Almanya’da market fiyatları ile ilgili çok şey yazılıp çizildi, Almanya şöyle ucuz Türkiye böyle pahalı (veya tam tersi) konusunun tartışılmadığı mecra kalmadı. Ben de 2016 yılından beri Münih’te yaşayan biri olarak Almanya market fiyatları ve Türkiye fiyatları ile kıyaslaması hakkında gözleme dayalı bir yazı yazmamın faydalı olacağını düşündüm. O yüzden bu yazımla; Almanya’daki marketler gerçekten ucuz mu, neler ucuz neler pahalı konusunda sizleri aydınlatmak istedim.

Yazıda nelerden bahsedeceğim; önce alışveriş sepetini oluşturan ürün kategorilerinde Almanya ve Türkiye fiyatlarını aynı birim miktarlarla karşılaştırmanız için örnekler vereceğim ve Şubat 2018 yaklaşık kuru 1 Euro = 4,65 TL olarak hangi üründe/kategoride kazanan kim (kim ne kadar ucuz) en temel kategoriler üzerinden göstereceğim.

Son olarak, Almanya ile Türkiye’deki alım gücü kıyaslamasını biraz açıklığa kavuşturacağını düşündüğüm bir örnekle ve buna dayalı bazı çıkarımlarla bitireceğim.

Not 1: Fiyatlar her iki ülkede de ucuzluk marketi (discounter) olmayan ortalama marketlerdeki bilinen markalara ait (market markası olmayan) fiyatlardır.

Not 2: Tablolarda kırmızı ile işaretlediklerim Almanya’nın ucuz olduğu ürünlerdir.

EN ÖNEMLİ NOT: “Ben Türkiye’de maaşımla 10 birim alabiliyorum Almanya’da 100 birim alırdım, TL’ye çevirip nasıl kıyaslarsın?” atarlı yorumlarından bıktım, bu yazı onu anlatmıyor ve alım gücünden bağımsız olarak ‘fiyat’ yani rakamsal değer kıyaslıyor arkadaşlar. Alım gücü kıyası için Almanya’da Mutfak Masrafı vs. Türkiye’de Mutfak Masrafı yazımı okuyun orada aradığınızı bulacaksınız. LÜTFEN OKUYUN ve okumadan buraya daha fazla garip yorum yapmayın.

ALMANYA BÜYÜKTÜR TÜRKİYE

“Almanya’da sizce ne Türkiye’den daha ucuzdur?” diye sorsam hemen herkes önce ‘Alkollü içecekler‘ cevabını verecektir. Cevabınız doğru, en büyük fark alkol kategorisinde olduğu için oradan başlamak yerinde olur diye düşünüyorum. Ülkemizde üretilen rakı bile Almanya’da maalesef daha ucuz.

almanya alkol fiyatları

Almanya’da alkollü içecek fiyatları Türkiye’yle kıyaslanamayacak kadar ucuz.

Bu durumun sebebinin Türkiye’de alkole uygulanan yüksek vergiler olduğunu da biliyorsunuz, o vergiler ne kadar yüksekmiş araştırdım, aşağıda.

Türkiye’de alkollü içeceklere uygulanan vergi oranları

Alkollü içeceklerden sonra Almanya’nın büyük oranda öne geçtiği Et & Tavuk & Balık ürünlerine bakalım. “Almanya’da et çok ucuz” diye mutlaka duymuş ve acaba gerçekten öyle mi diye merak etmişsinizdir; ne yazık ki öyle. Neden Almanlar bu kadar uzun boylu, iri yapılı oluyor ve sağlam görünüyorlar sorusunun cevabı biraz da burada belki, ekmekle değil etle karınlarını doyuruyorlar da ondan 🙂 Almanya sanayi ülkesi olduğu halde hayvancılıkta gelişmiş durumdalar ve yerli üretime önem veriyorlar, et fiyatlarının düşük olmasının başlıca sebebinin yerli üretimin desteklenmesi olduğunu düşünüyorum.

Almanya’da et – balık fiyatları uygunken tavuk fiyatı Türkiye’de daha ucuz.

Türkiye’de pek tüketilmediği için kıyaslamanın mantıklı olmadığı domuz eti ise dana etinden daha ucuz, “Avrupa’da her yemekte domuz eti kullanılıyor” şeklindeki Türk turist isyanlarına sebep olan domuz etinin bu kadar yaygın olması bu yüzden. Yani; dana eti zaten Türkiye’den daha ucuzken Almanya’da ucuzun da ucuzunu tüketecekleri bir çeşit kırmızı et (domuz eti) daha var diye düşünebilirsiniz.

BONUS: Almanya’da yaşayan akrabalarımız gelirken bize her seferinde ne getiriyor? Çikolata 🙂 Çünkü Alman çikolataları Türkiye’ye göre ucuz ve çeşit çok fazla, tabii ucuz olmasa da teyzeniz sizi çok sevdiği için yine getirirdi hehe. Yalnız Antep fıstıklı çikolatanın Almanya’da olmadığını da söylemeden edemeyeceğim, ben Türkiye’ye her gelişimde herkese paket paket çikolata getirirken Türkiye’den de kendime Antep fıstıklı çikolata alıp öyle dönüyorum, en sevdiğim çeşit Almanya’da bulunmayan tek çeşit olmasa iyiymiş.

Almanya’da çikolata çeşitleri daha bol, fiyatlar daha ucuz.

TÜRKİYE BÜYÜKTÜR ALMANYA

Moralinizi yeterince bozduysam şimdi yeniden düzeltmek için market alışverişinde Türkiye’nin ucuz olduğu ürün kategorileriyle devam ediyorum. Neyse ki ülkemizin harika bir iklimi ve birçok sorunla beraber bile olsa devam eden tarımcılığı var. Meyve & Sebze kategorisinde Türkiye’nin bir cennet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Meyve – sebze fiyatları Türkiye’de çok daha ucuz.

Çok önemli bir diğer kategori olan Süt Ürünleri & Yumurta için de kısmen güzel haberlerim var. Süt ve yoğurt market alışverişinde ucuzluğu Almanya’ya kaptırsak da peynir yiyerek aradaki farkı kapatabiliriz belki 🙂 Yumurta da Türkiye’de daha ucuz.

almanya market fiyatları

Almanya’da süt ve yoğurt daha ucuzken Türkiye’de peynir fiyatları daha avantajlı.

Almanya’nın ucuz olduğu bonus kategorisine çikolatayı eklemiştim, Türkiye için iki bonusumuz var ve ikisi de evlerimizden hiçbir durumda eksik olmayan ürünler.

BONUS 1: Çay fiyatları Almanya’da daha mı ucuz şeklinde bir ara ortalık alevlenmiş ve türlü tartışmalar dönmüştü, Almanya’da çılgın indirim filan olmadığı normal durum için bu iddialar benim gördüğüm kadarıyla doğru değil. Gönül rahatlığıyla çayımızı içmeye devam 🙂

almanya market fiyatları

Olması gereken şekilde Türkiye’de çay fiyatları Almanya’ya göre daha uygun.

BONUS 2: “Ben her gün ekmek yiyorum, nerede bu ekmek fiyatları?” dediğinizi duyar gibi oldum, elbette ekmeği unutmadım ve ekmeğin de Türkiye’de daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız bizdeki ekmek çok büyük oranda tek çeşit beyaz ekmek ve belki az bir miktar kepek ekmek şeklindeyken Almanya’da yüzlerce çeşit ekmek olduğunu ve herkesin tükettiği standart bir çeşit olmadığını eklemek gerekir. Ben Almanya için ortalama bir ekmeğin fiyatını seçmeye çalıştım ama çok daha ucuzları ve çok daha pahalıları da bulunuyor, biraz ucu açık bir kategori.

almanya'da market fiyatları

Almanya’da çok çeşit ekmek olsa da Türkiye’deki ekmeğin daha ucuz olduğu söylenebilir.

Evet, Almanya market fiyatlarını öğrendik ve Türkiye’deki fiyatlarla karşılaştırmasını yaparak neyin nerede daha ucuz ve daha pahalı olduğu hakkında biraz bilgi edindik. Elbette iş bu kadar basit değil, ‘alım gücü‘ denilen çok önemli bir faktörü hesaba kattığımızda Almanya’nın arkada kalan Türkiye’ye el sallayıp koşarak uzaklaştığını üzülerek söylemek gerekir. Alım gücünü oluşturan kur farkı ve enflasyon faktörleri devreye girdiğinde Türkiye’de durum biraz sıkıntılı bir hal alıyor.

Almanya’da yıllık enflasyonun yüzde 1,5 – 2 aralığında seyrettiğini, para biriminin de değer kaybetmediğini düşünürsek yukarıdaki tablolarda gösterdiğim ürünlere ait harcamalar Almanya’daki biri için yıllar içinde çok değişmeyecektir. Ancak Türkiye’de fiyatların her sene enflasyona ve kurlara bağlı olarak arttığını ve maalesef gelirlerin de aynı oranda artmadığını düşünürsek harcama oranı her geçen yıl artacaktır.

Basit bir örnek verip durumu daha iyi açıklamaya çalışayım. Ekonomist filan olmadığım için benden daha iyi bilenler elbette vardır ve ben bazı faktörleri yanlış değerlendirmiş/kaçırmış olabilirim, lütfen verdiğim rakamları ve örneği fazla takılmadan olayı genel hatlarıyla anlatan basit bir örnek olarak değerlendirin.

almanya'da market fiyatları

Ali ve Hans ülkelerinin ortalama koşullarında maaş zammı aldıklarında Ali’nin alım gücü eriyor.

2014 yılında Türkiye’de Ali 1000 TL, Almanya’da Hans 1000 Euro ile işe başlasın. Hemen belirtelim; Ali ve Hans benzer işi yapan insanlar değil ve Ali bir şekilde Almanya’ya taşınırsa hemen 1000 Euro almaya başlamayacak. Çünkü maaş konusunda “Burada 1 TL alan orada 1 Euro alıyor” şeklinde bir durum yok, yalnızca küçük rakamlar üzerinden kıyaslama yapmak kolay olacağı için örnek maaşları böyle seçtim.

1000 TL maaşla işe başlayan Ali, Türkiye’de 5 yıl boyunca her sene ortalama %10 (enflasyon+performans)  zam alsın. Buna ek olarak bir sefer de çok iyi çalıştığı ve sevilen iyi bir insan olduğu için %15 ek performans zammı alsın (tabloda 2016 yılında). 2018 yılına geldiğimizde Ali’nin aldığı maaş başlangıç maaşına göre %66 artıyor. Fakat Euro kurlarının da seneler içerisinde aynı oranda artması nedeniyle Ali’nin Euro bazlı alım gücü sadece %4 oranında artmış oluyor.

1000 Euro maaşla işe başlayan Hans ise her sene ortalama %2 oranında enflasyon ve bir kereye mahsus %10 ek performans zammı alsın. Beş sene sonunda Hans’ın alım gücünde gerileme olmadan geliri %19 oranında artmış oluyor. Bu tablodaki sonucun değişmesi, yani Ali’nin alım gücünde Hans’la yarışabilmesi için yıllık zam olanının %10 yerine %17,5 olması gerekiyor ki Ali de 5 sene sonunda Euro bazında %19 artış sağlayabilsin. Elbette Ali çok şanslı bir insan değilse her sene bu kadar zam alamıyor.

almanya market fiyatları

Ali’nin alım gücünün erimemesi için ülkesinin ortalama koşullarının çok üzerinde maaş zammı alması gerekiyor.

Tüm bilgilere dayanarak ve benim 2 yıldan uzun süredir Almanya’da yaşayan biri olarak gözlemlediğim sonuç; Türkiye’de bazı ürünler daha ucuz ama ekonomik faktörler nedeniyle hayat şartları daha ağır. Asgari ücret ve örnek maaşlar üzerinden alım gücü kıyaslaması yaptığım Almanya’da mutfak masrafı vs. Türkiye’de mutfak masrafı yazımda ulaştığım rakamsal verilerin ne kadar düşündürücü olduğunu görebilirsiniz.

ÇOK SEVİLEN “TL İLE EURO’YU KIYASLAYAMAZSIN, ORADA O KADAR BİRİM ALIYORUM BURADA BU KADAR BİRİM ALIRIM” KIYASLAMASI O YAZIDA.

Almanya’da market fiyatları vs. Türkiye’de market fiyatları kıyaslama yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşabilir, Almanya hakkında bilgiler ve Almanya’da yaşam ile ilgili yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(37076)

This article has 46 comments

 1. pinar Reply

  Merhaba,
  Çok güzel bir yazı olmuş.
  Ben de Nisan’da Münih’e taşınıyorum, eşim 4 ay önce orada çalışmaya başladı.
  Aynı şeylerden ben de geçiyorum. Tüm yazılar için teşekkürler 🙂

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, rica ederim Yurt dışında Yaşamak bölümündeki diğer yazılarımı da beğenirsiniz umarım. Yeni hayatınızda bol şans 🙂

 2. Cahil olmayan Reply

  Tamamen yanlış kıyaslama şekli o günkü euro kuru ile çarpıp Türkiyedeki satış fiyatıyla kıyaslamış tamamen yanlış olaya birim olarak bakmak lazım en iyi sonuç için yani almanyada 1 KG ISPANAK 1.49(BİRİM)Euro ise Türkiyede o ISPANAK 4(BİRİM)Lira ise Almanyada daha ucuz demektir böyle cahillik olamaz bilmiyorsan niye böyle bir karşılaştırma yapmaya kalkışıyorsun

  • Fatma Olcucu Reply

   Tavrınız bile ne kadar saygısız bir insan olduğunuzun göstergesi ama hadi kaale alıp cevap vereyim. Önce tanımadığımız insanlara senli benli hitap etmiyoruz bu bir. Emek verip hiçbir karşılık beklemeden bilgi paylaşan insanların emeğine saygısızlık yapmıyoruz bu da iki. Sorunun cevabına gelince, yazı bir FİYAT karşılaştırması, başlığına bakın bakalım ne yazıyor. FİYAT da ürün ve hizmetlere biçilen RAKAMSAL değer demektir, yazıda kısaca değinilen ve sizin süper cahilliğinizle farkı algılayamadığınız ALIM GÜCÜyle bir alakası yoktur. Yani yazı “Et acaba Almanya’da kaç para” diye düşünenleri bilgilendiriyor, “Türkiye’de bu kadar et alabiliyorsam orada ne kadar alırım” kıyaslaması yapmıyor. Çünkü birim olarak kıyaslamak fiyatla değil alım gücüyle olur. Gidip siz bunları biraz düşünün bakalım anlayacak mısınız. (Diğer okuyucularımdan bu uslüp için özür dilerim 🙂 )

 3. Derya Reply

  Ben de yaklaşık dört yıldır avrupada yaşıyorum. Yazını çok faydalı ve doğru buldum. Ne yazık ki Türkiye’de yaşam koşulları çok ağır. Birşeyler değişmeli 🙁

 4. Lokman Kılıç Reply

  Almanyada 1500 euro maaş alan adam 4 euro ya çay alırken
  Türkiyede 1500 tl alan bir adam. 13 tlye çay alıyor.
  Almanın 1496 eurosu kalıyor.
  Türkün 1487 tl si kalıyor.Kimin daha çok kredisi kalıyor da çay türkiyede daha ucuz oluyor.Yaptığınız hesap mantıksız.

  • Fatma Olcucu Reply

   Önceki yorumda bahsettiğim üzere ben kim ne kadar çay alır onu anlatmıyorum, çay nerede ne kadar onu anlatıyorum çünkü FİYAT dediğimiz şey budur. Sizin söylediğiniz şey alım gücüdür ve Almanya’nın bu konuda daha iyi olduğunu zaten yazının sonlarında söyledim. “Fiyat” kimin kaç para maaş aldığına bakmaz ve yalnızca rakamsal bir değerdir, kavramları karıştırmayalım lütfen.

 5. Lokman Kılıç Reply

  Türkiyede ekmek daha ucuz yazmışsınız.
  Türkiyede 1600 tl ile 1280 adet ekmek alınıyor.
  Almanyada 1600 euro ile 3200 adet ekmek alınabiliyorken Türkiyede ekmek daha ucuz nasıl oluyor aklım almadı.

  • Fatma Olcucu Reply

   Aynı şeyi kaç kez yazmam gerekiyor? Biri 1TL diğeri 2TL ise 1TL olan daha ucuzdur, bitti gitti. Hala o parayla şu kadar alırım diyorsunuz hayret yani. Ben daha fazla yardımcı olamayacağım, fiyat ve alım gücü ne demektir ve farkları nedir açın internetten okuyun lütfen.

 6. Mesut Reply

  Fatma hanım merhaba;
  Buradaki birkaç yoruma baktım da iyi sabredip cevap vermişsiniz 🙂
  Mesela bu gibi tavırları almanlarda pek bulamayız ama türkiyede dolu. Belkide bu yüzden onlar gibi olmayı haketmiyoruz. Belki değil olamama nedenlerden biri bu 🙂
  Neyse..
  Eğitim sistemleri ile ilgili bir yazı paylaşır mısınız?
  Teşekkürler. 🙂

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, tesekkurler. Site sahibi olarak anlayisli olmaya calisiyorum ama bu gibi durumlarda zor oluyor haklisiniz. Egitim ve saglik sistemleri aklimda, henuz vakit bulamadim.

 7. Jojo Reply

  Allahım yarabbim böyle cahillik olamaz ya. Almanya’daki Euro’yu tl ye çevirip Türkiye fiyatıyla karşılaştırıyor inanamıyorum. Hanımefendi şimdi ucuzluk pahalılık karşılaştırması yapmışsınız bu şekilde olmaz bu. Domates orda 2 küsür Euro bizde 7 lira. Bu Euro’yu tl ye çeviremezsiniz. Çünkü orda 1600 Euro olan birisinin cebinden 2 birim parası giderken burdakinden 7 birim para gidiyor. Yani buradaki adam yani Türkiye’de ki adam yaklaşık 214 kilo domates alabiliyorken Almanya’da ki adam 800 kilo alabilir. Durum hal böyle iken nasıl oluyor da Almanya’da ki pahalı oluyor

  • Fatma Olcucu Reply

   Cevabini 50 kez verdigim sorunun tekrar sorulmasina insan gercekten hayret ediyor. Aynen benden size: “Allahım yarabbim böyle cahillik olamaz ya”

 8. Ha ha ha Reply

  Ya bir de tipler dağdaki çıban ile bizim oyunuz nasıl bir.olur deyip kendini akıllı zanneden muhalif tipler. Yahu Fatma Hanım zaten alım gücünğn Türkiyede düşük olduğunu söylüyor. Nerde bunu anlayacak akıl.

  Her neyse, bu kıyas ne kadar mantıklı olsa da kimse zaten Türkiyenin alım gücü olarak iyi olduğunu söylemiyor. Türkiye bu kadar alışveriş imkanları ve gider kalemleri artmasına rağmen alım gücü artan bir ülke olarak iyi durumda. Eğer kör değilseniz 2000 senesinden başlayarak o zamanki asgari ücretle ne kadar yakıt, ekmek, et vb alabildiğinize bakın. Sonra da şimdiki asgari ücrete göre bunu yapın.
  Azıcık vicdanınız varsa ve at gözlüğü de takmıyorsanız bunu görebilirsiniz. İleride daha da iyi olacak inşaallah.

  • ismet Reply

   Türkiyede alım gücü bu sene daha kötü oldu fiyatlar ikiye katlandı bence işler daha kötüye gidiyor hı hı hı

 9. Burak Reply

  Öncelikle merhabalar. Yaptığınız işlemler son derece hatalı işlemler çünkü yapılan kıyaslamalar yanlış yöntem ile olmuş. Örnek verecek olursak Almanya’da 3,79 olan çay Türkiye’de 13,75 tl. Euro üzerinden baz alınca Türk lirası değeri 17 lira çıkıyor. Bu durumda 13,75 tl olan çay daha ucuz olmuyor. Önce iki ülke ekonomisi ele alınıp kıyaslama yapılırken alım gücü daime birim hesabıyla yapılır. Yani siz Euro ve TL karşılaştırması yapıyorsunuz bazı noktalarda Türkiyenin ucuz olduğunu söylüyorsunuz kaldı ki bunu söylediğiniz noktalarda bile Almanya daha ucuz. Hesap yaparken kur farkıyla değil her ülkeyi kendi para biri ile hesaplayın araya kur farkı sıkıştırıp kıyaslama yapmayın bu sefer büyük hatalar oluyor.

  • Fatma Olcucu Reply

   Ekonomi kiyaslamasi degil fiyat kiyaslamasi yaptim, fiyat da mal ve hizmetlere bicilen sayisal degerdir. Dolayisiyla sayisal degeri buyuk olan fiyat pahalidir digeri ucuzdur. Ayni cevabi sanirim 1500 kez daha verecegim, yaziyi okuyup yorumlari okumadan mi yaziyorsunuz anlamadim ki..

 10. Ferhan Reply

  Rakamsal değerleri kıyaslıyorum deyip pahalı ucuz demeniz kabul edilemez. Bu durumda rakam değil ekonomi konuşmuş oluyorsunuz. Meyve sebze olarak Türkiye için cennet demişsiniz, rakamsal olarak mı cennet yani? Bize ne ki bundan 🙂 Yani burada kimsenin oradaki fiyatları güncel kur ile çarpıp iyi bari buradaki daha ucuzmuş dediğini sanmıyorum. Keşke alım gücü olarak kıyas yapıp bıraksaydınız.

   • Ferhan Reply

    Paha: Değer, fiyat, eder (TDK)

    Gerçekten de ekonomi ile hiç alakası yokmuş.

    Israrla kıyas yapmak istiyorum diyorsanız rakamsal olarak “küçük” ya da “büyük” demeniz daha uygun olur; fakat bunun da yine hiçbir mantığının olmadığını belirtmek isterim.

    • Fatma Olcucu Reply

     Mantigi olmayan bir yazi icin okumaya zaman ayirip ustune benim de vaktimi almasaniz keske? Yine de tekrar soyleyeyim; yazinin ‘mantigi’ “Almanya’da et kac para acaba” gibi sorulara cevap verebilmektir ve fiyat kavrami kisilerin alimgucuyle alakali degildir.
     Iki fiyati kiyaslarken rakamsal olarak “buyuk” olan “pahali”dir zaten, bana Turkce’yi ogretmeyin. Yine de ille ‘ben daha iyi biliyorum’ diyorsaniz siz yazip linkini gonderin ben okuyayim, ama boyle ahkam kesmek eminim daha kolaydir.

 11. İbrahim Reply

  Merhaba Fatma Hanım öncelikle emeğinize sağlık. Yazınızı ve tüm yorumları okuyarak aradaki sıkıntıyı aklımın döndüğünce aktarmaya çalışacağım. Öncelikle yukarıdaki arkadaşların yazdığı birim para hesabı üzerinden pahalı ve ucuz anlayışı şu şekilde. Lipton çay Almanya’da 4 euro Türkiye’de ise 14 tl sizin hesabınızda 4 euroyu tr fiyatına çevirdiğimiz zaman 14 tl den daha pahalı olduğu doğru ama bize göre doğru. Almanya’da yaşayan bir kişi için bu kur olarak değişmez 4 euro 4 euro olarak kalır yani onun için lipton çay ucuzdur. Türkiye’de yaşadığım için domatese 7 tl vermek benim için pahalı anlamına gelirken Almanya’da yaşamış olsaydım 3 euro normal alacağım bir fiyat olurdu. Yani dünyanın herhangi yerinde bir ürünü türk lirası bazına çevirip pahalı veya ucuz kıyaslaması yapamayız rakamsal olarakta. Ancak tatil için gideceksek bu durum anlam kazanır. Sizin yapacağınız tanım şu şekilde olursa anlam kazanır; Almanya’da peynir fiyatı türk lirası bazında Türkiye’deki peynir fiyatından fazladır. Yani pahalıdır demek yanlış bize göre pahalı olan veya ucuz olan başka ülke şartlarına göre olmayabilir.

 12. Gurbetçi Reply

  Çok saçma olan oradaki fiyatı bizim kurdan çevirip bizde daha ucuz demek. Bizde kur Euro 1 tl olsa hangisi ucuz. Kıyas öyle yapılır

 13. Alımgüçsüzü Reply

  Hadi yine iyisiniz kur 7.3 oldu, almanya market fiyatları uçtu. Euro ile kazanan Türklere herşey daha iyi olacak inşaallah 😃😃😃.

  Türkiye’den emekli maaşı alıp Almanya’da yaşayacak olan bir insanüstü varlık varsa onun için çok faydalı bir yazı olmuş.

 14. Ahmet Reply

  Türkiye’de çalışıp Almanya’da harcayacaklar için süper bir kıyaslama olmuş. Emeğinize sağlık. 🙂

 15. Melke Reply

  Ne kadar kapsamlı bir liste olmuş. Özellikle sebze meyve fiyatları çok dikkat çekici. Ellerinize sağlık 🙂

 16. mehmet Reply

  Sizin listenizde euro 4 küsürlerde, ama şimdi 7 küsür Türkiye’de. Dolayısıyla Almanya’da fiyatlar tl’ye çevirince daha pahalı oldu. Yani Tûrkiye ucuzlarken almanya daha pahalı hale geldi. Zaten bu sebeple Almanya bizi kıskanıyor. Dış güçleri euro ve dolar’da yaşanan artışla daha çok dize getireceğiz inşallah.

  • Fatma Olcucu Reply

   Haklısınız kurlar çok hızlı artınca öyle oldu, eskiden ucuz diye Almanya’ya gelenler içki çikolata gibi şeyler alıp öyle dönerlerdi ama artık pek alınmıyordur sanırım..

 17. Ali kemal Reply

  Öncelikle o adamların maaşinı da tl ye çevirin bu günkü kurla adamlar 10 bin liraya yakın para alıyor o zamanki kura göre hesaplama yaparsak 6900 lira maaş aliyor sizce kimin cebinde daha çok para kalıyor ona bakın örnegin adam 1500 euro maaş alıyor 1 paket çaya 10 euro veriyor.Türkiyedeki bir insan 1 paket çay alıyor 15 tl veriyor normalinde kur olarak hesaplarsan almanyadaki daha çok veriyor saniyorsunuz ama öyle değil işte adamlar para birimleri üzerinden maaş aliyor para birimleri üzerinden para veriyor. Şöyleki bizim 1500 tl yi o zamanki kura vurursak biz 322 euro maaş almış oluyoruz tabiki biz 322 euroyla 1 kilo çaya 10 euro verirsek bize pahalı gelir ama adamlar bizim aldığimız maaşın 5 katı fazla para almış oluyor kur olarak ve fiyatlar onlarda 3/1 oranında daha ucuz türkiyedeki insanlar hesap bilmediği için okuma yazma oranları da düşuk olduğu için siyasetçiler de bu konuda güzel kandırıyor

 18. SNR Reply

  yerel para birimi ve asgari ücretten hesaplamanız gerek, gerçeği söyleyeyim Almanya’da bizden 10 kat ucuz ama sebebi de işte bu kur laneti. Acilen teknoloji üretip Batı ülkelerine gıda ihracatını kesmek gerek. Batı ülkelerinin paraları olan Euro ve Dolar kullanımını yok etmek gerek, hatta diğer ülkelerle bu konuda anlaşmak gerek.
  Çünkü bizim millet çok üretsede onlara 60TL’lik ürünü kur farkından dolayı 6Euro’ya alıyorlar yani onlardan çıkan para 6TL gibi birşey bu da kısacası saçmalık.
  Buna birisi engel olması gerek.

 19. Ataman ÖZTÜRK Reply

  Fatma Hanım, bu köşede yorum yazan (ya da yazdığını zanneden…) çomarlara bakmayın, bunlar laftan-maftan anlamazlar, bunlara cevap yazmak sadece vakit kaybı olur…

 20. Ahmet Reply

  Anlatım tarzı yanlış olmuş sanki ben türkiyede kazandığım parayı almanyadamı harcıcam kur üzerinden çevirip ucuz veya pahalı diyemezssiniz hesap kitap bilmeyen insanları yanlış yönlendirirsiniz bu yazınızla hatanız olsada yinede emeğiniz için teşekkürler

 21. Ertan Reply

  Verdiğiniz emekler için saygı duymak gerekiyor Fatma Hanım fakat biliyorsunuz ki memleketimizde saygı hoşgörü gibi temel insani kurallar her geçen gün hiçe sayılıyor Türk toplumu her geçen zaman daha da agresif ve gergin olaylarla mücadele ediyor. Okullarımızda Davranış Bilimleri üzerine hiçbir eğitim verilmeden toplum için çok önemli olan kişiler yetiştiriliyor Akabinde de eline gücü alan bu kişiler duygularını tatmin edebilmek için imkanı dahilinde sıradan vatandaşları ezebiliyor çünkü buna dur diyebilecek kuralların hakim olduğu mekanizma mevcut değil. Belli programlar hazırlayarak kurallar oluşturup bunları hayata geçirebilirsek bile en iyi ihtimalle 50 yıl sonra belki şu an ki Almanya standartlarında bir sosyal yaşam düzeyine ulaşabiliriz. Şahsen bir memur olarak hayatımı kötü giden düzenden gocunmayan hatta menfaat sağlayan insanlardan uzaklaşarak idame etmeye çalışıyorum. Kafasında soru işaretleriyle yaşayan toplumda rahatlık şeffaflık ve eğlence anlayışına da kapasite kalmıyor.

 22. Ertan Reply

  Güney Kore Finlandiya Kanada gibi son dönemlerde ekonomik alanda büyük gelişim gösteren devletler şu an ki konumlarını, son birkaç yılda uyguladıkları çok katı eğitim öğretim programlarına borçlulardır. Maalesef ki ortadoğuyu ele geçirme hevesleri olanların dünya ekonomisine yön veriyor olmasıda ülkemiz için büyük bir handikaptır ki kumandalarımız onların elinde. Almanya’yı insanlarıyla birlikte oradan alıp ortadoğuyu yerleştirseler ne ekonomik ne sosyal yönden onları da rahat ettirmeyebilirler. Bu da işin başka bir felsefesi kanımca. Saygılar

 23. Fatih Reply

  Rakamlar için teşekkürler ama kur çevirmek saçma olmuş sonuçta şu an 1650 birim maaş alan bir almnaya vatandaşı 2000 birim maaş alan türk vatandaşı . Adam kendi para birimiyle neyden ne kadar alıyor . Türk vatandaşı ne kadar alıyor ? Her yönüyle almanya ucuz.

 24. Yener Aktaş Reply

  Kur çevirmek hatalı olur eğer Türkiye de kazanıp Almanya da yaşıyorsan tamam ama Almanyada maaş alan asgari ücretli 1650 euro maaş alıyor diyelim ve sizin listenizde yer alan çaykur tiryaki 3,99 euro olan çaydan toplam 413 adet alabiliyorken türkiyede çalışan 2020 tl alan asgari ücretli ise 13,10 tl den toplam 154 paket alabiliyor yani asgari ücretli bir alman vatandaş bizden 259 paket çay daha fazla alıyor doğru hesap bu şekilde olmalı

 25. Dogukan Reply

  Fatma hanım, herkese sabırla cevap vermişsiniz ama bir düşünürseniz, 50 kişinin aptal olmasından değil, ama en mantıklı kıyaslama kriteri olarak alım gücünü öngörmesinden kaynaklı, (: işi ters yapan sizsiniz bence inadı bırakıp kabul etseniz iyi olur, yine de emeğinize sağlık elbet, lakin hakikat bu. Yani bir düşünün, bir ürünün oradaki TL karşılığı ile buradaki kıyaslamanın da hiç bir faydası yok, bir bilgi değeri yok, otobüse binip alışveriş yapıp dönebileceğimiz bir yer değil, İstanbul-Lefkoşa yapsanız neyse, sevgiler.

  • Fatma Olcucu Reply

   Neden hala cevap veriyorum bilmiyorum, aptallik demek bana dusmez de sonucta cevaplarimi gordugunuz halde okumayi pek iyi ogrenememissiniz. Yine de umut edebilirim ve o yuzden 74534234265. kez yazayim ki alim gucu kiyaslamasi su yazida: https://hayatveseyahat.com/almanya-vs-turkiye-mutfak-masrafi/ Bu yazida baska bir sey anlatiyorum. Gezi yazilarindan ornek verirsem Paris yazisini okuyup burada neden Londra bilgileri yok demek kadar sacma su yazdiginiz.

 26. Seyhan Reply

  Almanya hemen hemen her şey maaş, alım gücü, eğitim, sağlık ve bir çok alan karşılaştırıldığında Türkiye en ucuzdur. Bu sadece alkolle bitmeyecek bir ucuzluk ve alım gücüdür. Yazı 2018 de değerlendirilmiş, o şartlarda kısmen doğru olabilir, ama günümüzde özellikle 2018 yazından sonra fark iyice açılmış bulunmaktadır. Üstüne üstlük hem genç hem ileri yaştaki nüfustaki yaşam ve geçinme endişeleri tamamen başka bir konu. Karşılaştırılamayacak o kadar çok nokta var ki, yaşayıp görmek lazım

 27. Ali Doğan Reply

  Hesaplamalarda yapılması gereken: Ülkelerin asgari ücretleriyle aynı ürünün kaç birim alınabildiği olmalı.
  Örneğin: Asgari ücret Almanyada 1800 $ civarında ve Türkiyede 2020 Tl diyelim.
  Bir maaşla bir Alman yaklaşıl 250 kg ET alabilirken, Bir Türk bir maaşla 50 kg et alabiliyor.
  Bence böyle olmalıydı.

 28. Türkiye'ye bekleriz Reply

  Almanya kötü diyenler gelsin Türkiye’ye yerlessinler görelim. Öyle klavyede yazmakla olmaz o iş. Madem şartlar iyi gelin. ( Bunu okuyup ama şu-bu bahanelere sığınıp begenmedikleri Almanya’da keyif yapmaya devam edecekler )

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir