Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri ve başkenti olan petrol zengini Abu Dhabi, her ne kadar turistik anlamda birinciliği Dubai’ye kaptırmış olsa da, Dubai gezisi ile birlikte mutlaka uğranması gereken bir şehir. Abu Dhabi gezi rehberi yazımda Abu Dhabi nerede, Abu Dhabi’ye nasıl gidilir, Abu Dhabi vizesi, Abu Dhabi otelleri gibi konulardan bahsedeceğim. Gezilecek yerler için ABU DHABİ GEZİLECEK YERLER yazımı inceleyebilirsiniz.

Genel Bilgiler

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yönetim şekli, günlük yaşam, Türkiye ile saat farkı, para birimi dirhem (AED) ve Abu Dhabi vizesi gibi emirliklere ait ortak şeylerden DUBAİ GEZİ REHBERİ yazımda bahsetmiştim. Abu Dhabi nerede diye bakarsak, aşağıda işaretlediğim harita fikir verecektir.

abu dhabi nerede

Istanbul – Abu Dhabi arası mesafe

Ne Zaman Gidilir – Ne Kadar Kalınır

Dubai gibi Abu Dhabi’de de sıcak çöl iklimi görüldüğü için yaz aylarında gitmekten kaçının, aksi halde 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklar tüm gezme isteğinizi yok edebilir. Bence en uygun zamanlar bahar ayları; böylece yaz sezonunu erkenden açıp Nisan ayında bronzlaşmaya başlayabilirsiniz 🙂 Deniz – güneş tatili yapmayacağım diyenler ise ortalama sıcaklığın 20 derecelerde olduğu kış aylarında gidebilir.

Ne kadar kalınır konusundaki fikrimi gezilecek yerleri anlatırken bahsetmiştim, bence günübirlik gitmek bile yeterli. Daha fazla vakti olanlar ise 2 günde şehrin tamamını görüp kalan günlerini alışveriş ve deniz/havuza girmek gibi alternatiflerle değerlendirebilirler.

abu dhabi cami

Abu Dhabi’nin muhteşem güzellikteki Sheikh Zayed Camisi..

Abu Dhabi Ulaşım

Abu Dhabi International Airport (AUH)’a varacaksanız, taksi kullanabilir veya 4 AED’ye şehir merkezine giden otobüslere binebilirsiniz. İstanbul’dan Etihad Airways ve elbette Türk Hava Yolları’nın Abu Dhabi’ye direkt uçuşları bulunuyor. İstanbul’dan direkt uçuş 5 saat civarında sürüyor.

Sharjah Havalimanı’na uçuşları bulunan Air Arabia’yı da kontrol edin, kayda değer bir fiyat farkı varsa alınabilir. Sharjah’tan Abu Dhabi’ye Air Arabia’nin shuttle otobüsleriyle 2.5 saatte 40 AED ödeyerek gidebilirsiniz. Eğer uçak biletinizi Sharjah’tan alacaksanız, Dubai’nin Sharjah’a daha yakın olduğunu (1 saat) düşünerek gezinizi Dubai’den başlatmayı düşünebilirsiniz. Sharjah – Abu Dhabi otobüs saatleri için tıklayın.

abu dhabi gezisi

Sheikh Zayed Cami’nin içi de oldukça görkemli..

Dubai’den Abu Dhabi’ye Nasıl Gidilir?

Dubai’den araç kiralayıp gidecekseniz Sheikh Zayed Road isimli geniş otoyolu takip ederek varabilirsiniz, aracın zaten navigasyonu vardır. Muhtemelen ilk durağınız olacak Ferrari World, Dubai merkezden 110 km uzakta.

Rahatınıza çok düşkünseniz veya kalabalık/çocuklu bir grupsanız taksi ile gidebilirsiniz, 250 – 300 AED civarı tutuyormuş.

En ucuz yöntem ise benim yaptığım gibi otobüsle gitmek. Tek yön 25 AED tutuyor, bu tutarı Nol kartınıza yükletip otobüse binerken kartı okutmak gerekiyor, bu kartla ilgili bilgiler için DUBAİ ULAŞIM REHBERİ yazıma bakabilirsiniz. Otobüsler, metronun IBN Battuta durağında indiğiniz yerden kalkıyor, kartınızı da yine burada çift yön otobüs artı metroyla geri dönmek için 55 – 60 AED doldurtabilirsiniz.

Abu Dhabi Ferrari World

Abu Dhabi Ferrari World

Abu Dhabi’ye giden otobüs E101 durağından kalkıyor. Cuma – Cumartesi günleri 50 – 60 dakika ve diğer günler yarım saatte bir otobüs var. Ben cumartesi günü gidecektim ve otobüsün tam saatine denk gelince beklemeden binebileceğim diye sevinmiştim, ama otobüsün dolu olduğu gerekçesiyle geri çevrildim ve bir saat sonraki diğer otobüsü beklemek zorunda kaldım. Benim bindiğim otobüs de kalkıştan yarım saat önce doldu ve kapıları kapatıldı. Yani otobüsler erken dolabiliyor ve eğer erkenden oradaysanız “nasılsa kalkmasına daha var” diye etrafta gezinmeyin, paşa paşa otobüse binip içinde bekleyin. Durağa vardığınızda son dönüş otobüsünün saat kaçta olduğuna bakmayı da unutmayın.

Abu Dhabi’deki bence minimum görülmesi gereken yerler olan Sheikh Zayed Camii ve Ferrari World’ün ikisini birden ziyaret edecekseniz önce Ferrari World’den başlayın, çünkü Dubai’ye daha yakın (camiden başlarsanız fazladan git-gel yapacaksınız). Otobüse bindiğinizde Ferrari World’de ineceğinizi söyleyin, yaklaşık bir saatlik yolculuk sonunda oraya yakın durakta sizi bırakacak ve kısa bir taksi yolculuğu yapacaksınız (aynı durakta inen diğer insanlar varsa taksiyi paylaşmayı teklif edebilirsiniz). Sonrasında camiye gitmek taksiyle 25 dakika kadar sürüyor. Dubai’ye geri dönen otobüsleri ise cami çıkışında sorun, çıktığınız cepheye bağlı olarak yürüme mesafesinde otobüs durağı bulabilirsiniz. En kötü ihtimalle taksiye binip Abu Dhabi Central Bus Station‘a gidin ve geldiğiniz aynı otobüs E101 ile dönün.

ferrari world abu dhabi

Ferrari World’deki dans gösterileri izlemeye değer.

Abu Dhabi Otelleri

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki “her şeyin süper lüks olması” konseptine uygun olarak Abu Dhabi’de fazlaca 4 ve 5 yıldızlı otel bulunuyor. Gezi için öncelikli hedefiniz denize girmekse Al Bateen Plajı gibi sahile yakın bir oteli, alışveriş yapmaksa Abu Dhabi Mall gibi alışveriş merkezine yakın bir oteli, Ferrari World’e yakın olmaksa Yas Island’daki bir oteli tercih edebilirsiniz örneğin. Abu Dhabi otellerini ve yorumlarını inceleyip rezervasyon yapmak için tıklayın.

abu dhabi nerede

Sheikh Zayed Cami – Abu Dhabi

Abu Dhabi Alışveriş – Abu Dhabi’den Ne Alınır

Dubai yazımda bahsettiğim üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nde ucuz alışveriş artık bir hayal olsa da biraz bakınmak isterseniz alışveriş merkezlerini tercih edebilirsiniz. Abu Dhabi Mall, Khalidiyah Mall, Marina Mall, Rotana Mall gibi İstanbul’dakine benzer şekilde adım başı AVM çıkacak karşınıza zaten. Sheikh Zayed Grand Mosque’a gelmişken caminin yakınında bir alışveriş merkezine bakayım derseniz 10 km mesafedeki Mushrif Mall’a uğrayabilirsiniz. Orta veya büyük çapta alışveriş yapacaksanız vergileri geri alabilmek mümkün müymüş sormayı ve mümkün ise tax free formunu istemeyi unutmayın.

abu dhabi alışveriş

Altın ve mücevher seviyorsanız Birleşik Arap Emirlikleri’nde bolca bulacaksınız.

Vergisiz alışveriş yapmak isteyenler için, Dubai Havaalanı ile benzer şekilde Abu Dhabi Havaalanı’nın her terminalinde duty free shop’lar varmış. Kozmetik, parfüm, elektronik ürünler, sigara gibi tütün ürünleri başta olmak üzere incelemeyi unutmayın. Hediyelik eşya olarak ise eşe dosta bol bol hurma alın, çikolata kaplı olan değişik çeşitleri de var.

Abu Dhabi gezi rehberi yazımı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılardan ve seyahat ipuçlarından haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’i sosyal medya takip etmeyi unutmayın! 😉

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(9468)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir