozarella olan başka salata)

Beyaz şarap olarak Frascati markası ünlü. Roma’ya trenle yarım saat mesafedeki aynı isimli kasabada üretiliyormuş.

Yorum paylaş:

yorum yapılmış

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>