Bu yıl hem ekonomik bir gezi yapmak hem de komşu ülkeleri keşfetmek için Yunanistan turuna çıkabilirsiniz. Yunanistan başkenti Atina’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelenlerden biri Agora oluyor. Yunanistan’ın binlerce yıl öncesine uzanan tarihinin kapılarını aralamak ve komşu ülkenin geçmişine yakından bakmak için mutlaka Agora’yı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Agora Antik Yunan zamanındaki şehir meydanlarına verilen isim. Şehrin en önemli olaylarının yaşandığı bu meydana adım attığınız anda kendinizi tarihin derinliklerinde geziyor gibi hissedeceksiniz. Atina’nın Andrianou Caddesi’nde bulunan Antik Yunan Agorası Yunanistan’ın geçmişindeki en önemli meydanlardan biri. Atina’da iki tane Agora bulunuyor, bunlardan biri Roma Agorası diğeri ise Antik Yunan Agorası. Roma Agorası Antik Yunan Agorası’na göre daha küçük ve çok fazla hasar aldığı için turistlerin ilgisini Yunan Agorası kadar çekmiyor. Bugün unutulmaz bir gezi yapıp Antik Yunan Agorası’nın sırlarının kapısını aralıyoruz.

Agora’nın Tarihçesi

Altıncı yüzyılda kurulan Antik Yunan Agorası şehirde ticaretin en yoğun yaşandığı bölge olarak biliniyor. Pazar yeri ve toplanma gibi amaçlar için inşa edilen Agora yani şehir meydanı ilerleyen yıllarda Antik Yunan tarihinde politikanın, felsefenin, sanatın, dinin ve atletizm sporunun merkezi oluyor. Kısaca günlük hayatın yaşandığı aynı zamanda dönemin en önemli olaylarının gerçekleştiği bu Agora 1200 yıl boyunca hayatına devam ediyor. Agora’da gerçekleşen en önemli olaylardan biri MÖ. 399 yılında Sokrates’in bu meydanda yargılanması. İleriki yıllarda dünyanın en önemli felsefecilerinden biri olarak kabul edilecek Sokrates halkın önünde Agora meydanında yargılanıyor. Demokrasinin tohumları yine Agora meydanında yapılan konuşmalarda atılıyor. Burada halka seslenen politikacılar tarihin en önemli konuşmalarını gerçekleştiriyor. Hem şehrin marketi hem de dünya tarihinin dönüm noktalarından olan Antik Yunan Agorası Atina’ya gelen turistlerin uğrak noktası oluyor. Siz de Atina gezi planınıza Agora’yı ekleyerek tarihe ışık tutabilirsiniz.

Agora’da gezilecek yerler

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; Agora çok geniş bir alana yayılıyor. Atina’ya sıcak bir günde gideceksiniz bir günde Agora’yı bitirmeniz zor olabilir. Agora’ya girdiğinizde sizi ilk olarak stao’lar karşılıyor. Stao, üstü kapalı yan tarafları açık yarı kapalı sayılan alanlara verilen isim. Stao’ların yapımı M.Ö. 6. yüzyıla dayanıyor. Şehir meydanında zaman geçiren halkı güneşten korumak için yapılan bu alan günümüzde müze olarak kullanıyor. 18 metre uzunluğundaki Stao Sokrates’in yargılandığı yer olarak da biliniyor. Antik Agora Müzesi’nde cam, toprak ve bronzdan oluşan tarihi eserler ve heykeller görebilirsiniz. Seyahat ettiğiniz yerlerdeki müzeleri gezmeyi seviyor ve tarihe daha yakından bakmak istiyorsanız bu müzeyi es geçmemelisiniz. Antik Agora Müzesi’nde Türk el sanatlarına dair örnekler de görebilirsiniz. Atina turu boyunca göreceğiniz en güzel mimari Agora’nın içinde yer alan Hephaistos Tapınağı olabilir. M.Ö 5. yüzyılda inşa edilen Hephaistos Tapınağı, Agora tepesinde yer alıyor. Günümüzde en iyi korunmuş Antik Yunan Tapınağı olarak bilinen bu yapı gözlerinizi kamaştıracak. Tanrıların içinde en çirkin olanı olarak bilinen Hephaistos, insanlar arasında da en sevilen olmayı başarıyor. Tapınağa vardığınızda zamanında ismi çirkinlik kavramıyla ilişkilendirilen Hephaistos tanrısının, göz kamaştırıcı eserini görünce biraz şaşıracaksınız. Agora tepesindeki manzarada ufak bir mola vererek gezinin devamı için enerji toplayabilirsiniz. Antik Yunan Agorası’nda mutlaka görmenizi önerdiğimiz bir diğer yer ise Kutsal Havariler Kilisesi oluyor. Bizans tarzında inşa edilen bu minik kilise 10. yüzyılda yapılıyor. Kilisenin dış cephesindeki seramik süslemeler sizi yıllar öncesine ışınlayacak. Dört sütunun üzerine inşa edilmiş bu kilise, Agora’nın içinde Yunanistan turu yapan turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerin başında yer alıyor.

Agora’ya nasıl gidilir?

Yunanistan gezi rotanızı Agora’ya çevirdiyseniz bu kararınızdan pişman olmayacağınıza emin olun. Atina’da Yunanistan’ın modern yüzüyle tanışırken aynı zamanda Antik Yunan Agorası’nda binlerce yıl öncesine gideceksiniz. Hem geçmişi hem de günümüzü yansıtan en kusursuz şehirlerden biri olan Atina’da çok farklı bir tatil deneyimi yaşayacaksınız. Atina’ya gittiğinizde bir gününüzü Agora ziyaretine ayırmanızı öneriyoruz. Andrianou Caddesi’nde yer alan Antik Yunan Agorası’na metroyla gidebilirsiniz. Monastiraki durağında inin ve 5 dakika yürüdükten sonra Agora’ya varacaksınız. Antik Yunan Agorası’na giriş ücreti 8 Euro. Atina’nın en önemli tarihi bölgelerinden olan Acropolis’i de ziyaret etmek isterseniz kombine bilet alarak daha ekonomik bir gezi planlayabilirsiniz.

(460)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir