Avrupa’nın en romantik şehirleri arasında iddialı bir yeri olan Venedik, iki üç günlük kısa bir kaçamak için gidebileceğiniz veya İtalya’nın Roma – Floransa gibi popüler diğer şehirleriyle aynı gezi içerisinde kesinlikle yer vermeniz gereken şehirlerden biri. Bu kadar popüler bir şehirde, Venedik uçak biletimizi aldıktan hemen sonra yapmamız gereken Venedik otelleri arasında bütçemize uygun en iyi konaklama seçeneğini bulmak. O yüzden bu yazımda Venedik’te nerede kalınır sorusunun cevabı olacak bilgiler vermeye çalışacağım.

Venedik Gezi Rehberi yazımda detaylandırdığım üzere Venedik; merkez Venedik, Mestre ve adaları kapsayan bir bölgeden oluşuyor, asıl görmek istediğimiz ise merkez Venedik. Bu durumda konaklama için öncelikli tercihimiz de orası olmalı elbette. Fakat, hem çok küçük hem de çok popüler bir yer olduğu için merkezdeki konaklama seçenekleri maalesef kısıtlı. Özellikle Venedik Karnavalı döneminde gidiyorsanız işiniz oldukça zor 🙂

Böyle olunca iki seçenek öne çıkıyor: Birincisi, konaklama bütçesini biraz artırıp merkezde kalmak (istenen); ikincisi ise anakaradaki Mestre veya büyük bir ada olan Lido’daki seçenekleri araştırıp merkeze vaporetto ile gidip-dönmek (mecbur kalınabilen). Venedik’te otel fiyatları ise gideceğiniz döneme bağlı olarak değişmekle birlikte çift kişi için 50 Euro civarından başlayacaktır. Ayrıca turist vergisi adı altında kişi başı gecelik 1 – 2 Euro civarı ekstra ücret alınıyor ve her yerde var diyebilirim, aşağıda linklerini verdiğim otellere tıkladığınızda turist vergisi tutarını da göreceksiniz.

venedikte nerede kalınır

Venedik bölgesi; merkez Venedik ve çevresinden oluşuyor.

Araştırmalarım sonucunda müşteri yorumları, konumları ve fiyatlarını dikkate alarak bazı beğendiğim otellerin isimlerini verdim, otel isimlerine tıklayarak booking.com sitesindeki rezervasyon sayfasına ulaşabilirsiniz. Hem en iyi fiyat garantisi vermesi (başka yerde aynı oteli daha ucuza bulursanız aradaki farkı ödüyorlar) hem de birçok otelde ücretsiz iptal seçeneği sunması nedeniyle ben tüm seyahatlerimde booking.com’dan rezervasyon yapmayı tercih ediyorum.

Yukarıdaki haritadaki merkez Venedik, Grand Canal’ın iki yakasına dağılmış altı bölgeden (İtalyanca: sestiere) oluşuyor. Kanalın sağ tarafında San Marco, Cannaregio ve Castello; sol tarafında ise Dorsoduro, San Polo ve Santa Croce bölgeleri bulunuyor. Yani merkez Venedik’te kalmak istiyorsanız otelinizin adresinin bu 6 bölgeden birinde olması gerekiyor. Aşağıda örnek verdiğim otellerin hepsi öyle. Venedik’te balayı düşünüyorsanız, bütçenize bağlı olarak 3 yıldızlı oteller ve daha üstünü Venedik balayı otelleri olarak değerlendirebilirsiniz bence.

Venedik’in kalbi San Marco Meydanı‘na en yakın önerdiğim otelleri aşağıda listeledim. Otel isimlerine tıklayarak misafir değerlendirmelerini ve fiyat bilgisi gibi diğer detayları görebilirsiniz.

Baglioni Hotel Luna (5 yıldız), Hotel Danieli (5 yıldız)

Albergo Cavalletto & Doge Orseolo (4 yıldız), Savoia & Jolanda (4 yıldız)

Hotel Paganelli (3 yıldız), Antico Panada (3 yıldız), Hotel Gorizia a La Valigia (3 yıldız), Hotel San Gallo (3 yıldız), Hotel Monte Carlo (3 yıldız)

Ca Lodovica (Daire), Casa Carlo Goldoni (Daire)

Hotel Rio (2 yıldız)

Yukarıdaki seçenekler ve benzerleri bütçenizi aştı veya beğendiğiniz halde sizin tarihleriniz için yer yoksa San Marco Meydanı’ndan biraz uzaklaşıp ama yine de merkez Venedik adasının içinde kalabileceğimiz alternatiflere bakalım.

Ca’ Angeli (Konuk evi), Locanda SS. Giovanni e Paolo (Konuk evi)

Hotel Agli Alboretti (3 yıldız), Hotel Olimpia Venezia (3 yıldız)

Hotel San Samuele (1 yıldız)

Venedik’e trenle varacak veya trenle başka yere geçecekseniz Santa Lucia Train Station yakınında bir otelde kalmak pratik olabilir Örneğin Hotel Universo & Nord (3 yıldız), Venedik tren istasyonuna 150 metre mesafede yer alıyor.

Diğer seçenekler ise; çevredeki yerler olan Mestre, Lido ve Burano. Bahsettiğim ve yukarıdaki haritada işaretlediğim üzere, geniş anlamda düşününce çevredeki yerler de Venedik kabul ediliyor ve merkezde kalmak istediğiniz halde farkında olmadan buralardaki bir yerden rezervasyon yapmanız kötü bir sürpriz olarak karşınıza çıkabilir. En iyisi, kalmayı düşündüğünüz yeri haritada bulun ve San Marco Meydanı’na uzaklığına bakın. Mesafe ne kadar kısaysa kalacağınız yerin konumu o kadar iyidir.

Unutmadan, Venedik’in dışına çıkacak yani az önce saydığım turistik yerlerle aynı kara parçası üzerinde olmayacaksanız, resort otel konseptiyle kendi başına bir adacığa kurulmuş lüks bir seçenek var ve otelin sahibi Türk! Venedik’teki Türk oteli San Clemente Palace Kempinski Venice (5 yıldız) harika bir seçenek gibi duruyor, incelemeyi unutmayın.

Mestre’de Venedik havaalanı bulunuyor, burada kalırsanız hava alanına yakın olmuş olacaksınız. Eğer uçak saatiniz gece çok geç veya sabah çok erken gibi toplu taşımanın olmadığı saatlerdeyse, hangi uçağın saatinin böyle olduğuna bağlı olarak ilk gün veya son gün havalimanına yakın bir yerde kalmak işinizi kolaylaştıracak ve havaalanı ulaşımına çok fazla para harcamamak adına avantajlı olacaktır. Böyle bir durumunuz varsa yalnızca ilgili geceyi Mestre otellerinden tutabilirsiniz. Örneğin Hotel Venice Resort (4 yıldız) havaalanına 1 km mesafede iyi bir alternatif görünüyor.

venedik otelleri

Dünyaca ünlü Venedik Karnavalı

Lido ise birçok plajın bulunduğu yazlık bir bölge, yazın gidecekseniz burada kalmak belki iyi bile olabilir. Ama şahsi fikrim, merkezdeki yerleri bayağı araştırıp, burada bütçenize uygun bir seçenek olmadığına gerçekten eminseniz çevre bölgelere bakınmanız. Yoksa tüm geziniz vaporetto saatlerine bağlı olup can sıkabilir ve git gel yaparak zaman kaybedersiniz. Ayrıca merkezde kaldığınızda yürüyerek gezebileceğiniz halde, diğer durumda geziniz süresince vaporetto bileti almak durumunda olacaksınız ve tek yön 7 Euro, günlük 20 Euro, üç günlük 40 Euro gibi yüksek bilet fiyatları var.

Yazıdaki Venedik otel tavsiyeleri ve bilgiler umarım işinize yarar. Yazıdaki oteller yalnızca öneri niteliğinde olduğundan son karar size ait 🙂 Venedik otellerinin tamamını ve yorumlarını inceleyerek rezervasyon yapmak için tıklayın.

Venedik’te nerede kalınır hakkında bilgiler ve Venedik otel tavsiyeleri içeren bu yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(5950)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir