Uzakdoğu gezilerinde uğranması gereken bir nokta olan Singapur, küçük bir şehir devlet olduğu halde görülecek yerler ve yapılacak şeyler anlamında fazla seçenek sunuyor. Bu yazımda Singapur gezilecek yerlerden bahsedip, Singapur gezisi öncesi mutlaka okumanız gereken bilgiler vereceğim.

Singapur metrosunun ismi MRT, bu yazıda anlattığım Singapur’da görülmesi gereken yerler için kullanmanız muhtemel olan durakları işaretlediğim Singapur metro haritası yazının sonunda yer alacak.

Singapur gezisi için ihtiyacınız olacak hava durumu, vize gibi genel bilgiler ile Singapur’da ulaşım, alışveriş, yeme-içme konuları için SİNGAPUR GEZİ REHBERİ yazımı inceleyebilirsiniz. O yazıda olan Singapur para birimi bilgisini ayrıca tekrar ekleyeyim; Singapur para birimi olan Singapur doları 2017 yılı sonu itibariyle yaklaşık 3 TL’ye denk geliyor.

Singapur otellerinin tamamını görmek ve booking.com üzerinden indirimli fiyatlarıyla otel rezervasyonunuzu yapmak için tıklayın.

Bahsedeceğim yerlerin en bilinenlerinin konumları aklınızda yer etsin diye Singapur gezilecek yerler haritası aşağıda, sonrasında gezilecek yerler listesi konumlarına göre sıralı halde başlıyor.

Singapur gezilecek yerler haritası

Singapur gezilecek yerler haritası

Marina Bay Sands Otel: Singapur’un simgesi diyebileceğimiz terası gemi şeklindeki otel Marina by Sands, Singapur merkezdeki pek çok yerden görülebiliyor. Bu otelin 57. Katında, otelin üç adet kulesi üzerine kurulan terasında havuz var ve bu havuzdan yalnızca otelde kalan misafirler faydalanabiliyor. Birçok gezgin gibi benim de ‘ölmeden önce yapılacaklar’ listemde yer alan Marina Bay Sands otelinin sonsuzluk havuzunda yüzmek Singapur’a ikinci gidişimde kısmet oldu, imkanınız varsa kesinlikle otelde bir gece konaklamanızı ve dünyanın en büyük teras sonsuzluk havuzunda yüzmeyi tecrübe etmenizi tavsiye ederim. “Otelde kalmadan havuzda nasıl yüzerim?” diye kendinize yöntem aramayın, çünkü öyle bir yöntem yok 🙂 Marina Bay Sands otelin resimlerini, fiyatlarını ve müşteri yorumlarını görüp booking.com üzerinden indirimli rezervasyon yapmak için tıklayın.

marina bay sands singapur

Dünyanın en meşhur sonsuzluk havuzu Marina Bay Sands’te yüzmek, ölmeden önce yapılacaklar listemdeydi.

Otelin fiyatı sizi çok aştı ve orada konaklamanızın hiç imkanı yoksa da sorun değil. Çünkü havuza girmeden, ücret karşılığı otelin terasına çıkıp şehrin manzarasını seyretmek mümkün. SkyPark isimli terasa 09:30 – 22:00 saatleri arası 23 Singapur doları’na çıkabiliyorsunuz. Otelde konaklayanlara ücretsiz olan bu teras, etrafı kafesle çevrili olmadığı için bence gayet güzel. Eğer planınız bu şekildeyse metronun sarı veya mavi hatlarının Bayfront durağında inerek Marina Bay Sands otele ulaşabilirsiniz, sonrasında SkyPark yönlendirmelerini takip edin.

Akşamı bu civarlarda ettiyseniz Marina Bay Sands oteli önündeki Event Plaza veya Waterfront Promenade alanındaki yerde saat 20:00 ve 21:00’de (Cuma ve Cumartesi günleri 22:00 seansı da var) su ve ışık gösterisi oluyor. İzlemesi ücretsiz olan ve 15 dakika kadar süren gösteride suyun üzerine figürler filan yansıtıyorlar ilginç görünüyor, denk getirmeye çalışırsanız bence iyi olur. 20:00 seansına yetişecek şekilde ayarlarsanız aşağıda anlatacağım 20:45’teki diğer şova yetişebilirsiniz. (Saatleri değişmiş mi diye gitmeden önce lütfen kontrol edin.)

Gardens By The Bay: Singapur tanıtım resimlerinde genellikle rengarenk ışıklarla donatılmış ağaca benzeyen şeyler görürsünüz, işte o ağacımsı şeylerin olduğu bahçe burası. İsimleri ise Supertrees, ve her akşam 19:45 ve 20:45’te Garden Rhapsody denilen ışık gösterileri oluyor. Biraz erken gidip kendinize fotoğraf çekmek için iyi bir açı bulmaya çalışın 🙂

singapur gezilecek yerler

Gardens by the Bay’deki Supertrees şovunu (Garden Rhapsody) izlemek ücretsiz, kaçırmayın.

Gardens by the Bay içinde yapabileceğiniz ücretsiz aktiviteler içinde en ilginci bu şovu izlemek olsa da biraz daha fazla vakti olanlar ve bilet almak isteyenler için OCBC Skyway isimli yürüyüş yolunda yürümek ve birbirinden güzel çiçeklerin olduğu temalı bahçeleri gezmek değişik olabilir. Rota önerileri de sunan web sitesinden detayları inceleyebilirsiniz.

Gardens by the Bay’e Marina Bay Sands otelinden kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Helix Bridge (Helix Köprüsü): Marina Bay Sands oteli veya Gardens by the Bay’den dönme dolaba doğru yürürken göreceğiniz bu köprü, özellikle akşam ışıkları yandığında spiral şekliyle etkileyici görünüyor. Işık şovlarından sonra Singapur’da gece vaktini sevmek için bir sebep daha 🙂

singapur'da gece

Helix Köprüsü ve Marina Bay Sands otel ile gece vakti Singapur ışıl ışıl..

Singapore Flyer: Helix Köprüsü’nden karşıya geçtiğinizde vardığınız Singapur dönme dolabı, 2014 yılında ‘dünyanın en yüksek dönme dolabı’ olma özelliğini Las Vegas’a kaptırmış olsa da ‘Amerika dışındaki en yüksek dönme dolap’ olarak 165 metre yüksekliğiyle harika bir Singapur manzarası sunmaya aday. Ben Marina Bay Sands otelin seyir terasından manzaraya baktığım için Singapur Flyer için tekrar bilet almadım ama ilgilenenler 33 Singapur dolarına bilet alıp binebilir. Web sitesi burada.

Yürüyerek gelmediyseniz MRT sarı hattının Promenade durağında inip Exit A yazan yerden çıkın.

singapur gezilecek yerler

Singapur’un merkezi sayılan Merlion Square’de bol bol resim çekin/çekilin.

Merlion Square (Merlion Meydanı): Singapur gezilecek yerler arasındaki simge yapıların bir diğeri olan Merlion Meydanı’nda meşhur Merlion heykeli bulunuyor. Bu heykel, kuyruğu balık ve ağzı aslan şeklinde olan bir figür. Aslanın ağzından Singapur nehrine su dökülüyor. Çevrede ise yüksek binalar ve iş merkezleri var, tam bir metropol. Burası turistik merkez olduğu için hediyelik eşya almak için de fazlaca seçenek bulunuyor.

Metronun kırmızı veya yeşil hatlarının Raffles Place durağında inerek Merlion Meydanı’na ulaşabilirsiniz. Bu durağa ismini veren Stamford Raffles adlı İngiliz, Singapur’un kurucusu sayılıyor ve bölgede heykelini de görebilirsiniz.

singapur gezilecek yerler

Singapur Gezilecek Yerler: Beyaz olan heykel Merlion heykeli, koyu renk dışı dikenli gibi olan Opera binası (güya hiç sevmedikleri durian meyvesine benzettikleri bina), dönme dolabın adı Singapore Flyer ve tepesi gemi gibi olan da Marina by Sands oteli.

China Town (Çin Mahallesi): Nüfusunun yüzde 75 civarı Çin kökenli olan Singapur’da elbette bir Çin Mahallesi olmalıydı. Hemen resimlerini çekmek isteyeceğiniz güzel bina Buddha Tooth Relic Temple and Museum isimli bir tapınak, hem binası hem tapınağın içi değişik ve güzel. Benim yaptığım gibi Singapur’a Çin Yılbaşı öncesinde giderseniz şehrin bu kısmı, Çinli nüfusun yılbaşı hazırlıkları nedeniyle kalabalık olabilir. Ama dükkanlar ve sokaklar da aynı ölçüde süslü oluyor, ben beğenmiştim. Çin Mahallesi aynı zamanda Singapur’da ucuz alışveriş için de doğru adres.

Metronun mavi veya mor hatlarının Chinatown isimli durağında inerek ulaşabilirsiniz.

singapur gezilecek yerler

Singapur’daki Çin Mahallesi, özellikle Çin Yılbaşı öncesi çok renkli..

Clarke Quay: Çin Mahallesi’nde doğru yöne yürüyerek gezerseniz kısa süre sonra Clarke Quay bölgesine varabilirsiniz. Özellikle akşam vakti hareketlenen kimi canlı müzikli, kimi danslı clublı, kimisi de pub havasında her zevke hitap eden bir sürü mekanla dolu ve Singapur’da gece hayatı ile eğlencenin merkezi olan bu bölgeyi çok sevecek, kendinize uygun bir mekan mutlaka bulacaksınız. Hatta tekneye binip romantik bir akşam turu bile yapabilirsiniz.

Eğer erken geldiyseniz gezmeye önce yanındaki Fort Canning Park ile başlayıp yeşillik içinde biraz zaman geçirdikten sonra Clarke Quay’a geçmek şeklinde plan yapılabilir.

MRT ile mor hat üzerindeki Clarke Quay durağında inerek ulaşabilirsiniz, zaten dediğim gibi Çin Mahallesi’ne oldukça yakın ve China Town durağından bir sonraki durak.

singapur gece hayatı

Singapur’da gece hayatı, yeme-içme ve tekne turu için akşam Clarke Quay bölgesine uğrayabilirsiniz.

Orchard Road (Orkide Yolu): Singapur’da alışveriş için tercih edilen bu lüks caddeye alışveriş yapma niyetiniz yoksa bile uğramanızı tavsiye ederim, özellikle akşam vakti ışıl ışıl olan bu caddeyi seveceğinizi düşünüyorum. MRT ile kırmızı hat üzerindeki Orchard durağında inebilir veya o yöne giden birçok otobüsten birini seçebilirsiniz.

Buraya kadar saydıklarımı görür ve yaparsanız, üstüne bir de Sentosa Adası’nı eklediğinizde Singapur’da gezilip görülecek yerler arasında en başlıca olanlarını hallettiniz diyebiliriz. Benim tavsiyem ise Singapur gezisi için biraz daha fazla zaman ayırıp şehrin diğer güzelliklerini de keşfetmeniz yönünde. Aşağıda bu güzelliklerden en bilinenleri belirttim.

singapur orchard road

Singapur’un en ünlü caddesi Orchard Road akşam vakti ışıldıyor..

Singapore Botanic Gardens: Tropik iklim sizin için de yemyeşil bahçeler ve birbirinden güzel çiçekler demekse Singapur Botanik Bahçesi’ne doğru yola koyulun. Metronun mavi ve turuncu hatlarının kesişimindeki Botanic Gardens durağında inerek gezinize başlayabilir, sonrasında yürüyerek az önce anlattığım Orchard Road’a doğru devam edebilirsiniz (çünkü burası gündüz ve orası akşam daha güzel, o yüzden önce bahçelerden başlamak daha mantıklı).

Güzel haber; botanik bahçelerinin girişi ücretsiz. İçinde yer alan National Orchid Garden (Orkide Bahçesi) girişi ise 5 Singapur doları (12 yaşına kadar çocuklar ücretsiz). Singapur’un özellikle orkideleri meşhur olduğundan (Hatırlayalım, en meşhur caddenin adı Orchard Road, yani Orkide Yolu idi) bence bu parayı verip orkide bahçelerini görmeye değer. Her gün 08:30 – 19:00 arası ziyaret edilebilir. Web sitesinden detaylı bilgi almak için tıklayın.

singapur orkide bahçesi

Singapore National Orchid Garden için biletinizi alın ve çiçeklerin efendisi orkidenin her türlüsünü görün.

Bugis Street: Sokak pazarlarını seviyorsanız burası sizin yeriniz. İstanbul’u bilenler için biraz Eminönü ve Sirkeci tadında diyeyim; meyve-sebze, hediyelik, giyim, elektronik gibi ne ararsanız burada var. Merlion Meydanı’ndaki dükkanları fazla turistik ve Çin Mahallesi’ndekileri ‘fazla Çin işi’ bulduysanız veya onları beğenip yine de alışverişe doyamadıysanız (!) yerli halkla birlikte buradan alışveriş yapabilirsiniz.

Metronun yeşil ve mavi hatlarının kesişimindeki Bugis durağında inerek ulaşmak mümkün.

Haji Lane: Bugis’ten kısa bir yürüyüşle ulaşılan bu sokak Arap Mahallesi olduğu halde daha çok hippi görünümlü 🙂 Birbirinden renkli cafeler ve sokak sanatı örnekleriyle Singapur’da gizli kalmış bir güzellik diyebiliriz, fotoğraf çekmeyi sevenlerin çok güzel kareler yakalayacağından eminim.

singapur gezilecek yerler

Singapur Haji Lane bölgesi rengarenk..

Little India: Şimdi sırada, zengin ve metropol Singapur’un diğer yüzünü görmek var. Hindistan’ı hep merak ediyordunuz ama bir türlü denk getirip gidemediniz mi? Mor ve mavi hatların kesişimindeki Little India durağında iniyorsunuz (Farrer Park durağında da inebilirsiniz) ve Küçük Hindistan’a (Little India) hoş geldiniz!

İsmi gördüğünüz gibi Çinlilerin aksine ‘mahalle’ şeklinde mütevazi konulmamış, basbayağı Hindistan’ın küçüğü demişler 🙂 Hintliler nüfusun %8’ini oluşturuyorlar ve Çinliler ile Malaylar’dan sonra üçüncü büyük topluluk olarak en çok bu bölgede olmak üzere Singapur’da sıkça karşımıza çıkıyorlar.

Daha önce Singapur’daki metro duraklarının herhangi birinde indiğinizde bir sürü güvenlik görevlisi büyük ihtimalle görmemiştiniz, burada göreceksiniz. Çantalarınızın fermuarlarını kapatmanız ve eşyalarınıza sahip çıkmanız konusunda uyaracaklar sizi hatta. Şaşkınlık metrodan çıkınca da devam edecek; çünkü binalar, insanlar ve genel görüntü tamamen değişmiş olacak. “Az önce süper sosyetik geziyorduk bir anda ne oldu?” diye dumur yaşatan ve kendimi Hindistan’a ışınlanmış hissettiğim bu bölge beni oldukça şaşırttı.

little india singapore

Little India’ya gelince insanlar ve binalar bir anda değişiyor. Hala Singapur’da olduğuma inanmakta zorluk çektim..

Ee o zaman niye gidesiniz ki? 🙂 Bence iki sebebi var; birincisi Singapur’da ucuz alışveriş. İkincisi ise etrafın rengarenk ve karışık olması, dediğim gibi ‘Hindistan simülasyonu’ yaşamak bence ilginç bir tecrübeydi.

İstediğiniz kadar alışveriş yapmak mümkün, içinde her şeyin satıldığı Mustafa Center diye bir alışveriş merkezi var. AVM’ye girerken, ya içeride bir şey aşırıp parasını ödemeden çantaya atmayayım diye, ya da çantamdan kimse bir şey çalmasın diye (belki her ikisi de) güvenlik görevlisi çantama plastik kilit takınca ve benzer şekilde AVM içinde aldığım anahtarlığın parasını ödedikten sonra kasiyer anahtarlığı poşete koyup yine kilit takınca (sanırım içine parasını ödemiş gibi başka şeyler de doldurmayayım diye) şaşkınlığım daha da arttı. Bu kadar güvensizliğin ve hırsızlık riskinin ön planda olduğu bir yerde olmak oldukça ilginçti.

Gitmişken Hindu tapınağı görmek değişik olabilir, binaları çok cıvıl cıvıl renklerle çevrili oluyor. Fakat Hindu tapınaklarının genelde öğlen 12 – 4 arası kapalı olduğunu da akılda tutmakta fayda var.

Komik bir şekilde Mustafa ismine kafayı takmışlar. Mustafa Center, Mustafa Foreign Exchange, Mustafa Air Travel Agency, Mustafa Jewellery vs şeklinde yer gök Mustafa dolu 🙂 Bu arada, Little India akşam vakti pek tekin olmayabilir. Erkenden göreceğinizi görüp bir sonraki istikamete doğru yola koyulun.

singapur görülecek yerler

Singapur’da özellikle Hintli nüfusun yoğun olduğu yerlerde ilginç kubbeli Hindu tapınakları bulunuyor.

Yazının başındaki haritada paylaştığım yerler buraya kadardı, şimdi merkezden biraz uzaklaşıyoruz.

Singapore Night Safari: Singapur’da ne yapılır sorusunun cevaplarından biri bence ‘gece safarisi’.

Safari, akşam 19:15’te başlıyor. Gitmek için kırmızı MRT hattı üzerinde Ang Mo Kio durağında inip oradan 138 numaralı otobüse binmelisiniz, zaten yönlendirmeleri göreceksiniz. 138 numaralı otobüs ile yolculuk 40 dakika kadar sürüyor, buna göre yola çıkış saatinizi ayarlayabilirsiniz. Night Safari’nin olduğu son durakta inin. Yetişkin bilet fiyatı 45 Singapur doları.

Singapur gece safarisi için trene biniliyor. Tren derken, böyle hızlıca gidecek ve korkunç hayvanların arasında tehlikeli bir yolculuk yapacaksınız gibi düşünmeyin. 40 dakika süren yolculuk gayet güvenli, hayvanlar size ulaşamayacak bir yerdeler ve tren de yavaş gidiyor. Yani korkulacak bir durum yok. Bir görevli mikrofonla o an gördüğünüz hayvanı, özelliklerini, yaşam koşullarını ve buraya kim tarafından bağışlandığını anlatıyor. İsterseniz trenden herhangi bir noktada inip yürüyüş parkurlarında ormanın içinde kendiniz de yürüyüş yaparak sonraki trenlerden birine binebilirsiniz.

singapur gece safarisi

Girişin biraz ilerisindeki bu tabelanın önünde poz vermeyi unutmayın.

Trene bindiğinizde resminizi çekip dönüşte birçok hayvan eklenmiş güzel bir çerçeveyle sunuyorlar. Almak zorunda değilsiniz ama belki beğenirsiniz, trenden inince fotoğraf panosuna göz atmayı unutmayın. Şanslıysanız Night Safari’nin çıkışında ateş şovlarına bile denk gelebilirsiniz.

Hayvanat bahçesi ve hayvanların doğal ortamlarından alınarak kafeslere konulması fikri size ters gelse de buradaki şartlar o kadar kötü görünmüyor. Öncelikle hayvanlar kafes içinde filan değiller, o doğal ortamı öyle başarılı bir şekilde oluşturmuşlar ki hemen dibinizde rahatça gezinen hayvanın nasıl ve neden oradan kaçmadığını anlayamıyorsunuz.

singapur gezilecek yerler

Singapur’da gece safarisi yapılacak şeylerin başında geliyor.

Creatures of the Night şovu oldukça popüler ve yer bulmak zor olabiliyor. 19:30, 20:30, 21:30 ve 22:30’da gerçekleşen şovun başlangıç saatine yakın bir zamanda orada olursanız öncelikle şova girmeyi deneyin. Hatta yarım saat erkenden gidip yer kapmayı deneyebilirsiniz. İlk denemenizde yer olmadığı için içeri alınmazsanız safari sonrası tekrar deneyin.

Daha fazla vaktiniz varsa Night Safari ile yetinmeyip gündüzden gidebilir ve Jurong Bird Park (29 Singapur doları), River Safari (30 Singapur doları) ve Singapore Zoo (33 Singapur doları) aktivitelerinden dilediğinize katılıp akşam Night Safari ile devam edebilirsiniz. Hepsini aynı günde yapma zorunluluğu yok tabii, ilk ziyaretten itibaren 7 gün içinde kullanılması gerekiyormuş.

Booking.com

Night Safari’nin web sitesine girince en üstte bu saydığım üç seçenek için de bağlantılar göreceksiniz, istediğinizi seçip inceleyin. Gündüz aktiviteleri genelde 18:00’e kadar oluyor, sitesinden yine de Opening Hours kısmını kontrol edin. Bu dört seçenekten Jurong Bird Park’ın farklı bir adreste (metro haritasında sol köşede Boon Lay durağı, Chinese Garden’a yakın) olduğunu hatırlatayım. Diğerleri Night Safari’nin de olduğu Mandai Lake Road üzerinde.

Karar verince dört seçenekten herhangi birinin sayfasında sağdaki Buy Tickets menüsüne girin ve oradan ilerleyin. Tekli bilet veya ikili-üçlü-dörtlü kombine bilet seçenekleri çıkacak ve fiyat ona göre değişecek. Siteden satın alınca indirimler de uygulanıyor, o yüzden eminseniz biletinizi şimdiden alabilirsiniz. Ben yalnızca Night Safari’yi deneyimleyebildim, ama zaten en pahalı olanı da o 🙂

singapur gezisi

Singapur Sentosa Boardwalk sıcak havada biraz yorucu olsa da yürüyüş boyunca manzara güzel. (Arkada sol tarafta Sentosa yazısını görenler?)

Sentosa Island (Sentosa Adası): Singapur’daki vaktinizi daha keyifli hale getirmek için Singapur’da eğlence denildiğinde ilk akla gelen Sentosa Adası’na gitmelisiniz.

Sentosa Adası’na nasıl gidilir konusunda birden fazla seçenek var. Önce metroyla mor ve turuncu hatların güneydeki kesişim noktasında bulunan Harbour Front durağında inin.

Oldukça fazla yönlendirme var, Harbour Front durağında inince ne tarafa gideceğinizi kolayca bulacaksınız. Yürüme yöntemini seçerseniz ne kadar yolunuz kaldığını gösteren tabelalar da dümdüz gittiğiniz yol boyunca size eşlik ederek ‘ha gayret az kaldı’ hissini verecek. Aslında 1 km gibi kısa sayılabilecek bir yoldan bahsediyorum, ama hava sıcaklığının 30+ derece ve nemin yüksek olduğunu düşününce yürümek biraz zorlayıcı olabiliyor. Manzarası güzel olan bu yolda fotoğraf molaları verebilirsiniz, yürümek Sentosa Adası’na gitmek için ücretsiz olan seçenek.

singapur universal studios

Singapur Universal Studios, Sentosa Adası’nda bulunuyor.

Tepenizde Sentosa’ya giden teleferiği (cable car) göreceksiniz. İkinci gittiğimde teleferiği deneyeyim dedim ama güzel manzaralar sunan turistik bir aktivite olduğu için 29 Singapur doları olduğunu görünce öyle bir ücret ödemek istemedim. Mount Faber Line Round Trip denilen bu bilet sizi Sentosa Adası’na götürüp getirmek için. Bir de adanın içinde gezen Sentosa Line Round Trip bileti var 13 Singapur doları. İkisini kombine alırsanız 33 Singapur doları.

Ben onun yerine RWS8 otobüsüne 4 Singapur doları’na bindim (bilet parası şoföre ödeniyor), dönüşte zaten akşam olmuştu yürüyerek yukarıda bahsettiğim Sentosa Boardwalk yolundan döndüm. Teleferik manzaralarım da eksik olsun napalım 🙂 Sentosa Express isimli trenin bileti de otobüsle aynı fiyataymış.

singapur gezilecek yerler

Yazıda ismi geçen metro duraklarını işaretlediğim Singapur metro haritası ile kapanışı yapıyorum 🙂

Sentosa Adası en çok Universal Studios Singapore ile ünlü olsa da eğlence adasında daha birçok farklı aktivite var. İçerdiği göz yanılsamaları ile eğlenceli fotoğraflar çekebileceğiniz Trick Eye Museum’u da unutmamak gerek.

Singapur Universal Studios ve Sentosa Adası hakkında bilgiler ve deneyimlerimi başka bir yazıda ayrıca aktaracağım.

Singapur gezilecek yerler hakkındaki bu yazımı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir, yeni yazılardan ve seyahat ipuçlarından haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip edebilirsiniz 🙂

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(29306)

This article has 2 comments

  1. Rıdvan Reply

    singapur pahalı bir ülke mi?asya turu için 60 gün ve tayland malezya kamboçya vietnam endonezya için nereden başlamalıyım.nasıl bi program yapmalıyım.?teşekkür ederim tekrardan…

    • Fatma Olcucu Reply

      Evet Singapur diger Asya ulkelerine gore pahalidir. Gitmek istediginiz ulkelerin harita uzerindeki konumlarina bakin ve konumlarina gore rota cikartin. Sonra ucak biletlerine bakin ve alternatifleri degerlendirin, baska bir sirayla gezmek ucak bileti fiyatlarini dusuruyorsa ona gore degistirirsiniz. Kolay bir is degil, ben son Asya biletimi alirken gunlerce ugrastim 🙂 Kolay gelsin simdiden

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir