Yazdığım ilk günden beri okuyucularımın “Direkt çıktısını alıp gittik ve tek başına gezmemiz için yeterli oldu” diye mesajlar atıp beni çok mutlu ettikleri Londra Gezilecek Yerler yazımın belki de tek eksik kalan yanı gezilmesi gereken yerlere yakın Londra’da nerede kalınır sorusunun cevabıydı. Soran herkese elimden geldiğince tek tek yardımcı olmaya çalıştım ama iş iyice zorlaşınca artık Londra otel tavsiyeleri yazısını daha fazla ertelemeyeyim dedim 🙂

Bu yazıda Londra gezisi planlayan herkese yardımcı olmasını umduğum otel tavsiyeleri paylaşacağım. Londra büyük bir şehir ve çok fazla otel arasından seçim yapmak özellikle şehri henüz tanımayan biri için zor. Ben defalarca gittiğim için daha iyi yorumlayabileceğimi düşündüm ve booking.com üzerinden otel özellikleri ile konumunu değerlendirerek bir liste çıkarmaya çalıştım. Misafir değerlendirmelerini de okuyarak fiyat-performans açısından en iyi olduğunu düşündüklerimi ‘tavsiye edilen oteller’ olarak ekledim.

Oteller merkez olarak kabul edilen zone 1-2’dedir; çünkü zone 2’den dışarıya çıktığınızda Londra’da toplu taşıma biletine daha fazla para ödemeniz gerekir (mesafe bazlı ücretlendirme mantığı). Zaten Londra’da görülmesi gereken yerler de genel olarak merkezde olduğundan uzakta konaklamanızın pek anlamı yok 🙂 Londra tatili sırasında çok sık metro kullanacağınız için otel seçiminde en önemli kriter metro istasyonuna uzaklık diye düşünüyorum, o yüzden seçtiğim otellerin hepsi metro durağına yakın olanlardır.

LONDRA GEZİLECEK YERLER yazımda gezilecek yerleri konumlarına göre gruplayarak anlatmıştım, orada anlattığım 5 gruptan 3ünü otel tavsiyelerini gruplarken de ana hatlarıyla kullandım. Bu bölgelerin aşağı yukarı neresi olduğunu aşağıda işaretlediğim haritada bulabilirsiniz, o bölgede neler yapılır hepsini öğrenmek için lütfen bahsettiğim yazımı da okuyun.

Aşağıda sıralayacağım Londra otel tavsiyelerinin hangi bölgede olduklarını grupladım.

TL kuru değişken olduğundan ortalama fiyat aralıklarını Pound kuruna göre grupladım, sonuçta İngiltere’nin para birimi Pound. Fiyatlar çift kişilik odada gecelik fiyatlardır, seyahat edilen döneme veya geçerli kampanyalara göre değişkenlik gösterebilir. Otelleri incelemek ve fiyatlarını görmek için üzerlerine tıkladığınızda booking.com sayfası açılacak, beğendiğinize rezervasyon yapabilirsiniz.

  1. GRUP (Haritada kırmızı çerçeveli bölge)

Bu bölgeyi özellikle yazın gidecek olanlara tavsiye ediyorum; çünkü Thames Nehri, Tower Bridge ve çevresi özellikle güzel havalarda ‘drink’lerini almış keyifli insanlarla dolup taşar. Ya da benim gibi nehir demek şehrin kalbi ve güzelliği demek diye düşünüyorsanız buralar sizin yeriniz.

londra otelleri

Tower Bridge ve Thames Nehri çevresi konaklama için tercih edilebilir..

Thames Nehri civarındaki orta ve üst segment otel tavsiyeleri (Fiyat 120 Pound üstü):

Hilton London Tower Bridge (4 yıldız)

London Bridge Hotel (4 yıldız)

Thames Nehri’ne yakın, Tower of London ve St. Paul’s Cathedral civarındaki orta segment otel tavsiyeleri (Fiyat aralığı 80 – 120 Pound):

Club Quarters Hotel, Lincoln’s Inn Fields (4 yıldız)

The Z Hotel City

The Chamberlein (4 yıldız)

Bölgedeki uygun fiyatlı otel tavsiyeleri (Fiyat 80 Pound’dan az):

YHA London St. Paul’s (4 yıldız)

Cosy Rooms Sydney Square (3 yıldız)

Monopoly Accommodations

londra konaklama

Tower Bridge ve belediye binası City Hall ile Thames Nehri çevresi..

  1. GRUP (Haritada yeşil çerçeveli bölge)

İngiltere’nin simgelerinden olan Buckingham Sarayı, Big Ben Saat Kulesi ve London Eye (Londra dönmedolabı) gibi yerlerin bulunduğu bu bölgeyi, gittiği yerlerin en popüler yerlerini görmeyi öncelik olarak belirleyenlere öneririm. Veya sadece çok az yer görebilecek kadar vaktiniz varsa (2-3 gün), bu bölgedekileri görmeden Londra’ya ayak basmış sayılmayacağınızdan(!) konaklama seçeneklerine öncelikli olarak bakabilirsiniz.

Ayrıca işlek otobüs terminallerinden biri olan Victoria istasyonu da buralarda bulunduğu için, Londra’dan başka şehre otobüsle geçecekseniz veya Luton, Gatwick, Stansted gibi alternatif havaalanlarının birinden biletiniz varsa bu otobüs istasyonuna yakın olmayı tercih edebilirsiniz. Örneğin ben Luton Havalimanı’na gideceğim zaman Victoria istasyonundan otobüse binmiştim.

Big Ben saat kulesi, Buckingham Palace ve St. James’ Park civarındaki orta ve üst segment otel tavsiyeleri (Fiyat 120 Pound üstü):

St. Ermin’s Hotel, Autograph Collection (4 yıldız)

DoubleTree by Hilton London – Westminster (4 yıldız)

St. James’ Court, A Taj Hotel, London (4 yıldız)

The Sanctuary House Hotel (3 yıldız)

Orta segment otel tavsiyeleri (Fiyat aralığı 80 – 120 Pound):

Dolphin House Serviced Apartments (4 yıldız)

Melbourne House Hotel (3 yıldız)

The Belgrave Hotel (4 yıldız)

Airways Hotel Victoria (3 yıldız)

Bölgedeki uygun fiyatlı otel tavsiyeleri (Fiyat 80 Pound’dan az):

Belgravia Rooms Hotel

Surtees Hotel (2 yıldız)

londra merkez otelleri

Londra’nın en turistik yerlerine yakın olmak için doğru seçim Westminster bölgesinde konaklamak.

  1. GRUP (Haritada mavi çerçeveli bölge)

Londra’nın meşhur Hyde Park‘ı ve benim Londra’daki en güzel park olduğunu düşündüğüm Regent’s Park bu bölgenin İngiliz parkları açısından öne çıkan kısmı; özellikle yaz aylarında uçsuz bucaksız yeşillik çok keyifli oluyor.

Birçok metro hattının kesişim noktası Paddington durağına yakın olmak da aktarma yapmadan daha hızlı seyahat etme avantajı sağlayabilir. Ayrıca Heathrow Havaalanı’na en hızlı (ve dolayısıyla en pahalı) ulaşım yöntemi olan Paddington Express (veya Heathrow Express) treni buradan kalkıyor. “Metroyla giderim ne gerek var” demeyin, örneğin benim bir kere sabah 7 gibi uçağım vardı ve ilk metroya binsem dahi 1 saatten uzun süren uzun yolculuk nedeniyle havaalanına geç kalacaktım. Paddington durağına yakın bir otelde konaklamak ve yürüyerek vardığım duraktan yaklaşık 20 dakikalık süper hızlı ulaşımla Heathrow Havaalanı’na varan Paddington Express’i kullanmak hayatımı kurtarmıştı. Fiyat 25 Pound gibi, onun dışındaki tek alternatif olan taksi ise 70 Pound’u geçer. Metro olan normal saatte uçağınız varsa ve çok zengin değilseniz metro kullanın tabii, böyle express trenlere gerek yok 🙂

londra'da nerede kalınır

Birbirinden güzel uçsuz bucaksız parklara yakın yerlerde konaklayabilirsiniz.

Londra’da alışveriş için en çok seçeneğin bulunduğu lüks mağazalarla dolu Bond Street – Oxford Street‘e ve Londra gece hayatının en önemli noktalarından Soho bölgesine yakın olması ise bu bölgenin diğer avantajlarından. Piccadilly Circus gibi her daim hareketli olan neon ışıklı meşhur meydan ve sokak sanatçılarıyla ünlü Covent Garden hep buralarda. Üst segment olarak verdiğim otellerin bu meydanlara, orta ve ucuz olarak verdiğim otellerinse daha çok Hyde Park ve Paddington’a yakın olduğunu göreceksiniz.

Bir önceki grubumuz olan Westminster için turistik merkez, bu grup içinse günlük hayatın merkezi diyebiliriz kabaca.

Londra’nın en ünlü meydanları ve kalbi diyebileceğimiz yerlerin olduğu orta üst segment otel tavsiyeleri (Fiyat 120 Pound üstü):

W London Leicester Square (4 yıldız)

Every Hotel Piccadilly (4 yıldız)

The Z Hotel Piccadilly

The Z Hotel Soho

londra'da nerede kalınır

Londra’da meşhur Piccadilly Circus’a yakın oteller genelde yüksek fiyatlı.

Soho ve Hyde Park yakınındaki orta segment otel tavsiyeleri (Fiyat aralığı 80 – 120 Pound):

My Bloomsbury (4 yıldız)

MStay 39 Studios (4 yıldız)

London House Hotel (3 yıldız)

Hyde Park ve Paddington yakınındaki uygun fiyatlı otel tavsiyeleri (Fiyat 80 Pound’dan az):

72QT (2 yıldız)

The Gresham Hotel (3 yıldız)

Royal Cambridge Hotel (3 yıldız)

Abbey Court Hotel – Hyde Park (3 yıldız)

Hem Londra’da ucuz otel arayanlar hem de keyfine ve rahatına düşkünler için daha lüks otel tavsiyesi içeren yazım umarım Londra’da konaklama konusunda aklınızdaki soru işaretlerine cevap olmuştur. Otellerin yalnızca tavsiye niteliğinde olduğunu ve seçiminizden beni sorumlu tutmamanız gerektiğini de yine her zamanki gibi hatırlatayım 🙂

londra merkez otelleri

Londra’da sokak sanatçıları ile ünlü meydan Covent Garden

Londra hakkında tüm bilgileri içeren diğer rehberlerimi hemen aşağıdaki ilgili yazılar kısmına ekledim; en güzel ücretsiz müzeler, gece hayatı ve festivaller, İngiltere vizesi ve İngiltere hakkında ilginç bilgiler gibi birçok şeyi bu rehberlerde bulacaksınız.

Yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşabilir, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip edebilirsiniz.

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(2878)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir