Pahalılık açısından biz gezginlerin bütçesini zorlayan şehirlerin başında gelen Londra, ‘suçunu’ kabullenmiş olmalı ki birbirinden güzel ücretsiz müzeleriyle kalbimizi kazanmaya çalışıyor 🙂 Londra’daki ücretsiz müzeler içinde en bilinenleri, kendime göre en gidilesi olanlardan başlayarak sıraladım. Londra’da 4 – 5 gün geçirecek her turist, aşağıda anlatacağım ücretsiz müzelerden en çok beğeneceğini düşündüğü en az 3 tanesini ziyaret etmeli bence. Gezinizin hangi noktasında gidersiniz ve rotanıza nasıl eklersiniz gibi sorular için, tüm gezilecek yerleri sıralı halde anlattığım LONDRA GEZİLECEK YERLER yazımı inceleyebilirsiniz.

Londra’daki otelleri ve yorumlarını inceleyerek indirimli fiyatlarıyla rezervasyon yapmak için tıklayın.

londra ücretsiz müzeler

British Museum

British Museum: İnsanlık tarihi ve kültürüne adanmış bir müze olarak lanse edilen British Museum’da, dünyadaki farklı uygarlıklardan toplanarak bir araya getirilmiş milyonlarca eser sergileniyor. Bu cümlede geçen eserlerin dünyanın birçok yerinden ‘toplanması’ kısmı; özellikle İznik çinileri, Kütahya porselenleri, Efes antik kent kalıntıları, Uşak halıları, Osmanlı eserleri gibi bize çok tanıdık gelen parçaları görünce “Bunlar neden burada yaa? İngilizler çalmış hepsini!” şeklinde öfkeli şaşkınlıklara sebep olabiliyor. Evet, atalarımız bir şekilde kendi tarihi miraslarını İngilizlere kaptırmışlar ne yazık ki. İngilizlerin ise, en azından eserleri çok iyi muhafaza edip koruyor olmaları (bizde kalsa o eserler bu zamana kadar gelebilir miydi düşüncesi) ve müze girişinde ücret almamaları (kimin malı için kimden ücret alıyorlarmış düşüncesi) avuntumuz olabilir.

londra ücretsiz müzeler

British Museum’un güzel bir binası var.

Her gün 10:00 – 17:30 saatleri arasında gezilebiliyor (Cuma günleri biraz daha geç kapanıyor). İçeri girip öylesine gezmek isterseniz bitmez, harita edinin ve ilginizi çeken kısımlara yönelin. Firavun ve mumyaların olduğu bölüm ilginç olanlardan biri mesela.

Etrafı metro hatlarıyla çevrili merkezi bir konumda olduğundan Tottenham Court RoadHolbornRussell Square veya Goodge Street duraklarından kısa bir yürüyüşle ulaşılabilir.

londra bedava müzeler

İngiltere’de sergilendikleri için üzüleceğiniz Anadolu eserlerinden British Museum’da bolca bulunuyor.

londra bedava müzeler

Kütahya ve İznik çinileri, British Museum’da çok bulunan Anadolu eserlerinden.

“Londra ücretsiz müzeler cenneti” olan South Kensington‘a uğramak şart. Şimdi bahsedeceğim üç müzeye gitmek için metronun South Kensington durağında inmelisiniz.

Science Museum (Bilim Müzesi): Bilimin gelişimini ve tarihteki örneklerini anlatan müzede birçok interaktif ekran bulunuyor. Hem müzeyi gezerken görsel zenginliğini beğeneceksiniz hem de dokunmatik ekranlardaki oyunları oynayıp bilgileri incelerken güzel vakit geçireceksiniz diye tahmin ediyorum. Dünyanın en eski buharlı lokomotifi gibi Sanayi Devrimi sırasında geliştirilen icatlar ve geçmiş dönemlerdeki ameliyatların nasıl yapıldığına dair mankenli canlandırmalar özellikle ilgi çekici gelmişti bana. Her gün 10:00 – 18:00 arası açık.

londra müzeleri

Bilim Müzesi’ndeki dokunmatik ekranlardan ilginç şeyler öğrenebilirsiniz.

londra en güzel müzeler

Açık kalp operasyonu canlandırması..

Natural History Museum (Doğa Tarihi Müzesi): Benim çok başarılı bulduğum ve Londra’ya her gittiğimde yeniden görmeye çalıştığım bu müzeyi, konusuna göre dört temel bölüme ayırmışlar. Red zone (kırmızı bölge), dünyayı şekillendiren ve tahrip eden volkan, deprem gibi doğa güçlerinden bahsediyor. Hatta deprem platformu bile yapmışlar, üzerine çıkıyorsunuz ve deprem anı simüle ediliyor. Blue zone (mavi bölge), temelde deniz canlılarını gösteriyor. Green zone (yeşil bölge), ekosistemi oluşturan ve doğada yaşayan her türlü canlıdan bahsetmiş. Son olarak orange zone (turuncu bölge), vahşi yaşamı ve Darwin’i anlatıyor.

Tüm canlıların kurutulmuş veya içi doldurulmuş örnekleri var, haklarında temel bilgiler de verilmiş. Kısacası, burayı çok tavsiye ediyorum 🙂 Her gün 10:00 – 17:50 arası açık.

londra'daki en güzel müzeler

Natural History Museum’un dünya ve güneş sistemini anlatan girişi..

londra ücretsiz müzeler

Müzede kurutulmuş ve doldurulmuş çeşitli canlılar bulunuyor.

Victoria and Albert Museum (V & A): Dünyanın en büyük sanat ve tasarım müzesi; içeride 4.5 milyon parça varmış. Tablolar, seramikler, heykeller, fotoğraflar, takılar, mobilyalar, tekstil ürünleri ve daha birçok galeriye ev sahipliği yapıyor. Çok uğranası bir müze. Her gün 10:00 – 17:45 arası ve cuma günleri 22:00’ye kadar açık. İçindeki bazı özel sergiler ücretli olabiliyor, isteyenler bilet alıp onları da gezebilir.

londra ücretsiz müzeler

Tate Modern: Modern sanat sever misiniz? Sevmeseniz de vaktiniz varsa bu devasa modern sanat müzesine uğrayabilirsiniz. İçeride Picasso başta olmak üzere birçok ünlü ressamın eserlerinin yanı sıra, “bu nedir acaba” diye ilgiyle inceleyeceğiniz sanat örneklerinden bolca bulunuyor. Bazen rengarenk, bazen sade ve minimalist, ama hep çok yaratıcı.. İlginç bir yer yani.

Saat 10:00’da ziyarete açılıyor. Cuma ve Ctesi günleri 22:00 ve diğer günler 18:00’de kapanıyor. Metronun Southwark, Blackfriars veya St. Pauls duraklarından birinde inerek ulaşılabilir.

londra sanat müzeleri

Modern sanatı anlamaya çalışmak için doğru adreslerden biri Tate Modern Müzesi.

National Gallery: Londra’nın ünlü meydanlarından biri olan Trafalgar Square’de yer alan bu galeride Van Gogh, Leonardo da Vinci, Monet, Bellini, Cezanne gibi ünlü sanatçıların eserleri ücretsiz görülebilir. Her gün 10:00 – 18:00 saatleri arası (Cuma günleri 21:00’e kadar) ziyarete açık. Hemen yanındaki National Portrait Gallery de ünlü İngilizlerin portrelerinin olduğu bi sanat galerisi. Vakti olanlar gezebilir, portreleri olan kişileri genelde çok tanımasak da ben müzenin genel atmosferini beğenmiştim. Yürüyerek gelmediyseniz, metronun Leicester Square veya Charing Cross duraklarında inerek ulaşmak mümkün.

londra meydanları

National Gallery ve National Portrait Gallery, Londra’nın ünlü meydanlarından Trafalgar Square’de bulunuyor.

Museum of London (Londra Müzesi): Londra’nın tarihini anlatan müze. Girişi ücretsiz olduğu için uğranabilir ama kısıtlı zamanı olanlar için şart değil. St. Paul’s Cathedral’inden yürüyerek veya Moorgate ile Barbican duraklarından birinde inerek ulaşılabilir.

Imperial War Museum: Savaş tarihini anlatan bu müzeye, vakit varsa metronun Elephant and Castle durağında inerek uğranabilir.

Tate Britain: Yağlıboya tablolar ve modern sanatı seviyorsanız gidebileceğiniz bir yer. Yukarıda Tate Modern’den bahsetmiştim; ona gittiyseniz ve beğendiyseniz, bunu da beğenirsiniz. Metronun Pimlico durağında inerek ulaşmak mümkün.

londra ücretsiz müzeleri

Picasso, The Three Dancers (Üç Dansçı) – 1925

Wallace Collection: Sanatı ve özellikle yağlı boya tabloları sevenler için böyle bir müze de var. Savaş bölümünde savaşçı kıyafetleri denenebiliyor, ben giyince ne kadar ağır olduklarına şaşırmıştım. Her gün 10:00 – 17:00 arası açık olan müzeye en yakın metro durakları Bond Street ve Baker Street.

londra müzeleri

Wallace Collection’daki savaş bölümü..

Museum of Instruments (Enstrüman Müzesi): Enstrüman çalıyorsanız veya çalamasanız da güzel sesler çıkaran o aletler size büyülü geliyorsa burada 1000’den fazla çeşidini görebilirsiniz. Yanında müzik okulu (Royal College of Music) olduğu için, okul tarafından enstrümanlar koleksiyon haline getirilerek müze oluşturulmuş. Görülmesi şart değil, ama gitmek isteyenler için okul dönemlerinde Salı – Cuma arası 14:00 – 16:30 saatleri arasında girilebiliyor.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip edebilirsiniz.

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(24598)

This article has 2 comments

  1. Şirin Reply

    Merhaba,
    Londra ile ilgili bilgiler guncel mi acaba? Bu guzel muzeler gercekten ucretsiz mi? Bizde 2018 Haziran’inda gitmeyi planladik. Detayli anlatiminiz icin tesekkur ederim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *