Başka bir ülkeye gitmek o ülkenin dilini öğrenmek için kesinlikle en iyi yol. Aynı zamanda yeni kültürler tanıyıp yepyeni bir çevre edinme fırsatınız var. İster birkaç hafta kalacak olun, isterseniz de bir sene boyunca zamanınızı orada geçirecek olun, nereye gidip dil öğreneceğiniz İngilizce öğrenmek açısından en önemli kriterlerden biri. O nedenle İngiltere’de dil okuluna gidip İngilizce öğrenmek isteyenler için en iyi 5 şehri hazırladım:

1. Londra

İngilizce öğrenmek için en iyi şehirlerden bahsedip de Londra’dan bahsetmemek olur mu? İngiltere’nin başkenti olan Londra’da aradığınız her şey var. Bir dünya şehri olan Londra’da birçok farklı kültürü tanıma ve şehrin dinamik enerjisinin tadını çıkarma şansınız bulunuyor. Yüksek binaların yanı sıra devasa parkları ile Londra’da uzanıp dinlenirken doğal güzelliklerin tadını çıkarabileceğiniz ya da İngilizce çalışabileceğiniz birçok nokta bulunuyor.

Boş zamanınızda da yapabileceğiniz birçok aktivite var. Tate Modern, National Gallery, British Museum gibi müzeleri ziyaret edebilir, Notting Hill, Hyde Park ve Thames Nehri gibi birçok görülmesi gereken yerleri gezebilir ya da Oxford Street ve Camden Town’da alışveriş yapabilirsiniz. Gece hayatının trend yerlerinden olan Brixton, Clapham, Soho ve Shoreditch bölgelerini de ziyaret etmeyi unutmayın. Londra’da dil okulu deneyiminiz süresince sıkılmanız mümkün değil!

londrada dil okulu

2. Oxford

Evet, herkesin de bildiği üzere Oxford bir öğrenci şehri ve dil öğrenme macerasına atılmak için en ideal olanlardan biri. Sebebi ise çok açık bir şekilde gençlerle dolu bir şehir olması nedeniyle birçok arkadaş edinme fırsatınız ve onlarla İngilizce konuşma pratiği yapma şansınız var. İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri olan Oxford’da Oxford Universitesi’nin yanı sıra birçok tarihi mimari eseri de görme fırsatınız bulunuyor.

Christ Church College’de Harry Potter’ın ayak izlerini takip edebilir veya benzersiz bir kitap koleksiyonuna sahip olan Bodleian Kütüphanesi’ni, Sheldonian Theatre’ı, dünyanın ilk üniversite müzesi olan The Pitt Rivers Museum ya da Ashmolean Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Oxford

3. Cambridge

Oxford’un ezeli rakibi Cambridge’in de size vaat ettiği birçok şey var. Uluslararası alanda tanınmış üniversitesinin yanı sıra Cambridge aynı zamanda İngiltere’nin en güzel şehirlerinden biri. Öğrenci hayatının ritmi eşliğinde uluslararası bir ortamda İngilizce öğrenme fırsatına sahip olabilirsiniz. İngiliz kültürünün kalbi sayılabilecek bu şehirde unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İngilizce derslerinizden sonra bu şehirdeki birçok koleji ziyaret edebilir ve River Cam (Cam Nehri)’nde tekne turu yapabilirsiniz. Ayrıca Cambridge birçok spor etkinliği için oldukça ideal bir şehir. Cambridge’de İngilizce dil okuluna gidip İngilizce öğrenmek gerçekten bir ayrıcalık.

Cambridge

4. Brighton

İngiltere’nin güney kısmında yer alan bu şehrin kendine has bir çekiciliği var. İngiltere’nin en bilinen deniz kenarı şehirlerinden biri olmasının yanı sıra gezip görülebilecek birçok yer de bulunuyor. İlk olarak içinde eğlence parkı ve gazino da barındıran meşhur Brighton Palace Pier geliyor. Renkli sokakları, deniz kenarındaki devasa dönme dolabı ve marinası ile Brighton dil eğitimi için gidilebilecek en iyi yerler arasında.

Eğer yaz döneminde dil okuluna gitmeye karar verirseniz, Brighton çok iyi bir seçim olacaktır. Deniz, plaj, sıcak hava, barlar, publar, restoranlar ve gece kulüpleri ile Brighton’da dil kursu alırken hem eğlenip hem de İngilizce öğrenebilirsiniz.

Brighton

5. Manchester

Kuzey İngiltere’nin endüstriyel şehirlerinden biri olan Manchester ilk bakışta çok da çekici gelmeyebilir. Buna rağmen üzerine yapışan bu imajdan aslında biraz daha farklı bir şehir ve oldukça aktif. Manchester Arena dünyanın en yoğun olarak kullanılan mekanlarından biri ve yer yıl birçok uluslararası sanatçıya ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Manchester, İngiltere’nin en büyük üçüncü şehri.

Yazları Piccadilly Gardens’da çimlere uzanıp İngilizce çalışabilirsiniz. Daha sonra ise Market Street’deki birçok mağazayı gezebilir, eğer futbolu seviyorsanız efsanevi Old Trafford stadını gezebilir ve hatta Manchester United ya da Manchester City takımlarının maçlarını izleyebilirsiniz. Manchester’da dil okuluna gitmek İngiliz yaşam tarzına bir dalış yapıp İngilizce öğrenmek için iyi bir seçim olacaktır.

Manchester

Kararınızı verdiyseniz EF Education First dil okullarında İngilizce eğitim almanızı tavsiye ederim, daha detaylı bilgi ve gidebileceğiniz tüm yerleri görüntülemek için İngiltere dil okulları sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın!

(4138)

This article has 2 comments

  1. Meltem Reply

    İngilizce öğrenmek için şehirleri araştırırken denk geldim, iyi ki de gelmişim Brighton diye bir yerin varlığından haberim yoktu. Öğrenmiş oldum, şimdi orayı araştırıyorum. Teşekkürler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir