Avusturya’nın güzelliği dillere destan kasabası Hallstatt, dört mevsim büyüleyici manzarası ve bozulmamış doğası ile her geçen yıl daha fazla gezginin hayallerini süslemeye başladı. Avusturya veya Güney Almanya gezilerinizin birinde mutlaka plana almanız gereken Hallstatt kasabası için bu yazımda Hallstatt nerede ve Hallstatt’a nasıl gidilir konularından bahsedeceğim.

Hallstatt nerede diye haritaya baktığımızda Avusturya’nın Almanya’ya doğru olan tarafında Salzburg’a yakın bir yerde olduğunu görüyoruz. Salzkammergut isimli bu bölge Avusturya’nın 9 eyaletinden biri olan Oberösterreich (Upper Austria – Yukarı Avusturya) eyaletinde bulunuyor. Hallstatt Gölü’nün (Hallstatter See) çevresine kurulan Alp dağlarının eteklerindeki Hallstatt kasabası ise UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

hallstatt nerede

Hallstatt’ın harita üzerindeki konumu ve yakınındaki güzel şehirler.

Hallstatt köyü (veya kasabası) hakkında en ilginç bilgilerden biri, dünyanın ilk ‘klonlanan’ yerleşim yeri olması. Hallstatt’a ayak bastığınız anda fark edeceğiniz üzere Asyalılar Hallstatt’a bayılıyorlar, bazen etrafa bakıp uzak doğulu olmadığınız için kendinizi garip hissettiğiniz bile oluyor 🙂 Bu Hallstatt’ı sevme işini Çinliler o kadar ileri götürmüşler ki köyün her detayını Çin’in Guangdong eyaletinin Huizhou şehri yakınlarındaki bir yere aynen kopyalamışlar. 2012 yılından beri ‘Çin işi çakma Hallstatt’ ziyaretçilere açık olmasına rağmen Asyalı turistleri kesmemiş olmalı ki hala sahte olmayan Hallstatt’a akın akın gelmeye devam ediyorlar.

Hallstatt’a nasıl gidilir sorusu için kalkış yeri ve ulaşım yöntemi olarak farklı seçeneklerimiz var, o yüzden ben size seçeneklerin neler olduğunu fiyatları ve yolculuk süresi ile birlikte sıralayacağım ki kendinize uygun olanı seçin ve planlamanızı yapın.

Hallstatt’a gitmek için öncelikle Salzburg veya Viyana’ya varmış olmanız gerekiyor, o yüzden başlangıç noktaları olarak bu iki şehri vereceğim. Yakın yerlerdeki başka güzel şehirler de başlangıç noktası alınabilir elbette (Münih gibi), ama bu durumda çok koşturmacalı olmaması için Hallstatt’ta bir gece konaklamanız daha güzel olur. Hallstatt’a gitmek için en iyi konaklama seçeneği olan Salzburg’taki otelleri incelemek ve booking.com üzerinden indirimli rezervasyon yapmak için tıklayın.

Salzburg Hallstatt arası kaç km diye baktığımda 75 km civarı olarak görüyorum, bu durumda arabayla gitmek 1 saatten biraz fazla sürüyor diyebiliriz. Araba kiralamak özellikle iki kişiden kalabalık gruplar için uyguna gelebilir, o yüzden önce araba kiralama fiyatlarına bakabilirsiniz. Pek uymadıysa üzülmeyin, yazının devamında anlatacağım grup biletlerini kullanarak trenle de ucuza ulaşım seçenekleri var.

Salzburg’taki tek havaalanı olan W. A. Mozart Havalimanı (havaalanı kodu SZG)’na Türkiye’den direkt uçuşlar bulunuyor. Salzburg Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım ise otobüsle halledilebilir. Havaalanından kalkan 10 numaralı otobüs 15 dakikada şehir merkezine varıyor. Aynı yerden kalkan 2 numaralı otobüs ise 23 dakikada sizi otobüs ve trenlerin kalktığı yere götürüyor. Tek yön bilet 2.50 Euro, biletler istasyondaki makinelerden veya otobüse binerken şoförden alınabilir.

hallstatt'a nasıl gidilir

Meşhur Hallstatt manzarası

Salzburg’un iyi yanı tren istasyonu (Salzburg Hauptbahnhof) ve otobüs terminalinin (Salzburg Busbahnhof) aynı yerde olması; otobüse binecekseniz şuraya, trene binecekseniz buraya gidin gibi bir durum yok. Otobüsler tren garının hemen dışındaki Südtiroler Platz adresinden kalkıyor.

Genelde en ucuz fiyatlı olan ilk seçenek Salzburg’tan Hallstatt’a otobüsle gitmek. Salzburg istasyonundan 150 nolu otobüse binip Bad Ischl durağında iniyorsunuz (1.5 saat, 10.70 Euro), indiğiniz Bad Ischl durağından 542 nolu otobüse binip Hallstatt Gosaumühle durağında iniyorsunuz (32 dk, 5.40 Euro) ve en son buradan 543 nolu otobüse binip ATO Hallstatt Lahn (Seelande) durağıyla Hallstatt’a varıyorsunuz (8 dk, ücreti önceki otobüse dahil).

Otobüs seçeneğini toparlarsak; Salzburg’tan Hallstatt otobüsle aktarmalar arası bekleme süreleri dahil 2 saat 42 dk sürüyor ve toplam bilet ücreti kişi başı tek yön 16.10 Euro. İlk otobüs 08:15’te, ona binerseniz saat 11 gibi Hallstatt’a varırsınız ve bence öyle yapın. Çünkü aynı yöntemle Salzburg’a geri dönmek için son dönüş otobüsü 18:19’da ve daha geç giderseniz Hallstatt’ta yeteri kadar vakit geçiremeyebilirsiniz. Hallstatt’a gideceğiniz gün için birden fazla seçeneğiniz varsa, otobüslerin daha az olduğu pazar veya Avusturya için resmi tatil olan bir günü seçmeyin. Yok illa pazar günü gitmek zorundaysanız da üzülmeyin ama, ben de pazar günü gitmiştim.

hallstatt'a nasıl gidilir

Hallstatt’a otobüsle gittiğiniz durumda en son 543 numaralı otobüse biniyorsunuz.

Otobüs saatleri değişebilir ama ilk gidiş otobüsü sabah 8 civarı ve son dönüş otobüsü saat 18 civarı gibi planlamanızı yapıp tam saatlerini gittiğinizde araştırabilirsiniz (bir gün önce Google maps’ten bakmak veya kaldığınız yere sormak gibi). Özellikle yüksek sezonda gidiyorsanız otobüse biraz erken gidip kapısında sıraya girmeniz işinizi sağlama almanıza yardımcı olur, yoksa Asyalılar sebebiyle otobüsün dolma ihtimali yüksek. Biletleri de yolculuğun tamamı için ilk bineceğiniz otobüs şoföründen gidiş dönüş almaya çalışın, bu anlama gelen ‘return ticket’ istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Anlattığım Hallstatt’a otobüsle gitmek konusunda muhtemelen gözünüzü korkutabilecek olan iki ihtimal var; aktarmalar ve yolculuk süresinin uzunluğu. Aktarmalar sorun olmuyor, çünkü o ilk otobüsü bekleyen herkes zaten Hallstatt’a gittiğinden sürü psikolojisiyle hareket etmeniz yeterli 🙂 Tek yön 3 saate yakın yolculuk süresi de yol boyunca yemyeşil harika manzaralar sayesinde göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor, gayet keyifli. Tabii yaz ayları dışında giderseniz ve o ağaçlar yeşil olmazsa o kadar güzel olur mu bilemiyorum, herhalde yine olur 🙂

hallstatt'a nasıl gidilir

Hallstatt’a giden yol üzerinde birbirinden güzel manzaralar sizi bekliyor.

Otobüsten sonraki ikinci seçenek olarak otobüs – tren – feribot kombosuna bakalım, bu yöntemle Hallstatt’a varırsanız Avusturya’daki bütün toplu taşıma araçlarından birer örnek denemiş olmanın haklı gururunu yaşayabilirsiniz.

Otobüsten bahsederken ‘genelde’ en ucuz yöntem olduğunu söyledim; çünkü Avusturya’da tren fiyatları uçak fiyatları gibi değişken oluyor (Avrupa’da birçok yerde öyle). Aslında şimdi anlatacağım seçenekteki tren zaten kısa bir yolculuk yapıyor ve ucuz, ama yine de bir şekilde az önce bahsettiğim ikinci otobüs (542 nolu olan) bozulursa, dolarsa, bir şanssızlık sebebiyle kaçırırsanız filan Bad Ischl durağında bir sonraki otobüs gelene kadar mahsur kalmadığınızı ve otobüse ek olarak tren seçeneğinizin olduğunu da bilin. Tren ve feribot biletlerini binmeden önce istasyondan alabilirsiniz.

Hallstatt’a giden tren için Bad Ischl durağından Hallstatt Bahnhof’a (Hallstatt tren istasyonu) giden trene binin (27 dk, 5.40 Euro). Sonra indiğiniz yerden ATO Hallstatt Markt (Schiffstation)’a giden feribota binin (7 dk, 2.50 Euro). Hallstatt’a trenle gitmek istediğinizde son adımın feribot olduğuna dikkat edin, çünkü Hallstatt tren istasyonu Hallstatt gölünün diğer tarafında olduğundan feribotla karşıya geçmeniz gerekiyor.

Otobüs – tren – feribot şeklindeki bu ulaşım yöntemiyle Hallstatt’a varmak bekleme süreleri dahil 2 saat 52 dk sürüyor ve toplam bilet ücreti kişi başı tek yön 18.60 Euro.

hallstatt'a nasıl gidilir

Hallstatt merkezi böyle görünüyor.

Üçüncü seçenek olarak Salzburg’tan Hallstatt’a trenle nasıl gidilir ona bakalım, yani bu sefer planda otobüs olmasın. Tren fiyatlarının değişken olabildiğinden bahsettim, o yüzden yalnızca fiyatların 5 Euro’dan başlayıp sonsuzluğa kadar gidebileceğini söyleyeyim, yani otobüsten daha ucuza gelme ihtimali var. O yüzden Hallstatt’a gideceğiniz gün belliyse Avusturya’nın tren şirketi ÖBB’nin sitesinden kalkış yeri (departure) Salzburg ve varış yeri (arrival) Hallstatt olarak aramanızı yapın. Çıkan seçenekler için toplam yolculuk süresine ve kaç kez aktarma yapmanız gerektiğine dikkat edin, ideal durumda bir kez aktarma yapıyor olmalısınız ve burası Attnang-Puchheim veya az önce bahsettiğim Bad Ischl durağı olmalı. İki aktarma da bence bilet fiyatı uygunsa kabul edilebilir.

Uygun bilet ve fiyat görürseniz biletlerinizi ÖBB’nin sitesinden satın alabilirsiniz, çünkü son dakikada tren istasyonuna gidip almak istediğinizde muhtemelen daha pahalı olacaktır. ÖBB’nin karşınıza oebb olarak çıkmasına da şaşırmayın bu arada, Almanca’da noktalı harfler “noktasız hali + e” (ö = oe) şeklinde yazılabiliyor.

Salzburg yerine Viyana’dan Hallstatt’a gitmek isterseniz yol biraz uzuyor ama gitmek yine mümkün. Viyana Hallstatt arası kaç km diye sorarsanız cevap 300 kilometreye yakın, yani Salzburg’tan mesafenin 4 katı kadar. Yol uzadığı için bu sefer otobüs seçeneği yok ve trenle kısıtlıyız, ÖBB’nin sitesinde Salzburg yerine Vienna yazarak aratırsınız. Günübirlik Viyana – Hallstatt bence git gel için biraz fazla yorucu, o yüzden Hallstatt’ta konaklamak istemiyorsanız en azından dönüşü tekrar Viyana yerine Salzburg’a ayarlayarak gün içindeki toplam yolculuk sürenizi azaltmaya çalışın (Viyana – Hallstatt – Salzburg şeklinde).

hallstatt'a nasıl gidilir

Hallstatt manzaraları her noktadan ayrı büyüleyici görünüyor.

İPUCU: 2 – 5 kişi arası grupsanız trenle gitmek avantajlı olabilir ve biletinizi önden almanıza gerek yok. Avusturya içi trenler için (başlangıç noktasının Salzburg veya Viyana olmasından bağımsız) Einfach-Raus-Ticket isimli tren bileti iki kişi için sabit 34 Euro ve sonraki her bir kişi için üzerine 4 Euro ekliyorsunuz (çocuklar da sayılıyormuş). Bileti gün boyu sınırsız kullanabileceğiniz için günübirlik Hallstatt gezisi için bilet fiyatı bu sefer önceki seçeneklerin aksine tek yön yerine gidiş – dönüş fiyatı oluyor. Gittiğinizde bilet makineleri ve gişelerinden alabilirsiniz, şu adresten almak da mümkün. Biletin geçerlilik şartlarını iyi kontrol edin, örneğin hafta içi sabah 9’da başladığı için daha erken olan trenlere binemezsiniz, hafta sonu ise böyle bir kısıtlama yok an itibarıyla.

İPUCU 2: Münih’ten Hallstatt’a gitmek istiyorsanız öncelikle Salzburg’a varmanız gerekecek ve bunun için en ucuz bilet büyük ihtimalle Bayern Ticket olacaktır. Normalde Almanya’nın Bavyera bölgesinde geçerli olan bu günlük bölge kartına, Bavyera’da olmadığı (hatta Almanya’da bile olmadığı) halde kolaylık olması için Salzburg da dahil edilmiş. Münih tren istasyonunda (München Hauptbahnhof) bilet araştırırken fiyatı sizin için avantajlı oluyorsa Salzburg’a gidebilme koşulunda herhangi bir değişiklik var mı diye sorabilirsiniz. Bayern Ticket fiyatı 25 Euro, 5 kişiye kadar her ek kişi için 7 Euro ekleniyor (2 kişi 32 Euro, 3 kişi 39 Euro gibi). Çocuk konusu biraz değişik. 5 yaşına kadar çocuklar komple ücretsiz ama 6 – 14 yaş arası çocuklar yalnızca ‘kendi’ çocuğunuz veya torununuz ise ücretsiz, yoksa normal ücret sayılıyor 🙂 Biletin geçerlilik şartlarını yine iyi kontrol edin, örneğin hafta içi sabah 9’da başladığı için daha erken olan trenlere binemezsiniz, hafta sonu ise böyle bir kısıtlama yok an itibarıyla. Münih’te bu biletle tüm gün gezip akşam Salzburg trenine binerek ulaşım masrafından büyük kar edilebilir, ama hesaplamanız lazım. Salzburg’a Bayern Ticket ile vardıktan sonra anlattığım şekilde Hallstatt’a ulaşımın geri kalanını sağlarsınız.

Hallstatt’ta görülmesi ve yapılması gerekenler için HALLSTATT GEZİLECEK YERLER yazımla devam edebilirsiniz. Hallstatt’la birlikte gezme ihtimaliniz yüksek olduğu için ilginizi çekebilecek Salzburg, Viyana ve Münih yazılarından bazıları ise aşağıda, tamamını görmek için ana menüden Seyahat seçeneğine basın ve sonra ilgili şehrin sayfasına tıklayın.

Hallstatt’a nasıl gidilir hakkında bilgiler içeren bu yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(1515)

This article has 6 comments

 1. drogba Reply

  bilgilendirme ve emeğiniz için teşekkürler, kısa mesafe için 3 vesait olması iyi değilmiş, keşke bu kadar popüler bir yer için tek gidişlik bir çözüm bulsalar.(salzburg-hallstatt)

  • Fatma Olcucu Reply

   Rica ederim, yazinca uzun oluyor ve karisikmis gibi gorunuyor ama herkes ayni yere gittigi icin cok korkutucu degil aslinda. Ben fiyatlari da anlatabilmek icin boyle detaylandirdim.

 2. İnci Reply

  Selamlar,
  eeeen yardımcı olan yazı sizinki oldu 🙂 sadece bir sorum olacak. Viyana’dan trenle gitmek istediğimizde öbb’den saat kaçta ve hangi trenle gidersek gidelim gidiş biletimizi de dönüş için kullanabiliyor muyuz?
  Teşekkürler şimdiden.

  • Fatma Olcucu Reply

   Yardimci olduguna sevindim 🙂 Aldiginiz bilete bagli, gunluk biletse istediginiz trene binersiniz ama belli bir saatte kalkan tren secip ona bilet aldiysaniz o trene binmeniz gerekir.

 3. Büşra Reply

  Fatma Hanım merhaba. Öncelikle yazınız için teşekkürler. Münih’ten araç kiralayarak ulaşmak istediğimizde sanırım ticket tarzı bir şey alınıyor. Bu Avusturya sınırına girmeden mi alınıyor, girer girmez mi? Daha sonra yolda mı okutuluyor. İlk defa kiralama yapacağımız için bilgi verebilirseniz çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir