Geçtiğimiz aylarda Gezievreni.com tarafından duyurulan ve gezmek kadar gezdiklerimizi yazmanın da önemli olduğunu vurgulayan gezi yazısı yarışmasına Sri Lanka gezi yazısı ile katılmaya karar verdim. Yazının anı tarzında değil, gezi rehberi tadında bilgi verici olması isteniyordu; yani tam benlik 🙂 Son zamanlarda birçok gezginin merak ettiği ve gezi listesine eklediği ilginç yerlerden olduğu için Sri Lanka hakkında yazı hazırlamaya karar verdim.

Sri Lanka fil safarisi

Sri Lanka’da fil safarisi

Bir şehir yerine ülke hakkında yazmak beni biraz zorladı; çünkü ülkenin farklı şehirlerinde bahsetmek istediğim çok şey olmasına rağmen yarışma kurallarında maksimum 2000 kelime sınırı vardı. Çok araştırma yapıp, araştırdıklarımı kendi gözlemlediklerimle birleştirerek bilgi vermem ve bunu olabildiğince kısa şekilde yapmam gerekiyordu. Düşündüm yazamadım, yazdım sildim, bir daha okudum değiştirdim ve uzun emekler sonunda içime sinecek bir gezi yazısı ortaya çıkarabildim. Ve bu sefer yine çok zor bir işim daha vardı, yazıya resim eklemek.. Sri Lanka’da çektiğim binlerce resmin içinden yazıyla en uyumlu olabilecek birkaç tanesini baya uğraştıktan sonra seçebildim ve yazıyla birlikte gönderdim.

Sonra Kazakistan’a gittim, hemen arkasından Yılbaşı Öncesi Almanya Romantik Yol turu yaptım. Bir de baktım yarışmanın ödül gecesi gelmiş bile.

Sri Lanka'nın başketi

Sri Lanka’nın başketi Colombo

O gün akşam olmasını heyecanla bekledim, akşam olduğunda ise kazananların duyurulacağı an gelene kadar sabırsızlıktan çatladım 🙂 Bilenler bilir, ben her zaman elimde kağıt kalem veya önümde bilgisayar, durmadan bir şeyler yazarım. Kalemi tutan parmağım nasır tutsa veya bilgisayar başından kalkmadığım için gözlerim kan çanağına dönse bile umursamam çünkü yazmak beni çok mutlu eder. Son zamanlarda ise, bu blogu oluşturarak neredeyse tüm yazma mesailerimi gezi rehberleri oluşturma yönünde harcadığım için, yapmaktan çok keyif aldığım ve aynı zamanda hiçbir karşılık beklemeden tüm boş vakitlerimi harcadığım bir şeyi ‘gerçekten iyi yapabildiğimin’ bir göstergesiydi bu yarışmada dereceye girmek, ve bu yüzden benim için önemi büyüktü.

Beklenen an geldi ve yarışmayı organize edip duyuran sevgili Kemal Kaya, yarışma sponsoru firmalarla birlikte ilk üçe girenleri açıklamaya başladı. Aslında üçüncü ve ikinci olanlar duyurulurken adının söylenmesini hem istiyor hem istemiyor insan. İstiyor çünkü ilk üçte olmak güzel bir şey, istemiyor çünkü birinci olmak daha güzel bir şey 🙂 Ve sonuçta benim adım üçüncü olarak okundu, 500’e yakın yazı içinde üçüncü olmak da ilk sefer için fena sayılmaz.

Yarışmada ilk üçe girerek sponsor firmalardan ödüllerimizi aldık.

Yarışmada ilk üçe girerek sponsor firmalardan ödüllerimizi aldık.

Sri Lanka gezi rehberi, Sri Lanka’ya gideceklere tavsiyeler ve Sri Lanka hakkında bilgiler gibi birçok konudan bahsettiğim yazımı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Hint Okyanusu’nda Parlayan Bir Yıldız: Sri Lanka

Ödül olarak ne mi kazandım, yurtiçi uçak bileti. Pek yakında Almanya’ya taşınacağım için keşke yurtdışı olsaymış diye düşünmekten kendimi alamadım tabii. Yaz tatilinde Bodrum filan gibi yurtiçi biletlerin en pahalı olduğu bir zamanda ödül biletlerimi kullanmaya çalışacağım artık ne yapalım 🙂

Kendi blogumda paylaştığım ilk Sri Lanka yazısı ise, Sri Lanka’yı merak eden ama kafasında nedir ne değildir bir türlü oturtamayıp acaba gitsem mi diye düşünenlere faydalı olması içindi. Bakınız: SRİ LANKA GEZİSİ ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER Devamında Sri Lanka tatilini planlarken nasıl gidilir, nasıl gezilir gibi bilgileri anlattığım bir yazı da paylaştım, burada.

Yazılarım devam edecek, haberdar olmak için Hayat ve Seyahat hesaplarini sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(5697)

This article has 2 comments

  1. Kemal Kaya Reply

    Eline sağlık, gayet güzel, bilgilendirici ve yol gösterici bir yazıydı. Almanya’da görüşmek üzere. 🙂

    • Fatma Olcucu Reply

      Ben de organizasyon için teşekkür ederim, insanları yazı yazmaya teşvik etmek çok değerli bir şey. Beklerim Almanya’ya 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir