Özellikle yaz aylarının son zamanlardaki favori rotalarından olan Fransız rivierası turları, çok fazla farklı nokta içermesi ve neyin nereden ne kadar uzakta olduğunun kafa karıştırması gibi sebeplerle Cote d’Azur gezisi yapmak isteyen gezginleri planlama aşamasında zorluyor. Bu nedenle, birbirinden ayrı şekilde gezilecek yerleri anlatıp sonra geriye çekilerek parçalardan bütünü oluşturma görevini size bırakmayayım dedim 🙂

Bu yazıda, Fransa sahillerinde görülmesi gereken yerleri harita üzerinde işaretleyerek gezi rotası, uçak bileti ve konaklama planlarının nasıl yapılabileceği hakkında örnekler hazırladım. Verdiğim opsiyonları başlangıç olarak düşünüp ilginizi neyin çektiğine göre gezi planının son halini kendiniz oluşturabilirsiniz.

Çok sorulduğu için baştan söyleyeyim, ben tur düzenlemiyorum. Bu yazıyı da diğer tüm yazılarım gibi sadece gitmek isteyenlere yardımcı olması amacıyla yazdım.

Önemli bilgiler:

– Fransa’ya giriş yapabilmek için TC vatandaşlarının geçerli Schengen vizesi olması gerekiyor (yeşil pasaport vizesiz).

cote d'azur gezi planı

Sokaklarına parfüm sıkılan Grasse, Cote d’Azur gezisinin en mis kokulu durağı.

– Örnek verdiğim rotalarda göreceğiniz üzere fazlaca otel değiştirmek gerekiyor; yoksa sürekli git gez, sonra gel uyu, bir daha git gibi ileri geri şeklinde vakit kaybedersiniz. O yüzden sürekli taşınmayı dert etmemek için az eşyayla, hatta mümkünse backpack ile gidin. Gezgin dediğin esnek davranabilmeli, koca valizlerle gezmek özellikle böyle rotalarda çok manasız ama siz bilirsiniz.

– Araç kiralama fikrine yakınsanız tutacağınız otelde otopark bulunmasına dikkat etmeniz iyi olur. Bu nedenle yazı boyunca önerdiğim otellerde plaja yakınlığı, aldığı puan gibi kriterlerin yanında otopark olmasını da göz önünde bulundurdum; ‘otopark yok’ diye belirttiğim birkaç tanesi haricinde diğerlerinde bu imkan sağlanıyormuş.

1. SEÇENEK: Uzun Cote d’Azur turu

Rota: Fransız rivierasını bir baştan diğerine gezebileceğiniz bir tatil rotası olacak. Geçilen noktalar sırasıyla Nice, Eze, Monaco, Menton, Antibes, Vallauris, Grasse, Cannes, Port Grimaud, St Tropez, Toulon, Marsilya. Cote d’Azur görülecek yerler elbette bununla sınırla değil ama süremiz kısıtlı olduğuna göre bazılarını seçmek lazım, ben de bunları seçtim 🙂

Gereken süre: 7 gece

cote dazur gezilecek yerler

Cote d’Azur gezi rotasında bir baştan diğerine kadar gezilecek yerler..

Uçak biletleri: Nice gidiş Marsilya dönüş (veya rotayı tersine çevirerek tam tersi, her iki seçenek için de uçak bileti fiyatlarına bakarsınız).

Tavsiye edilen ulaşım yöntemi: Araba kiralama. Yine de otobüs ve tren yolculukları yapmayı düşünenler için alternatifleri aşağıdaki tabloda belirttim.

Konaklama planı (sırayla): İki gece Nice, iki gece Cannes, bir gece St. Tropez, iki gece Marsilya.

Kimlere uygun: Bir haftalık tatile çıkmayı düşünen ve tatil boyunca aktif olup yer değiştirmeyi sevenlere.

Tavsiye ettiğim oteller: Booking.com sayfasını görüntülemek, otel özellikleri ile müşteri yorumlarını görmek ve rezervasyon yapmak için otel isimlerine tıklayın. Her bir şehir için fiyatları yüksek olandan düşüğe doğru sıralıdır.

Nice otelleri

Hotel West End Promenade (4 yıldız), Best Western Plus Hotel Massena (4 yıldız), Goldstar Resort & Suites

Hotel Brice Garden (3 yıldız), Meyerbeer Beach (1 yıldız) (otopark yok)

Cannes otelleri

Villa d’Estelle, Okko Hotels Cannes Centre (4 yıldız), Hotel Albert 1er (3 yıldız), Cannes City B&B

St. Tropez otelleri

Hotel de Paris Saint-Tropez (5 yıldız), Domaine Les Mesanges, Le Stone Studio (otopark yok)

Marsilya otelleri

Le Couvent Marseille, Villa Valflor, Les Appartements du Vieux Port

cote dazur gezilecek yerler

Baştan başa Cote d’azur rotasının özeti

2. SEÇENEK: Kısa Cote d’Azur turu

Rota: İlk seçenekteki baştan başa Cote d’Azur gezi rotasını uzun mu buldunuz? Öyleyse burada Toulon ve Marsilya’yı rotamızdan çıkarıp başladığımız noktadan fazla uzaklaşmadan geri dönüyoruz. Olası sebepler; 1. Daha az vaktimiz var, 2. Gidişi başka dönüşü başka yerden uçak bileti almak pahalıya geldiği için gidiş – dönüş aynı yer almak istiyoruz.

Gereken süre: 5 gece

cote d'azur gezi notları

Kısa Cote d’Azur gezisi için görülecek yerler. Vakit yoksa St. Tropez ve Grimaud’u da listeden çıkarın.

Uçak biletleri: Gidiş ve dönüş Nice Havaalanı.

Tavsiye edilen ulaşım yöntemi: Araba kiralama. Yine de otobüs ve tren yolculukları yapmayı düşünenler için alternatifleri aşağıdaki tabloda belirttim.

Konaklama planı (sırayla): İki gece Nice üç gece Cannes; veya tam tersi.

nice cannes monaco gezisi

Cannes sahil yolu pek lüks

Kimlere uygun: Bir haftadan az vakti olanlara ve tatil süresince fazla otel değiştirmeyi sevmeyenlere. 5 gününüz bile yoksa St. Tropez ve Grimaud’u da çıkarıp süreyi bir gün azaltabilirsiniz.

Tavsiye ettiğim oteller: Nice ve Cannes otellerini birinci rota seçeneğinde yazmıştım, oradan bakabilirsiniz.

4 günden daha az vaktiniz olduğu durumda ise anca Nice ucuz uçak bileti bulursanız Nice – Monako şeklinde ucundan kısa bir Cote d’azur gezisi yapabilirsiniz, ancak rotanın hakkını vereceğinizi söyleyemeyiz 🙂 En az 4 gün şart.

cote d'azur gezi blog

Kısa Cote d’Azur rotası için gezilecek yerler

Cote d’Azur gezisi için iki farklı rota seçeneğini tamamladık. Gezilecek yerlerin birbirlerine göre konumlarına şimdi biraz hakim olduğunuza göre aşağıdaki ek bilgileri inceleyebilirsiniz.

Cote d’Azur, sanıldığının aksine İtalya ve Fransa’nın sahil şeridindeki bölge değil, yalnızca Fransa’nınki. Yani Fransa’nın Akdeniz kıyısının bir bölümü için Fransız Rivierası, French Riviera veya Cote d’Azur deniyor. Bu bölge doğuda İtalya sınırındaki Menton‘dan (sınırda olsa bile hala Fransa toprağı) batıda Toulon‘a kadar uzanıyor, kaynaklarda böyle tanımlanmış.

Haritalarda gördüğünüz üzere Marsilya şehri Toulon’dan daha ileride, dolayısıyla bu aralığın dışında kalıyor. Marsilya, Provence & Cote d’Azur isimli Fransa’nın 18 bölgesinden birinin başkenti olduğu için biz onu da Provence’ten ziyade Cote d’Azur olarak düşünmüşüz, öyle düşünmemizde de sakınca olmadığına göre Cote d’Azur gezi rotasına dahil ettik. Provence ise hani şu Fransa’nın meşhur mor lavanta tarlalarının olduğu gezi bölgesi; orası şimdilik konumuz dışında 🙂

monaco nasıl gidilir

Monaco’da Monte Carlo Casino’nun önü lüks otomobil galerisi gibi

Cote d’Azur neresi diye neden anlattım; çünkü bir tatil planlıyorsanız öncelikle gittiğiniz yeri bilmelisiniz diye düşündüm. Cinque Terre turuna çıkıp Fransa’ya uğramadığı halde Cote d’Azur gezisi yaptım diyenleri gördüm, artık siz böyle hatalar yapmayacaksınız inşallah 🙂

Toparlayalım:

– Cote d’Azur denilen bölge yalnızca Fransa’da. Gezmek için en hızlı yöntem araç kiralamak. Az eşya ile daha rahat hareket edilebilir.

– Cote d’Azur gezilecek yerler arasında kesinlikle yer alanlar Nice, Cannes ve Monaco. Uçak bileti Nice için alınmalı. NİCE ULAŞIM REHBERİ yazım ulaşım ile ilgili tüm konularda size yardımcı olacak.

– Marsilya’ya kadar gidilirse geri Nice’e dönüp vakit kaybetmemek için dönüş uçak bileti Marsilya’dan alınabilir. Mesela Pegasus, Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Marsilya’ya direkt uçuş düzenliyor.

– Ana noktaların dışındaki yerler zevklere ve vakte göre ayarlanabilir. Ben tavsiye ettiklerimi rotaya ekledim.

cote d'azur tatili

Cote d’Azur gezisi boyunca birçok noktada denize girebilirsiniz (lütfen linkini verdiğim otelleri inceleyin)

Bahsettiğim gezi planlarında yer alan noktalar hakkında gezi rehberlerini de yazacağım; siz şimdilik uçak biletlerinizi alın, otellerinizi tutun ve devamı için Hayat ve Seyahat‘i aşağıdaki hesaplardan takip edin 🙂 Yazımı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasına da katkıda bulunabilirsiniz.

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

Not: “Bana Fransa yetmez İtalya sahillerini de gezmek istiyorum, Cinque Terre’yi kesin görmem lazım” diyenler için CINQUE TERRE GEZİ PLANI NASIL YAPILIR? yazısı yayında, İtalya ile Fransa’yı kombinledim bile 🙂

(10353)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir