Ortadoğu‘nun incisi kabul edilen Dubai, turizme yapmış olduğu yatırımlarla turistler için ilginç bir destinasyon olmayı başarmış durumda. Dubai gezisinde mutlaka yapılması gereken iki aktivite olduğunu düşündüğüm Dubai çöl safarisi ve Dubai eğlence/su parklarından bu yazımda detaylı olarak bahsedeceğim. Sonrasında da ilginç olabilecek bazı diğer etkinlikleri haberdar olmanız ve istediklerinizi deneyebilmeniz için nerede bulacağınızı anlatacağım. Yazının sonunda Dubai’de ne yapılır sorusunun cevabını bir nebze verebilmiş olmayı umuyorum.

Dubai ile özdeşleşmiş bir aktivite olan çöl safarisi ile başlayalım.

dubai çöl safarisi

Dubai gezisinin vazgeçilmezi çöl safarisi

Dubai Desert Safari (Dubai Çöl Safarisi)

“4×4 jeeplerle çölde rallici gibi sağa sola savrularak gezmek” şeklinde özetleyebiliriz Dubai’deki bu popüler aktiviteyi. Bir arabada sürücü hariç genelde 5 kişi oluyor ve sürücü aynı zamanda tur rehberi gibi safarinin başından bitimine kadar yanınızda olup sizi yönlendiriyor. Saatlerine ve kapsamına göre üç farklı safari var.

Birincisi gündüz 08:30 – 11:30 arasında, vaktiniz gerçekten çok kısıtlıysa bunu tercih etmek durumunda kalabilirsiniz (Morning Safari). İkincisi öğleden sonra başlayıp çadırda konaklamalı ve ertesi sabah bitiyor; çöldeki bir çadırda gecelemek size ilginç geliyorsa otelinizi bir gece az tutup bunu deneyebilirsiniz, uyku tulumları gibi ihtiyacınız olacak kamp malzemeleri ve kahvaltı ücrete dahil oluyor (Overnight Safari). Benim katıldığım ve anlatacağım ise, gün batımını da kapsaması sebebiyle en popüler olan 15:30 – 21:30 saatleri arasındaki safari (Evening Safari).

dubai çöl safarisi

Dubai çöl safarisinin başında ATV araç kullanmak isteyenler için mola veriliyor.

Çöl Safarisi için çok önceden rezervasyon yaptırmaya gerek yok, ben yaptırmadım ve yaptıran duymadım. Katılmak istediğiniz gün, sabahtan otelinize söylüyorsunuz ve yardımcı oluyorlar. Konakladığınız yerin böyle bir imkanı yoksa, şehirde gezinirken mutlaka Desert Safari diye ilanlar veya bilet satan dükkanlar görürsünüz oralardan bilgi alın. Çok şanssız değilseniz rezervasyon yapmakta herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. En kötü ihtimalle internetten araştırarak telefon edin. Firmaya ve bineceğiniz araca göre fiyatları değişebiliyor, ben 125 AED’ye almıştım. Aracın cinsi değişince fiyat artıyor sanırım, Hummer Safari diye 200 AED’ye olanı da vardı.

dubai gezisi

Çöl safarisinin ‘dune bashing’ denilen asıl bölümünde araçta sağa sola savrulmak çok eğlenceli 🙂

Aracın sizi almasını istediğiniz yeri rezervasyon yaptırırken söylüyorsunuz, beni otelimden almıştı. Ne giysem konusunda baya kararsız kaldım; akşam serin olur mu üstüme bir şey alsam mı, şort mu pantolon mu giysem, ayakkabı giysem içine kum girer mi, terlik giysem kumda rahat yürür müyüm vs gibi. Akşam serin olmadı şort tişörtle sıkıntı yaşamadım, parmak arası terlikle de rahat ettim ayakkabı zor olabilirmiş. Siz de bu tarz giyinebilirsiniz.

45 dakika kadar yol gidip önce bir meydana geldik. Burada yarım saat kadar durduk; hem isteyenlerin geleneksel dükkanlardan alışveriş yapması, hem de ATV tarzı araçları çölde kullanmak isteyenlerin bilet alıp araçları denemeleri için. Safari ücreti kadar para istedikleri için ben araç kullanmayı denemedim, ama kullanan çok kişi vardı.

dubaide ne yapılır

Çölde terk edilmiş pozları vermeyi unutmayın 🙂

Mola bittikten sonra geri araca döndük. Şoför, herkesin emniyet kemerinin takılı olduğundan emin olunca radyonun sesini açtı ve Gangnam Style tarzı kopuk şarkılar eşliğinde çölde bir sağa bir sola keskin dönüşlerle safariye başladı. Safarinin asıl olayı olan bu bölüme dune bashing deniyor. Yaklaşık 20 dakika sürdü ve bence gayet eğlenceliydi. Küçük bir uyarı; bu ani manevralar biraz mideyi karıştırabildiği için öncesinde ağır yemek iyi olmayabilir, bittiğinde yere kapanıp kusanlar gördüm 🙂 Bir de, aracın tekerleği patlarsa üzülmeyin, çok sık yaşanıyormuş. Bizimki patlamadı ama yolda 3 – 4 tane tekeri patlayan araç gördük. Şoförler alışık oldukları için kısa süre içinde hallediyorlar.

Güneş batarken çölde fotoğraf molası verdik, burada gerçekten çok güzel kareler yakalamak mümkün. Zaten o manzarayı görünce, akşam safarisinin neden en çok tercih edilen safari olduğunu anlayacaksınız, ben çok beğendim.

dubai çöl safarisi

‘Evening Safari’ tercih ederseniz çölde gün batımına tanık olabilirsiniz.

Sonrasında çöl safarisine katılan herkesin toplandığı ortak bir alana geldik. Buradaki develere binip deveyle küçük bir gezi yapılabiliyor. Gezi dediysem yalnızca iki dakika devenin üstünde kalınıyor; ama ben yine de denedim. Üzerindeyken resim çektirip almak isterseniz 50 AED’ye satıyorlar. Deveye binmek ise safari ücretine dahil kabul ediliyor.

Oldukça kalabalık olan alanda çay-kahve, meşrubat, sandviç ve makarna gibi ikramların tamamı ve henna painting denilen dövmelerden yaptırmak ücretsiz. Ben yemek menüsünü böyle zannedip makarnalardan bir sürü yedim, meğer sonradan Ortadoğu mutfağı ağırlıklı açık büfe akşam yemeği geliyormuş 🙂

dubaide ne yapılır

Dubai çöl safarisinde develerle de tanışmak mümkün 🙂

Kurulan sahnede iki tane şov oldu; biri kendi etrafında hiç durmadan dönen adam ve diğeri dansöz. Kendi etrafında renkli eteğiyle dönen adamın dansına Tanoura Show deniyor, bu dans Sufi dervişlerin dansıymış ve adamın renkli uzun eteğindeki renklerin her biri tasavvuftaki tarikatları temsil ediyormuş (Mevlevi tarikatı, Nakşibendi tarikatı gibi). Dansözü izlemek ise, hemen yanımda dini kıyafetiyle oturan Arap adamlar varken değişik geldi.

Dubai’de ortalama bir yemeğin ücretinin 50 AED civarında olduğunu düşünür ve üzerine içecek ile çay-kahveyi eklersek, safari için ödediğim 125 AED’ye tüm bunları satın almak aslında ucuz oluyor.

Gösteriler bittiğinde, gideceğimizi söyleyerek şoför beni buldu ve geri otele bıraktı. Benim için başından sonuna kadar sorunsuz, eğlenceli, ilginç ve ucuz sayılabilecek bir tecrübe oldu Dubai’de Çöl Safarisi. Turist olarak gittiğimiz diğer şehirlerde pek bulunmayan bir aktivite olması sebebiyle de kesinlikle denemeye değer.

dubai gezisi

Akşam olunca kurulan sahnede dans gösterileri oluyor.

Şimdi anlatacağım su ve eğlence parkları ise elbette gittiğiniz zamana bağlı, ama Dubai genelde sıcak olduğu için kışın ortasında gitmezseniz hava sıcaklığı su parkı için uygun olacaktır. Örneğin ben 23 Nisan tatilinde gitmiştim ve 35 dereceyi bulan sıcaklıklar su parkı için fazlasıyla uygundu 🙂

En ünlü iki su parkı Aquaventure ve Wild Wadi; seçip bir tanesine gitmek yeterli.

Aquaventure Waterpark (Atlantis the Palm)

Palmiye Adası’na geldiğinizde taksiye binin ve her iki yanınızdaki süper lüks villaları inceleyerek Atlantis Hotel’e ait Aquaventure Su Parkı’na gelin. Burası Ortadoğu ve Avrupa’nın 1 numaralı su parkıymış. Sabah 10:00’dan gün batımına kadar açık, girerken kaça kadar açık olduğunu sorabilirsiniz. Benim gittiğim Nisan ayında 18:45’e kadar açıktı.

dubai plajları

Dubai Aquaventure su parkının girişi

Günlük giriş 260 AED. Bilet alınca, su parkının kendi özel plajından faydalanma hakkınız oluyor. Biraz deniz güneş tatili yapmak niyetiniz varsa, sabah gelip bir süre su kaydıraklarında eğlenerek yorgun düşünce sahile geçebilir ve Basra Körfezi’nin sularında yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ben sabah Skydive ile meşgul olduğum için Aquaventure’a öğleden sonra gidebildim. Cuma günü olduğundan mı bilemiyorum (orada cuma hafta sonu tatili), biraz kalabalıktı ve bazen 30 saniye kadar süren su kaydırağı için yarım saate yakın sıra beklemek biraz yorucu oldu. Çünkü kaydırakların hepsine merdiven tırmanarak çıkılıyor ve çoğunda botun üstüne oturarak kayıldığı için botu da aşağıdaki havuzdan alıp yukarı taşımak gerekiyor. Ayrıca su kaydırağının bittiği noktada düşülen havuz, içinde yüzülecek bir havuz değil; derinliği bel hizasında ve hemen çıkmak gerekiyor. Yani “yarım saattir sıra bekliyorum şurada biraz yüzüp bir dahakine öyle çıkayım” durumu yok. Ama yine de inanılmaz eğlendim, niyeti olanlara kesinlikle tavsiye ederim.

dubai su parkları

Aquaventure’daki kaydırakların çoğuna üzerinde oturacağınız botu taşımak gerekiyor.

Bence en çılgını The Leap of Faith isimli yere neredeyse dik olduğu için fişek gibi aşağıdaki havuza çakıldığım kaydıraktı, dediğim gibi yalnızca saniyeler sürüyor ama ben çok sevdim. O yüzden adrenalin sevenleri hemen buraya alalım 🙂 Korkarım derseniz denemeyin zaten kaydırağın ne kadar dik olduğunu göreceksiniz, tam karşısında bota oturarak kayılan ve bazen yavaş bazen hızlı giden, hem de iki kişilik bot sayesinde kendinizi yalnız hissetmeyeceğiniz kaydırak daha uygun olabilir.

Altılı botla binilen Aquaconda ve Zoomerango da eğlenceli, bunlar için botu kendiniz taşımıyorsunuz ve başlangıç noktasında görevliler sıradan altı kişiyi oturtuyor. Ben korkudan yanımdaki hiç tanımadığım adamın bacağını sıkı sıkı tutmuşum, resimlere bakınca çok güldüm 🙂 Bu ikisine çıkan sıranın en sağındaki ise (merdivenleri üçe bölmüşler, soldaki ikisi bu altılı olanlar ve sağda diğeri için) en kötü kaydıraktı, sırtı incitiyor. Onu hiç denemeyin bence. Tüm kaydırakları ve daha fazlasını görmek için web sitesi burada.

dubai eğlence parkı

Su kaydırakları oldukça güzel görünüyor.

Havuzun içinde ve kaydırakların başlangıç noktasında adım başı bekleyen ve her noktada yönlendiren görevlilerle güvenliği ön planda tuttuğunu belli eden takdire şayan bir su parkı olmuş. Eğer yanınızda çocuk varsa, görevliler bazı aktiviteler için boy kontrolü yapıyorlar ve boyu 120 cm’den kısa olanlara izin verilmiyor.

Aquaventure su parkının akvaryumu da var. Lost Chambers adında akvaryumla ikili paket için bilet 310 AED (Akvaryumun kendi bileti 100 AED olduğu için yarı fiyatına gelmiş oluyor). Ekstra 305 AED ödeyerek Shark Safari, yani köpekbalığı safarisi de yapılabiliyor. Ben merak ediyordum ama zaman kısıtından deneyemedim. Havlu ve küçük dolap paketi 50 AED, ben havlumu kendim götürmüştüm sadece dolap aldım. Fiyatlar ve koşulların hepsi burada.

dubai su kaydırağı

Adrenalin sevenler, su parkındaki yüksek eğimli kaydıraklara bayılacaklar.

Wild Wadi Water Park: Aquaventure gibi bir su parkı olan Wild Wadi’de 30 farklı su aktivitesi varmış. Açılışı 10:00’da. Kapanış ise döneme göre değişiyor; Kasım – Şubat arası 18:00, Mart – Mayıs ve Eylül – Ekim arası 19:00, Haziran – Ağustos arası 20:00’de kapanıyor. Girişi 275 AED ve 110 cm altındaki çocuklar için 230 AED. İnceleyip hangisine gitmek istediğinize karar verirsiniz, web sitesi burada.

Meşhur Palmiye Adası’nda olmak ve özel plaj imkanından faydalanmak için ben Aquaventure’u tercih etmiştim ama Wild Wadi’ye gidenlerin de çok memnun kaldıklarını internette okudum. Yani benim yaptığım fazlaca araştırma sonunda Aquaventure veya Wild Wadi’den kesinlikle biri daha iyi gibi sonuca rastlamadım. O yüzden buradaki karar biraz şahsi oluyor, rotanıza uyanı veya resimlerini daha çok beğendiğinizi tercih edebilirsiniz. Wild Wadi Waterpark, ünlü Madinat Jumeirah Çarşısı’na 1 km mesafede.

dubai gezisi

Dubai’deki su parklarında eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Mutlaka yapılması gerektiğini düşündüğüm iki şey olan çöl safarisi ve su parkından bahsettim. Şimdi Dubai’de ne yapılır sorusunun cevabı olabilecek diğer alternatifleri, nerede olduklarına göre gruplayarak anlatacağım. En büyük AVM olan Dubai Mall aktivite çeşitliliğiyle öne çıkıyor ve özellikle çocuklu ailelerin ilgisini çekecek eğlenceli şeyler var. Emirates Mall’daki kayak pisti ve penguenler ise ilginç bir tecrübe olabilir.

DUBAI MALL

Dubai Aquarium: Dubai Mall’un kendisi gibi büyük olan akvaryumu 10:00 – 00:00 saatleri arası açık. Biletler 100 AED’den başlıyor, farklı seçenekler var. Buradan inceleyebilirsiniz.

Sega Republic: “Kapalı mekanda yüksek adrenalinli aile eğlencesi” olarak geçiyor. 10:00 – 00:00 saatleri arası açık. Tüm aktiviteleri kapsayan günlük bilet 175 AED, hangisini deneyeceğinizi kendiniz seçip ona bilet almak isterseniz seçime göre her bir aktivitenin fiyatı 15 – 35 AED arası değişiyor. Aile bileti gibi farklı opsiyonları da var, incelemek için tıklayın.

Dubai akvaryumuna girmesem de önünde resim çekilmeden olmaz.

Dubai akvaryumuna girmesem de önünde resim çekilmeden olmaz.

The Emirates A380 Experience: Pilotluk tecrübesi yaşatan gerçekçi bir simülasyon. Uçakla gideceğiniz yeri, günün saatini ve hava koşullarını bile seçebiliyormuşsunuz. Yarım saat süren tecrübe 325 AED’den başlıyor. Çocukluğunda “büyüyünce pilot olacağım” demiş ama olamamışlar denemek isteyebilir 🙂 Bilgiler burada.

Dubai Ice Rink: Dubai Mall’un içindeki buz pateni pisti. Sitesi burada.

EMIRATES MALL

Ski Dubai: Emirates Mall’daki kayak pisti en bilinen aktivite olarak öne çıkıyor. Şehir 40 derecelerde kavrulurken bile burada kayak ve snowboard modunda takılmak mümkün. 10:00 – 23:00 saatleri arası açık.

Snowpark, 3000 metrekare alana yayılmış dünyanın en büyük kapalı alan kar pisti. Her gün 14:00, 16:00, 18:00 ve 20:00’de penguenler marş söylüyormuş, içeri girecek herhangi bir bilet aldıktan sonra izlemek ücretsiz 🙂 Bilet almak istemeyenler de AVM ile kayak pistini ayıran camdan içeri bakarak penguenleri görmeyi deneyebilirler.

dubai kayak pisti

Emirates Mall’daki kayak pisti ilginç bir deneyim olabilir.

Kayak veya snowboard yapmak isterseniz, alacağınız bilete şapka ve eldiven dahil olmuyor, satın almak zorundasınız. O yüzden Türkiye’de valizinize koyup yanınıza almanız faydalı olabilir. Farklı bilet türlerinden Super Pass isimli kayak/board bileti 225 AED. iFly Dubai’deki uçma deneyimi ile ikisi bir arada paket biletinin adı SkiFly Pass ve fiyatı 300 AED.

Kaymayı iyi bilenler 120 dakika süren Ski Slope pistini deneyebilir; tek seferlik 200 AED ve tüm gün için 310 AED. Bunlar yetmez her şey dahil olsun diyenler için Ski Dubai Experience isimli bilet 510 AED. Detaylı incelemek için tıklayın.

Hem kaymak hem de penguenlerle tanışmak isterseniz Power Pass mantıklı oluyor; fiyatı 300 AED. Ben penguenleri görmeyi çok istemiştim ama seansları doluydu ve iki saate yakın beklemem gerekiyordu, o yüzden bilet almadım. Niyetiniz varsa önce Peng-Friend Encounter denilen penguenle tanışma için bilet alıp seansınızı belirledikten sonra diğer aktiviteleri incelemeyi deneyebilirsiniz.

Penguenleri 40 dakika görmek (kayak pistine bilet almadan yalnızca penguenlerin yanına gitmek) 175 AED’den başlıyor, kıyafet ve eldivenleri sağlıyorlar. 12:00 – 21:00 arası görülebiliyor.

Emirates Mall’daki Magic Planet ise atari salonu gibi, özellikle çocuklarıyla birlikte keyifli vakit geçirmek isteyenler uğrayabilir. Dubai’nin kapalı alandaki en büyük aile eğlence merkeziymiş.

dubai gezisi

Emirates Mall’daki Magic Planet için kısaca atari salonu diyebiliriz.

Son olarak üç mekanımız daha var, onlara da kısaca bakalım.

Dubai Zoo: Hayvanat Bahçesi sevenler buraya. Jumeirah’taki Dubai Zoo için giriş ücreti 2 AED yazıyor internette, diğer her şey pahalı olduğundan inanmakta güçlük çektim 🙂 Salı günleri kapalıymış.

City Center Mirdif: Magic Planet isimli eğlence kompleksinin de bulunduğu bir AVM. Metroda en yakın durak Rashidiya. Oradan AVM’ye ulaşmak için otobüsler var. Uçma deneyimi (iFly Dubai), bowling, çocuk oyun alanı, futbol alanı, tırmanma duvarı gibi aktivitelere katılmak mümkün. iFly Dubai için fiyatlar 220 AED’den başlıyor, online alırsanız 195 AED’ye düşüyor.

dubai gezisi blog

Dubai ile ilgili diğer merak ettikleriniz için Dubai rehberlerimi inceleyebilirsiniz.

Wonderland Amusement Park: Su parkı ve lunapark diyebiliriz. Aquaventure ve Wild Wadi’yle kıyaslarsak burası daha çok çocuklara yönelik gibi geldi bana. Fiyatı da daha uygun olduğu için çocuklarını memnun etmek isteyenler burayı tercih edebilir. Su parkı ve lunaparkın her birinin günlük fiyatı 125’er AED, kombine alınırsa 150 AED. 5 yaşından küçük çocuklar için daha uygun fiyatlı. Niyetiniz varsa internetten alımlarda %20 indirim yapıyorlar. Metronun en yakın durağı Dubai Healthcare City.

Dubai’ye nasıl gidilir, Dubai vizesi, Dubai gece hayatı, Dubai yemekleri, Dubai gezilecek yerler, Dubai’de skydiving gibi Dubai gezisi ile ilgili tüm bilgiler için diğer Dubai yazılarımı inceleyebilirsiniz. Dubai otellerini ve yorumlarını inceleyip rezervasyon yapmak için tıklayın.

(7994)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir