Yurt Dışında İlk Günler: Neler Yapmak Gerekir?

7 Yorum
 • filiz
  25 Şubat 2016, 13:11 Cevapla

  Merhaba, yazılarınızı beğeniyle izliyorum, elinize sağlık! Yeni şehrinizde ve işinizde başarılar dilerim. Umarım Münih’te çok mutlu olursunuz 🙂
  Ben de yedi yıldır Londra’da yaşıyorum.İngiltere’ye ilk öğrenci olarak gelmiştim. HSBC yabancı öğrencilere hesap açıyordu, ama ücretli hesap. Ücretli hesap açtırıp aynı anda ücretsiz hesap açabildiğim bankaya başvurup onlar benim hesabımı açınca ücretli hesabımı hemen kapattırmıştım. Siz de öyle yapabilirsiniz 🙂 Kapatmamak için diretmişlerdi, ben de o ücret ödediğim ekstra hizmetlerinizi istemiyorum, bana sadece basit bir banka hesabı lazım, siz de yabancı öğrenci olduğum için o hizmeti bedavaya vermiyorsunuz, başka bir banka veriyor, kapatın diye ısrar edince kapatmışlardı 🙂 Gerekirse ısrarcı olmanızı tavsiye ederim.

  Londra’dan sevgiler,

  • Fatma Olcucu
   26 Şubat 2016, 14:04 Cevapla

   Merhaba, cok tesekkür ederim 🙂 Ben de ücretsiz hesabimin acilmasini bekliyorum, sonrasinda digerini kapatmakla ugrasacagim bakalim basarabilecek miyim. Dediginiz gibi direnecegim artik olmazsa 🙂 Sevgiler..

 • merve
  26 Şubat 2016, 19:00 Cevapla

  e hadi hayırlı olsun o zaman =)

 • Can
  16 Aralık 2019, 14:20 Cevapla

  Merhaba,

  Almanya’da çalışmak amacıyla vize başvurusu yaptım ve vizem onaylandı. Genelde vizelerin 3 aylık verildiği ve Almanya’ya gidince gerekli işlemlerin yapılması gerektiğine dair hem sizin sitenizde hem de başka yerlerde bilgiler gördüm. Fakat benim vizemi 1 yıllık vermişler ve herhangi bir gün sınırı da yok. Buna rağmen benim de oturum almam gerekiyor mu sizce yoksa 1 yıllık vermelerinin amacı bir daha oturumla uğraşmamak için mi? Bu konuda bilginiz ya da tahmininiz var mı?

  Teşekkürler.

  • Fatma Olcucu
   16 Aralık 2019, 20:08 Cevapla

   Merhaba, daha önceki yorumlarda yazılmıştı sanırım, Almanya’nın kendisi 3 ayda işlemleri yetiştiremediği için süreyi uzatmış olmalı. 1 yıl kalıp dönmeyecekseniz eninde sonunda almanız gerekiyor oturumu.

 • Büşra
  27 Aralık 2019, 12:15 Cevapla

  Merhaba Fatma hanım,
  Ben Münihte yeniyim ve buraya gelene kadar ve geldikten sonrada sizin sayfanızı takip ediyorum. Oldukça motive edici ve faydalı şeyler paylaşıyorsunuz. Ben sizin yazınızı okumadan önce Sparkassede hesap açtırdım ancak aylık 10 euro istediler. Bankamatikten para çekme online işlemler hepsi ücretli bu paleti alırsan daha karlı olur dediler bence inandım. ING diba d abankamatikten para çekme vs işlerinde ekstra ücret ödüyormusunuz? Biraz daha bilgilendirirseniz çok sevinirim. 🙂

  • Fatma Olcucu
   28 Aralık 2019, 17:55 Cevapla

   Merhaba, hayır ödesem yazardım 🙂 Uzun yıllar finans yazılımı işinde çalıştığım için bankacılığı biraz biliyorum ve asla para vermem. Yazıda ING için hesap açma linkini vermiştim, hemen oradan başlatın derim. Diğerini sonra kapatırsınız.

Yorum Yapın