Tayland‘ın önemli şehirlerinden biri olan Pattaya, başkent Bangkok‘un 165 km güneydoğusunda bulunuyor. Eğlence konusunda sınır tanımaması ve görece yoksul bir ülkede yer almanın getirdiği uygun fiyatları sayesinde Pattaya, deniz-güneş tatili ve seks turizmi için dünyada tercih edilen destinasyonların başında yer alıyor. Pattaya gezi rehberi yazımda Pattaya hakkında bilgiler verip Tayland vizesi, Pattaya’da nerede kalınır, ulaşım seçenekleri, alışveriş gibi konulardan bahsedeceğim.

Pattaya gece hayatı ve seks turizmi konuları için PATTAYA’DA NE YAPILIR & FİYATLARI ve Pattaya’da görülmesi gereken yerler için PATTAYA GEZİLECEK YERLER yazılarımı okumayı unutmayın.

Tayland vizeli mi diye başlarsak; 30 güne kadar olan seyahatler için Tayland, Türk vatandaşlarının vizesiz gidebildiği ülkeler arasında yer alıyor.

Pattaya’da tropik iklim görülüyor. Haziran’dan Ekim’e kadar olan dönemde muson yağmurları görüldüğü için deniz tatili açısından pek uygun olmayabilir. Ocak-Şubat-Mart ayları yağmursuz dönem olduğundan yüksek sezon yaşanıyor. Ben Ocak sonunda gittim hava oldukça sıcak ve güneşliydi.

Para birimi olarak baht kullanılıyor. Bangkok gezi rehberi yazımda baht kurundan bahsetmiştim yeniden yazayım. TL’yi her yerde bozduramayabilirsiniz, o yüzden Amerikan doları veya Euro ile gitmekte fayda var. Ben Euro ile gidip tüm hesaplarımı Euro üzerinden yaptım, 1 Euro genelde 40 – 45 baht arası değişiyor.

Yazının devamında bahsettiğim baht kuru ücretlerin anlamlı gelmesi için 1 TL = 7 baht, 1 Amerikan doları = 35 baht ve 1 Euro = 40 baht olarak yuvarlak hesap kullanabiliriz 🙂

Tayland hangi dine mensup merak ediyorsanız; nüfusun %90’ı budist. %5 civarında Müslüman nüfus (genelde Malezyalılar) da mevcut.

IMG_5881

Şehir merkezinde kalmak istiyorsanız Walking Street’e yakın konaklama seçeneklerini tercih etmelisiniz.

KONAKLAMA – Pattaya Otelleri & Pattaya’da Nerede Kalınır

Şehrin kalbinin Walking Street adındaki restoran, cafe, pub, disco, striptiz club ve daha birçok mekana ev sahipliği yapan caddede attığını söyleyebiliriz. O yüzden buraya yakın bir yerde konaklamak doğru tercih olacaktır. Şehir merkezindeki konaklama seçeneklerini inceleyip rezervasyon yapmak için tıklayın.

Deniz-güneş tatili için geldiyseniz Pattaya merkez yerine adalarda konaklamayı tercih etmelisiniz. Koh Larn Island (Mercan Adası)’daki konaklama seçeneklerini kontrol edebilirsiniz: Booking.com – Mercan Adası konaklama seçenekleri

O kadar uzak olmayayım hem deniz-güneş olsun hem merkezde olsun derseniz, merkezdeki deniz pek temiz olmadığı için havuz-güneş olarak beklentinizi değiştirip Jomtien Beach civarındaki otelleri kontrol edebilirsiniz.

Pattaya gezilecek yerler yazımda bahsettiğim Nong Nooch Tropical Botanic Garden da bahçe içinde konaklama seçenekleri sunuyor. Yine merkezden uzakta, ama yeşillikler arasında bir yerde konaklamak size cazip geliyorsa seçenekler arasında düşünülebilir. Bence burası Pattaya’da balayı düşünen çiftler için uygun olabilir. Gecelik kişi başı 600 bahttan başlayan farklı alternatifleri var.

Booking.com

ULAŞIM

Türkiye’den Pattaya’ya nasıl gidilir?

Pattaya Havaalanı genelde Asya’daki diğer ülkeler arası uçuşlara hizmet verdiği için Türkiye’den gideceğinizde genel olarak Bangkok’a varmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Türkiye’den Bangkok’a direkt uçuş süresi 9 saat civarında, aktarmalı uçuşları da elbette tercih edebilirsiniz.

Bangkok’tan Pattaya’ya nasıl gidilir?

Bangkok’tan Pattaya şehir merkezine gitmek yaklaşık 2 saat sürüyor. Bangkok’taki Suvarnabhumi Havaalanı‘ndan 1250 baht civarında bir ücretle Pattaya’ya varabilirsiniz. Daha ekonomik bir seçenek olarak havaalanından otobüse de binebilirsiniz, tek yön ücreti 134 baht. Biletleri Bangkok havaalanına vardığınızda 8 numaralı kapının ordaki bilet gişesinden almanız mümkün. Otobüsler genelde saat 07:00 – 22:00 arası bir saat aralıkla hareket ediyorlar.

Eğer havaalanından değil de Bangkok şehir merkezinden Pattaya otobüsüne binmek istiyorsanız otobüs biletleri yine 134 baht ve 05:30 ile 23:00 arası ortalama yarım saatte bir hareket ediyorlar. Hangi duraktan otobüse binmenin sizin için en uygun olduğunu ve saatlerini oraya vardığınızda araştırırsınız.

En ucuz yöntem trenle gitmekmiş ama Bangkok’tan sabah 7’de yalnızca bir kez tren var ve yolculuk 3 saatten uzun sürüyor. Bu nedenle kullanan pek duymadım, herkes otobüsleri tercih ediyor. Yine de ilgileniyorsanız otelinize sorabilirsiniz.

Pattaya şehir içi ulaşım

Pattaya’nın içinde motosiklet kullanımı çok yaygın ve motosiklet kiralanabiliyor. Fakat trafik soldan aktığı ve trafik yoğun olabildiği için araç kiralama konusunu dikkatli düşünmek gerekir.

Bangkok’tan alışık olduğumuz tuktuklar burada da var. Yine tüm pazarlık ve ikna yeteneklerimizi konuşturmak durumundayız 🙂

ALIŞVERİŞ

Pattaya’dan ne alınır?

Pattaya’nın, Bangkok’tan biraz daha ucuz olduğu söylenebilir. O yüzden hediyelik eşyalarınızı Pattaya’dan almayı tercih edebilirsiniz 🙂 Filler meşhur olduğu için (fil aynı zamanda şans getiriyormuş) fil figürlü olan hediyelikleri tercih edebilirsiniz.

Ağaç oymacılığı çok ünlü. Özellikle tik ağacı denilen suya dayanıklı ağaçtan yapılmış güzel el işlemesi ürünler var.

Pattaya’da nereden alışveriş yapılır?

Yolda istemediğiniz kadar çok sokak satıcısı var, beğendiğinize uğrayabilirsiniz. Merkezde Walking Street’in üzerindeki dükkanları da tercih edebilirsiniz. Daha büyük çapta alışveriş düşünüyorsanız Walking Street’e giden yolda AVM’ler göreceksiniz. Ben en çok Mike Shopping Mall‘u beğendim ama tercih meselesi 🙂

Hem alışveriş yapmak hem gezmek için Pattaya Floating Market’e uğrayabilirsiniz. Akşam geç saatlere kadar açık olan Yüzen Çarşı, Walking Street’e 8 km mesafede olduğu için araçla 10 – 15 dakikada varılıyor.

PATTAYA YEMEKLERİ – Pattaya’da Ne Yenir?

Hem tropik iklime sahip hem de sahil kesimindeki bir yerde deniz ürünleri ve egzotik meyveler en doğru tercih olacaktır. Meyvelerden mangusteen, red apple ve mango kaçırılmaması gerekenlerden.

Pattaya, özellikle orta yaş Türk erkekleri için Bangkok’tan daha çekici sanırım; Walking Street civarında yürürken Türkçe konuşan çok erkek geçti yanımdan. Girişimci Türkler bunu fırsat olarak görüp Türk restoranlarını dört bir yana açmışlar. Dönerden Maraş dondurmasına kadar her şey var. Alıştığım yurdum yemekleri olsun derseniz bu restoranları tercih edebilirsiniz, yol üstünde en az bir tanesine mutlaka denk gelirsiniz.

Hem yöresel bir yemek yesem hem de bildiğim bir şey olsa diye düşünüyorsanız sizin de alternatifiniz var: Pirinç. Tadı bizim alıştığımızdan farklı elbette, bence daha çok mide rahatsızlığı çekince yediğimiz lapaya benziyor, tatsız tuzsuz bir şey 🙂 Yine de deneyin, en azından temiz bir yerde yediğiniz sürece mideniz rahatsızlanmaz.

Tropik meyveleri mutlaka denemelisiniz.

Tropik meyveleri mutlaka denemelisiniz.

EKSTRA BİLGİLER

Bangkok yazımda bahsetmiştim, kimsenin (çocuklar dahil) saçını okşamayın, başına dokunmayın.

Ayağınızla bir şeyi göstermeyin. (Bunu normalde zaten yapmıyorsunuzdur 🙂 )

İkram edilen bir şeyi geri çevirmeyin, görgü kuralları gereği ikramı reddetmek hoş karşılanmıyor. Elbette yanınıza yaklaşıp bir şeyi satın almanız için size uzatanları kastetmiyorum, onları alışık olduğunuz üzere görmezden gelebilirsiniz.

Musluk suyu içmeyin, marketlerde satılan şişelenmiş suları tercih edin.

Tayland’da AIDS hastalığı oldukça yaygın, seks turizmi için gelenler dikkat etmeli ve korunarak ilişkiye girmeli.

Pattaya gezi rehberi yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, diğer yazılarım ve seyahat ipuçlarından haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(17269)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir