Birbirinden güzel Norveç fiyortları manzaralarına tanıklık etmek, doğa yürüyüşü (hiking/trekking) konusunda sınırlarınızı zorlamak ve sosyal medyada görüp özendiğiniz o meşhur kaya üzerinde artık siz de poz vermek istiyorsanız Trolltunga gezisi için vaktiniz gelmiş demektir. Özellikle son dönemde genç gezginler arasında acayip popüler hale gelen ve Norveç turu içerisinde mutlaka kendine yer bulan Trolltunga kayası hem zorlanacağınız, hem ‘neden geldim’ diye kendinize kızacağınız, ama sonunda ‘iyi ki’ diyeceğiniz bir tecrübe olmaya aday. Onun için Norveç Trolltunga tırmanışı hakkında her şey yazımda bu zorlu rotada işinizi kolaylaştıracak ve aklınızdaki soruları cevaplandıracak bilgileri toparlamaya çalıştım.

Trolltunga nerede?

Trolltunga, Norveç’in Odda isimli beldesinde deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikteki bir kaya oluşumu. O yüzden Trolltunga kayası veya kayalığı veya uçurumu olarak da geçiyor.

Trolltunga’ya çıkmak için gözünüzü karartacak gibi olup araştırma yapmaya başladığınızda ilk olarak, Norveç’in daha önce duyduğunuz şehirlerine yakın olup kolay gidilebilmesini umuyorsunuz ama öyle bir durum pek yok. Başkent Oslo ile Trolltunga arası yaklaşık 400 km. İkinci bilindik Norveç şehri Bergen’den Trolltunga’ya gitmek ise biraz daha insaflı görünüyor, uzaklık yaklaşık 200 km.

trolltunga nerede

Soldan sağa Bergen, Trolltunga ve Oslo’nun haritadaki konumları.

Trolltunga’ya nasıl gidilir?

Trolltunga’nın Oslo ile Bergen’in arasında bir yerde olduğunu söyleyip moralinizi bozduysam iyi haberi vereyim, toplu taşıma ile gayet ulaşabiliyorsunuz, sonuçta koskocaman Norveç böyle bir konuyu atlamış olamaz değil mi? 🙂

Biz Trolltunga’ya Oslo’dan gitmiştik ve NORVEÇ TATİL FİYATLARI yazımda Trolltunga’ya nasıl gidilir konusunu bilet fiyatlarıyla birlikte detaylandırmıştım. O yüzden copy-paste yaparak bu yazıyı şişirmeyeyim, o yazıdaki ulaşım fiyatları bölümüne bakarak tren sitesinin linki dahil ulaşabilirsiniz. Bizim kullanmadığımız diğer seçenek ise Oslo’dan Odda’ya otobüs ile gitmekmiş, nor-way.no sitesinden inceleyebilirsiniz.

Eğer Bergen’den Trolltunga’ya gitmek istiyorsanız da yine Oslo ile benzer şekilde otobüs veya tren artı otobüs ve istenirse otostop yöntemlerini kullanmanız mümkün. Tren artı otobüs için Oslo’dan başlayınca trenle gittiğiniz yer Voss oluyordu, Bergen’den başladığınızda ise Rosendal oluyor, o şekilde aratırsınız.

trolltunga'ya nasıl gidilir

Oslo’dan Trolltunga’ya gitmek için trene binince Voss durağında iniyorsunuz, ünlü Flam Ekspresi de buraya yakın.

Norveç gezisi için araba kiralama yöntemini tercih ettiyseniz işiniz daha rahat elbette, Trolltunga’ya yakın oteller arasından birine gittikten sonra tırmanış sabahı 6:00 – 6:15 gibi Trolltunga otoparkına gelen ilk 30 araçtan biri olmayı başarırsanız gayet yorucu olan ilk 3 km’yi araçla geçmiş oluyorsunuz. Haritaya Trolltunga Active yazarak gideceğiniz başlangıç noktasını aşağı yukarı bulabilirsiniz. Çevresindeki otoparklardan hangisi müsaitse veya bütçenize uyuyorsa artık ona girersiniz, Trolltunga’daki yolunuzu azaltan en popüler ve en az kapasiteli otoparkın ismi Magelitopp ve fiyatı 600 NOK (60 Euro) imiş. Diğer en yakın seçenekler olan Skyjeggedal otoparkı için 500 NOK ve Tyssedal için 300 NOK günlük ücret varmış, bu seçeneklerde tırmanış yolunuz azalmıyor.

norveç trolltunga gezisi

Arkamdaki Trolltunga Active noktasını haritaya yazarak Trolltunga başlangıç noktasını bulabilirsiniz.

Bu arada fiyatlar yazımda söylediğim gibi Trolltunga’ya yakın oteller az sayıda ve Trolltunga tırmanışı da son derece popüler, o yüzden konaklayacağınız yeri hemen tutmanızda fayda var. Aşağıda Trolltunga otelleri arasında en iyi konumda olanları yazdım, üzerlerine tıklayarak booking.com sayfasına yönlenebilir ve fiyatlarıyla misafir değerlendirmelerini görebilirsiniz.

Trolltunga Guesthouse

Trolltunga Studios

Trolltunga Hotel

Bu üçü doluysa yönlendiğiniz booking.com sayfasında haritayı açıp yakınlarda başka bir yer bulmaya çalışın.

Trolltunga ne demek?

Trolltunga trolün dili anlamına geliyor. Norveç’in zaten troll denilen çirkin maskotları meşhur ve hediyelik eşya dükkanları başta olmak üzere her yerde görüyorsunuz, tunga da dil demekmiş. Yani Trolltunga trolun dili demek ve kayaya şeklinden dolayı bu isim verilmiş. Peki bu troll denilen çirkin maskotlar ne alakaymış derseniz onlar da İskandinav ülkelerin folklöründe geçen insanımsı mistik yaratıklarmış.

trolltunga ne demek

Norveç’in meşhur trolleri mistik yaratıklarmış ve Trolltunga ismi de buradan geliyor.

Trolltunga tırmanışı ne zaman yapılır?

Trolltunga kayasına çıkmak için yaz mevsimi öneriliyor, yani Trolltunga’ya ne zaman çıkılır için cevabımız Haziran ortasından Eylül ortasına kadar olan dönem. Bunun dışındaki zamanlarda hava ve yol koşullarından başınıza her şey gelebilir, düşünmeyin bile. Hatta önerilen bu 3 aylık dönemin de ortalarında bir tarih seçmek bence en güvenlisi, biz o yüzden Ağustos ortasına ayarlamıştık.

Trolltunga hava durumu nasıl diye baktığımızda, önerilen dönemde bile hava sıcaklığının genelde 7 – 17 derece aralığında olduğunu görüyoruz. Gitmeden önce tırmanışı planladığınız gün için hava durumunu ve yağış – sis – rüzgar gibi hava koşullarını kontrol etmeniz de son derece önemli. Örneğin şu siteyi kullanabilirsiniz.

trolltunga'ya ne zaman çıkılır

Bizim çıktığımız Ağustos ayının ortasında bile yolun bazı noktalarında kar vardı.

Tarihi belirledikten sonra tırmanış günündeki zamanınızı ayarlamanız da gerekiyor, öyle geniş geniş uyuyup kahvaltı ettikten sonra başlarım derseniz akşam karanlığına kalacağınız için sabah 8’den önce tırmanışa başlamış olmanızı tavsiye ederim. Zaten bizim gibi toplu taşıma ile gidiyorsanız son dönüş shuttleları akşam 8 gibi kalkıyor ve geç başlarsanız onları kaçırırsınız. Bir önceki gece konaklama yapacağınız yerden shuttle otobüsleri ile ilgili her türlü bilgiyi öğrenin ve kendinizi ona göre planlayın.

Eğer Trolltunga’da kamp yapmak istiyorsanız çadırınızın mevsim koşullarına dayanıklı olması gerekir. Zirveye yakın bir noktaya kamp kurarsanız ertesi gün henüz kimse varmadan Trolltunga fotoğraflarını çekmenin keyfini çıkarırsınız.

trolltunga kamp

Trolltunga kayasına 1 – 2 km kala kamp atan insanlar oluyor, ilginiz ve tecrübeniz varsa düşünebilirsiniz.

Trolltunga’ya çıkmak ne kadar sürüyor?

2017 yılında yeni yapılan yolun kullanılmaya başlanmasıyla birlikte Trolltunga tırmanışı kaç km sorusunun cevabı artık daha vahim hale gelerek 28 km oldu (önceden 22 km idi). Yani 14 km boyunca yukarı doğru çıkıyor ve sonra 14 km iniyorsunuz.

Bu yolun ne kadar süreceği elbette size bağlı, eşim ve ben senelerdir düzenli spor yapan insanlar olarak bu zorlu aktiviteye bizce iyi hazırlıklıydık ve yol boyunca verdiğimiz dinlenme – yeme – içme ve fotoğraf molalarının hepsini hesaba kattığımızda yukarı çıkış yaklaşık 5 saat ve aşağı iniş yaklaşık 4 saat sürdü. Ama bununla maalesef bitmedi ve yukarıda meşhur noktada fotoğraf çekilmek için tam 2.5 saat bekledik. Sanırım hem Ağustos ayının ortası hem de herkesin tepe noktasına vardığı saat olduğu için bu kadar beklemek zorunda kaldık.

Sonuç olarak bizim için macera toplamda 11.5 saat sürdü.

trolltunga'ya çıkmak ne kadar sürer

Çok fit olsanız bile zirvede kuyruğa denk gelme ihtimaliniz yüksek ve Trolltunga tırmanışını inişle beraber 12 saatin altında tamamlamanız biraz zor. Biz 14 km tırmanışın üstüne bu kuyruğu tam 2.5 saat bekledik.

Trolltunga tırmanışı nasıl oluyor? 

Öncelikle şu ‘tırmanış’ kelimesinin yanlış anlaşılmadığından emin olmak için açıklamak istiyorum; burada dağa tırmanmak gibi bir aktiviteden bahsetmiyorum ve normal bir şekilde yürüyorsunuz. Dolayısıyla herhangi bir tırmanış ekipmanına veya deneyimine ihtiyacınız yok.

Trolltunga yürüyüşü olarak bahsetmeme sebebim ise yolun sürekli yukarı eğimli olması, yürüyüş kelimesi daha ‘light’ bir kelime olduğundan Trolltunga yoluna biraz hafif kalıyor ve öyle kullanıldığını pek duymadım. Kısacası yokuş çıkmak veya yokuş ‘tırmanmak’ olarak düşünün.

norveç trolltunga gezisi

Trolltunga’ya çıkan yol kimi zaman basamak, kimi zaman toprak ve kimi zaman taş oluyor.

Trolltunga’ya çıkarken 1100 metre yüksekliğe ulaştığınız için başladığınız noktadaki mevsim ile yukarı çıktıkça karşılaştığınız mevsim değişebiliyor. Çok kaba bir hesapla her 100 metrede yarım derece sıcaklık düşüyor gibi düşünebilirsiniz ama anlık olarak bile değişiyor.

Biz Ağustos ayında gittiğimizde başlangıç noktasında yaz mevsimini yaşarken yukarılarda son derece üşüdük ve tam Trolltunga kayasında sıra bize gelirken deli gibi fırtına çıktı. O yüzden bizden 15 dakika önce ve sonra fotoğraf çekilenler gayet güneşli aydınlık kareler yakalarken biz gri bir ortamla baş başa kaldık 🙁 İnerken de ara ara çok şiddetli yağmura yakalandık. Yani hava koşulları sabit kalmayıp her türlüsü karışık olarak sizi farklı noktalarda yakalayabiliyor.

norveç trolltunga manzaraları

Yol boyu size eşlik eden manzaralar, yola devam etme motivasyonunuz oluyor.

Zemin komple doğal ortam; bazen çamur, bazen taş, bazen basamak ve bazen su. Dümdüz asfalt yol gibi bir durum olmaması zaten bu tırmanışı zorlaştıran etkenlerin başında geliyor. Örneğin yağmur yağmış olduğu için zemin ıslaksa taşların üzerinden kaymamak için ekstra dikkatli olmanız gerekebiliyor, veya sizin tırmanışınıza yağmur ve rüzgar eşlik ederse –ki Norveç’te olduğumuzu düşününce bu gayet olası bir durum- çantanızı ve elektronik aletlerinizi korumak ve ıslanıp üstünüze yapışan kıyafetleriniz sinir bozucu değilmiş gibi davranmak durumundasınız.

Başlangıç noktasından itibaren üst üste dizilmiş taşların üzerine yazılan kırmızı T harfleri sayesinde yolunuzu buluyorsunuz. Her km başında kaçıncı km’de olduğunuzu ve ne kadarlık yolunuz kaldığını belirten tabelalar da var. Yani telefondan yolunuzu bulmanız gibi bir durum yok. İnternet filan da az çekiyor ama zaten böylesi doğal güzelliklerle çevrili bir ortamdayken boşverin interneti.

norveç trolltunga gezisi

Trolltunga’ya çıkarken taşların üzerine yazılmış T harfini takip ederek yolunuzu kolayca buluyorsunuz.

Bu arada ince bir yolda yürümeniz ve kayıp düşerseniz sonsuzluğa gitmeniz gibi bir risk yok, yani yürüyüşünüz boyunca etrafınız uçurum değil. Özellikle ‘manzara nasılmış’ diye köşelere giderseniz elbette dikkatli olmalısınız, bu durum sonunda varmak istediğiniz noktada da fazlasıyla geçerli.

Yani Trolltunga kayasına çıkmak tehlikeli mi diye sorarsanız evet, sonunda vardığınız yer fotoğraflarda da gördüğünüz gibi uçurumun üzerindeki bir kaya ve uca yaklaşacaksınız her bir milimetre adımınızı son derece dikkatli atmalısınız. O yüzden meşhur fotoğrafları çektirirken çok dikkatli olmanız ve ‘daha çılgın’ fotoğraf çekilebilmek için risk alMAmanız çok önemli.

Yükseklik korkunuz olduğu halde böyle bir olaya giriştiyseniz hedefe vardığınızda Trolltunga kayasının ucuna gitmeden verin pozlarınızı, o kadarı da gayet yeterli.

norveç trolltunga gezisi

Yükseklik korkunuz varsa Trolltunga kayasının ucuna gitmeyin, güvenliğiniz her şeyden önemli.

Trolltunga kayasının üzerindeyken fotoğraf çekilmek nasıl oluyor?

“Bu ne demek şimdi?” diyebilir ve böyle bir şeyi daha önce düşünmemiş olabilirsiniz. Şöyle; benim fotoğraflarım dahil tüm Trolltunga fotoğraflarında gördüğünüz açı ile kayanın ucu arasında ‘biraz’ mesafe var. Yani tek kişiyseniz fotoğrafı kim çekecek, iki kişiyseniz o kadar sıra varken nasıl yer değiştireceksiniz?

Biz gittiğimizde çok sıra olduğu için (2.5 saat beklediğimizi söylemiştim) eşimle nasıl organize olacağımıza biraz kafa yorduk, sonuçta iki kez sıraya giremezdik. Şöyle yaptık; ben sıraya girdim, o ise fotoğraf çekme köşesinde benim sıram gelene kadar bekledi. Çünkü ben fotoğraf konusunda daha hassastım, o yüzden benim fotoğraflarımı o çekerse daha garanti olacaktı. Ve küçük bir işaret dili geliştirdik; her bir pozumu çektikten sonra kamerayı tutmayan eliyle değiştir işareti yapacaktı böylece ben de hızlıca farklı pozlar verecektim. Ayrıca GoPro bende olacaktı ki selfie pozlarını çekeyim. (Uyarı: Selfie pozlarını asla kayanın ucunda çekilmeyin, uçuruma arkanızı döneceğiniz ve nereye bastığınızı görmeyeceğiniz için çok tehlikeli!)

norveç trolltunga

Trolltunga sırasında beklerken GoPro ile çekim yaptım, benim önümdeki kişi kayanın ucuna gidiyor ve sonra sıra bende.

Bu kısmı hallettik ve benim fotoğraflarım bitince kamerayı fotoğraf çekme köşesindeki başkasına verip o da yanıma (sıranın en önüne) geldi, orada beklerken bekleyenler arasından birini gözüne kestirip fotoğraf ricasında bulunmak ve kamerayı nasıl kullanacağını hızlıca anlatmak için yeterli zamanı olmuştu.

Eşim kamerayı verdikten sonra sıranın ön ucuna gelmesi birkaç dakika sürdüğünden ben o gelene kadar sıranın önünde durmaya devam ettim ama kayanın ucunu sıradakilere bıraktım ki onlar fotoğraf çekilmeye devam edebilsin. O gelince benimle olduğu belli olduğundan hemen ilk kişi olarak sıraya geçti ve fotoğraflarını çekildi, sonra ben yanına koştum ve birlikte fotoğraflarımızı çekildik. Bunların hepsi 5 dakikadan kısa sürede son derece seri oldu tabii, yoksa pozları uzatanlar için kuyrukta bekleyenler hemen isyan moduna geçiyorlar. Genelde sıradaki kişinin Trolltunga’nın ucuna gelmesiyle uzatan kişinin pozları sonlandırılıyor.

norveç trolltunga gezisi

Yol boyu böyle değişerek fotoğraf çekilebilir ama Trolltunga için sıra varsa iyi organize olmak gerekiyor.

Eşimin ve ikimizin birlikte fotoğrafları elbette kamerayı teslim ettiğimiz kişinin fotoğrafçılık becerisine bağlıydı ve tam bir şans konusuydu, buna yapacak bir şey yok. Tripod taşıyıp uzaktan kendi çekenler de vardı, biz onca yola 2-3 kg tripod ağırlığını eklemeyi ve o kalabalıkta tripodun ayaklarına birinin çarpıp devirerek kamerayı uçuruma yuvarlaması riskini gereksiz bulduk.

Tek kişi gelenler de kamerayı başkasına emanet etme olayını yapabilir, mesela sırada sizden 2-3 arkadaki kişinin arkadaşına verirseniz sizin sıranız gelene kadar orada bekleyecek nasılsa. Önce sizi çeker, sonra sizden biraz arkadaki kendi arkadaşını. Siz de o arada dönüp kameranızı almış olursunuz.

norveç trolltunga tırmanışı

Trolltunga kayasına giden yol böyle görünüyor, eşim kamerayı verdikten sonra bu yolu geçerken ben sıranın önünde onun gelmesini bekledim ve o arada diğer insanlar fotoğraflarını çekildi.

Trolltunga tırmanışına nasıl hazırlanmalı?

Trolltunga’yı da kapsayan Norveç uçak biletini aldıktan sonra ilk yapmanız gereken biraz fiziksel kondisyonunuzu artırmak. Bunun için bacak egzersizlerine ağırlık vermenizi tavsiye ediyorum, örneğin şunlar olabilir:

 • Koşmak, merdiven çıkmak
 • Evdeki bir duvara sırtınızı dayayıp dizlerinizi 90 derece kırarak beklemek
 • Squat yapmak

Bir iki kere yapıp ‘artık hazırım’ diye düşünmeniz ise son derece yanlış, seviyenizi sürekli yükselterek ilerleme kaydettiğinizden emin olmalısınız.

norveç trolltunga gezisi

Trolltunga tırmanışı öncesi bacaklarınızı kuvvetlendirirseniz günü daha kolay atlatırsınız.

Kendimden örnek verirsem, sporda 10 dakikalık squat seti yapıyorum. Her 1 dakika 15 squat + sonuncuda 5 saniye bekleme + dinlenme şeklinde oluyor ve ikinci dakikada ikinci seti yapıyorum. Böylece 10 dakikanın sonunda 150 squatı tamamlamış oluyorum. Bu yüksek seviyeli antrenman sayesinde bacaklarımı güçlendirmiş olduğum için Trolltunga’ya çıkarken hiç tıkanmadım ve ertesi gün de dayanılmaz bacak ağrıları çekmedim.

“Benim dediğim 10 dakikalık squat setinin en az 6 – 7 dakikasını tamamlayacak seviyeye gelirseniz siz de Trolltunga’yı atlatabilirsiniz” diye son derece subjektif ama aşağı yukarı kendinizi test edebileceğiniz bir şey ortaya atayım 🙂 Önce air squat ile başlayın, arada sumo squat olarak değiştirin. Her ikisini de nasıl doğru yapabileceğinizi internetten aratın.

Hazırlık antrenmanları bitmedi 🙂 Bahsettiğim üst bacak egzersizleri Trolltunga’ya çıkış içindi, her çıkışın bir inişi olduğundan onu da düşünmemiz lazım.

trolltunga norveç gezisi

14 km tırmanma artı 2.5 saat bekleme sonrası bu poz için ısınma antrenmanı gerekmedi tabii 🙂

“İnişte ne var yeaa” diye düşünmeyin, beni şahsen çıkmaktan daha çok zorlamıştı. Çünkü bütün ağırlığınız ayak parmak uçlarınıza biniyor (parmak ucunda durarak ayağınızı yere vurun o hisse yakın) ve bunu 4 – 5 saat boyunca yaptığınızda en rahat ayakkabı bile rahatsız edebiliyor. Bu konuda fazla yapılacak bir şey yok, parmak ucunda hızlı hızlı iniş yerine ayağınızın tamamını basarak dengeli inmeye çalışmalısınız.

Yapabileceğimiz şey ise alt bacak baldırlarını kuvvetlendirmek. Futbol oynayan erkekler durumu idare edebileceklerdir, kadınlara ise tavsiyem ip atlamak olabilir (atlarken ayak tabanını basmadığınız için ağırlığınız ayak ucunuzda ve alt-arka bacaklarınızda olacaktır). Ben ip atlama olayını son zamanlarda sporda geçiştirdiğim için Trolltunga tırmanışının ertesi gününde ağrıyan yerlerim “iniş kaslarım” olmuştu 🙂

norveç trolltunga gezisi

İp atlamak da Trolltunga tırmanışına hazırlık anlamında işinize yarayacaktır.

Peki bu hazırlık antrenmanlarını yapmazsanız ölür müsünüz, vücudunuz bir kerelik sizi idare edemez mi? Belki etmez, belki eder. Etmezse çıkamaz ve bir noktadan sonra geri döner, sonrasında üzülürsünüz. Ederse de tamam çıkar ve Trolltunga’nın ucunda istediğiniz pozları verirsiniz ama her şey o birkaç fotoğrafa sahip olmak mı? Canınız çıkacak, mahvolacak ve zerre keyif alamayacaksınız. Ertesi günlerdeki berbat kas ağrıları ise cabası. O yüzden inat etmeyin ve biraz kondisyonunuzu artırın, hem spor yapmak her zaman iyidir 🙂

Spor dışında sigara konusu da önemli, sigara içenler çok fazla tıkanıp zorlanacaklardır. Düşünün ki 3 – 4 kat merdiven çıkarken bile nefes nefese kalan biri olarak 14 km yol çıkmaya çalışıyorsunuz, sigarayla yıprattığınız akciğerleriniz ‘error’ verecektir.

trolltunga norveç

Trolltunga’da zirveye 1 km kala hala gülümseyebilmek için hazırlık antrenmanlarını atlamayın.

Ayrıca son birkaç gün alkol almayın ve son gece çok iyi uyuyun. Bunların dışında bence yaşınıza çok takılmayın; 20 yaşında olduğu halde iki adım atamayan insan da var 50 yaşında maraton koşan da, sonuçta olay sizde bitiyor. ‘Sahayı gençlere bırakıyorum, benden geçmiş artık’ gibi düşünmeyin yani 🙂

Kendime dönersem, Trolltunga tırmanışı süresinde normal spor yaparken olduğu gibi hızlı nefes almalar ve mola vermelerim oldu, ekstrem bir zorluk yaşamadım. Tırmanışın ertesi günü Bergen’e gidip orayı gezdim hatta, hiçbir dayanılmaz kas ağrısı çekmedim. Eşimde de aşağı yukarı öyle oldu. Böyle düşündüğümüzde hem Trolltunga gezisinden hem de sonrasından acı çeken bir insana göre daha memnun kaldığımızı söyleyebiliriz.

norveç trolltunga gezisi

Trolltunga tırmanışına antrenmansız çıkarsanız bitiş noktasında bu vaziyette olabilirsiniz, aman dikkat.

Trolltunga tırmanışı için ne giymek gerekir? Yedek kıyafet almalı mı? Ayakkabı nasıl olmalı?

Öncelikle spor giyinmeniz gerektiğini hatırlatayım, saçma bir bilgi gibi dursa da spor salonuna bile full makyajla ve fönlü saçlarla giden arkadaşlar olduğu için günümüzün instagram dünyasında hatırlatma gereği duydum.

norveç trolltunga ne giyilir

Benim kıyafetlerimi yazı boyunca gördünüz, erkeklere fikir vermesi için eşimin giydikleri böyleydi.

Aşağıda size giyilmesi ve yanınızda götürülmesi gerekenler hakkında bir liste yaptım. Elbette sizin tırmanış yapacağınız günkü hava koşullarına göre almanız gerekenler farklılaşabilir, kontrol etmeniz lazım.

 • Drifit terletmeyen 3 tişört (1 üstünüzde 2 yedek)
 • Rahat ve terletmeyen iç çamaşırı, kadınlar için varsa sporcu sütyeni (1 üstünüzde 1 yedek)
 • Kapşonlu rüzgarlık ve sweatshirt, termal içlik
 • 3-4 çift kısa olmayan çorap (bilekte biten çorap veya babet çorabı olmasın)
 • Uzun spor taytı ve spor/hiking pantolonu (şort giyenler de vardı, gideceğiniz dönemdeki sıcaklığa göre kontrol edin)
 • Ayak bileklerini destekleyen hiking ayakkabısı (benim bildiğim en ucuz Decathlon’da var, ben oradan almıştım)

Güneşe karşı şapka veya yağmura karşı şemsiye size kalmış, biz taşımak istemedik ve eşim büyük çöp poşetlerini kafa ve kol delecek şekilde hazırlayıp bize çantaları da kapatacak şekilde ‘yağmurluk’ hazırlamıştı.

norveç trolltunga tırmanışı

Trolltunga yolunda yağmura karşı kendimizi ve çantamızı korumak için büyük boy çöp poşetlerini kullandık.

Trolltunga tırmanışına götürülmesi gerekenler

Eveet, meşhur 28 km boyunca elbette elinizi kolunuzu sallayarak gitmiyorsunuz ve sırt çantanız da size eşlik ediyor. Sırt çantanızın her bir adımda yorgunluğunuzla doğru orantılı olarak ‘ağırlaşacağını’ elbette tahmin ediyorsunuzdur. Öyleyse yanınızda bulunması gerekenler (ve tabii gerekmeyenler) her zamankinden önemli.

Maddeler halinde bakalım.

 • Fotoğraf ekipmanı: Kameranız varsa umarım hafif bir şeydir, ağırsa da mecbur taşıyacaksınız artık. GoPro’nuz varsa yağmur durumunda çekime devam edebilmek için o da iyi olur, biz ikisini de almıştık. En kötü ihtimal cep telefonu da olur tabii, ama özellikle Trolltunga kayasının üzerindeyken zoom yaparak da pozlar çekmek isteyebileceğiniz ve cep telefonunda zoom yaptıkça fotoğraf kalitesi düşeceği için diğer ekipmanlarınız varsa taşımaya üşenmeyin derim.
 • Su geçirmeyen sırt çantası: Bizde yoktu ve dediğim gibi yağmur yağınca büyük boy çöp poşetlerini geçirdik üstümüze. Sizin varsa iyi olur, yoksa bizim gibi ilkel yöntemlere başvurursunuz 🙂
 • Su şişesi: İki kişi için yarım litrelik pet şişe alabilirsiniz. Su kaynaklarına ulaşana kadar birkaç kilometre yol gitmeniz gerektiğinden şişeniz başlangıçta dolu olsun ve su kaynağı buldukça tekrar tekrar doldurun. Tırmanış boyunca su bulabiliyor olmak gerçekten büyük nimet, yoksa yol boyunca içeceğiniz suyun hepsini yanınızda taşıma zorunluluğu dev bir işkence olurdu.
norveç trolltunga gezisi

Neyse ki yol boyunca su kaynakları var ve tüm gün içeceğiniz suyu yanınızda taşımanız gerekmiyor.

 • Güneş gözlüğü ve güneş kremi: “Güneş ne arar la Norveç’te?” demeyin, tırmanışı yaz aylarında yapacağınız için seyahat boy küçücük bir krem sizi saçma sapan kırmızı yanıklardan korumak için son derece önemli. Güneş gözlüğü de lazım olabiliyor hava açınca.
 • Boş poşet: Tırmanış sırasında terleyen çoraplar, iç çamaşırları gibi kirlileri koymak için.
 • El havlusu: Tırmanmaktan terlediniz veya yağmur yağdı, ama sonra çılgın gibi de rüzgar esmeye başladı. Ne olacak şimdi? Ya ertesi güne hasta olursunuz ya da küçük havlunuzla terinizi/yağmuru enseden ve sırttan silerek yenilenirsiniz.
 • Tuvalet kağıdı ve ıslak mendil: Trolltunga’da tuvalet var mı? Yok. Norveçliler doğal ortama hiç dokunmamışlar, halbuki kilometre başına jetonlu wc koysalar paraya para demezlerdi değil mi? Neyse sonuçta doğal ihtiyaçlar doğal ortamda gideriliyor, o yüzden tuvalet kağıdı/selpak ve popoyu tahriş etmeyen ıslak mendili çantaya atıyoruz. Bir de tabii kullandığımız kirli peçeteleri atmak için poşet, çünkü doğayı kirletmiyoruz.
 • Dudak koruyucu: Bu belki herkes için geçerli olmayabilir ama kuruyup çatlayan dudaklarınız varsa zalim Norveç rüzgarına karşı korumasız bırakmayın. Kullanıyorsanız el kremi de olabilir, tabii hep en küçük boylarından olsun.
 • Uzun saçınız varsa toka, rahat olacağını düşünüyorsanız şapka. Biz özellikle kulakların üşümemesi için bere götürmüştük.
norveç trolltunga ne giymek lazım

Erkeklere örnek olması için eşimin yedek kıyafetleri böyleydi. Pantolonu henüz değiştirmemiş ve görebileceğiniz gibi yağmurdan sağ diz kısmı ıslanmış.

Peki yiyecek konusu? Trolltunga tırmanışı sırasında yanınıza yiyecek ne almak gerekir?

Tuvalet kurmayan Norveçlinin büfe işletmesini de beklememek lazım tabii, yiyeceğiniz yemeği yanınıza alıyorsunuz. Ne almalısınız ve ne kadar almalısınız konuları size bağlı; tırmanışın 12 saat kadar sürebileceğini ve enerji harcayacağınızı, ama aynı zamanda yanınıza çok şey alırsanız yemediklerinizin yük oluşturacağını düşünerek yemek miktarını iyi hesaplamanız lazım. Biz şunları aldık:

 • Sandviç: Fazla malzemeli hale getirmeden ve çantada kendini koyverecek domates gibi ürünlere girmeden kaşarlı sandviç yaptık.
 • Sandviç, kraker: Tuzlu bir şeyler tok tutar, ama öyle kaya tuzlu veya baharatlı olup ekstra susatacak çeşitlerini almamakta fayda var.
 • Muz: Spor yapanlar bilir, midede ağırlık yapmadan tok tutan ve tadı güzel olan çok mübarek bir meyve.
 • Enerji veren ürünler: Çikolata ve bisküvi gibi kan şekerinizi bir anda yükseltip sonra düşürecek basit şekerler yerine kuru üzüm ve kuru kayısı gibi doğal şekerlere yönelmek daha mantıklı. Biz erir diye çikolata zaten almadık ama bisküviye hayır diyemedik. Ayrıca içinde kuru meyve karışımı olan kabuksuz yemişlerden götürdük.
 • Protein bar: Sporcular için gerekli besin değerleri düşünülerek üretildiğinden günün anlam ve önemine uyuyor. Biz kişi başı 2 tane götürmüştük. Tahıl bar da alınabilir.
 • Haşlanmış patates: Bu bana çok garip geldi ama eşim beni mantıklı olduğuna ikna etti, sonuçta doğal karbonhidrat. Geceden haşlayıp sabah yanımıza 2 – 3 tane aldık, bence eşim haklıydı ve iyi bir fikirdi.
trolltunga norveç gezisi

Trolltunga için benim sırt çantamdakiler böyleydi.

Dev bir hizmet olarak şimdiye kadar anlattıklarımı benim için özetleyen (herkesin ihtiyaçları ve tercihleri farklı olabilir) fotoğrafı yukarıya ekledim. Anlaşılmayabilecek olanlar: Pantolonları üst üste koymuşum, pembe siyah çizgili pantolonun olduğu yerde termal içlik ve siyah eşofman pantolonu da var. Pembe cep telefonunun altındaki kahverengi kutuda güneş gözlüğü var. Onun yanındaki kahverengi poşet protein tozu ama kullanmadık, bence almayın. Protein tozu ve protein barların altındaki pembe sporcu sütyeni, sonraki pembe rüzgarlık, siyah termal içlik, üzerinde bere olan pembe polar sweatshirt. Üzerinde ultra light down yazan kaz tüyü ince mont, onun sağındaki original yazan kaşar peyniri, tuvalet kağıdının altında ıslak popo mendili var.

Tüm bunları neden yapayım, değiyor mu?

Bu kadar yol gidin, sabah erkenden kalkın, bunlara dikkat edin, şöyle hazırlanın diye anlattım da anlattım ve belki de aklınızda kocaman bir soru işareti oluştu: Bunları NEDEN yapayım?

Öncelikle çok haklısınız 🙂 Trolltunga tırmanışının herkese göre olmadığı çok açık, özellikle bizim ülkemizde Avrupa’nın birçok ülkesinin aksine doğa sporları yaygın olmadığından böyle bir kültürümüz ve alışkanlığımız yok. Trolltunga’ya sırtında taşıdığı bebekle veya 10 yaşlarındaki çocuklarıyla çıkan Avrupalıların olduğunu söylersem aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu sanırım tahmin edebilirsiniz, Türk bir ailenin bebeğini sırtında taşıyarak veya çocuklarıyla (çocuklar da bundan memnun) 28 km’lik bir maceraya atıldığını düşünebildiniz mi?

norveç trolltunga bilgi

“O trolün diliyse bu da benim dilim” temalı çalışmam 😛

O yüzden Trolltunga’nın tüm olayını yalnızca “kayanın ucuna gidip en çok like alacak fotoğrafı çekmek” olarak görürseniz size çok büyük bir işkence olacaktır, gezi kararınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Fotoğraf çekilmeyi ve paylaşmayı hepimiz seviyoruz ve en güzel fotoğraflara sahip olmayı istiyoruz, fakat tek amaç buysa 12 saat yorulmadan da çok like alacağınız başka destinasyonlar bulmanız daha iyi olmaz mı?

Bence Trolltunga’ya çıkmak daha önce fiziksel anlamda kendini zorlamış ve bundan pişman olmamış (örneğin 10K gibi bir maratona katılmış), hayatının belli bir döneminde bile olsa ağır spor yapmış ve bundan keyif almış, gezgin olarak daha önce zor koşullarda seyahatine devam etmiş ve bunu tecrübe olarak görmüş (vs. diyeyim, ana fikri anladınız) kişilerin keyif alacağı bir tecrübe olacaktır. Bu durumda hem çıkış hem inişteki her an’ı yaşamanın keyfine varacak, her bir km tabelalarını görüp daha çok yolunuz olduğunu anladıkça sabrınızı sınayacak, yaklaştıkça heyecan duygusunun ne kadar güzel olduğunu hatırlayacak, Trolltunga’nın ucundayken ‘başardım’ hissini sonuna kadar yaşayacak, inişi de tamamladığınızda vücudunuzun bu kadar dirençli olmasıyla gururlanacak ve sağlığınız yerinde olup tüm bunları yapabildiğiniz için şükrederek mutlu olacaksınız. Ve sonrasında ömür boyu anlatacak bir hatıranız olacak.

İşte Trolltunga tırmanışı size bunları yaşatabilirse o zaman bunca masraf, plan, hazırlık, emek hepsine değecektir, şahsen bizim için öyle olmuştu. Seyahat etmek sonuçta yeni deneyimler yaşamak için değil mi, Trolltunga da böyle bir deneyim işte.

norveç trolltunga gezisi

Ve işte o kayanın ucunda olma deneyimini yaşamak! Trolltunga maceranızın harika olmasını dileyerek yazıyı bitiriyorum.

Norveç Trolltunga tırmanışı hakkında her şey yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

Trolltunga tırmanışını benimle birlikte deneyimlemek için aşağıdaki videoma buyrun. En sonunda ‘fotoğraf bekleme sırası’ gibi garip bir şey demişim, onu da yorgunluğuma verirsiniz artık 🙂

(137)

This article has 1 comment

 1. Aksum Reply

  Çok iyi bir paylaşım açıklayıcı ve de bilgilendirici.Teşekkürler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir