Yurt dışında yaşamak başlığı altındaki yazılarımın Almanya’ya taşınma kararı alanlara çok yardımcı olduğuna dair sık sık mesajlar alıyorum ve sonradan bir şekilde yolumuzun kesiştiği arkadaşlardan blogumla karşılaşmamış olana henüz denk gelmediğim için ayrıca mutlu oluyorum 🙂 Madem yurt dışına giden yolda bir şekilde karşınıza çıkıyorum, öyleyse öğrendiklerimi ve tecrübe ettiklerimi paylaşmaya devam edeyim ki onlar da sizin işinizi kolaylaştırmaya devam etsinler.  Bugünkü konumuz Almanya’da ehliyet nasıl alınır üzerine olacak.

 

Bu yazıda Türk ehliyetini Almanya’da kullanma koşulları ile ilgili bilgi verip, Alman ehliyeti almak istediğiniz durumda bunu nasıl bir süreçten geçerek yapabileceğinizi anlatacak ve muhtemel sınav sorularına değineceğim. Ehliyeti alan kişi eşim olduğu için bu sefer yazıyı o yazdı, onun kaleminden dinliyoruz 🙂

Türk Ehliyeti Almanya’da Geçerli Mi?

Hem evet hem hayır. Almanya’ya geldikten sonra 6 ay boyunca Türk ehliyetiniz ile araç sürmenize izin veriliyor. Yeni Türk ehliyeti Almanya’da geçerli mi karmaşasına düşmeden, yani ehliyetin eski veya yeni olmasından bağımsız, oturum izni aldıktan 6 ay sonra Türk ehliyetleri Almanya’daki geçerliliğini yitiriyor.

almanya'da ehliyet

Fotoğraf uk.reuters.com sitesinden alıntıdır

Yakalanmanız durumunda ne Türk ehliyetiniz ne usta şoförlüğünüz sizi kurtarabilir ve ehliyetsiz araç kullanmış olarak işlem görürsünüz. Yani elinizdeki Türk ehliyetinize el konulması, para cezasına çarptırılmanız, uzun bir süre ehliyete başvuramamanız ve hatta psikolojik tedavi görmeniz gibi hepsi birbirinden beter problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Bu sebeple ilk 6 ayınız dolduktan sonra Türk ehliyetinizi Alman ehliyeti ile değiştirmeniz en akıllıcası olacaktır.

Türk Ehliyetini Alman Ehliyetine Çevirmek

Az önce bahsettiğim gibi, eski ya da yeni Türk ehliyetiniz Almanya’da geçerli değil ve Almanya’ya yerleştikten altı ay sonra Türk ehliyetini Alman ehliyetine çevirmek zorundasınız. Neyse ki sanılanın aksine Almanya’da ehliyet almak, Almanya’da ehliyet sınavı soruları ve Almanya’da direksiyon sınavı o kadar da zor değil.

Almanya’da ehliyet değişimi işlemleri en iyi ihtimalle 4 – 6 ay kadar sürecek ve yaklaşık 800 Euro’ya mal olacaktır. Aslında bizim yaşadığımız Münih, Almanya’nın en pahalı şehri olduğu için bu süreyi en uzun, fiyatı da en yüksek fiyat olarak düşünebilirsiniz. Eğer yazılı veya pratik sınavlardan birinde başarısız olursanız sınava tekrar girmeniz gerektiği için elbette maliyet artacaktır. Aynı şekilde deneme sürüşünde hocanız daha fazla pratik yapmanızı gerek görürse maliyet yine artacaktır.

Ehliyet almak için yaptığım işlemleri sırasıyla aşağıda görebilirsiniz, aralarında ortalama ne kadar süre olduğu kafanızda canlansın diye tarihlerini de ekledim.

Almanya'da ehliyet

Yukarıdaki işlemleri halletmek için neye ne kadar ödediğim de şöyle:

Harcama Kalemi Tutar
Ehliyet kursu sözleşme bedeli    140.00
Online eğitim uygulaması      50.00
İlk yardım kursu      30.00
Göz testi        6.43
Türk ehliyeti çevirisi      20.00
Fotoğraf      10.00
Ehliyet başvuru bedeli      42.60
Yazılı sınav randevusu      80.00
Yazılı sınav bedeli      22.49
Pratik sınav randevusu    180.00
Pratik sınav bedeli      91.75
90dklık deneme sürüşü    100.00
Toplam    773.27    

Kurs sözleşme bedeli, eğitim uygulama bedeli, yazılı ve pratik sınav randevuları bedelleri yazıldığınız kursa ve başvuru yaptığınız şehre bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Faydası olur diye ben Münih’te Türk ehliyet kursu araştırıp oraya yazılmaya niyetlendim ancak gerek kursun yoğunluğu (aşırı talepten pratik deneme sürüşünü 4-5 ay sonraya randevu verebiliyorlardı) gerekse fiyatların daha yüksek olması sebebiyle yazılmayıp, tercihimi çok da memnun kaldığım “Manufaktur Fahrschule” isimli kurstan yana kullandım.

Eğer ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız Türk bir kursa yazılmanızın size sağlayacağı tek avantaj kayıt esnasında ve direksiyon dersleri sırasında Türkçe konuşmak olacaktır. Çünkü sınavlara hazırlık için aldığınız online materyal zaten istediğiniz dilde kullanılabiliyor ve Türkçe kaynaktan ders çalışmak için Türk kursuna yazılmak gibi bir durum yok. Teorik sınava da aynı uygulama üzerinden istediğiniz dilde girebiliyorsunuz.

Eğer sıfırdan ehliyet alacaksanız, teorik-pratik bilgilerini baştan öğrenmeniz gerekiyorsa ve buna yetecek kadar Almanca/İngilizce bilginiz yoksa o zaman Türk bir kursa gitmeniz faydalı olacaktır. Fakat ehliyet değişimi için İngilizce ve/veya Almanca’nız orta/ileri seviyede olduğu sürece herhangi bir kursa yazılabilirsiniz. Ancak pratik sınavda sınavı yapan görevli sağa dön, sola dön gibi komutları Almanca veriyor. Kursa yazılırken bunu tekrar sormanızda fayda olabilir. Belki o kısmı da İngilizce yapanlar sınav görevlileri vardır ve sınava randevunuz ona göre alınır.

Dediğim gibi Türk kursun fiyat/zamanlama açısından çok da bir avantajını göremediğim için hem fiyatlarının çok daha uygun olması hem de zaman kazanmanız açısından www.fahrschulmanufaktur.de yi Münih’te yaşayanlara gönül rahatlığıyla önerebilirim. Hatta iletişim bilgilerini Mustafa/hayatveseyahat’ten aldık derseniz size indirim de yapacaktır.

almanya'da ehliyet

Direksiyon derslerini yaptığımız ve sınava girdiğim araç Audi Q3 🙂

Ehliyet kurslarından bahsettikten sonra Türk ehliyetini Alman ehliyetine çevirmek için neler yapmanız gerektiğine adım adım bakalım, gerekli olan adımları açıklayarak ilerleyeceğim.

 1. Türk ehliyetinizi yeminli bir tercümanda Almanca’ya çevirtmek (Münih için Hauptbahnhof Goethestrasse’deki İş Bankası’nın üst katındaki yeminli tercümanda halledebilirsiniz)
 2. Ehliyet kursuna yazılmak ve kurs sözleşmesini almak

Kursa yazıldığınızda size fahrenlernenmax.de portalı için bir kullanıcı adı ve şifresi veriyorlar. Bu portaldan ve/veya mobil uygulamasından teorik sınava hazırlanıyorsunuz.

     3. İlk yardım kursuna katılmak

Münih için http://www.notfallmedizin.de/ adresinden yakın tarihlerdeki kursları, nerelerde yapıldığını, hangi dilde olduğunu ve fiyatlarını (gün/saat ve dil seçeneklerine göre fiyatlar değişiyor) bulabilirsiniz. Bu eğitimin Türkçe seçeneği yok maalesef. İnternet sitesinde eğitim dilinin çok basit seviye Almanca olduğunu belirtiyorlar ancak durum öyle değil. Minimum B2 – C1 seviye Almanca bilmiyorsanız İngilizce eğitimi tercih edin derim. Eğitim 7,5 saat sürüyor ve 10ar dakikalık aralar oluyor. Yanınızda yiyecek içecek bir şeyler götürmenizde fayda var.

 1. Göz testi yaptırmak

Göz testi ilk yardım kursu başlamadan hemen orada yapılıyor. Küçük monitörden şekillere bakıp ne gördüğünüzü söylüyorsunuz.

 1. Fotoğraf çektirmek (1 adet biometrik)

Bu 5 adımı tamamladıktan sonra, belgelerin tamamıyla birlikte Türk ehliyetinizi ve pasaportunuzu Kreisverwaltungsreferat Fahrerlaubnisbehörde’ye (Münih için Eichstätter Strasse 2) götürüp başvuruyorsunuz. Binaya girince direkt 3. kata çıkıp bankodan ehliyet değişim başvurusu için randevu alıyorsunuz. Ben sabah saat 10’da gitmiştim ve öğleden sonra 13:30’a randevu alabilmiştim. Almanya’nın diğer şehirlerinden başvuru yapacaksanız Fahrerlaubnisbehörde (veya benzer isimli kurum) neredeymiş öğrenmeniz gerekiyor.

Sıranız geldiğinde ekranda belirtilen odaya gidiyorsunuz. Gitmeden önce hazırladığınız belgelerin hepsinin fotokopisini çektirip onlara fotokopilerini verebilirsiniz. Böylece bazılarının orijinalleri (göz testi ve ilk yardım sertifikası) sizde kalabilir. Fotokopi ile orijinali kontrol edip size orijinali geri veriyorlar.

Dikkat edin: Pratik sınava otomatik vitesli mi manuel vitesli mi arabada girmek istersiniz diye soruyorlar. Otomatik vitesli tercih etmeniz durumunda ehliyetiniz sadece otomatik vitesli arabaları sürmek için geçerli oluyor.

almanya'da ehliyet

Teorik sınav için sağlanan eğitim içeriği kullanıcıyı daha çevreci olmaya teşvik eden pek çok kural ve bilgi içeriyor ve bazıları da sınavda çıkıyor.

Bunun dışında herhangi bir sağlık probleminizin olup olmadığını sorup birkaç kağıda imza attırıyorlar. Sonunda da size 42.60 Euro’luk bir ödeme fişi veriliyor.  Giriş katındaki otomatlarda nakit ya da EC kart (kredi kartı değil, Almanların kullandığı bir çeşit debit kart) ile kendiniz ödüyorsunuz. Sonra sıra almadan tekrar aynı odaya gidiyorsunuz. Türk ehliyetinizin istihbaratının yapılması ve değişim başvurunuzun onaylanmasının 2 – 6 hafta süreceğini açıklıyorlar. Türk ehliyetiniz onlarda kalıyor ve ehliyetinizin onlarda olduğuna dair geçici bir belgeyi size veriyorlar. Bu belge ehliyet yerine geçmiyor. Eğer Türk ehliyetinize Türkiye veya başka ülkelerde ihtiyacınız olacaksa başvurunuz onaylandıktan sonra tekrar gidip Türk ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

Belgelerin incelenmesi ve başvurunuzun onaylanmasının ardından yazıldığınız kursa haber veriyorlar ve kurs sizi arayıp başvurunuzun onaylandığını, istediğiniz zaman yazılı sınav için randevu alabileceğinizi söylüyor. Yazılı sınava ne kadar sürede hazırlanıp sınava ne zaman gireceğiniz tamamen sizin öğrenme ve ders çalışma performansınıza kalmış. Sıkı bir tempoda çalışıp bir ay içinde de tamamlayabilirsiniz ya da benim gibi biraz ağırdan alıp 3 ay içinde sınava hazır hale gelebilirsiniz.

almanya'da ehliyet

Eğitim portalında yaklaşık 1100 teorik sınava hazırlık, 100 tane de pratik sınava hazırlık sorusu var.

Portal temel olarak bir soru bankası aslında. Trafik işaretleri, trafik kuralları ve karşılaşabileceğiniz olasılıklarla ilgili simulasyonlar içeren bir doküman. Yaklaşık 1200 tane soru tekrar tekrar çözülmek için sizi bekliyor 🙂

Alıştırmaların bazılarında videoları izleyerek nasıl davranmanız gerektiği de soruluyor. Videoları dikkatle izlemeniz gerekiyor ve en fazla 5 kere izleyebiliyorsunuz. Videolarda aynalara, hızınıza, trafikteki diğer araçlara ve işaretlere dikkat etmeniz gerekiyor.

almanya'da ehliyet

Videolu soruları dikkatlice izlemek gerekiyor.

Ders sorularının tamamını (bahsi geçen bin küsür soruyu) bitirince program deneme sınavlarını erişilebilir hale getiriyor ve gerçek sınav sorularıyla kendinizi denemeye başlıyorsunuz. Deneme sınavlarını tamamen doğru yapana kadar sürekli çözerek çalışıyorsunuz, sınav soruları da bu deneme sınavlarında zaten öğrenmiş olduğunuz sorulardan oluşuyor.

Almanya’da ehliyet sınav soruları çok zor değil demiştim. Sınavda 30 soru oluyor ve her sorunun bir puan değeri var. Bazı sorular 5 bazıları 2 puan gibi. Toplamda 10 puana kadar yanlış yapma hakkınız var ancak iki tane 5 puanlık soruyu yanlış yaparsanız kalırsınız dikkat!

Yeterli sayıda test çözerseniz bir süre sonra neredeyse hepsini ezberliyorsunuz. Çünkü sürekli benzer sorular soruluyor. Ne zaman ki 3 deneme sınavını üst üste sıfır hata ile tamamlarsınız o zaman program size sınava hazır olduğunuzu söylüyor.

almanya'da ehliyet

Sen sınava hazır! Bu da Alman aksanlı Türkçe 🙂

Sınava hazır olduğunuza inandıktan sonra kursunuza gidip sınav için randevu talep ediyorsunuz, ya da randevuyu daha önceden alıp o tarihe kadar hazır olmalısınız. Sınav günü size verilen adrese (Münih için Rüdesheimerstrasse 7) gidip sınav saatinizi bekliyorsunuz. Saat gelince hemen oradaki vezneye 22.49 Euro sınav ücretini ödüyorsunuz ve karşılığında size bir makbuz veriyorlar. Sonrasında hemen yan taraftaki sınavın yapılacağı odaya geçiyorsunuz listeden adınızı ve ödemenizi kontrol ediyorlar. Sınavı hangi dilde yapmak istediğinizi soruyorlar. İstediğiniz dili seçiyorsunuz ve size söylenen koltuk numarasına oturuyorsunuz.

Oturduğunuz yerde önünüzde bir tablet oluyor. Tablet ekranında Hoş geldin “İsminiz” yazıyor. Uygulamayı nasıl kullanacağınız ve sınavı nasıl sonlandırıp teslim edeceğinizle ilgili açıklamalardan sonra başlayın diyorlar. Sınav uygulaması da Fahrenlernen uygulamasının birebir aynısı olduğundan bilmediğiniz bir şey anlatmıyorlar, endişe etmeyin. Sınavı tamamlamak 20 – 30 dk sürüyor.

Sınavı tamamlayınca tablet üzerinden onaya yolluyorsunuz. Onlar da sistemden kontrol edip size sonuçlarınızı yolluyorlar. Geçip geçmediğinizi hemen orada anlıyorsunuz. Sonra da gidip gözetmenden imzalı geçti belgenizi alıyorsunuz ve hayırlı olsun ilk adımı geçtiniz.

almanya'da ehliyet

Ben garanti olsun diye sayısını bilmediğim kadar deneme sınavı çözmüş ve gerçek sınavda da full çekmiştim 🙂

Sınavı geçtikten sonra yazıldığınız ehliyet kursunuza tekrar gidip ben sınavı geçtim diyorsunuz. Bu sefer de pratik sınava hazırlanma süreciniz başlıyor ve deneme sürüşü için randevu alıyorsunuz. Hocanızın yeterli gördüğü sayıda deneme sürüşü yaptıktan sonra sınava hazırsınız ve sınav randevusu alabilirsiniz diyorlar.

Sınav günü geldiğinde deneme sürüşü yaptığınız araç ve hocanızla birlikte Tüv’e gidip sınavı yapacak görevliyi alıyorsunuz. Sınav başlamadan önce görevli kimlik bilgilerinizi kontrol ediyor ve arabayla ilgili birkaç soru soruyor. Daha önce de belirttiğim gibi kursunuza İngilizce/Almanca seviyenizle ilgili bilgi verin ki sınavda dil problemi yaşamayın, çünkü pratik sınavın Türkçe seçeneği yok maalesef.

Pratik sınavda sorulabilecek muhtemel sorular;

 • Lastiklerdeki profil derinliği minimum ne kadar olmalı? Cevap: 1.6mm
 • Araç muayene tarihi nerede yazıyor? Cevap: Plaka üzerindeki küçük yuvarlak etikette
 • Dörtlüler, farlar ve sis farları nereden yakılıyor?
 • Kaputu açar mısın?
 • Fren sıvısı, silecek suyu, motor yağı ve radyatör suyu hangileri?
 • Motor yağ seviyesini nasıl kontrol edersin?

Bunları zaten pratik derslerde hocanız size öğretiyor, birkaç kez tekrar etmekte fayda var. Bana sınavda dörtlülerin nerede olduğu ve kaputu açarak motor yağ seviyesinin nasıl kontrol edileceği soruldu.

Bu soruların ardından yola çıkıyorsunuz ve görevli arka koltuktan size hem yolu tarif ediyor hem de sizi gözlemliyor. Dikkat etmeniz gerekenler;

 • İlk hareket ederken sola sinyal vermek, ayna ve omuz üstünden kör noktayı kontrol etmek, sonra yola çıkmak.
 • Dönüşlerde omuz üzerinden kör noktayı kontrol etmek (özellikle yaya ve bisikletleri gözden kaçırmamak için şart).
 • Yaya ve bisikletlilere yol vermek.
 • Arkanızdaki ne kadar hızlı da gelse sizi ne kadar da sıkıştırsa hız sınırına uymak ve stres olmamak (zaten kimse sıkıştırmıyor da biz öyle olacak zannediyoruz. Yılların İstanbul trafiği stresinden sonra beyinde kalıcı hasar kaçınılmaz 🙁 ).
 • 30km hız sınırı olan bölgelerde, yol ağızlarına yaklaşınca mutlaka hafif öne eğilerek bütün yol ağızlarını kontrol ettiğinizi göstermek.
 • Geri geri park ederken veya manevra yaparken mutlaka bir kere kafanızı çevirerek arkaya bakmak, sonrasını aynalarla tamamlamak.
 • Özellikle park ederken ve 30km bölgesinde ilerlerken son derece sakin olmak.

Sınav yaklaşık 45 sürüyor. Park manevrası, otobanda kısa bir sürüş, yerleşim bölgesinde birkaç kavşak ve dikkat edilmesi gereken tabelaların olduğu yollardan geçiş, 30km hız sınırı bölgesinde birkaç sokak turlama, U dönüşü ve acil durum fren denemesi yaptıktan sonra görevli park etmenizi istiyor. Hemen orada sınavı geçtiğinize dair onay belgenizi size teslim ediyor.

Tebrikler ikinci aşamayı da başardınız.

Onay belgeniz, pasaportunuz, Türk ehliyetiniz ve ilk başvuru sırasında size verilen ve ehliyetinizin onlarda olduğunu belirten evrakla birlikte Kreisverwaltungsreferat Fahrerlaubnisbehörde’ye (Münih için Eichstätter Strasse 2) tekrar gidip 3. kata çıkıyorsunuz. Görevliye sınavı geçtiğinizi ve ehliyetinizi almaya geldiğinizi söylüyorsunuz, evraklarınıza baktıktan sonra yine size bir numara veriyor ve sıranızı bekliyorsunuz.

Sıranız gelince ekranda belirtilen odaya girip evraklarınızı sunup yeni ehliyetinizi alıyorsunuz. Ehliyet maalesef kimlik yerine geçmiyor, bu sebeple pasaportunuzu taşımaya devam edeceksiniz.

Artık kendinize bir araba alıp gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz, hayırlı olsun. Almanya’da araba fiyatlarını merak edenlere fikir vermesi açısından https://www.autoscout24.de sitesini önerebilirim. İyi sürüşler 🙂

Almanya’da ehliyet nasıl alınır yazımı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarım ve seyahat ipuçlarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat‘in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(6453)

This article has 36 comments

 1. E Reply

  Merhaba, çok faydalı bir yazı olmuş çok teşekkür ederiz. Ancak aklıma birkaç şey takıldı. O da bu süreç içersinde araç kullanabiliyor muyuz ? Aracımla iş yapıyorum ve bir sürücü kursuna gittim. İlk yardım dersi ve göz muayenesi oldum. Ancak sonrasında herhangi birşey yapmadım sadece bunun için 50 euro ücret aldılar benden. Yani ben şuan önce sürücü kursuna sınav için ayrıca mı kayıt olmalıyım ? 4 ayım bitti buraya geleli.

  • Fatma Olcucu Reply

   Kursa yazılmadan sınava giremezsiniz, fiyat listesinde yazdıklarıma göre yaptırmanız ve karşılığında aşağı yukarı ödemeniz gerekenleri görebilirsiniz. Ehliyetin 6 ay geçerli olduğunu da yazmıştım, yani geleli 4 ay olduysa 2 ay daha Türk ehliyetinizi kullanırsınız.

 2. Onur Reply

  pahalı demişsiniz ama erlangen’da ehliyeti tam 55 euroya tercüme ettiler (ADAC), 20 euroya dua edin 🙂

  • Fatma Olcucu Reply

   Biraz gittiginiz yere gore de degisiyor sanirim, genelde memleketlim olsun diye Turklere gidince onlar ‘kiyak’ olarak en yuksek fiyati veriyorlar 🙂

 3. Oguzhan Reply

  20 euro ya almanca ceviri demissiniz, acaba nerede yaptirdiniz?
  tesekkurler

 4. Bedri Reply

  Merhabalar benim de takıldığım bir nokta var. Almanya’ya turist olarak 1 haftalığına geleceğim. Yeni ehliyetimi tercüme ettirmeden kullanabilecek miyim acaba?

 5. Beren Reply

  Merhaba,
  Almanya’da ehliyetinizi aldıktan sonra, veriliş tarihi olarak Türkiye’de aldığınız ehliyetin veriliş tarihi mi yazıyor yoksa Almanya’da aldığınız ehliyetin veriliş tarihi mi? Arabayı kasko yaptırma durumunda ehliyet veriliş tarihinin kasko fiyatına etkisi büyük. Almanya’daki veriliş tarihi yazıyorsa Türkiye’de aldığınız ilk ehliyetin veriliş tarihi olarak değiştirilebilinir mi? Buna benzer bir şeyler okudum ama tam anlayamadım. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, Almanya’da aldığınız ehliyetin tarihi yazıyor. Değiştirme gibi bir durum var mı bilmiyorum, ilk defa duydum.

 6. Alperen Dislioglu Reply

  Merhabalar, ben Almanya’da öğrenciyim ve rehberiniz için çok teşekkür ederim, gayet açıklayıcı olmuş. Sormak istediğim soru ise; bu işlemlerden sonra 2 ehliyet de bizde mi kalıyor, Türk ehliyetimiz iptal oluyor mu yoksa fiziki olarak cüzdanımda taşımaya devam edebilir miyim?

 7. Hüseyin Reply

  Merhaba. Öncelikle bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Size sormak istediğim konu ise şu;
  Ben Almanya’da ehliyet almayı düşünüyorum ve Türk ehliyetimde bulunmuyor. Sizce Türk ehliyeti çıkarıp orada değiştirmeli miyim? Yoksa direkt olarak Almanya’da mı ehliyete başvurmalıyım? Hangisi bizim için daha hesaplı olur? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, sanırım Türkiye’den çıkartmak daha iyi olur çünkü Almanya’da sıfırdan alırsanız deneme süresi gibi bir süre olmalı. Ama yaşamadığım bir durum olduğu için tam detaylarını bilmiyorum, lütfen araştırın.

 8. muhammet Reply

  Merhabalar,
  Açıklamalar için çok teşekkür ederim. Başvuru sırasında Türk ehliyetimizi aldıklarını ve geçici bir kağıt verdiklerini, bu kağıdın ehliyet yerine geçmediğini söylemişsiniz. Bu durumda o süreçte(tabi Almanya’ya girdikten sonra bize tanınan 6 ay dolmamışsa) araba kullanamayacak mıyız?

  • Fatma Olcucu Reply

   Ehliyetinizin doğruluğu kontrol ediliyor size geçici kağıt verilen sürede, bir hafta gibi bir süre. O sürede kullanamayacaksınız.

   • Muhammet Reply

    Oraya arabayla gitmemeliyiz o halde:) Yazınız ve hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.

 9. adem kozak Reply

  Merhaba,lar
  Almanya,da ehliyed almak isdiyorum yardım et.

 10. Nurlan Reply

  Merhaba, yazı için çok teşekkür ederim. Sorum, oturum aldıktan 6 ay keçdikten sonra bile bu işlemleri yapabiliyor muyuz?

   • Nurlan Reply

    Merhaba, bugün ehliyet kursuna kayıt olduğumda, yeni ehliyyete başvuru yaptıktan sonra eski ehliyyetimi geri alamayacağımı söylediler, bu ne kadar doğru? Yeni kanun mu?

    • Dnz Reply

     Bildiğim kadarıyla eyaletten eyalete, hatta şehire göre bile değişebilecek bir durum bu. Bende NRW de yaşıyorum ve kursum eski ehliyetim onaylandıktan sonra geri alabileceğimi söylemişti. Hala bekliyorum tabi orası ayrı…

 11. Fatih Reply

  Merhaba,

  Almanya’ya geldigimiz ilk 6 ay icerisinde bu surece baslarsak, yukarida belirttiginiz harcama kalemlerinin bazilarini yapmama gibi bir sansimiz var mi? Ornegin; Ehliyet, ilk yardim kursuna katilinmasina gerek kalmamasi, goz testine girmeye gerek olmamasi gibi?

  Tesekkurler.

  • Onur Reply

   yok. Ben ilk 6 ay içinde başladım ama ilk yardım kursu ve göz testi zorunlu.

 12. Enver Reply

  Merhaba

  Ben alman vatandasiyim türkiyede temmeli geldim mavi kartim var ve burada 6 aydan fazladir yasiyorum ve türkiye ehliyetini aldim simdi ben tatil amacli almanyaya gezmeye gitsem orada araba sürebilirmiyim türkiye ehliyetim ile benim temmeli olmaz ama almanyada wohnsitzim yok iptal ettirdim abmelden ve simdi yakinda gitmeyi düsünüyorum 3-5 haftaligina sürme sansim varmi yoksa süremezmiyim türk ehliyeti ile yardimci olursaniz sevinirim

  Saygilar

 13. Ece Reply

  Merhaba,

  Çok güzel ve açıklayıcı yazmışsınız. Çok yardımcı oldu. Teşekkürler

 14. Çelik Reply

  19 yıldır Almanya’da yaşıyorum. Süresiz oturumum var, Alman ehliyetim yok Türk ehliyetim ile (Almanya’da kullanamıyorum) Türkiye’ye arabayla gidebilirmiyim ?? Yol güzergahı boyunca geçtiğim ülkeler sorun yaratırmı???

  • Fatma Olcucu Reply

   Gectiginiz ulkelerin Almanya’daki 6 ay gibi bir süre kisiti varsa sorun yaratir tabii, arastirirsiniz.

 15. Sami Reply

  Merhaba Benim Türk ehliyetim vardı burda Alman ehliyeti aldım alırken Türk ehliyeti tercümesini yapmadım çünkü benden öyle birşey istemediler çokta kolay aldım zorunlu teorik ve pratik derslerden muaf tuttular ancak ehliyetimi aldıktan sonra probezeit miyim değil miyim bilmiyorum sürücü kursuna sordum onlarda bilmiyormuş yardımcı olursanız sevinirim

 16. atalay Reply

  Merhaba direk sınavında sorun yok araç kullanmayı biliyorum ama almanca olarak yazılı sınava gireceğim ders çalışma şekli olarak neyi tafsiye edersiniz sınava 10 gün var bu arada

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, tavsiye ettiklerimin hepsi yazıda. 10 günde biraz zor ama illa denemeniz gerekiyorsa deneyin bakalım. Ben olsam gece gündüz testleri çalışırdım.

 17. Dnz Reply

  Merhaba, öncelikle detaylı ve okuması zevkli yazınız için teşekkürler. Bir çok kaynak var internette ama bu kadar düzenli ve günceli yok sanırım. Benim de bir sorum var. Teori sınavına girdikten hemen sonraki hafta pratik sınavını alabiliyor muyuz yoksa 2 hafta beklemek mi lazım? Bildiğim kadarıyla teoriden kaldığımızda tekrar almak için 2 hafta bekleniyor ama herşey yolunda giderse, teori sınavından hemen birkaç gün sonra pratik sınavını alabilir miyiz?

 18. Mehmet zafer güneş Reply

  Motorsiklet ehliyeti fiyatlarını söylemeniz mümkün mü ?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir