İtalya gezisi yapıp mutlu dönmeyen sanırım yoktur, her seferinde farklı köşelerini keşfe çıkabileceğiniz ve keşfedeceğiniz her köşesinde size farklı şeyler sunabilecek kadar zengin bir ülkedir İtalya. Kültür için Roma, sanat için Floransa, romantizm için Venedik rehberlerinden sonra şimdi şirin köyleri, masmavi sahilleri, meşhur Pisa eğik kulesi ve daha fazlasıyla Cinque Terre ile civarını kapsayan bir tatil planını nasıl yapabileceğiniz hakkında gezi planı örnekleri vermeye çalışacağım. Böylece İtalyan rivierası turu yapmış ve belki de İtalya’da görülmesi gereken yerlerden birkaçını daha listenizden elemiş olacaksınız 🙂

Cote d’Azur‘un Fransız rivierası olduğundan ve burayı kapsayan Güney Fransa turu için nasıl gidilir, nerelere gidilir, nerede kalınır gibi detayları içeren COTE D’AZUR GEZİ PLANI NASIL YAPILIR? yazısını daha önce paylaşmıştım. Eğer istikametiniz İtalya değil de Fransa ise o yazımı inceleyebilirsiniz. Bu yazıda ise komple İtalyan rivierası için olan bir gezi rehberi örneği paylaştıktan sonra İtalya ve Fransa sahillerini içeren gezi programını kombinleyip bir örnek vereceğim. Yani amacı yalnızca İtalya, yalnızca Fransa veya her ikisi birden olan herkese hitap edebilmeyi planladım diyebiliriz 🙂

Çok sorulduğu için baştan söyleyeyim, ben tur düzenlemiyorum. Bu yazıyı da diğer tüm yazılarım gibi sadece gitmek isteyenlere yardımcı olması amacıyla yazdım.

cique terre gezisi

Meşhur Cinque Terre manzaraları..

Önemli bilgiler:

– İtalya ve Fransa’ya giriş yapabilmek için TC vatandaşlarının geçerli Schengen vizesi olması gerekiyor (yeşil pasaport vizesiz). Eğer vizeniz yoksa ve yeni başvuracaksanız, uçak bileti fiyatlarına bağlı olarak rotanızı belirleyin ve ilk giriş yapacağınız ülke hangisiyse vize için o ülkeye başvurun. Örneğin gidiş biletiniz Nice ise İtalya vizesine değil Fransa vizesine başvurun. İlk giriş yapacağınız ülkenin farklı olması genelde sorun olmuyor ama olabilir de, risk almaya gerek yok.

– Örnek verdiğim rotalarda göreceğiniz üzere fazlaca otel değiştirmek gerekiyor; yoksa sürekli git gez, sonra gel uyu, bir daha git gibi ileri geri şeklinde vakit kaybedersiniz. O yüzden sürekli taşınmayı dert etmemek için az eşyayla, hatta mümkünse backpack ile gidin. Gezgin dediğin esnek davranabilmeli, koca valizlerle gezmek özellikle böyle rotalarda çok manasız ama siz bilirsiniz.

-Araç kiralama fikrine yakınsanız tutacağınız otelde otopark bulunmasına dikkat etmeniz iyi olur. Bu nedenle yazı boyunca önerdiğim otellerde plaja yakınlığı, aldığı puan gibi kriterlerin yanında otopark olmasını da göz önünde bulundurdum; ‘otopark yok’ diye belirttiğim birkaç tanesi haricinde diğerlerinde bu imkan sağlanıyormuş.

portofino nasıl gidilir

Portofino’ya nasıl gidilir: Cenova veya Cinque Terre’den günübirlik.

1. SEÇENEK: İtalyan Rivierası – Cinque Terre turu

Rota: Pisa’dan başlayıp Cinque Terre ve Cenova’dan geçerek görmek istediğiniz şehre doğru İtalya sahilleri turu. Ben burada Milano örneğini verdim ama Floransa, Bolonya, Verona veya Torino da rotaya dahil edilebilir.

Gereken süre: Pisa – Cinque Terre – Genova için 4 gün. Sonra Milano veya diğerleri için isteğe göre en az 1 gün.

cinque terre gezi planı

Cinque Terre’yi kapsayan İtalyan rivierası rotası..

Uçak biletleri: Gidiş veya dönüşten en az biri Pisa olsun. Diğeri için rotanıza göre istediğiniz şehri seçebilirsiniz (İstanbul – Pisa, Milano – İstanbul gibi). Bu şekilde uçak bileti pahalı olduysa gidiş – dönüş Pisa’dan alın ama tekrar Pisa’ya gelmek için vakit ayırmanız gerekecek. Son noktanızdan kaç kilometre olup kaç saat sürdüğüne haritadan bakarsınız.

Tavsiye edilen ulaşım yöntemi: Elbette araba kiralamak en rahatı, ama rotadaki otoyol ücretleri çok yüksek olduğundan kısıtlı bütçe ile seyahat edenlere tavsiye etmiyorum. 8 Euro, 11 Euro Allah ne verdiyse sürekli geçiş ücreti kesiyor ve otoyol kullanmayıp ücretsiz sahil yolundan gideyim derseniz hız sınırlaması nedeniyle yol bitmek bilmiyor.

cenova gezilecek yerler

Pesto sosunun doğduğu yer olan Cenova’da makarnaya doyun 🙂

Araba kiralamayı ilk seçenek olarak tavsiye etmediğime göre ulaşımı detaylandırmam lazım 🙂 Öyleyse Pisa’dan Cinque Terre’ye otobüsle ulaşımı ve Genova’dan Portofino’ya nasıl gidilir gibi ulaşım konularına bakalım.

Pisa’dan Portovenere’ye: La Spezia Centrale trenle (1 saat) Vezzano Ligure’ye, oradan Portovenere Capolinea otobüsüyle Portovenere (1 saat).

Portovenere’den Cinque Terre’ye: Sarzana Capolinea otobüsü ile Via Di Monale’ye (40dk) oradan Sestri Levante treni ile Riomaggiore (10dk). Riomaggiore’ye gelince Cinque Terre’ye giriş yapmış oluyoruz. Cinque Terre içinde köyler arasında trenle geçebilme için Cinque Terre Card almak lazım, günlük 16 Euro.

Cinque Terre’den direkt Portofino’ya: Örneğin Monterosso’dan Milano Centrale treni ile 3 durak (36dk) sonra Chiavari durağında aktarma yapılır, Savona trenine binilir. 2 durak sonra (12dk) S. Margherita Ligure’de inilip Portofino otobüsüne binilir (18dk).

Cinque Terre’den önce Genova’ya gidilip oradan Portofino’ya gidilecekse direkt trenle 1,5 saatte gidilebilir.

Genova’dan Portofino’ya: Sestri Lavante treniyle  S. Margherita Ligure durağında inerek (41dk) oradan Portofino otobüsüne biniliyor (18dk).

Konaklama planı (sırayla): Bir gece Pisa, bir gece Cinque Terre’deki köylerden biri, iki gece Cenova, bir gece Milano (veya seçilen son destinasyon). Cenova’yı iki gece önermemin sebebi, birinde günübirlik Portofino’ya gideceğinizi varsaymam.

Kimlere uygun: İtalya severlere! Pisa’nın eğik kulesi ve Cinque Terre köylerini keşfetmek isteyenlere.

italya pisa kulesi

En yaratıcı Pisa pozunu vermeye hazırlanın 🙂

Tavsiye ettiğim oteller: Booking.com sayfasını görüntülemek, otel özellikleri ile müşteri yorumlarını görmek ve rezervasyon yapmak için otel isimlerine tıklayın. Her bir şehir için fiyatları yüksek olandan düşüğe doğru sıralamaya çalıştım ama fiyatlar dönemsel olarak değişkenlik gösterebilir.

Pisa otelleri

Cuore di Pisa, Blue Palace, B&B 7 Rooms

Cinque Terre otelleri

Hotel Carla (3 yıldız), Vis A Vis (4 yıldız), Locanda Valeria

Arabanız olmayacaksa eşyalarınızı gün boyu yanınızda taşımamak için Cinque Terre’nin ilk köyü Riomaggiore’de konaklamayı tercih edebilirsiniz (ilk durakta eşyaları bırakma şansınız olur). Mesela şu otel: Il Nettare

Cenova otelleri

Room & Breakfast Old Port Genova, Ipazia House, La Piazzetta Rooms

Milano otelleri

Studio Errepi Carrobbio, Castello Guest House (otopark yok), Atmos Luxe Navigli, Isola Libera (otopark yok)

cinque terre gezilecek yerler

Cinque Terre’yi kapsayan İtalyan Rivierası gezi rotasının özeti.

2. SEÇENEK: İtalyan Rivierası – Cinque Terre turu & Fransız Rivierası (Cote d’Azur) turu

Rota: Pisa – Cinque Terre – Genova ve çevresi şeklinde İtalyan rivierasını gezip Nice – Monako – Cannes ve çevresi ile Cote d’Azur rotasının yarısını görmüş oluyorsunuz.

Gereken süre: 8 gece

Uçak biletleri: Pisa gidiş Nice dönüş (veya rotayı tersine çevirerek tam tersi, her iki seçenek için de uçak bileti fiyatlarına bakarsınız).

italya fransa gezi

İtalya ve Fransa turu gezi rotası (Cinque Terre & Cote d’Azur)

Tavsiye edilen ulaşım yöntemi: Yine araba kiralamak en konforlu seçenek, ama yukarıda İtalya için anlattığım sebeplerden dolayı maliyet konusuna daha çok önem verenler arabayı Fransa’ya girince kiralayabilir. Yani Nice’ten araba kiralamak ve sonra Nice’e bırakmak (uçuşunuz oradan olacak) şeklinde yapılabilir. ‘Ne uğraşıcam’ diyenler komple araba kiralasın.

Konaklama planı (sırayla): Bir gece Pisa, bir gece Cinque Terre’deki köylerden biri, iki gece Cenova, iki gece Nice, iki gece Cannes. Otel değiştirmeye kesinlikle karşı olanlar Cenova ve Nice’i merkez seçerek İtalya’dayken Cenova’da ve Fransa’dayken Nice’te konaklayabilirler; ama başta dediğimiz gibi git-gel olayları artacağından biraz vakit kaybettirecektir.

İtalya otellerini yukarıda önermiştim, Fransa otelleri için önerilerimi görmek ve seçim yapmak için Cote d’Azur Gezi Planı yazıma tıklayın.

Kimlere uygun: İtalyan ve Fransız rivierasını (sahil rotasını) tek tatilde ana hatlarıyla komple bitirmek isteyenlere.

italya fransa gezisi

İtalya ve Fransa sahillerini tek seferde gezmek isteyenler için tur programı özeti.

Haritaları inceleyip bahsettiğim noktaların konumları hakkında biraz fikir sahibi olduğunuza göre Cinque Terre nerede ve neresi oluyor diye toparlayalım ve İtalya’nın bahsettiğimiz bölgesi hakkında bilgiler verelim.

Cote d’Azur Fransa’nın Akdeniz kıyısıydı, İtalya kıyısının böyle popüler ilginç bir ismi yok, İtalyan Rivierası diyebiliriz. İtalyan Rivierası, Kuzey İtalya’daki Liguria bölgesinde yer alıyor ve meşhur Toskana bölgesinin komşusu (İtalya 20 bölgeye ayrılmış durumda). Liguria bölgesinin en büyük şehri Cenova ve ikinci en büyüğü La Spezia. La Spezia şehri ise, Cinque Terre isimli şirin köylerimizin komşu şehri.

Fransa’da Marsilya için yaptığımız üzere (Marsilya pek Cote d’Azur değildi ama gezi planına dahil etmiştik), İtalya için de Pisa şehri aslında Toskana’da olduğu için İtalyan Rivierası dışında kalıyor; ama biz konumu itibariyle İtalyan Rivierası gezimiz dahilinde düşündük. O kadar yakınına gitmişken meşhur Pisa Kulesi’ni neden görmeyesiniz değil mi? 🙂

cinque terre gezi planı

İtalya ve Fransa gezisi boyunca dar şirin sokaklar size eşlik edecek.

Son olarak, Cinque Terre ne demek diye merak edenlere ‘Beş toprak’ şeklinde bir çeviri yapabiliriz. Genel görünüm olarak birbirlerine benzeyen bu beş köyün isimleri İtalya yönünden Fransa yönüne doğru sırasıyla Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monteresso şeklinde.

Toparlayalım:

– Her ne kadar yazının başlığını ‘Cinque Terre gezi planı nasıl yapılır?‘ olarak koysam da Cinque Terre, İtalyan rivierasının (Akdeniz sahilinin) beş köyüne verilen isim yalnızca. Yazıda Pisa, Cenova ve çevresini kapsayan daha büyük bir alandan bahsettik, hatta hızımızı alamayıp Fransa’ya geçiş yaparak Cote d’Azur tatil rotası ile kombinledik bile.

İtalya sahilleri turu Pisa’dan başlarsa hep tek yönde gidersiniz ve zaman kaybetmemek adına en mantıklısı olur. Yoksa Cenova, Milano, Bolonya gibi alternatifler düşünülebilir (görmek istediğiniz şehirlere, uçak bileti fiyatlarına ve ne kadar vaktiniz olduğuna göre). Hatta Nice’ten başlanıp doğrudan İtalya yönüne bile geçilebilir fiyat farkına değiyorsa.

– Floransa’ya daha önce gitmediyseniz onu da plana bir yerinden dahil edebilirsiniz. Cinque Terre Floransa arası 160 km civarında. Floransa için rehberlerim hazır, örneğin FLORANSA’DA ÜCRETSİZ GEZİLECEK YERLER

– Ana noktalar Cinque Terre, Cenova ve planınıza aldıysanız Pisa. Diğer yerler zevke ve vakte göre ayarlanabilir. Vakit yoksa Cinque Terre köylerinin beşini birden gezmeseniz de olur; bence en güzel Cinque Terre köyü Riomaggiore (çünkü Aşk Yolu var) ve Vernazza.

portofino nasıl gidilir

İtalya sahilleri..

Bahsettiğim gezi planlarında yer alan noktalar hakkında gezi rehberlerini de yazacağım; siz şimdilik uçak biletlerinizi alın, otellerinizi tutun ve devamı için Hayat ve Seyahat‘i aşağıdaki hesaplardan takip edin 🙂 Dilerseniz yazımı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(6454)

This article has 2 comments

  1. cigdem sayin karaca Reply

    Guzel ve bilgilendirici bir yazi olmus tesekkurler.

  2. süper yazı Reply

    ya çok güzel bir yazı olmuş. çok detaylı gerçekten işe yarayacak bilgiler paylaşılmış. teşekkürler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir