Almanlar Nasıl İnsanlar | Alman Arkadaş Nasıl Bulunur

couchsurfing nedir
3 Yorum
 • Zühal Korkmaz
  18 Mart 2020, 03:13 Cevapla

  Merhaba yazılarınızı ilgiyle okuyorum bende sizinle aynı yollardan geçiyorum şu an. Temmuzdan beri almanyadayım ve almanca ile boğuşuyorum maalesef. Almanların soğuk olduğunu düşünmüyorum eskiye oranla azalmış bı yargı ama türk arkadaş edinme konusunda eşimde aynı fikirde ve bana da yasakladı ?
  Mfg
  Zühal

 • İbrahim
  18 Nisan 2020, 15:20 Cevapla

  Merhaba, ben İbrahim İzmirde öğretmenim. Almanya’da annemin kuzeni yaşıyor. Onunla konuşurken hiç Almanya-da yaşamayı düşündün mü? Burada öğretmenlik yapmayı düşündün mü? dediğinde neden olmasın diye düşündüm ve araştır o zaman dedi. Gerekli şartları araştırırken tesadüfen bu siteyi buldum ve ilk yazınızı okudum. Dayanamadım bir saat sonra ikinci yazınızı derken üçüncü yazınızı sonra ertesi dördüncü yazınızı. Resmen bir ciddi anlamda yazılmış realist bir öykü okudum. Çok etkilendim. Yüreğinize sağlık. Ve kafamda o kadar çok soru var ki en basiti öğretmenlik yapmak için gerekli şartlar nelerdir. İlkini sizin sayenizde biliyorum artık C 1 2 düzeyinde Almanca. Araştırıyorum ama net bir sonuç elde edemiyorum. Cidden bir kırçılcım yaktınız Almanya’da yaşama düşüncesi biraz daha arttı. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Orada öğretmen olmak için ne yapamamız gerekiyor? Özür dilerim sizi belki bu tarz sorularımla rahatsız ediyorum ama samimiyetiniz beni çok etkiledi ve sormam gerektiğini düşündüm. Çok teşekkür ederim. Mutlu bir yaşam sürmeniz dileğiyle.

  • Fatma Ölçücü
   20 Nisan 2020, 00:02 Cevapla

   Merhaba, teşekkür ederim yazılarımı beğenmenize sevindim. Ne yazık ki kendi mesleğim haricindeki meslekleri bilmiyorum, ama bana da şunu yap şöyle bir yol izle diyen hiç olmamıştı. Yerinizde olsam Almanya’daki yakınınızdan Almanca kaynaklardan araştırma yapmasını isterdim, veya İngilizce’den Almanca’ya çeviri programları yardımıyla kendiniz de yapabilirsiniz. Resmi kaynak olmayan benim sitem gibi siteler sadece kendi deneyimlerini anlatır, sizin kendi yolunuzu kendiniz bulmanız gerekiyor. Kolay bir süreç değil, başaran kimse için de kolay olmadığından emin olabilirsiniz. O yüzden kafaya koyduysanız ciddi araştırma emeği harcamaya hazırlanmanızı tavsiye ederim. Kolaylıklar diliyorum.

Yorum Yapın