Yeşil, elit, sanatsal.. Salzburg’u üç kelimeyle tanımlamak istesek en uygun kelimeler bence bunlar olurdu. Avusturya’nın güzellikleri başkent Viyana’yla sınırlı değil ve Mozart’ın şehri Salzburg’ta görülecek birbirinden harika yerler bulunuyor. Bu yazıda size Salzburg gezilecek yerler için bulabileceğiniz muhtemelen en kapsamlı ve en kolay şekilde takip edebileceğiniz listeyi hazırladım.

Yazıda ücretli olarak bahsettiğim yerlerden en az 2-3 tanesini görmek istiyorsanız Salzburg Card satın almanız mantıklı olabilir. Şehirde ücretsiz ulaşım imkanının yanında tüm gezilecek yerlere de ücretsiz giriş sağlayan Salzburg Card, hem aşırı yüksek bilet fiyatı koyup hem de en önemli yerleri hariç bırakan diğer şehirlere örnek teşkil edecek nitelikte 🙂

Salzburg Card fiyatı 24 saatlik 26 Euro, 48 saatlik 34 Euro ve 72 saatlik 39 Euro. Mayıs başından Ekim sonuna kadar sırasıyla 3 – 4 – 5 Euro daha yüksek. 6-15 yaş arası indirimli. Hem şehirdeki birçok turistik noktadan hem de online satın alabilirsiniz. Sağladığı tüm avantajlar şu sayfada yazıyor, görmek istediğiniz yerlerin bilet fiyatlarına bakarak (her birini yazıda belirttim) Salzburg Card almak sizin için mantıklı oluyor mu karar verirsiniz.

salzburg gezilecek yerler

Merkezden Salzburg Kalesi manzarası

Salzburg’a genelde çevresindeki diğer yerlerle birlikte aynı gezide gidiliyor. Viyana, Hallstatt, Münih, Ljubljana ve Bled Gölü çevresi Salzburg ile birlikte en çok tercih edilen yerler olduğu için hepsiyle ilgili yazılar paylaşmaya çalışıyorum. Bled Gölü’yle birlikte nasıl gezeceğiniz için gün gün anlattığım AVUSTURYA SLOVENYA GEZİSİ NASIL PLANLANIR yazısını okuyabilirsiniz.

Elbette gezimiz kesinleştiği anda otelimizi tutmak en iyi otellerde yer bulabilmek için her zamanki gibi çok önemli. Salzburg merkezindeki tüm otelleri incelemek ve booking.com üzerinden fiyatlarını ve müşteri değerlendirmelerini görerek rezervasyon yapmak için tıklayın.

Bence ortasından nehir geçen şehirler, komple karadan oluşan şehirlere göre birkaç adım önde oluyorlar her zaman. Salzburg da bu şanslı şehirlerden biri; Salzach Nehri Salzburg’u ikiye ayırıyor. Ben de işinizi kolaylaştıracağını düşünerek gezilmesi gereken yerler listesini nehrin iki tarafına ayırdım. Önce nehrin sağ tarafından başlıyoruz, sonra daha eski ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki sol tarafa geçiyoruz.

Salzach Nehri’nin Sağ Tarafındaki Salzburg Gezilecek Yerler

Mozart Wohnhaus (Mozart Residence)

Wolfgang Amadeus Mozart’ın 1781 yılında Viyana’ya gidene kadar kaldığı bu evde Mozart ailesi 1773 – 1787 yılları arasında yaşamış. Şu an müze olarak kullanılan 8 odalı evde Mozart’ın orijinal piyanosu, müzik çalışmaları ve aileden hatıralar bulunuyor.

Bilet fiyatı 11 Euro, 15-18 yaş arası 4 Euro ve 6-14 yaş arası 3.5 Euro. Salzburg’taki Mozart’ın diğer evi olan doğduğu ev ile birlikte gezmek isterseniz sırasıyla 18 Euro – 6 Euro – 5 Euro şeklinde kombine bilet oluyor. Doğduğu evi haritadaki sırası geldiğinde ayrıca anlatacağım.

salzburg gezilecek yerler

Mozart’ın bir süre yaşadığı Mozart Wohnhaus, tek başına veya Mozart’ın doğduğu evle kombine bilet alınarak gezilebilir.

Bu arada, Mozart’ın 35 yaşında öldüğünü ve kısa sayılabilecek ömründe 17 büyük seyahate çıktığını biliyor muydunuz? O dönemde yolculukların at arabalarıyla yapıldığını ve son derece uzun sürdüğünü düşünürsek bu 17 gezi Mozart’ın hayatının 3720 gününü; yani 10 yıl, 2 ay ve 2 gününü almış. Londra’dan Berlin’e, Paris’ten Roma’ya kadar ayak basmadık yer bırakmayan Mozart, hem yolculuklar sırasında eserlerini bestelemekten hem de gittiği yerlerde diğer müzisyenlerle tanışıp ilham almaktan ve olmaktan geri kalmamış. Vay be!

Kapuzinerkloster (Capuchin Monastery)

Kapuzinerberg isimli tepede bulunan Kapuziner Manastırı, 400 yılı aşkın tarihiyle Salzburg’taki önemli dini yapılardan biri. Ziyaret etmek ücretsiz olduğu için hem içini gezebilir hem de yüksek bir noktada olacağınız için Salzburg manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz. Mozart Wohnhaus’tan 500 metre mesafede yer alan manastırın ziyaret saatleri her gün kışın 18:00 ve yazın 20:00’ye kadar.

salzburg gezilecek yerler

Kapuzinerberg isimli tepeye çıkarak Salzburg manzarasını izleyebilir ve manastırı gezebilirsiniz.

Salzach Nehri’nin sağ tarafındaki başlıca gezilecek yerler böyle, Salzburg’taki en güzel yerlerden biri olan Mirabell Sarayı da nehrin bu tarafında yer alıyor ama onu SALZBURG SARAYLARI & MÜZELERİ yazısında ayrıca anlattım.

Salzach Nehri’nin sol tarafında biraz daha fazla zaman geçireceğinizi söylemiştim. O tarafa geçmeden önce nehir üzerindeki köprülere de bakalım.

Makartsteg (Makart Bridge)

Avrupa şehirlerinin çoğunda üzeri aşk kilitleriyle kaplanmış köprüler olur ya, Salzburg’un aşk köprüsü de Makartsteg işte. 1905 yılında ilk defa yapılan köprü, ressam Hans Makart’ın ismini almış. 1967’de yıkılarak yeniden yapılmış ama bu sefer de ‘sallantılı köprü’ olarak adı çıkmış. Sallana sallana 2000 yılına kadar dayanmış ve günümüzdeki üçüncü Makartstag 2000 yılında yapılmış.

Köprünün üzerinde aşk kilitlerinin dışında sokak müzisyenleri de olabiliyor. Aynı zamanda Salzach Nehri üzerinde tekne turu yapayım derseniz kalkış noktanız yine burası.

Mozartsteg (Mozart Bridge)

1900lü yılların başında yaya geçişi için yapılmış Mozart Köprüsü’nden, Salzach Nehri’nin sol tarafındaki Mozartplatz’a geçiyorsunuz. Öyleyse oradan devam edelim.

salzburg gezilecek yerler

Salzach Nehri Salzburg’u ikiye ayırıyor.

Salzach Nehri’nin Sol Tarafındaki Salzburg Gezilecek Yerler

Mozartplatz (Mozart Square)

Ortasında Mozart anıtı ve çevresinde kafeler ile hediyelik eşyacıların olduğu Mozart Meydanı civarı Salzburg’un tarihi merkezi (old town) oluyor. Bol bol dolaşın, Avrupa’nın kocaman meydanlarının keyfini çıkarın.

Residenzplatz (Residence Square)

Mozart Meydanı’ndan hemen sonra Rezidans Meydanı’na geliyorsunuz, buranın ilgi çeken noktası ise ortasındaki çeşme. Salzburg’taki en güzel çeşme olan Residence Fountain, aynı zamanda Avrupa’daki en güzel barok anıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

salzburg gezilecek yerler

Rezidenzplatz (meydan) ve Rezidenz Fountain (çeşme)

Burada at arabalarına sıkça rastlayacaksınız, çünkü turistlere at arabalarıyla şehri gezdirme geleneği devam ediyor ve at arabalarının kalkış noktası çoğunlukla Residenzplatz oluyor. Tavsiye etmiyorum; çünkü hem hayvanları yormaya gerek yok, hem yürüyerek daha keyifli gezersiniz, hem de at arabasına vereceğiniz paranız cebinizde kalır.

Şehri Aralık ayında ziyaret edecekseniz, Salzburg Noel Pazarı da Residenzplatz’ta kuruluyor.

Dom zu Salzburg (Salzburg Cathedral)

Tepesi yeşil tasarımıyla şehirde ilk dikkatinizi çekecek yapılardan Salzburg Katedrali, Rezidensplatz’ın bitişiğinde bulunuyor. 142 metre uzunluğu ve 33 metre yüksekliğiyle son derece ihtişamlı olan yapı, 17. yüzyılda dönemin mimarı akımı barok stile uygun inşa edilmiş. Wolfgang Amadeus Mozart’ın vaftiz edildiği yermiş aynı zamanda.

Girişi ücretsiz olduğu için gezmenizi tavsiye ederim. Pazar günleri 13:00 ve diğer günler 08:00’de ziyarete açılıyor, kışın 17:00 ve yazın 19:00’a doğru kapanıyor.

salzburg gezilecek yerler

Salzburg Katedrali’nin yeşil kubbelerinden biri Rezidenzplatz’tan böyle görünüyor.

Kapitelplatz (Chapter Square)

Salzburg Katedrali’nden sonra tepesinde adam figürünün olduğu altın renkli kocaman yuvarlağın ve yine o kadar kocaman bir cadde satranç tahtasının bulunduğu meydanı gördüyseniz Kapitelplatz’a geldiniz. Artık satranç tahtasında şah makamına mı kurulursunuz yoksa piyon filan mı olursunuz size kalmış, bu meydanı ben çok şirin bulmuştum. Arka tepede göreceğiniz Salzburg Kalesi de manzaranızı ayrıca güzelleştirecek.

Altın küre ile tepesindeki adam ne oluyor derseniz heykelin ismi Sphaera ve Alman sanatçı Stephan Balkenhol tarafından yapılmış. Ben anlamak için bir sürü kaynaktan araştırdım, genel olarak şöyle: “Bu adam düz bir adam, bu adam içimizden biri, hepimiz gibi kendince hikayeleri var ve biz onları bilmiyoruz.”

Yani işte, modern sanat 🙂 Bu arada aşağıdan baktığınızda küçük gibi görüyorsunuz ama kendisi 9 metre uzunluğunda ve 300 kilo ağırlındaymış. Yani o kadar da içimizden biri değil 😛

salzburg gezilecek yerler

Kocaman satranç alanı, altın kürenin tepesindeki adamı ve sokak pazarıyla Kapitelplatz, Salzburg’taki en keyifli yerlerden biri.

Kapitelschwemme (Chapter Fountain)

Aynı meydandaki Kapitel Çeşmesi, Roma’daki Aşk Çeşmesi’nin küçük bir versiyonu gibi ve belki de o yüzden içine Roma’daki gibi dilek paraları atılıyor 🙂

Barok stilde inşa edilen çeşmede, mitolojide su ve denizler tanrısı olan Neptün deniz atıyla birlikte resmedilmiş. Çeşmenin tepesindeki altın renkli yazı ise daha ilginç; “Ben Prens Leopold tarafından inşa edildim” anlamına gelen yazıdaki büyük harflerin Roma rakamı karşılıklarını toplayınca çeşmenin yapıldığı yıl olan 1732 sayısı elde ediliyor. (Bahçeli’nin “40 yapar” hesabı gibi 😛 )

salzburg gezilecek yerler

Ortasında Neptün heykeli bulunan Kapitelschwemme, altın renkli harflerle kendisini yaptıranın ismini ve yapıldığı yılı taşıyor.

Festungsberg (Festung Mountain)

Yukarıdaki Salzburg Kalesi’ni gördüğünüz dağ olan Festung Dağı, Kapuzinerberg’ten sonra Salzburg’un en yüksek ikinci dağı. Kaleye ve dağa çıkmak için Kapitelschwemme Çeşmesi’nin hemen yanından kalkan Festungsbahn isimli fünikülere binebilir veya yürüyebilirsiniz. Salzburg Kalesi’ne çıkmak isteyenler için bilgiler yine Salzburg’taki sarayları anlattığım bu yazıda.

Şimdi fünikülerin oradan geriye doğru dönüyoruz, çünkü bu yöndeki görülmesi gereken yerleri bitirdik. Ama uzun bir yol gideceğinizi düşünüp gözünüz korkmasın, ilk hedefimiz yalnızca 400 metre ileride.

salzburg gezilecek yerler

Festung Dağı’nın üzerindeki Salzburg Kalesi, şehrin birçok noktasından uzaklarda olsa bile görülüyor.

Alter Markt (Old Marketplace)

Birebir tercümesiyle ‘eski pazar yeri’ olan Alter Markt (veya der Alte Markt), geniş caddesi ve her iki taraftaki çeşit çeşit cafe, restoran ve mağazalarıyla Salzburg’un tarihi merkezinde seveceğiniz yerlerden. Özellikle güneşli bir havada şehri geziyorsanız buraların son derece hareketli olması muhtemel.

Salzburg’ta nerede tatlı yenir veya meşhur Salzburg çikolatası nereden alınır diye düşünüyorsanız buralardayken Café-Konditorei Fürst isimli pastaneye uğrayabilirsiniz. Salzburg’ta (hatta Avusturya’nın herhangi bir yerinde) görmemenizin imkansız olduğu Mozart çikolatası (Mozartkugel) 1890 yılında bu cafenin kurucusu tarafından yaratılmış. Meşhur Avusturya tatlıları Apfelstrudel (elmalı tatlı) ve benim gibi ağır çikolatalı tatlı sevenlerin bebeği Sachertorte yiyip orijinal Mozart çikolatalarından satın alabilirsiniz. Bu tatlıları daha önce yediniz ve başka bir şey denemek istiyorsanız ona da çözümümüz var; Salzburg’a özel tatlı olan Nockerl yiyiniz.

salzburg tatlıları

Salzburg tatlısı Nockerl, Avusturya’da deneyebileceğiniz harika tatlılardan biri. (Fotoğraf: de.wikipedia.org)

Elbette bunları başka bir yerde yapmanıza kıyasla birkaç Euro fazla tutacaktır, o kadar olur. Birden fazla şubesi olduğu için adresi ekleyeyim: Brodgasse 13, 5020 Salzburg. Kapanış saati akşam 8.

Gezinirken meydanın ortasında göreceğiniz anıt çeşmesi ise Der Florianibrunnen (St. Florian Fountain). Salzburg’taki en eski çeşmelerden olan Florian Çeşmesi 15. yüzyılda şehre su temin etmek için yapılmış ve zamanla heykeller ile Salzburg’u simgeleyen armalar eklenerek zenginleştirilmiş.

salzburg gezilecek yerler

Alter Markt, Salzburg’ta gezinmekten keyif alacağınız yerlerden.

Mozart Geburtshaus (Mozart’s Birthplace)

Mozart’ın yaşadığı evi anlatırken doğduğu evden de bahsedeceğim demiştim ve şimdi oradayız. Mozart’ın evlerinden birini gezmek istiyor ama hangisi olsun diye karar veremiyorsanız 27 Ocak 1756’da doğduğu bu evi tavsiye ediyorum.

Evin ziyarete açık olan üç katını gezerken Mozart’ın nasıl yetiştiği, müziğe nasıl başladığı, ailesiyle olan ilişkisi, arkadaşları, operaya olan tutkusu gibi birçok konuda bilgi sahibi oluyorsunuz. Bunun yanında kendisinin bizzat kullandığı çocukluk kemanı, en ünlü bestelerinden olan Sihirli Flüt (The Magic Flute) eserini yarattığı klavikord gibi enstrümanları görebilmek de özellikle benim gibi klasik müzik hayranıysanız çok özel bir duygu. Bu arada parantez açayım, klavikord böyle piyanonun küçüğü gibi klavyeli çalgılardan olan bir enstrüman.

Mozart’ın doğduğu ev için bilet fiyatı 11 Euro. 6 – 14 yaş arası 3.5 Euro ve 15 – 18 yaş arası 4 Euro. Diğer Mozart eviyle kombine bilet fiyatı almak isterseniz sırasıyla 18 Euro, 5 Euro ve 6 Euro oluyor.

Mozart’ın evinin ziyaret saatleri de biraz değişken; açılış 09:00 ve kapanış Aralık ayında 15:00, Temmuz – Ağustos aylarında 19:00 ve diğer zamanlarda 17:30 imiş.

salzburg gezilecek yerler

Mozart’ın doğduğu evde hayatına ve müziğe olan ilgisine dair pek çok kişisel eşyası bulunuyor.

Getreidegasse

Mozart’ın doğduğu evi görmek için gelmiştiniz ama etrafınıza bir baktınız ki ünlü markalar dahil çeşit çeşit mekanın ve mağazanın olduğu gayet güzel bir caddedesiniz aslında. İşte bu güzel caddenin ismi Getreidegasse (okunuşu=Getrayde gasse) ve Salzburg’ta alışveriş için en zengin seçenekler sunan adreslerden bir tanesi.

Caddeyi özellikle güzelleştiren ise mağaza tabelalarının sade şekilde tasarlanıp metal ve altın kaplama süslemelerle bezenmiş olması. McDonalds’ın o cırtlak sarı logosu bile burada metal kapı süsünde son derece şık halde ziyaretçilerini selamlıyor. Aralık ayında Salzburg’a geldiyseniz cadde boyunca yılbaşı süslemeleri de ekleniyor, görsel şölene hazır olun.

salzburg gezilecek yerler

Altın ve bronz renkli işlemeli kapı süsleriyle oldukça şık görünen Getreidegasse’de birçok mağaza bulunuyor.

Herbert-von-Karajan Platz

Mozart’ın doğduğu ev ve Getreidegasse caddesinden birkaç dakikalık yürüyüşle varacağınız meydana, Salzburg doğumlu ünlü orkestra şefi Herbert von Karajan’ın ismi verilmiş.

Meydandaki at figürlerini görünce orkestra şefiyle atların ne alakası var diye düşünebilirsiniz, alakaları da yok zaten 🙂 Şöyle; bu meydan 1603 yılında yapılmış ve o zamanlarda özellikle prenslerin katıldığı çeşitli gösterilerde kullanılan atlar burada yıkanıyormuş. Pferdeschwemme (Horse Pond) isimli at havuzunda şu anda at figürlerinin yer almasının sebebi bu. Aradan geçen yüzyıllar boyunca devir değişince atlı eğlenceler bitmiş, ama yine de alanda gösteriler ve festivaller yapılmaya devam etmiş. 1900lü yılların ikinci yarısında burada yapılan festivallerden en önemli ikisini başlatan da orkestra şefimiz Herbert von Karajan imiş, o yüzden meydan onun ismini almış.

salzburg gezilecek yerler

Herbert-von-Karajan Platz’ın isminin nereden geldiğini ve Pferdeschwemme isimli bu at havuzunun neden orada olduğunu artık biliyorsunuz. (Fotoğraf: de.wikipedia.org)

BONUS: Gurbetçi vatandaşlarımızın çok olduğu yerlerde genelde damak tadımıza uygun Türk kahvaltısı veya atıştırmalık bulma imkanımız oluyor, Salzburg simit sarayı da bu anlamda sizi mutlu edecek yerlerden. Simitçi Cafe isimli mekan Herbert-von-Karajan Platz’tan 400 metre mesafede, benim gibi simit aşkıyla yanıp tutuşanlardanız uğrarsınız. Adres: Hildmannplatz 5, 5020 Salzburg.

Salzburg’la birlikte gezme ihtimaliniz yüksek olduğu için ilginizi çekebilecek yazılardan bazıları aşağıda, onları okuyarak devam edebilirsiniz. Yazıların tamamı için ana menüden ilgili ülkenin/şehrin sayfasını tıklayın.

Salzburg gezilecek yerler yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(325)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir