Dubai‘ye gelmişken Birleşik Arap Emirlikleri‘nin başkenti Abu Dhabi‘ye uğramadan olmaz. Daha fazla vaktiniz varsa bir gece konaklayarak şehrin tamamını gezebilirsiniz, ama benim gibi kısıtlı zamanı olup Abu Dhabi gezisi için yalnızca bir gün ayırabilecek durumdaysanız da üzülmeyin, bu yazımda zamanı en iyi nasıl kullanabileceğinizle ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. En azından Abu Dhabi’deki camiyi görmek için bile buraya gitmeye değer. Biraz eğlence isteyenler ise Ferrari World‘de keyifli vakit geçireceklerdir.

FERRARI WORLD

Yas Marina Island‘daki Ferrari World’e gidecekseniz, Dubai’ye en yakın nokta olduğu için Abu Dhabi gezinizi buradan başlatabilirsiniz. En ucuz yöntem olan otobüsle geliyorsanız Dubai’de metronun IBN Battuta durağına gidin ve oradan E101 otobüsüne binin. Otobüste şoföre söyleyin ki sizi son durağa kadar götürmesin; çünkü bir saatlik yolculuk sonrası Shahama Village durağında inmeniz gerekiyor.

Sizinle birlikte inenler varsa onlar da çok büyük ihtimalle aynı yere gidiyorlar; sorarak aynı taksiye binin ve taksi ücretini paylaşmayı deneyin, ben öyle yapmıştım. İndiğim yerden Ferrari World’e taksi 30 AED tuttu.

Ferrari World Abu Dhabi

Ferrari World Abu Dhabi

Öncelikle Ferrari World nedir diye kısa bilgi vereyim; çünkü isminden ötürü burayı yalnızca arabaların sergilendiği bir yer zanneden fazlaca kişi olduğunu gördüm. İçeride Ferrari otomobillerin olduğu doğru olsa da burası Ferrari markalı bir tema park (eğlence parkı) aslında. Yani içeride normal bir lunaparkta olan her şey var, hatta daha fazlası.

2015 yılında Orta Doğu’nun en önemli turistik cazibe merkezi seçilen Yas Island’daki Ferrari World Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin genel konseptine uygun olarak bazı ‘en’lere sahip elbette 🙂 (Diğer ‘en’ler için bakınız: DUBAİ yazılarım) Dünyanın kapalı alandaki en büyük tema parkı ve daha önemlisi, dünyanın en hızlı roller coaster treni (Formula Rossa) burada yer alıyor.

ferrari world abu dhabi

Dünyanın en hızlı roller coaster’ında ağzı yüzü dağıtmacalar 🙂

Her gün 11:00 – 20:00 saatleri arası açık olan Ferrari World’ün giriş ücreti 250 AED, çocuklar için 205 AED. Yine Arapların sevdiği bir şey olan ‘priority ticket’ olayı burada da var; daha fazla ücret ödeyerek, normal bilet alan benim gibi fakirlerin nefret dolu bakışları altında her şeye sıra beklemeden binebiliyorsunuz. Çok zenginseniz bilet gişesinden bu bileti ve fiyatını sorarsınız 🙂

Eğer aynı günde bir de su parkına gidip duble eğleneyim derseniz Ferrari World’ün bulunduğu Yas Island üzerindeki Yas Waterworld isimli su parkına giriş sağlayan 360 AED’lik kombine bileti alabilirsiniz, Yas Waterworld’ün kendi bileti 240 AED olduğu için yarı fiyatına gelmiş oluyor. Ferrari World’e arabayla 5 dakika mesafede ve 10:00 – 19:00 saatleri arası açıkmış. Ben su parkına Dubai’de gittiğim için buraya gitmedim, incelemek isteyenler için web sitesi burada.

ferrari world abu dhabi

Ferrari World’ün biletsiz gezilen kısmında otomobiller sergileniyor.

Ferrari World’ün girişinde bilet alırken eşyalarınızı koymak için dolap da satıyorlar ama çantanızda çok kıymetli bir şey yoksa bunu almanıza gerek yok, istediğiniz eğlence aletini denerken yan tarafında çantanızı koyacağınız yer oluyor ve herkes eşyasını buraya bırakıp indiğinde aynı yerden geri alıyor. Giriş ücreti olan 250 AED ise yaklaşık 200 TL’ye denk geldiği için biraz düşünmenize sebep olabilir ama Birleşik Arap Emirlikleri gezisinde genel olarak her şeyin pahalı olmasına zaten alışmışsınızdır 🙂 Benim fikrimi sorarsanız ben çok eğlendim ve ‘bir kerelik’ olduğu için girmeye değer olduğunu düşünüyorum. Yine de bilet almak istemeyenler için biletsiz gezilebilen arabalardan oluşan bir bölüm var, gidip bakılabilir.

Ferrari World içindeki en popüler aktivite elbette Formula Rossa isimli dünyanın en hızlı roller coasterı. Birçok insan sırf bu trene binmek için geliyor, hal böyle olunca bir-iki dakika süren roller coaster için yarım saatten fazla sıra beklemeye hazırlıklı olmalısınız. Ama roller coaster o kadar çılgın ki, ben ona binmek için aynı sırayı iki kez bekledim. Dubai’de bir gün önce yaptığım Sky Diving sırasında yere saatte 200 km hızla düşerken, buradaki roller coasterda yer çekimini bile aşarak saatte 240 km hıza ulaşmak az delilik değil 🙂 Benim için hızdan dolayı gözümden akan yaşların ağzımdan akan salyalara karıştığı süper eğlenceli birkaç dakikaydı, adrenalin tutkunları eminim bu roller coaster’ı çok sevecekler.

abu dhabi gezisi

Ferrari World içindeki farklı aktiviteleri deneyebilirsiniz.

Fırsatınız olursa Formula Rossa roller coaster’ında en öne oturmaya çalışın, hatta sırf en öne oturabilmek için bir sonraki seferi bekleyen insanlar göreceksiniz ama bazen görevliler buna izin vermeyebiliyor.

Ferrari World’de adrenaline ek olarak, 4D sinemalar gibi çocuklarla da keyifle yapılabilecek aktiviteler bulunuyor. Bilet aldığınızda verilen haritadan inceleyip beğendiklerinizi denersiniz. Şovlardan ise özellikle RED ve Viva Ferrari‘yi kesinlikle kaçırmayın, biri dans diğeri akrobasi ağırlıklı ama her ikisi de çok başarılı. Gün içinde birkaç kere yapılan bu şovların saatine içeri girdiğinizde bakın ve diğer eğlence aletlerindeki sıra beklemelerinizi şov saatine göre ayarlayın.

Küçük bir tüyo, Ferrari World’de içerisi kırmızı renk ağırlıklı olduğu için üzerinize kırmızı bir şey giyerseniz resimlerde daha güzel görünüyor. Bence tabii 🙂

abu dhabi gezilecek yerler

Viva Ferrari şovundaki dansın görsel efektlerle birleşimi izlemeye değer.

SHEIKH ZAYED GRAND MOSQUE (ŞEYH ZAYED CAMİİ)

Abu Dhabi gezilecek yerler arasında kesinlikle ilk sırada burası yer alıyor. Dini konularla pek aranız olmayabilir, hatta Müslüman bile olmayabilirsiniz. Ama her ne olursa olsun bu camiye hayran kalmamak kesinlikle mümkün değil!

Abu Dhabi’deki beyaz camiye ismini veren Şeyh Zayed, Birleşik Arap Emirlikleri’nin kurucusuymuş. Temizliği ve dindarlığı simgelediği için beyaz renkli tasarlandığı söylenen cami, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki en büyük ve dünyadaki altıncı büyük camiymiş. 2007 yılında ibadete açılmış ve aynı anda 40 bin kişi burada ibadet edebiliyormuş.

abu dhabi gezilecek yerler

Büyüleyici güzelliğe sahip Sheikh Zayed Camii..

Ziyaret saatleri cuma hariç her gün 09:00 – 22:00, cuma günü ise 16:30 – 22:00 saatleri arası. Ramazan ayı boyunca saatler biraz değişiyor; cuma hariç her gün 09:00 – 14:00 saatleri arası ziyarete açık, cuma günleri kapalı. Ziyaret ettiğiniz dönemde gün batımı saatini öğrenip, bu saati kapsayacak şekilde camiye gezinizi planlamanızı öneririm. Böylece hem gündüz hem akşam halini görebilmiş olacaksınız ki her ikisi de birbirinden büyüleyici..

abu dhabideki camii

Gezinizi caminin hem gündüz hem akşam halini görecek şekilde ayarlamaya çalışın.

Sheikh Zayed Cami fotoğraf çekme isteğinizi artıracak, ama kesinlikle ciddiyetsiz resimler veya selfieler çekmeye kalkmayın (mesela fazla gülen veya garip pozlar veren resimler). Karşı cinsten iki insan iseniz, dostça omzuna dokunmak dahi olsa yanınızdaki insana dokunmayın (eşiniz veya kardeşiniz olmasından bağımsız, karşı cins ise temasta olmayın). Aksi halde görevliler bir anda yanınızda biterek fena uyarıyorlar ve resmi silmenizi istiyorlar. Ayrıca oldukça suratsızlar, resminizi çekmelerini rica ederseniz büyük ihtimalle oralı olmayacaklar 🙂 Camiyi ziyarete gelen Rihanna’nın bile, fazla seksi pozları nedeniyle bir süre sonra görevliler tarafından uzaklaştırıldığı söyleniyor.

Diğer önemli konumuz tabii ki cami avlusu ve içini gezebilmek için uyulması gereken giyim kuralları. Eğer hazırlıksız geldiyseniz bayanlar için saçları da kapatacak şekilde siyah bir cübbe/pardesü temin ediyorlar, ben hırka ve şalımı kendim getirmiştim ama bu cübbe ile gezen çok fazla turist gördüm. Erkeklerin de diz üstü şort veya kolsuz tişört ile camiye girmelerine izin verilmediğini hatırlatayım, yalnızca bilekleri açık bırakan kısa pantolon ve normal kısa kollu tişört ise uygun kabul ediliyor.

Şeyh Zayed Cami

Şeyh Zayed Cami

Şeyh Zayed Camisine girişler ücretsiz, rehberli tur yapmak isterseniz ücret karşılığında sunuluyor. Ben kendim gezdim, camiyi ve işçilik detaylarını incelemek için 2 saat civarı ayırabilirsiniz.

Caminin içindeki kaçırmamanız gereken önemli detaylardan biri ana salondaki (Main Prayers Hall) kilim. Dünyanın en büyük el dokuma halısı olan bu kilimin tasarımı 8 ay, işlenmesi 1200 çalışanla 12 ay, taşınarak parçalarının bir araya getirilmesi ise 4 ay sürerek toplamda 2 yılda tamamlanmış. Şu anda tek parça halinde olan kilim 5700 metrekare büyüklüğündeymiş. Kilimi inceledikten sonra başınızı yukarı kaldırın ve tavandaki 12 ton ağırlığındaki devasa avizenin ihtişamını görün.

abu dhabi gezilecek yerler

Şeyh Zayed Camisinin içinden bir kare..

Yazının başında bahsettiğim gibi, ben Abu Dhabi’ye yalnızca günübirlik gittiğim için Ferrari World ve Sheikh Zayed Cami’yi görebildim. Daha fazla vakti olanlar için diğer görülecek yerleri araştırdım, kısa kısa ekleyeyim.

Khalifa Park Abu Dhabi: 50 milyon dolara mal olan bu parkın kendi akvaryumu, müzesi ve oyun alanları varmış. Sheikh Zayed Cami’ye çok yakın.

Şimdi sayacaklarım ise sahil tarafında ve birbirlerine yakınlar, hepsi bir arada görülebilir.

Corniche Road: Güzel bir sahil yürüyüşü için kordon boyu tavsiye ediliyor, güzel manzaralar varmış.

Emirates Palace Hotel: 7 yıldızlı süper lüks bu otel özellikle güzel binası ve Hızlı ve Öfkeli 7 filminde görünüyor olmasıyla turistlerin ilgisini çekiyormuş.

abu dhabi gezilecek yerler

Caminin panoramik görünümü

Flag Pole: Marina Island’da yer alan bayrak direği,123 metrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun bayrak direklerindenmiş ve dev bir Birleşik Arap Emirlikleri bayrağı burada dalgalanıyormuş.

Heritage Village: Geçmiş çağlarda insanların nasıl yaşadığını gösteren, ahşap botların ve el işi ürünlerin bulunduğu turistik bir yermiş.

Abu Dhabi’de konaklayacaksanız, otel seçeneklerini ve yorumlarını inceleyip rezervasyon yapmak için tıklayın.

Abu Dhabi gezilecek yerler yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(5919)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir