Filipinler gezisi yapmayı çok istiyorsunuz, bütçenize uygun bilet de buldunuz, internette güzel yazılar ve fotoğraflar görüyorsunuz ama kaç gün kalınır, nerede kalınır, nerelere gidilir, uçaktan başka nelere bilet almalısınız bilemiyorsunuz. Öyleyse bu yazım tam size göre; çünkü Filipinler gezi planı nasıl yapılır yazımda rotayı detaylı araştırmış ve başarıyla tamamlamış biri olarak size bunlardan bahsedeceğim. Uçak bileti ve otel gibi fiyatı artan veya tükenebilen şeyleri bir an önce halletmeniz için bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum, Filipinler gezilecek yerler rehberlerini de ayrıca oluşturacağım.

Filipinler güzel bir yer mi veya Filipinler tatili acaba bana göre mi diye düşünüyorsanız FİLİPİNLER GEZİSİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER yazımdan başlamanızı tavsiye ediyorum. Eğer o konuda kafanız netse bu sefer otel seçiminde dikkatli olmalısınız, Filipinler otel tavsiyelerim ve otel seçiminde dikkat edilmesi gerekenler için FİLİPİNLER’DE NEREDE KALINIR? yazım size yardımcı olacak.

Ben Filipinler gezisi için uçakta geçen süreler hariç 16 gece ayırdım, yani 16 gece otel konaklaması yaptım. Her şeyi gördüm ve yaptım elbette  diyemem, tam zamanlı gezgin olup aylarca orada kalabilmek gibi bir lüksünüz yoksa siz de diyemeyeceksiniz. Ülkenin doğal güzelliklerini ve kültürünü olabildiğince kısıtlı zamanda keşfetmek isteyen bizler gibi gezginler genelde benzer rotayı izliyorlar, ben de size bu en bilinen yerlerin rotasını ve her birinde minimum kalınması gereken süreleri anlatacağım.

filipinler gezi planı

Filipinler denildiğinde benim aklıma gelen ilk resim böyleydi.

Daha fazla vaktiniz varsa başka nereleri rotanıza ekleyebilirsiniz veya nerede daha uzun süre kalabilirsiniz diye ek araştırma yapmanız yerinde olacaktır. Tam tersi durumda, yani 16 geceden daha az vaktiniz varsa sayacağım yerlerin bazılarını elemeniz gerekecek, ona da kendi ilgi alanlarınıza ve nelerin sizin için daha önemli olduğuna göre karar vermeniz lazım.

İlk Bilgiler

  • Filipinler adalardan oluşan bir ülke olduğu için iç ulaşımlarda uçak ve feribot kullanmanız gereken durumlar olacak. İç uçuşları önceden planlamazsanız son dakikada fiyatları artacaktır, o yüzden ben planımı yapar yapmaz hepsini almıştım (toplam 4 domestic uçuş). Filipinler’de sıklıkla tayfun alarmı verildiği için eğer planınızda değişiklik yapmanızı gerektirecek bir durum olursa tayfun kaynaklı değişimlere sorun çıkarmıyorlarmış diye duydum. Ancak ben oradayken tayfun durumu neyse ki olmadı, o yüzden bu konuda kesin olarak şöyledir diyemiyorum. Yine de tavsiyem domestic uçuşları bir an önce almanız yönünde. Bir de, Filipinler’de işler dakik yürümediği için domestic uçuşlarda 5 saate kadar süren rötar yeme riskiniz çok fazla, “Bu saatte oraya varırım hemen arkasından şunu yaparım” gibi esneklik payı olmayan programlardan kaçının.
filipinler gezi planı

Ulaşımlar dakik işlemediği için kendinizi garantiye alın ve çok arka arkaya plan yapmayın.

  • Oraya gittiğimde bir sebeple planımda değişiklik yapmak istersem esneklik payı kalsın diye uçak dışındaki ulaşım biletlerini (feribot ve otobüs gibi) önceden almadım. Bazen yer kalmıyormuş diye duydum ama ben yüksek sezon olan Ocak – Şubat aylarında gittiğim halde böyle bir durum olmadı. Genel stratejiniz bir gün öncesinde oradaki acentalara gidip (her yerde acenta var) almak şeklinde olmalı bence, daha geziye çıkmadan almayın ama son dakikaya da bırakmayın.
  • Filipinler gezisi boyunca sıklıkla tekne turu, şehir turu gibi günlük turlar almanız gerekecek. Bunlar internette satılıyor ve elbette müşteriyi kaçırmamak için ‘almazsanız tükenir’ vurgusunu her yerde yapmışlar. Ben turların hiçbirini önceden almadım ve gittiğimde kaldığım otel veya merkezdeki bir acentadan ayarladım. Fakir bir ülke ve turizm yerel halka büyük gelir kapısı olduğu için zaten herkes size bu turları satmaya çalışacak, önceden almalıyım gibi bir paniğe kapılmanıza gerek olmadığını düşünüyorum.
filipinler tekne turları

Tekne turu gibi günlük turları gitmeden önce almanız bence gerekmiyor.

  • Tur yapacağınız günler sabah 8 – akşam 6 arası (daha kısa da sürebilir ama en geniş aralık bu) başka işiniz olmamalı, otelinizden çıkıp sonra geri geleceğiniz zaman dilimi böyle diyebiliriz. Yani “Bugün şuraya varırım ve arkasından otele yerleşip tura katılırım” gibi bir program yapacaksanız saatlere ona göre dikkat etmelisiniz (genel olarak gerçekçi bir düşünce değil), zaten o yüzden Filipinler gezisinin toplam süresi biraz artmış oluyor. Aşağıda günlerin içeriğini anlattığımda bazılarının sadece ‘bir yerden diğerine varış ve serbest zaman’ şeklinde olduğunu göreceksiniz, sebebi tur saatlerine yetişememek 🙂

NOT: Yukarıda yazdıklarım ve özellikle ‘bence önden almanıza gerek yok’ dediklerim tamamen benim kendi tecrübemden yola çıkarak söylediğim ve yalnızca tavsiye niteliğinde olan fikirlerdir, sonra herhangi bir sorun yaşarsanız sorumlusu ben değilim. Canınız istiyorsa hepsini önden alın. Benzer şekilde uçak biletlerini önceden alırsınız sonra şansınıza o biletlerin fiyatının son dakikada düşeceği tutar ben bilmem, son karar size aittir 🙂

Şimdi gezginlerin en çok gittiği bölgeleri tek tek inceleyelim, dediğim gibi ben hepsine gittim. Elinize kağıt kalem alıp not ederek veya excel dokümanı üzerinde çalışarak ilerlemenizi tavsiye ederim. Yazının sonunda benim yaptığım ve örnek olarak bu yazıda paylaştığım gün-aktivite-konaklama şeklindeki tablo özetini paylaşacağım, siz de yapmak istediğiniz değişikliklerle birlikte kendinize uyan Filipinler gezi planı için benzer bir tablo ortaya çıkarmaya çalışmalısınız.

MANİLA

İlk kalkış noktanızdan upuzuuun bir yolculuk sonrası varacağınız yer muhtemelen başkent Manila olacak. Filipinler hakkındaki blog yazılarını okumaya başladıysanız gidenlerin Manila’yı yerden yere vurduklarını görmüşsünüzdür, bu konuda benim de fikrim farklı değil. Keşmekeş Asya şehirlerini harika bulma veya hayat kadınlarına aşırı ilgi duyma gibi durumlarınız yoksa Manila’yı yalnızca aktarma için kullanın, ben de öyle yaptım.

Aktarma sürenizi beklerken kendinize Filipinler hattı almanız güzel olur, indiğiniz yerde Globe ve Smart operatörlerinin standlarını göreceksiniz. Ben Globe 4 GB internet hattı almıştım ama hem fiyatları hem kaliteleri benzermiş. Konuşmak için dakika istiyorsanız onu da ekletin, bana internet yetmişti.

filipinler'e nasıl gidilir

Manila’ya uçarken kullandığım Saudia Havayolları’nın neyse ki yemekleri iyiydi.

Manila’da international uçuştan domestic uçuşa geçeceğiniz için terminal değiştirmeniz gerekiyor ve bunun için ücretsiz shuttle servisleri var, indiğinizde shuttle nerede diye sorarsınız. Benim ilk defa gördüğüm şekilde bu terminal değiştirme olayı havaalanının içi veya çevresinde yapılmıyor ve gayet dışarı çıkarak şehir içi trafiğine filan karışıyorsunuz, bana o kadarı zaten yetmişti ve ‘aman iyi ki burayı es geçmişim’ demiştim, size de öyle olursa ne mutlu 🙂

Ben İstanbul’dan Suudi Arabistan aktarmalı uçuşla Manila’ya varmıştım ve yukarıda söylediğim ‘her şeyi arka arkaya planlamamak’ gerekliliğinden dolayı 5 saat bekleme sürem vardı. Zaten o 5 saat fazlasıyla uzunken üstüne sonraki Air Asia uçuşu 3 saat rötar yapınca bitmek tükenmek bilmeyen bir yolculuk olmuştu. Size de öyle olabilir, kendinizi baştan en kötü ihtimale alıştırın ki sonradan daha gezinin en başında modunuz düşmesin.

Manila’dan ilk domestic uçuşunuz rotanızın başlangıcı olacak. Ben size benim yaptığımı anlatacağım, çünkü bana uyan tarihlerdeki en uygun ve yalnızca direkt uçuşlardan oluşan kombinasyonu bu rotada bulmuştum. Siz uçak bileti fiyatlarına göre yerlerini ve sıralarını değiştirebilirsiniz veya vaktiniz ile ilgi alanlarınıza göre ekleme çıkarmalar yapabilirsiniz.

filipinler'e nasıl gidilir

Hatta Saudia Havayolları aktarma noktasında catering paketi bile verdi.

PALAWAN

Filipinler gezisi yapan herkesin mutlaka keşfetmesi gereken ilk yerin Palawan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Palawan adası için üç temel nokta var; Puerto Princesa, El Nido ve Coron. Aşağıda her durağı açıklayıp sonra özet bilgilerini maddeler halinde ekledim.

Genel olarak Puerto Princesa’nın atlanabileceği ve El Nido ile Coron’un yeterli olduğu söyleniyor, ancak El Nido havaalanını içeren uçuşlar çok pahalı. Ayrıca Puerto Princesa‘da UNESCO koruması altında olan ve doğanın yedi yeni harikasından (New Seven Wonders of Nature) biri kabul edilen Underground River bulunuyor. O yüzden El Nido’ya uçmak için ulaşıma ekstra para vermektense gezime buradan başlamayı tercih ettim ve pişman olmadım.

Alınması gereken birinci uçuş (Gün 1): Manila’ya varışı takiben Manila – Puerto Princesa

filipinler gezi planı

Puerto Princesa’da Underground River turunu yapmak için bir tam gün yeterli.

Puerto Princesa’ya vardıktan sonra bahsettiğim Underground River turunu yapabilmek için bir güne ihtiyacınız var. Ben akşam şehre varıp bir gece konaklamış, sabah bu turu yapmış ve bitince vakit kaybetmemek için otelden eşyalarımı alıp hemen El Nido’ya doğru yola çıkmıştım. Puerto Princesa – El Nido arası karayoluyla 5 saat civarı sürüyor ve yol oldukça kötü, ben genel olarak ilaç kullanmıyorum ama insanlar genelde mide bulantısı hapı alıyorlarmış. Tur sonrası yola çıkınca El Nido’ya da gecenin bir vakti varmış oldum.

Gün 1 için otel Puerto Princesa’da. Puerto Princesa otelleri booking sayfası için tıklayın.

Puerto Princesa’da ayarlanması gereken (Gün 2): Underground River turu ve tur sonrası El Nido’ya van transfer (van = dolmuş gibi bir şey). İkisini aynı yerden satın alıp tur sonrası otelinizden hızlıca eşyalarınızı alma ve sonra van’ın kalkacağı yere götürme şeklinde organize edin. Underground River’a her gün kısıtlı sayıda ziyaretçi alınıyormuş, o yüzden çok yoğun sezonda gidiyorsanız önceden otelinizle mailleşip yerinizi ayırmalarını isteyebilirsiniz.

Her ne kadar El Nido’ya giden Cherry Bus ve Roro Bus gibi otobüsler olsa ve internetteki yorumları gayet iyi olsa da otobüsün saatine uy, kalkacağı yere git filan ben tercih etmedim, isterseniz onlara da bakabilirsiniz.

filipinler'de ne yapılır

Filipinler’de zipline denilen bu ‘uçuş’ aktivitesini birçok farklı yerde deneme imkanı var 🙂

El Nido’ya varana kadarki gezinin başlangıcı benim için en yorucu ve en zor kısmıydı, sonra vardığım gün haliyle plaja gidip yatmak dışında bir şey yapmadım. Nacpan Beach ve Las Cabanas El Nido’da denize girmek için en güzel plajlar kabul ediliyor. Sonrasında en az iki tam gün kalıp Tur A ve Tur C tekne turlarını yapmalısınız.

El Nido son derece güzel bir yer olduğu için buraya zaman ayırmak gerekiyor, ben de öyle yaptım. Gün 2’de zaten tur sonrası gece geç vakitte varış, ertesi gün (Gün 3) plajda ‘serbest zaman’, son iki gün de tekne turları şeklinde planlanabilir.

Gün 2, Gün 3, Gün 4, Gün 5 için otel (4 gece) El Nido’da. El Nido otelleri için tıklayın.

El Nido’da ayarlanması gereken turlar (Gün 4 ve Gün 5): Tur A ve Tur C isimli tekne turları (her biri bir güne, kombine şekilde yaptıran El Nido Party Boat da var ve aradaki gecede bir adadaki çadırda konaklıyorsunuz, ama eşyalarınızın hepsini yanınıza alamayacağınıza göre böyle bir seçim yapsanız dahi otel konaklamanız olmalı)

filipinler el nido

El Nido’da yapacağınız Tour A ve Tour C’nin her ikisinde de harika yerler göreceksiniz.

El Nido ile Coron arası ise feribotla geçiyorsunuz, çünkü kara ulaşımı yok. El Nido – Coron arası Montenegro Fast Ferries biletini kalkıştan bir gün önce El Nido’daki bir acentadan geç olmadan almalısınız, hatta ben bir önceki gün tekne turunda olduğum ve döndüğüm akşam vakti bilet kalmaması riskine girebileceğim için acentaya parayı önceden verdim, makbuz alsam da içim pek rahat etmedi tabii. Ama yapılan bir yöntemmiş, isterseniz deneyebilirsiniz. Bu biletlerin ‘kapanın elinde kalması’ durumunun iki sebebi var; birincisi günde yalnızca bir sefer olması, ikincisi diğer hızlı feribot olan Phimal Fast Ferries firmasının çok kötü olması (en azından yorumları öyle).

El Nido’da alınması gereken bilet (Gün 6 için alınacak, Gün 4 veya Gün 5’te organize edilecek): El Nido – Coron arası Montenegro Fast Ferries

Sabah 6’da kalkan feribot 10:30 gibi Coron’a varıyor, ben o günü (Gün 6) yine serbest zaman bıraktım. Coron’da mutlaka yapmanız gereken bir tur var, ben Super Ultimate Tour isimli olanının en iyisi olduğuna karar verdim. İçeriğinde Twin Lagoon ve Kayangan Lake olan benzer turlardan biri mutlaka alınmalı, isminde ‘super’ geçmese de olur 🙂

filipinler gezi planı

Coron’da göreceğiniz en harika yerlerden biri Kayangan Lake olacak.

Onun dışında Island Escapade Tour isimli turu aldım ama tavsiye etmiyorum, onun yerine biriyle anlaşın sizi Malcapuya Island‘a götürsün. Çünkü bu turda üç ada geziliyor ve diğer ikisi çok matah değil. Adalar arası mesafe de çok uzak olduğundan tüm gününüz teknede geçiyor. Dalış ile ilgileniyorsanız bunun yerine dalış yapılan seçeneklerden birine de tam gününüzü ayırabilirsiniz, Coron civarı Filipinler’de dalış için sanırım en doğru yer. Şnorkelle bile harika resifler gördüm ki tüplü dalışın ne kadar efsane olacağını hayal bile edemiyorum.

Bir de Filipinler’in farklı yerlerinde mümkün olan Firefly Tour isimli turu ben Coron’da yaptım ve ateşböceklerinin yoğun göründüğü bir geceye denk geldiğim ve turun içeriğinde olduğunu bilmediğimden müthiş sürpriz olan yüzen restoranda akşam yemeğiyle planktonları görmeyi tek kelimeyle harika buldum. Benim yaptığım şekilde aşağıdaki özete yazacağım ama Firefly Tour isimli turu Filipinler gezisi boyunca istediğiniz yerde boş olan bir akşamıza ekleyebilirsiniz. O gün gündüz tur yapmış olsanız da yetişebiliyorsunuz.

Gün 6, Gün 7, Gün 8 için otel (3 gece) Coron’da. Coron otelleri için tıklayın.

Coron’da alınması gereken turlar: Gün 7 için Super Ultimate Tour (veya aynı kategorideki turlardan biri, orada broşür veriyorlar), Gün 8 için Island Escapade aldım ama almayın onun yerine Malcapuya Island’a gitmeyi ayarlayın, Gün 7 veya 8 akşamına Firefly Tour.

filipinler gezi planı

Coron’da yaptığım Island Escapade Tour’un en keyifli anlarından..

Alternatif: Gezinizi planladıktan sonra bir gün eksik kalıyorsa Gün 8’i çıkarabilirsiniz, ama Coron çevresindeki adalar ve özellikle önerdiğim Malcapuya Island çok güzel bir yer olduğundan imkanınız varsa çıkarmayın.

Birbirinden güzel plajlar ve lagünlerle büyüleyici güzellikte olan Palawan adasından Coron sonrası ayrılma vakti. Coron’daki havaalanının ismi Busuanga veya uzun ismi ve havaalanı koduyla birlikte Francisco B. Reyes Airport (USU), bilet aratırken bu isimle çıkınca şaşırmayın.

CEBU – BOHOL

Cebu ve Bohol’u Filipinler gezi rotası içine dahil etmek istiyorsanız büyük ihtimalle benim yaptığım gibi git-gel yapmanız gerekecek; çünkü her ikisinde de havaalanı olduğu halde Bohol’dakinden uygun fiyatlı ve direkt uçuş bulmak biraz zor, şahsen ben bulamamıştım. Önce siz de istediğiniz rotaya göre Bohol’daki Tagbilaran Airport (TAG) ile uçuş bulabiliyor musunuz bakın, bulamıyorsanız benim yaptığım rotanın benzerini yapabilirsiniz.

Tavsiyem Cebu’ya varacağınız uçağı (Mactan – Cebu International Airport ve havalimanı kodu CEB) mümkünse erken saate almanız ve sonrasında Bohol’a devam etmeniz. Çünkü o gün sabah erken saati kaçırdığınız için zaten herhangi bir tura katılamayacaksınız, bari Bohol ulaşımını da aynı gün yapın ki sonra tekrar gün kaybetmeyin. Yani Cebu’ya varış uçuşu artı Bohol’a devam etmenin aynı gün olmasını tavsiye ediyorum.

filipinler çikolata tepeleri

Bohol’un meşhur Çikolata Tepeleri için tek günlük tur yeterli.

Cebu – Bohol arası ulaşım feribotla sağlanıyor ve iki saat sürüyor. Yazının başında söylediğim gibi feribot biletlerini önceden almadım ve gittiğimde orada buldum, Oceanjet’in sitesinden saatlerini kontrol edip ona göre ayarlamaya çalışabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler; 1. Bohol’un ismi Tagbilaran olarak geçiyor. 2. Cebu Havaalanı’ndan çıkıp feribot iskelesine gitmeniz ve orada bilet sırası beklemeniz gerekeceği için Cebu’ya varış saatiniz bineceğinizi düşündüğünüz feribottan 2 – 3 saat öncesi (veya daha fazla) olsun.

Bohol’a vardıktan sonra otelinize giriş yapıp biraz şehre bakar ve ertesi gün için otel vasıtasıyla turunuzu ayarlarsınız; Bohol için bu tam gün tur yeterli olacaktır. Palawan’dakilerin aksine burada grup halinde turlar yapılmıyor ve şoförlü araçla kendiniz geziyorsunuz, tur içeriği genelde aynı. Öyleyse kaldığımız günden devam edelim.

Alınması gereken ikinci uçuş, mümkünse erken saate (Gün 9): Busuanga (Coron) – Cebu

Gün 9: Sabah Cebu’ya uçuş, sonra feribot iskelesine devam ve Oceanjet ile Cebu – Tagbilaran feribot yolculuğu. Akşam Bohol’da gezinti.

filipinler gezi planı

Bohol’da minnacık tarsier maymunlarıyla tanışabilirsiniz.

Gün 10: Bohol’da tam günlük Çikolata Tepeleri (Chocolate Hills) ve tarsier maymunlarını görme turu (Tarsier Sanctuary).

Gün 9 ve Gün 10 için otel (2 gece) Bohol Tagbilaran’da. Tagbilaran otelleri için tıklayın.

Bohol’da işimiz bittiğine göre Cebu’ya geri dönebiliriz, Oceanjet feribot biletini bir önceki gün turdan döndüğünüzde sabah saatinde olanlardan istediğinize alırsınız. İki saatlik feribot yolculuğu sonrası öğle saatlerinde Cebu’ya vardığınız için o gün tur yapamayacaksınız o yüzden Cebu’da kaşif Macellan’ın öldürüldüğü yer civarını (Macellan’s Cross) gezersiniz.

Manila’dan sonra Filipinler’in ikinci büyük şehri olan Cebu’da kalabalık, gürültü, trafik, hava kirliliği gibi büyük şehir problemlerinden ne ararsanız var, o yüzden bu yarım günlük gezinizin yeterli olacağını düşünüyorum. Benim ilgimi çektiği için o gün Cebu Sky Experience Adventure isimli bol adrenalin sunan yere de uğramıştım güzeldi. Siz de öyle yapabilirsiniz.

filipinler'de ne yapılır

Cebu’da vaktinizi ayarlayabilirseniz Sky Experience Adventure isimli yere uğrayıp biraz adrenalin depolayın.

Cebu’nun asıl olayı ise şehir merkezinden uzak olan Oslob’ta balina köpekbalıklarıyla yüzmek (Oslob Whale Shark Watching) ve Tumalog ile Kawasan Şelaleleri’ni (Tumalog Waterfall – Kawasan Waterfall) görmek. Hepsini -biraz yorucu olsa ve güne sabah 3 gibi başlamanız gerekse de- aynı gün içinde yapabiliyorsunuz, Bohol’dakiyle aynı şekilde otelinizden yardım alarak ertesi gün için şoförlü aracı ayarlarsınız.

Gün 11: Oceanjet ile Tagbilaran – Cebu feribot yolculuğu ve Cebu’da gezinti. İlginizi çekiyorsa Cebu Sky Experience Adventure

Gün 12: Oslob’ta balina köpekbalıklarıyla yüzme (Oslob Whale Shark Watching) ve Tumalog ile Kawasan Şelaleleri’ni görme turu.

Gün 11 ve Gün 12 için (2 gece) otel Cebu’da. Cebu otelleri için tıklayın.

Alternatif 1: İki gece Bohol ve iki gece Cebu saydım, çünkü ara ulaşımlardan gün kaybettik. Dilerseniz Cebu konaklamasını 3 gece ayarlayıp Bohol’da tur yapacağınız günü Cebu’dan başlayıp geri Cebu’ya gelmeli olarak ayarlamaya çalışabilirsiniz. Yani aynı gün içinde git-gel feribotlarını ayarlama artı Bohol turu yapma şeklinde organize edenler Cebu’da mutlaka vardır. Bu şekilde bir gün kar etmiş ve otel değiştirmemiş olursunuz, tabii biraz daha yorucu olur.

filipinler'de ne yapılır

Filipinler’de balina köpekbalıklarıyla yüzmek için istikamet Cebu-Oslob

Alternatif 2: Gezinizi burada bitirmek durumunda kalıyor ve bir sonraki anlatacağım Boracay Adası’na vakit bulamıyorsanız Cebu’dan Bohol’a direkt devam etme olayını unutun. Cebu’yu gezin ve son durak olarak Bohol’a gelin, ama yukarıda tavsiye ettiğim Tagbilaran şehir merkezi oteli yerine Panglao Adası’na devam edin. Panglao Adası, Bohol’daki deniz güneş noktası olduğu için burada kalıp Bohol Çikolata Tepeleri ve tarsier turunu Panglao Adası çıkışlı yaparsınız. Üzerine mesela 2 gün de deniz güneş konsepti için ayırdıktan sonra Tagbilaran veya Panglao Havaalanları’nın birinden Manila’ya uçuş bularak gezinizi tamamlarsınız. Bu durumda plan şöyle oluyor:

Gün 9 Cebu’ya uçakla varış ve Cebu oteli Gün 9 ile Gün 10 için, Cebu’daki tam gün tur Gün 10’da yapılacak.

Gün 11 Oceanjet ile Cebu – Tagbilaran feribot yolculuğu ve Tagbilaran’dan Panglao Adası’na devam. Bohol turu Gün 12’de yapılacak.

Gün 11, Gün 12 ve vaktiniz olduğu süre kadar otel Panglao Adası’nda. Panglao otelleri için tıklayın.

Panglo Adası’ndan çıkış yapacağınız gün Manila uçuşu ve sonrasında eve dönüş yolculuğu.

Benim gibi dünyanın en meşhur adalarından biri olan Boracay Adası’nı merak ediyor ve Filipinler’e gelmişken Boracay gezisini de eklemeliyim diyorsanız Panglao Adası’na bence gerek yok, sonuçta ikisi de benzer konseptte plaj tatili yapacağınız yerler. Ben bu yüzden Panglao’ya gitmedim ve planın devamına Panglao Adası olmayan şekilde devam ediyorum, yani alternatif olarak yazdığım kısmı unutabilirsiniz.

filipinler gezi planı

Cebu’dan yapacağınız tam gün turda Kawasan Şelaleleri’ni çok seveceksiniz.

BORACAY

Boracay’a nasıl gidilir sorusunun iki cevabı var; birincisi ve iyi olanı Caticlan Airport (Godofredo P. Ramos Airport)‘a varmak, havaalanı kodu MPH. Coron – Busuanga, Bohol – Tagbilaran karmaşasından sonra burada da gördüğünüz üzere Filipinliler havaalanı isimlerini şehirlerin bizim bildiğimiz isimlerinden farklı seçmek, alakasız iki isim birden koymak ve ondan daha da alakasız havaalanı kodu almak gibi kafa karıştırma konusunda sınır tanımamışlar 🙂 Benim giderken oldukça kafam karıştığı için size hepsinin isimlerini detaylı anlatıyorum.

Caticlan Havaalanı Boracay’a en yakın olanı ve Boracay Adası’na en kolay buradan varırsınız. Uçak biletinize bu şekilde baktıktan sonra bir de Kalibo International Airport (KLO) ile deneyin, önemli bir fiyat farkı varsa onu alabilirsiniz. Bu durumda Caticlan Havaalanı’na göre yolunuz 2 – 3 saat uzayacak ama bu şekilde yapan çok insan olduğu için oradan Boracay’a gitmek de sorun olmuyormuş. Ben iç hat uçuş biletlerimi iki ay kadar önceden aldığım için daha iyi seçenek olan Caticlan Havaalanı’na uygun fiyatlı bilet bulabilmiştim.

filipinler boracay

Dünyanın en güzel adası seçilen Boracay’ın meşhur gün batımları..

Boracay Island için öncelikli hedefiniz meşhur partileri ve gece hayatını keşfetmekse dillere destan Boracay White Beach‘e yakın bir yerde kalmalısınız. Önceliğiniz benim gibi Boracay’ın dünyanın en güzel adası ve en iyi destinasyonlarından seçilmesini sağlayan masmavi sularına doymak, bembeyaz kumlarına yatmak ve daha önemlisi bunları 54395784895 kişiyle aynı yerde yapMAmaksa o zaman bu meşhur yerlerden biraz uzaklaşmalısınız.

Ben Filipinler tatili sonunda artık yorulacağımı düşündüğüm (gördüğünüz gibi oldukça yoğun bir program yaptım) ve biraz kafa dinleyip tatili öyle bitirmek istediğim için fotoğraflarını görür görmez ‘ben burada kalmalıyım’ dediğim oteli seçtim ve çok memnun kaldım. White Beach’in de olduğu merkeze zaten shuttle servisleri olduğu için oraları da gezdim, gece hayatına da baktım filan ama otelin özel plajında sessiz sakin vakit geçirebilmek ve müthiş görünen sonsuzluk havuzlarında takılmak bence büyük nimetti. Otel önerisi olarak hem kaldığım bu oteli hem de partilemek isteyen arkadaşlar için White Beach’e yakın otelleri aşağıya ekliyorum.

boracay white beach

Boracay’ın dillere destan White Beach’i yoğun zamanında böyle göründüğünden orada konaklamayı tercih etmedim.

Boracay’da yapılacak turlar ve aktiviteler olduğu halde ben artık hepsine doyduğum için hadi tekneye binip şu tura gideyim, biraz da burayı gezeyim gibi zorlamayarak dinlenmeye odaklandım. Siz gezmek istiyorsanız D Mall ve White Beach civarında, yani merkezde gezerken zaten her yerde turlarla ilgili bilgi göreceksiniz, dilediğinizi seçersiniz. Boracay’da 4 gece kaldım ve ideal olduğunu düşünüyorum, elbette herkes ne kadar vakti olduğuna göre farklı plan yapacaktır.

Alınması gereken üçüncü uçuş (Gün 13): Cebu – Caticlan veya Cebu – Kalibo uçuşu

Gün 13, Gün 14 ve vaktiniz olduğu süre kadar otel (benim kaldığım ve Boracay Adası’nın yüzde 15’ini kaplayan harika otel): Fairways and Bluewater Newcoast Boracay

White Beach’e yakın otel seçenekleri için (Station 2 denilen yer) tıklayın.

Alınması gereken dördüncü uçuş (Son gün): Caticlan – Manila veya Kalibo – Manila uçuşu (yine fiyat durumuna göre seçersiniz, çok fark etmiyorsa Caticlan önceliğiniz olsun.

filipinler gezi planı

Yazıda örnek olarak anlattığım ve benim yaptığım Filipinler gezi planı

Sonra artık Manila’dan eve dönüş yolculuğu. Bir şekilde Manila’dan dönüş yolculuğunuz sabah erken saatteyse veya Boracay’dan dönüşle çok peşpeşe olduğundan kaçırma riskiniz varsa Manila Havaalanı’na yakın bir yerde konaklamanız yerinde olacaktır, benim Boracay’dan dönüşle aralarında 6 saat olduğu için havaalanında beklemem yeterli oldu.

Manila otellerini görmek için tıklayın.

boracay'da nerede kalınır

Boracay otelleri arasında White Beach’e shuttle servisi olan, özel plajlı, sonsuzluk havuzlarıyla çevrili bu otelden çok memnun kaldım (otel linki yazıda).

Filipinler gezi planı nasıl yapılır yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(1183)

This article has 4 comments

  1. ayhan Reply

    Planımı hazırlarken 2-3 defa okumam gereken yerler oldu. Her şey çok detaylı ve ilaç diye tabir edebilirim. Yani gerçekten elinize sağlık.

  2. Feyza Reply

    Merabalar, tur ve ulaşım fiyatlarını de genel olarak söyleyebilir misiniz, otel ve uçak harici ne kadar ayırmamız gerekicek hesaplamak istiyoruz da, teşekkür ederim 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir