Uzakdoğu‘nun küçük ama havalı ülkesi Singapur, yüksek yaşam standartları ve ilginç yasaklarının getirdiği normalin üstü düzen ile şaşırtıyor. Ekvatora olan yakınlığı sayesinde her mevsim sıcak olması ise, Singapur’u özellikle kış aylarında cazip bir gezi rotası haline getirebilir. Singapur’a ne zaman ve nasıl gidilir, Singapur’da nerede kalınır, ulaşım, eğlence, alışveriş gibi detayları bu yazıda anlatmaya çalışacağım. Singapur’da ne yapılır, nerelere gidilir, gezilip görülecek yerler için SİNGAPUR GEZİLECEK YERLER yazımı inceleyebilirsiniz.

singapur

Singapur’un merkezi Merlion, hem şehrin simgesi olan heykelin hem de meydanın ismi..

Singapur Hakkında Genel Bilgiler

Singapur, Kuzey Yarımküre’de yer alıyor ve ekvatora 135 km uzaklıkta. Ekvatora yakın olduğu için oldukça sıcak ve bunaltıcı bir havası var. Sıcaklıklar yıl boyunca 24 – 35 derece arası, ortalaması da 30. Tropik iklime sahip olması nedeniyle, Uzakdoğu ülkelerinin çoğu gibi Singapur’a da muson yağmurlarının hakim olduğu Nisan – Ekim ayları arası haricinde gitmek daha iyi olabilir. Ben Şubat ayı başında gittim ve muson olmayan dönemi seçtiğim için yağmura denk gelmedim. Sıcaklık 33 dereceydi, Şubat ayındayken orada sıcaktan kızarıp üç gün sonra buz gibi Türkiye’ye dönmek sert bir geçiş oldu.

Singapur oldukça küçük bir ülke, 621 km2 yüzölçümüne sahip. Malezya ve Endonezya‘nın arasında küçücük bir yere sıkışmış ve dünya haritasında görebilmek dahi zor olmasına rağmen şehir-devlet denilen karizma sahibi yerlerden biri; yani başkenti ve tek şehrinin adı da Singapur. Ortalama istatistiklerine göre, yüzölçümü İstanbul’un dokuzda biri ve nüfusu da İstanbul’un dörtte biri. Yani nüfus yoğunluğu İstanbul’un iki katı olduğu halde her sistemi tıkır tıkır işleyen düzenli, temiz ve gelişmiş bir ülke düşünün. İşte orası Singapur.

Singapur, Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor.

singapur

Konumu nedeniyle Singapur, stratejik öneme sahip bir liman. Uçaktan aşağıya bakınca baya işlek olduğu belli oluyor.

Hint Okyanusu ve Güney Çin Denizi’nin kesiştiği stratejik bir konumda yer aldığı için dünyanın en işlek limanlarından biri durumunda. Uçakta iniş vakti yaklaştığında aşağıya bakarsanız bir sürü gemi göreceksiniz.

Resmi dili Çince ve Malayca (veya Malezce) olsa da pratikte İngilizce de ana dili sayılabilir. Herkes İngilizceyi sular seller gibi konuşuyor ve her şeyin İngilizcesi mutlaka yazılmış oluyor. Dil konusunda problem yok yani.

Saati Türkiye’den 5 saat ileride. Para birimi olarak Singapur doları kullanılıyor (Yazının geri kalanında dolar derken Singapur dolarından bahsedeceğim). Trafik soldan akıyor.

Singapur’a Nasıl Gidilir

İstanbul’dan Singapur’a direkt uçuş 11 saat civarında sürüyor. Direkt uçuşlar için Türk Havayolları veya Singapore Airlines‘ın sitelerine bakabilirsiniz. İsterseniz skyscanner’dan aktarmalı uçuşları da sorgulatın ama uçuş süresine dikkat edin, yoksa zaten yorucu olan yol, aktarmalar da eklenince oldukça yıpratıcı bir hal alabilir.

singapur'a nasıl gidilir

Thai Airways’in pembe-mor konseptli şirin uçakları ile rahat bir yolculuk sonrası Singapur’a vardım. Siz de Bangkok’tan Singapur’a geçecekseniz biletleri kontrol edebilirsiniz.

Ben Thai Airways ile Bangkok’dan Singapur’a 2.5 saat gibi bir sürede gittim. Eğer benim yaptığım gibi Singapur’a Bangkok’tan geçmeyi düşünüyorsanız Thai Airways’i tavsiye edebilirim. Uçakları, host-hostesleri ve yemek servisleri gayet başarılıydı (Yani en azından yemek seçen birisi olmama rağmen ben bile uçakta aç kalmadım).

Diğer uzakdoğu ülkelerinden en çok uçuşu olan havayolu doğal olarak Singapore Airlines. Kuala Lumpur için Malaysia Airlines, Oman Air veya Uzbekistan Airways; Maldivler için SilkAir ve TigerAir; Phuket için SilkAir ve Thai Airasia; Hong Kong ve Macau için TigerAir ise Singapur ile birlikte planlanmış geziler için ihtiyaç duyulabilecek yerel havayolu firmalarından birkaçı.

singapur havaalanı

Dünyanın en iyi havaalanı seçilen Singapur Changi Airport

Singapur Havaalanı Ulaşım

Singapur Havaalanı Changi Airport (SIN), böylesine küçük bir ülkeden beklenmeyecek derecede büyük. Gösterişli ve düzenli haliyle adeta ülkenin geri kalanı hakkında ilk ipuçlarını veriyor. Zaten 2015 yılında dünyanın en iyi havalimanı seçilmiş.

Changi Havaalanı’nın MRT (Mass Rapid Transit) dedikleri metro ağıyla doğrudan bağlantısı var ve şehir merkezine gitmek için en uygun yöntem metroyu kullanmak. East West Line metro hattının Changi Airport durağından şehir merkezindeki bir durağa gitmek yarım saat civarı sürüyor. Metro çalışma saatleri 05:30 – 23:18. Şehir merkezine tek yön bilet ücreti 3 dolar civarında diyebiliriz. Şu adresteki metro haritasından durakları inceleyebilirsiniz.

Metronun çalışma saatleri dışında seyahat etmek isteyenler Airport Shuttle Service isimli belirli otellere yolcu taşıyan araçları kullanabilirler. Doldukça kalkan bu araçlar için yönlendirmeleri göreceksiniz (veya info ofislerine sorun). Ücreti 9 dolar civarıymış, 30 dolar kadar tutacak olan taksiye göre daha avantajlı bir seçenek olacaktır.

Singapur İçi Ulaşım

Metropollerden alışkın olduğumuz üzere, metro ağı şehri sarmalamış durumda ve bu durum her yere hızlıca gitmemizi sağlayarak işimizi kolaylaştırıyor. Bazı durumlarda metroya inip çıkmak yerine otobüs kullanmak daha pratik olabilir.

singapur'da ulaşım

Singapur gibi küçük bir yerde metro ağının bu kadar büyük ve gelişmiş olmasına şaşırmamak lazım, sonuçta zengin bir ülke.

Metroya binmek için makineden bilet alınıyor, neyse ki bu makineler kağıt para da kabul ediyorlar (Hong Kong’da yalnızca bozuk para kabul eden bilet makineleri yüzünden sıkıntı yaşamıştım). Yine de 5 cent gibi ekstra küçük veya 10 dolar gibi nispeten büyük paraları kabul etmeyen makinelerle karşılaşmak can sıkıcı olabiliyor. Bari bilet makinesinin kendine özgü enteresan kuralları olmasaydı iyiydi.

Otobüslerde ücret, şoförün yanındaki kutuya atılıyor ve bilet otomatik kesiliyor. Tüm bu sürece şoför kendini dahil etmediği için para üstü almak diye bir şey genelde yok. Bu nedenle otobüse binecekseniz küçük para da taşıdığınızdan emin olun veya binmeden önce yakındaki dükkanlardan paranızı bozmalarını rica edin. Benim sorduğum dükkanlar şaşırtıcı bir şekilde paramı bozmayı hemen kabul ettiler, herhalde alışkın olunan bir durum ki kimse ‘Kusura bakma hiç yok’ veya ‘Bozuk para bana lazım’ muhabbeti yapmıyor.

singapur orkide bahçesi

Tropik iklimin belki de en güzel yanı kışın bile solmayan rengarenk çiçekler: Singapur Orkide Bahçeleri

Mesafeye bağlı olarak otobüs ve metro ücretleri değişiyor. Ama her ikisi için de tek yön ücretleri genelde 2 – 5 Singapur doları arasında diyebiliriz. Metro için makinenin size verdiği bilet tek geçiş için yüklenmiş olsa da, benim yaptığım gibi enayilik edip her seferinde eskisini atıp yeni kart almayın; çünkü daha sonra aynı kartı makineye okutup yeniden yükleyebiliyor ve böylece her seferinde kartın kendi depozitosunu vermekten kurtulmuş oluyorsunuz. Kartın kendi üzerinde de yazan bu bilgiyi ben oldukça geç fark ettim nedense. Metrodan inene kadar biletinizi saklamayı da unutmayın, bilet alırken söylediğiniz mesafeye gittiğinizi kanıtlamak için çıkışta kartı yeniden okutacaksınız.

Singapur Nerede Kalınır – Singapur Konaklama – Singapur Otelleri

Ben Queens Caddesi üzerinde bir otelde kaldım. Otel, metronun turuncu hattı üzerindeki Bras Basah durağına oldukça yakın ve merkezi bir konumdaydı. Kahvaltı veya oda konusunda bir sorun yaşamadım, kahvaltısında ilginç Çin usulü şeylerin dışında bildiğimiz peynir-reçel-tereyağı gibi kahvaltılıklar vardı.

singapur nerede kalınır

Güzel akşam manzaraları ve hareketli cafe/pubları olan Clarke Quay bölgesine yakın konaklama seçenekleri değerlendirilebilir.

Singapur otellerinin çoğunda (hepsinde de olabilir) wifi bağlantısı maalesef ücretli, o yüzden her şeyini beğendiğiniz bir oteli sırf ücretsiz internet yok diye almamazlık etmeyin.

Sigara kullanıyorsanız işiniz biraz daha dikkatli seçim yapmanız gerekebilir. Sigara içilmeyen bir odada/alanda sigara içmenin çok ağır maddi sonuçlar doğurabileceğini ve hatta bazı durumlarda polisle muhatap olmak zorunda bırakabileceğini unutmayın, sonuçta yasaklar konusunda oldukça katı olan bir ülkeye gidiyorsunuz.

Öncelikle Raffles Place ve Downtown metro duraklarının civarını araştırabilirsiniz, burası tam olarak şehir merkezi. Sahilde olsun istiyorum diyenler biraz daha güneye inip Marina Bay ve Promenade çevresini incelemeliler. Ama buralar pahalı olabilir elbette.

Kalacağınız yerin, metro hatlarının kesiştiği Dhoby Ghaut durağına yakın olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Hatta önceki durak olan Clarke Quay‘e yakın olursa, gece çok güzel olan bu bölgedeki cafe barlarda takılıp sonra yürüyerek otelinize dönersiniz. Zaten aynı mor hat üzerinde Dhoby Ghaut’un diğer tarafındaki durak Little India (ve bir sonraki Farrer Park durağı) oluyor ki bence bu tarafta kalmayın; çünkü orası isminden anlaşılacağı üzere Singapur sayılmaz, tam anlamıyla Hindistan. Pek rahat edemeyebilirsiniz ve özellikle hava karardıktan sonra güvenlik sorunları yaşayabilirsiniz.

Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurarak otel rezervasyonunuzu yapmak için tıklayın.

singapur alışveriş ne alınır

Alışveriş için Chinatown’a uğradığınızda etraftaki güzel tapınakları da ziyaret edin.

ALIŞVERİŞ

Singapur, vergiden muaf bir liman olduğu için aradığınız eşyaları ucuza bulabilirsiniz. Ama bir yandan da zengin ve pahalı bir ülkede olduğunuzu akılda tutmakta fayda var, yani fiyatları iyice kontrol edin. Eğer Singapur’u da kapsayan bir uzakdoğu turu yapıyorsanız, alışveriş için gideceğiniz diğer ülkeleri öncelikli tercih olarak düşünmelisiniz.

Singapur’da bolca AVM bulacaksınız. Hatta metrolar AVM’nin içinde bitebiliyor, hiç niyetiniz yokken bir de bakmışsınız el kol alışveriş poşetleriyle dolmuş bile 🙂 Büyük mağazalar ve alışveriş merkezlerinde değil ama semt pazarları veya Çin mahallesi’nden alışveriş yaparken pazarlık etmeyi unutmayın.

singapur'da alışveriş

Alışveriş için Orchard Road birçok seçenek sunsa da, rengarenk vitrinleri olan bu mağazaların pahalı olduğunu akılda tutmak gerekir.

Singapur’dan Ne alınır?

Elektronik, el işleri ve seramikler, gerçek deriden yapılmış ürünler, uzak doğu kültürünü yansıtan hediyelik eşyalar ve kıyafetler alınabilir.

Nereden alınır?

Şehir merkezinde Orchard Road civarındaki mağaza ve AVM’ler (bu bölgenin pahalı olduğunu hatırlatayım), güneyde Harbour Front metro durağında inince içine girmiş bulunacağınız Vivio City (Sentosa Adası’na gitmek için buradan geçeceksiniz), Çin Mahallesi (Chinatown), Little India bölgesi ve Clarke Quay bölgesi. Ayrıca havaalanındaki mağazaları da incelemeyi unutmayın.

Singapur Yeme – İçme

Yengeç, Çin sosisi, sebze yemekleri meşhurmuş. Yanlarında genelde pilav var ama tatsız tuzsuz olan bu pilavı ben sevemedim.

Tropik meyvelerin her türlüsünü yemelisiniz, oldukça lezzetliler. Kötü kokulu istenmeyen meyve durian‘ı da denemeyi unutmayın.

Tropik iklimi seven Hindistan cevizinin suyunu içerek serinleyebilirsiniz.

Tropik iklimi seven Hindistan cevizinin suyunu içerek serinleyebilirsiniz.

Singapur Gece Hayatı – Singapur Eğlence

Singapur’da gece hayatı oldukça pahalı. Clarke Quay bölgesindeki beğendiğiniz bir mekana oturup akşam serinliğinde nehir manzarasına karşı müzik dinleyebilirsiniz. Bütçeniz yüksek değilse disco/club olayına hiç girmemek daha iyi olabilir. Seyahatinizin Çin Yılbaşı veya ülkedeki festivallerden birine denk gelmesi halinde kutlamalara katılıp daha renkli zaman geçirebilirsiniz. Festival ve etkinlik takvimi için tıklayın.

Yazımı beğendiyseniz, yeni yazılardan ve seyahat ipuçlarından haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’i sosyal medya takip etmeyi unutmayın! 😉

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(30379)

Yorum paylaş:

yorum yapılmış

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *