Avrupa’daki ülkelerin çoğuna ayak basabilmek için vize almamız gerektiği gerçeğiyle her gezimiz öncesinde tatsız bir şekilde yüzleşebiliyoruz ve hem zamanımıza hem paramıza mal olan vize sürecini hiçbirimiz sevmiyoruz. Avrupa’da iş bulmak ve yaşamak istediğimizde ise durum daha karmaşık bir hal alıyor, kendimizi çalışma izni veya vizesi dediğimiz yepyeni birtakım yasal süreçlerin içinde buluyoruz. Üstüne bir de eş birleşimi vizesi, eş durumundan nasıl gidilir gibi sorular var ki kafamızı allak bullak etmeye birebir.

Almanya çalışma izni hakkında kendim yaşadığım süreçleri ve bildiklerimi şu yazımda anlatmıştım, o kadar çok okundu ve yazımda “tüm bildiklerimi yazdım, cevap olmadıysa daha fazla bilmiyorum, vize danışmanı değilim” şeklinde pek çok kez ifade ettiğim halde kendi kişisel durumlarını bana uzun uzadıya yazıp çare olmamı bekleyen çoook fazla sevgili okurum oldu 🙂 Bu amaca hizmet edemedim (zaten öyle bir niyetim de yoktu) ama pek çok okuyucumu Almanya Mavi Kart hakkında yeterince bilgilendirdiğimi ve hem sürece bir yerinden dahil olmak isteyenlere hem de sürecin tam ortasında olanlara yardımcı olduğumu biliyorum. Bunun üzerine Almanya aile birleşimi vizesi ile ilgili benzer bir yazı yazmamı isteyen fazlaca talep geldi, daha fazla bekletmeden yazayım dedim ben de.

Kişisel sorularınıza bu yazımla yine cevap veremeyip yalnızca aile birleşimi vizesi hakkında kendi öğrendiklerimi yazacağım, vize veya yurt dışında yaşam danışmanı olmadığımı ve benim de herkes gibi kısıtlı bir vaktim olduğundan tüm okurlarımın kişisel süreçleriyle tek tek ilgilenemeyeceğimi umarım anlayışla karşılarsınız. Almanya çalışma vizesi yazısında yaptığım uyarının aynısını şimdi aşağıya tekrar kopyalayıp kendimi sağlama aldıktan sonra başlıyorum.

ÖNEMLİ UYARI: Bu site resmi bir kaynak değil, Fatma Ölçücü’nün kişisel blogudur. Herhangi bir yanlış veya eksik bilgiden dolayı yazar sorumlu tutulamaz. Bu yazıyı okuyan herkes bu koşulları kabul etmiş sayılır.

eş birleşimi vizesi

Münih Isar Nehri

1. Aile birleşimi vizesi nedir?

Aile birleşimi vizesini kısaca, yurt dışında oturma veya çalışma izni olan eşin yanına gidebilmek için gerekli olan eş vizesi olarak özetleyebiliriz. Benim yaşadığım süreç: Almanya’da iş bulup Mavi Kart çıkarttım ve eşim yanıma gelebilmek için aile birleşimi vizesine başvurdu (Almancası: Familienzusammenführung).

2. Aile birleşimi vizesine başvurabilmek için ne gerekiyor?

Öncelikle evli olmanız gerekiyor, ‘biz birlikte yaşıyoruz ama evli değiliz’ olmuyor. Yani o imza atılmış olacak, Avrupalılar da o kadar medeni değilmiş demek 😛 Ayrıca eşinizin Almanya’da oturma veya çalışma izni olması gerekiyor. Çalışma izni olanın zaten oturma izni de olacağı için bu kısmı artık sadece çalışma izni olarak yazacağım.

3. Başvuruyu nasıl ve nereye yapıyorum?

iData’yı telefonla arayarak aile birleşimi vizesi için konsolosluktan randevu almak istediğinizi söylüyorsunuz. iData’nın çağrı merkezini arayınca randevu veriyorlar ve 5 Euro işlem ücreti tahsis ediyorlar. Bu randevu işlemi, Schengen vizesinin aksine internetten yapılamıyor ve aramak şart. Telefondaki çağrı merkezi asistanına başvuru ücreti için kredi kartının tüm bilgilerini söylemek ise biraz garip, yani herhangi bir ses kayıt sistemine aktarma ve kart bilgilerini oradan tuşlama yapılmıyor. Bunu istemiyorsanız aradığınızda alternatif yöntem sorun, bankaya ödeme yapmanızı önerebilirler. iData Çağrı Merkezi telefon numarası: 0850 460 8493 (0850 460 VIZE)

Başvurular İstanbul, Ankara veya İzmir’deki Başkonsolosluk binalarına şahsen yapılıyor, bulunduğunuz ilin hangi başkonsolosluğun kapsamında olduğunu telefonda sorabilirsiniz.

4. Başvuru işlemlerine ne kadar önceden başlamak gerekiyor, vizenin çıkması ne kadar sürüyor?

Bir hafta sonrasına vize randevusu alıp o arada belgelerinizi hazırlasanız, vizenin çıkması da iki hafta sürse, 20 gün gibi bir sürede vizenizi alırsınız diyebilirsiniz. Daha kısa bile sürebilir, o yüzden eğer hemen gitmeyecekseniz, verilecek vize 3 ay olduğu için Türkiye’deki sürenizde vizeden yememek için çok erken başvurmayın. Eşiniz Mavi Kartla gittiyse taşınma tarihinizden bir – bir buçuk ay kadar önce başvurmanız bence yeterli olacaktır, Mavi Kart vizeleriyle ilgili işlemler konsolosluk görevlileri tarafından daha az ‘riskli’ görülüyor ve daha kolay işleme alınıyor diye düşünüyorum. Eşiniz normal çalışma izniyle gittiyse biraz daha uzun süren vakalar olabiliyormuş, acaba gerçek bir evlilik mi diye anlamak için soracakları özel hayatınızı didikleyecek rahatsız edici sorulara hazırlıklı olun.

almanya aile birleşim vizesi

Münih Oktoberfest

5. Almanya aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar neler?

– Mavi Kart başvuru formunun aynısından iki tane Almanca olarak doldurmak gerekiyor. Formun çıktısını almak için tıklayın. Cevabından emin olmadığınız soruları lütfen bana sormayın, boş bırakın ve randevunuz için gittiğinizde konsoloslukta sorun. İki adet fotokopi lazım olacak, onu da emin olmadığınız soruları doldurduktan sonra konsolosluğun yakınındaki bir fotokopicide çektirirsiniz.

– 2 adet biyometrik fotoğraf ve pasaportunuz zaten klasik belgeler ama söylemiş olayım. Pasaport fotokopisi de alın lazım olabilir.

– Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. Bu ne ki diyebilirsiniz, nüfus dairesinden alınan bir şey. Nüfus dairesi de kaymakamlık binasında oluyor genelde. Nüfus kayıt örneği ile tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği farklı şeylermiş, doğrusunu aldığınızdan emin olun. Aslı ve 2 fotokopisini götürüyorsunuz diğer belgeler gibi.

aile birleşimi vizesi

Münih Marienplatz

Kendinizle ilgili yukarıdaki belgelere ek olarak eşinize ait belgeler önemli. Hepsi 3 nüsha halinde olsun. Başvuru evraklarında ‘asılları’ diyor ama eşinizin pasaportunun aslı sizde olamayacağına göre aslını götürmeniz mümkün olmayan şeyleri fotokopi götürün.

– Evlilik cüzdanı. Almanca’ya çevirisini filan istemediler bizde.

– Eşinizin pasaport fotokopisi

– Çalıştığı şirketteki iş sözleşmesi

– Oturum kartı (Aufenthaltstitel) veya oturum kartına henüz çevirmediyse çalışma vizesi (Visum)

– İkamet belgesi (Meldebescheinigung)

Alması kolaysa son 3 aylık maaş bordrosunu da alıp size versin, hani maaşını alıyor ve her şey yolunda gibisinden elinizi kuvvetlendirir. Yoksa da sorun değil, maaş bordrosu başvuru evrakları arasında geçmiyor.

– Başka ülke vatandaşıysa vatandaşlık belgesi

Bunların dışında iki konu kritik. Birincisi aile birleşimi vizesine başvuran eşin Almanca bilgisi. Eğer eşiniz normal çalışma izniyle gittiyse en az A1 seviyesinde Almanca bilgisi istiyorlar, istisnai durumlar var onlar zaten iData’dan randevu aldığınızda gönderilecek belgeler arasında olduğundan girmiyorum. Önden okumak isteyenler için: Bilgi notu 40b  Eşiniz Mavi Kart ile gittiyse Almanca bilmek ön koşulundan yırttınız 🙂

İkinci kritik konumuz sağlık sigortası. Aslında başvuran eşin sağlık sigortası yaptırması isteniyor ama benim eşim başvurduğunda yaptırmadı; çünkü yanıma geleceği zaman ben onu kendi sigortama dahil ettirecektim. ‘Sağlık sigortanız var mı’ sorusunu bu yüzden boş bıraktı ve orada bu durumu anlattığında soruyu Hayır olarak işaretlemişler ve vizesinin çıkmasında sorun olmadı. İki eş birlikte başvuruyorsa ve birlikte taşınacaklarsa muhtemelen çalışacak eş kendine ne kadar süre seyahat sağlık sigortası yaptırıyorsa (ülkeye giriş yapacağı günün iki gün öncesinden işe başlayacağı tarihe kadar) aile birleşimi için başvuran eşin de aynısından yaptırması gerekecektir.

Son olarak, çocuğum olmadığı için çocukla ilgili belgeleri ve ayrıntıları bilmiyorum. Pasaport, resim ve sağlık sigortasıdır bence.

6. Aile birleşimi vizesi başvuru ücreti ne kadar, ödemeyi nasıl yapıyorum?  

Başvurunuzu yaptığınızda 60 Euro olan başvuru ücretini nakit ödüyorsunuz, doğrudan Euro kurunda ödeme yapmak gerektiğinden hazırda bulundurun. Size makbuz ve başvuru numarası gibi bir belge veriyorlar. Ayrıca pasaportunuz için UPS kargo ödemesi yapıp adres bilgilerinizi yazdırıyorsunuz. Elden teslim alma seçeneği yok, UPS olayı mecburi.

almanya eş birleşimi vizesi

Üç aylığına verilen aile birleşimi vizesi böyle görünüyor.

 7. Eksik veya yanlış evrak götürürsem ne olacak, her seferinde yeni randevu mu alıyorum?

Eksik belgeniz olduğunda tekrar randevu almanız lazım değil neyse ki. Konsolosluğun çalışma saatlerinde gelip, kapıdaki güvenlik görevlisine başvuru numarası belgenizin fotokopisiyle birlikte eksik belgelerinizi teslim ediyorsunuz. Böylece hangi başvuru sahibi ne getirdi haberleri oluyor ve eklemeleri yapıyorlar. Bu durumda tekrar konsolosluk binasının içine alınmayacağınızı ve konsolosluk çalışanlarıyla görüşme şansınızın olmadığını göz önünde bulundurup ilk seferde aklınıza takılan tüm soruları sormaya çalışın.

8. Biz birlikteyiz/nişanlıyız. O gitse, sonra gelse evlensek ve ben sonra aile birleşimi vizesine başvursam olur mu?

Evet olur. Başvuru yaptığınız t anında evli misiniz ve yukarıdaki evlilik cüzdanı belgesini sağlayabilecek misiniz önemli olan o.

aile birleşimi vizesi

Münih İngiliz Bahçesi

9. Ayrı kalmak istemiyoruz, birlikte taşınacağız. Aynı anda o çalışma vizesine ve ben aile birleşimi vizesine başvursam olur mu?

Yani olur bence (emin değilim iData’yı aradığınızda sorun). Ama onun çalışma vizesi başvurusu reddedilirse sizin aile birleşimi de reddedileceği için 60 Euro’lara yazık olabilir. Mavi Kart başvurusu gibi nispeten vize çıkması daha kesin bir durumsa bunu yapabilirsiniz ama diğer durumlar için bence çok zaman kısıtı da yoksa sırayla başvurmak daha güvenli olabilir.

Benim fikrimi sorarsanız, birlikte gitme fikri yalnızca gittiğinizde kalacak yerinizin belli olması durumunda avantajlı. Yoksa özellikle benim gibi ev bulmanın çok zor olduğu bir şehre taşınıyorsanız geçici süreli evler bulup birkaç kez taşınmanız gerekebilir (aşırı gıcık bir durum). Bu durumda ise iki kişi olmak; geçici bulunan yerin iki kişilik olması gerekliliği yüzünden seçenekleri kısıtlaması, her seferinde daha çok eşya taşımak ve ikinci kişiyi de yıpratmak açısından en doğru tercih sayılmaz. Ama tabii Türkiye’de kirada oturuyorsanız birinin gidip yurt dışında kira vermesi diğerinin Türkiye’de kira ödemeye devam etmesi gibi maddi açıdan abuk sonuçlar da ortaya çıkaracağından birlikte gitmek gerekebilir. Sonuçta karışık işler, herkes kendi koşullarına göre karar vermeli diyelim.

almanyada yaşam

Münih Nympenburg Sarayı

10. Aile birleşim vizemi aldım, artık benim de çalışma iznim olmuş oluyor mu?

Mavi Kartlı eşten dolayı aldıysanız çalışma izniniz olduğunu biliyorum, hemen CV’nize çalışma izniniz olduğunu ekleyin 🙂 Normal çalışma izninin eşi olarak aldıysanız ise emin değilim, ama nasıl anlayacağınızı söyleyebilirim. Vizeye bakın, Erwerbstätigkeit gestattet veya Erwerbstätigkeit nicht gestattet yazacak. Nicht yazıyorsa çalışma izniniz yok (mesela Almanya Schengen vizesinde de öyle yazar, turist gelen çalışamayacağı için), nicht yazmıyorsa çalışma izniniz var.

11. Ben iş de buldum, aile birleşimi vizesine mi başvurayım kendi işimle ilgili çalışma iznine mi?

Oo çok havalısınız, vizelerden vize beğenin 🙂 İş bulduysanız kendi vizenize başvurun, hatta biz kayıt bürosundaki görevlilere sorduğumuzda eşime, Mavi Kart koşullarını sağlayan bir iş bulursa (kendi mesleği olan ve yıllık minimum maaş koşulunu sağlayan) aile birleşimi vizesini Mavi Kart’a çevirmek için tekrar başvuru yapmasını önerdiler. Çünkü Mavi Kart sahiplerinin kalıcı oturum iznini daha kolay alma imkanı oluyor, detaylarını Mavi Kart’ın avantajları olarak Mavi Kart yazımda anlatmıştım. Eşim iş bulup bu sürecin detaylarını öğrendiğimizde onu da yazarım.

almanya eş birleşimi

Festivalleri bitmeyen Münih’te Bahar Festivali

Almanya’da çalışan kişinin eşinin yanına gelebilmesi için gereken eş vizesi süreci bu şekilde diyebiliriz. Peki vizeyi aldık gittik şimdi ne olacak konusu başlı başına bir olay; bu yazıyı destansı uzunluğa çevirmemek için ikamet işlemleri, vizeyi oturum kartına çevirme, sağlık sigortası, vergi sınıfı değişikliği gibi eş taşındıktan sonra yapılması gereken çok önemli şeyleri sonraki yazılarımda anlatacağım. Haberdar olmak için lütfen Hayat ve Seyahat‘ı sosyal medyada takip edin:

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(25631)

This article has 39 comments

 1. Mehmet Reply

  Yazilariniz icin tesekkur ediyorum size. Buyuk fayda sagliyorsunuz gercekten. Bir sonraki yazinizi heyecanla ve merakla bekliyorum. Yalniz bu yazida aklima takilan bir sey oldu:

  Aile birlesimi vizesi 3 ayligina veriliyorsa. Esim 3 ay icinde is bulamadigi takdirde ne olacak? Geri mi donmesi gerekiyor?

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, rica ederim. Hayir elbette, suresi dolmadan vizeyi oturum kartina cevirecek. Yurtdisina tasinan esin yapmasi gerekenleri anlatan yeni bir yazi yazacagim ama bu kisim calisma vizesi ile ayni, o yazimdan bakabilirsiniz.

 2. Kemal Ersöz Reply

  Almanya’da yaşayan eş eğer Almanya vatandaşı ise, 60 Euro’luk vize ücreti alınmıyor.

 3. Abdulsamet Reply

  Merhabalar; ben ağustosun 7 sinde vize başvurusu yaptm ama henüz bi sonuç daha yok ve nereden takip edeceğimide bilmiyorum. konsolosluğu arıyorum bant kaydından başka bir şey çıkmıyor. eşim almanyada yabancı daireyi aramış hiçbir evrak kayıt görememişler 🙁

 4. Hilal Reply

  merhaba Fatma hanım,

  Eşim çalışma vizesi ile Türkiye’den ayrılırken, ben de onunla gitmek ve dolayısıyla bu süreçte (aile birleşimi vizesini beklerken) burada beklemek istemiyorum. Turist vizesi ile aile birleşimi vizesine aynı anda başvurmak mümkün müdür? Ya da, turist vizesine başvurup eşimle gideceğim ay aile bildirime başvurup Almanya’ya gitsem mümkün müdür?

  Yazılarınıza nasıl kilitlenmiş durumdayım, anlatamam. Olabildiği kadar yalın sorularımı sormak istiyorum yukarıda yer alan uyarılarınızı dikkate almam dolayısıyla:) Sadece bunu merak ediyorum, yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Sevgiler.

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, bilemiyorum vize randevusu alip oradayken sorabilir ve duruma gore hangisi onerilirse ona basvurabilirsiniz sanirim. Vizeye basvurdugunuz anda, cikana kadar pasaportunuzun konsoloslukta olacagini, dolayisiyla bir yere gidemeyeceginizi goz onunde bulundurmalisiniz.

 5. Mehmet Karaca Reply

  Mavi karta basvururken esiniz de aile birlesim vizesine basvurabilir. Bunlar ayni zamanda yapilabilir. Vizeye basvurduktan sonra 5 gunde cikiyor her iki vize de. 6 aylik veriyorlar vizeleri. Esiniz sizden sonra gelse de sorun olmuyor bu sebeple.

 6. Gökçe Reply

  Merhabalar,
  Gerçekten çok yardımcı yazılar yazmışsınız teşekkürler.Sizde çok yeni gitmişsiniz ama belki oradan bakınca gördüklerinizde değişmiştir diye düşünüyorum.Sanki artık türkiyeden işlerine yarasa bile personel alımını durduruyorlar gibi geliyor bana.Başvurduğum yerlerden açık açık Türkiye’den almıyoruz diyen de oldu,cv mi okumadan saçma sapan neden gösterip geri cevap dönende.Sizin düşünceniz ne bu konuda ?

 7. Gul Reply

  Merhaba ben eşimi turist olarak getirdim kendim alman vatandaşıyım burada vizeyi uzattirabilirmiyim teşekkürler

 8. Burak Reply

  Merhaba ben burak
  Deneyimlerinize dayanarak bir şey sormak istiyorum.
  16.11.2017 tarihinde aile birleşimi vizesine başvurdum bu gun 22 gün oldu bilgi almak için izmir alman konsolosluğuna email attım 3 gün oldu ve bir cevap gelmedi resmi sitesinde 3ay işlem süreci var diyor
  Ama sizin deneyimlerinizce ne kadar süre içinde cevap gelir ?
  Pasaportu kargoya verdikleri zaman bana bir email veya mesaj geliyormu? Passaportunuz kargoya verildi diye ???

 9. Fero Reply

  İngiltere pasaportu ile almanya dan aile birlesimi vizesine basvurabilirmiyiz?bilgisi olan lutfen bilgilendirsin?

 10. Fidel Reply

  Merhaba Fatma Hanım, öncelikle tüm yazılarınızı buyuk keyifle okuyorum, inanılmaz faydaları oldu bana bunun icin ayrıca teşekkür ediyorum. Bende mavi kart kapsamında Almanya’da çalışmaya başlayacağım Subay ayında ve esim 5-6 ay sonra aile birleşimi başvurusunda bulunacak (4 adet kedimiz varda 🙂 onların süreçleri en az 5 ay sürüyor ve insanlardan çok daha çetrefilli süreçleri var) Işin içinde kediler olduğundan bizim için zamanlama çok ama çok önemli, benim buna uygun ev bulmam konusunu hiç açmıyorum düşündükçe bunalima giriyorum. Eslerin aile birlesimi basvurusu sonrasi 3 aylık geçici vize çıktıktan sonra Almanya’da bunun kalıci hale getirilmesiyle ilgili bir bilgilendirme yazısı yazacaktıniz, bu yazıyı büyük merakla bekliyorum 🙂 Sevgiler, saygilar

 11. Ramazan gökçe Reply

  Merhabalar bize yardimci olacak biri varmi aile birlesimi icin inanin coook soru isareti var esim turkiyede yapamiyor beni goturemedi ortada bi cocuk var

  • Fatma Olcucu Reply

   Burasi yetkili bir kurumun sayfasi veya dayanisma forumu olmadigindan dogru yerde degilsiniz ne yazik ki.

 12. YAKUP Reply

  MERHABA NİŞANLIM ÇİFTE VATANDAŞ YANİ HEM TÜRK HEM ALMAN BİZ AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİNE BAŞVURU YAPTIĞIMIZDA ALMANCA A1 SEVİYESİ BENİM İÇİNMİ GEÇERLİ YOKSA ALMANYADAKİ EŞİN O SEVİYEDE DİL BİLMESİ YETERLİMİ. CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 13. Elif Reply

  Merhaba bende aile birlesimi icin vize basvurusunda bulundum izmire gittim ve randevum gercekten cok iyi gecti. Gitmeden once cok sey soyleyen oldu sorun cikariyolar vs. diye ama korktugunuz gibi degil inanin. Esim alman vatandasi ve cok faydasi oluyo bana cok fazla sey sormadilar ve vize ucreti de almiyolar. Esiniz alman vatandasi ise buyuk avantaj sagliyo size.

 14. Hüseyin Reply

  Iyi aksamlar Ben Alman vatandasiyim 3 Ay oldu esim konsolosluga basvurdu iki hafta önce maas kagitlarini ve kira sözlesmesini verdim yabancilar dairesine onlar beni cagirmadilar dün tekrar gittim sordum dediler postayla size kararimizi bildirecegiz Türkiyeye konsolosluga bildirecegiz dediler benim 1.sorum Türkiyeye postaylami yoksa email üzerindenmi bildirirler 2.sorum bana birsey sormadan Karar verebilirlermi

  • Fatma Dokumaci Reply

   Hüseyin bey bana uğlaşa bilir misiniz bi kaç sorum olucakti

 15. Can Reply

  Merhaba,
  Benim Türkiye’deki şahıs firmaniö iflas etti. Bundan dolayı sigorta ve vergi borcum var. Hesaplarımda bloke var. Eşim doğma büyüme Almanya’da ve 10 yıldır aynı şirkette çalışmakta. Benim vergi ve sigorta borcum evlilik aile birleşimi vizesi Almam için engel teşkil eder mü?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  İyi günler dilerim

  • Onur O Reply

   Eşiniz Alman vatandaşı ise böyle şeyleri dert etmeyin. Değilse de istenen evraklar arasında sizin mali vaziyetinizi gösteren bir evrak yok yeter ki eşinizin Almanya’da sizi de geçindirecek kadar geliri olsun.

 16. Murside Reply

  Merhaba adım murside tr de evliyim.cronik hastası oldum için şuan çalışamıyorum. Eşimi Almanyaya Türk pasaportum ile nasıl getire bilirim. Ve 2 çocuğuma nafaka Unterhalt yani ödemem. Gerekiyor..yada isis iken alman pasaport müracaatı da buluna bilme şansım. Varmi 45 senedir Almanyada yim Eşim. Tr gelmemi istiyor ama hastalık. Nedeni ile tr de kalmak istemiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim
  Saygılarımla murside

 17. Gülcan Reply

  iyi günler benim vize basvuruma red geldi ve gerekce olarak esimin maasının yetersız oldugu bildirilmis esim 2000 euro ile çalışıyor maası ne kadar olmalı ve suan ne yapmalıyım

  • Onur O Reply

   Size en iyi cevabı reddi veren yabancılar şubesi verebilir.

 18. Murat ATALAY Reply

  Merhaba bende şimdi okudum yazınızı umarım cevap verirsiniz eşim alman vatandaşı orada çalışmıyor hiç çalışmamış hayatında aile birleşimi için başvuruda bulunmak istiyorum eşimin çalışmıyor olması problem yaratır mı bu birinci sorum. 2 ci sorum ise yinede almanca a1 sertifikası almam gerekiyor mu?

  • Onur O Reply

   Aynı durumdayım. Eşiniz Alman Vatandaşı olduğu için Gelir, Geçim belgelemek zorunda değil. Gelir, Geçim belgelemek zorunda olanlar eşi Türk Vatandaşı olup da orada yaşayanlar.

   A1 sertifikasını almak zorundasınız. Alın da. Dil yaşam için önemli ve bir saygı unsurudur.

   Dil belgesi almak için Goethe’ye başvuracaksınız ama en az 2 ay öncesinden başvurun, sınav kontenjanı çok çok hızlı doluyor. Sürekli de sınav yok, neredeyse 2 ayda bir var.

 19. mehmet Reply

  Merhabalar sizce türkiye de mi evlenmek mantıklı yoksa turistik vizesi alıp almnyadamı evlenmek daha mantıklı eğer almanyada evlenmek daha mantıklı ise ne gerekiyor.

 20. Onur O Reply

  “çok erken başvurmayın” oldukça hatalı bir yönlendirme. Vize formunda planlanan giriş tarihi adında bir alan var. Buradaki alanda yer alan tarihe göre vizenizi veriyorlar. Yani Haziran’da başvurup giriş tarihinize Eylül yazarsanız; Temmuz’da vizeniz geldiğinde vizeniz Temmuz’dan başlamaz. Belirtmiş olduğunuz tarihten başlar.

  Bu konu önemli. Lütfen yazınızın içerisinden bu bölümü kaldırın.

  • Fatma Olcucu Reply

   Benim eşime öyle olmadı, Ocak’tan itibaren istediği halde vizenin çıktığı Aralık ayından (yani bir ay erken) başlattılar. Sizin yorumunuz ideal durumu belirtiyor, bahsettiğiniz alana dikkat edip düzgün tarihli veren görevliler de eminim vardır. Dolayısıyla isteyen benim yazıma isteyen sizin yorumunuza göre hareket eder herkesin kendi tercihi.

 21. Hande Reply

  merhaba bende birsey sormak istiyorum biz esim ile ayni anda gitmek istiyoruz bir problem oluyor mu bununla ilgili bizi bilgilendirre bilirmisiniz bide en kisa en kolay yoldan nasil gidebiliriz almanyada tanidigimiz var fakat onlar sadece misafir olarak cagirabilirmis ben esim ile ayni anda gitmek istiyorum ayri ayri gitmek istemiyoruz bunun icin ne yapmamiz gerekir simdiden tesekkurler

 22. Celik Reply

  Herkese merhabalar öncelikle bu vize sürecinde herkese Allah sabir versin umarim herkesin vizesi cikar ve en kisa zamanda ailesine ve cocuguna kavusur ben 2015 yilinda almanyaya ilagal gittim orda iltica yaptim sonra evlendim cocuk oldu cocugum alman vatandasi esim türk unbefristet oturmasi var almanyada avukat tutup oturmaya basvurdum 4 ay sonra abglnt geldi gerekceleri almanyaya vizesiz girmem avukatim mahkeme davasi acalim dedi ben istemedim biletimi aldim cikis yaptim giris yasagi olmasin die simdi 24.10.2018 de ankarada rendavum var tekrardan cocuk üzerinde basvuru yapacagim Allahdan temellim vizeyi verirler cünkü cocukdan esden ayrilmak gercekden cok zor

  • Fatma Olcucu Reply

   Bol sans diliyorum. Almanca bilmeyenler cogunlukta olacagi icin ilgili yerleri ben aciklayayim. unbefristet oturmasi var: kalici oturum izni var. abglnt geldi: abgelehnt yani reddedildi.

 23. Batuhan Reply

  Merhaba benim eşim kökü türk ama alman vatandaşı 8 yıllık evliyiz nikahımızı almanyada yaptık eşim türkiye ye geldi burada 5 yıl çalıştı sgk lı olarak geçen sene çocuğumuz oldu onun için almanyaya gitti ve doğumu orada gerçekleştirdi bende çocuğum ve eşimin yanında olmak için turistlik vize başvuruda bulundum ancak red verdiler gerekçe olarakta eşin ve çocuğun almanyada sende gelip almanyada kalırsın diye red vermişler itiraz ettim öyle bir isteğimin olmadığını olsaydı eğer aile birleşimine başvurabileceğimi izah ettim ancak yine red verdiler şimdi eşimle birlikte karar verdik türkiye şartlarını zor olduğunu ve almanyada yaşama kararı aldık eşimin orada sigortası var ve ikamet adreside mevcut size sorum şöyle ki aile birleşimine başvuru yaptığım zaman bu red benim önüme engel olarak çıkar mı?
  Diğer sorumda başvuruyu eş değilde çocuk üzerinden yaparsan daha rahat verirler diyor bazı sayfalarda bu doğru mudur

 24. Hüseyin Reply

  Merhaba. Bişey sormak istiyorum size . Benim eşim yunan vatandaşı ama almanyada yaşıyor orada süresiz yaşıyor yani AB üyesi olduğu için oturum yok onlarda. Bu durumdan dolayı benim A1 sertifikasını almama gerek yokmuş. Bi yerde bi yazı okudum. Diyo ki Eşiniz AB vatandaşı ve almanyada süresiz olarak yaşıyorsa AB ne üye olmayan bi ülkeden biriyle evlendiği zaman onu da yanında götürebilyor bu konuda bir bilginiz var mı acaba? Bi de vize şartsa eşimin en az kaç saat çalışması ne kadar maaş alması gerekiyor?

 25. Ulkar Reply

  Merhaba. Benim nişanlim Almanyada çalişiyor. Ben oraya shengen vizesi ile gidip 3 ay içerisinde geri gelip burada nikahimizi kiyip aile birleşmesi vizesi almadan geri döne bilirmiyiz?

 26. Ramazan Reply

  Arkadaşlar benim sorum ben 2017 yılında boşandım bu arada alman vatandaşı biriyle tanışdım şimdi bir çocuğumuz olacak şimdi boşandım kişi yargıtaya itaraz ettiği için hala evli gözüküyorum 4ay sonra çocuğum olacak vize için baş vuracam çıkarmı çıkmazmı yardım ederseniz sevinirim

 27. Umut Reply

  Almanydada hakikaten burokrasi sartlari cok agir. Guzel bir yazi olmus. Elinize saglik.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir