Filipinler tatili için karar verdiğiniz anda, muhtemelen birden fazla kez yer değiştireceğiniz için otel rezervasyonlarını ayarlamak gerekiyor. Filipinler otelleri ucuz mu diye baktığımızda gecelik birkaç dolara kadar inen acayip uygun fiyatlı olanları var, ama bu tür oteller genelde bizim standartlarımıza pek uymadığından yalnızca fiyata bakarak tercih yapmak yerine fiyat – performans oranı yüksek konaklama seçeneklerini değerlendirmek gerekiyor.  O yüzden Filipinler’de nerede kalınır yazımda size Filipinler’deki başlıca turistik noktalar için otel tavsiyeleri verecek ve otel seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim.

“Asya otelleri internette pahalı, oraya gittiğinde pazarlık yaparak daha ucuza buluyorsun” laflarına aldanıp üç beş kuruş kar etmek uğruna olası kötü tecrübeler yaşamayı bence göze almayın. Evet muhtemelen sokakta kalmazsınız; ancak Asya’daki konfor standartlarının bizim alıştığımızın çok altında olduğunu unutmayın. O yüzden sinekli böcekli fareli, sıcak suyu veya duşu olmayan, gürültülü berbat bir yerde kalma riskine girmek istemiyorsanız otellerinizi önceden tutun.

Yazı boyunca iyi olduğunu düşündüğüm otel tavsiyelerinde bulunacağım, üzerlerine tıklayarak booking.com sayfasına yönlenebilir ve beğenirseniz rezervasyon yapabilirsiniz. Yorumlarını mutlaka okuyun ve genel kural olarak geceliği 25 – 30 dolardan daha uygun bir otelde ortalama puanı yüksek olsa da kalmayın. Yorumu yapan adam belki örümcek görünce “Waauw bu kadar büyük örümceği hayatımda başka yerde görmemiştim” diye mutluluktan 10 puan verir ama sizin için durum öyle değildir, ucuz etin yahnisi muhabbetini unutmayın 🙂

Önerdiğim oteller benim iyi olduğunu düşündüklerimdir, siz kalıp sonra beğenmezsiniz filan ben bilmem ve sadece oraları görmüş biri olarak size yardımcı olmaya çalışıyorum. Fiyatları her bir seçenek için fiyatları yüksekten düşüğe olacak şekilde sıralamaya çalıştım. Kontrol edilen döneme göre fiyatlar değişebilir ama genelde Filipinler otel fiyatları (Filipinler’de ortalama bir Türk insanının kaldırabileceği kalitedeki otel fiyatları diyelim) çift kişilik oda için 30 dolar civarından başlayıp lüks oteller için 200 – 300 dolar civarına kadar çıkabiliyor. Yazıda bahsedeceğim yerlerden Puerto Princesa, Cebu ve Bohol’da 30 dolara gayet uygun bir otel bulabilirken El Nido, Coron, Boracay gibi daha popüler yerlerde fiyatlar yükseliyor. Fakat yine de ‘temiz olsun yeter’ diyorsanız gecelik 50 – 70 dolar aralığına her türlü konaklama imkanı bulursunuz.

boracay'da nerede kalınır

Boracay’da bu harika otelde kaldık, bilgileri yazının devamında.

MANİLA OTEL TAVSİYELERİ

Uçak saatlerinden dolayı Manila’da konaklama gerekiyorsa havaalanına yakın otel tavsiyeleri:

Yüksek kategori: Belmont Hotel Manila (4 yıldız), The Henry Hotel Manila (4 yıldız)

Orta kategori: Condo at Arista Place Residences (daire), TRYP by Wyndham Mall of Asia Manila (3 yıldız)

Ben pek gezilir bulmadığım halde siz Manila’da bir şekilde konaklayıp vakit geçirmek istiyorsanız en azından yüzme havuzu olan otelleri tercih etmeniz yerinde olacaktır, aşağıdakiler gibi:

Makati Diamond Residences (5 yıldız – daire), Forbestown Place at the Fort BGC (2 yıldız – daire), 1 Bedroom Zoey Staycation (daire)

filipinler'de nerede kalınır

El Nido’da yapacağınız turlar muhteşem olsa da otellerinden çok şey beklemeyin.

EL NİDO OTEL TAVSİYELERİ

Filipinler hakkında araştırma yaparken El Nido otelleri konusunda dikkatli olmak gerektiğini her yerde okumuştum, birçok otel çok kötüymüş.

Öncelikle Filipinler’de balayı (veya balayı tadında tatil) geçirmek isteyenlerin ilgisini çekecek balayı otelleri ile başlayalım. El Nido’nun karşısındaki küçük adacıklarda Maldivler ile benzer şekilde ‘her adada bir resort otel’ konsepti var, El Nido’nun kalabalığından böylece uzaklaşmış oluyorsunuz.

El Nido Resorts Pangulasian Island (4 yıldız), El Nido Resorts Miniloc Island (4 yıldız), Matinloc Resort (4 yıldız)

“Balayı konsepti iyiymiş ama ben El Nido’nun kendisinde konaklamak istiyorum, benzeri orada yok mu?” derseniz şunlar olabilir:

Orta – Yüksek kategori: Frangipani El Nido (4 yıldız), Last Frontier Beach Resort – Adults Only (3 yıldız)

Bizim gibi merkezde kalıp gündüz tekne turlarına katılmayı akşam ise hareketli merkez bölgede yürüyüş yapıp takılmayı isteyenler için El Nido otelleri:

Orta kategori: Sea Cocoon Hotel (3 yıldız), Bulskamp Inn (3 yıldız)

el nido'da nerede kalınır

El Nido’da kaldığımız otel odamız bu şekilde son derece sadeydi.

Tüm otelleri taradığım halde başka da iyi otel bulamadım, dediğim gibi El Nido otelleri konusunda beklentinizi yüksek tutmamakta fayda var. Fiyatı biraz düşürdüğünüz anda sinek böceğe maruz kalma, sıcak su bulamama, internet sıkıntısı, merkezden uzaklaşmak gibi sorunların en az bir tanesiyle karşılaşıyorsunuz. Biz orada bulunduğumuz 4 gece Inngo Tourist Inn (2 yıldız) otelinde kaldık, otel odası temizdi ve merkezi konumu iyiydi ama başka hiçbir şey yoktu. Ayrıca özellikle odanın içinde wifi olmaması kötüydü hep resepsiyonda oturmamız gerekti. Bütçeniz kısıtlıysa ve bizim gibi Filipinler’den sim kart alacaksanız vazgeçebileceğiniz ilk şey wifi olabilir, bu durumda son seçenek olarak bizimkine benzer bir otel düşünebilirsiniz.

Genel olarak oteli tutmadan önce -biraz yorucu da olsa- üşenmeden tüm yorumlarını okumanız iyi olur. Birkaç kişi böcek, gürültü, internet, sıcak su gibi konularda aynı olumsuz şeyi söylüyorsa ve o şey sizin için önemliyse tercihinizi ona göre şekillendirebilirsiniz.

CORON OTEL TAVSİYELERİ

Coron da El Nido ile benzer şekilde otel konusunda beklentinizi yüksek tutmamanız gereken bir yer, her tesisin bir sıkıntısı oluyor.  Merkeze yakın konumda bulunan aşağıdaki tavsiyelerim var.

Orta – Yüksek kategori: The Funny Lion (4 yıldız)

Orta kategori: Hop Hostel (2 yıldız), The Bay Area Coron (2 yıldız)

Biz CTJJ Guesthouse (2 yıldız) otelinde konakladık ama açıkçası hiç memnun kalmadık; caddeden gelen aşırı gürültülü ve 24 saat susmayan motorlu araç sesleri, gecenin bir yarısı öten horozlar (Palawan’da genel olarak böyle bir horoz bolluğu durumu var), odadaki duvarda koloni kurmuş karıncalar, ‘kahvaltı dahil’ olarak yalnızca bir tabakta hiçbir şeysiz boş pankek getirilmesi, sıcak suyun akmaması gibi istemediğimiz her şey mevcuttu. Yine de odada fazla vakit geçirmediğimiz için merkezi konum ve Filipinler’deki otellerin genelinin aksine şaşırtıcı derecede iyi wifi bağlantısı için Coron’daki 3 gecemizde bu otelde kalmaya devam ettik. Yukarıda tavsiye ettiğim oteller bütçenize uymazsa ve “Sadece uyusam yeterli” diyorsanız düşünebilirsiniz, aldığı yüksek puanı ve harika yorumları görünce insan “Demek ki bütün oteller böyle” diye düşünüyor ister istemez.

filipinler'de nerede kalınır

Coron’daki çok gürültülü ve karıncalı bu otelimizi pek sevmedik.

PUERTO PRINCESA OTEL TAVSİYELERİ

Puerto Princesa’da görülecek yalnızca Underground River olduğu için bir gece kalmak genel olarak yetiyor, o yüzden bizim kaldığımız Mariafe Inn (2 yıldız) otelini önerebilirim.

Susan’s Place Bed and Breakfast (1 yıldız) da olur, zaten her ikisi de gayet ucuz. Dediğim gibi Palawan bölgesinin üç temel noktası (El Nido – Coron – Puerto Princesa) arasında en zayıf halka olanı burası, planına uydurabilenler zaten komple atlıyor.

filipinler'de nerede kalınır

Filipinler’de lüks olmayan bir otelde ‘kahvaltı dahil’ seçimi yaparsanız genelde böyle bir kahvaltı tabağı geliyor.

BORACAY OTEL TAVSİYELERİ

Palawan’da ucuz otellere yönelmeye çalışmamızın asıl sebebi konaklama bütçemizi Boracay’a harcamak istememizdi, çünkü burada efsane bir otel bulunuyor. Boracay’ın en iyi oteli, Boracay balayı otelleri veya benzer bir şey arattığınızda her türlü karşınıza çıkacak ve bizim de 4 gece kalıp aşırı memnun ayrıldığımız bu otel:

Fairways and Bluewater Boracay (4 yıldız)

Filipinler’de balayı tatili için Boracay adasındaki en iyi seçenek olması öncelikle Boracay’ın kalabalığından uzak olmasından ileri geliyor. Birçok havuzu (sanırım 6 tane) ve kendine özel plajı olduğu için Boracay’a giden herkesin şikayet ettiği aşırı kalabalık konusuna hiç bulaşmıyorsunuz. Sonra sıkılıp merkeze gitmek ve adanın hareketliliğine veya meşhur Boracay gece hayatına mı karışmak istediniz, o zaman da ücretsiz shuttle servisleriyle gidip gelebiliyorsunuz.

boracay'da nerede kalınır

Bizim Boracay’da yaptığımız gibi lüks bir otelde kaldığınızda ise böyle açık büfe kahvaltı sunulabiliyor.

Linkini verdiğim booking sayfasına tıkladığınızda birçok Türkçe yorum göreceksiniz, çünkü otelin standartları bizim Türkiye’de alıştığımız ‘tatil köyü’ konseptine uygun olduğundan ben dahil birçok Türk tarafından tercih ediliyor. Bahsettiğim tatil köyü konsepti de işte eğlencesi, yeme içmesi, deniz güneşi ile tesiste her aradığını bulabilmek. Kahvaltısı zaten Filipinler’den beklenmeyecek kadar iyi ve çeşitliydi, acıkınca da otelin içinde farklı restoranlar vardı. Restoranlarda canlı müziğe bile denk geldik 🙂

Tabii özellikle instagram meraklısı gezginler için (mesela ben 🙂 ) otelin asıl olayı hepsi birbirinden harika sonsuzluk havuzları. Ben fotoğraflarını gördüğüm anda vurulmuş ve ‘bu havuzlarda ben olmalıyım’ diye düşünmüştüm, iyi ki de öyle yapmışım.

Reklam gibi olmaması için daha fazla uzatmayayım ama bu kadar donanımlı ve manzaralı bir otele böyle uygun bir fiyata kalmak başka yerde zor olabileceği için imkanınız varsa öneriyorum.

boracay balayı otelleri

Boracay’daki otelimizin kendine özel plajı dışında böyle enfes sonsuzluk havuzları da vardı.

Şimdi merkez bölgede kalmak isteyenlerin ilgisini çekecek Boracay otel önerileri vereyim.

White Beach denilen meşhur sahilde ve havuzlu orta – yüksek kategori oteller: Coast Boracay (4 yıldız), Red Coconut Beach Hotel Boracay (4 yıldız), Villa Caemilla Beach Boutique Hotel (4 yıldız)

Orta kategori oteller: 8 Colors Beach House (3 yıldız), Calypso Beach and Dive Resort (3 yıldız)

Station 1 – Station 2 – Station 3 diye White Beach boyunca uzanan bu üç bölge birbirinin devamı ve gece gündüz çok hareketli oluyor. Ortada olduğu için Station 2 en merkezi olan diyebiliriz, ama çok da fark etmiyor.

CEBU OTEL TAVSİYELERİ

Cebu, Filipinler’in Manila’dan sonra ikinci büyük şehri olduğundan Manila ile benzer şekilde pek gezilesi değil. Ama şehir merkezinden adanın farklı bölgelerine yapılan geziler Filipinler tatili için olmazsa olmazlar arasında bulunuyor ve bu nedenle Manila’nın aksine Cebu’yu planınıza dahil etmenizi öneriyorum. Her ne kadar gezilecek yerler Cebu City denilen şehir merkezinden uzak olsa da merkezde konaklamak daha mantıklı, çünkü böylece çok büyük ihtimalle kullanacağınız ve ulaşımını kendiniz halletmeniz gereken havaalanına yakın oluyorsunuz. Gezilecek yerlere ise (Oslob, Moalboal, Kawasan gibi) sizi zaten tur aldığınız araç götürüyor ve git-gel ulaşımı da tura dahil oluyor.

Cebu’da merkeze yakın otel önerileri:

Coleen’ Bedsit at Horizons 101 (5 yıldız – daire), ABC Hotel Cebu (3 yıldız)

Bizim Cebu’da bulunduğumuz iki gece boyunca kaldığımız Pillows Hotel Cebu (3 yıldız) ise tavsiye ettiklerimden daha düşük puan almış, ama biz memnun kaldık. Dediğim gibi Cebu artık büyük şehir olduğu için Palawan’ın aksine alışık olduğumuz çok katlı yüksek otel binaları ve beyaz çarşaflı tertemiz düzgün odalar bekleyebilirsiniz.

filipinler'de nerede kalınır

Cebu büyük şehir olduğu için alışık olduğumuz otel konforunu bekleyebilirsiniz.

BOHOL OTEL TAVSİYELERİ

Bohol’da neler yapmak istediğinize bağlı olarak iki farklı konaklama alternatifiniz var. Birincisi feribot iskelesinin bulunduğu Tagbilaran bölgesi ve eğer Bohol’da deniz tatili yapma amacınız yoksa büyük ihtimalde Cebu’dan feribotla varacağınız için bu bölgede kalmanız mantıklı oluyor. İkincisi ise Bohol’un uzantısı diyebileceğimiz ve deniz güneş tatili yapmak için güzel seçenekler sunan Panglao adası. Elbette Panglao adasında kaldığınız durumda da ilk seçeneği tercih edenlerin gezeceği Çikolata Tepeleri, Loboc Nehri, Tarsier alanı gibi yerleri gezersiniz, sadece Bohol tatiliniz bununla sınırlı kalmamış olur.

Biz yalnızca bahsettiğim yerleri gezmek için Bohol’a geldiğimiz için Tagbilaran bölgesinde konakladık, sonraki istikametimiz zaten Boracay olduğu için iki kere deniz tatili konseptine gerek olmadığını düşünerek Panglao’ya gitmedik. Size ikisi için de tavsiyeler vereceğim.

filipinler'de nerede kalınır

Bohol’da minnacık tarsier maymunlarıyla tanışmaya hazırlanın.

Öncelikle Boracay’daki sonsuzluk havuzlu oteli çok beğendiniz ama bir şekilde orada kalma imkanınız yoksa Tagbilaran’da -o kadar geniş imkanlar sunmasa da- güzel bir otel var, mutlaka inceleyin: Kasagpan (4 yıldız)

Bizim kaldığımız ve feribot iskelesine yürüme mesafesinde olduğu için işimizi kolaylaştıran Belian Hotel (3 yıldız) otelini de tavsiye edebilirim. Sweet Home Boutique Hotel (1 yıldız) ise diğer önerim.

Panglao adasına gelince, ne demiştik burayı deniz güneş ve dinlenme istiyorsanız tercih etmelisiniz. Öyleyse otelde daha çok vakit geçireceğiniz için daha donanımlı bir otel olmalı ve havuzu olsa iyi olur. Panglao adasındaki en güzel plaj kabul edilen Alona Beach’e yakın havuzlu otel önerileri:

Yüksek kategori: Henann Resort Alona Beach (5 yıldız)

Orta – Yüksek kategori: Villa Kasadya (3 yıldız), Island World Panglao (3 yıldız)

filipinler'de nerede kalınır

Bohol’da feribot iskelesine yakın olmak istiyorsanız bizim gibi Tagbilaran bölgesinde konaklayın.

Filipinler’de nerede kalınır hakkında bilgiler ve Filipinler otel tavsiyeleri içeren bu yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

 

(523)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir