Viyana’da başlayan, Londra’da devam eden ve an itibariyle Münih’te sürdürdüğüm yurt dışında yaşama tecrübelerimde birçok farklı ülkeden arkadaşlarım oldu haliyle. Tüm bu süreçte insanları gözlemleyip neleri bizden farklı yaptıklarını veya nasıl yaptıklarını anlamaya çalıştım. Avrupa’da yaşam ve kültürün Türkiye’den farklı olması nedeniyle insanların dış görünüşleri, olaylara bakış açıları gibi birçok şey bizlerden farklılık gösterebiliyor. En gözüme çarpan bazı farklılıkları Avrupalı kızlar için aşağıdaki gibi toparladım. 

Yazdıklarımı Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa gibi Avrupa’nın geneli olarak düşünebilirsiniz; güzel kızlarıyla bilinen küçük İskandinav ülkeleri ile genelde Avrupa’ya dahil düşünülmeyen Rusya civarı ülkelerdeki meşhur Rus, Ukrayna vs. kızlarını hesaba katmadım. Ayrıca bahsettiğim kızları 25 yaş civarı ve üstü aklı başında kesimden olarak değerlendirebilirsiniz, örneğin bizdeki üniversite mezunu beyaz yakalı kız profilinin eşdeğeri olarak diyelim. Kişisel fikirlerim olduğu için herkesin düşüncesinin farklı olabileceğini ve yazıda ‘sonuçta onlar daha iyi/biz daha iyiyiz’ gibi mesaj olmadığını da belirttikten sonra başlayayım.

1. Çocukluklarından itibaren “kız çocuğu sesli gülmez, kız çocuğu büyüklerinin yanında bacak bacak üstüne atmaz” gibi kız çocuğuna özel kısıtlamalara maruz kalmadıklarından Avrupa’daki kızların toplum içindeki hareketleri daha serbest. Yüksek sesle konuşup gülebilir, bacaklarını toplamadan oturabilir, ağızlarını şapırdatarak yemek yiyebilirler. Genelde iri yapılı da olabildikleri için, görüntüyle birleşen bu davranış tarzını kaba bulan ve nispeten daha çekingen ve narin kızların olduğu Doğu Avrupa ülkelerini (Türkiye’yi de dahil edebiliriz) partner seçiminde tercih eden erkekler mevcut.

2. Avrupa kültürü bizimkinden daha ‘direkt’ olduğu için nezaket konularında bizim kadar ileri seviyede değiller. Örneğin misafirliğe gittiyseniz ev sahibi Avrupalı kadın size yemek ikram eder ve tabağınızdaki bitince daha fazla isteyip istemediğinizi sorar. Ama yok derseniz gerçekten istemediğinize kanaat getirip ‘sadece bir kaşık vereyim’ diye ısrar etmez veya 5 dakika sonra hiçbir şey olmamış gibi başa sarıp tekrar sormaz. Canı istiyorsa kendisi alır zaten diye düz mantıkla düşünür. Veya bir şeyin size yakışıp yakışmadığını sorduğunuzda bizdekinin aksine Avrupalı arkadaşınız her durumda “Evet kuşum harika oldu” demez, yakışmadıysa direkt söyler. Tepki verirseniz de “Ama yalan söylesem kendine yakışmayan bir şeyi almana sebep olacaktım” gibi süper mantıklı açıklamalarıyla sizi sinir eder.

3. Giyim kuşama Türk kızları kadar önem vermiyorlar, ayakkabısına uygun çanta bulmak için mağaza mağaza elinde ayakkabı dolaştırıp çantaların üstüne tutarak aynı renktekini bulmaya çalışan bir Avrupalı kız pek göremezsiniz mesela. Gece dışarı çıktıklarında bile spor ayakkabı veya kot pantolonla gelen çokça kız var. Ayrıca giyindiklerim marka olsun diye de uğraşmıyorlar, bluzun bir köşesinde ünlü markanın amblemi olacak diye yığınla para vermiyorlar. Elbette tam tersi her yere topuklu ayakkabıyla gidip bin tane kıyafeti olan kızlar da var, ama bizdekinden daha az olduğunu düşünüyorum ben. Sebebi ise dış görünüşe göre insanları değerlendirip kanıya varmanın, başka bir deyişle ‘ye kürküm ye’ durumlarının bizdeki kadar keskin olmaması. Fazla girmeyeceğim ama kıl-tüy olaylarına Türk kızları kadar takılmamalarını da buna bağlıyorum ben; ‘kıllı’ diye toplumun iğrenç kabul ettiği insan olmuyorlar. ‘Hmm hoş değil ama demek ki onun tercihi’ diyip geçiyor insanlar.

4. Saç ve makyaj konusu da giyim kuşamla benzer şekilde daha sade Avrupalı kızlarda. Örneğin saçına uzun olsun/dolgun görünsün diye kaynak yaptıran veya sabah işe gelirken çıtçıt takan hiçbir kız görmedim. Makyajı da hiç yapmıyor veya çok sade yapıyorlar, hatta bu konuda Türk kızlarına oldukça hayret ediyorlar nasıl bu kadar çok makyaj yapıyorsunuz diye. Düğününde bile yataktan kalkmış gibi bir suratla sıfıra yakın makyajlıdır Avrupalı gelin, halbuki biz hepimiz porselen bebek suratlı oluyoruz 🙂

Makyaj konusuna istisna olarak İngiliz kızlarını verebilirim, göz makyajında bizi sollarlar. O renkli güzel gözlerini fazlaca boyayıp günlük hayatlarında bile takma kirpik kullanıyorlar. Elbette çoğunlukla ilk gençlik yıllarındaki İngiliz kızının tercih ettiği bir görüntü, sonrasında biraz abartı olduğunun farkına varıyorlar sanırım. Ama İngiliz kızının en önemli ‘sermayesi’ yüzü olduğundan bir açıdan da onu öne çıkarmaya mecbur zaten, çünkü çoğunda ‘biraz’ kilo problemi var 🙂

5. Sosyal medya kurdu değiller ve cep telefonlarıyla az ilgileniyorlar. Whatsapp’tan mesaj attığınız bir kızın o mesajı anca saatler sonra görmesi gayet sıradan bir durum örneğin. Her anlarını instagram’da paylaşmıyorlar ve büzüş ördek dudaklı selfieler çekip durmuyorlar ayrıca. Yani 20li yaşlara gelene kadar yapıyorlardır da biraz olgunlaşınca sosyal paylaşım olaylarını azaltıyorlar. Özellikle iş saatlerinde neredeyse hiç telefona bakmıyorlar.

6. Bizde söylendiğinin aksine ‘orada kızlar teklif ediyormuş’ gibi bir durum yok (üzülmüş olabilirsiniz ama yok valla). Sizi beğenirse ve güvenirse hızlı bir şekilde sizinle bir şeyler yaşayabileceği doğru, ama bu durum yarın hemen bir başkasına gideceği anlamına gelmiyor. Tabii sarhoş olup skor yapalım tadında gezen kızları hariç tutabiliriz ama genel tablonun böyle olduğunu düşünmek pek doğru değil. Türk erkeklerini hoş ve bakımlı bulup beğeniyorlar; ama çok maçodur veya çok dindardır anlaşamayız diye de biraz çekiniyorlar. Aşırı İslam konusunda korkuları olduğu halde Türk erkekleriyle birlikte olmanın nasıl olduğunu merak etmeleri ise çelişkili bir durum 🙂 Yani hoş görünümlü bakımlı bir erkekseniz ve düzgün iletişim kurabiliyorsanız şansınız yüksek diyebiliriz. “Are you sex?” tadında ortalıkta geziyorsanız ve kızın örneğin sizinle biraz konuştuktan sonra başka erkekle konuşmasına/selamlaşmaşına bile bozulan bir düşünce yapınız varsa (evet maçosunuz) unutun gitsin.

7. Birlikte oldukları kişiye çok sadıklar ve aldatma ihtimalleri düşük. Cinsellik serbest yaşanan bir konu olduğu için birden fazla kişiyle bir şeyler yaşamak isteyenler zaten single takılıyorlar. Yani “Bu zaten 14-15 yaşından beri birileriyle birlikte oluyor, bana da sadık kalmaz” bakış açısı yanlış. Doğrusu, “Demek ki artık sadece benimle olmak istiyor” şeklinde olmalı. Bu maddeyi Türk kızlarından farkı olarak değil, bizde zannedildiğinden farkı olarak değerlendirelim.

8. Evlenmeden çocuk sahibi olmak normal karşılanan bir durum olduğu için, 20li yaşlarının başındaki ve üniversiteye gidiyor olduğunu düşündüğünüz bir kızın 2-3 yaşlarında bir çocuğu olabilir. Bu olayın başlangıç noktasına dönersek, kızın kazayla hamile kaldığı bir durumda buna sebep olan erkek çocuğu hiç istemese ve hatta artık devam etmeyen bir ilişki olsa dahi, kız kendi kendine karar verip doğuracağım diyebilir. Her ne kadar erkekten bir şey beklemese de sonuçta çocuk sahibi olmak belli sorumluluklar almayı gerektirebilir. Bir bakmışsınız hiç hesapta yokken baba olmuşsunuz, aman dikkat 🙂

Şimdi de bazı özelliklerin genel kabul olarak hangi ülkelerin kızlarıyla birlikte düşünüldüğüne bakalım:

Cinsellik konusunda en rahat kızlar: İngiliz

Cinsellik konusunda en katı kızlar: Yunan, İtalyan, İspanyol (Akdeniz kültürü)

En kaba kızlar: Alman

En güzel kızlar: Macar, Polonyalı

Siz de düşüncelerinizi ve eklemek istediklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz, bakalım benimkinden farklı hangi fikirler ortaya çıkacak 🙂

Gelen yorumlardan bazıları:

– Çek ve Slovak kızları da çok güzel 🙂

– Çok spor yapıp sağlıklarına dikkat ediyorlar.

– Çoğu en az bir kere uyuşturucu, esrar veya hap deniyor.

– Kendilerine güveniyorlar ve kıskanç değiller.

Fikir paylaşımları ve katkılar için teşekkürler 🙂

(16321)

This article has 14 comments

 1. damla Reply

  Sırp kızları da gerçekten güzeller. Obez neredeyse yok. Yürümeyi öğrenmeleriyle neredeyse eş zamanlı spora başlamaları..

 2. Dh Yatçılık Reply

  2. maddeyi okurken gerçekten bir çok anım canlandı gözümde ve çok güldüm sayenizde :)) Misafirin yemeği bittiğinde o dakikadan sonra bütün muhabbetler onun üzerinde dönmeye başlıyor. İki alsaydın, bende size geldiğimde birşey yemiyeceğim.. Hatta misafir kalkmak istediğini söylediğinde otur biraz daha nereye gidiyorsun zaten birşeyde yemedin…. :))) Fakat yabancı birisine ziyarete gittiğinde kalkmak istediğini söylediğinde karşında gülümseyerek Okay ifadesiyle karşılaşılaşıyorsun. Sonrada yol boyunca oturmamı istemiyormuş zaten hazırmış uğurlamaya diye düşünüyorsun :))

 3. emre Reply

  o kadar yazı okudun oraya mı takıldın diye sorma şimdi ama çok değer verdiğim sık sık ingiltere’ye giden bir hocam ingiliz kızları için şöyle ddemişti: sarhoş değillerse türk kızından daha namuslular.

  siz bu cümleye katılırmıydınız?

  • Fatma Olcucu Reply

   Kimsenin namusuyla ilgili yorum yapmak bizlerin haddine düşmez elbette, yazıda sadece genellemelerden bahsettim ve hiçbir ülkeyi rencide edecek ifadeler kullanmamaya dikkat ettim.

   • emre Reply

    tabiki haddimize değil. ancak yurdum ve dünya kızlarını kıyaslayacak kadar tanımış olan da sensin. listede ingilizleri, cinsellikte en rahat görünce şaşırdım hali ile.
    sanırım, ileride pişman olacağın yorumdan kaçınıyorsun. ama gerçekten de ne düşündüğünü veya İZLENİMLERİNİ pyalaşabilirsin. özellikle yurdum kızları ile VERSUS yapılacaksa.
    teşekkürler.
    🙂

     • emre

      tamam. sağlık olsun. cevabın için teşekkür ederim.
      🙂

 4. serkan Reply

  italyan kadinlari yunan ispanyol bunlar namusuz oluyor yazdiklarin dogru degil

  • Fatma Olcucu Reply

   Insanlarin kulturleri farkli diye kimse kimseye namussuz diyemez haddinizi bilin. Siz kim oluyorsunuz da boyle bir hakaret etme hakkini kendinizde goruyorsunuz? Belki Arabistan’daki birine gore de Turk kadinlari fazla rahattir, bunu boyle demek baska “Onlar namussuz” demek baska. Askerlik arkadasiniz da degilim tanimadiginiz kisilere senli benli hitap etmemeyi ogrenin once.

 5. tugc Reply

  Güzel bir yazı olmuş. Çoğunlukla iki lafı bir araya getiremeyen, erken boşalma problemi olan, kafa arkası genelde düz ya da düze yakın olan , spor yapmayan, yapınca abartan , nezaketi doğuştan gelenek değil de sonradan öğrenilme olarak uygulayan türk erkeklerine göre türk kızları fazla.
  bunu 12 yıldır londra’da yaşayan bir türk olarak söylüyorum.

  • Fatma Olcucu Reply

   Türk kızlarını veya erkeklerini ‘gömme’ amaçlı bir şey söylemek pek doğru değil aslında ama yine de düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler 🙂

 6. Arzu Karacan Reply

  Hollandada yasayan biri olarak onlarin dogalligi dikkatimi herzamn dikkatimi cekmistir.Demekki bir cok avrupa ulkesindeki kizlarda ayni sayilir..Sadik olma konusunda hem fikirim diyebilirim yaslilarin birbine askla bakan gozlerini gormek cok guzel.Ve gunluk hayatta eslerine yardimci olmalarina hayranim😀 sevgiler canim ❤❤

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir