İrlanda gezilecek yerler yalnızca başkent Dublin‘le sınırlı değil elbette. İrlanda’ya gittiniz, Dublin’i gördünüz ve çevresinde birkaç yeri gezecek zamanınız var, çünkü siz şanslı bir insansınız 🙂 Bu durumda İrlanda gezisi sırasında çevrede nerelere uğramanız hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. İrlanda’nın dünyaca ünlü doğal oluşumu Cliffs of Moher‘den hepimizin bayıla bayıla defalarca izlediği PS I Love You filminin çekildiği yerlere kadar birçok güzel bilgiyi ve elbette saydığım gezilecek yerlere nasıl gidilir gibi detayları bu yazımda bulabileceksiniz.

Dublin hakkında bilgiler için DUBLİN GEZİ REHBERİ ve Dublin’de gezilecek yerler için DUBLİN GEZİLECEK YERLER yazılarımı okuyabilirsiniz.

HOWTH

Dublin’in kuzeydoğusunda bir sahil kasabası olan Howth’a güzel bir yürüyüş yapmak için uğrayabilirsiniz.  Yine de, İrlandalıların yazın gidip kaldıkları bir kasaba olduğu için kış mevsiminde ne kadar doğru bir tercih olacağı size kalmış.

İrlanda gezilecek yerler arasında Dublin’e en yakın seçenek burası, 25 – 30 dakikalık bir tren yolculuğu ile varmak mümkün. DART treninin merkezdeki Connolly, Tara veya Pearse istasyonlarından Howth’e tren sefer saatlerini şuradan kontrol edebilirsiniz. Gidiş-dönüş bilet ücreti 6 – 7 Euro civarında ve gittiğinizde istasyondan alabilirsiniz.

irlanda gezilecek yerler

Howth kasabasında sahile inen yollardan biri..

Howth’a vardığınızda tamamını yürüyerek gezebilirsiniz, ben öyle yapmıştım. İsterseniz 31 veya 31B otobüsleriyle de gezilebilir. Yalnızca atmosferi görmek yeterliyse, her biri diğerinden daha şirin olan evlerin arasından dolaşıp limana (harbour) varın. Liman boyunca Dublin Koyu’nu izleyerek yürüyüş yapın ve en son yemek molası vererek Dublin’e geri dönün. Ben tam olarak böyle yaptım 🙂 Daha fazla vaktiniz varsa Howth Castle‘a uğramak ve National Transport Museum‘u görmek güzel olabilir.

irlanda gezilecek yerler

Howth’ta günbatımı

GLENDALOUGH

İrlandaca’da “İki gölün vadisi” anlamına gelen güneydeki bu bölge, Wicklow Mountains National Park (Wicklow Dağları Ulusal Park)’ta yer alıyor ve Dublin şehir merkezine 1,5 saat kadar uzaklıkta. Bölgenin doğal güzelliklerini ve 6. yüzyılda inşa edilmiş manastırını görmek için birçok turist buraya akın ediyor.

irlanda gezilecek yerler

Glendalough Upper Lake’teki manzara (Resimde veya renklerinde hiçbir oynama yapmadım)

Önemli bir ayrıntı; Hilary Swank ile Gerard Butler’ın başrollerinde oynadığı P.S. I Love You filminde Holly’nin Gerry ile tanışması burada gerçekleşiyor (Gerard Butler’ın kökenlerinin İrlanda’ya dayandığından Dublin yazımda bahsetmiştim.). Holly, Wicklow Mountains National Park’ı ararken kayboluyor (ismi park olunca onu bir yerde bulacağını zannediyor fakat yemyeşil olan bölgenin komple adı böyle) ve İrlandalı Gerry ona yardım ediyor, böylece tanışıp birbirlerinden etkileniyorlar (Bölgede gezinirken tabii ki karşınıza bir Gerry’nin çıkmasını beklemeyin 🙂 ).

Temelde İskoçya tarihi üzerine kurulu olan, Mel Gibson’ın başrolünü oynadığı Braveheart (Cesur Yürek) filminin büyük savaş sahneleri de ilginç bir şekilde İskoçya’da değil İrlanda’daki Wicklow Dağları’nda çekilmiş. Glendalough’e varan yol üzerinde bu bölgeleri görebilirsiniz.

irlanda gezilecek yerler

Glendalough’taki manastır turistler için ilgi çekici bir yapı.

Glendalough’ta Upper Lake ve Lower Lake isimli gölleri ve oradaki muhteşem manzarayı görüp Green Road üzerinde güzel bir orman yürüyüşü yaptıktan sonra, etrafında bir sürü insanın dolaştığı 6. yüzyılda inşa edilmiş St. Kevin’s Church manastırına varacaksınız. Bu manastırın kuleleri, kışın yıkılmasın diye yuvarlak yapılmışlar, çünkü köşeli olan kuleler kardan daha çabuk zarar görüyormuş. İki kule olduğunu göreceksiniz, biri manastırla beraber ve diğeri ayrı olarak yanında duruyor. Önce manastırın üzerindeki kule yapılmış, fakat bu kule ağaçların arasında kalıp görünmeyince insanlar manastırı bulmakta sıkıntı çekmişler. Öyle olunca tek başına olan daha uzun kulenin yapımı başlamış.

irlanda gezilecek yerler

Glendalough

Glendalough için Dublin’den kalkan otobüsler var, gidiş-dönüş ücreti 20 Euro. Bilet otobüsün içinde alınabiliyor. Saatleri ve detaylı bilgi için web sitesi burada.

Glendalough’a, Kilkenny ile birlikte tek günlük tur olarak Dublin’den kalkan otobüslerle gidip dönebilirsiniz, ben öyle yaptım. Yol uzun olduğu, birden fazla yerde durmak gerektiği ve bölgeler hakkında detaylı bilgi verdikleri için turla gitmek daha mantıklı oluyor bence. Benim gittiğim firma Collins Day Tours idi, bilet 33 Euro ve öğrenci 28 Euro. Fiyata gidiş-dönüş ulaşım ve rehberlik dahil. Web sitesi burada, bileti sitesinden alıp otobüse bineceğiniz noktayı seçebiliyorsunuz.

KILKENNY

İrlanda’daki en küçük ve antik şehir olan Kilkenny, İrlanda’nın güneydoğusunda ve Dublin’e yaklaşık 2 saat mesafede yer alıyor. İrlandalılar buraya genelde haftasonları gidiyorlar ve gece hayatının canlılığı sebebiyle popülaritesi artan bir yer haline gelmeye başlamış.

irlanda gezisi

Kilkenny Kalesi ve bahçesi, İrlanda’da görülecek yerlerin başında geliyor.

Yukarıda bahsettiğim Glendalough ile birlikte günlük tur bence en iyi seçenek olsa da, yalnızca Kilkenny’yi görmek isterseniz Dublin’den Bus Eireann otobüsleriyle gidilebiliyor. Web sitesi burada.

Tarihi sokaklarında yürümesi çok keyifli olan Kilkenny’de aşağıdaki yerleri de görebilirsiniz:

Kilkenny Castle: Görülecek yerlerin başında gelen bu kale ve bahçesi, Nore Nehri‘ne bakıyor. Çevresinde dolaşmak ücretsiz ve yeterli bence, ama içine girerseniz bilet almanız gerekiyor.

irlanda gezisi

Kilkenny’deki Black Abbey Kilisesi’nin bir kısmını zamanında sel alıp götürmüş.

Dominican Black Abbey Church: Girişi ücretsiz olan bu kilisenin içi oldukça güzel. Diğer kiliselerin aksine haç değil L şeklindeymiş çünkü tek tarafını sel alıp götürmüş (Hemen yanında nehir var). Bu nedenle o taraftaki camları diğerleri kadar gösterişli değil, sade yapılmış.

St. Canice’s Cathedral: İrlanda’nın St. Patrick’s Cathedral’dan sonra ikinci büyük katedrali burası. 128 basamak çıkmaya hazırsanız 3 Euro’ya kulesinin tepesinden Kilkenny’deki en güzel manzarayı seyredebilirsiniz.

Yemeği, tur rehberinin önerdiği yerlerden biri olan Hibernian Hotel‘in restoranında yedim ve hamburgerinden memnun kaldım. Yanında Guinness birası içilmesi İrlanda için her daim tavsiyedir 🙂 Kilkenny’nin lokal birasını da deneyebilirsiniz.

CLIFFS OF MOHER

İrlanda’nın güneybatısındaki Clare bölgesinde yer alan uçurum ve falezlerden oluşan muhteşem güzellikte bir yer burası. Dublin’den 5 saat civarı (ulaşım yöntemine ve rotaya göre değişebilir) zahmetli bir yolculuk gerektirse de Cliffs of Moher, İrlanda’daki en çok ziyaret edilen doğal oluşum olarak İrlanda gezilecek yerler arasında öne çıkıyor.

Web sitesinde ulaşım yöntemleri anlatılmış ama toplu taşımayla birkaç kez aktarma yapmanız gerekebilir, o yüzden ben Cliffs of Moher’e nasıl gidilir konusunda turları tercih etmenizi öneririm. Örnek bir tanesi için buraya göz atabilirsiniz, yetişkin ücreti 45 Euro. Seçtiğiniz turun Dublin’den kalkıyor olduğuna emin olmak için (Dublin’de konaklıyor olduğunuzu varsayıyorum) mutlaka rotasını gözden geçirin, turistik bir yer olduğu için İrlanda’nın diğer şehirlerinden de Cliffs of Moher turu düzenleniyor. Aldığınız turun Galway şehrine uğraması da iyi olur, küçük bir şehir olsa bile kısa şehir turu bence keyifliydi.

irlanda cliffs of moher

İrlanda’nın dünyaca ünlü falezleri Cliffs of Moher’e ben Ağustos ayında gitmiştim.

Cliffs of Moher’e sisli veya puslu bir günde gitmeyin, unutmayın ki uzun ve yorucu bir yolculuk olacak ve uçurumun tepesinden manzarayı göremeyecekseniz bunca zahmete katlanmaya değmeyecektir.

Harry Potter ve Melez Prens (Harry Potter and the Half Blood Prince) filminde Harry Potter ile Profesör Dumbeldore’un düşmanlarına karşı savaştığı sahne Cliffs of Moher’de çekilmiş.

İrlanda gezilecek yerler yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşabilir, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip edebilirsiniz.

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(20499)

This article has 2 comments

  1. Eylül Celtemen Reply

    Howth ile ilgili kısa bir ekleme yapmak isterim. Howth’un cliffs yuruyus rotası da cok güzeldir. Belki eklerseniz okuyucalarınız için yararlı olabilir. Çoğu insan cliffs rotasında yurumek adına ve taze balık yemek adına oraya gitmekte. Ayrıca sanırım mart aylarında karides festivali oluyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir