Avrupa’da yaşam konusunun her geçen gün daha çok kişinin ilgisini çektiği yadsınamaz bir gerçek. Hal böyle olunca, gidilmek istenen ülkenin hangi mesleklere nasıl maddi imkanlar sağladığı akla gelen ilk sorulardan oluyor. 2016 yılından bu yana iş sebebiyle Almanya’da yaşadığım için Almanya’da maaşlar konusunda bu sorulara cevap olmaya çalışacağım ve bu yazımda hem meslek ortalamalarını hem de yeni mezun maaşlarını inceleyeceğiz.

Yazı boyunca brüt maaşlardan bahsedeceğim için önce Almanya’da brütten net maaş hesaplaması ile başlayayım. Neden doğrudan net maaş yazmıyorum, çünkü maaşınızdan kesilen oran sizin ailevi durumunuz başta olmak üzere bazı faktörlere bağlı olarak değişiyor ve herkesin kendi durumuna uygun olan vergi sınıfını bulup yanında belirttiğim yaklaşık kesilen vergi oranına göre hesaplamasını kendi yapması daha doğru olur diye düşünüyorum.

Örneğin vergi sınıfı 1 size uygun durumsa “Benim mesleğime karşılık gelen brüt maaşın yaklaşık yüzde 41’i (0.41) vergi olarak kesilecek” diye hesaba katmalı ve brüt maaşları 0.59 ile çarparak net maaşınızı bulmalısınız.

almanya'da net maaş hesabı

Almanya’da farklı durumlar için brüt maaştan kesinti oranları

Şimdi meslek gruplarının yıllık brüt maaşlarına, çok kazanandan az kazanana doğru sırayla bakalım. Önce “Almanya’da bir mühendis yılda aşağı yukarı ne kadar kazanır?” gibi çok genel meslek ortalamalarını vereceğim. Tecrübe yılınız ve ek yeterlilikler (sertifika vs) gibi niteliklerinizi göz önünde bulundurarak mesleğiniz için ortalamanın altında mı yoksa üstünde mi olacağınızı değerlendirebilirsiniz.

Meslek ortalamalarından sonra, özellikle Almanya’da üniversite okumak isteyenlere ve okuduğu bölümün Almanya’da ne kadar rağbet gördüğünü merak edenlere yönelik Almanya’da yeni mezun maaşları hakkında bilgiler ekleyeceğim.

Türkiye’de maaşlar her zaman aylık olarak konuşulduğu için buradaki rakamları neden ‘yıllık’ söyleyerek sizi tekrar 12’ye bölmekle uğraştırdığımı düşünebilirsiniz. Almanya’da tüm maaşlar yıllık olarak telaffuz edilir, o yüzden Almanya’da maaşlar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yıllık rakamlara kendinizi alıştırmalısınız, o yüzden 🙂

Almanya’da en çok kazanan meslek tıp doktorluğu, bir doktorun yıllık ortalama brüt maaşı 83.000 Euro. Almanya’da doktor maaşı dışında çalışma koşulları da -en azından dışarıdan bakıldığında- Türkiye’ye göre gayet cazip görünüyor; her yerde bizdeki özel hastane kıvamında klinikler var ve bizde devlet hastanesindeki klasik “nefes almadan çalışan doktor ve kapısına yığılan yüzlerce hasta” durumu olmuyor. Diş hekimleri için maaş bilgisi bulamadım ama doktorlardan belki biraz daha az olmakla beraber yine gayet iyi kazandıklarını tahmin ediyorum.

Doktorları bankacılar, mühendisler ve IT (bilişim) alanında çalışanlar takip ediyor. Bankacılık sektörü için yıllık ortalama brüt maaş 71.000 Euro, mühendislik için 67.000 Euro ve IT sektörü için 65.000 Euro.

Sırada hukuk ve sigortacılık var. Hukuk ve sigorta alanında çalışanların yıllık ortalama brüt maaşı 63.000 Euro. Finans sektörü de (muhasebe & kontrolcü & vergi danışmanı gibi) benzer kazanıyor; 61.000 Euro.

almanya'da maaşlar

Almanya’da en çok kazanan meslekler

Artık yıllık 60 bin bandından aşağıya düşmeye başlayacağız. Almanya’da rahat bir yaşam için minimum gelir aralığı 55 – 60 bin civarında olmalı diye yuvarlak bir rakam verebilirim (kişi başı değil, eve giren toplam gelir). ‘Rahat bir yaşam’ derken, tek kişi için gayet para biriktirmek, iki kişilik aile için ortalama yaşayıp biraz para biriktirmek ve tek çocuklu aile için ucu ucuna geçinmeyi kastediyorum.

50 – 55 bin aralığı bence ev kiralarının düşük olduğu küçük şehirlerde yine eve giren tek maaş olarak bir aileye yetebilir ama büyük şehirlerde anca tek yaşayanlar için ve zorlanırsa belki çocuksuz aileler için yeterli olacaktır.

Öyleyse 50 – 60 bin aralığında orta – iyi kazanan mesleklerle devam edelim.

Satış & pazarlama 59.000 Euro, insan kaynakları 57.000 Euro, temel bilimler & laboratuar araştırmaları 56.500 Euro, iletişim & halkla ilişkiler 56.000 Euro, satın alma & tedarik zinciri & lojistik 55.000 Euro, teknisyen 51.000 Euro.

almanya'da maaşlar

Almanya’da orta-iyi kazanan meslekler

Almanya’da en iyi kazanan meslekler ve sektörler böyleydi diyebiliriz. Ortalama ve altında kazanan mesleklerde gelir aralığı 40 – 50 bin civarları diye düşünüyorum. Yıllık brüt geliri bu aralıkta olanlar bence tek başına ise anca geçinir, çiftseler her ikisinin de çalışması gerekir. Yani rahat bir yaşam için artık tek maaşın yeterli olmayacağı noktaya geldik diyebiliriz. Bu durum hangi meslek gruplarında geçerli ona bakalım.

Tasarım & mimari 47.000 Euro, eğitim & sosyal bilimler (örneğin öğretmen) 44.000 Euro, yönetici asistanlığı & resepsiyon 41.000 Euro.

40 bin Euro’nun altını ise düşük gelir grubu kabul edebiliriz. Tadilatçı & bakım görevlisi 39.000 Euro ve hasta bakıcı & terapi asistanı 38.500 Euro bu gruba örnek verilebilir.

almanya'da maaşlar

Almanya’da orta-düşük kazanan meslekler

Meslek ortalamalarından sonra Almanya’da yeni mezun maaşları nasıl ona bakalım. Üniversitede okuduğunuz veya okumak istediğiniz bölümle ilişkilendirebilmeniz için fakülte ve bölüm olarak yazmaya çalışacağım. Ortalama yeni mezun maaşını 40 bin Euro kabul ederek kimler ortalamanın üstünde ve kimler altında kazanıyor olarak değerlendirebilirsiniz.

“Yüksek lisans mezunu olmak (master yapmış olmak) Almanya’da önemli mi?” diye sorular alıyorum, araştırma yaptığım kaynaklardan vardığım sonuç; yüksek lisans bitirmiş olan yeni mezun, lisans bitirmiş olan yeni mezuna göre yıllık brüt 2 – 4 bin Euro daha yüksek maaşla işe başlıyormuş. Elbette böyle bir maaş farkının var olup olmaması veya yüksek lisans mezunlarına işe alımda öncelik tanınıp tanınmaması şirket politikalarına bağlı olarak her yerde farklılık gösterecektir.

Önce en yüksek maaşla işe başlayan meslekler ve ortalama maaşları geliyor.

Tıp & diş hekimliği 50.000 Euro, endüstri & sanayi mühendisliği 48.000 Euro, temel bilimler (fizik, kimya, biyoloji gibi) 48.000 Euro, diğer mühendislik bilimleri 47.000 Euro. Meslek ortalamalarında da en yüksek maaş alan kesim olarak tıp doktorlarını vermiştim; demek ki medikal alan iş hayatına önde başlayıp sonrasında önde götürmeye devam ediyor. Diğer sayısal bilimlerin ortalama maaşları ise birbirine son derece yakın diyebiliriz.

Doktorlar ve temel & sayısal bilimler sonrası ortalamanın üstünde kazanan diğer yeni mezun gruplarına geldik. Hukuk bilimleri 46.000 Euro, matematik & bilgisayar 46.000 Euro, ekonomi bilimleri 45.500 Euro, yönetim bilimleri 42.000 Euro, psikoloji 41.000 Euro.

Şimdi 40 bin bandının altına düşüyoruz, yani bundan sonrasında sayacağım bölümler iş hayatına pek parlak şartlarla atılmıyor diyebiliriz. Siyasal bilimler 38.000 Euro, sosyal bilimler & öğretmenlik 37.500 Euro, mimarlık 35.000 Euro, eğitim bilimleri & sosyal pedagoji 34.000 Euro, tarih & kültür bilimleri 33.000 Euro, tasarım 33.000 Euro.

almanya'da yeni mezun maaşları

Almanya’da yeni mezun maaşları için ortalamalar

Son olarak, Almanya’da popüler ve iyi kazanan pozisyonların ortalama maaşlarını ekliyorum. Doktorluğun çok kazandığını açıkladıktan sonra buraya tekrar ‘çocuk doktorluğu’ gibi mükerrer bilgi eklemektense özellikle beyaz yakalı olarak çok karşımıza çıkan pozisyonları seçmeye çalıştım ve yanlış tercümeler olmaması için Türkçe’ye çevirmedim. Tax Manager 75.000 Euro, Senior Controller 75.000 Euro, Key Account Manager 75.000 Euro, Project Manager (IT) 67.500 Euro, Brand Manager 65.000 Euro, Mobile Developer 65.000 Euro, Legal Counsel 62.500 Euro, Financial Analyst 62.000 Euro, Category Manager 60.000 Euro (rakamlar 3-7 yıl tecrübeye göre ortalamalardır).

almanya'da popüler meslekler

Almanya’da popüler olup iyi kazanan bazı pozisyonlar

Almanya’da maaşlar hakkında paylaştığım bilgiler umarım fikir vermiştir. Elbette tüm meslek gruplarını kapsamış olmak gibi bir iddiam yok, kendi alanınızı bulamadı veya birden fazla bölüm/sektörden hangisine dahil olduğunuzu tam olarak kestiremediyseniz sizinkine en yakın olduğunu düşündüğünüz meslek ve sektörleri dikkate almalısınız. Ayrıca ‘kesin bu aralıkta maaş alırsınız’ gibi bir iddiam da yok, yazının başından beri söylediğim üzere tüm rakamlar “ortalama”.

Bu arada, bilgiler 2018 yılına aittir (ama Almanya’da enflasyon olmadığı için yıl bazında çok değişmez), okuma kolaylığı açısından en yakın sıfırlı sayıya yuvarladım ve faydalandığım kaynaklar: Stepstone Maaş Araştırması 2017-2018, Roberthalf Maaş Araştırma Raporu 2018, Robert Walter 2018 Maaş Araştırma Raporu, Glassdoor.

Almanya’da maaşlar: meslek ortalamaları & yeni mezun maaşları yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, Almanya hakkında bilgiler ve Almanya’da yaşam ile ilgili yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın!

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(22908)

This article has 39 comments

 1. Umut Canbolat Reply

  Merhaba. Güzel bir yazi olmuş. Şirket bazında daha detaylı bilgi almak isteyenler glassdoor sitesini ziyaret edebilirler.

 2. Beytullah Akcapa Reply

  Kolay gelsin benim onemli bir sorum olacak ben matematik ogretmeniyim.Almanyada akrabalarim var.Yasim 38 bu sene makine muhendisligine baslayacam.Son sinifta stuttgart üniversitesine yatay gecis yapip oranin diplomasini almak istiyorum.Is imkanlari nedir?Normal zamanda bitirirsem yasim 42 oluyor?Bu yasta is bulma imkanim ne olur?Yaşa takiliyorlar mi

 3. Ataman ÖZTÜRK Reply

  Beytullah Bey, “yaş 38, makina mühendisliğine başlamak için çooookkkk geç” olmuş!!! 42 yaşından sonra mühendis olup, Almanya’da (üstelikte Almanya’da…!!!)iş bulmaya çalışmak BOŞA KÜREK ÇEKMEK demektir!!! Aklınızı başınıza alın, bir an evvel toparlanın!!!

 4. Muzaffer Reply

  Beytullah bey, zırvalara kulak asmayınız, hiç bir zaman hiç bir şey için geç değildir. Siz nere üreteceksiniz, ne yaratacaksınız ona odaklanın…

 5. zafer Reply

  merhaba, yeni mezun tasarım sektörü için 33.000 (brüt) gösteriyor. aylık 1622 euro yapar ? bu gerçekten böyle mi :)) iş tecrübem ve yurdışında okuyorum fakat yinede referans olarak bile en alt limit olarak bile çok az..

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, tasarım ile ilgili çevremden bildiğim şahsi bir şey yok dolayısıyla doğrulayamam, yazıda referans verdiğim kaynakları baz aldım.

 6. ayse yanik Reply

  Merhaba, yazilariniz ve diğer paylaşımlarınız çok faydalı oluyor. Zaman ve emek harcadığınız için çok teşekkürler. Benim biraz spesifik bir sorum olacak. Ankara siyasal bilgiler mezunuyum ve şu an almanca ogreniyorum Almanya’da. Sizce mezuniyet alanimda is bulabilir miyim? Malumunuz yönetim sistemleri mevzuat vs farklı.ozel sektörde veya kamuda sansim nedir cok merak ediyorum yoksa baska bir alana mi yonelmeliyim? Simdiden teşekkürler.

   • Ayşe yanik Reply

    peki yine de teşekkür ederim, belki konu hakkında bilgi sahibi olan birileri görür ve cevaplar.

    • Burak Reply

     Ayse hanim almayada bir okulda master yaparsaniz is bulmaniz mumkundur dil ogrenmeniz yeterli olmayacaktir. Master icin oncesinde b1 sertifikasi isteniyor sonra bir yili hazirlik olmak uzere toplamda 3 yil suruyor.

 7. Mehmet Reply

  Merhabalar. Ben Tr’de 4 ay önce Endüstri mühendisliği bitirdim. Ve mezun olur olmaz Goethe-Institut’e kaydoldum. Almanca öğreniyorum. Dilimi daha da geliştirmek için önümüzdeki sene Almanya’ya dil kursuna gideceğim.
  Aslında epeydir araştırdığım ve düşündüğüm bi plandı ve neredeyse bu konu hakkında görüşmediğim kimse kalmadı ama sizin de fikrinizi almak istedim.
  Sonrasında iş bulma şansım nedir Almanya’da? Teşekkürler yazı için bu arada..

  • Burak Reply

   B1 sertifikasi alabilirsen almanyadaki okullara master basvurusu yaparsin %99 kabul alirsin geldiginde ilk yil almanca hazirlik okursun sonra 2 yil master yaparsin bu asamadan sonra is bulabilirsin. Dil okulu icin para harcaman bosuna olur master yapmazsan sadece dil okulu sonrasi is bulabilcegini sanmam. Master icin harclar hazirlik yili icin 2 donem toplam 1200 e diger 2 yil icin senelik 600 e yaklasik olarak umarim bilgiler sana yardimci olmustur.

 8. Gök Reply

  Çok faydalı bir yazı, gerçekleri tutarlı şekilde olarak yansıtıyor.

  Üstteki cizelgedeki maaslar 5-7 yıl tecrübeden sonra ve benefitleri ekleyince gibi düşünülmeli

  • Fatma Olcucu Reply

   Teşekkür ederim. Tabii, ortalama dediğimiz zaten yeni mezun maaşı olmaz biraz tecrübe lazım. O yüzden yeni mezunlar için ayrıca ekledim.

 9. Burak Reply

  Biraz yanlisliklar var belliki yazan arkadas almanyada yasamiyor mesela 50/55 brut gelir icn 1 cocuklu aile ucu ucuna gecinir yazmis aylik 3500 civari net yapar, alim gucu olarak o brutun turkiyedeki alim gucu karsiligi aylik net 14.000 TL dir almanyada 1 cocuklu ailenin ucu ucuna gecinmesi icin aylik 2.000 net kazanmasi durumunda soylenebilir. Almanyada kari koca calisip memlekette evler alan almanyadada arabasini evini alnlar kari koca 2.000 + 2.000 maas alan vatandaslarimizdir.

  • Fatma Olcucu Reply

   Yazıyı yazan benim ve Almanya’da yaşıyorum bu bir. 50-55 brüt gelir aylık net 3500 yapmaz bu iki (en iyi vergi sınıfında bile 3000’i bulmaz). 2000 net kazanan çocuklu aile Münih gibi büyük şehirlerde o maaşın yarısını kiraya verir ve geçinemez bu da üç. Benim söylediğim doğru yani, Almanya’nın köyünde yaşayıp doğru düzgün kira vermiyorlarsa belki olabilir ama insanların köyde yaşayacağını varsayıp ‘geçinirsiniz’ diye bilgi veremem herhalde değil mi? Türkiye’de ev araba alma konusuna hiç girmedim, yazıyla alakası yok.

 10. Suna Reply

  Merhaba güzel yazınız için tesekur ederim benim sorum ise biyoloğum ben turkiyede yüksek lisansım da var almanyada iş bulma şansım var mi acaba ?

 11. hasan ekmen Reply

  alman vatandasi olup turkiyede liseyi bitirenlerin almanyada üniversiteye devam etme sartlari nelerdir aciklarmisiniz
  tesekürler

 12. Yasemin Reply

  Detaylı yazı için çok teşekkürler, emeğinize sağlık.
  Çok sade ve güzel anlatıyorsunuz.
  Benim bir sorum var. İş ilanlarında malumunuz maaş beklentisi girilmesi isteniyor ve bu durum şehre göre değişiyor. Yazdığınız gibi, küçük bir şehir de olabilir, köy de olabilir.

  Detay olacak belki ama 🙂 7-8 yıllık mühendis evli ve tek çocuklu ise ve bir süre tek maaşla geçinecekse, hangi maaş aralığında aldığı teklifi degerlendirmelidir?
  Ama yeni mezun, 2-5 yıllık deneyimli ve ya 5+ deneyimde aradaki fark nasıl oluyor? Bununla ilgili detay bulamadım, siz ordasınız, bir fikriniz var mıdır?
  Çevrenizde çocuklu bu şekilde Almanya’ya gelmiş tanıdıklarınız vardır belki,bir şeyler duymuş konuşmuşsunuzdur, çocukların okul ve alışma süreçleri nasıl olur acaba Almanya’da?
  Özellikle Türkiye’den gelmiş çocukların okul uyum süreci nasıl olur?

  • Fatma Olcucu Reply

   Ortalamalari yazida zaten belirttim, gecinmek icin gerekli olan araliklari da verdim. Daha ozellestirilmis hali herkes icin farklidir 7-8 yillik muhendis olup 40K alan da vardir 90K da. Cocuklarin uyum sureci de ayni sekilde cocugun kendisine ve nasil yetistigine (yabanci dil biliyor mu gibi) baglidir, kimi kolay alisir kimi zor. Herkese gore degisecek bu derece oznel sorular icin sizin cevaplarinizi kimse veremez, ben dahil.

   • Yasemin Reply

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, iyi günler dilerim..

 13. HAZAL POLAT Reply

  Hukuk Alanında en çok Hakim mi Savcı mı yoksa Avukat mı maaş alıyor?
  Bir de bu vergiler yılda bir kez mi kesiliyor yoksa her ay bu vergi kesintisini maaşlarında görüyorlar mı ? Teşekkür ederim.

  • Fatma Olcucu Reply

   En cok maasi mesleginde en iyi olan aliyor. Vergi her ay kesilir, nasil maas her ay aliniyorsa brutten nete olan kesintiler de her ay olur.

 14. yılmaz Reply

  çevre mühendisiyim almancam suan yok yeni mezunum ingilizcem var sizce almanyada iş bulabilirmiyim

  • Fatma Olcucu Reply

   Benim ne düşündüğümün ne önemi var? Elinizdeki tüm imkanları zorlayıp bulmak için elinizden geleni yapın.

 15. Selda Reply

  Turkiyede olduğu gibi odyometrist ve odyolog diye bir ayrım var mı varsa maaşları arasında ne kadar fark var?

 16. Murathan Reply

  Merhaba güzel bir yazı olmuş elinize sağlık bir kaç soru işaretini giderdi. Fakat benimde 1 2 sorum olacak. Makine mühendisiyim yeni mezun oldum almanyada almanca master için almanca öğren ek istiyorum sonrasında da kalmak istiyorum. Almanyada sıfırdan master programına kayıt olacak kadar almanca ne kadar süremi alır herkesin dediği almanca zor diyorlar soruma cevap verirseniz mutlu olurum 😉

 17. fadime Reply

  Merhaba 2019 mezunu diş hekimiyim almanyada uzmanlık yapmak istiyorum buradan dus sınavını kazandıktan sonramı basvurabilirim yoksa orada bir dil kursuna başvurup dil okulundan sonra bir üniversiteye basvurup uzmanlık yapabilirim bana almanyada sıfırdan başlayacağım almanca kursu bitiminde bir klinikte çalışabilirmiyim yada nereye başvurabilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 18. Serdar Reply

  MErhaba yazını çok güzel olmuş nefes almadan okuyorum desem yalan olmaz 😀 Araştırmaları yapıp bilgileri toparlayıp bu kadar güzel yazı dizileri oluşturmuşsunuz çok teşekkür ederiz devamını bekliyoruz iyi günler.

  • Fatma Olcucu Reply

   Rica ederim begendiginize sevindim. Devamini hazirliyorum, facebook (Hayat ve Seyahat) ve instagram (hayatveseyahat) hesaplarimi takibe alarak haberdar olabilirsiniz.

 19. Volkan Reply

  İyi günler. Almanya’da eczacı maaşları nedir acaba yakınım eczacılık okuyor ve ilerisi için yurtdışı hayali var. Biraz araştırdım ama ücretlere ulaşamadım siz de güzel açıklamışsınız yukarıda belki bilginiz vardır dedim. Teşekkürler şimdiden ilginize.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir