İspanya‘nın ikinci büyük şehri ve Katalunya özerk bölgesinin başkenti olan Barselona, İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanıdır. Kültür, turizm, yeme-içme ve eğlence gibi her alanda sunduğu zenginliklerle Avrupa’da ziyaret edilmesi gereken şehirlerin başında gelen ve İspanya turlarının vazgeçilmezi olan Barselona‘ya iki defa gitmiş birisi olarak çoğunu yaşayarak gördüğüm ve bir kısmını da araştırarak öğrendiğim her şeyi Barselona gezi rehberinde anlatmaya çalışacağım. Gezilecek yerlerin listesi ve bilgileri için BARSELONA GEZİLECEK YERLER yazıma göz atabilirsiniz.

barselona

Barselona, İspanya’nın önemli turizm merkezlerinden biridir. Park Guell

Önce bazı genel bilgiler verelim.

İspanyolca ve Katalanca olmak üzere iki dil konuşuluyor. Bu dillerin ikisinde de şehrin ismi Barcelona.

İspanya’nın genelinde olduğu gibi Barselona halkı da çoğunlukla katolik mezhebine mensup.

Türk vatandaşları İspanya’ya Schengen vizesi ile giriş yapabiliyor (normal pasaport sahipleri için). Yeşil pasaporta vize uygulanmıyor. Vize başvuruları VFS Global firması aracılığıyla yapılıyor. İspanya’nın vize kuralları bence biraz sıkı, bana üç aylık vize vermişlerdi sinir olmuştum. Daha uzun alan da pek duymadım. İmkanınız varsa başka ülkeden alın (İtalya, Fransa gibi); ama başka ülkeden vize alıp ilk girişinizi İspanya’dan yapmaya kalkışmayın pasaport kontrolde sorun çıkabilir.

Öğlen uykusu olarak bilinen siesta nedeniyle 14:00 – 17:00 saatleri arası bazı dükkan ve restoranlar kapalı olabiliyor. Bu saatlerde özellikle yaz aylarında (evlerin pencereleri açık bırakıldığında) sokaklarda gürültü yapmamaya çalışın; çünkü herkes gibi Barselonalılar da uykularının bölünmesinden hoşlanmıyorlar. Hatta bazı yerlerde “Stop the noise (Gürültü yapmayın)” tarzı pankartlar var, ben görünce çok şaşırmıştım 🙂

Ne Zaman Gidilir – Ne Kadar Kalınır

İklimi yumuşak olduğu için yılın her döneminde gidilebilir; fakat çıplaklarıyla ünlü plajların keyfini çıkarmak istiyorsanız yaz aylarında gitmelisiniz.

le merce festival

Le Merce Festivali’ndeki sokak etkinliklerinden biri olan Giant’s Parade (Devler Yürüyüşü)

24 Eylül’ü kapsayan bir haftada gitmek ise bir başka alternatif; çünkü bu tarihte Le Merce Festivali kutlanıyor ve tüm şehri bayram yerine çeviren kutlamalar birkaç gün öncesinden başlıyor. Festival boyunca çeşitli yerlerde cadde yürüyüşleri, şovlar ve konserler oluyor; devler geçişi ve insan kuleleri gibi ilginç gösteriler yapılıyor. Şehir bu dönemde acayip kalabalıklaşıyor ve sabahlara kadar içilip eğleniliyor. Son günü olan 24 Eylül’de ise kapanış olarak Plaça de Espanya‘da havai fişek gösterisi yapılıyor. Öyle sıradan bir ışık gösterisi değil bu, neredeyse tüm şehrin bir meydana toplanıp, titiz bir çalışmanın ürünü olduğu gayet belli sunum ve müzikle havai fişeklerin uyumunu izlediği çok etkileyici bir olay. Denk gelirseniz o yılki takvimini internetten mutlaka bulup incelemelisiniz.

Ben 2010 ve 2014 yıllarında iki defa gittim, ilkini yaz dönemine ve ikinci gidişimi Le Merce Festivali’ne denk getirdim. 3 – 4 günlük bir gezi planlamak ideal olabilir, görülecek yerler ve yapılacak şeyler oldukça fazla. Sonuçta Barselona; kültür, sanat, eğlence, tatil ve yemek gibi her türlü turistik aktiviteyi çok ama çok güzel harmanlamış şahane bir şehir 🙂 Bu yüzden yaz aylarında gidecekseniz, en az bir gün plajda yatmakla geçeceği için daha uzun bile kalınabilir.

Birçok müze ve gezilecek yer, sonbahar – kış döneminde 18:00 ve ilkbahar – yaz döneminde 20:00’ye kadar açık oluyor.

barselona

Modernizm akımının çok önemli bir simgesi olan Sagra da Familia bazilikasının yapımı 1882 yılından beri devam ediyor.

KONAKLAMA – Barselona Otelleri

Şehrin tarihi ve turistik yerlerini daha rahat görmek için La Rambla ve Plaça de Katalunya, eski şehir (old town) denilen bölge, Sagrada Familia çevresi veya Passeig de Gracia caddesinin civarında konaklama tercih edebilirsiniz.

Yazın gidip deniz güneş tatiline öncelik verecekseniz Barceloneta veya Port Olimpic‘e yakın bir yerde konaklamak daha uygun olabilir.

Çok zor durumda değilseniz konaklamak için kuş uçmaz kervan geçmez yerleri tercih etmeyin ve müşteri yorumlarını mutlaka okuyun; çünkü büyük şehirlerin genel problemlerinden olan hırsızlık, fuhuş, uyuşturucu gibi olaylar Barselona’da bolca dönüyor ve kendinizi bilmeden bu sevimsiz olayların ortasına atmayın. Çok yataklı hostel odaları veya Airbnb, Couchsurfing gibi alan paylaşımı odaklı yerlerde kalıp eşyalarınızı bıraktığınız yerleri başkalarıyla paylaşıyorsanız ekstra dikkatli olun, kaşla göz arasında kıymetli eşyalar yok olabilir.

Her mevsim popüler bir şehir olduğu için fiyat-fayda dengesi iyi olan oteller kısa sürede tükenebilir. Otel seçeneklerini, konumlarını ve yorumlarını inceleyip rezervasyon yapmak için tıklayın.

barselona alışveriş

Barselona’daki önemli alışveriş merkezlerinden biri olan El Corte Ingles.

BARSELONA ALIŞVERİŞ

Nereden alınır?

Ünlü butiklerin yer aldığı Eixample bölgesi

Ünlü markaların olduğu Passeig de Gracia caddesi (Casa Mila ve Casa Batllo’nun olduğu geniş cadde)

Plaça de Katalunya’daki El Corte Ingles alışveriş merkezi

Ne alınır?

Deri ürünleri (kemer, ceket, ayakkabı, çanta, cüzdan)

Gaudi’nin tarzını yansıtan hediyelik eşyalar

Şarap ve peynir

Belirli bir tutarın üzerinde alışveriş yaparsanız tax free (vergi iadesi) formunu isteyip doldurmayı unutmayın. Güncel minimum tutarın ne kadar olduğunu alışveriş yaptığınız mağazaya sorabilirsiniz. Bu formu havaalanına veya şehir içinde yönlendirecekleri gişelere teslim ederseniz vergi tutarını geri alabiliyorsunuz.

GEZİ BÜTÇESİ

Barselona’da bence turistik yerlerin girişleri çok pahalı ve masrafların büyük bir bölümünü de bu yerleri görmek için aldığımız biletler oluşturuyor. O yüzden o kısmı biraz detaylandıralım.

gaudi kimdir

Casa Batllo, Gaudi tarafından tasarlanmış ve modernizm akımının önemli bir örneği olmuştur.

Barcelona Gezilecek Yerler yazımda bahsettiğim yerlerin çoğuna girmeyi düşünüyorsanız kombine bilet almak uyguna gelirdi, fakat böyle bir bilet yok 🙂 Bence Gaudi‘nin tasarladığı evlere giriş için bir tane kombine bilet yapılabilirdi. Neyse, var olan şartları kısaca hatırlatayım. Sagrada Familia ile Casa Museu Gaudi’yi kombinleme ve Barcelona Card alıp sınırsız ulaşım ile bazı yerlere indirimli girebilme imkanı gibi turistik geziler sırasında kar edebileceğimiz iki seçeneğimiz var.

Diğer seçenek ise, Rute del Modernisme için bilet almak. Modernizm akımının çokça ismi geçmişti, modernizm rotası da temelde bu akımla birlikte ortaya çıkmış binaları göstermeyi hedeflemiş. İçeriği oldukça zengin aslında, 12 Euro’ya hem ayrıntılı açıklamaların olduğu kitabı, hem şehir haritasını, hem de indirim kuponunu alabiliyorsunuz. İndirim hakkından birden fazla kişi yararlanmak için kişi başına 5 Euro ekletebiliyorsunuz bu arada, kişi sayınız kadar ayrı bilet ve kitap almanıza gerek yok 🙂 Nerelere gideceğiniz aşağı yukarı belli olduysa şu adresten üzerlerine tıklayın ve ne kadar indirim yaptığını görün, vereceğiniz para kendini kurtarıyorsa bu seçeneğe yönelin.

barselona

Barselona’daki görülecek yerlerin hepsi birbirinden güzel olsa da, yüksek giriş ücretleri bütçeyi zorlayabiliyor. Casa Mila’dan görünüm..

Diğer temel maliyet kalemleri ise ulaşım, konaklama ve yemek. Ulaşım kısmını ulaşım yazımda ayrıca detaylandıracağım, birçok farklı kart türü var. Konaklama maliyeti elbette çok geniş bir aralıkta olabilir. Çok kişilik hostellerde gecelik 15 – 20 Euro civarından başlasa da merkezi yerlere yakın çift kişilik ortalama (3 yıldızlı) bir otelde 60 Euro gibi bir ücretle konaklayabilirsiniz. Yemek içinse, tapaslar genelde 7 Euro civarı. Sangria veya bira da 5 Euro desek tek kişi tek öğün fiyatı 15 – 20 Euro diye yuvarlayabiliriz.

Kabaca 3 gün için tek kişi Barselona gezi bütçesi hesaplamaya çalışalım.

Park Güell (8 Euro) + Sagrada Familia (14.5 Euro) + Casa Mila (16.5 Euro) + ilgiyi çekenlerden 2 ücretli giriş daha (20 Euro) + 3 günlük yeme-içme (80 Euro) + 2 kişilik odada konaklama 90 Euro = 229 Euro etti. Ulaşımı da eklersek ortalama 250 Euro diyebiliriz. Daha çok yer görmek isterim, gece eğlenmeye çıkarım, futbol seviyorum FC Barcelona stadına giderim veya plajlarda yiyip içerim diyenler üstüne ekleyebilir.

EKSTRA BİLGİLER

Öğrenciyseniz mutlaka öğrenci kartınızı götürün ve bilet alırken öğrenci indiriminden faydalanmayı deneyin. Kimisi kabul etmese de denemekten zarar gelmez (kartınız İngilizce olarak yazıyorsa kabul ediyorlar, yazmıyorsa her dilde anlaşılabilecek üniversite gibi kelimeleri göstermeyi deneyin), çünkü yukarıda bahsettiğim gibi turistik yerlere girişler biraz pahalı 🙁

Sahilde güneşlenip denize girerken değerli eşyalarınıza çok dikkat etmelisiniz.

Sahilde güneşlenip denize girerken değerli eşyalarınıza çok dikkat etmelisiniz.

Barselona’da hırsızlık olayları çok yaygın. Ve türlü numaralarla dikkat dağıtıp eşyaları çalabiliyorlar. Ben 2010 yılında ilk gittiğimde Plaça de Katalunya’da valizim ve çantamla beklerken birisi arkamdan yanaşıp kendi dilinde bir şeyler sordu. Turist görünümlü normal ve genç bir çocuktu, yol soruyor sandım ama anlamadığım için sadece anlık olarak ona dönüp anlamadığını söyledim ve önüme döndüğümde çantam yoktu. O sırada tam yanımda sivil polis varmış, çetenin iki elemanını da tutuklayıp çantamı bana geri verdi ama bu kadar şanslı olmayabilirdim de. Nitekim devamında olmadım 🙂 Valizimi hep kilitleyip çıktığım için içerisinde bıraktığım fazla paramı otelden ayrılırken saydığımda 200 poundun eksik olduğunu fark ettim ve böylece sonraki istikametim olan Londra‘da büyük yoksulluk çektim. Otel görevlileri, nasılsa hemen geri geleceğim diye valizi kilitlemediğim bir anı kollayıp paranın içinden 4 tane 50’lik götürmüşler 🙁 Bu iki olay sadece 3 gün içinde gerçekleşti bu arada.

barselona

Barcelona Le Merce Festival etkinlikleri kapsamında eğlenirken 🙂

Özellikle plajlarda, çantalarınızı bırakarak denize gitmeyin, nöbetleşe gidin. Tek kişi seyahat ediyorsanız geçmiş olsun, sizin işiniz daha zor 🙂 Güneşlenmek için uzandığınızda, çantanızın görüş alanınızda olduğundan emin olun. Her yerde rahatlıkla yaptığımız “Pardon, bir resmimizi çekebilir misiniz?” olayına girerken cihazı teslim ettiğiniz kişiye dikkatli bakın, gözünüz tutmadıysa vermeyin. Verirseniz de ‘Şöööyle boydan alsın’ diyip fazla uzaklaşmayın bence. Yoksa fotoğrafçı arkadaş mis gibi iPhone6’yı alıp kaçabilir, siz de ellerimle nasıl teslim ettim diye şaşıp kalırsınız.

Art Nouveau olarak bilinen modernizm, Gaudi’nin öncülüğünde Barselona’da geniş çapta uygulanmıştır. Hani Barselona resimlerine bakınca “bu binalar neden böyle değişik” diye düşündürtüyor ya, işte onlar hep modernizm. Bu akımın eserlerini göstermek için Barcelona’da ‘Modernisme Route‘ şeklinde geziler düzenleniyor ve geziler sırasında saraylar ve ilginç mimariye sahip evler gibi yapıların çoğu hakkında bilgi veriliyor. En çok bilinenlerini Barcelona Gezilecek Yerler yazımda anlattım ama daha fazla vaktiniz varsa ve ilginizi de çekiyorsa bu turlara katılabilirsiniz. Gezi bütçesi kısmında bahsettim, fiyat olarak hesaplıya bile gelebilir.

Barselona’nın sahil şeridi, en çok çıplaklar kampını bulunduran bölgeymiş. Meraklılarına duyurulur 🙂

(26072)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *