Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planlarımıza hız verdik, hatta birçoğumuz Ramazan Bayramı’nda güzelce tatil yapıp bir sonraki destinasyonumuz için hayaller kurmaya başladık bile. Seyahat planlarken en önemli konu olan ulaşım için bu yazımda araç kiralama sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim.

Rotanızı ve kaç kişi olacağınızı belirlediniz, tarihleriniz de aşağı yukarı net. Doğrudan evinizden çıkıp ‘roadtrip’ konseptli sadece kara yolunu içeren bir tatil yapacaksınız veya belli bir noktaya kadar uçakla varıp sonra oradan kara yoluyla devam edeceksiniz. Otobüs, tren, taksi gibi alternatifler size uymuyor; taksi çok pahalı, toplu taşıma da sıcakta/valizlerle/çoluk çocukla çekilmez. Öyleyse doğru ulaşım yöntemini bulduk: Kiralık araba. Peki araba kiralama işlemine nereden ve nasıl başlamalısınız?

Firmanızı iyi seçin

Her ne kadar dünya çapında bilinen büyük araç kiralama şirketleri olsa da, en çok bilinen şirket en iyisi olacak diye bir şey yok. Örneğin çok bilinen rentalcars.com sitesinde global araç kiralama markaları yer aldığı halde araçların yanında dizel veya benzinli oldukları yazmıyor, oysa siz Türkiye içinde uzun yol yapacaksanız benzin fiyatını düşününce bu kriter sizin için çok önemli olabilir. Öyleyse bu web sitesi sizin için doğru firma olmayacaktır. Firmanın hangi lokasyonlarda uzmanlaştığını, müşteri yorumlarını ve tecrübelerini kontrol etmelisiniz.

Kendinize uygun aracı bulun

Araç seçiminde planladığınız gezinin şartlarına ve kişisel faktörlere önem vermelisiniz. Gideceğiniz yerdeki hava koşulları nasıl, anayollardan mı geçeceksiniz yoksa daha zorlu yollara girmeniz gerekecek mi gibi gezinizle ilgili mevsim ve yol gibi durumları göz önünde bulundurun. Ayrıca kaç kişisiniz, ne kadar valiziniz olacak, düz vites mi otomatik mi kullanmaya alışkınsınız gibi sürücüye ve birlikte seyahat edecek kişilere özgü faktörler de uygun aracı seçmek için dikkate alınması gerekenler arasında yer alıyor.

vivi.com.tr

Fiyata dahil olan ürün ve hizmetleri inceleyin

Günlük hayatımızdaki birçok alışverişin parçası olarak sık sık başımıza gelir; bir şeyi ucuza bulduk diye seviniriz sonra bir bakarız KDV hariç, hizmet bedeli hariç, o hariç bu hariç.. Oto kiralama sürecinizi gereksiz uzatmamak için en iyisi fiyata nelerin dahil olduğunu iyice inceleyin. Kasko, trafik sigortası, kaza sigortası, araç teslim alma ve teslim etme, yol yardımı, limitsiz kilometre, vergiler ve KDV ideal şartlarda dahil olması gerekenler.

Kampanya ve indirimlerden faydalanın

Örneğin siz Ağustos ayı için bir hafta sonu seçtiniz ama bir önceki ve sonraki hafta sonları da sizin için uygun. Hem de o tarihlerde istediğiniz aracın fiyatında kampanya yapılmış, elbette kaçırmak istemezsiniz 🙂 Bunun için uygun fiyatları ve aldığı olumlu müşteri yorumlarıyla dikkat çeken vivi.com.tr sitesinde güzel bir sunum yapılmış, site en düşük fiyatın olduğu tarihleri işaretliyor ve diğer alternatifler için de farklı fiyatlarla birlikte kazanç yüzdesini belirtiyor, böylece siz de “Acaba şu zaman kiralasam fiyat ne olur” diye tekrar tekrar sorgulatmak zorunda kalmıyorsunuz.

Ayrıca seçtiğiniz firmanın belli banka kartları için kampanyaları var mı, ekstra puan veriyor mu, taksit yapıyor mu gibi fırsatlar varsa onlara da dikkat etmeyi unutmayın. Ödemenin tamamı yerine ön ödeme olarak bir kısmını rezervasyon sırasında yeterli görmesi de iyi bir avantaj olarak düşünülebilir. Tatiliniz 2 ay sonra ise neden paranızı 2 ay önceden kiralık araç için yatıracaksınız ki? Bir kısmını ödeyin, rezervasyonunuz kesinleşsin, kalanını aracı teslim alınca ödeyin.

vivi.com.tr 3

İptal ve kaza koşullarını öğrenin

Anlaşma yaptıktan sonra geziden vazgeçerseniz veya Allah korusun kötü bir şey başınıza gelir de seyahatinizi yarıda kesmek durumunda kalırsanız hangi şartlar geçerli olacak, yine kimsenin başına gelmesin ama kaza geçirirseniz ne olacak, kaza sigortasının kapsamı nedir gibi konuları öğrenin, ne olur ne olmaz. Hani o hepimizin beyaz yalanı ‘kullanım koşullarını okudum’ kutucuğu var ya, araç kiralarken bu sefer doğruyu söyleyin ve kutuyu işaretlemeden önce o koşulları gerçekten okuyun. Aradığınız bilgi şartlar arasında yoksa firmanın iletişim merkezlerinden destek almayı deneyebilirsiniz.

Bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun

Kaç yaşındasınız, ne kadar süredir ehliyet sahibisiniz, ödeme yapacağınız kredi kartı kimin adına gibi kişisel bilgilerin doğruluğuna ek olarak, aracı ne zaman nereden teslim alacaksınız ve ne zaman nereye teslim edeceksiniz gibi araçla ilgili planlamanızı da doğru şekilde yapmalısınız. Aracı web sitesinden talep ederken girdiğiniz doğru bilgiler ile planlanan zamanda belirtilen yere vardığınızda, araç kiralama şirketi size gerekli olan belgeleri temin edecek ve sorunsuz şekilde hızlıca işlemlerinizi tamamlayacaktır. Eksik ve yanlış bilgi gibi pürüzler sürecin uzamasına hatta sözleşmenin iptaline bile sebep olabilir.

Aracı dikkatli teslim alın

Sipariş ettiğiniz araç ile size gelen aracın aynı olduğundan emin olun; farklı model, kapı, kasa vs. olmasın. Ayrıca çekinmeyin ve aracın çevresinde bir tur atıp her yerini inceleyin. Çiziği varsa sözleşmenize ekletin, üstünüze kalmasın. Yakıt durumuna da bakın, genelde aracı teslim aldığınız kadar yakıt ile iade etmeniz istenir.

Aracı aldığınız şekilde teslim edin

Aslında aracı teslim alma ile iade etme arasında ‘dikkatli kullanın’ gibi bir başlık da belirtmeliydim ama onu zaten yapacaksınız değil mi? 🙂 Ve harika geçen tatiliniz sırasında cefanızı çeken sevgili aracınızı da işiniz bittiğinde sahibine geri verirken insafsız olmayın; çamurlu ayaklar, yeme-içme artıkları gibi sevimsiz izleri arkanızda bırakmayın. Hem hoş değil, hem de araç kiralayan şirketin sizden temizlik ücreti talep etme gibi bir hakkı doğabilir.

vivi.com.tr 2

Şimdi genel bilgileri edindiğimize göre vivi.com.tr sitesinden örnek vererek araç kiralama adımlarını belirtelim.

  1. Arama yapın: Araç kiralamak istediğiniz tarih ve lokasyonu seçin.
  2. Aracınızı seçin: Çıkan sonuçlar arasından size en uygun aracı seçin.
  3. Sürücü bilgilerinizi girin: Kişisel bilgileri, araç teslim ve iade noktalarını, fatura bilgilerini (kişisel/şirket) girin.
  4. Ödeme yapın: Aracı rezerve edebilmek için gereken tutarı veya tüm tutarı ödeyin. Bu adımda göreceğiniz kiralama koşulları & kullanım koşullarını okuyun ve uygunluğundan emin olun, çünkü bir sonraki ‘tık’ınızda süreç tamamlanacak.
  5. Rezervasyon tamam: Ve işte bitti bile! Rezervasyon detaylarınızı görüntüleyebilir, gerekli değişiklik ve iptali yapabilirsiniz.

Sağlıklı ve keyifli bir tatil geçirmeniz dileklerimle.. 🙂

(1161)

This article has 1 comment

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *