Yeşil ile mavinin buluşması dünyanın her yerinde insana huzur verse de bazı yerlerdeki manzara daha özel ve güzel oluyor, gözlerinizi alamıyorsunuz. İşte Avusturya’nın Hallstatt kasabası ve Slovenya’nın Bled Gölü tam da böyle göz alıcı güzellikte, mutlaka keşfetmeniz gereken yerler. O yüzden Avusturya Slovenya Gezisi (Hallstatt – Bled) Nasıl Planlanır? yazımda bu keşfe başlayabilmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini adım adım anlatacağım.

İster ilk defa kendi başınıza gezi planı yapacak, isterseniz planlama konusunda tecrübeli ama bu rotayı henüz pek bilmeyen bir gezgin olun; Avusturya ve Slovenya gezisi için ne zaman gitmeli, hangi havaalanına bilet almalı, nasıl gezmeli, nerede kalmalı gibi tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz bu yazının size faydası olacağını düşünüyorum.

1. Adım: Ne zaman gideceğinize karar verin.

Hallstatt – Bled gezisine ne zaman gidilir sorusunun bence iki cevabı var.

Birincisi; Nisan ortasından Eylül sonuna kadar olan bahar ve yaz dönemleri. Bu zaman aralığında hava ısınacağı ve ağaçlar yeşillenip manzara renkleneceği için geziniz kesinlikle daha güzel geçecek ve göreceğiniz manzaralar daha muhteşem olacaktır. Ben Hallstatt’a Nisan ortası ve Ağustos aylarında iki kez gittim, ikisi de gayet güzeldi. Nisan ayı elbette hava açısından riskli, yağmura ve soğuğa denk gelebilirsiniz. Bled Gölü’ne ise Şubat ve Nisan aylarında iki kez gittim, Şubat’ta ağaçlar kuruyken o kadar etkileyici bulmadım.

avusturya slovenya gezisi

Bled Gölü’nün etrafındaki yeşil doğayla muhteşem uyumunu izlemek için gezinizi bahar veya yaz aylarına planlayın.

İkinci cevap ise; karlı kış döneminde gitmek. Ben bunu henüz yapamadım ama karlar altındayken hem Hallstatt hem Bled daha bir masalsı görünüyor. Elbette uçak biletinizi filan önceden alıp planı yapacağınız için o dönemde karlı olmama riski var, ama yaz döneminde gitme şansınız yoksa Ocak sonu veya Şubat ayı için böyle bir risk denenebilir. Tabii havanın soğuk olması ve havanın saat 4 – 5 gibi kararması işinizi biraz zorlaştıracaktır, zaten ben de o yüzden henüz karlı dönemde gidemedim 🙂

Karlı manzara için Noel dönemi de tercih edilebilir elbette, yani Aralık ayının ilk üç haftası. Şanslıysanız hem kar yağar hem de Christmas market takılması yaparsınız tadından yenmez.

2.Adım: Kaç gece kalacağınıza karar verin.

Asıl gezmek istediğiniz yerler Hallstatt kasabası ve Bled Gölü olsa da oraya kadar gitmişken gezi programınızı yalnızca bu iki yerle sınırlamanızı önermiyorum, zaten uçak biletinizi buralara alamayacağınız için uçağınızın indiği şehirleri de kısaca görmenizde fayda var. Hangi şehirlerden bahsediyorum, Avusturya’da Mozart’ın şehri Salzburg ve Slovenya’da başkent Ljubljana. İkisi de kesinlikle vakit geçirmenize değecek yerler.

slovenya gezisi

Avrupa’nın en yeşil başkentlerinden Ljubljana’ya mutlaka vakit ayırın, seveceksiniz.

Ama bir yandan da vaktinizin büyük ihtimalle kısıtlı olduğunu düşünerek Avusturya Slovenya gezi rotası için minimum 4 ve ideal olarak 5 günün gerekli olduğunu düşünüyorum. Özellikle arabasız gezecekseniz 4 gün çok zor ve 5 olmalı. Araba kiralayacaksanız ve uçak bileti saatleriniz de iyiyse (varış sabah ve akşam dönüş gibi) o zaman 4 gün yeterli olabilir.

Daha fazla vakit ayırma şansınız varsa harika. Gezinin Avusturya kısmını başkent Viyana veya Almanya’nın en güzel şehri Münih’e, Slovenya kısmını ise Hırvatistan’da Zagreb ve İtalya’da Venedik’e doğru uzatabilirsiniz. Öyle bir ihtimaliniz varsa diye bahsettiğim şehirler arası kaç km ekleyeyim:

Salzburg – Viyana arası 300 km

Salzburg – Münih arası 150 km

Ljubljana – Venedik arası 240 km

Ljubljana – Zagreb arası 140 km

Hangi gün nerede olacak şekilde planlayacağınızı yazının devamında detaylandıracağım, şimdi kaç gün kalacağımıza karar verdiğimize göre bir sonraki adıma geçelim.

3.Adım: Uçak biletinizi alın.

Kafanızda aşağı yukarı bir tarih belirlediniz ve kaç gün kalacağınızı da biliyorsunuz. Öyleyse artık geziniz için uçak bileti araştırmasına başlayabilirsiniz.

4 – 5 günden fazla vaktiniz varsa yakındaki başka yerleri görmeyi düşünün diye mesafe örnekleri vermiştim ya, eğer o şehirleri ekleme niyetiniz varsa elbette uçak biletlerinizi ona göre bakın. Eğer minimum gezi rotasını yapacaksanız o zaman gidiş Salzburg ve dönüş Ljubljana (veya tam tersi) olarak biletlerinizi düşünebilirsiniz, önce birini deneyin ve sonra tersine çevirin. Fiyat hangisinde uygun çıkıyorsa ona göre rotanızın yönünü belirlersiniz.

hallstatt gezisi

Uğruna onca yol gelmeye değen masalsı Hallstatt kasabası

Her iki şehre de an itibarıyla yalnızca Türk Hava Yolları uçtuğu için fazla havayolu alternatifi yok ama hem Salzburg hem Ljubljana genelde kampanya yapılan destinasyonlar arasında yer aldığından ucuz uçak bileti denk getirme ihtimaliniz var.

Elbette gidiş dönüş aynı yerden yapınca uçak bileti daha ucuza gelir ve araba kiralama fiyatı da düşer ama Salzburg – Ljubljana arası 300 km olduğu için başladığınız noktaya olan o kadar yolu geri dönmek ister misiniz ve buna değer mi diye iyi bir hesap yapmanız gerekir. Fiyatlar çok fark ediyorsa, sizin bütçeniz çok kısıtlıysa, vaktiniz varsa ve araba kullanmayı da seviyorsanız neden olmasın 🙂

Son olarak; bu gezi için vizeye başvuracaksanız başlangıç havaalanını seçerken ülkesini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor, çünkü bildiğiniz üzere ‘vize alınan ülke ile ilk giriş yapılan ülkenin aynı olması’ şeklinde müthiş gereksiz de olsa hala baş ağrıtma ihtimali olan bir kural var. Risk almayı seviyorsanız bu kuralı uygulamayıp başına bir şey gelmemiş olan birçok kişi var (uzun vize vermesiyle ünlü X ülkesinden vize alıp Y ülkesine giriş yapmak gibi), ama bunun garantisini kimse veremez. O yüzden başlangıç havalimanı olarak Salzburg seçtiyseniz Avusturya vizesi ve Ljubljana seçtiyseniz Slovenya vizesi için başvurun, her ikisinin de vize başvurusu VFS Global şirketi aracılığıyla yapılıyormuş.

slovenya gezisi

Bled Kalesi’nden Bled Gölü manzarası

4.Adım: Nasıl gezeceğinizi belirleyin.

Yapacağınız Avusturya ve Slovenya gezisi için arabayla mı yoksa toplu taşımayla mı hareket edeceğiniz kararı önemli; çünkü Hallstatt ve Bled ana şehirler olmadığı için toplu taşıma imkanları kısıtlı. Dolayısıyla bir noktadan diğerine gitmek arabayla çok kısa sürecekken toplu taşımayla aktarmalı bir şekilde uzun sürebilir ve planlamanızı değiştirebilir.

En az iki kişiyseniz Hallstatt ve Bled Gölü’nü kapsayan gezi rotası için araç kiralamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum, belki anca tek başına gezenler ve ehliyeti olmayanlar için toplu taşıma opsiyonu düşünülebilir.

Araç kiralarken teslim alma ve etme noktaları olarak bilet aldığınız havaalanlarını girin. Veya Salzburg ve Ljubljana’yı araçsız gezebileceğiniz için o günleri atlayarak da kiralayabilirsiniz, aşağıda gün gün anlatırken farklı seçeneklerden bahsedeceğim. Araç kiralama rezervasyonu için farklı şirketlerden en iyi teklifleri bir arada gösteren Discover Car Hire şirketini kullanabilirsiniz, sitesi için tıklayın.

avusturya hallstatt gezisi

Hallstatt’ın merkezindeki renkli şirin evler

5.Adım: Rotanızı belirleyin ve otellerinizi tutun.

Ben sanki Avusturya’dan başlayıp Slovenya’ya gidiyormuşsunuz gibi anlatacağım ama uçak bileti daha ucuz çıktıysa tersini yapabilirsiniz demiştim, ona göre aşağıda söylediklerimin günlerini aşağıdan başlatırsınız. Yazı boyunca ismini verdiğim otelleri konumu, olanakları ve müşteri değerlendirmelerine göre en yüksek puan alanlardan seçmeye çalıştım, isimlerine tıklayarak booking.com sayfasına yönlenebilir ve kendi tarihleriniz için fiyatlarını inceleyerek beğendiğinize rezervasyon yapabilirsiniz.

Araç kiralandığı durumda önerdiğim Hallstatt – Bled gezi rotası

ÖNEMLİ NOT 1: Avusturya ve Slovenya’nın her ikisinde de araçla geçiş için vinyet (vignette) denilen sticker’dan alıyor ve ön araç camının görünen bir yerine yapıştırıyorsunuz, eğer kiraladığınız araçta yoksa ilk karşınıza çıkan benzin istasyonundan alın. Vinyetsiz araç kullanmanın yüklü para cezaları varmış, yapmayın. Avusturya vinyeti en az 10 günlük alınıyor ve ücreti 9.20 Euro, Slovenya ise daha ucuz olur gibi dursa da en az bir haftalık oluyor ve ücreti tam 15 Euro (üzdü).

ÖNEMLİ NOT 2: “Vinyet aldım artık tüm yollar benim” diye düşünseniz de öyle olmuyor ve yolculuğunuz boyunca ortalama ücreti 12 Euro olan ücretli geçişlerden geçiyorsunuz, aynı bizdeki gibi otoyolun ortasında ödeme yapmanız gereken gişe oluyor.

slovenya gezilecek yerler

Ljubljana’daki meşhur Üç Köprü (Triple Bridge)

3 – 4 kez geçmeniz mümkün, eğer istemiyorsanız Google maps’e başlangıç ve bitiş noktalarını girdikten sonra yol tarifine basın ve kilometre ile yolculuk süresini görün. “Bu rota ücretli geçişler içeriyor” gibi uyarı yazısı zaten genelde çıkıyor. Telefondan bakıyorsanız sağ üstteki üç noktaya basın ve rota seçeneklerinden “Ücretli geçişleri kullanma” seçeneğini aktifleştirin. Yeni çıkan yolculuk süresi muhtemelen daha uzun olacaktır, size uyuyorsa otoyol ücretlerini ödemezsiniz. Bilgisayardan bakıyorsanız Google maps’te Seçenekler butonuna basarak da aynı işlemi yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT 3: Gittiğiniz yerlerin neredeyse hepsinde otopark ücreti olacak. Hallstatt’ta saati 3.5 Euro (sonra azalarak artıyor) ve Slovenya’daki her bir noktada 3er Euro civarındaydı.

Bu önemli notların üçünü toplarsak biz vinyete 24.20 Euro, Hallstatt ile Bled’de otoparka toplam 18.5 Euro ve ücretli geçişlere 24 Euro vermişiz (vaktimiz çok kısıtlı olduğundan ücretsizlerle yolu 1 – 2 saat uzatamadık). Yani sonuçta araç kiralama ve benzin ücretine ek olarak 67 Euro masrafımız olmuş, sizinki de benzer olur herhalde. Toplam rota uzunluğu ise 600 km’ye yakın, aşağıdaki haritada işaretledim.

avusturya slovenya gezisi

Kare içine aldığım Villach, yolunuzun üstünde olduğundan konaklama veya arabasız durumda aktarma için düşünülebilir. Yuvarlak içine aldıklarım ‘güzel ama şart olmayan’ yerler. Mavi bölümdeki Seçenekler butonuna basarak “ücretli geçişleri kullanma” seçeneğini aktifleştirebilirsiniz.

Araba seçeneğinden haliyle biraz soğudunuz ama en rahat ve hızlı gezmeniz bu şekilde mümkün olduğundan tercih etmek için hala geçerli sebebiniz var. Öyleyse gezi planımıza başlayalım.

1.GÜN: Salzburg’a varın ve Salzburg gezisi yapın. Aracı Salzburg Havaalanı W.A Mozart (havalimanı kodu SZG) başlangıçlı olarak kiralamayı veya Salzburg havaalanından merkeze toplu taşımayla gitmeyi düşünebilirsiniz. Aracı sonra kiralarım diyerek kendiniz gidecekseniz Salzburg havalimanından merkez istasyonuna (Salzburg Main Station) giden otobüslerin bilet fiyatı 2.5 Euro, yolculuk süresi 20 – 25 dk. Seçtiğiniz otelin ücretli veya ücretsiz havaalanı servisi varsa onu kullanmayı da düşünebilirsiniz, otelinizle iletişime geçin.

Konaklama Salzburg’ta. Misafir değerlendirmelerinde iyi puan alan ve merkezi konumdaki Salzburg otel önerileri:

150 Euro üstü: Sarah’s Altstadt Oase Salzburg, Gästehaus im Priesterseminar Salzburg

100 – 150 Euro arası: Hotel Rosenvilla (4 yıldız), Boutiquehotel Villa Sissi, Bergland Hotel (3 yıldız), Salzburg City Appartement Messe

100 Euro altı ucuz oteller: B&B Hotel Junior (3 yıldız), Hotel Vogelweiderhof (3 yıldız)

avusturya slovenya gezisi

Her köşesinde Mozart’tan izler taşıyan Salzburg

2.GÜN: Önceki gün aracınızı kiralamadıysanız bugün merkezden kiralayın ve sabah Salzburg’tan Hallstatt’a yola çıkın. Hallstatt’ı gezin. Konaklama Hallstatt veya Villach’ta. Hallstatt otelleri harika manzaralarıyla bu masalsı kasabada doya doya vakit geçirmeniz için iyi bir tercih olacaktır. En iyi Hallstatt otel tavsiyeleri:

Türk misafirlerin hepsinden harika yorum alan otel: Heritage Hotel Hallstatt (4 yıldız)

Lüks oteller: Hallstatt Hideaway – Adults Only, W&S Grand Suites – Hallstatt III

Pahalıdan ucuza diğer en iyi Hallstatt otelleri: PinkDeer, Ferienhaus Salzberg

“Biraz manzaraya bakıp sonraki durağa doğru yola çıkarım” diyorsanız Avusturya’nın Slovenya sınırına yakın şehirlerinden Villach’ta konaklayabilirsiniz, biz de öyle yapmıştık. Tabii bu durumda Hallstatt’ta daha az vakit geçireceğinizi ve arabayı hep aynı kişi kullanacaksa aynı gün içinde Salzburg Hallstatt arası 75 km ve Hallstatt Villach arası en az 175 km (ücretli yolları kullanmazsanız 225 km) direksiyon başında olacağını dikkate almanız gerekir.

Üstelik Hallstatt’ta yapılacak şeyleri bu süre içerisinde bitiremezsiniz, biz ikinci kez gittiğimiz ve öncesinde Hallstatt’ta yapılması gerekenleri tamamladığımız için birkaç saat dolaşmamız yeterli olmuştu. Yine de seçenek olarak söyledim, değerlendirmek isterseniz bizim kaldığımız Villach’taki otel: Center Rooms Villach.

hallstatt kasabası

Hallstatt’a az vakit ayırırsanız teleferikle yukarıya çıkıldığında görülen bu manzaraları kaçırabilirsiniz.

3.GÜN: Bled’e doğru yola çıkın ve Bled Gölü gezisi yapın. Önceki gün Hallstatt’ta konakladıysanız Hallstatt – Bled arası 225 km (ücretli yolları kullanmazsanız 280 km). Villach’ta konakladıysanız Villach – Bled arası 55 km (ücretli yolları kullanmazsanız 65 km).

Zamanınız yeterse Bled Gölü’nden 35 km mesafedeki Bohinj Gölü’nü ve Savica Şelalesi’ni (Savica Waterfall) de gezin. Oradan Ljubljana’ya geçin. Bled Gölü – Ljubljana arası 55 km ve Bohinj – Ljubljana arası 85 km. Yani Bohinj’i atlarsanız 65 km kadar kar edersiniz ama güzel bir yer olduğundan atlamasanız iyi olur. Konaklama Ljubljana’da.

Ertesi gün dönecekseniz arabayı bugün Ljubljana merkeze veya sonraki gün havaalanına teslim edebilirsiniz. Bugünden teslim etmek daha uyguna geldiyse Ljubljana havaalanından merkeze giden otobüslerin bilet fiyatı 4 Euro, yolculuk süresi 45 dk. Seçtiğiniz otelin ücretli veya ücretsiz havaalanı servisi varsa onu kullanmayı da düşünebilirsiniz, otelinizle iletişime geçin.

“Ben Bled’i görmeye geldim, orada kalacağım” derseniz konaklama Bled’de, ertesi gün erkenden Ljubljana’ya yola çıkarsınız. Hatırlayalım, Bled Gölü – Ljubljana arası 55 km idi.

Bled Gölü manzaralı Bled otel tavsiyeleri: Adora Luxury Hotel (4 yıldız), Penzion Vila Preseren (4 yıldız)

slovenya gezisi

Bohinj yakınındaki Savica Şelalesi’ne zaman ayırmaya çalışın.

4.GÜN: Yazının başında 4 – 5 gün demiştim ya, eğer 5 gün ayırmayı başarabildiyseniz başkent Ljubljana’dan tek yön 65 km gideceğiniz Predjama Castle (Predjama Kalesi) ile Postojna Cave (Postojna Mağarası) plana dahil edilebilir, çok da güzel olur. Eğer böyle yapacaksanız bir önceki gün arabayı teslim etmeyin.

Veya yoruldum diyorsanız Ljubljana’da takılın. O zaman arabayı önceki gün Ljubljana merkeze teslim edebilirsiniz. Konaklama Ljubljana’da.

Ljubljana merkezde otel tavsiyeleri:

150 Euro üstü: InterContinental – Ljubljana (5 yıldız), Lesar Hotel Angel (4 yıldız)

100 – 150 Euro arası: Art Hotel (3 yıldız), City Hotel Ljubljana (3 yıldız)

100 Euro altı ucuz oteller: Zois Apartments (3 yıldız), Guesthouse Stari Tisler (3 yıldız)

5.GÜN: Uçuş saatinize kadar Ljubljana’yı gezmeye devam edin. Vakit gelince merkezden havaalanına gidin ve arabayı bırakmadıysanız Ljubljana Joze Pucnik Havaalanı’na (havalimanı kodu LJU) bırakın.

Arabalı rotanın konaklama özeti: 1 gece Salzburg, 1 gece Hallstatt veya Villach, 1 – 2 gece Ljubljana. İstenirse Ljubljana’dan 1 gece Bled’e verilebilir.

Arabalı rotanın araç kiralama özeti: İlk gün Salzburg Havaalanı veya ikinci gün Salzburg merkezden teslim alma, sondan bir önceki gün Ljubljana merkeze veya son gün Ljubljana Havaalanı’na teslim etme.

slovenya gezisi

Vaktinizi ayarlayabilirseniz Predjama Kalesi’ni görmenizi öneririm.

Toplu taşıma ile gezileceği durumda önerdiğim Hallstatt – Bled gezi rotası

1.GÜN: Salzburg’a varın ve Salzburg gezisi yapın. Konaklama Salzburg’ta.

2.GÜN: Salzburg’tan Hallstatt’a gidip geri Salzburg’a dönün. İlk gidişimde ben de bu yöntemi kullandığım için nasıl gideceğinizi tüm detaylarıyla HALLSTATT’A NASIL GİDİLİR yazısında anlatmıştım, hadi iyisiniz 🙂

Konaklama Salzburg’ta, Salzburg otel tavsiyeleri için yukarıda birkaç seçenek vermiştim, oradan bakın veya Salzburg merkezindeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Yani arabalıyken Hallstatt’tan devam edebileceğiniz halde araba yoksa Hallstatt’ın toplu taşıma imkanları sınırlı olduğundan büyük ihtimalle Salzburg’a geri dönüyorsunuz.

avusturya slovenya gezisi

Hallstatt manzarası

3.GÜN: Salzburg Ljubljana arası Flixbus ile biletinizi önceden alın. Yolculuk süresi 3.5 – 4 saat, bilet ücretleri alacağınız dönemin popülerliğine ve ne kadar önceden aldığınıza bağlı olarak 15 Euro’dan başlar.

İsterseniz Salzburg’tan Villach’a ve oradan Ljubljana’ya (veya farklı bağlantı noktalarını kullanarak) Avusturya’nın tren şirketi ÖBB ile seyahat edebilirsiniz, Google maps’e yazarak verdiği ulaşım seçeneklerini inceleyin. Ama bence yanınızda eşyanız olacağını düşünerek az aktarma yapmak daha kolay olur, o yüzden bana Flixbus daha mantıklı geldi.

Vardıktan sonra Ljubljana’yı gezin, konaklama Ljubljana’da. Ljubljana otelleri için önerilerimi yukarıda vermiştim, Ljubljana merkezindeki otellerin tamamını incelemek için tıklayın.

4.GÜN: Ljubljana’dan Bled’e otobüsle gidin ve Bled’i gezdikten sonra geri dönün. Otobüs biletleri Ljubljana’daki her istasyonda satılıyor, tek yön ücreti 7 Euro gibi. Yolculuk süresi 1.5 saat. Bled Gölü çevresini de artık yürüyerek, oradaki toplu taşıma imkanlarını kullanarak veya yazın geldiyseniz bisiklet kiralayarak gezersiniz. Konaklama Ljubljana’da.

5.GÜN: Ljubljana Havaalanı’ndan geri dönüş.

Gördüğünüz gibi araç kiralama olmayan bu seçenekte rotamız esnek değil ve Bohinj gölü – Savica Şelalesi ile Predjama Kalesi – Postojna Mağarası’nı plandan çıkardık. Gidilmez mi yine gidilir, ama biraz yorucu olabilir ilginizi çekiyorsa araştırırsınız.

avusturya slovenya gezisi

Toplu taşıma kullanacağınız durumda Bohınj Gölü çevresini plandan çıkarmak durumunda kalabilirsiniz.

Toplu taşıma rotasının konaklama özeti: 2 gece Salzburg, 2 gece Ljubljana.

Toplu taşıma için dikkat etmeniz gereken konu: Avusturya ile Slovenya arası ülke değiştireceğiniz günü planlayın ve otobüs veya tren biletinizi önceden alın. Özellikle yüksek sezonda yer kalmayabilir veya son dakika uçak bileti almak gibi uçuk fiyatlar olabilir.

Avusturya ve Slovenya’nın rüya gibi yerlerini gezeceğiniz Hallstatt kasabası ve Bled Gölü gezisi için planlama yapmanızı sağlayacak tüm bilgileri farklı seçenekleriyle birlikte toparlamaya çalıştım, umarım işinizi kolaylaştırır ve seyahatiniz için ilk adımları atmanıza vesile olur.

Avusturya Slovenya gezisi hakkında tur programı, otel önerisi, nasıl gidilir, nasıl gezilir, kaç gün kalınır gibi bilgiler içeren Hallstatt köyü ve Bled Gölü yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(515)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir