Noel baba ve Ren geyiklerinin masalsı köyü, pamuk gibi karlarla kaplı Lapland son zamanlarda Lapland turu düzenleyen tur şirketleri sayesinde Türkiye’de de popüler olmaya başladı. Kuzey ülkelerinin pahalılığı nedeniyle yüksek olan tur fiyatları ise, bazı gezginlerin aklında oralara gitmeyi çok istediği halde soru işaretleri yaratabiliyor.

Eşimle beraber 2018 yılı Ocak ayında kendimiz organize ederek Lapland gezisi yaptık ve gezimizi paylaştığım hayatveseyahat instagram hesabımda Lapland tatil fiyatları hakkında çok soru aldım. O yüzden bu yazımda Lapland tatili için bizim nereye ne kadar harcadığımızı ve Lapland pahalı mı gibi sorularınıza cevap olabilecek bazı fiyat bilgilerini detaylandıracağım. Böylece Lapland’a gidip gitmeme ve gidecekseniz ‘kendiniz mi yoksa turla mı’ konularındaki kararlarınıza yardımcı olabilmeyi umuyorum.

Önce bizim ne kadar harcadığımızın grafiğini ekliyorum, sonrasında her bir harcama kalemini tek tek inceleyeceğiz.

lapland tatil fiyatları

Lapland’da iki kişi 5 gece 4 gün harcama detayımız.

Lapland Otel Fiyatları – Otel Tavsiyeleri

Bizim uçak biletlerinin saatleri nedeniyle hem gidiş hem dönüşte birer gece Helsinki Havaalanı’na (havaalanı kodu HEL) yakın otelde konaklamak durumunda kaldık. Helsinki’yi daha önce gezdiğim için birçok kişinin aksine Helsinki gezisine ekstra vakit harcamadım, sevdiğim şehirlerden biri olamamıştı zaten.

Lapland uçağının aktarma süresinin uzunluğu nedeniyle siz de Helsinki’de konaklamak durumunda kalırsanız benim yaptığım gibi Forenom Hostel Vantaa Airport‘u deneyebilirsiniz, çift kişilik odanın gecelik fiyatları 50 Euro civarında. Biraz daha konfor arayanlar Hilton Helsinki Airport otelini tercih etmeli.

(Not: Yazı boyunca bahsettiğim otel isimlerinin üzerlerine tıklayarak booking.com sayfalarına yönlenebilir ve müşteri yorumlarını okuyarak indirimli rezervasyon yapabilirsiniz.)

lapland gezisi

Lapland Noel Baba Köyü (Santa Claus Village)

İki gece mecburi Helsinki dışında biz Lapland gezisi için 3 gece konaklama tuttuk, grafikteki konaklama bölümüne 2 gece Lapland ve 2 gece Helsinki konaklaması dahil (Toplam 290 Euro). Bir gece kaldığımız buz otel konaklamasını eklemedim; buz otelle ilgili her şeyi yazının sonlarında ayrıca anlatıyorum.

Geceliği 85 Euro’dan kaldığımız Guesthouse Outa konukevinin fiyatı Lapland ortalamasının altında olduğu için 2 geceliğine orayı tercih ettik, Helsinki havaalanı oteli ve buz otel gibi o da ortak tuvaletliydi ama sorun olmadı. Lapland’da ne kadar kalınır dersek 4 gece ideal bence.

lapland tatil fiyatları

Lapland’da gezilecek yerlerin hepsi Noel Baba Köyü’nde olduğundan otelinizi orada tutmaya çalışın.

Lapland otelleri arasında birinci tercihiniz Santa Claus Holiday Village olmalı, çünkü Lapland gezilecek yerler denildiğinde bu bölge kastediliyor. Otelin fiyatları sauna dahil 150 – 250 Euro aralığında genelde, ilginç bir şekilde Lapland gibi pahalı bir yer için ortalama seviyede aslında. Bu otel doluysa yakınlarından başka alternatif bulmayı deneyebilirsiniz. Civardaki oteller bütçenize uymadıysa sorun değil, benim gibi şehir merkezinde kalıp 8 numaralı otobüsün saatlerine uymaya çalışarak gezinizi tamamlarsınız (çünkü şehir merkezi dediğim yerde görülecek hiçbir şey yok). Veya taksi de kullanılabilir, küçük bir yer olduğundan tek yön taksi parası büyük ihtimalle 25 Euro’yu geçmez.

Lapland Uçak Bileti Fiyatları ve Lapland’da Ulaşım

Ulaşım kısmına uçak biletleri ve Lapland’daki şehir içi ulaşım için yaptığımız harcamaları dahil ettim (Toplam 649 Euro).

Lapland’a nasıl gidilir sorusunun cevabı genelde Helsinki aktarmalı uçuş, yukarıda bahsettiğim gibi biz uzun aktarma süresi yüzünden birer geceyi harcamış olduk. Son varacağınız destinasyon için uçak bileti aratmanız gereken havaalanının ismi Rovaniemi Airport (RVN). Lapland turu satan tur şirketleri İstanbul merkezli Freebird Havayolları aracılığıyla direkt uçuş düzenleyebiliyorlar ama özel sefer olduğundan bu şekilde direkt uçuşla kendi başınıza ayarlamanız pek mümkün değil gibi görünüyor.

lapland havaalanı

Rovaniemi Havaalanı’nda sizi Noel Baba figürleri karşılıyor.

Biz Münih çıkışlı Lapland uçak biletlerini Ocak ayı başı için kişi başı 290 Euro’ya aldık, Türkiye’deki kampanyalı uçuşları takip ederseniz benzer fiyata uçak bileti bulabileceğinizi düşünüyorum. Lapland’a biz Türkler daha çok masalsı ortamı ve kar manzaraları için gidiyor olsak da Santa Claus Köyü olarak bilinen Rovaniemi’ye Avrupalılar çocuklarıyla birlikte Noel Baba’yı görmeye gidiyorlar. O yüzden Avrupa’da Noel (Christmas) tatilinin başladığı Aralık ikinci yarısından yılbaşına kadar olan dönemde gitmenizi tavsiye etmiyorum, uçak bileti ve otel fiyatları çok yüksek olacaktır.

Otel kısmında anlattığım gibi turistik aktivitelerin olduğu Santa Claus köyü çevresinde konaklamadık, o yüzden her gün şehir merkezinden oraya otobüsle gittik. Otobüs bileti Ocak 2018 itibariyle tek yön 3.90 ve gidiş-dönüş 7.20 Euro’ydu. Havaalanına gidiş gelişlerde ise otobüslerin saati uymadığından taksi kullanmak zorunda kaldık. Havaalanı – Santa Claus Village 11.50 Euro ve şehir merkezi – havaalanı 25 Euro tuttu taksiyle. Taksi açılış tarifesi 9 Euro’ydu.

İpucu: Otellerin üzerine tıkladığınızda açılan booking.com sayfasında altlarında ücretsiz havaalanı servisi yazıyorsa bu hizmetten yararlanmak için otele mail atın.

lapland tatil fiyatları

Santa Claus Village’da karlı bir akşam vakti.

Lapland Yemek Fiyatları

Yemek harcamaları konusunda bizim düşüncemiz sabah otelden çıkmadan kendi hazırladığımız sandviç tarzı bir şey yemek, öğlen dışarıda meşhur yemekleri tatmak ve akşam ise yine otelde hazırlamak şeklindeydi. Yani yemek için ödediğimiz tutarın diğerlerine göre düşük olması tamamen bizim ekstra çabalarımız 🙂 (Toplam 87 Euro) Yukarıda linkini verdiğim bizim kaldığımız Helsinki havaalanı oteli ve Lapland’daki konukevinde mikrodalga, kettle ve mutfak malzemeleri olmasına rezervasyon yaparken dikkat etmiştik. Yanımızda ise ekmek, kaşar peyniri, çay, makarna, makarna sosu, hazır çorba ve protein barı denilen gofret tarzı şeylerden götürdük (Gidince oradan da alınabilir ama bize yanımızda götürmek daha kolay geldi). Ayrıca bir kerelik su alarak su şişesini sonradan doldurarak gezi boyunca kullandık, Lapland’da musluk suyu içilebiliyor.

Yemek harcamaları içinde meşhur Lapland yemekleri olan geyik eti ve somon içerikli şeyleri denedik, arada da atıştırmalıklar aldık. Fikir vermesi açısından; somon çorbası = 10 Euro, geyik burger = 16 Euro, somon = 22 Euro ödemişiz (birer tane fiyatları).

lapland yemekleri

Lapland’ın meşhur yemeklerinden somon, lezzetli ama 22 Euro’ydu.

Lapland Safari Fiyatları

Eveet, Lapland tatili fiyatları içinde en fazla yeri tutması muhtemel olan konuya geldik. Bize geyik safarisi ve husky safarisi yetti (Toplam 552 Euro), diğer en popüler safariler ise Snowmobile safari (kar motoruna binme), Ice fishing (buz tutmuş gölde balık avlama ve tutarsan pişirip yeme), Aurora Borealis (Kuzey Işıkları) safarisi ve Ice floating (özel kıyafetlerle buz tutmuş göle girme).

Lapland’da safari fiyatları çok geniş bir aralıkta değişiyor. Firmalar arası büyük fiyat farkları olmasa da safari uzunluğu fiyatı etkileyen temel kriter. En kısalarını yapmak istiyorsanız Santa Claus Village isimli zaten tüm zamanınızı geçireceğiniz yerde her ikisini de deneyebilirsiniz, Reindeer Park (Geyik Parkı) ve Husky Park bölümleri var.

lapland husky safarisi

Husky köpekleri çok enerjikler, bir anda etrafımı sarıverdiler.

Geyik safarisi ile başlayalım; en kısa versiyonunu denemek isterseniz 400 metre (5 dakika) 18 Euro ve 1000 metre (15 dakika) 29 Euro diyor, şu adresten inceleyebilirsiniz. Benim Lapland gezisinde en çok yaşamak istediğim tecrübelerden biri Ren geyikleriyle ormanın derinliklerine dalıp mümkün olduğunca uzun süre bembeyaz karlarla kaplı kartpostaldan fırlamış gibi duran ortamda keyif sürmekti, o yüzden binip iki resim çekilmemle anında biteceğini düşündüğüm bu kısa turları tercih etmedim.

Safari süresi 3.5 saat dese de önemli olan sürüş uzunluğu (ride duration), ona dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü safari süresinin içine otelinizden transferler, bilgilendirme, safari sonrası sıcak içecek ve kurabiye ikramı gibi şeylerle geçen süreler de dahil oluyor. Sunulan en uzun seçenek olan 1 saatlik geyik safarisini tercih ettik ve kişi başı 125 Euro tuttu. Fiyata yukarıda söylediğim her şey dahil, hatta termal tulum da veriliyormuş genelde ama bize verilmedi.

lapland ren geyiği safarisi

Lapland’da ren geyikleri ile yapılan safariler çok popüler.

Husky safarisinde de benzer şekilde ‘bi bakıp çıkıcam’ diyenler için 2km’lik sürüş 40 Euro, 5 km’lik sürüş 70 Euro gibi fiyat seçenekleri var, şuradan inceleyebilirsiniz. Biz yine en uzununu seçip 12 – 17 km arası uzunluktaki (sürüş süresi 1.5 – 2 saat) safariyi kişi başı 151 Euro’ya aldık. Benim için bu iki safari Lapland tatili için en önem verdiğim şeylerdi; o yüzden oraya kadar gitmişken bu masrafları kısmadım. Geyik safarisinin aksine huskyler hızlı koştukları için rüzgarın etkisiyle daha soğuk olacağından safari firması termal tulum, kar maskesi ve eldiven de verdi; tulumu montumun altına bir kat daha olacak şekilde giyip kar maskesini de yüzümün kenarlarını koruması için beremin altına taktım.

Booking.com

Şimdi fiyat konusundan bir adım öteye giderek Lapland safarileri hakkında birkaç önemli bilgiyi ekleyeyim.

Safarilerde sürüş uzunluğu dışında safari saatlerine de dikkat etmenizi öneriyorum. Örneğin geyik safarilerini nedense hep öğleden sonraya koymuşlar, oysa bizim gittiğimiz dönemde günbatımı saati 14:00 civarıydı (akıllı telefonunuzun hava durumu uygulamasından kontrol edebilirsiniz). Yani öğlen başlayan bir safari, safariyi hava karanlıkken yapacağınız anlamına gelebiliyor, benim gibi o büyülü bembeyaz ortamı yaşamak istiyorsanız gündüz olanlarını tercih etmek daha mantıklı olabilir. Geyik safarisini gündüz düzenleyen yalnızca Sieriporo Safaris şirketini buldum, husky safarisi içinse en meşhur firmalardan olan Safartica ile anlaştık.

lapland tatil fiyatları

Uzun süreli geyik safarisi yapıp ormanın derinliklerine yol alırsanız böyle harika manzaralar sizi bekliyor.

Son olarak; safarileri internetten inceleyince yer kalmaz ve önceden alın diyor ama ben gitmeden önce rezervasyon yapmadım. Santa Claus Village içinde Safari Center diye bir bina var, varır varmaz oraya gittim ki sonraki günler için safarileri ayarlayabileyim. Siz de internetten almayı tercih etmezseniz gider gitmez halletmenizi tavsiye ediyorum, çünkü her safari her gün olmayabiliyor ve yoğun dönemlerde yer kalmayabiliyor. Bahsettiğim Safari Center dışında aynı yerdeki ‘kalmanız gereken otel’ diye tavsiye ettiğim otelin resepsiyonu ve şehir merkezindeki turist info ofisi gibi birçok yer size destek olur, safariler öyle zor bulunan şeyler değil. Son dakikaya bırakmayın yeter.

Bizim orada olduğumuz sürede ne yazık ki hava hep bulutlu ve kar yağışlı olduğundan Kuzey Işıkları’nın görülmeyeceği çok belliydi, yoksa Kuzey Işıkları safarilerinden de alırdık. Kuzey Işıkları’nı size haber veren SMS servisleri ise 15 – 20 Euro aralığındaymış, görülme ihtimali varsa gittiğinizde kalacağınız veya safari aldığınız yere sorarsınız. Biz göremesek de döndükten hemen sonraki gün güzel Kuzey Işıkları manzaraları oluşmuş, şans meselesi. Benim yaptığım gibi ‘olursa ne ala olmazsa pekala’ diye düşünerek giderseniz hayal kırıklığı yaşamazsınız. Çünkü kuzey ışıkları ne zaman görülür sorusunun kesin bir cevabı yok, ben Lapland’a onun için gitsem Ocak yerine Şubat veya Mart ayını tercih ederdim.

lapland husky safarisi

Safariler sırasında geçtiğiniz ağaçsız yollar aslında donmuş birer göl.

Bizim denemediğimiz diğer safari fiyatları: Ice floating 90 Euro, Northern Lights (Kuzey Işıkları) 125 Euro, Snowmobile 129 Euro (90dk), Ice Fishing 90 Euro civarında. Farklı seçenekleri kombinleyerek birlikte yapmak da mümkün.

Turistik Harcamalar – Lapland’da Alışveriş

Turistik harcamalar kısmına alışveriş ve Lapland klasiği haline gelmiş olan ‘Noel Baba postanesinden sevdiklerinize kart gönderme’ masraflarını ekledim. Ayrıca kişi başı 20 Euro olan ve Arktikum Müzesi, Pilke Science Center (Pilke Bilim Müzesi) ve Korundi House of Culture (Korundi Kültür Evi) binalarının üçüne birden girmenize olanak sağlayan Culture Pass’ten aldık. Müzelere bayıldığımız için değil ama soğuktan dışarıda uzun süre duramıyorsunuz, cafeye girelim deseniz zaten yeme – içme daha pahalı. Bari gezilecek yerlerden birkaçını görmüş ve arada ısınmış oluruz diye düşündük, bizim gibi şehir merkezinde kalanlar için yürüme mesafesinde olduğundan uygun olabilir.

Yazılarımı takip edenler biliyor, alışveriş yapmayı sevmiyorum ve backpack ile seyahat ettiğim için gittiğim yerlerden pek bir şey almıyorum. Magnet 5 Euro’ydu bir tane aldım, Noel baba postanesinden her bir sevdiğiniz için kart göndermek ise (kart + pul) 2.5 Euro civarı. Culture Pass dışında bunlara biraz para harcadık (Toplam 67 Euro).

lapland tatil fiyatları

Santa Claus Village’daki Noel Baba postanesinden sevdiklerinize kart yollayabilirsiniz.

Meşhur Noel babayla çektirdiğiniz bir adet resmi satın almak ise tam 30 Euro! Şimdiye kadar anlattığım üzere her şeye dünyanın parasını verdiğimiz halde bir resim için o kadar ücret istemeleri (Avrupalıların Noel baba için geldiklerini bildikleri için) bana dolandırıcılık gibi geldi ve almamayı tercih ettim. Güzel bir anı olması için satın almak isterseniz masraflarınıza 30 Euro daha eklenir. Resimler ve Noel babanın yanına girdiğiniz andan itibaren çekilen video olmak üzere her şeyi almak ise 80 Euro, size verilen numarayla sonradan internetten de alabiliyorsunuz. Ben internetten buzlanmış hallerini ücretsiz olarak yüklemekle yetindim, o da bir anı bence 🙂

lapland gezisi

30 Euro’yu ödemeyince Santa ile fotoğraf anca bu kadar 🙂

Lapland Buz Otel Tecrübesi

Veee gördüğünüz gibi bizim harcamalarımız arasında en büyük yeri tutan buz otel hakkında henüz bir şey söylemedim. Aslında oradaki masrafları da ulaşım, konaklama, yemek gibi kısımların ilgili olanlarına dağıtabileceğim halde tercih etmedim; çünkü Lapland’a gidecek birçok kişinin tercih etmeyeceği bir tecrübe olduğu için harcama rakamları yanıltıcı hale gelebilirdi.

Nedir bu buz otel derseniz; bir gece Arctic Snow Hotel & Glass Igloos isimli otelin buz kısmında konakladık 🙂 Lapland’da hem buz otel hem iglo konseptinde farklı otel seçenekleri bulunuyor, biz burada karar kıldık. Buz oteller her yaz eridikleri için kışın yeniden yapılıyorlar. Kuzey Işıkları’nın görülme ihtimalinin yüksek olduğu bir dönemde giderseniz tavan kısmı camdan olacak şekilde tasarlanan iglolarda kalmak da harika olabilir, hem onların içi soğuk değil 🙂

lapland buz otel

Arctic Snow Hotel’in suit odalarının her birinin dizaynı farklı, otel her yıl yeniden yapıldığı için sürekli değişiyor.

Benim ‘ölmeden önce yapılacaklar’ listemde (bucketlist) bir gece kardan yapılmış bir odada uyumak olduğu için denedim ve açıkta kalan tek yerim olan burnumun donmasına zaman zaman uyandığım halde gayet 8 saat uyudum. Sıcaklığı eksi 5 derece olan otelin koşulları kesinlikle prens ve prenseslere göre değil, ama benim için harika bir deneyimdi. Şimdi Snow Hotel (buz otel) masraflarına tek tek bakalım (Toplam 656 Euro):

– Çift kişilik suit odada bir gece konaklama 350 Euro

– Otele ulaşım tek yön kişi başı 15 Euro’dan iki kişi gidiş geliş 60 Euro, kendi özel servisleri var

– 90 dakikalık Finnish sauna (Finlandiya saunası) + hot tube (açık hava jakuzi) + snow sauna (otel gibi kardan yapılmış odada olduğundan ismi kar saunası) iki kişi 130 Euro

– Ice restaurant isimli buz otelin buz restoranındaki çorba + ana yemek + tatlı şeklindeki akşam yemeği iki kişi 116 Euro

lapland tatil fiyatları

Lapland’daki buz otelin buz restoranında akşam yemeği.

Dediğim gibi birçok insanın “Kendime işkence edip üstüne bu kadar para mı ödeyeceğim?” diye düşüneceği buz otelle ilgili tecrübeler benim için eşsizdi, o yüzden bu kısımdaki yüksek fiyatlara çok takılmadım ama ilgilenmeyenler için fiyat grafiğinde ayırdım. Buz oteli sadece gezmek isterseniz giriş bileti 17 Euro’ymuş, 30 Euro da ulaşım olacağını düşünürsek kişi başı 47 Euro’ya nasıl bir yer olduğunu görebilirsiniz. Veya konaklamayı asla düşünmediğiniz halde biraz daha cesaretiniz varsa bu sefer de buz restoranda akşam yemeği veya sauna – jakuzi tecrübesi seviyesine çıtanızı yükseltmek mümkün 🙂 Gitmeden önce otele info@arcticsnowhotel.fi adresinden mail atıp rezervasyon yaparsınız.

Şimdi toparlayalım. Biz 3 gecesi Lapland ve 2 gecesi Helsinki olmak üzere 5 gece 4 günlük bu geziye buz otel hariç 1645 Euro ve buz otel dahil 2301 Euro verdik. Buz otel yerine normal şekilde bir günlük konaklama, yeme-içme, ulaşım harcadığımızı ve ayrıca meşhur olan Fin saunasını da başka yerde denediğimizi düşünseydik, bizimkine benzer bir Lapland gezi bütçesinin iki kişi için her şey dahil 2000 Euro civarında olacağını söyleyebiliriz. Bulduğunuz uçak bileti ve kalmak istediğiniz otel fiyatlarına göre, verdiğim diğer bilgilere dayanarak siz de kendi bütçenizi aşağı yukarı hesaplayabilirsiniz.

lapland tatil fiyatları

Eksi 15 derecede yanımda karlar varken jakuzinin içinde olmak harika bir deneyimdi.

Ek notlar;

– Safari ve otobüs bileti fiyatları genelde çocuklara indirimli.

– Lapland gezisi özelinde olmadığı için bahsetmedim ama çok soğuk bölgeler için uygun kıyafetleriniz yoksa gezi öncesinde termal ve kar kıyafetlerine de iyi bir bütçe ayırmanız gerekecektir. “Lapland gezisi için nasıl giyinmek gerekir?” videomu aşağıya ekledim.

Lapland tatil fiyatları yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın!

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(2749)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir