Venedik’e yapılan bir gezi, çevresindeki Murano ve Burano gibi birbirinden güzel adalar görülmeden tamamlanmış sayılmaz. O yüzden bu şirin adaları gezmeye mutlaka vakit ayırmalısınız.

Venedik’in, merkez Venedik ve çevresindeki adalardan oluşan Venedik lagünü bölgesini kapsadığından VENEDİK GEZİ REHBERİ yazımda bahsetmiştim. Gezmeye başlamadan önce günlük bilet almanızın iyi olacağını hatırlatayım, bilet detayları yine aynı yazımda yer alıyor. Herhangi bir indiriminiz yoksa günlük bilet 20 Euro ve vaporettolara binerken iskelelerdeki makinelere biletinizi okutmanız bekleniyor. Alıp almama kararı size kalmış, ama ben şahsen kontrole denk geldiğim için almanızı tavsiye ederim.

Murano

Murano

MURANO

Venedik sokaklarında gezinirken, cam işlemesi ürünler satan dükkanlarda Murano camı (Murano glass) yazdığını göreceksiniz. Venetian Glass adıyla dünya çapında isim yapmış cam ürünleri Murano Adası’nda üretilir. Murano’daki cam işlemeleri; renkli, zarif ve ustalıkla işlenmiş olarak bilinir.

13. yüzyılda Venedik şehrindeki binaların çoğu ahşap iken, cam atölyelerinde çıkması muhtemel yangınların şehre zarar vermesinden korkulmuş ve cam işlemecilerinin hepsi Murano Adası’na gönderilmişler. Zorla gönderildikleri adada işlerini hakkıyla yaparak geniş çevrelerce tanınmaya başlayan Muranolu cam üstatları, kısa süre sonra adanın ve hatta tüm Venedik’in en saygın insanları haline gelmişler. Cam ürünleri Venedik’in kültür mirası haline gelince de devlet tarafından koruma altına alınarak sanatlarına devam etmeleri için teşvik edilmişler.

Murano'da birbirinden güzel cam işlemeleri satan dükkanlar bulunuyor.

Murano’da birbirinden güzel cam işlemeleri satan dükkanlar bulunuyor.

Küçük ve şirin bir ada olan Murano’yu birkaç saat turlayarak hem etrafınıza bakınıp hem cam ürünleri satan dükkanları gezebilirsiniz. Daha fazla vaktiniz varsa Museo del Vetro (Glass Museum) isimli müzeyi 10:00 – 16:00 (Nisan’dan Ekim sonuna dönemde kapanış 17:00) saatleri arasında 10 Euro’ya (indirimli 7.5 Euro) ziyaret edebilirsiniz. Venedik Gezi Rehberi yazımda detaylarını paylaştığım Rolling Venice Card ile indirimli bilet almak veya Museum Pass ile ücretsiz giriş yapmak mümkün. Müzenin web sitesini incelemek için tıklayın.

Gerçekten Murano camı alma niyetiniz varsa, tüm ürünlerin üzerinde ‘Murano glass’ etiketi olduğu halde gerçekten adada üretilmiş olanların sertifikalı olacağını unutmayın ve sertifikalarını isteyin. Aksi halde yüksek bir bedel ödediğiniz halde Çin malı cam ürünü alma ihtimaliniz yüksek olur.

20150209_103604

Venedik’teki birçok iskeleden Murano’ya vaporettolar kalkıyor; size en yakın duraktaki tabelaları kontrol edip Murano durağına giden var mı diye kontrol edebilirsiniz. Eğer yoksa San Zaccaria ve Fondamente Nuove gibi ana durakları tercih edebilir veya 4.1, 4.2 ve 13 numaralı vaporettolardan birini sorabilirsiniz. Bindiğiniz durağa bağlı olarak yolculuk 30 – 45 dakika arası sürebilir.

Adaya varınca hemen Burano’ya giden vaporetto ve saatlerine bakın (12 numaralı olan gidiyor), Murano’daki vaktinizi ona göre ayarlarsınız.

BURANO

Venedik çevresindeki adalardan kesinlikle en güzel olanı. Kısıtlı vaktiniz varsa çoğunu Burano’ya ayırmalısınız; neyse ki merkez Venedik’ten Burano’ya doğrudan gidilmediği için aktarma yaparken yol üstünde Murano’ya da uğramış oluyorsunuz. Murano’dan 12 numaralı vaporetto ile Burano Adası’na varabilirsiniz.

Burano'nun renkli evleri..

Burano’nun renkli evleri..

Burano’nun rengarenk sıralanmış evleri muhteşem görünüyor, bakmaya doyamayacaksınız. Söylentiye göre; akşam evlerine sarhoş dönen balıkçılar, kendi evlerini diğerleriyle karıştırmadan bulabilmek için farklı renge boyamak şeklinde ilginç bir yöntem bulmuşlar ve evlerin renkliliği böyle başlamış. Günümüzde ise renkli küçük evler adanın simgesi haline geldiği için artık işler bu kadar serbest değil ve evini boyamak isteyenler, boyanacak rengi resmi kurumlara bildirmek durumundalarmış. Çünkü belirtilen renk, o bölümde yer alan evler için izin verilen renkler arasında değilse boyama işine izin verilmiyormuş.

Evlere yakından bakış..

Evlere yakından bakış..

Renkli evlerin dışında Burano’nun ünlü olduğu bir diğer konu ise dantel işlemeleri. Adaya vardığınız andan itibaren bizdeki çeyizcilerin sattığı türden elbiseler havlular filan göreceksiniz, işte bunların dantelleri meşhur Burano işlemesi oluyor. Hatta Museo del Merletto (Lace Museum) isimli dantel müzesi bile var. İlginizi çekiyorsa müzeyi 10:00 – 17:00 (Nisan’dan Ekim sonuna dönemde kapanış 18:00) saatleri arasında 5 Euro’ya (indirimli 3.5 Euro) ziyaret edebilirsiniz. Venedik Gezi Rehberi yazımda detaylarını paylaştığım Rolling Venice Card ile indirimli bilet almak veya Museum Pass ile ücretsiz giriş yapmak mümkün. Müzenin web sitesini incelemek için tıklayın.

İtalyanlar ve eğik kuleler :)

İtalyanlar ve eğik kuleler 🙂

Adada yürürken eğikliğiyle dikkatinizi çekecek bir kule var ki, İtalyanların kule yapmayı beceremediğinin Pisa Kulesi’nden sonraki ispatı gibi 🙂 Bu eğik kule de San Martino Kilisesi’nin çan kulesiymiş.

TORCELLO

Sırf Burano’ya 5 dakika mesafede olduğu için ‘bu kadar gelmişken bari uğrayayım’ denilecek bir ada bence Torcello. Burano’dan 9 numaralı vaporetto ile kolayca gitmek mümkün.

IMG_5360Oldukça sessiz sakin bir ada olan Torcello, Venedik-Bizans ortak geçmişinin en eski ve güzel örneklerinden biri kabul edilen ünlü Bizans mozaiklerine sahip Cathedral of Santa Maria Assunta (Basilica di Santa Maria Assunta)‘ya ev sahipliği yapıyor.  Bazilikayı 10:00 – 17:00 saatleri arasında 5 Euro’ya ziyaret edebilirsiniz. Bir de çan kulesine çıkayım derseniz 5 Euro daha gerekiyor (ikisi birlikte 9 Euro). Bazilikanın hemen sağındaki ise Santa Fosca Kilisesi.

LIDO

Venedik’e yazın geldiyseniz plaj kıyafetlerinizi ve havlularınızı alıp Venedik’in yazlık bölgesi Lido’ya uğramanız şart. Sosyetik ada Lido di Venezia‘nın bir yüzü Venedik lagününe, plajların olduğu diğer yüzü ise Adriyatik Denizi’ne bakıyor. Burano’dan ACTV’nin LN hattıyla, Venedik veya havaalanından ise Alilaguna hattıyla varıp Adriyatik Denizi’nde yüzmeye başlayabilirsiniz. Bulunduğunuz yerdeki durakları kontrol edin yine, Lido’ya giden bir araç mutlaka bulacaksınız.

Ayrıca; Venice Film Festival’in Lido’da yapıldığından ve Venedik’te bütçesine göre konaklama imkanı bulamayanların Lido’yu araştırmalarının faydalı olacağından Venedik Rezi Rehberi yazımda bahsetmiştim. Yani; plajları dışında konaklama veya festival için de Lido’ya yolunuz düşebilir.

Arkamdaki kulenin olduğu yer San Giorgio Maggiore Adası..

Arkamdaki kulenin olduğu yer San Giorgio Maggiore Adası..

SAN GIORGIO MAGGIORE

Venedik’in hemen dibindeki bu ada, San Marco Meydanı ve merkezdeki birçok yerden görünüyor. Ben gitmedim ama küçük Venedik gibiymiş ve ada ile aynı ismi taşıyan San Giorgio Monastery‘nin çan kulesine çıkınca güzel Venedik manzarası varmış.

Burano’da çektiğim kısa videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

(7842)

This article has 2 comments

  1. Sena Reply

    Venedik ve floransa turu planlıyoruz eşimle . Uçak biletlerini o aldı gezi planını oluşturmakta benim görevimdi. Harika anlatmışsınız. Notlarımı aldım , ekran fotoğraflarımı çektim Ve planlama aşamasına geçiyorum. Bir çok gezi sayfasına baktım ama sizin derlemenize hayran kaldım. Her şey çok net. Ellerinize ayaklarınıza ruhunuza sağlık. 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir