Aralık ayında Avrupa gezisine çıkıp Christmas Market (Noel Pazarı) gezmek istiyordum, Avrupa’daki yılbaşı heyecanını her zaman sevmişimdir. Nereye gitsem diye bir süre kararsız kalıp, sonunda Almanya Noel Pazarları ve Romantik Yol turuna çıkmaya karar verdim. İyi ki de öyle yapmışım; zaten güzelliği sebebiyle ‘Romantik Yol’ ismini almış olan bu bölge, üstüne bir de yılbaşı zamanının süslemeleri ve yılbaşı marketlerinin canlılığı eklenince pek tatlı olmuştu.

Almanya gezisi için 2 – 6 Aralık arası olmak üzere 4 gün ayırdım. Aslında romantik yol rotasını tamamlamak için daha fazla zaman gerekir ama rotanın güneydeki başlangıç noktası sayılan Füssen’e ve uçağımın ineceği Münih’e daha önce gittiğim için oraları atlama şansım oldu. Çarşamba akşamı Münih Havaalanı’na (MUC) gidiş ve pazar akşamı Nürnberg Havaalanı’ndan (NUE) dönüş şeklinde biletlerimi aldım. Son dakika plan yapmak isteyenler için ucuz uçak bileti konusunda Almanya her zaman öncelikli tercihlerden olmalı; Türklerin fazlaca yaşadığı yerler olduğu için çok sık ve uygun fiyatlı uçuşlar bulunuyor.

Almanya romantik yol gezi rotamın haritasını aşağıda bulabilirsiniz.

almanya romantik yol haritası

Yılbaşı marketleri için Almanya rotam

Planımı şöyle yaptım:

Çarşamba akşamı havaalanına varış. Münih’te konaklama.

Perşembe günü Münih’te biraz gezinip yılbaşı marketini ziyaret. Hava kararmadan Augsburg’a gidiş. Augsburg’ta yılbaşı marketini ziyaret ve gece konaklama.

Cuma günü Augsburg’ta gezinip erkenden Rothenburg ob der Tauber’e gidiş. Rothenburg o.d.T’de yılbaşı marketini ziyaret, şehre özel düzenlenen gece turuna (Nightwatchman) katılım ve gece konaklama.

Cumartesi günü Rothenburg o.d.T’de gezinip Würzburg’a gidiş. Würzburg’ta yılbaşı marketini ziyaret, şehrin birazını gezmek ve gece konaklama.

Pazar günü Würzburg’un kalanını gezip erkenden Nürnberg’e gidiş. Nürnberg yılbaşı marketini ziyaret ve havaalanı. Turumuzun sonu 🙂

Yılbaşı zamanında Avrupa çok süslü

Yılbaşı zamanında Avrupa çok süslü

Genelde Kasım sonu veya Aralık ayının ilk haftasında başlayan ve 23 – 24 Aralık’a kadar devam eden yılbaşı pazarları her gün 11:00 gibi açılıp akşam 19:00 veya 20:00’de kapanıyorlar. Yemek, bira, sıcak şarap, bol bol sohbet ve belki biraz alışveriş başta olmak üzere canınız nasıl istiyorsa öyle takılabilirsiniz.

Almanya Noel pazarlarında bardak ve tabaklar için genelde 2 – 5 Euro arası depozit alınıyor, sonrasında geri vererek paranızı alıyorsunuz. İçkiler 3 – 5 Euro ve atıştırmalık yiyecekler (dürüm, sosis, sandviç, patates waffle, kurabiye gibi) 4 – 6 Euro civarında diyebiliriz.

Şerefe, veya Almancasıyla Prost! İçkinizi içtikten sonra depozito ücretini geri almayı unutmayın (bardağı çok sevdiyseniz unutabilirsiniz tabii).

Şerefe, veya Almancasıyla Prost! İçkinizi içtikten sonra depozito ücretini geri almayı unutmayın (bardağı çok sevdiyseniz unutabilirsiniz tabii).

MÜNİH

Almanya’nın büyük ve önemli şehirlerinden biri olan Münih‘te birden fazla yılbaşı marketi var; en merkezi olanı Wittelsbacher Platz’taki Mittelaltermarkt olduğu için ona gittim. Ana tren istasyonuna (München Hauptbahnhof) çok yakın olan Odeonsplatz durağında inerek gidiliyor.

Noel pazarında elimde valizimle akşam yemeğimi yedim, biramı içtim. Tek başıma olduğum halde yalnız kalmadım ve yanımdaki insanlarla sohbet ettim. Oradan tren istasyonuna gidip Augsburg’a doğru yola çıktım zaten, dediğim gibi Münih’i daha önce iki kez gezdiğim için (bakınız: Oktoberfest yazım) orada çok zaman harcamam gerekmedi. İlk defa gelenler Münih’i gezmeye 3 gün kadar ayırmalı bence; Englisch Garten, Marienplatz ve Sendlinger Tor‘daki yılbaşı marketlerine de uğranabilir.

Münih Almanya’nın en pahalı şehri, bu yüzden otel seçiminizi son dakikaya bırakmayın. Münih otellerinin tamamını booking.com üzerinden görmek ve rezervasyon yapmak için tıklayın.

2016 yılında Münih’e taşınmam üzerine güncelleme: Münih’te otel seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, otel tavsiyelerim ve metro bileti fiyatları, toplu taşıma gibi konularda bilgi edinmek için MÜNİH KONAKLAMA VE ULAŞIM REHBERİ yazımı incelemeyi unutmayın.

almanya münih

Münih’te birçok yılbaşı pazarı bulunuyor.

AUGSBURG

Münih’ten trenle 1.5 saatte varılan Augsburg, Bayvera gezisinde sıklıkla uğranan noktalardan biri. Aslında otobüsle gitmek trene göre daha ucuz ama otobüslerin bıraktığı yer şehir merkezinde değil, benim zamanım kısıtlı olduğu ve Christmas marketler kapanmadan Augsburg’a yetişmek istediğim için hızlı – ve pahalı – olan seçeneği tercih ettim.

romantik yol augsburg

Augsburg’taki yılbaşı pazarı

Tren istasyonundan doğruca Noel pazarının kurulduğu Rathausplatz‘a gittim, zaten burası şehir merkezi oluyor. Augsburg küçük sayılabilecek bir yer ve tramvay ile her yere gidiliyor, o yüzden ben de elimde valizim olduğu halde rahatça gittim. Buradaki pazarda da bir tur atıp sonra sıcak şarap (Glühwein) içtim.  Münih’teki biranın üstüne iyi gitti, kaldığım yere gidip güzelce uyudum 🙂 Augsburger Christkindlesmarkt (Augsburg Christmas Market) isimli yılbaşı pazarının web sitesi için tıklayın.

Augsburg’u gezmek için bir gün yeterli bence, ben de öyle yaptım. Hatta sabah varıp akşam dönmek gibi konaklamasız bir seçenek bile tercih edilebilir. Ben kalmayı tercih ettim, siz de kalacaksanız otelinizi şuradan ayırtabilirsiniz.

Augsburg

Augsburg

ROTHENBURG OB DER TAUBER

Augsburg’u olabildiğince hızlı gezip 14:30’da gezimin en merak ettiğim noktası olan Rothenburg ob der Tauber’e doğru yola çıktım. Tren 23 Euro olunca pahalı geldi, 10 Euro’ya ilk defa Bla Bla Car denedim; yani aynı yere giden birinin arabasına internetten rezervasyon yapıp bindim. Gayet konforlu ve güzel geçti, neyi nasıl ayarladığımı ayrı bir yazıda tüm rota bilgileri ve alternatifleriyle anlatacağım.

Rothenburg ob der Tauber (Rothenburg o.d.T.) diye bir yerin varlığından bu gezimi detaylıca araştırmaya başlayana kadar haberdar değildim, meğer Romantik Yol turunun en güzel kabul edilen durağıymış. Christmas Village (Neol Köyü) olarak da bilinen şehirde yılın her döneminde yılbaşı süsleri ve yılbaşına özgü şeyler satılıp Noel ruhu yaşatılıyormuş, eh haliyle gerçek yılbaşı zamanında her yerin ne kadar süslü ve güzel olacağını tahmin edebilirsiniz. Tabii ne kadar kalabalık olacağını da 🙂 Derhal otel bulmaya girişin, listesi burada.

Rothenburg ob der Tauber tam anlamıyla bir yılbaşı köyü

Rothenburg ob der Tauber tam anlamıyla bir yılbaşı köyü

Augsburg’tan 2.5 saat kadar süren kuzeye yolculuk sonrası Rothenburg ob der Tauber tren istasyonunda indim. Bu sefer vaktim oldu da valizimi kalacağım yere bırakabildim. Yılbaşı marketine şöyle bir baktıktan sonra birbirinden cici rengarenk hediyelikler, yılbaşı ağacı süsleri, peluş oyuncaklar ve Noel baba konulu her şeyin satıldığı dükkanlarda saatler geçirdim. Ben alışveriş sevmem o yüzden bir şey almadım; ama bu dükkanlardan gerçekten dünyalar satın alınabilir, pek gerekli olmayıp sadece şirin olan ‘dünyalar’ tabii 🙂

Eşe dosta hediye etmelik yılbaşı ağacı süsleri

Eşe dosta hediye etmelik yılbaşı ağacı süsleri

Rothenburg o.d.T küçük bir yer ve her yeri yürüyerek gezilebiliyor, Rathaus (belediye binası) veya Marktplatz isimli yerlere varınca hemen her şey o civarda. Ben ertesi sabah önce Christmas Museum (Yılbaşı Müzesi) isimli yeri gezdim, sanki masallar ülkesine geldim o nasıl bir güzelliktir.. Acıkınca Noel pazarına gidip sıcak şarap ve dürüm şeklinde leziz bir menü yaptım kendime.

Burası gerçekten denildiği kadar güzelmiş, Korelilerin dünyanın öbür ucundan bizim ismini bile duymadığımız bir yeri görmek için gelmelerine şaşırmamalı. Ama dediğim gibi küçük, o yüzden bir gün yeterli yine. “Ben gezmek istemiyorum küçük şirin bir yer bulup orada kafa dinleyeceğim” diyenler için oldukça doğru bir seçim olabilir, siz daha uzun kalın.

Rothenburg o.d.T’de Yunan bir arkadaşla tanışıp birlikte gezdik, rotanın geri kalanına da onun arabasıyla devam ettik. Böyle şanslı bir tesadüf olmasa tren ve otobüslerle devam etmeyi planlamıştım.

yılbaşında avrupa

Yılbaşı Müzesi masal kitabından fırlamış gibi.. Resim çekmek yasak olsa da bunu kaçıramazdım, çaktırmadan çektim.

WÜRZBURG

Würzburg’tan pek bir beklentim yoktu ve sırf romantik yol rotasını tamamlamak için uğramalıyım diyordum ama beklediğimden güzel bir yer çıktı. Akşam yine Christmas marketi gezip bir şeyler yiyip içtim, cumartesi akşamı olduğu için önceki yerlere göre daha hareketliydi. Tramvaya yılbaşı giydirmesi yapmışlar süslü püslü gidip geliyordu. Ve her yerde sokak sanatçıları vardı, insanlar şarkılara eşlik edip kahkahalarla sokak ortasında dans ediyorlardı. Gülümseyerek etrafta olup bitenleri izledim.

almanya romantik yol gezisi

Würzburg’taki yılbaşı tramvayı

Şehrin akşam halini çok beğenince ünlü köprüsünü ve kalesini de görmek istedim. Köprü kenarındaki bir restoranda, ışıklandırılmış haliyle çok heybetli görünen kaleyi karşımıza alıp Alman, Rus ve Yunan arkadaşlarla birlikte akşam yemeğimizi yiyip sohbet ettik. Çok keyifli bir akşam oldu.

Würzburg için de bir gün yeterli bence, ben de öyle yaparak ertesi gün Nürnberg’e doğru yola çıktım. Zaten bu gezimin teması yolda olmak ve hızlı gezmekti, genelde gittiğim yerleri sindirerek gezmeyi sevdiğim halde koşturmacalı olan bu tema da hoşuma gitti.

Würzburg otelinizi köprüye yakın tutmaya çalışın, otellerin listesini görmek ve booking.com üzerinden rezervasyon yapmak için tıklayın.

Noel Baba akordeon çalıyormuş meğer..

Noel Baba akordeon çalıyormuş meğer..

NÜRNBERG

Nürnberg aslında Almanya’daki Romantik Yol rotasına dahil değil ve genelde Würzburg’tan sonra Frankfurt’a geçilerek Almanya gezisi Frankfurt Havaalanı’nda (FRA) son bulur. Ben hem Frankfurt’a birkaç ay önce gittiğim için, hem de Nürnberg’teki Christmas Market Avrupa’nın en güzel noel pazarları arasında gösterildiği için rotamı Frankfurt yerine buraya çevirdim.

Uçağım 18:35’te olunca şehrin şatosu ve meydanları gibi önemli birkaç yerini gezmeye fırsat bulabildim. Sonra meşhur Noel pazarını gezmeye başladım, kocaman ve süslü püslüydü. Hele çocuklar için olanı vardı ki her yerde ayıcıklar, oyuncak bebekler, şekerler görmekten deliye döndüm pek severim 🙂 Lebkuchen denilen kurabiyeleriyle ünlü şehirde Christmas marketten bir Lebkuchen alıp çocuklar için olan her şeyi şapşal şapşal izleyerek gezindim, az daha atlıkarıncaya bile binecektim 🙂 Würzburg’taki zamanımı biraz daha uzatıp Nürnberg’te doğrudan havaalanına mı gitsem diye kararsız kalmıştım ama iyi ki öyle yapmamışım.

Nürnberg Christmas Market, Avrupa'nın en güzel yılbaşı pazarlarından kabul ediliyor.

Nürnberg Christmas Market, Avrupa’nın en güzel yılbaşı pazarlarından kabul ediliyor.

Nürnberg, Bayyera eyaletinin Münih’ten sonraki en büyük şehri olduğu halde Münih kadar sempatik sayılmaz, daha çok endüstri ağırlıklı. O yüzden yine bir gün yeterli bence. Benim gibi çok zorlarsanız günübirlik bile oluyor hatta 🙂

4 günde 5 ayrı şehirdeki Christmas marketleri dolaştığım yılbaşı öncesi Almanya & Romantik Yol gezim böylece Nürnberg Havaalanı’nda (NUE) son buldu.

Bahsettiğim şehirlerin hepsi birbirinden güzel ve ben yılbaşı tatili olarak Almanya Noel pazarlarını gezmeyi seçtiğim için çok mutlu oldum; nerelere gidilir, nasıl gidilir gibi merak edilen birçok konu için Romantik Yol gezisi hakkındaki detaylı bilgileri yakında paylaşacağım. Haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz:

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

nürnberg yılbaşı

Nürnberg’teki çocuklar için yılbaşı marketi, ayıcıklar ve daha bir sürü şirin şeylerle dolu

(9450)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir