2015 yılının bitmesine sayılı günler kalmışken, “Bu kadar gezmeye nasıl zaman buluyorsun?” gibi soruları açıklığa kavuşturması ve “Gezmeyi çok seviyorum ama vaktim yok” diyenlere ilham olması için bu yıl nerelere gittiğimin bir özetini yazarak az izinle çok gezmek konusunda fikir vermek istedim.

Öncelikle ilk defa bir yazımı okuyanlar için kendimden bahsedeyim; özel sektörde çalışan bir mühendisim ve birçok beyaz yakalı gibi yalnızca 14 gün iznim var. Hatta yeni işyerimde bir yılım dolmadan izin hak edemediğim için bu yıl o da yoktu, önden rica ederek avans kullandım. Yani 2016 yılından izin çaldım biraz 🙂 Demem o ki, yeterince izni olmadığını düşünen ‘mutsuz’ çoğunluğun bir üyesiyim.

nasıl gezilir

Kremlin Sarayı – Moskova

İzin konusunda herhangi bir ayrıcalığım olmadığını belirttikten sonra para konusuna gelelim. Zengin bir ailem yok, aksine aileme ben destek oluyorum. Babadan kalma evim de yok, kirada oturuyorum. Seyahat etmek birinci önceliğim olduğu için pahalı şeylerden kısarak ve iyi bütçe hesapları yaparak gezilerimi kendi başıma finanse ediyorum. Hürriyet gazetesinin dikkatini çekmiş ve “Maaşından artırdığı paralarla 30 ülke gezdi” diye haber olmuştum hatta birkaç ay önce, merak edenler için röportajım burada.

nasıl gezilir

Sheikh Zayed Camii – Abu Dhabi

2015 zor bir yıl oldu; hem dediğim gibi yıllık iznim yoktu hem de Haziran seçimlerinden sonra aşırı yükselen döviz kurları nedeniyle normalde gezmeye en uygun zamanlar olan yaz ayları kararsız bekleyişlerle geçti 🙁 Yine de pek verimsiz bir yıl olmamış; sayılarla ifade edersek durum şöyle:

– 11 kez tatil (en az bir gece konaklamalı)

– 3 yurtiçi, 8 yurtdışı destinasyon

– 4 yeni ülke (diğerleri önceden gittiğim ülkeler)

– 34 gece konaklama (25 gecesini ödedim, 3 gecesini şirketim karşıladı, 6 gecesi arkadaş yanında ücretsiz)

– 8 gün yıllık izin

Şimdi her bir ay için nerelere gitmişim ve nasıl planlamışım onlara bakalım.

OCAK

“Schengen vizemin süresi dolmadan ucuz uçak bileti bulup Avrupa’ya gitsem..” diye düşünen birçok kişiden biri olup Macar havayolu Wizz Air’den Budapeşte biletimi aldım ve 7 yıl aradan sonra ikinci kez Budapeşte’ye gittim. Cuma gününü izin alıp hafta sonuyla birleştirerek 2 gece kaldım.

nasıl gezilir

Budapeşte

ŞUBAT

Türk Hava Yolları kış kampanyasının dahil olduğu yerlerden birinin Venedik olduğunu görünce kaçırmadım ve 6 ay öncesinden Venedik Karnavalı’na uçak biletimi 99 Euro’ya aldım. 6 yıl önce Venedik Karnavalı’na ilk gittiğimde yalnızca maske takmıştım bu sefer kendimi aşarak kostüm diktirdim ve pembe barok stil rüküş kostümümle karnavalın yıldızı oldum! Tamam tamam, o kadar değil. Ama oldukça eğlenceliydi, merak edenler ve Venedik gezisi planlayanları; konaklama, ulaşım, yeme-içme, gezilecek yerler, çevredeki adalar  ve karnaval hakkında her şeyin olduğu Venedik yazılarına beklerim 🙂

Hafta sonunu pazartesi  ile birleştirerek 1 gün izin kullandım ve 2 gece konakladım.

nasıl çok gezilir

Venedik Karnavalı ve ben..

MART

Biraz kebap yemeyelim mi? 🙂 THY’nin yurtiçi kampanyasından tek yön 55TL’ye Adana biletimi alarak, hala görememiş olmaktan utanç duyduğum yerlerden birini gezmiş oldum. Yalnızca hafta sonu gezisi olsa da kendimi yeme içme turizmi ile kısıtlamayıp, gitmişken Mersin gibi çevredeki yerleri de hiç durmadan gezdim, kebapları eritmek lazım tabii.

gezi nasıl düzenlenir

Adana gezimde çevre illeri keşfe çıktım.

NİSAN

Perşembe gününe denk gelen bir resmi tatil varsa cuma ile birleştirerek 4 günlük bir tatil haline getirmek pek tatlı oluyor malum. Tam da böyle yaparak 23 Nisan’da yılın ilk yeni ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri’ne ayak bastım. 3 gece konaklayacağım tatildeki destinasyonlar Dubai ve günübirlik Abu Dhabi’ydi.

Zengin yerlere gidince biraz pahalı bir tatil oldu; ama özellikle Dubai’de skydiving unutulmaz bir maceraydı ve ‘ölmeden önce yapılacaklar’ listemde üstü çizildi bile. O da neymiş diye merak edenler için yazım ve atlayış videom burada, yükseklik korkusu olanlar videoyu izlemesin 🙂

gezi nasıl düzenlenir

Yılın en heyecanlı dakikaları: Dubai’de skydiving

Dubai hakkında da oldukça araştırma yapıp rehberler hazırladım, merak edenler için Hayat ve Seyahat Dubai bölümü hizmetinizde 🙂 Abu Dhabi ise hem dünyanın en güzel camilerinden biri olan Sheikh Zayed Camii‘ye ev sahipliği yapmasıyla etkileyici hem de Ferrari Park ile eğlenceli bir yer, Abu Dhabi rehberi şurada.

gezi nasıl düzenlenir

Ferrari World – Abu Dhabi

MAYIS

Güzel ülkemizde henüz görememiş olmaktan üzüntü duyduğum yerlerden bir diğerine gitme vakti! Biraz hesap yaptım yol ve konaklamayı düşününce turla gitmek daha uyguna geliyordu; ben de cuma gününe gelen 1 Mayıs için Kapadokya turumu aldım. Resmi tatillerde Türkiye gezileri pek bana göre değilmiş, çok aşırı kalabalıktı her yer. Yine de sonunda Kapadokya’ya gidebildiğim için çok mutluyum.

19 Mayıs da bir gün izin alınarak 4 güne tamamlanabilecek güzel resmi tatiller arasındaydı, yıllık iznim olmayıp avans izin kullandığım için hepsini bitirip 2016’da evde oturmak zorunda kalmayayım dedim ve bir yere gitmedim.

nasıl çok gezilir

Kapadokya

HAZİRAN

Seçim öncesi ve seçim sonrası derken ortalık karıştı, ben de fazla uzağa gitmeyeyim dedim. Ama bir hafta sonu gezisinin kimseye zararı olmaz tabii. Bolu-Abant ve Sapanca civarını keşfe çıktım, neler varmış hepsini yazdım. Buyrunuz burada.

TEMMUZ

Schengen vizem olmadan anca 6 ay dayanabildim ve Frankfurt biletimi alıp Almanya’dan vizeye başvurdum. Ben de inanamadım ve vizem tam 1 yıllık çıktı! 🙂 Hafta sonunu Frankfurt’ta geçirdim, Hürriyet gazetesindeki söyleşim de tam o pazar günü yayınlandı. Frankfurt hiç aklımda yokken bile seyahat planlarım sorulduğunda “Her an Avrupa’ya gidebilirim” demişim söyleşide, güzel denk gelmiş oldu.

gezi nasıl düzenlenir

Frankfurt

Ramazan Bayramı içinse hafta sonuyla birlikte 3,5 gün tatil vardı. Destinasyon olarak Moskova’yı seçmiştim, birkaç ay sonra yaşanacak ülkeler arası kriz olayları içime doğmuş herhalde. St. Petersburg’a da önceden gitmiş olduğum için benim bir süre Rusya’yla işim yok, ama gerginlikler bir an önce son bulur ve herkes bu güzel ülkeye sorunsuzca gidebilir umarım.

nasıl çok gezilir

Kızıl Meydan – Moskova

AĞUSTOS

Dolar 3.20 ve Euro 3.50 leri zorluyor. Eylül için alınmış biletim var ve para lazım olacak, evdeyim seve seve.

EYLÜL

Yılın en büyük tatili geldi! Kurban Bayramı sebebiyle 3 gün resmi tatil vardı, 3 gün de ben ekledim ve hafta sonuyla birlikte 8 gecelik Maldivler – Sri Lanka tatili için yola koyuldum. Maldivler’de biraz şanssız olup muson yağmurları ve fırtınaya denk gelsem de geç kalmış deniz-güneş tatilimi yapabildim. Maldivler’de tatil ne kadar tutar diye merak edenler için de şu yazıyı yazdım.

gezi nasıl düzenlenir

Maldivler

Sonrasında Sri Lanka’da 6 gün kaldım, kesinlikle çok etkileyici bir ülke. Zaten 2015 resmen Sri Lanka yılı oldu ve ben bir tek kendim gideceğim zannederken birçok gezginin aynı yerlerdeki resimlerini görmeye başladım. Eminim ki 2016’da da seyahatseverler bu egzotik ülkeyi keşfetmeye devam etmek isteyeceklerdir, o yüzden Sri Lanka gezisi hakkında bilinmesi gerekenler, Sri Lanka’ya nasil gidilir ve nasil gezilir yazılarını yazdim. Hatta gezi yazısı yarışmasında Sri Lanka yazımla ödül kazandım, yazıyı merak edenler için burada.

nasıl gezilir

Sri Lanka

EKİM

Aslında perşembeye denk gelen bir 29 Ekim tatili vardı ama seçimler tam o hafta sonu olunca bir yere gitmedim. Eylül tatilimde çok para harcamıştım onun taksitlerini ödemekle yetindim 🙂

KASIM

Bu sefer ben hiçbir şey yapmadan tatil beni buldu ve iş için Almatı‘ya gitmem gerekti. Kazakistan tatil planlarımda hiç yoktu, o yüzden uçak biletimi çalıştığım şirket almasa bu geziye gitmezdim. “Ooo bizim böyle şirketimiz yok” diye yazının geri kalanını boşverip buraya takılanlar olacaktır; siz yılda 11 değil 10 kez bir yerlere gittim gibi düşünebilirsiniz 🙂

5 gün boyunca Almatı’da olsam da iş için olan 3 gün sadece çalıştım; neyse ki normalde dönüş olan cuma günümü pazar olarak değiştirip hafta sonunda şehri biraz keşfe çıkabildim.

nasıl gezilir

Almatı

ARALIK

Aslında Kazakistan’ın 2015 için son tatil olacağını düşünüyordum ama yeniyıl süsleriyle ortalık şenlenince ben de yılbaşı havasına girdim ve Avrupa’daki yılbaşı pazarlarını gezmeden seneyi bitirmeyeyim dedim. “Her gün bir Christmas market” sloganıyla çıktığım Almanya Romantik Yol gezisini Münih’ten başlayıp Nürnberg’te bitirdim ve 4 günde 5 Christmas market görerek tatilimi başarıyla tamamladım 🙂 Daha önceden yarısını gezdiğim romantik yol rotasını da böylece çok şirin bir zamanda bitirmiş oldum. Noel pazarlarını ve gezimin detaylarını da anlattım, burada.

nasıl gezilir

Yıl kapanışı: Almanya Romantik Yol

Yalnızca 14 gün yıllık izne sahip olmanın gezi tutkusunun önünde bir engel olmadığı konusunda bu yazım biraz ilham vermiştir umarım. Henüz blogda bahsetmeye fırsat bulamadığım destinasyonlar üzerinde çalışıyorum; Hayat ve Seyahat facebook sayfasını beğenerek yeni yazılarımdan ve ucuz uçak bileti gibi fırsatlar ile tatil önerilerimden haberdar olabilirsiniz.

Bol seyahatli bir 2016 olsun! 🙂

(6695)

This article has 4 comments

 1. DUYGU Reply

  Gerçekten harika bir blog olmuş bende yeni keşfedenlerdenim.Elinize sağlık gerçekten gidip gezmiş kadar oldum.Her seferinde birileriyle mi gidiyorsunuz ? yoksa yalnız gittiğiniz yerlerde oldumu? çok merak ettim 🙂

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba Duygu, teşekkür ederim. Yalnız da gidiyorum elbette, benim yapmak istediklerimin aynısını tam da bana uyan bir zamanda yapabilecek insan bulmak her zaman mümkün olmuyor. Bir gün olur diye beklemektense alıp başını gitmek daha iyi 🙂

 2. Ekrem Reply

  Kişisel İnternet sitenizi yeni keşfettim, tek de okudum, iyi gezmeler dilerim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir