Avrupa’da hayat şartları nasıl ve Avrupalıların alım gücü yüksek mi (veya ne kadar yüksek) soruları son zamanlarda hepimizin aklını her zamankinden daha çok kurcalamaya başladı. Bu gibi sorulara cevap verebilmesi için yine uzun süren bir hazırlık süreci sonrasında size Almanya’da mutfak masrafı ve Türkiye masrafları ile kıyaslaması yazısı hazırladım.

Yazı için veri hazırlama süreci nasıl oldu? Bir ay boyunca eşimle birlikte Münih’te marketten satın aldığımız her şeyle ilgili bilgileri ‘ne aldık, kaç birimdi, fiyatı neydi’ şeklinde tek tek excel dokümanına not ettik. Üşenmedik mi, biraz üşendik yalan yok 🙂 Yine de ‘işimizi’ ciddiye aldık ve satın aldığımız hiçbir şeyi aksatmadan bir ay boyunca yazdık.

Ay bitiminde elimde bir sürü veri oldu. Aynı cins olan ürünleri topladım ve ay içinde o ürüne toplam ne kadar para ödemişiz buldum. Sonra Türkiye’deki muadil ürünün fiyatını araştırdım ve Türkiye’den alsaydım ne kadar öderdim onu buldum. Yani herhangi bir kur çevirmesi yapmadan X ürünü Almanya’da kaç Euro ve Türkiye’de kaç TL olarak hesaba kattım. En son ortaya çıkan tabloda iki kişilik bir ailenin (örnek olarak bizim aile) bir aylık süre için Almanya’daki mutfak masrafı ve Türkiye’deki mutfak masrafı toplamı her ülkenin kendi para birimi cinsinden çıktı.

Sonra can alıcı ve en çok merak ettiğiniz kısma geliyoruz. Bu iki kişilik ailenin bulduğumuz mutfak masrafı Almanya’da asgari ücret ve Türkiye’de asgari ücret üzerinden gelirlerinin yüzde kaçına tekabül ediyor kıyaslaması yapacak ve böylece alım gücü hakkında fikir edinmeye çalışacağız. Sonra aynı kıyası bir kez de mühendis maaşları üzerinden yapacağız.

NOT 1: Alım gücüne etki eden çok daha başka masraf kalemleri olduğunu biliyorum ve yalnızca bu yazıdaki verilerden yola çıkarak şurada yaşam şartları çok iyi burada kötü diye bir genel çıkarım yapamayız. Mutfak masrafları üzerinden yalnızca bir kıyas yaptım, sonra diğer kıyasları da yaparım inşallah.

NOT 2: Yazıya neyi dahil edip neyi etmemem gerektiğini çok düşündüm ve ‘mutfak masrafı’ derken yalnızca yeme içme fiyatları yerine marketten aldığımız her şeyi yazmanın daha uygun olduğuna karar verdim. “Temizlik ve kozmetik ürünleri ne zamandan beri mutfak harcaması oluyor?” diye sormayın yani, yazıyı ‘market harcaması’ olarak da düşünebilirsiniz.

NOT 3: Biz X maddesini çok almışızdır siz almıyorsunuzdur o yüzden durum için sizin için komple farklıdır onu bilemem, yazıyı ben yazdığıma göre örnek olarak kendimi vermekten başka şansım yok 🙂

NOT 4 (tamam son): Almanya’da ortalama marketten alışveriş yaptığım için doğru kıyas anlamında Türkiye’de de ortalama fiyat bulmaya çalıştım, sizin kasapta et fiyatı komple farklıdır ben az veya çok yazmışımdır olabilir yani. Benzer şekilde domates yazın ucuzdur kışın pahalıdır o yüzden sizin bildiğinizden farklı bir fiyat yazmışımdır gibi şeyler de gayet normal.

Son bilgi olarak; ele aldığımız iki kişilik aile (yani biz) kahvaltı ile akşam yemeğini evde yiyoruz ve dışarıda yemek yeme alışkanlığımız yok. Öğle yemekleri ise hafta içi iş yerinde ve hafta sonu evde.

Eveet, tüm açıklamalar sonrası buyrun Almanya ve Türkiye için bir aylık mutfak masrafı kıyaslaması:

almanyada mutfak masrafı

Bir ay boyunca marketten aldıklarımız, Almanya’da bu ürünlere ne kadar ödediğimiz ve Türkiye’deki muadil ürün fiyatları.

Yukarıdaki detaylı görünüm tablo verilerini kategorilerine göre pasta grafiğinde göstererek harcamaların dağılımını daha net göstermeye çalışayım.

almanyada mutfak masrafları

Almanya’daki aylık mutfak masrafımızın dağılımı.

 

almanya ucuz mu

Türkiye’de muadil ürünlerin harcamalarının dağılımı.

Almanya’da 210 Euro ve Türkiye’de 926 TL olarak satın aldığımız tüm ürünlerin toplam fiyatını her iki ülkede bulduk. Şimdi alım gücü kıyaslamasına geçelim.

Almanya’da asgari ücret ne kadar sorusunun cevabı biraz karışık. 2018 yılı itibarıyla saatlik minimum ücret 8.84 Euro ve haftada 40 saat çalışan biri için 1532 Euro yapıyor, fakat dikkat etmemiz gereken şey bu ücretin BRÜT olduğu. Brütten net ücret hesaplamak ise evli misiniz, evliyseniz eşiniz çalışıyor mu, çocuğunuz var mı, Almanya’nın hangi eyaletinde yaşıyorsunuz gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiyor. Hesaplama sitelerinde farklı koşullar girerek denemeler yaptım ve ortalama Almanya’da net asgari ücret olarak 1200 Euro rakamını kullanacağım.

Türkiye’de asgari ücret 2018 yılı için 1603 TL ile 1679 TL arasında Almanya’dakine benzer aile ve çocuk durumlarına göre değişiyor (AGİ). Onu da kimse itiraz etmezse 1650 TL olarak alacağım.

Her iki ülkede de bu harcamaları bir asgari ücret gelirimiz olduğu durumda yaparsak;

Almanya: 210 / 1200 = 0.175. Yani asgari ücretimizin %17.5 ini mutfak masraflarına kullandık.

Türkiye: 926 / 1650 = 0.5612. Asgari ücretimizin maalesef  %56 si aynı ürünler için mutfak harcamalarına gitti bile..

Şimdi bakış açımızı asgari ücretin bir adım ötesine taşıyalım; çünkü Almanya gibi gelişmiş ülkelerde asgari ücretli ile beyaz yakalı bir çalışanın maaşı arasındaki fark Türkiye’deki kadar fazla olmayabiliyor. Genel fikir vermesi için çok yuvarlak konuşursak; Almanya’da yeni mezun mühendis maaşı için net 1800 Euro ve Türkiye’de net 3000 TL diye düşünerek bir kez daha kıyaslıyorum.

Almanya: 210 / 1800 = 0.1166. Almanya’daki mühendis maaşının yaklaşık %12 sini harcadı.

Türkiye: 926 / 3000 = 0.3086. Türkiye’deki mühendis arkadaşın maaşının %31 i aynı ürünlere gitti.

Sonuçta; benim elde ettiğim ve bu yazıda baz aldığım mutfak masrafı verilerine göre her iki durumda da Türkiye’deki alım gücü Almanya’ya göre düşük çıktı ve Türkiye’deki hayat pahalılığı ne yazık ki doğrulanmış oldu. Düşük gelir seviyelerinde makas daha açıkken, gelir seviyesi yükseldiğinde makas daraldığı halde durum değiş(e)medi.

Almanya’da mutfak masrafı vs. Türkiye’de mutfak masrafı kıyaslama yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, Almanya hakkında bilgiler ve Almanya’da yaşam ile ilgili yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın!

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(4149)

This article has 10 comments

 1. Murat Altin Reply

  Bilemedim ne desem size,muhtesemsiniz desem az kalir,daha süslü bir kelime bulamadım. Hassasiyet ve titizlikle aynı zamanda mühendis ciddiyetinde çok doğru bir karşılaştırma tablosu hazirlamissiniz.Ben,eşim
  Ve kizimla hazirladiginiz tabloyu inceledik Türkiye ‘den aldığınız veriler birebir doğru ve biz 3 kişilik aile olmamıza rağmen tuketimimiz çok minik farklılıklara aynı. Emeginize sağlık.Bu esnada kızım da liseyi almanca hazırlıklı okudu Kabataş Erkek Lisesinde şimdi ise Ingilizce Bilgisayar Mühendisliğini kazandı bu yıl.Tam olarak olmasa da yine de sizin yolunuzdan gidiyor diyebilirim.Bu karşılaştırmalı tabloyu hazirladiginiz ve ciddi bir emek verdiginiz için hem size hem eşinize tesekkurlerimizle.Saglicakla kalın

  • Fatma Olcucu Reply

   Ne kadar güzel bir yorum, çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi çok emek veriyorum, sizin gibi görüp takdir edebilen insanların varlığı da yeni yazılar için vereceğim emeklerin motivasyonu oluyor. Kızınızı çok tebrik ederim, eminim ki çok parlak bir gelecek onu bekliyor. Tüm aileye selamlar..

 2. Ahmet Burak Yıldırım Reply

  Türkiye’yi seviyorum benim ülkem burası ama çok şey değişti. Başka şansım kalmadı. Ben Türkiye de kalırsam hiç bir zaman evlenemem hiç bir zaman çocuk sahibi olamam. Asgari ücretle bırak evlenip ev geçindirmeyi, kendime bile bakamam. Türkiye benim vatanım ama Almanya için çalışıp paramı Almanya’da kazanmak istiyorum. Bu yüzden yakında Almanya’ya taşınıyorum. Çok güzel bir çalışma olmuş elinize ve ayırdığınız zamana sağlık.

  • Fatma Olcucu Reply

   Tesekkurler, size de yeni hayatinizda bol sans dilerim. Turkiye uzak degil gidip gelirsiniz, ben de oyle yapiyorum.

 3. Ümit Reply

  Türkiye’nin avantajlı olduğu tek konu ev kiraları galiba bu konu hakkında ne dersiniz Fatma Hanım ?

  • Fatma Olcucu Reply

   Istanbul’da da ev kiralarinin cok mantiksiz oldugu yerler var, henuz kesin degerlendirme yapacak kadar o sektoru arastirmadim.

 4. Sibel Reply

  Ben 11 yıldır evliyim 2 cocugum var istanbulda yasiyoruz.cocuklar eve farkli saatlerde geldikleri icin artik calisamiyorum eve tek maas giriyor.ben berlinde buyudum okudum evlendim istanbula geldik ama artik berline geri donmeyi dusunuyoruz cunku burdaki pahalılìk bizi batirdi diye bilirim,cocuklarin okul masraflari mutfak masraflari,faturalar kira tek maas yetmiyo cocuklarimizin ve bizim sosyal hayati yok cunku her kurusu hesaplamamiz gerekiyo zaman zaman elektrik kesiliyo yada su kesiliyo.baktik boyle olmicak donmeye karar verdik.berlinde ben de calisabilirim.yaziniz cok iyi olmus istanbul cok guzel ama maalesef artik yasanmaz hale geldi

  • Fatma Olcucu Reply

   Haklisiniz ve Berlin alternatifiniz oldugu icin sansli oldugunuzu da soyleyebilirim. Umarim orada her sey dilediginiz gibi olur.

 5. Tugba Demirci Reply

  Şahanesiniz. Ellerinize sağlık. Kıyaslama budur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir