Bazı şehirlerin kendisiyle özdeşleşmiş yapıları vardır, şehrin ismini söyleyince herkesin aklında o yapılar beliriverir. İtalya gezisi için en öncelikli duraklardan biri olan Floransa‘da bu simge yapının Floransa Katedrali veya kısaca Duomo olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her ne kadar gezi rehberlerimde genelde tüm gezilecek yerleri toplu halde anlatmayı sevsem de, söz konusu Floransa Katedrali olunca hem bilet fiyatı ve bilet nasıl alınır konusunu, hem de mutlaka görülmesi gereken yerlerini anlattığımda kendi başına bir yazı oluverdi 🙂

Cattedrale di Santa Maria del Fiore (Duomo – Floransa Katedrali) girişinin ücretsiz olduğunu Floransa’daki ücretsiz gezilecek yerler yazımda söylemiştim. Şimdi bilet alınarak gezilen yerlere ve her birinin içinde neler olduğuna tek tek bakacağız.

Biletler Floransa Katedrali’nin kubbesi (dome), vaftiz bölümü (baptistry), çan kulesi (campanile – bell tower), bodrumu (crypt) ve müzesi (museum) için tek bilet olarak satılıyor, tamamına erişim sağlayan bu kombine Duomo bilet fiyatı 20 Euro.

Booking.com

Brunelleschi’s Dome (Kubbe): Turistler için Floransa Katedrali’nde açık ara en popüler olan bölüm kubbe, yani dome. Öyle popüler ki önceden rezervasyon yapmanız zorunlu. Hem her bölümün açılış kapanış saatlerini görebileceğiniz hem de bilet alabileceğiniz internet sitesi için tıklayın. Gitmek istediğiniz tarihi seçtikten sonra bileti alın, ama biletin ödemesini yaptıktan sonra işim bitti diye siteden çıkmayın. Bilet numaranız olacak, o numara ile ‘book your entrance to the monuments’ seçeneğinden Brunelleschi’s Dome’a hangi saat aralığında çıkmak istediğinizi seçmeli ve o saatte orada olmalısınız. Bileti en az 3 – 4 gün önceden alırsanız iyi olur, yoksa dome’a çıkmak için yer kalmaz.

floransa duomo katedrali

Floransa’nın simgesi Duomo

Biletiniz seçtiğiniz tarihten itibaren 30 gün geçerli (yalnızca seçtiğiniz gün değil), ilk kullanımdan itibaren ise 72 saat. Yani dome’a (kubbeye) bir gün çıkıp, ertesi gün biletin geçtiği yerlerden diğeri olan vaftizhaneyi gezebilirsiniz. Her alana ise yalnızca bir kez girebilirsiniz (Tamamı yazıyı yazdığım anda geçerlidir, sonradan değişmişse sorumluluk benim değildir kendiniz kontrol ediniz 🙂 ).

Floransa Duomo’ya varmak için bilet almanın yanında 463 basamak çıkmanız gerekiyor. Açıkçası ben değdiğini düşünüyorum ama hem para verip hem o kadar yorulamam diyenler katedrale ücretsiz giriş yapıp yerden çatıyı görebildikleri kadarıyla izleyebilirler.

dante ilahi komedya

Dante’nin İlahi Komedya eserindeki Cehennem tabirinden esinlenerek yapılan Son Hüküm freskleri Vasari’ye ait ve Dome’da (kubbe) bulunuyor. Resim alıntıdır: florenceinferno.com

Kubbenin yapımı için 15. yüzyılda yarışma düzenlenmiş ve yarışmayı mimar bile olmayan Filippo Brunelleschi kazanmış, kısaca dome olarak bildiğimiz yapının tam ismi o yüzden Brunelleschi’s Dome. Kubbedeki Son Hüküm (Last Judgement) freskleri ise (fresk: duvara yapılan resim) Giorgio Vasari tarafından yapılmış ve Dante’nin İlahi Komedya’sındaki Cehennem tabirinden esinlenilmiş (İlahi Komedya: epik şiir ve edebiyat başyapıtı). Bu kısa tarihi bilgileri vermemin bir sebebi de yine Dan Brown’un Inferno kitabı ve filminde geçiyor olmaları, yani atladıysanız şimdi paragrafın başına dönüp okuyun 🙂

En popüler yer kubbe olduğu için oradan başlamıştık, şimdi katedralin kendisine geri dönüyoruz. Floransa Katedrali içinde mutlaka görülmesi gerekenler arasında ilk sırada, Dan Brown sevip Inferno kitabını okumuş/filmini izlemiş olanlar için tanıdık gelecek bir eser var. Inferno’nun kahramanı Robert Langdon’un üzerinde uzunca düşünüp ipuçlarına varmaya çalıştığı Floransa Katedrali’nin önemli eseri İlahi Komedya freski nedir, kısaca bakalım.

Dante’nin İlahi Komedya’sının bir edebiyat eseri olduğundan bahsetmiştim. Bu freskte kırmızı elbiseli yazarımız Dante, sol elinde eseri tutuyor. (Yanlış anlaşılmaması için; freski yapan Dante değil, freskte bahsedilen o ve eseri. Freskin sanatçısı ise Domenico di Michelino isimli başka biri.) Sağ eliyle ise cehennemin derinliklerine ilerleyen ruhları gösteriyor. Ortadaki dağın tepesinde Adem ve Havva var, yani burası cennet. Üstteki güneş ve ay da gökyüzündeki cennet. Dante, cennet ve cehennemin her ikisinde de yer almadığı için arafta tasvir edilmiş. Son olarak, bakan kişiye göre sağ tarafta o zamanlarda kubbesi tamamlanmış olan Floransa Katedrali (Duomo), Palazzo Vecchio ve Giotto’nun Çan Kulesi freskteki yerlerini almışlar.

dante ilahi komedya

Dante ve İlahi Komedya eserinin resmedildiği fresk, Duomo’da bulunuyor. Resim alıntıdır: wikipedia.org

Kubbenin iç cephesindeki freskleri ve katedralin içindeki İlahi Komedya’yı resmeden freski söyledik. Katedral içinde dikkatinizi çekecek bir diğer eser ise giriş kapısının üzerindeki saat (Paolo Uccello clock). 17. yüzyıldan beri çalışan saatimiz 12 değil 24 saati birden gösteriyor ve güneşin hareketlerine göre saati gösterecek şekilde tasarlanmış. Örneğin 24 rakamı gece yarısını değil, güneşin battığı saati gösteriyor. Tam bu noktada “Ama güneşin batışı sürekli değişiyor nasıl olacak?” sorusu aklınıza geldi bile, onu da haftada bir ayarlayarak sağlıyorlarmış.

paolo uccello clock

İtalyan saat sisteminde 24 saat varmış ve 24 saati gün bitimini değil güneşin batımını gösteriyor. Resim alıntıdır: wikiart.org

Peki saat niye böyle ‘cins’ yapılmış? O zaman şimdiki kullandığımız 12’li saat sistemi yokmuş da ondan. Saat 17. yüzyılda yapılmış demiştim, bu tekniğe İtalyan saat sistemi deniyormuş. Şu an kullandığımız 12’li saat sistemi ise 18. yüzyıldan sonra ünlü Fransız imparatoru Napolyon zamanında getirilmiş, Fransızlar bulunca haliyle bu sistem de Fransız saat sistemi olmuş. Günümüzde İtalyan sistemi terk edilse de katedraldeki bu saat, en nadide örneklerinden biri olarak işlevini sürdürüyor.

Şimdi katedral ve kubbesini bitirdik, aynı biletle gezilebilen komşu yapılara bakıyoruz.

Campanile di Giotto (Giotto Bell Tower – Giotto Çan Kulesi): Duomo için kombine bilet aldığınızda aynı biletle girebileceğiniz katedralin hemen yanındaki ve katedralle aynı dış yüzey görünüme sahip çan kulesinin 85 metre yüksekliğinden harika bir Floransa manzarası sizi bekliyor. Tabii manzarayı önce hak etmeniz gerek, bu sefer de 414 basamak çıkmaya hazır olun. Gezgin olmak biraz fiziksel kondisyon isteyebiliyor işte bazen 🙂

floransa campanile

Duomo’dan Giotto’nun Çan Kulesi (Campanile) ve Floransa manzarası.. Resim alıntıdır: wikipedia.org

Battistero di San Giovanni (Florence Baptistry – Aziz John Vaftizhanesi): Meşhur kombine biletimizle girebileceğimiz bir diğer yer bu sekizgen vaftizhane, dışarıda olduğu için biletsiz görülebilen rölyef (kabartma) heykelli üç adet bronz kapısıyla meşhur. Michelangelo bu kapılara, güzelliklerinden ötürü The Gates of Paradise (Cennetin Kapıları) ismini vermiş. Yalnızca biletle girilen iç kısmında özellikle mozaik kaplı tavanı etkileyici.

İlahi Komedya’da bahsettiğimiz Dante Aligheri dahil pek çok sanatçı, rönesans liderleri ve İtalya’nın meşhur soylu Medici ailesi gibi birçok Floransalı katolik burada vaftiz edilmiş.

floransa gezilecek yerler

St. John Vaftizhanesi’ndeki Cennetin Kapıları’ndan biri.

Museo dell’Opera del Duomo (Opera Duomo Museum): Vaftizhanenin meşhur ‘cennetin kapıları’ biletsiz olan dış kısımda ve herkes görebiliyor filan diye güzel anlattım, şimdi ise bilet almaya niyetliyseniz iyi, değilseniz kötü bir haberim var; vaftizhanedeki kapılar sadece birer replika. Venedik Gezilecek Yerler yazımı okuyanlar biliyor; San Marco Meydanı’ndaki meşhur atlar birer replikaydı ve asılları içerideydi, burada da aynı mantık. O kadar önemli eserleri soğuğun karın kışın altında mı bıraksalarmış değil mi.

Gerçi içeride olunca da bu sefer turistlerin gazabından kurtulamamış zavallı eserler; örneğin Amerikalı turistin biri 2013 yılında, 14. yüzyıldan kalan Giovanni d’Ambrogio’nun paha biçilemez kabul edilen Virgin Mary eserinin sağ el serçe parmağını koparmış, giderseniz parmağa dikkatli bakarsınız. (Müzelerdeki en önemli kural: Eserlere dokunmayın!)

Cennetin kapılarının asıllarını ve daha birçok eseri görmek için, kombine bilete dahil olan Duomo Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Crypt of Santa Reperata (mahzen – bodrum): Biletinizle girebileceğiniz Santa Reperata mahzeni, Toskana bölgesindeki Hristiyanlık adına inşa edilen ilk yapılardan biriymiş. En popüler bölüm olan kubbenin sanatçısı olarak bahsettiğimiz Brunelleschi’nin mezarının da bulunduğu binanın mozaik desenleri ilgi çekici.

floransa katedrali

Duomo Müzesi’ndeki Virgin Mary eserinin yukarı bakan sağ elinin serçe parmağı kaza sonrası onarıldığı için artık orijinal değil.

Floransa hakkındaki diğer yazılarımı görmek için buraya tıklayabilir veya yazının altında çıkan ilgili yazılar arasından seçebilirsiniz.

Duomo bölgesindeki booking.com otellerinin indirimli fiyatlarını görmek ve rezervasyon yapmak için tıklayın.

Floransa Katedrali (Duomo): Bilet & Gezilecek Yerler yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(1610)

This article has 4 comments

  1. Sümer Özvatan Reply

    Bir aksilik olmaz ise ekim ayında Floransa’ya gideceğim. İnternette arama yaparken bulduğum hayat ve seyahat içerikli blogunuzdaki Floransa ile ilgili yazıları çıktı aldım, okuyup notlar alıyorum. “Çakma” kapılardan, basamak sayılarına kadar son derece faydalı bir yazı hazırlamışsın. Emekleriniz ve paylaşımınız için teşekkür ediyorum.
    Saygılarımla.

  2. yıkımekibi Reply

    Ne kadar güzel ve gerekli detaylarla hazırlanmış bir yazı. İtalya gezisi yapacak olanlar için çok faydalı ve pratik şeyler anlatmışsınız. Emeğinize sağlık, bu yardımcı yazı için.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir