Dubai, yedi tane emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri‘nin en gösterişli, en yüksek nüfuslu, en güvenli ve aynı zamanda en pahalı şehridir. Dubai nasıl zengin olmuş, neden bu kadar çok gökdelen var, Dubai vizesi nasıl alınır, Dubai’de nerede kalınır, Dubai’de alışveriş ve çok ilginç birkaç genel bilginin olduğu Dubai gezi rehberi yazımın Dubai gezisi hakkında bilgilenmenize faydalı olacağını umuyorum.

Dubai, 20. yüzyılın başlarında inci çıkarılan kendi halinde bir liman şehriyken, bölgede petrol çıkarılmaya başladığında hızla zenginleşmiş. Dönemin şeyhleri, petrol kaynakları tükenmeden bir şeye yatırım yaparak kalkınmanın sürekli olmasını istemişler ve bunun için inşaat ve turizm sektörlerini seçmişler. İlk yedi yıldızlı otel (Burj Al Arab), en büyük alışveriş merkezi (Dubai Mall), en yüksek bina (Burj Khalifa) gibi Dubai’ye özgü birçok “en” ve palmiye şekilli yapay ada (Palm Jumeirah), kapalı alanda kayak pisti (Ski Dubai) gibi cazibe merkezleri böyle ortaya çıkmış.

dubai burj khalifa

“En”lerin şehri Dubai’de, dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa yer alıyor.

Yapılan yatırımlar ve ülkeye yabancı para girişini devamlı kılmak için oluşturulan stratejiler sonucunda Dubai; Ortadoğu’nun finans, ticaret, alışveriş, eğlence ve turizm merkezi haline gelmiş ve yerleşik nüfusu 2 milyon civarında olan şehrin ortalama 15 milyon turisti ağırladığı söyleniyor.

Dubai’nin birbirinden güzel otelleri arasında seçim yapmanızı kolaylaştıracak otel tavsiyelerinde bulunduğum DUBAİ’DE NEREDE KALINIR yazımı okumayı unutmayın; şehir merkezinde, sahilde denize sıfır, palmiye adası üzerinde ve havaalanı yakınında olan en güzel otelleri sizin için toparladım.

Yönetim Şekli – Günlük Yaşam – Genel Bilgiler

Dubai’nin yönetim şekli parlamenter monarşidir. Yedi emirlikten her birinin hükümdarı şeyhler bulunur ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dhabi’nin şeyhi aynı zamanda ülke başkanıdır (Dubai’nin şeyhi de onun bir alt kademesi olan başbakandır). Her bir emirlik bir ailenin elindedir ve şeyhlik babadan oğula geçer. Aynı zamanda federal bir hükümet bulunur ve tüm emirlikleri ilgilendiren kararlar bu ortak mecliste alınır.

dubai

Dini yerler hariç istediğiniz gibi giyinebilirsiniz. (Çarşıların olduğu Deira civarında yine de bakışlar rahatsız edebiliyor)

Dubai’nin bir Arap şehri olması ve şeriatla yönetilmesi gözünüzü korkutup ‘acaba gitmesem mi’ diye düşünmenize yol açmasın (özellikle bayanlar için). İslam ve turizm gerekleri çatıştığında turizm tarafında yer aldıklarından olsa gerek, kadınlar diledikleri gibi giyinebiliyor ve bikini ile denize girmek, gece kulübünde alkol alıp dans etmek gibi konularda endişeniz olmasın; Dubai’de hepsini rahatlıkla yapabilirsiniz. Aslında genel kural olarak “kimsenin kimseye karışmaması” benimsenmiş diyebiliriz; isteyen yerel kıyafetiyle, isteyen çarşafıyla ve isteyen şortuyla geziyor ve kimse diğerini rahatsız etmiyor.

Booking.com

Resmi dil Arapça; fakat şehirde yaşayan yabancı nüfusun fazlalığından dolayı İngilizce çok yaygın kullanılıyor. Yani dil ile ilgili bir sorun yaşamazsınız.

İslam kurallarına uygun olarak, haftasonu tatili Cuma – Cumartesi sayılıyor. Pazar ise iş günü.

Türkiye’den yaz saatinde olduğumuzda bir, kış saatinde ise iki saat ileri. Prizler genelde İngiltere prizleri gibi üç girişli, converter’ınız varsa yanınızda götürün. Yoksa kaldığınız yerden ödünç isteyebilir veya satın alabilirsiniz.

dubai

Dubai Creek

Basra Körfezi‘ne kıyısı var ve Palm Jumeirah (Palmiye Adası), lüks oteller, plajlar gibi birçok merkez bu sahil tarafında toplanmış durumda. Dubai’de denize girdim diyenlerin bahsettiği ‘deniz’, Basra Körfezi oluyor yani 🙂 Şehrin içinden geçen halicin ismi ise Dubai Creek (Dubai Koyu).

Haritada ayrıca, Palmiye Adası’na yakın irili ufaklı adacıklar göreceksiniz. Bu yapay ada topluluğuna The World Islands veya World Dubai deniyor. Dünya şekli verilmiş bu 300 ada topluluğundaki adalardan her biri milyon dolarlara satılıyormuş.

Dubai uluslararası telefon kodu +971.

Dubai Para Birimi                         

Dubai’de para birimi olarak AED (Arab Emirates Dirham) kullanılıyor, dirhem olarak kısaltabiliriz. 2018 Mart ayı itibarıyla 1 dirhem 1 TL’den biraz fazla yapıyor, yuvarlak hesap olarak eşit oldukları düşünülebilir. Güncel kurlar için şuraya bakabilirsiniz.

dubai para birimi

Dubai’de para birimi olarak dirhem kullanılıyor.

Para birimlerini dolara sabitlemişler ve 1 USD = 3.67 AED şeklinde değişmeyen bir kur değeri var. O yüzden dolarla gitmek mantıklı olabilir, ben öyle yapmıştım. Olması gereken değer olan 3.67’ye en yakın bulduğunuz döviz bürosunda paranızı bozdurabilirsiniz (3.65 filan bulursanız kaçırmayın). Döndüğünüzde ise kalan paralarınızı geri dolara çevirmeyi unutmayın, dirhemi Türkiye’de bozdurmak zor olabilir. Döviz büroları genelde 2 dirhem komisyon alıyorlar, işlem öncesinde komisyon tutarını sormayı unutmayın.

Dubai’ye Ne Zaman Gidilir – Ne Kadar Kalınır

Alışveriş için gitmeyi düşünüyorsanız, Dubai Shopping Fest (Alışveriş Festivali) zamanında gidebilirsiniz. Bu festival genelde Ocak ayı civarında yapılıyor, internetten kontrol etmeniz lazım.

dubai yelken otel

Palmiyeler şehri Dubai’de sıcak çöl iklimi görülüyor.

Dubai sıcak çöl iklimine sahip olduğu için, ortalama sıcaklığın 35 derecenin üstüne çıktığı yaz aylarında gitmekten kaçının. Yüksek nem oranıyla birlikte hissedilen sıcaklık çok daha fazla oluyor ve tüm gün sıcak bir fırının içinde oturuyor gibi hissediyorsunuz 🙂 Deniz-güneş mevsimini erken açmak için Nisan – Mayıs ayları veya yaz sezonunu biraz daha geç kapatmak için Eylül – Ekim ayları ideal olabilir. Ben 23 Nisan tatilinde gitmiştim ve 37 dereceyi gördüğümü hatırlıyorum, yaz aylarının nasıl olacağını hayal bile edemiyorum. “Plajlarla işim olmaz, şehri görmek istiyorum” veya “Denizin soğuk olanını seviyorum” diyenler, ortalama sıcaklığın 20 – 25 derece olduğu kış mevsiminde gidebilirler.

dubai tatil

Yaz sezonunu erken başlatmak veya geç bitirmek için Dubai doğru tercih olabilir.

Gittiğiniz zamandan bağımsız olarak, akşamların serin olabileceğini ve kapalı mekanlarda klimaların çok fazla çalıştığını göz önünde bulundurarak yanınıza uzun kollu kıyafetler almayı unutmayın.

Dubai için ideali bence dört gün ayırmak. Üç günde şehri gezip, bir de günübirlik Abu Dhabi’ye giderseniz yapılacak şeylerin çoğunu tamamlayabilirsiniz. Elbette plajlarda, eğlence alanlarında ve alışveriş merkezlerinde vakit geçirmeyi sevenler veya sindire sindire gezmek isterim diyenler daha uzun süreli bir gezi planlayabilirler.

Dubai Vizesi

Normal pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Dubai’ye giriş yapabilmeleri için Birleşik Arap Emirlikleri vizesi alması gerekiyor (Yeşil ve hususi pasaporta vize gerekmiyor). Ama Dubai vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı basit, banka hesabını göster veya sponsor bul gibi dertler yok. Biraz vakit ayırırsanız online vize uygulamasıyla tüm işlemleri oturduğunuz yerden yapabiliyorsunuz. Bunun için uçak biletini aldığınız havayolunun web sitesini incelemeli ve orada yazan belgeleri taratarak (ben telefonla resimlerini çektim ve sorun çıkmadı) siteye yüklemelisiniz. Bir aylık ve tek girişli turistik vize ücreti genelde 100 dolardan biraz fazla oluyor.

Dubai Marina

Dubai Marina

Benim biletim Türk Hava Yolları olduğu için, vize ücretini belirttikleri hesap numarasına yatırıp şu adresten yönlendirdiği şekilde belgelerimi yükledim. Pdf formatlı belgeleri kabul etmemesi, büyük boyutlu dosya yükleyince anlaşılmayan hatalar vermesi ve din ile medeni durum alanlarını zorunlu tutmasıyla biraz can sıkıcı oldu ama sonuçta halledebildim. Sonra da istedikleri ibraname belgesini imzalayıp kargoyla yolladım. Birkaç gün içinde vizeyi mail attılar, çıktısını alıp gittim.

Emirates Havayolları ile uçacaksanız şu sayfadan Dubai vizesi bilgi ve başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. Bilet aldığınız havayolunun online vize uygulaması yoksa veya vize işlemini kendiniz bu kadar uğraşmadan halletmek istiyorsanız, şu adresteki firma sizin yerinize bu sıkıcı süreci 48 saat gibi iddialı bir sürede hızlıca halledebilir.

KONAKLAMA – DUBAİ OTELLERİ

Pahalı bir şehir olan Dubai’de uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulmak için biraz araştırma yapmak gerekebiliyor. Dubai Mall ve Burj Khalifa’nın olduğu yer şehir merkezi (Downtown Dubai) sayılıyor; buralara ne kadar yakın olabilirseniz o kadar iyi. Plajlar daha çok ilginizi çekiyorsa Palm Jumeirah, JBR (Jumeirah Beach Residence) veya Dubai Marina civarını tercih edebilirsiniz.

dubai vize

Downtown Dubai olarak bilinen Dubai Mall civarındaki konaklama seçeneklerini araştırabilirsiniz.

Ben çok fazla yere gitmeyi planladığım için metroya yakın olmaya çalıştım ve konum olarak merkezi bir bölge olan Al Barsha bölgesinde (Emirates Mall civarı oluyor) metronun hemen çıkışında bir otel seçtim (booking.com’dan bularak). Ulaşım açısından rahat oldu, tavsiye ederim. Sitede ilk gördüğünüz fiyatlara şehir vergisi, hizmet bedeli gibi bir sürü şey ekleniyor ve son adımdaki ödeyeceğiniz tutar maalesef sevimsiz bir hal alıyor. Çift kişilik oda için gecelik 250 TL’ye yakın ödedim ve kahvaltı yoktu.

dubai vize

Göçmenlerin yaşadığı Deira ve Bur Dubai bölgelerindeki otellerin yorumlarını okumayı unutmayın.

Otel seçerken yorumlarına bakmak önemli. DUBAİ GEZİLECEK YERLER yazımda çoğunlukla göçmen nüfusun yaşadığından bahsettiğim, şehrin tarihi kısımları olan Bur Dubai ve Deira civarındaki oteller genel olarak aile dostu değillermiş. Böyle bir otele denk gelirseniz kötü yola düşersiniz gibi bir durum yok tabii ki, Dubai gayet güvenli bir şehir. Sadece çevrenizde olup bitenlerden hoşlanmayabilirsiniz.

Dubai otellerinin tamamını görmek ve yorumlarını inceleyerek indirimli fiyatlarıyla booking.com üzerinden rezervasyon yapmak için tıklayın

Bu arada, Dubai’nin ünlü turist aktivitelerinden biri olan Çöl Safarisi’nin, bir gece çadırda konaklamalı çeşidi de var. Eğer böyle bir şey düşünürseniz, kalacağınız otele bir gece eksik rezervasyon yaparsınız.

DUBAİ ALIŞVERİŞ

Alışveriş cenneti olarak bilinen Dubai, alışveriş merkezlerinin büyüklüğü ve içindeki markaların çeşitliliği açısından hala bir cennet olsa da, fiyatlar konusunda aynı şeyi söylemek bence mümkün değil. Türkiye’deki fiyatlarını bildiğim birkaç mağazaya girip oradaki fiyatlarını kontrol ettim ve daha ucuz olan hiçbir şey bulamadım. Doların tarihi rekorlarını kırdığı bir dönemde gitmiş olmam da bu durumda etkili elbette 🙁 Doların düştüğü bir vakitte giderseniz özellikle elektronik gibi büyük kalem eşyalar daha ucuza gelebilir. Örneğin iPhone ve iPad gibi Apple ürünleri için fiyat araştırması yapabilirsiniz.

dubai alışveriş

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall ve çevresi her zaman çok kalabalık.

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai Mall ve içinde kayak pisti bulunmasıyla şaşırtan Mall of the Emirates‘ten ve nasıl gidebileceğinizden Dubai Gezilecek Yerler yazımda bahsetmiştim. Kat planlarını inceleyip ilginizi çeken mağazalara yönelmeyi deneyin; çünkü AVM’ler gerçekten öylesine dolaşayım denilemeyecek kadar büyük. Alışverişi hiç sevmeseniz de bu iki AVM’ye turistik amaçla gitmelisiniz.

Abu Dhabi’ye gitmek için inmeniz gereken metro durağı olan Ibn Battuta durağındaki Ibn Battuta Mall, ismini aldığı Arap gezgin Ibn Battuta’nın keşfettiği altı bölgeden ilham alınan mimarisiyle uğranabilecek bir AVM. Abu Dhabi gezisi dönüşünde denk getirmeyi deneyebilir veya daha uzun süre kalmak isterseniz ayrıca uğrayabilirsiniz. Kartpostal ve hediyelik eşya gibi ıvır zıvırları ben buradan almıştım. Kat planlarının yer aldığı web sitesi burada.

dubai alışveriş

Dubai – Ibn Battuta Mall

Üçgen binasıyla dikkatinizi çekecek olan, Mısır Piramitleri’nden ilham alınarak yapılmış Wafi Mall ise Dubai AVMleri arasında bir diğer alternatif olabilir. Metronun yeşil hattındaki Dubai Healthcare City durağında inip sonra kısa bir taksi yolculuğu yaparak varabilirsiniz. Giderseniz saat 21:30’daki ışık ve ses gösterisini izlemeyi unutmayın.

AVM’ler dışında, Dubai’deki çarşılarda da aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Madinat Jumeirah, Souk Al Bahar, Gold Souk, Spice Souk ve Textile Souk‘dan yine gezilecek yerler yazımda bahsetmiştim. AVM’ler her gün 10:00 – 22:00 (hatta bazı günler gece yarısına kadar) açıkken, bu tür çarşılar cuma günleri sadece öğlene kadar açık veya komple kapalı olabiliyor. O yüzden çarşı gezmeyi cuma gününe denk getirmemeye çalışın.

dubai alışveriş

Madinat Jumeirah

Alışveriş için havaalanındaki (Dubai International Airport) duty free seçenekleri de çok geniş. Saat, parfüm, kozmetik ve hatta altın gibi lüks sayılabilecek ürünlerden fazlaca seçenek bulabilirsiniz.

Alışverişlerinizi kredi kartıyla yapmayı düşünüyorsanız, Türkiye’deyken bankanızla konuşup kredi kartınıza dolar ekstresi tanımlatın. Aksi halde harcamalarınız TL’ye çevrilerek ekstrenize yansır ve bankanın yüksek satış kurundan dolayı zarar edebilirsiniz.

EKSTRA BİLGİLER: Basra Körfezi sorunu

Tüm yazılarımda bahsettiğim yer isimlerinin orijinal isimlerini veya İngilizcelerini verirken, Basra Körfezi‘ni yalnızca Türkçe yazdığıma belki dikkat etmişsinizdir. Bizim Basra Körfezi olarak bildiğimiz, Arabistan yarımadası ile İran arasında kalan ve Dubai de dahil olmak üzere geniş bir bölgeye yayılan körfezin orijinal isminin ne olacağı ülkeler arasında çok ciddi krizlere sebep olmuş.

dubai gezi rehberi

Basra Körfezi’nin orijinal isminin ne olduğuna karar vermek biraz güç 🙂

1960’lara kadar Persian Gulf (İran Körfezi – Fars Körfezi) olarak bilinen ve Arapların da bu isimle kabul ettiği körfez için, Arap milliyetçiliğinin artmasıyla Arabian Gulf (Arap Körfezi) ismi de kullanılmaya başlanmış ve petrol ticaretinin artmasıyla batı dünyası da bu ismi benimsemeye başlamış. İran ise buna çok ciddi karşı çıkmış; Arap Körfezi ve hatta sadece Körfez isimlerini bile asla kabul etmemiş. İşi öyle ileri seviyeye götürmüş ki, Fars Körfezi ismini kullanmayan yabancı havayolu şirketleri İran hava sahasına giremiyorlarmış..

İran’ın konudaki hassasiyeti ve öfkesinden Google da nasibini almış ve burayı Google Maps’te Arap Körfezi şeklinde adlandırınca İran düşmanlığı yapmakla suçlanmış. Şu an Google Maps’te Basra Körfezi yazarak aratınca, “Arap Körfezi olarak da bilinir” şeklinde bilgi çıkıyor fakat haritada İran Körfezi ismi gösteriliyor. Haritaya zoom yapınca ise parantez içinde Arap Körfezi ismi görünmeye başlıyor. Böylece Google, her iki tarafın da gönlünü almış gibi görünüyor 🙂 Türkçe’de ise konuyla ilgili kapışan Suudi Arabistan veya İran’dan bir şehir yerine tepeden komşu Irak’ın şehri Basra isminin körfeze verilmesi yine bir tarafsızlık örneği gibi duruyor.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir, yeni yazılarım ve seyahat ipuçlarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat‘in aşağıdaki hesaplarını takip edebilirsiniz 🙂

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(52045)

This article has 4 comments

 1. Başak aygün Reply

  Emeğinize sağlık zevkle okudum gezi öncesi muhteşem oldu

 2. Başak aygün Reply

  Skydive maceranızıda zevkle izledim ama ben cesaret edemem orası kesin

 3. Dubai Çöl Safarisi Reply

  Güzel yazınız için teşekkürler.
  Benim sorum dubai çöl safarisi ile ilgili olacak. Çöl safarisi için önerdiğiniz bir yer / firma / site var mı?

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, yok. Biz kaldigimiz oteldeki brosürlere bakip fiyati ve sundugu arac uygun olan bir tanesini secmistik.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir