Almanya’da Market Fiyatları vs. Türkiye’de Market Fiyatları

57 Yorum
 • pinar
  13 Mart 2018, 10:36 Cevapla

  Merhaba,
  Çok güzel bir yazı olmuş.
  Ben de Nisan’da Münih’e taşınıyorum, eşim 4 ay önce orada çalışmaya başladı.
  Aynı şeylerden ben de geçiyorum. Tüm yazılar için teşekkürler 🙂

  • Fatma Olcucu
   13 Mart 2018, 20:36 Cevapla

   Merhaba, rica ederim Yurt dışında Yaşamak bölümündeki diğer yazılarımı da beğenirsiniz umarım. Yeni hayatınızda bol şans 🙂

 • Cahil olmayan
  02 Mayıs 2018, 10:03 Cevapla

  Tamamen yanlış kıyaslama şekli o günkü euro kuru ile çarpıp Türkiyedeki satış fiyatıyla kıyaslamış tamamen yanlış olaya birim olarak bakmak lazım en iyi sonuç için yani almanyada 1 KG ISPANAK 1.49(BİRİM)Euro ise Türkiyede o ISPANAK 4(BİRİM)Lira ise Almanyada daha ucuz demektir böyle cahillik olamaz bilmiyorsan niye böyle bir karşılaştırma yapmaya kalkışıyorsun

  • Fatma Olcucu
   02 Mayıs 2018, 11:58 Cevapla

   Tavrınız bile ne kadar saygısız bir insan olduğunuzun göstergesi ama hadi kaale alıp cevap vereyim. Önce tanımadığımız insanlara senli benli hitap etmiyoruz bu bir. Emek verip hiçbir karşılık beklemeden bilgi paylaşan insanların emeğine saygısızlık yapmıyoruz bu da iki. Sorunun cevabına gelince, yazı bir FİYAT karşılaştırması, başlığına bakın bakalım ne yazıyor. FİYAT da ürün ve hizmetlere biçilen RAKAMSAL değer demektir, yazıda kısaca değinilen ve sizin süper cahilliğinizle farkı algılayamadığınız ALIM GÜCÜyle bir alakası yoktur. Yani yazı “Et acaba Almanya’da kaç para” diye düşünenleri bilgilendiriyor, “Türkiye’de bu kadar et alabiliyorsam orada ne kadar alırım” kıyaslaması yapmıyor. Çünkü birim olarak kıyaslamak fiyatla değil alım gücüyle olur. Gidip siz bunları biraz düşünün bakalım anlayacak mısınız. (Diğer okuyucularımdan bu uslüp için özür dilerim 🙂 )

 • Derya
  07 Mayıs 2018, 17:00 Cevapla

  Ben de yaklaşık dört yıldır avrupada yaşıyorum. Yazını çok faydalı ve doğru buldum. Ne yazık ki Türkiye’de yaşam koşulları çok ağır. Birşeyler değişmeli 🙁

  • Fatma Olcucu
   07 Mayıs 2018, 20:35 Cevapla

   Teşekkür ederim beğendiğinize sevindim, umarım gereken değişiklikler olur Türkiye’de..

 • Lokman Kılıç
  31 Mayıs 2018, 07:27 Cevapla

  Almanyada 1500 euro maaş alan adam 4 euro ya çay alırken
  Türkiyede 1500 tl alan bir adam. 13 tlye çay alıyor.
  Almanın 1496 eurosu kalıyor.
  Türkün 1487 tl si kalıyor.Kimin daha çok kredisi kalıyor da çay türkiyede daha ucuz oluyor.Yaptığınız hesap mantıksız.

  • Fatma Olcucu
   31 Mayıs 2018, 14:48 Cevapla

   Önceki yorumda bahsettiğim üzere ben kim ne kadar çay alır onu anlatmıyorum, çay nerede ne kadar onu anlatıyorum çünkü FİYAT dediğimiz şey budur. Sizin söylediğiniz şey alım gücüdür ve Almanya’nın bu konuda daha iyi olduğunu zaten yazının sonlarında söyledim. “Fiyat” kimin kaç para maaş aldığına bakmaz ve yalnızca rakamsal bir değerdir, kavramları karıştırmayalım lütfen.

 • Lokman Kılıç
  31 Mayıs 2018, 15:08 Cevapla

  Türkiyede ekmek daha ucuz yazmışsınız.
  Türkiyede 1600 tl ile 1280 adet ekmek alınıyor.
  Almanyada 1600 euro ile 3200 adet ekmek alınabiliyorken Türkiyede ekmek daha ucuz nasıl oluyor aklım almadı.

  • Fatma Olcucu
   31 Mayıs 2018, 16:01 Cevapla

   Aynı şeyi kaç kez yazmam gerekiyor? Biri 1TL diğeri 2TL ise 1TL olan daha ucuzdur, bitti gitti. Hala o parayla şu kadar alırım diyorsunuz hayret yani. Ben daha fazla yardımcı olamayacağım, fiyat ve alım gücü ne demektir ve farkları nedir açın internetten okuyun lütfen.

 • Mesut
  17 Haziran 2018, 21:59 Cevapla

  Fatma hanım merhaba;
  Buradaki birkaç yoruma baktım da iyi sabredip cevap vermişsiniz 🙂
  Mesela bu gibi tavırları almanlarda pek bulamayız ama türkiyede dolu. Belkide bu yüzden onlar gibi olmayı haketmiyoruz. Belki değil olamama nedenlerden biri bu 🙂
  Neyse..
  Eğitim sistemleri ile ilgili bir yazı paylaşır mısınız?
  Teşekkürler. 🙂

  • Fatma Olcucu
   18 Haziran 2018, 08:02 Cevapla

   Merhaba, tesekkurler. Site sahibi olarak anlayisli olmaya calisiyorum ama bu gibi durumlarda zor oluyor haklisiniz. Egitim ve saglik sistemleri aklimda, henuz vakit bulamadim.

 • Jojo
  25 Haziran 2018, 08:54 Cevapla

  Allahım yarabbim böyle cahillik olamaz ya. Almanya’daki Euro’yu tl ye çevirip Türkiye fiyatıyla karşılaştırıyor inanamıyorum. Hanımefendi şimdi ucuzluk pahalılık karşılaştırması yapmışsınız bu şekilde olmaz bu. Domates orda 2 küsür Euro bizde 7 lira. Bu Euro’yu tl ye çeviremezsiniz. Çünkü orda 1600 Euro olan birisinin cebinden 2 birim parası giderken burdakinden 7 birim para gidiyor. Yani buradaki adam yani Türkiye’de ki adam yaklaşık 214 kilo domates alabiliyorken Almanya’da ki adam 800 kilo alabilir. Durum hal böyle iken nasıl oluyor da Almanya’da ki pahalı oluyor

  • Fatma Olcucu
   25 Haziran 2018, 11:41 Cevapla

   Cevabini 50 kez verdigim sorunun tekrar sorulmasina insan gercekten hayret ediyor. Aynen benden size: “Allahım yarabbim böyle cahillik olamaz ya”

 • Ha ha ha
  29 Haziran 2018, 19:31 Cevapla

  Ya bir de tipler dağdaki çıban ile bizim oyunuz nasıl bir.olur deyip kendini akıllı zanneden muhalif tipler. Yahu Fatma Hanım zaten alım gücünğn Türkiyede düşük olduğunu söylüyor. Nerde bunu anlayacak akıl.

  Her neyse, bu kıyas ne kadar mantıklı olsa da kimse zaten Türkiyenin alım gücü olarak iyi olduğunu söylemiyor. Türkiye bu kadar alışveriş imkanları ve gider kalemleri artmasına rağmen alım gücü artan bir ülke olarak iyi durumda. Eğer kör değilseniz 2000 senesinden başlayarak o zamanki asgari ücretle ne kadar yakıt, ekmek, et vb alabildiğinize bakın. Sonra da şimdiki asgari ücrete göre bunu yapın.
  Azıcık vicdanınız varsa ve at gözlüğü de takmıyorsanız bunu görebilirsiniz. İleride daha da iyi olacak inşaallah.

  • ismet
   03 Ağustos 2019, 15:36 Cevapla

   Türkiyede alım gücü bu sene daha kötü oldu fiyatlar ikiye katlandı bence işler daha kötüye gidiyor hı hı hı

 • Burak
  02 Temmuz 2018, 01:47 Cevapla

  Öncelikle merhabalar. Yaptığınız işlemler son derece hatalı işlemler çünkü yapılan kıyaslamalar yanlış yöntem ile olmuş. Örnek verecek olursak Almanya’da 3,79 olan çay Türkiye’de 13,75 tl. Euro üzerinden baz alınca Türk lirası değeri 17 lira çıkıyor. Bu durumda 13,75 tl olan çay daha ucuz olmuyor. Önce iki ülke ekonomisi ele alınıp kıyaslama yapılırken alım gücü daime birim hesabıyla yapılır. Yani siz Euro ve TL karşılaştırması yapıyorsunuz bazı noktalarda Türkiyenin ucuz olduğunu söylüyorsunuz kaldı ki bunu söylediğiniz noktalarda bile Almanya daha ucuz. Hesap yaparken kur farkıyla değil her ülkeyi kendi para biri ile hesaplayın araya kur farkı sıkıştırıp kıyaslama yapmayın bu sefer büyük hatalar oluyor.

  • Fatma Olcucu
   06 Temmuz 2018, 11:51 Cevapla

   Ekonomi kiyaslamasi degil fiyat kiyaslamasi yaptim, fiyat da mal ve hizmetlere bicilen sayisal degerdir. Dolayisiyla sayisal degeri buyuk olan fiyat pahalidir digeri ucuzdur. Ayni cevabi sanirim 1500 kez daha verecegim, yaziyi okuyup yorumlari okumadan mi yaziyorsunuz anlamadim ki..

 • Ferhan
  14 Temmuz 2018, 17:37 Cevapla

  Rakamsal değerleri kıyaslıyorum deyip pahalı ucuz demeniz kabul edilemez. Bu durumda rakam değil ekonomi konuşmuş oluyorsunuz. Meyve sebze olarak Türkiye için cennet demişsiniz, rakamsal olarak mı cennet yani? Bize ne ki bundan 🙂 Yani burada kimsenin oradaki fiyatları güncel kur ile çarpıp iyi bari buradaki daha ucuzmuş dediğini sanmıyorum. Keşke alım gücü olarak kıyas yapıp bıraksaydınız.

  • Fatma Olcucu
   16 Temmuz 2018, 08:53 Cevapla

   Pahalı: Fiyatı yüksek olan, ucuz karşıtı (TDK)

   • Ferhan
    18 Temmuz 2018, 08:03 Cevapla

    Paha: Değer, fiyat, eder (TDK)

    Gerçekten de ekonomi ile hiç alakası yokmuş.

    Israrla kıyas yapmak istiyorum diyorsanız rakamsal olarak “küçük” ya da “büyük” demeniz daha uygun olur; fakat bunun da yine hiçbir mantığının olmadığını belirtmek isterim.

    • Fatma Olcucu
     18 Temmuz 2018, 09:06 Cevapla

     Mantigi olmayan bir yazi icin okumaya zaman ayirip ustune benim de vaktimi almasaniz keske? Yine de tekrar soyleyeyim; yazinin ‘mantigi’ “Almanya’da et kac para acaba” gibi sorulara cevap verebilmektir ve fiyat kavrami kisilerin alimgucuyle alakali degildir.
     Iki fiyati kiyaslarken rakamsal olarak “buyuk” olan “pahali”dir zaten, bana Turkce’yi ogretmeyin. Yine de ille ‘ben daha iyi biliyorum’ diyorsaniz siz yazip linkini gonderin ben okuyayim, ama boyle ahkam kesmek eminim daha kolaydir.

 • İbrahim
  16 Temmuz 2018, 20:24 Cevapla

  Merhaba Fatma Hanım öncelikle emeğinize sağlık. Yazınızı ve tüm yorumları okuyarak aradaki sıkıntıyı aklımın döndüğünce aktarmaya çalışacağım. Öncelikle yukarıdaki arkadaşların yazdığı birim para hesabı üzerinden pahalı ve ucuz anlayışı şu şekilde. Lipton çay Almanya’da 4 euro Türkiye’de ise 14 tl sizin hesabınızda 4 euroyu tr fiyatına çevirdiğimiz zaman 14 tl den daha pahalı olduğu doğru ama bize göre doğru. Almanya’da yaşayan bir kişi için bu kur olarak değişmez 4 euro 4 euro olarak kalır yani onun için lipton çay ucuzdur. Türkiye’de yaşadığım için domatese 7 tl vermek benim için pahalı anlamına gelirken Almanya’da yaşamış olsaydım 3 euro normal alacağım bir fiyat olurdu. Yani dünyanın herhangi yerinde bir ürünü türk lirası bazına çevirip pahalı veya ucuz kıyaslaması yapamayız rakamsal olarakta. Ancak tatil için gideceksek bu durum anlam kazanır. Sizin yapacağınız tanım şu şekilde olursa anlam kazanır; Almanya’da peynir fiyatı türk lirası bazında Türkiye’deki peynir fiyatından fazladır. Yani pahalıdır demek yanlış bize göre pahalı olan veya ucuz olan başka ülke şartlarına göre olmayabilir.

 • Gurbetçi
  22 Temmuz 2018, 08:24 Cevapla

  Çok saçma olan oradaki fiyatı bizim kurdan çevirip bizde daha ucuz demek. Bizde kur Euro 1 tl olsa hangisi ucuz. Kıyas öyle yapılır

 • Alımgüçsüzü
  12 Ağustos 2018, 10:36 Cevapla

  Hadi yine iyisiniz kur 7.3 oldu, almanya market fiyatları uçtu. Euro ile kazanan Türklere herşey daha iyi olacak inşaallah ???.

  Türkiye’den emekli maaşı alıp Almanya’da yaşayacak olan bir insanüstü varlık varsa onun için çok faydalı bir yazı olmuş.

 • Ahmet
  04 Eylül 2018, 10:43 Cevapla

  Türkiye’de çalışıp Almanya’da harcayacaklar için süper bir kıyaslama olmuş. Emeğinize sağlık. 🙂

 • Melke
  13 Eylül 2018, 23:59 Cevapla

  Ne kadar kapsamlı bir liste olmuş. Özellikle sebze meyve fiyatları çok dikkat çekici. Ellerinize sağlık 🙂

 • mehmet
  16 Eylül 2018, 05:13 Cevapla

  Sizin listenizde euro 4 küsürlerde, ama şimdi 7 küsür Türkiye’de. Dolayısıyla Almanya’da fiyatlar tl’ye çevirince daha pahalı oldu. Yani Tûrkiye ucuzlarken almanya daha pahalı hale geldi. Zaten bu sebeple Almanya bizi kıskanıyor. Dış güçleri euro ve dolar’da yaşanan artışla daha çok dize getireceğiz inşallah.

  • Fatma Olcucu
   16 Eylül 2018, 11:25 Cevapla

   Haklısınız kurlar çok hızlı artınca öyle oldu, eskiden ucuz diye Almanya’ya gelenler içki çikolata gibi şeyler alıp öyle dönerlerdi ama artık pek alınmıyordur sanırım..

 • Ali kemal
  23 Eylül 2018, 19:19 Cevapla

  Öncelikle o adamların maaşinı da tl ye çevirin bu günkü kurla adamlar 10 bin liraya yakın para alıyor o zamanki kura göre hesaplama yaparsak 6900 lira maaş aliyor sizce kimin cebinde daha çok para kalıyor ona bakın örnegin adam 1500 euro maaş alıyor 1 paket çaya 10 euro veriyor.Türkiyedeki bir insan 1 paket çay alıyor 15 tl veriyor normalinde kur olarak hesaplarsan almanyadaki daha çok veriyor saniyorsunuz ama öyle değil işte adamlar para birimleri üzerinden maaş aliyor para birimleri üzerinden para veriyor. Şöyleki bizim 1500 tl yi o zamanki kura vurursak biz 322 euro maaş almış oluyoruz tabiki biz 322 euroyla 1 kilo çaya 10 euro verirsek bize pahalı gelir ama adamlar bizim aldığimız maaşın 5 katı fazla para almış oluyor kur olarak ve fiyatlar onlarda 3/1 oranında daha ucuz türkiyedeki insanlar hesap bilmediği için okuma yazma oranları da düşuk olduğu için siyasetçiler de bu konuda güzel kandırıyor

 • SNR
  03 Ekim 2018, 15:06 Cevapla

  yerel para birimi ve asgari ücretten hesaplamanız gerek, gerçeği söyleyeyim Almanya’da bizden 10 kat ucuz ama sebebi de işte bu kur laneti. Acilen teknoloji üretip Batı ülkelerine gıda ihracatını kesmek gerek. Batı ülkelerinin paraları olan Euro ve Dolar kullanımını yok etmek gerek, hatta diğer ülkelerle bu konuda anlaşmak gerek.
  Çünkü bizim millet çok üretsede onlara 60TL’lik ürünü kur farkından dolayı 6Euro’ya alıyorlar yani onlardan çıkan para 6TL gibi birşey bu da kısacası saçmalık.
  Buna birisi engel olması gerek.

 • Ataman ÖZTÜRK
  09 Ekim 2018, 07:06 Cevapla

  Fatma Hanım, bu köşede yorum yazan (ya da yazdığını zanneden…) çomarlara bakmayın, bunlar laftan-maftan anlamazlar, bunlara cevap yazmak sadece vakit kaybı olur…

  • Ünal
   06 Ekim 2020, 16:18 Cevapla

   Yorum yazanlara çomar diyerek hakaret edecek kadar kişilik ve haysiyet yoksunu olmaya gerek yok. Beni bir malın uluslararası fiyat kuru ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren maaşımla ne kadar alabildiğim. Madem hayat Türkiye de daha ucuz gelsin burada yaşasın…..

 • Ahmet
  21 Ekim 2018, 12:01 Cevapla

  Anlatım tarzı yanlış olmuş sanki ben türkiyede kazandığım parayı almanyadamı harcıcam kur üzerinden çevirip ucuz veya pahalı diyemezssiniz hesap kitap bilmeyen insanları yanlış yönlendirirsiniz bu yazınızla hatanız olsada yinede emeğiniz için teşekkürler

 • Ertan
  27 Ekim 2018, 21:31 Cevapla

  Verdiğiniz emekler için saygı duymak gerekiyor Fatma Hanım fakat biliyorsunuz ki memleketimizde saygı hoşgörü gibi temel insani kurallar her geçen gün hiçe sayılıyor Türk toplumu her geçen zaman daha da agresif ve gergin olaylarla mücadele ediyor. Okullarımızda Davranış Bilimleri üzerine hiçbir eğitim verilmeden toplum için çok önemli olan kişiler yetiştiriliyor Akabinde de eline gücü alan bu kişiler duygularını tatmin edebilmek için imkanı dahilinde sıradan vatandaşları ezebiliyor çünkü buna dur diyebilecek kuralların hakim olduğu mekanizma mevcut değil. Belli programlar hazırlayarak kurallar oluşturup bunları hayata geçirebilirsek bile en iyi ihtimalle 50 yıl sonra belki şu an ki Almanya standartlarında bir sosyal yaşam düzeyine ulaşabiliriz. Şahsen bir memur olarak hayatımı kötü giden düzenden gocunmayan hatta menfaat sağlayan insanlardan uzaklaşarak idame etmeye çalışıyorum. Kafasında soru işaretleriyle yaşayan toplumda rahatlık şeffaflık ve eğlence anlayışına da kapasite kalmıyor.

 • Ertan
  27 Ekim 2018, 21:51 Cevapla

  Güney Kore Finlandiya Kanada gibi son dönemlerde ekonomik alanda büyük gelişim gösteren devletler şu an ki konumlarını, son birkaç yılda uyguladıkları çok katı eğitim öğretim programlarına borçlulardır. Maalesef ki ortadoğuyu ele geçirme hevesleri olanların dünya ekonomisine yön veriyor olmasıda ülkemiz için büyük bir handikaptır ki kumandalarımız onların elinde. Almanya’yı insanlarıyla birlikte oradan alıp ortadoğuyu yerleştirseler ne ekonomik ne sosyal yönden onları da rahat ettirmeyebilirler. Bu da işin başka bir felsefesi kanımca. Saygılar

 • Fatih
  02 Ocak 2019, 19:13 Cevapla

  Rakamlar için teşekkürler ama kur çevirmek saçma olmuş sonuçta şu an 1650 birim maaş alan bir almnaya vatandaşı 2000 birim maaş alan türk vatandaşı . Adam kendi para birimiyle neyden ne kadar alıyor . Türk vatandaşı ne kadar alıyor ? Her yönüyle almanya ucuz.

  • Fatma Olcucu
   02 Ocak 2019, 22:29 Cevapla

   EN ÖNEMLİ NOT var yazının başında, lütfen okuyun.

 • Yener Aktaş
  16 Ocak 2019, 08:35 Cevapla

  Kur çevirmek hatalı olur eğer Türkiye de kazanıp Almanya da yaşıyorsan tamam ama Almanyada maaş alan asgari ücretli 1650 euro maaş alıyor diyelim ve sizin listenizde yer alan çaykur tiryaki 3,99 euro olan çaydan toplam 413 adet alabiliyorken türkiyede çalışan 2020 tl alan asgari ücretli ise 13,10 tl den toplam 154 paket alabiliyor yani asgari ücretli bir alman vatandaş bizden 259 paket çay daha fazla alıyor doğru hesap bu şekilde olmalı

 • Dogukan
  28 Nisan 2019, 23:02 Cevapla

  Fatma hanım, herkese sabırla cevap vermişsiniz ama bir düşünürseniz, 50 kişinin aptal olmasından değil, ama en mantıklı kıyaslama kriteri olarak alım gücünü öngörmesinden kaynaklı, (: işi ters yapan sizsiniz bence inadı bırakıp kabul etseniz iyi olur, yine de emeğinize sağlık elbet, lakin hakikat bu. Yani bir düşünün, bir ürünün oradaki TL karşılığı ile buradaki kıyaslamanın da hiç bir faydası yok, bir bilgi değeri yok, otobüse binip alışveriş yapıp dönebileceğimiz bir yer değil, İstanbul-Lefkoşa yapsanız neyse, sevgiler.

  • Fatma Olcucu
   29 Nisan 2019, 08:11 Cevapla

   Neden hala cevap veriyorum bilmiyorum, aptallik demek bana dusmez de sonucta cevaplarimi gordugunuz halde okumayi pek iyi ogrenememissiniz. Yine de umut edebilirim ve o yuzden 74534234265. kez yazayim ki alim gucu kiyaslamasi su yazida: https://hayatveseyahat.com/almanya-vs-turkiye-mutfak-masrafi/ Bu yazida baska bir sey anlatiyorum. Gezi yazilarindan ornek verirsem Paris yazisini okuyup burada neden Londra bilgileri yok demek kadar sacma su yazdiginiz.

 • Seyhan
  05 Haziran 2019, 12:21 Cevapla

  Almanya hemen hemen her şey maaş, alım gücü, eğitim, sağlık ve bir çok alan karşılaştırıldığında Türkiye en ucuzdur. Bu sadece alkolle bitmeyecek bir ucuzluk ve alım gücüdür. Yazı 2018 de değerlendirilmiş, o şartlarda kısmen doğru olabilir, ama günümüzde özellikle 2018 yazından sonra fark iyice açılmış bulunmaktadır. Üstüne üstlük hem genç hem ileri yaştaki nüfustaki yaşam ve geçinme endişeleri tamamen başka bir konu. Karşılaştırılamayacak o kadar çok nokta var ki, yaşayıp görmek lazım

 • Ali Doğan
  13 Ağustos 2019, 09:15 Cevapla

  Hesaplamalarda yapılması gereken: Ülkelerin asgari ücretleriyle aynı ürünün kaç birim alınabildiği olmalı.
  Örneğin: Asgari ücret Almanyada 1800 $ civarında ve Türkiyede 2020 Tl diyelim.
  Bir maaşla bir Alman yaklaşıl 250 kg ET alabilirken, Bir Türk bir maaşla 50 kg et alabiliyor.
  Bence böyle olmalıydı.

 • Türkiye'ye bekleriz
  14 Ağustos 2019, 12:10 Cevapla

  Almanya kötü diyenler gelsin Türkiye’ye yerlessinler görelim. Öyle klavyede yazmakla olmaz o iş. Madem şartlar iyi gelin. ( Bunu okuyup ama şu-bu bahanelere sığınıp begenmedikleri Almanya’da keyif yapmaya devam edecekler )

 • Senatoda Murakus
  10 Aralık 2019, 12:15 Cevapla

  Kur farkını neden yazdınız, iki ülkenin parasını da eşit düşünmeniz icap etmez mi.Böylelikle aradaki enflasyon farkını görebiliriz. Ama hala ülkemizde dolar kuru üzerinden hesap yapan ahmaklar da yok değil. İyi kaynak olmuş kısa süre ben de almanya dayım.

 • Osman
  26 Aralık 2019, 18:40 Cevapla

  HEPSİNİ OKUDUM VE GÖRDÜĞÜM KADARI İLE TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDA ÖYLE UÇUK KAÇIK BİR FARK YOK. FARK YARATACAK TEK ŞEY OTOMOBİL FİYATLARI OLUR. Kİ BU DA GAYET NORMAL.

 • çali
  14 Ocak 2020, 13:03 Cevapla

  Zaten kimse TR nin almanyadan daha iyi olduğunu söylemiyor. Ama son yıllarda TR deki milli gelir ve satınalam paritesine göre milli gelir almanyadakinden daha fazla büyüdü. 2002 yılında almanyadaki milli gelir (MG) 25.188 dolar iken Tr. de bu rakam 3634 dolar idi. 2017 de ise aynı rakam Almanyada 44.414 dolar iken bu rakam aynı tarihte TR de 10.714 dolar oldu. Yani 2002 yılımda TR deki vatandaş almanyadaki mg in %14 iken 2017 yılında bu oran %24 e yükselmiştir. Mesele budur. Yoksa TR almanyadan daha iyi olsa 3,5 milyon vatandaşımızı orada ne işi olur? Satınalama paritesine göre de durum şöyledir. Almanya 28.959 dolardan 51.697 dolara yükselmiş. TR de ise 9.088 dolardan 27879 dolara yükselmiştir.

 • Hayri
  20 Ocak 2020, 04:53 Cevapla

  Burada kıyaslama eksik kalmış. Mesela türkiye ‘de bir asgari ücretli 2002 de 110 dolar alıyordu Su an 400 .
  2002 de maaşı ile 160 kg ekmek alıyorken bugün 330 kg.
  Yanı 17 yılda alım gücünüz bayağı arttı yeterli mi degil ama büyük artış olduğu da kesin.
  Bugün almanya ile kıyas yapabiliyoruz ama 2002 de bu kıyas mümkün bile değil di

 • ERDAL
  21 Ocak 2020, 14:31 Cevapla

  TÜRKİYEDE HAYAT PAHALI.ALMANYA UCUZ.AVRUPA UCUZ.ALMANYA MARKETLERDE 0,89 EURO 1 KG MUZ VAR ALMANYADA MARKETLERDE TÜRKİYEDE MUZ ŞUAN 8 LİRA YERLİ İTHAL 11 LİRA ALMAN YADA ASGARİ ÜCRET 1500 EURO OLSA 1500 KİL MUZ TÜRKİYE’DEKİYLE 2300 ASGARİ ÜCRET YENİ OLDU. MUZ YERLİ 280 KİLO ALIR.ALMANYA ŞUAN FİYAT OLARAK UCUZ..2300 MAAŞ ALIP MAZOTU 7 LİRAYA ALIYORSUN.TÜRKİYE 328 LİTRE MAZOT ALIYORSUN.ALMAN 1500 ASGARİ ÜCRET ALIP 1.39 EUROYA 1000 LİTRE MAZOT ALIYOR. .ETİN KİLOSU KIYMA OLARAK TÜRKİYEDE 48 LİRA ALMANYADA 7 EURO..TÜRKİYEDE ASGARİ ÜCRETLİ 48 KİLO KIYMA ALIR.ALMANYADA 214 KİLO ALIR.BURADA KENDİ PARA BİRİMİYLE KİM NE ALIYOR ONA BAKMAK LAZIM.BİRİM FİYATLARA BAKMAK LAZIM .PARAYI BİRBİRİNE ÇEVİRİP KIS YAPMAMAK LAZIM.ALMAN TEREYAĞ 14 EUROYA ALIYOR.107 KİLO ALIYOR.TÜRKİYE MARKETLERDE 45 LİRA 2300 ASGARİ ÜCRETLİ 51 KİLO ALIYOR.

 • Enteresan
  29 Haziran 2020, 15:52 Cevapla

  Mevcut kur üzerinden fiyat kıyası olmaz. Örneğin Almanya da çay 5 Euro ise 5 Euro dersin, Türkiye’de 30 lira ise 30 lira dersin. gidip kur üzerinden fiyat kıyası yapamazsin. Sen çok yanlış anlamışsın fiyat kıyaslama mevzusunu. Kur üzerinden fiyat mi kıyaslanir bu nerede görülmüş yav?a asagi da da adama biz fiyatları karşılaştırıyoruz demişsin. Fiyat kur üzerinden kiyaslanmaz. Diğeri de yazıya boş diyince, bu boş yazıyı niye okudun demişsin adama vahiy inmiyor bu yazi boş diye. okuyunca anlıyor boş ve gerçeklikten, ekonomiden, iktisattan uzak bir yazı olduğunu.

  • Fatma Ölçücü
   29 Haziran 2020, 15:56 Cevapla

   Belli ki okumaniz var, yaklasik 13242312 kez linkini verdigim ve yazida da buyuk harflerde yazdigim alim gücü yazisini neden okumadiginizi soyler misiniz? Alim gucu konusunda ahkam kesmeye kalkisip neden o yazimi okumamakta israr ettiginizi anlamayi gercekten cok istiyorum.

 • Necla Kurt
  10 Ekim 2020, 20:18 Cevapla

  Yasli bakim personeli olarak calismayi dusunuyorum tavsiyesi olan varsa soylesin lutven.

 • Erdem
  13 Ağustos 2021, 00:09 Cevapla

  Yaptığınız yorumlar bir konuda eksik hepsini Türkiye ile kiyaslamissiniz fakat asgari ücreti kiyaslamissiniz birnkg et Almanya ile Türkiye arasında 25 lira fark ile olcmussunuz ama Türkiye’deki asgari ücretin en az ,6 katı maaş aldığını yazmamisiniz değerlendirme hatalı değerlendirirken ürünleri alım gücüyle değerlendirecek siniz mesela Almanya’da asgari ücretle bir insan 300 kg et alabilir Türkiye’de ise bu rakam beşte biri yani ,50 kg

 • Mühendis
  23 Aralık 2021, 20:09 Cevapla

  Alım gücü ile fiyat kıyaslama farklı kavramlardır. Alım gücü ülke içindeki halkın ülke içindeki fiyatlar ile ilgilidir. Bu bilgiler ihracatçılar için çok faydalıdır.Ülkemizde 10 tl olan bir mamül (1 euro) Almanyada 2 euro ise bu mal Türkiye den Almanya ya gider. ….Bütün mesele bu . Biz mühendisler bütün dünyada olan bir mamül fiyatını nakliye dahil maliyetleri hesap eder ihracatta girişiriz. Önemli olan ihracaat.

Yorum Yapın