Cote d’Azur gezisi boyunca genellikle uğranan şehirler arasında en büyüğü olduğu için Nice hakkında detaylı bir ulaşım rehberi oluşturmanın faydalı olacağını düşündüm. Şehirde havaalanı bulunduğu için Türkiye’den gidecek olanlar, gezinin başlangıç noktası olarak Nice’i seçebilirler. Nice’teki görülecek yerler için NİCE GEZİLECEK YERLER yazımı inceleyebilirsiniz.

Uçakla Ulaşım

Nice Cote d’Azur Airport (NCE) isimli havaalanına Türk Hava Yolları ve Pegasus’un direkt uçuşları var. İstanbul’dan direkt uçuş 3 saat kadar sürüyor. Avrupa’daki birçok havayolu şirketinin de farklı şehirlerden bu havalimanına direkt uçuşları bulunuyor, haritasını aşağıya ekledim. Size uyan ülkeyi veya şehri yazarak skyscanner’dan detaylarını kontrol edebilirsiniz.

Nice ulaşım rehberi

Avrupa içinden Nice’e uçakla geçmek için birçok farklı seçenek bulunuyor.

Ucuz uçak bileti için benim de kullandığım turna.com sitesini tercih edebilirsiniz. Hem uygun uçak bileti fiyatlarını havayolu firmalarını karşılaştırıp sunuyor hem de Turna Puan kazandırıyor.

Havaalanından Ulaşım

Tek yön bileti 6 Euro olan 98 veya 99 numaralı otobüslerle bir saatten biraz uzun süren yolculuk sonrası şehre varılıyor. Biletler otobüsün içinde veya istasyonlardaki makinelerden alınabilir. Bilet aldıktan sonra ‘validate etme’, yani makineye sokarak o bileti kullandığınızı belirten mührün basılması mantığı var. O yüzden aldığınız biletin geçerli sayılması ve olası bilet kontrollerinde ceza yememek için biletinizi okutmayı unutmayın (Şehir içi ulaşım için de geçerli).

05:20 – 23:50 saatleri arası 20 dakikada bir kalkan 98 numaralı otobüs merkezdeki Promenade des Arts durağına; 08:00 – 21:00 saatleri arası 30 dakikada bir kalkan 99 numaralı otobüs ise Gare de Ville isimli tren istasyonuna gidiyor. Hangisinin gideceğiniz yere en yakın olduğunu görmek için durakları ve ayrıntılı bilgi burada: 98 otobüsü ve 99 otobüsü

Genelde bir şehrin indirim kartı varsa havaalanı ulaşımları hariç olur ama Nice için dahil etmişler. French Riviera Pass isimli karttan alırsanız Nice ile birlikte Cote d’Azur bölgesindeki gezilecek diğer şehirlere ulaşımlar ve turistik bazı yerlerin girişleri ücretsizmiş. 24 – 48 – 72 saatlik üç farklı çeşidi olan kart 30 Euro gibi fiyatlardan başladığı için bana pahalı gelmişti ama programınıza uyuyorsa neleri kapsadığını havaalanındaki turist info gişesine sorabilir ve sizin için mantıklı oluyorsa alabilirsiniz. Şurada da bazı bilgiler vermişler.

Cimiez

Cimiez’in güzel bahçelerine gitmek için otobüs kullanılabilir.

Araç Kiralamak

Birkaç yere birden gidecekseniz araba kiralamak çok kullanılan bir yöntem, hatta Cote d’Azur gezisi için en iyi ulaşım seçeneği olduğunu düşünen çok kişi var. Fransa için sıkıntı yok ama İtalya tarafına geçecekseniz arabayı tavsiye etmiyorum; çünkü otoyol geçişleri çok pahalı. Fransa’da gişe geçişleri 2 – 3 Euro iken İtalya’da 10 – 12 Euro’ları birkaç kez ödemiş ve arabadan çok tiksinmiştim 🙁 Parası önemli değil diye düşünenler veya sadece Fransa’da kullanacaklar için arabanın kolaylık sağladığı doğru; Hertz, Avis, Europcar gibi birçok firmadan uygun olanı seçersiniz. Nice Havaalanı’nın sitesinde detaylı bilgiler vermişler, şurada.

Tren ile Ulaşım

Avrupa’daki başka bir yerden trenle Nice’e geldiyseniz veya Nice’in çevresini tren ile keşfetmek istiyorsanız yolunuz Gare de Nice-Ville isimli tren istasyonuna düşecektir. Havaalanından tren istasyonuna 99 numaralı otobüsle gidildiğini söylemiştim.

Fransa’nın tren işletmesinin ismi SNCF, hızlı trenler ise TGV olarak geçiyor (trenlerin üstünde yazar). Her yıl 1 Temmuz – 30 Eylül tarihleri arasında, Fransız rivierasını kapsayan bölgede, hızlı trenler hariç günlük sınırsız tren kullanım hakkı veren ZOU! Pass (eski ismi Isabelle Pass) satışa çıkıyor, fiyatı 15 Euro. Şuradan aynı gün içinde gitmek istediğiniz yerleri yazarak bilet fiyatlarını öğrenin ve toplamını alın, eğer daha ucuza geliyorsa Zou! Pass kartını tren istasyonundan alabilirsiniz. Hızlandırılmış bir plan yaparak aynı gün içinde birden fazla yere gidecekler için Zou! Pass avantajlı olabilir.

Nice ulaşım rehberi

Çevredeki illere gitmek için tren tercih edilebilir.

Otobüsle Ulaşım

Hem çevredeki yerlere gitmek için, hem de Nice şehir içi ulaşımda Lignes d’Azur isimli otobüsler kullanılabilir. Tek bilet 1.5 Euro, günlük bilet 5 Euro ve haftalık bilet 15 Euro. Bu biletler otobüse binerken sürücüden alınabiliyor. Çok kullanacaksanız 10 Euro’ya 10’lu bilet var, bu bileti sürücüler vermiyor bilet makinelerinden alınabilir. Aynı biletle bir saatlik süre içinde (74 dakika sanırım) tramvay ve otobüsler arası ücretsiz aktarma yapılabiliyor, binişlerde bileti makineye okutmak gerekiyor. Anlaşılacağı üzere biletler, kontrol olursa ceza yememek için alınıyor.

Bahsettiğim biletler, havaalanı ulaşımı için olan 98 ve 99 numaralı otobüslerde geçerli değil. Mesafe olarak Fransa’ya doğru olan tarafta Saint Paul de Vence ve İtalya’ya doğru olan tarafta Monako civarına kadar gidebiliyorsunuz (sınır olarak saydıklarım dahil değil). Daha ilerisi için bilet fiyatları farklılaşabiliyor, çevredeki görülecek yerleri ve buralara giden otobüsleri ayrıca yazacağım. Nice içindeki ulaşımda hangi otobüsleri kullanabileceğinizi Nice Gezilecek Yerler yazımda belirtmiştim.

Bu arada, otobüslerin durması için yalnızca durakta beklemek yeterli değil. Dolmuş durdurur gibi el kaldırarak işaret etmekte fayda var.

Nice ulaşım rehberi

Tramvay hattı şehrin tüm merkezi yerlerinden geçiyor. Resmi Massena Meydanı’nda çektim.

Gece Otobüsleri

Noctambus isimli gece otobüslerinin beş hattı var. Akşam 21:10’da ilk durakları olan Promenade des Arts‘tan kalkan N1 – N5 arası numaralı beş otobüsün hepsi farklı yerlere dağılıyor. Son otobüsler ise 01:10’da kalkıyor. Otobüslerin bilet fiyatları neyse ki gündüz otobüsleriyle aynı. Rotalarını şu haritadan kontrol ederek hangi otobüsün işinize yarayacağını bulun, sonra şuraya o otobüsün ismini yazarak istediğiniz duraktan kaçta geçeceğini öğrenin. Son olarak, yarım saat daha bir sonraki otobüsü beklememek için o saatte o durakta olun 🙂

Tramvay

Nice içi ulaşım için bence en mantıklı yöntem, çünkü görülmesi gereken neredeyse her yerden geçiyor. Biletler otobüsler ile aynı. Saatleri süper, 4:25’te başlıyor ve gece 1:35’te bitiyor, yani hem gündüz hem gece hattı gibi çalışıyor. Hopital Pasteur yönü doğuya ve Henri Sappia yönü kuzeye gidiyor, gezilecek yerler yazımda hangi duraklarda ne olduğunu yazmıştım. Tramvay saatleri ve durak isimleri için şuraya bakabilirsiniz.

(12642)

This article has 2 comments

  1. A.BUĞRA TOKMAKOĞLU Reply

    Çok detaylı bir anlatım olmuş. Şehre gidip hiçbir şey bilmeyen için kolaylaştırıcı bir yazı. Teşekkürler.

  2. Gökçe Reply

    Bu ara uçak biletlerinin fiyatları çok yükseldi. Masrafları kısmak için otobüs ve trenle aktarma yapmayı düşünüyordum. O yüzden bu bilgiler çok değerli oldu. Teşekkürler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir