Almanya’da market fiyatları ile ilgili çok şey yazılıp çizildi, Almanya şöyle ucuz Türkiye böyle pahalı (veya tam tersi) konusunun tartışılmadığı mecra kalmadı. Ben de 2016 yılından beri Münih’te yaşayan biri olarak Almanya market fiyatları ve Türkiye fiyatları ile kıyaslaması hakkında gözleme dayalı bir yazı yazmamın faydalı olacağını düşündüm. O yüzden bu yazımla; Almanya’daki marketler gerçekten ucuz mu, neler ucuz neler pahalı konusunda sizleri aydınlatmak istedim.

Yazıda nelerden bahsedeceğim; önce alışveriş sepetini oluşturan ürün kategorilerinde Almanya ve Türkiye fiyatlarını aynı birim miktarlarla karşılaştırmanız için örnekler vereceğim ve Şubat 2018 yaklaşık kuru 1 Euro = 4,65 TL olarak hangi üründe/kategoride kazanan kim (kim ne kadar ucuz) en temel kategoriler üzerinden göstereceğim.

Son olarak, Almanya ile Türkiye’deki alım gücü kıyaslamasını biraz açıklığa kavuşturacağını düşündüğüm bir örnekle ve buna dayalı bazı çıkarımlarla bitireceğim.

Not 1: Fiyatlar her iki ülkede de ucuzluk marketi (discounter) olmayan ortalama marketlerdeki bilinen markalara ait (market markası olmayan) fiyatlardır.

Not 2: Tablolarda kırmızı ile işaretlediklerim Almanya’nın ucuz olduğu ürünlerdir.

ALMANYA BÜYÜKTÜR TÜRKİYE

“Almanya’da sizce ne Türkiye’den daha ucuzdur?” diye sorsam hemen herkes önce ‘Alkollü içecekler‘ cevabını verecektir. Cevabınız doğru, en büyük fark alkol kategorisinde olduğu için oradan başlamak yerinde olur diye düşünüyorum. Ülkemizde üretilen rakı bile Almanya’da maalesef daha ucuz.

almanya alkol fiyatları

Almanya’da alkollü içecek fiyatları Türkiye’yle kıyaslanamayacak kadar ucuz.

Bu durumun sebebinin Türkiye’de alkole uygulanan yüksek vergiler olduğunu da biliyorsunuz, o vergiler ne kadar yüksekmiş araştırdım, aşağıda.

Türkiye’de alkollü içeceklere uygulanan vergi oranları

Alkollü içeceklerden sonra Almanya’nın büyük oranda öne geçtiği Et & Tavuk & Balık ürünlerine bakalım. “Almanya’da et çok ucuz” diye mutlaka duymuş ve acaba gerçekten öyle mi diye merak etmişsinizdir; ne yazık ki öyle. Neden Almanlar bu kadar uzun boylu, iri yapılı oluyor ve sağlam görünüyorlar sorusunun cevabı biraz da burada belki, ekmekle değil etle karınlarını doyuruyorlar da ondan 🙂 Almanya sanayi ülkesi olduğu halde hayvancılıkta gelişmiş durumdalar ve yerli üretime önem veriyorlar, et fiyatlarının düşük olmasının başlıca sebebinin yerli üretimin desteklenmesi olduğunu düşünüyorum.

Almanya’da et – balık fiyatları uygunken tavuk fiyatı Türkiye’de daha ucuz.

Türkiye’de pek tüketilmediği için kıyaslamanın mantıklı olmadığı domuz eti ise dana etinden daha ucuz, “Avrupa’da her yemekte domuz eti kullanılıyor” şeklindeki Türk turist isyanlarına sebep olan domuz etinin bu kadar yaygın olması bu yüzden. Yani; dana eti zaten Türkiye’den daha ucuzken Almanya’da ucuzun da ucuzunu tüketecekleri bir çeşit kırmızı et (domuz eti) daha var diye düşünebilirsiniz.

BONUS: Almanya’da yaşayan akrabalarımız gelirken bize her seferinde ne getiriyor? Çikolata 🙂 Çünkü Alman çikolataları Türkiye’ye göre ucuz ve çeşit çok fazla, tabii ucuz olmasa da teyzeniz sizi çok sevdiği için yine getirirdi hehe. Yalnız Antep fıstıklı çikolatanın Almanya’da olmadığını da söylemeden edemeyeceğim, ben Türkiye’ye her gelişimde herkese paket paket çikolata getirirken Türkiye’den de kendime Antep fıstıklı çikolata alıp öyle dönüyorum, en sevdiğim çeşit Almanya’da bulunmayan tek çeşit olmasa iyiymiş.

Almanya’da çikolata çeşitleri daha bol, fiyatlar daha ucuz.

TÜRKİYE BÜYÜKTÜR ALMANYA

Moralinizi yeterince bozduysam şimdi yeniden düzeltmek için market alışverişinde Türkiye’nin ucuz olduğu ürün kategorileriyle devam ediyorum. Neyse ki ülkemizin harika bir iklimi ve birçok sorunla beraber bile olsa devam eden tarımcılığı var. Meyve & Sebze kategorisinde Türkiye’nin bir cennet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Meyve – sebze fiyatları Türkiye’de çok daha ucuz.

Çok önemli bir diğer kategori olan Süt Ürünleri & Yumurta için de kısmen güzel haberlerim var. Süt ve yoğurt market alışverişinde ucuzluğu Almanya’ya kaptırsak da peynir yiyerek aradaki farkı kapatabiliriz belki 🙂 Yumurta da Türkiye’de daha ucuz.

almanya market fiyatları

Almanya’da süt ve yoğurt daha ucuzken Türkiye’de peynir fiyatları daha avantajlı.

Almanya’nın ucuz olduğu bonus kategorisine çikolatayı eklemiştim, Türkiye için iki bonusumuz var ve ikisi de evlerimizden hiçbir durumda eksik olmayan ürünler.

BONUS 1: Çay fiyatları Almanya’da daha mı ucuz şeklinde bir ara ortalık alevlenmiş ve türlü tartışmalar dönmüştü, Almanya’da çılgın indirim filan olmadığı normal durum için bu iddialar benim gördüğüm kadarıyla doğru değil. Gönül rahatlığıyla çayımızı içmeye devam 🙂

almanya market fiyatları

Olması gereken şekilde Türkiye’de çay fiyatları Almanya’ya göre daha uygun.

BONUS 2: “Ben her gün ekmek yiyorum, nerede bu ekmek fiyatları?” dediğinizi duyar gibi oldum, elbette ekmeği unutmadım ve ekmeğin de Türkiye’de daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız bizdeki ekmek çok büyük oranda tek çeşit beyaz ekmek ve belki az bir miktar kepek ekmek şeklindeyken Almanya’da yüzlerce çeşit ekmek olduğunu ve herkesin tükettiği standart bir çeşit olmadığını eklemek gerekir. Ben Almanya için ortalama bir ekmeğin fiyatını seçmeye çalıştım ama çok daha ucuzları ve çok daha pahalıları da bulunuyor, biraz ucu açık bir kategori.

almanya'da market fiyatları

Almanya’da çok çeşit ekmek olsa da Türkiye’deki ekmeğin daha ucuz olduğu söylenebilir.

Evet, Almanya market fiyatlarını öğrendik ve Türkiye’deki fiyatlarla karşılaştırmasını yaparak neyin nerede daha ucuz ve daha pahalı olduğu hakkında biraz bilgi edindik. Elbette iş bu kadar basit değil, ‘alım gücü‘ denilen çok önemli bir faktörü hesaba kattığımızda Almanya’nın arkada kalan Türkiye’ye el sallayıp koşarak uzaklaştığını üzülerek söylemek gerekir. Alım gücünü oluşturan kur farkı ve enflasyon faktörleri devreye girdiğinde Türkiye’de durum biraz sıkıntılı bir hal alıyor.

Almanya’da yıllık enflasyonun yüzde 1,5 – 2 aralığında seyrettiğini, para biriminin de değer kaybetmediğini düşünürsek yukarıdaki tablolarda gösterdiğim ürünlere ait harcamalar Almanya’daki biri için yıllar içinde çok değişmeyecektir. Ancak Türkiye’de fiyatların her sene enflasyona ve kurlara bağlı olarak arttığını ve maalesef gelirlerin de aynı oranda artmadığını düşünürsek harcama oranı her geçen yıl artacaktır.

Basit bir örnek verip durumu daha iyi açıklamaya çalışayım. Ekonomist filan olmadığım için benden daha iyi bilenler elbette vardır ve ben bazı faktörleri yanlış değerlendirmiş/kaçırmış olabilirim, lütfen verdiğim rakamları ve örneği fazla takılmadan olayı genel hatlarıyla anlatan basit bir örnek olarak değerlendirin.

almanya'da market fiyatları

Ali ve Hans ülkelerinin ortalama koşullarında maaş zammı aldıklarında Ali’nin alım gücü eriyor.

2014 yılında Türkiye’de Ali 1000 TL, Almanya’da Hans 1000 Euro ile işe başlasın. Hemen belirtelim; Ali ve Hans benzer işi yapan insanlar değil ve Ali bir şekilde Almanya’ya taşınırsa hemen 1000 Euro almaya başlamayacak. Çünkü maaş konusunda “Burada 1 TL alan orada 1 Euro alıyor” şeklinde bir durum yok, yalnızca küçük rakamlar üzerinden kıyaslama yapmak kolay olacağı için örnek maaşları böyle seçtim.

1000 TL maaşla işe başlayan Ali, Türkiye’de 5 yıl boyunca her sene ortalama %10 (enflasyon+performans)  zam alsın. Buna ek olarak bir sefer de çok iyi çalıştığı ve sevilen iyi bir insan olduğu için %15 ek performans zammı alsın (tabloda 2016 yılında). 2018 yılına geldiğimizde Ali’nin aldığı maaş başlangıç maaşına göre %66 artıyor. Fakat Euro kurlarının da seneler içerisinde aynı oranda artması nedeniyle Ali’nin Euro bazlı alım gücü sadece %4 oranında artmış oluyor.

1000 Euro maaşla işe başlayan Hans ise her sene ortalama %2 oranında enflasyon ve bir kereye mahsus %10 ek performans zammı alsın. Beş sene sonunda Hans’ın alım gücünde gerileme olmadan geliri %19 oranında artmış oluyor. Bu tablodaki sonucun değişmesi, yani Ali’nin alım gücünde Hans’la yarışabilmesi için yıllık zam olanının %10 yerine %17,5 olması gerekiyor ki Ali de 5 sene sonunda Euro bazında %19 artış sağlayabilsin. Elbette Ali çok şanslı bir insan değilse her sene bu kadar zam alamıyor.

almanya market fiyatları

Ali’nin alım gücünün erimemesi için ülkesinin ortalama koşullarının çok üzerinde maaş zammı alması gerekiyor.

Tüm bilgilere dayanarak ve benim 2 yıldan uzun süredir Almanya’da yaşayan biri olarak gözlemlediğim sonuç; Türkiye’de yaşam daha ucuz ama ekonomik faktörler nedeniyle hayat şartları daha ağır. Siz de kendi fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Almanya’da market fiyatları vs. Türkiye’de market fiyatları kıyaslama yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşabilir, Almanya hakkında bilgiler ve Almanya’da yaşam ile ilgili yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(6702)

This article has 12 comments

 1. pinar Reply

  Merhaba,
  Çok güzel bir yazı olmuş.
  Ben de Nisan’da Münih’e taşınıyorum, eşim 4 ay önce orada çalışmaya başladı.
  Aynı şeylerden ben de geçiyorum. Tüm yazılar için teşekkürler 🙂

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, rica ederim Yurt dışında Yaşamak bölümündeki diğer yazılarımı da beğenirsiniz umarım. Yeni hayatınızda bol şans 🙂

 2. Cahil olmayan Reply

  Tamamen yanlış kıyaslama şekli o günkü euro kuru ile çarpıp Türkiyedeki satış fiyatıyla kıyaslamış tamamen yanlış olaya birim olarak bakmak lazım en iyi sonuç için yani almanyada 1 KG ISPANAK 1.49(BİRİM)Euro ise Türkiyede o ISPANAK 4(BİRİM)Lira ise Almanyada daha ucuz demektir böyle cahillik olamaz bilmiyorsan niye böyle bir karşılaştırma yapmaya kalkışıyorsun

  • Fatma Olcucu Reply

   Tavrınız bile ne kadar saygısız bir insan olduğunuzun göstergesi ama hadi kaale alıp cevap vereyim. Önce tanımadığımız insanlara senli benli hitap etmiyoruz bu bir. Emek verip hiçbir karşılık beklemeden bilgi paylaşan insanların emeğine saygısızlık yapmıyoruz bu da iki. Sorunun cevabına gelince, yazı bir FİYAT karşılaştırması, başlığına bakın bakalım ne yazıyor. FİYAT da ürün ve hizmetlere biçilen RAKAMSAL değer demektir, yazıda kısaca değinilen ve sizin süper cahilliğinizle farkı algılayamadığınız ALIM GÜCÜyle bir alakası yoktur. Yani yazı “Et acaba Almanya’da kaç para” diye düşünenleri bilgilendiriyor, “Türkiye’de bu kadar et alabiliyorsam orada ne kadar alırım” kıyaslaması yapmıyor. Çünkü birim olarak kıyaslamak fiyatla değil alım gücüyle olur. Gidip siz bunları biraz düşünün bakalım anlayacak mısınız. (Diğer okuyucularımdan bu uslüp için özür dilerim 🙂 )

 3. Derya Reply

  Ben de yaklaşık dört yıldır avrupada yaşıyorum. Yazını çok faydalı ve doğru buldum. Ne yazık ki Türkiye’de yaşam koşulları çok ağır. Birşeyler değişmeli 🙁

 4. Lokman Kılıç Reply

  Almanyada 1500 euro maaş alan adam 4 euro ya çay alırken
  Türkiyede 1500 tl alan bir adam. 13 tlye çay alıyor.
  Almanın 1496 eurosu kalıyor.
  Türkün 1487 tl si kalıyor.Kimin daha çok kredisi kalıyor da çay türkiyede daha ucuz oluyor.Yaptığınız hesap mantıksız.

  • Fatma Olcucu Reply

   Önceki yorumda bahsettiğim üzere ben kim ne kadar çay alır onu anlatmıyorum, çay nerede ne kadar onu anlatıyorum çünkü FİYAT dediğimiz şey budur. Sizin söylediğiniz şey alım gücüdür ve Almanya’nın bu konuda daha iyi olduğunu zaten yazının sonlarında söyledim. “Fiyat” kimin kaç para maaş aldığına bakmaz ve yalnızca rakamsal bir değerdir, kavramları karıştırmayalım lütfen.

 5. Lokman Kılıç Reply

  Türkiyede ekmek daha ucuz yazmışsınız.
  Türkiyede 1600 tl ile 1280 adet ekmek alınıyor.
  Almanyada 1600 euro ile 3200 adet ekmek alınabiliyorken Türkiyede ekmek daha ucuz nasıl oluyor aklım almadı.

  • Fatma Olcucu Reply

   Aynı şeyi kaç kez yazmam gerekiyor? Biri 1TL diğeri 2TL ise 1TL olan daha ucuzdur, bitti gitti. Hala o parayla şu kadar alırım diyorsunuz hayret yani. Ben daha fazla yardımcı olamayacağım, fiyat ve alım gücü ne demektir ve farkları nedir açın internetten okuyun lütfen.

 6. Mesut Reply

  Fatma hanım merhaba;
  Buradaki birkaç yoruma baktım da iyi sabredip cevap vermişsiniz 🙂
  Mesela bu gibi tavırları almanlarda pek bulamayız ama türkiyede dolu. Belkide bu yüzden onlar gibi olmayı haketmiyoruz. Belki değil olamama nedenlerden biri bu 🙂
  Neyse..
  Eğitim sistemleri ile ilgili bir yazı paylaşır mısınız?
  Teşekkürler. 🙂

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, tesekkurler. Site sahibi olarak anlayisli olmaya calisiyorum ama bu gibi durumlarda zor oluyor haklisiniz. Egitim ve saglik sistemleri aklimda, henuz vakit bulamadim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *