Avrupa’da yaşam konusunun her geçen gün daha çok kişinin ilgisini çektiği yadsınamaz bir gerçek. Hal böyle olunca, gidilmek istenen ülkenin hangi mesleklere nasıl maddi imkanlar sağladığı akla gelen ilk sorulardan oluyor. 2016 yılından bu yana iş sebebiyle Almanya’da yaşadığım için Almanya’da maaşlar konusunda bu sorulara cevap olmaya çalışacağım ve bu yazımda hem meslek ortalamalarını hem de yeni mezun maaşlarını inceleyeceğiz.

Yazı boyunca brüt maaşlardan bahsedeceğim için önce Almanya’da brütten net maaş hesaplaması ile başlayayım. Neden doğrudan net maaş yazmıyorum, çünkü maaşınızdan kesilen oran sizin ailevi durumunuz başta olmak üzere bazı faktörlere bağlı olarak değişiyor ve herkesin kendi durumuna uygun olan vergi sınıfını bulup yanında belirttiğim yaklaşık kesilen vergi oranına göre hesaplamasını kendi yapması daha doğru olur diye düşünüyorum.

Örneğin vergi sınıfı 1 size uygun durumsa “Benim mesleğime karşılık gelen brüt maaşın yaklaşık yüzde 41’i (0.41) vergi olarak kesilecek” diye hesaba katmalı ve brüt maaşları 0.59 ile çarparak net maaşınızı bulmalısınız.

almanya'da net maaş hesabı

Almanya’da farklı durumlar için brüt maaştan kesinti oranları

Şimdi meslek gruplarının yıllık brüt maaşlarına, çok kazanandan az kazanana doğru sırayla bakalım. Önce “Almanya’da bir mühendis yılda aşağı yukarı ne kadar kazanır?” gibi çok genel meslek ortalamalarını vereceğim. Tecrübe yılınız ve ek yeterlilikler (sertifika vs) gibi niteliklerinizi göz önünde bulundurarak mesleğiniz için ortalamanın altında mı yoksa üstünde mi olacağınızı değerlendirebilirsiniz.

Meslek ortalamalarından sonra, özellikle Almanya’da üniversite okumak isteyenlere ve okuduğu bölümün Almanya’da ne kadar rağbet gördüğünü merak edenlere yönelik Almanya’da yeni mezun maaşları hakkında bilgiler ekleyeceğim.

Türkiye’de maaşlar her zaman aylık olarak konuşulduğu için buradaki rakamları neden ‘yıllık’ söyleyerek sizi tekrar 12’ye bölmekle uğraştırdığımı düşünebilirsiniz. Almanya’da tüm maaşlar yıllık olarak telaffuz edilir, o yüzden Almanya’da maaşlar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yıllık rakamlara kendinizi alıştırmalısınız, o yüzden 🙂

Almanya’da en çok kazanan meslek tıp doktorluğu, bir doktorun yıllık ortalama brüt maaşı 83.000 Euro. Almanya’da doktor maaşı dışında çalışma koşulları da -en azından dışarıdan bakıldığında- Türkiye’ye göre gayet cazip görünüyor; her yerde bizdeki özel hastane kıvamında klinikler var ve bizde devlet hastanesindeki klasik “nefes almadan çalışan doktor ve kapısına yığılan yüzlerce hasta” durumu olmuyor. Diş hekimleri için maaş bilgisi bulamadım ama doktorlardan belki biraz daha az olmakla beraber yine gayet iyi kazandıklarını tahmin ediyorum.

Doktorları bankacılar, mühendisler ve IT (bilişim) alanında çalışanlar takip ediyor. Bankacılık sektörü için yıllık ortalama brüt maaş 71.000 Euro, mühendislik için 67.000 Euro ve IT sektörü için 65.000 Euro.

Sırada hukuk ve sigortacılık var. Hukuk ve sigorta alanında çalışanların yıllık ortalama brüt maaşı 63.000 Euro. Finans sektörü de (muhasebe & kontrolcü & vergi danışmanı gibi) benzer kazanıyor; 61.000 Euro.

almanya'da maaşlar

Almanya’da en çok kazanan meslekler

Artık yıllık 60 bin bandından aşağıya düşmeye başlayacağız. Almanya’da rahat bir yaşam için minimum gelir aralığı 55 – 60 bin civarında olmalı diye yuvarlak bir rakam verebilirim (kişi başı değil, eve giren toplam gelir). ‘Rahat bir yaşam’ derken, tek kişi için gayet para biriktirmek, iki kişilik aile için ortalama yaşayıp biraz para biriktirmek ve tek çocuklu aile için ucu ucuna geçinmeyi kastediyorum.

50 – 55 bin aralığı bence ev kiralarının düşük olduğu küçük şehirlerde yine eve giren tek maaş olarak bir aileye yetebilir ama büyük şehirlerde anca tek yaşayanlar için ve zorlanırsa belki çocuksuz aileler için yeterli olacaktır.

Öyleyse 50 – 60 bin aralığında orta – iyi kazanan mesleklerle devam edelim.

Satış & pazarlama 59.000 Euro, insan kaynakları 57.000 Euro, temel bilimler & laboratuar araştırmaları 56.500 Euro, iletişim & halkla ilişkiler 56.000 Euro, satın alma & tedarik zinciri & lojistik 55.000 Euro, teknisyen 51.000 Euro.

almanya'da maaşlar

Almanya’da orta-iyi kazanan meslekler

Almanya’da en iyi kazanan meslekler ve sektörler böyleydi diyebiliriz. Ortalama ve altında kazanan mesleklerde gelir aralığı 40 – 50 bin civarları diye düşünüyorum. Yıllık brüt geliri bu aralıkta olanlar bence tek başına ise anca geçinir, çiftseler her ikisinin de çalışması gerekir. Yani rahat bir yaşam için artık tek maaşın yeterli olmayacağı noktaya geldik diyebiliriz. Bu durum hangi meslek gruplarında geçerli ona bakalım.

Tasarım & mimari 47.000 Euro, eğitim & sosyal bilimler (örneğin öğretmen) 44.000 Euro, yönetici asistanlığı & resepsiyon 41.000 Euro.

40 bin Euro’nun altını ise düşük gelir grubu kabul edebiliriz. Tadilatçı & bakım görevlisi 39.000 Euro ve hasta bakıcı & terapi asistanı 38.500 Euro bu gruba örnek verilebilir.

almanya'da maaşlar

Almanya’da orta-düşük kazanan meslekler

Meslek ortalamalarından sonra Almanya’da yeni mezun maaşları nasıl ona bakalım. Üniversitede okuduğunuz veya okumak istediğiniz bölümle ilişkilendirebilmeniz için fakülte ve bölüm olarak yazmaya çalışacağım. Ortalama yeni mezun maaşını 40 bin Euro kabul ederek kimler ortalamanın üstünde ve kimler altında kazanıyor olarak değerlendirebilirsiniz.

“Yüksek lisans mezunu olmak (master yapmış olmak) Almanya’da önemli mi?” diye sorular alıyorum, araştırma yaptığım kaynaklardan vardığım sonuç; yüksek lisans bitirmiş olan yeni mezun, lisans bitirmiş olan yeni mezuna göre yıllık brüt 2 – 4 bin Euro daha yüksek maaşla işe başlıyormuş. Elbette böyle bir maaş farkının var olup olmaması veya yüksek lisans mezunlarına işe alımda öncelik tanınıp tanınmaması şirket politikalarına bağlı olarak her yerde farklılık gösterecektir.

Önce en yüksek maaşla işe başlayan meslekler ve ortalama maaşları geliyor.

Tıp & diş hekimliği 50.000 Euro, endüstri & sanayi mühendisliği 48.000 Euro, temel bilimler (fizik, kimya, biyoloji gibi) 48.000 Euro, diğer mühendislik bilimleri 47.000 Euro. Meslek ortalamalarında da en yüksek maaş alan kesim olarak tıp doktorlarını vermiştim; demek ki medikal alan iş hayatına önde başlayıp sonrasında önde götürmeye devam ediyor. Diğer sayısal bilimlerin ortalama maaşları ise birbirine son derece yakın diyebiliriz.

Doktorlar ve temel & sayısal bilimler sonrası ortalamanın üstünde kazanan diğer yeni mezun gruplarına geldik. Hukuk bilimleri 46.000 Euro, matematik & bilgisayar 46.000 Euro, ekonomi bilimleri 45.500 Euro, yönetim bilimleri 42.000 Euro, psikoloji 41.000 Euro.

Şimdi 40 bin bandının altına düşüyoruz, yani bundan sonrasında sayacağım bölümler iş hayatına pek parlak şartlarla atılmıyor diyebiliriz. Siyasal bilimler 38.000 Euro, sosyal bilimler & öğretmenlik 37.500 Euro, mimarlık 35.000 Euro, eğitim bilimleri & sosyal pedagoji 34.000 Euro, tarih & kültür bilimleri 33.000 Euro, tasarım 33.000 Euro.

almanya'da yeni mezun maaşları

Almanya’da yeni mezun maaşları için ortalamalar

Son olarak, Almanya’da popüler ve iyi kazanan pozisyonların ortalama maaşlarını ekliyorum. Doktorluğun çok kazandığını açıkladıktan sonra buraya tekrar ‘çocuk doktorluğu’ gibi mükerrer bilgi eklemektense özellikle beyaz yakalı olarak çok karşımıza çıkan pozisyonları seçmeye çalıştım ve yanlış tercümeler olmaması için Türkçe’ye çevirmedim. Tax Manager 75.000 Euro, Senior Controller 75.000 Euro, Key Account Manager 75.000 Euro, Project Manager (IT) 67.500 Euro, Brand Manager 65.000 Euro, Mobile Developer 65.000 Euro, Legal Counsel 62.500 Euro, Financial Analyst 62.000 Euro, Category Manager 60.000 Euro (rakamlar 3-7 yıl tecrübeye göre ortalamalardır).

almanya'da popüler meslekler

Almanya’da popüler olup iyi kazanan bazı pozisyonlar

Almanya’da maaşlar hakkında paylaştığım bilgiler umarım fikir vermiştir. Elbette tüm meslek gruplarını kapsamış olmak gibi bir iddiam yok, kendi alanınızı bulamadı veya birden fazla bölüm/sektörden hangisine dahil olduğunuzu tam olarak kestiremediyseniz sizinkine en yakın olduğunu düşündüğünüz meslek ve sektörleri dikkate almalısınız. Ayrıca ‘kesin bu aralıkta maaş alırsınız’ gibi bir iddiam da yok, yazının başından beri söylediğim üzere tüm rakamlar “ortalama”.

Bu arada, bilgiler 2018 yılına aittir (ama Almanya’da enflasyon olmadığı için yıl bazında çok değişmez), okuma kolaylığı açısından en yakın sıfırlı sayıya yuvarladım ve faydalandığım kaynaklar: Stepstone Maaş Araştırması 2017-2018, Roberthalf Maaş Araştırma Raporu 2018, Robert Walter 2018 Maaş Araştırma Raporu, Glassdoor.

Almanya’da maaşlar: meslek ortalamaları & yeni mezun maaşları yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, Almanya hakkında bilgiler ve Almanya’da yaşam ile ilgili yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın!

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(6892)

This article has 7 comments

  1. Umut Canbolat Reply

    Merhaba. Güzel bir yazi olmuş. Şirket bazında daha detaylı bilgi almak isteyenler glassdoor sitesini ziyaret edebilirler.

  2. Beytullah Akcapa Reply

    Kolay gelsin benim onemli bir sorum olacak ben matematik ogretmeniyim.Almanyada akrabalarim var.Yasim 38 bu sene makine muhendisligine baslayacam.Son sinifta stuttgart üniversitesine yatay gecis yapip oranin diplomasini almak istiyorum.Is imkanlari nedir?Normal zamanda bitirirsem yasim 42 oluyor?Bu yasta is bulma imkanim ne olur?Yaşa takiliyorlar mi

  3. Ataman ÖZTÜRK Reply

    Beytullah Bey, “yaş 38, makina mühendisliğine başlamak için çooookkkk geç” olmuş!!! 42 yaşından sonra mühendis olup, Almanya’da (üstelikte Almanya’da…!!!)iş bulmaya çalışmak BOŞA KÜREK ÇEKMEK demektir!!! Aklınızı başınıza alın, bir an evvel toparlanın!!!

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir