Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir bölge olan Hong Kong, Çin kültürüyle tanışmak, gökdelen manzaralarını seyretmek, budizmi tanımak gibi birçok sebepten uzak doğu gezisi planlayanların ilk tercih edeceği yerlerden biri oluyor. Hong Kong gezisi sırasında görülmesi gereken yerleri bulundukları bölgelerin altındaki başlıklarda anlatarak Hong Kong gezilecek yerler listesi oluşturdum. Uzak doğu turu yapan bir şirketle gidiyor olsanız dahi, anlattığım görülecek yerlerin bazılarının Hong Kong tur programında yer almadığını göreceksiniz, o yüzden önden bilgi sahibi olmanızda ve verilen serbest zamanlarda veya katılmayı düşünmediğiniz ekstra turların yerine kendi başınıza gitmenizde fayda var.

Hong Kong hakkında bilgiler, vize, para birimi, yağmurlu sezon, alışveriş, ulaşım gibi konuları HONG KONG GEZİ REHBERİ yazımdan okuyabilirsiniz.

KOWLOON BÖLGESİ

Öncelikle Hong Kong’ta konaklama için Kowloon bölgesini tavsiye etmenizi tavsiye ettiğimi belirteyim, ben de öyle yaptım. Rezervasyonu herhangi bir ücret ödemeden ve ücretsiz iptal gibi ekstra seçeneklerle booking.com üzerinden yapabilirsiniz, Kowloon bölgesinde yer alan otelleri incelemek için tıklayın.

Kowloon bölgesini gezmeye Nathan Road isimli caddeden başlayabilirsiniz. Bir sürü Çince neon tabela ile klasik Asya fotoğrafları vardır ya, bu cadde öyle bir yer; cafe, restoran, alışveriş imkanları, döviz büroları gibi birçok seçenek mevcut.

Sonrasında Nathan Caddesi üzerinden sahile doğru yürüyün ve Avenue of Stars tabelalarını takip edin. Veya uzaktaki bir yerden geliyorsanız MTR ile East Tsim Sha Tsui durağında inip Avenue of Stars’a doğru gidin.

hong kong gezilecek yerler

Hong Kong Avenue of Stars manzarası ve Bruce Lee heykeli

Clock Tower, Hong Kong Cultural Centre, Hong Kong Space Museum, Hong Kong Museum of Art, Hong Kong Science Museum ve Hong Kong Museum of History gibi birçok ilginç müze de burada yer alıyor, ilgilendiklerinize uygun olarak gezmeye başlayabilirsiniz. Örneğin Space Museum’daki yerçekimsiz ortamın ilginç olduğunu duymuştum, fakat benim gitmeye vaktim olmadı.

Özellikle akşam vakti geldiyseniz karşıdaki Hong Kong Adası’nın manzarası ve parıltılı gökdelenler sizi etkileyecek. Yerdeki yıldız sahiplerinin neredeyse hiçbirini tanımıyoruz ama Jackie Chan, Jet Li ve Bruce Lee gibi bazı bildiğimiz ünlüler var neyse ki. Tabii onların yıldızlarını bulmak için hepsine bakmak durumundasınız 🙂 Ayrıca Bruce Lee heykelini kaçırmayın.

hong kong gezilecek yerler

El izi ve imzasıyla Jackie Chan’ın Hong Kong Yıldızlar Bulvarı’ndaki yıldızı

İsterseniz körfezde bir tekne turu yapabilirsiniz, bildiğim kadarıyla akşam yemekli ve müzikli olan alternatifleri var. Fakat; ‘Muhteşem bir lazer şovu var, izlemek için tekne turu yapmalısın’ gibi bir cümle duyduysanız, sırf lazer şovu göreceğim diye tekneye binmeyin derim. Lazer şovu dedikleri şey, karşılıklı iki gökdelenin birbirlerine ışık tutup, o sırada çalan müziğe göre lazeri yakıp söndürdükleri bir saçmalıktan daha fazlası değil, ben büyük hayal kırıklığı yaşamıştım 🙁 O yüzden Çinlilerin onu izlemek için fotoğraf makineleriyle hazır beklemelerine ve bazı turistlerin bu ‘şov’ için özel hazırlanmış bina tepelerine para verip çıkmasına hiçbir anlam veremedim. Denk gelirseniz yine de izleyin tabi, akşam 19:00’da yapılıyordu ben oradayken. Kaldığınız otelden laser show saatiyle ilgili bilgi isteyebilir veya internetten araştırabilirsiniz.

Avenue of Stars boyunca yürüyüş yapıp muhteşem manzarayı fotoğrafladıktan sonra, aksi istikametteki Temple Street‘e gidebilirsiniz. Burada meşhur Çin Pazarı‘nı bulacaksınız, bu pazar gece 12’ye kadar açıkmış. Pazarda ne ararsanız bulabilirsiniz, eşe dosta alınacak hediyelikler için doğru bir adres olacaktır.

hong kong metro haritası

Yazıda anlattığım yerleri metro haritası (MTR) üzerinde işaretledim, hizmet sınırsız 🙂

Hong Kong’da alışveriş için Kowloon bölgesindeki Mong Kok durağının olduğu yer ilk adreslerinizden olmalı. Ben ilk duyduğumda “Hong Kong isminin çakma halini bölgeye verdik ki çakma Çin malı ürünler sattığımız anlaşılsın” şeklinde düşünerek Mong Kok ismini komik bulmuştum 🙂 Örneğin rengarenk kıyafet ve çanta gibi ürünlerle Ladies Market hanımları memnun edecektir. Hong Kong’taki sokak pazarlarından gece pazarı olarak bilinen Temple Street Night Market ise gece geç saatlere kadar açık. Kowloon için diğer anlattığım yerlerden doğru istikamete giderseniz yürüyerek ulaşabilir veya metronun kırmızı hattındaki Jordan durağında inerek doğrudan gidebilirsiniz.

Alışveriş için genel kural; pazarlığın gücüne inanın ve fiyatları yarısından fazla düşürmek için elinizden geleni yapın. İlk söylenen fiyatın üçte biri civarını -genelde- normal kabul edebilirsiniz.

Hong Kong gezisi sırasında budist tapınaklarını gezmeyi ihmal etmemelisiniz. Hong Kong’un en ünlü, renkli ve kalabalık budist tapınağı Wong Tai Sin Temple‘a gitmek için metroda yeşil hatta geçin ve Wong Tai Sin durağında inin, tapınağı hemen indiğiniz yerde göreceksiniz. 07:00 – 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilir ve her birinin elinde en az 5-10 tütsü olup tütsüleri hem yakıp hem de sallayarak ortalığı duman altı eden Çinlilerin arasına karışabilirsiniz. Özellikle benim gibi pazar günü gittiyseniz, üstünüzün ve saç başınızın komple is kokmasına hazır olun 🙂

Tanrılarına adamak için meyve, tavuk, pilav gibi her çeşit yiyeceği getirip oraya bırakıyorlar. (Sonra o yemekler ne oluyor acaba?)

Arka taraftaki Good Wishes Garden‘a (İyi Dilek Bahçesi) gidip dileğinizi de dileyebilirsiniz, belki tutar 🙂

hong kong gezilecek yerler

Hong Kong Wong Tai Sin Tapınağı’nda kalabalık ve duman

NEW TERRITORIES BÖLGESİ

İlk olarak yazının başında belirttiğim, Hong Kong turları yapan şirketlerin çoğunun uğramadığı Ten Thousand Buddhas Monastery (Onbin Buda Manastırı) olarak bilinen Man Fat Sze’ye gidin. Bunun için MTR ile Sha Tin durağında inmeniz gerekiyor.

Sha Tin durağında inince Ten Thousand Buddha’nın ne tarafta olduğunu sorabilirsiniz, zaten oldukça yakın. Taş basamakları tırmanıp yamaca kurulmuş manastıra ulaşırken, her iki tarafta karşılıklı sıralanmış altın renkli buda heykellerinden yaklaşık 13bin adet göreceksiniz (inanılmaz!!), bence çok çok güzel bir manzaraydı. Yolunuzun üzerinde kaplumbağa havuzuna da denk gelebilirsiniz, kaplumbağalara çok önem verdikleri ve şans getirdiklerine inandıkları için kaplumbağa havuzlarıyla tüm şehirde karşılaşmak mümkün.

Tepeye vardığınızda Çin mimarisiyle kendini hemen belli eden dokuz katlı manastırı, içleri ışıl ışıl olan tapınakları, tütsü yakıp ibadet eden insanları ve büyük buda heykellerini göreceksiniz. Manastırın dar merdivenlerinden en üst katına ulaşıp içeriye de bir göz atabilirsiniz.

Geri dönüş yolunda, oldukça dik ve dar merdivenlerden inerken dikkatli olun ve çevrede sizi selamlayan şirin Hong Konglulara siz de selam verin 🙂

hong kong gezisi

Hong Kong gezisinde Onbin Budha tapınağına tur şirketlerinin çoğu uğramıyor.

LANTAU ISLAND

Hong Kong’un tanıtım resimlerinde yer alan ‘oturan buda’ya ev sahipliği yaptığı halde tur şirketleri buraya da pek götürmüyor, halbuki Hong Kong görülmesi gereken yerler arasında kesinlikle ilk sıralarda yer alır bence.

Öyleyse dünyanın en büyük oturan buda heykelini görmek için MTR ile turuncu hattın güneybatı köşesindeki Tung Chung durağına gidip oradan Ngong Ping 360‘a giden teleferiklerle 6.7 km süren uzunca bir teleferik yolculuğu yapmanız gerekecek. Teleferiğin fiyatları hafta içi ve hafta sonu olmasına göre değişiyor. Teleferiğin saatlerine dikkat edip adada kalış sürenizi buna göre ayarlamaya çalışın; çünkü son teleferik hafta içi 18:00, hafta sonu ve tatil günlerinde ise 18:30 gibi erken sayılabilecek bir saatte adadan geri dönüyor.

Teleferik fiyatları gidiş geliş olunca 165 HK dolarından başlıyor. Önceden almak için uğraşmak zorunda değilsiniz, ben orada aldım.

hong kong gezilecek yerler

Yükseklik korkunuzu unutun ve Lantau Island’a gitmek üzere teleferiğe binerek manzaranın keyfini çıkarın.

Teleferiğe bindiğinizde resminizi çekerlerse indiğiniz yerde kendinizi anahtarlık, magnet ve daha birçok objenin üzerine resminiz basılmış halde görebilirsiniz. Anahtarlık için 100 Hong Kong doları istediler, pahalı sayılabilir ama ben aldım. Almak zorunda değilsiniz, beğenmediyseniz teşekkür edip uzaklaşın.

Teleferik yolculuğu sırasında, dünyanın en yüksek oturan buda heykeli olan 22 metre yüksekliğindeki bronz Tiantan Buddha heykelini göreceksiniz. Teleferikten inince küçük mağazalar ve hediyelik eşya dükkanlarının olduğu bu şirin adada etrafınıza bakınarak buda heykeline doğru gidin ve heykel ile Po Lin Monastery‘ye ulaşmak için gereken 268 basamağı azimle çıkın.

hong kong oturan buda heykeli

En büyük oturan buda heykeli (Tiantan Buddha) Lantau Adası’nda yer alıyor.

Ayrıca vaktiniz varsa Lantau Adası’nda Ngong Ping köyüne uğrayabilirsiniz. Çok güzel manzarasının olduğunu duymuştum.

İlginizi çekiyorsa Hong Kong Disneyland Lantau Adası’nda yer alıyor. MTR ile Disneyland Resort durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Booking.com

HONG KONG ISLAND

Hong Kong şehrinin ismini taşıdığı için şehrin tamamı gibi düşünülse de şehirdeki yalnızca bir bölgenin (adanın) ismi Hong Kong Island.

Hong Kong Adası’na geldiğinizde MTR ile koyu mavi hat üzerindeki Tin Hau durağında inip Tin Hau Temple‘a uğrayabilirsiniz. Veya vaktiniz varsa Times Square‘den otobüse binip 2.3 Hong Kong dolarına oralarda bir tur atabilirsiniz. Sonrasında Causeway Bay durağındaki Repulse Bay denilen bölgeye gidin. Bu bölge Hong Kongluların tarihteki savaşlar boyunca düşman saldırılarını geri püskürttükleri yer olmuş ve ismini buradan alıyormuş. (Çünkü ‘repulse’ kelimesi İngilizce’de geri püskürtmek anlamına geliyor)

hong kong gezilecek yerler

Rengarenk heykellerle dolu Repulse Bay

Eğer Kowloon bölgesinden Hong Kong adasına geçecekseniz, Star Ferry‘ye binerek Victoria Harbour boyunca deniz yolunu da kullanabilirsiniz. Star Ferry sizi MTR’de kırmızı hat üzerindeki Tsim Sha Tsui ve Central durakları arasındaki denizde taşıyacak. Star Ferry ücretleri 105 HK dolarından başlıyor.

Repulse Bay’e geldiğinizde Buda heykelleriyle dolu renkli bir meydana çıkacaksınız. Budalardan göbekli olanın göbeğini kaşıyın, şans getirdiğine inanılıyor. Merdivenlerin bitiminde koyu gri renkli olana da para sürtüldüğünü göreceksiniz; çünkü parayı sürtüp cebinize koyduğunuzda zenginlik getireceğine inanılıyor. Son olarak, ortadaki sarı balığa para fırlatan insanlar göreceksiniz. Balığın ağzına parayı üç seferde sokabilirseniz onun da zenginlik getireceğine inanılıyor.

hong kong gezilecek yerler

Şans biraz da bana gülsün diyorsanız göbekli budanın göbeğini kaşımayı ihmal etmeyin.

Repulse Bay’deki renkli figürleri fotoğrafladıktan sonra Aberdeen Balıkçı Barınağı‘na gidin. Buradaki tekneler orada yaşayan balıkçıların evleri. Teknelerden birine binip kısa bir deniz turu yapabilirsiniz. İsterseniz Jackie Chan’in birçok filminde set olarak kullanılan Jumbo Floating Restaurant‘ta öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Aberdeen bölgesindeki geziniz boyunca, gökdelenlerin modernliği ile teknede yaşayan balıkçıların gelenekselliğinin bu denli iç içe geçmiş olmasına şaşıracaksınız.

hong kong yapılacak şeyler

Aberdeen’de balıkçı teknesiyle kısa bir tur atın.

Victoria Tepesi’ne (Victoria Peak) çıkmayı en sona bırakmaya çalışın, akşam vakti manzara çok daha etkileyici olacaktır. Giderken yolda 99 numaralı evi görürseniz yavaşlayıp etrafa bir göz gezdirebilirsiniz, çünkü burası Jackie Chan’in evi 🙂

Victoria Tepesi’ne Peak Tram ile çıkabilirsiniz. Peak Tram’e ulaşmak için Star Ferry iskelesi veya Tin Hau MTR durağından otobüslere binebilirsiniz. Veya bulunduğunuz yerden Victoria Tepesi’ne çıkan Peak Tram’e nasıl ulaşacağınızı sorun, çünkü birçok farklı seçenek var.

Peak Tram ücretleri gidiş geliş 40 HK dolarından başlıyor. En son tram’in saat kaçta geri döndüğünü sormayı da unutmayın.

Victoria Tepesi’nin olduğu bölge Hong Kong’un en zengin bölgesi. Bütün zenginler, siyasetçiler ve ünlüler orada yaşıyorlarmış ve evler 3 milyon dolardan başlıyormuş. Ayrıca burası, Asya’nın dünyaya açılan kapısı niteliği taşıyor ve uluslar arası şirketlerin Asya müdürlükleri Hong Kong adasında yer alıyor.

Victoria Tepesi’ne çıkarken Hong Kong’un en yüksek, dünyanın ise 12. en yüksek binası olan International Finance Centre (IFC) binasını kaçırmayın. Bina 420 metre yüksekliğindeymiş ve Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı (The Cradle of Life) filminde Lara Croft (Angelina Jolie) 118 katlı binanın 88. katından paraşütle atlamış. Kara Şövalye (The Dark Knight) filminde Batman de burada bir aksiyon sahnesi çekmiş.

hong kong gezilecek yerler

Hong Kong manzarasını en iyi izleyebileceğiniz tepe: Victoria Peak

Victoria Tepesi’nin manzarası çok güzel, çekebildiğiniz kadar çok fotoğraf çekin. Dilerseniz balmumu müzesi Madame Tussauds‘u da ziyaret edebilirsiniz.

Tepeye çıkan Peak Tram’in çok yakınında Hong Kong Park başlıyor, fazlaca yüksek bina görmekten bunalanlar için kocaman bir yeşil alan 🙂

İlginizi çekiyorsa Hong Kong Adası’ndayken Ocean Park‘ı da ziyaret edebilirsiniz.

Hong Kong’un dört bölgesini ve görmeniz gereken yerlerini detaylı olarak anlatmaya çalıştım, fakat bitmedi 🙂 Asya’nın Las Vegas’ı olarak bilinen Macau Adası’nı özellikle akşam vakti mutlaka görmelisiniz. Bunun için Macau Adası yazıma lütfen göz atın.

Hong Kong gezilecek yerler yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, diğer yazılarım ve seyahat ipuçlarından haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

 

(5694)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir