Hint Okyanusu üzerindeki popüler tatil yerlerinden olan Maldivler, özellikle romantik balayı isteyen çiftlerin hayalini kurduğu egzotik adalardan oluşuyor. Ziyaretçilerine bembeyaz kumsal ve turkuaz suların yanında çeşitli su sporları imkanı sunan Maldivler’de balayını geçirmek veya harika bir kaçamak yapmak isteyen çiftleri en çok düşündüren konu ise Maldivler turu fiyatları oluyor elbette. Hem Türkiye’ye uzak olması sebebiyle yüksek uçak bileti fiyatları, hem de popüler balayı yerlerinden olması sebebiyle yüksek konaklama ve hizmet bedelleriyle karşılaşmak mümkün. Bu yazımda Maldivler tatil fiyatları ve bu fiyatları oluşturan temel konulardan bahsetmeye çalışacağım.

Maldivler tatil fiyatları

Egzotik adalardan oluşan Maldivler, popüler bir balayı destinasyonu.

Maldivler’e Nasıl Gidilir – Maldivler Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul’dan Maldivler’e Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları bulunuyor, bu uçak biletlerinin fiyatlarını kontrol ederek araştırmaya başlayabilirsiniz. Direkt uçuşun fiyatını öğrendikten sonra sıra aktarmalı uçuşlarda, skyscanner gibi uçak bileti sorgulama sitelerinden aktarmalı uçuşları kontrol etmeye başlayın. Eğer aktarmalı uçuşun süresi çok uzun değilse ve direkt uçuştan kayda değer derecede ucuzsa onu tercih edebilirsiniz.

maldivler havaalanı

Havaalanı transferinizi ayarladıysanız, Ibrahim Nasr Airport’ta isminizin yazdığı tabelayla sizi bekleyen görevliler olacak.

Ben bayram döneminde gittiğim için THY’nin bilet fiyatları yüksekti, bu yüzden Doha aktarmalı olan Qatar Airways’i tercih ettim. Doha aktarması için transit vize gerekmiyor, iki uçuş arasındaki süre ise anca havaalanında gerekli mesafeyi yürümem için yeterliydi; yani bir uçaktan inip beklemeden diğerine bindim. İstanbul’dan Maldivler’in başkenti Male’ye toplam yolculuk 9 saat sürdü. Qatar Airways ile ilk kez yolculuk yaptım ve memnun kaldım; uçaklarda film seyretmek için ekran vardı ve et/tavuk/vejeteryan yemek servis ediliyor.

Ucuz uçak bileti bulabilmek için her zaman olduğu gibi erken davranmalıyız, ben biletimi 4 ay önce aldım. O kadar yol gitmişken sadece Maldivler’i görüp geri dönmeyeyim diye düşünerek Sri Lanka’yı da ekledim rotama; öyle olunca uçak biletleri İstanbul – Maldivler, Maldivler – Sri Lanka, Sri Lanka – İstanbul şeklinde oldu ve toplamda 1900 TL ödedim. Yalnızca gidiş – dönüş Maldivler için 1500 TL civarını normal bir uçak bileti fiyatı olarak düşünebilirsiniz. Döviz kurlarına da çok bağlı tabii, 500 dolardan ucuz uçak bileti bulursanız bence kaçırmayın.

maldivler tatil fiyatı

Maldivler’deki yemyeşil doğanın tadını çıkarın.

Maldivler’de Nerede Kalınır – Maldivler Otel Fiyatları

Maldivler tatil fiyatları içinde en büyük yer tutan şey elbette konaklama. Maldivler’i oluşturan adaların bazıları “resort island” olarak geçiyor; bu adalar turistlere hizmet veren, klasik Maldiv resimlerinde gördüğünüz yerler. Haliyle pahalı olan adalar da bunlar oluyor. Eğer böyle bir tatil tercih edecekseniz bence normal otelde değil de su üstü bungalovlarda kalmalısınız. Fiyatlarını booking.com gibi otel bulma sitelerinden araştırıp genel bir fikir edinebilirsiniz, yer aldığı adaya ve konaklama tipine göre (otel/bungalov, kahvaltı/yarım pansiyon/tam pansiyon gibi) çok geniş bir fiyat aralığı sunuluyor. Benim bütçemi aştığı için ben böyle bir konaklama tercih etmedim, ama balayı çiftleri için harika görünüyor. Örneğin resimlerine ve yorumlarına bakıp şunlardan birinde rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Maldivler’de resort adalarının dışında, yerli halkın yaşadığı “local island” denilen adalar da bulunuyor. “Maldivler’de olduğu halde neden fiyatı diğerlerinden bu kadar düşük?” diye şaşırmanıza neden olacak konaklama seçenekleri bu adalarda 🙂 Lokal adalar resort adalardan ‘biraz’ farklı; Maldivler Müslüman bir ülke olduğu için alkol satılmıyor ve bayanların bikini giymesine izin verilmiyor. Son söylediğimden sonra birçok kişi “öyle şey mi olur” dedi eminim 🙂 Ben ne yaptım onu anlatayım.

maldivler tatil fiyatları

Maldivler Müslüman bir ülke olduğu için lokal adalarda bikini giymeye -genelde- izin verilmiyor.

Az önce söylediğim gibi resort adalar beni aştı, yıl içinde elimden geldiğince çok kez seyahat ettiğim için tek bir tatile yıllık bütçemin tamamını ‘gömmek’ olmazdı. Uzun araştırmalarımın sonunda, lokal ada olduğu halde ‘Bikini Beach’ isimli bikini giymenin serbest olduğu Maafushi Adası’nı buldum, ve bu bikini beach’e çok yakın olan Stingray Beach Inn isimli otelde kaldım. Kahvaltı dahil çift kişilik oda gecelik 67 dolardı, ama Maldivler’de özellikle “including tax” olarak belirtilmemiş her şeye yüzde 20 civarı vergi eklemek gerekiyor. Öyle olunca gecelik 80 dolar ödemiş oldum. Güncel fiyatlarını kontrol etmek için tıklayın. Burada önemli olan, başka bir yere gittiğinizde belki de çok çok iyi bir otelde kalabileceğiniz fiyata aldanmayıp, geldiğiniz yerin Maldivler olduğunu akılda tutarak çok büyük beklentiler içine girmemek. Eğer aradığınız her şeyin dört dörtlük olmasıysa, az önce bahsettiğim gibi çok daha yüksek bütçeler ayırarak resort adaları tercih etmelisiniz.

Oteldeki çalışanlar çok yardımseverdi, zaten Maldiv halkının (kadınlar pek ortalıkta olmadığı için Maldiv erkeklerinin diyeyim) tamamı turistlere karşı güleryüzlü ve ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar. Otelde bisiklet, deniz gözlüğü, şnorkel ve palet gibi ihtiyaç olabilecek şeylerin ücretsiz sunulması ve yemyeşil bahçesiyle birkaç tane hamak bulunması güzel yönlerindendi. Benim için en önemlisi ise dediğim gibi bikini beach’e yakın olmasıydı; çünkü tüm turistler adanın bu bölgesinde kalıyorlar. Adanın turistik olmayan diğer kısımları ise terk edilmiş gibiydi, o taraftaki otellerin neden günlük 30 – 40 dolar civarı olduğunu gidince anlamış oldum  🙂

maldivler tatil fiyatı

Lokal bir ada olan Maafushi Adası’ndaki Stingray Beach Inn otelinden memnun kaldım. Otel bahçesi..

Maldivler Havaalanı Transfer Fiyatları

Maldivler’e gelmek için bindiğiniz uçak, başkent Male’deki Ibrahim Nasr Airport (MLE)’a inecek. Burası egzotik bir ada değil de klasik bir şehir olduğu için Male Havaalanı’ndan kalacağınız adaya gitmek gerekiyor. Havaalanı transferleri sürat botlarıyla yapılıyor, kalacağınız otel belli olur olmaz iletişim bilgilerinden transferi nasıl ve ne maliyetle yapabileceklerini sormalısınız. Sabit bir ücreti yok; kalacağınız adanın Male’ye olan uzaklığına ve sizinle birlikte gelecek kişi sayısına göre değişiyor. Oteller kendi aralarında iletişim kurup her sefer için olabildiğince fazla kişi bularak kişi başına düşen maliyeti azaltmaya çalışıyorlar ve benim gördüğüm kadarıyla gerçekten ellerinden geleni yapıyorlar, “Söylemeyelim, ayrı ayrı gitsinler biz de daha çok para kazanalım” gibi bir kafayla karşılaşmadım.

Benim kaldığım Maafushi Island, Male’ye yakın adalardan olduğu halde, otelle mailleşmemizde tek kişi binip başka kimse olmazsa 140 dolar vermek gerektiğini (2 kişi olursak 70’er dolar) yazdılar inanamadım, o fiyata uçak bileti alınıyor yahu. Gidilen süre de 35 dakika yani. Maile cevap bile vermedim, araştırdım 2 dolara toplu taşıma (public transport) varmış onunla giderim dedim. Havaalanına indiğimde ise acı gerçekle karşılaştım; burası Müslüman bir ülke ve benim vardığım cuma günü tatil günü olduğu için toplu taşıma yok, kaldık mı ortada 🙁 Info ofisine sordum neyse ki elinde karşılama tabelasıyla benim gideceğim adaya giden birilerini bekleyen bir adam varmış. Onu buldular ve adam 30 dolara sen de eklenirsin dedi. 6 kişi olduğumuz sürat botuna 30 dolar verdim yani.

maldivler havaalanı transfer

Male’deki havaalanından diğer adalara transfer için sürat tekneleri sıkça kullanıyor.

Bari dönüşü toplu taşıma ile yapayım dedim ama o da olmadı, birden fazla aktarma yapmak (Maafushi – Male, Male – Male Havaalanı sürat botlarının olduğu yere giden taksi, Male Havaalanı sürat botu şeklinde üç aktarma) gerekiyormuş ve bekleyen diğer insanlar da olduğu için erken davranan binebiliyormuş, benim valizlerle herkesten önce binemeyeceğim kesindi.

Yine de ben ucuza hallettim, transfer maliyetleri kişi başı 250 dolara kadar çıkabiliyor. Kalacağınız yerin ilk önerisi de bu fiyatlardan olacak muhtemelen; o yüzden diğer alternatifleri mutlaka soruşturun. Hatta deniz taksisi, feribot gibi tüm deniz araçlarını gidince görüyorsunuz, sunulan fiyat hiç aklınıza yatmadıysa risk alıp benim gibi transferi planlamadan gidip orada sorabilirsiniz.

maldivler turu

Mavinin her tonu..

Maldivler’de Ne Yapılır – Maldivler’de Neye Para Harcanır

Uçak bileti, konaklama ve havaalanı transferden bahsettik; şimdi diğer maliyet kalemlerine bakalım. Önce yemek. Benim kaldığım Maafushi Adası’nda çorba + ana yemek + meyve + çay/kahve şeklinde öğle yemeği menüleri yapmışlardı öğlen o menülerden yedim. 10 dolar artı vergi şeklinde 12 dolardı. Tek başına pizza veya makarna gibi yemekler 10 – 12 dolar, et/tavuk/balık yemekleri 15 – 20 dolar, pet şişede büyük su ve çay kahve gibi içecekler 2 – 3 dolar, tropik meyve suları 4 – 5 dolardan başlıyor diyebiliriz. Benim verdiğim fiyatların lokal adadaki fiyatlar olduğuna da dikkat çekeyim, lüks adalarda her şey daha pahalı olacaktır. Maldivler’de yeme-içme konusuna sürpriz bir bütçe ayırmak zorunda kalmamak için, konaklamanıza dahil olan öğün cinsine (kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon vs.) dikkat etmelisiniz. Örneğin 5 yıldızlı bir adada kalacaksanız ve aynı oteldeki kahvaltı dahil seçenek ile yarım pansiyon seçenek arasında 50 dolar fark varsa bence yarım pansiyon olanı alın ve açık büfeden gönlünüzce yiyin. Yoksa çok az kar etmek için tatil boyunca tek çeşit yemekle yetinmek durumunda kalabilirsiniz.

maldivler yemek

12 dolara böyle harika bir öğle yemeği menüsü bulduğum için kendimi çok şanslı hissettim. Meyve ve çay/kahve de fiyata dahildi.

Para harcanacak son konu olarak, düzenlenen ekstra turlara katılmayı sayabilirim. Maldivler tatili genelde deniz-güneş ve dinlenme olarak düşünülse de farklı yerleri ziyaret etmek ve su sporları aktiviteleri ilginizi çekebilir.

Fiyatlar üzerinde etkili olan temel şeyleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

– Aktivitenin yapılacağı adaya olan uzaklık: Transfer maliyeti kişi başı 20 dolardan başlayıp 70 dolara kadar çıkabilir.

– Aynı tura sizinle birlikte katılacak kişi sayısı: İki kişi gidilince kişi başı 20 dolar olan ulaşım maliyeti, dört kişi olunca 15 dolar, 6 kişi olunca 12 dolar şeklinde azalabilir.

– Aktivitenin yapılacağı adanın veya bölgenin türü: Resort adalarda konaklamak çok pahalı olduğu için dışarıdan günübirlik geldiğinizde giriş ücreti ödemek durumundasınız. Üzerindeki otelin yıldız sayısına göre adanın giriş ücreti değişiyor. Örneğin 5 yıldızlı bir adaya giriş ücreti 150 dolar iken 3 yıldızlı bir adaya giriş için 50 dolar ödemek gerekebilir.

– Aktivitenin cinsi, içeriği, yemekli – içkili olup olmaması: Eh, bunu çok fazla açıklamaya gerek yok 🙂 Dalış gibi eğitim ve ekipman gerektiren bir aktivite, günbatımında yunusları izlemekten daha pahalı olacaktır elbette. Açık büfe öğle yemeği veya barbekü gibi yemek menüleri fiyata dahil mi, ve yemeğin yanında alkol mü meşrubat mı var durumlarına göre fiyatlar değişiyor.

Benim denk geldiğim birkaç etkinlik fiyatları şöyleydi, başka aktiviteler de düzenleniyor: 90 dakikalık şnorkel turu (ekipmanlar dahil) 20 dolar, günbatımında yunusları izlemek için tekne turu 50 dolar, gece balık avlama ve sonra o balığı barbeküde pişirip yeme turu 40 dolar, tüplü dalış (scuba diving) eğitim + dalış + sualtı kamera 100 dolar, balina köpekbalıklarının (whale shark) olduğu bölgelere dalış turu 250 dolar. Vergiler hariç.

maldivler tatili

Bazen tatil, yan gelip yatmaktır 🙂

Yazının başında söylemiştim ama tekrar belirteyim. Fiyatları incelerken, her zaman ama her zaman, vergilerin dahil olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Dahil değilse, gördüğünüz fiyatlara yüzde 20 eklenecek şekilde yuvarlak hesap yapılabilir. Yine de farklı şeyler daha eklenebileceği için (örneğin turist vergisi), satın almadan önce vergiler dahil toplam tutarı mutlaka sormalısınız.

Maldivler tatil fiyatını kabaca hesaplamak isteyenler için kişi başına şöyle bir hesap yapalım. Kalmayı düşündüğünüz adanın Male Havaalanı’na uzaklığını haritadan kontrol edip transfer ücretini gidiş-dönüş 60 – 250 dolar arası tahminleyin (booking.com gibi otel sitelerinde transfer fiyatları yazabiliyor). Görmek istediğiniz başka adalar varsa kalacağınız yere uzaklığı ve adanın yıldız sayılarına göre her biri için giriş ücretini 50 – 200 dolar arası tahminleyin. Yemek için, yiyeceğiniz adanın lükslük derecesine göre öğün başına 15 – 100 dolar ekleyin. Yerimde duramam turlara ve su sporlarına katılırım derseniz yukarıda örnek fiyatlar yazmıştım oradan seçip ekleyin. En son konaklama ve uçak biletinizi ekleyin. İşte genel hatlarıyla bütçeniz belli oldu bile 🙂 “Bana uydu” diyenlere şimdiden iyi tatiller, gitmek için en uygun zamanların Aralık – Ocak – Şubat ayları olduğunu unutmayın.

Okuyucumun tecrübesi üzerine ekleme: Dolar olarak eski banknotlar kabul edilmiyormuş. Üstteki yeni ve alttaki eski banknotmuş, sizde üsttekinden olduğundan emin olun. Katkı için teşekkür ederim.

Yeni (üstte) ve eski (altta) dolar banknotları (Resim okuyucuma aittir).

Yeni (üstte) ve eski (altta) dolar banknotları (Resim okuyucuma aittir).

Maldivler tatil fiyatları yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşabilir, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip edebilirsiniz.

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(31106)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir