Turuncu renk, bisikletler ve çeşit çeşit peynirler kadar Hollanda’yla özdeşleşmiş bir şey varsa o da kuşkusuz laleler. Her yıl Hollanda’da lale mevsimi geldiğinde Keukenhof lale bahçeleri ziyarete açılıyor ve 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu yazımda Hollanda lale festivali ne zaman, Hollanda lale bahçeleri nerede ve lale bahçelerine nasıl gidilir gibi konularda bilgi verip tecrübelerimi paylaşacağım.

Hollanda lale festivali ne zaman?

Bu soruyu Keukenhof lale bahçeleri ne zaman açılıyor olarak da düşünebiliriz. Dünyanın en güzel bahar bahçesi olan Keukenhof, Mart sonundan Mayıs sonuna kadar olan dönemde her yıl 8 hafta açık kalıyor (kesin tarihlerini birazdan paylaşacağım resmi sitesinden bakarsınız). Ziyaret saatleri 08:00 – 19:30 arası, özellikle toplu taşımayı kullanarak gidecekseniz otobüs kuyruğu olduğu için sabah mümkün olduğunca erken gitmeniz iyi olur.

 

Lale bahçesi bilet fiyatları ne kadar, lale bahçeleri nerede ve bahçelere nasıl gidilir?

Keukenhof parkı bilet fiyatı 2019 yılı itibariyle 17 Euro ve 4-11 yaş arası çocuklar için 8 Euro. Ancak ziyaretçilerin çoğunun Amsterdam’dan geldiğini hesaba katmış olacaklar ki ulaşımı da kapsayan kombine bilet seçeneği sunmuşlar. Amsterdam Havaalanı Schiphol’den gidiş-dönüş ulaşım + bahçe girişi 25 Euro ve Amsterdam merkez tren istasyonundan (Amsterdam Centraal) gidiş-dönüş ulaşım + bahçe girişi bileti 30 Euro. Çocuklar için merkez istasyon veya havaalanı olmasından bağımsız ulaşım + bahçe girişi 13.50 Euro.

Acaba kombine bilet mantıklı oluyor mu yoksa ulaşımı ayrı olarak mı alsam diye düşündünüz, arabanız yoksa kombine bilet almanız birkaç Euro uyguna geliyor. Ben o yüzden Central Station’dan ulaşım dahil şekilde olan 30 Euro’luk bileti almıştım.

Biletinizi internetten alın; kombine ise zaten mecburen öyle yapacaksınız, sadece giriş bileti alacaksanız da bahçe girişinde bilet almak için sıra beklemeniz gereksiz olur. Biletin çıktısını almak gerekmiyor, QR kod okutulduğundan telefondan da gösterebilirsiniz. Bilet türlerini daha detaylı incelemek ve satın almak için tıklayın.

hollanda lale festivali

Hollanda lale bahçeleri..

Lale bahçelerine Amsterdam’dan günübirlik gezi şeklinde gidebilirsiniz. Merkez tren istasyonundan havaalanına giden tren 15 dakika sürüyor. Havaalanından kalkan Keukenhof otobüsü ise 40 dakika kadar sürüyor, yani lale bahçelerine gidiş tek yön yaklaşık bir saat sürüyor. Merkez tren istasyonuna uzak bir yerde kalırsanız işiniz zorlaşacak ve yolunuz uzayacaktır, zaten Amsterdam gezisi süresince de merkez bölgede olmak önemli olduğundan Amsterdam Centraal’e (Amsterdam Central Station) yürüme mesafesinde olan otellerde konaklamanızı tavsiye ederim. Örneğin aşağıdakiler olabilir:

art’otel Amsterdam (5 yıldız)

Hotel Sebastians (3 yıldız)

Amsterdam Bed and Breakfast Barangay

B&B La Vie En Rose Amsterdam Centre

Casita Sumita

ClinkNOORD Hostel (yatakhane olmayan özel odaları da var)

hollanda lale festivali

Hollanda lale bahçesinde laleden başka çiçekler de var.

İki kişiden kalabalık bir grup halinde gidiyorsanız araba kiralamak mantıklı bir seçenek olabilir, kişi başı 12.50 Euro olarak biletinize eklenen ulaşım parasından tasarruf edersiniz. Araba için park ücreti 6 Euro’ymuş. Yazının devamında anlatacağım lale tarlaları için (bahçeler değil tarlalar) bu araba kiralama seçeneğini aklınızda tutun, hatırlatacağım 🙂

Hollanda lale bahçelerine ne zaman gidilir?

8 hafta açık, istediğiniz zaman gidin 😛 Prensipte doğru olsa da bu zaten her yerde bulabileceğiniz bir bilgi. O yüzden Hollanda gezisini henüz planlama aşamasında olan ve tarihler konusunda biraz esnek davranabilecek olanlar için bazı ipuçları vermek fena olmaz diye düşündüm.

– Çiçek Karnavalı veya Çiçek Geçişi diyebileceğimiz Bloemencorso festivalinin yapılacağı günlerden birinde gitmek en ideal zaman olacaktır. Böylece yüzlerce, belki binlerce çiçeğin bir araya getirilmesiyle tasarlanmış kocaman adam, kedi, kelebek ve daha niceleri önünüzden geçip gidebilir. Festival 4 gün olarak görünse de cumartesi en hareketli günü sanırım. Bloemencorso 2018 yılında 21 Nisan’da gerçekleşti ve 2019 yılında 13 Nisan’da yapılacak. Detaylı bilgi şu adreste, geçiş töreninin rotasını not edip hangi saatte nerede olacaklarını inceleyin, Keukenhof’tan da geçiyorlar orada yakalarsınız.

hollanda lale bahçesi nerede

Keukenhof bahçesindeki flower show denilen kapalı alanları da gezin (kalpler kalpler..)

Diyelim bu tarih olmadı, üzülmüyoruz. Örneğin ben denk getiremedim ve bir hafta öncesinde gitmek durumunda kaldım, yine de her şey çok güzeldi. Şimdi olaya tersinden yaklaşıp hangi tarihlerde gitMEseniz daha iyi olur ona bakalım.

– Evet çok merak ediyorsunuz ve bir an önce görmek istiyorsunuz ama bahçelerin açıldığı ilk hafta gitmeyin, bazı laleler henüz açılmamış olabiliyormuş. Rengarenk çiçekler göreceğim diye gidip açılmamış yeşil yumrular görmek hayal kırıklığı olabilir, aman dikkat. Zaten bu dönem muhtemelen Mart sonu olacağı için havanın buzzz gibi olma ihtimali de yüksek, gezinizi Nisan veya Mayıs’a bırakmanız daha yerinde olur.

– Yazının başında bahçelerin 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladığını söylemiştim, 8 haftalık dönem için kabaca günde 20bin civarı ziyaretçi yapar (Evet Türk milleti olarak hesap yapmayı seviyoruz 🙂 ). Yani fazlaca bir kalabalık var, o yüzden imkanınız varsa hafta sonu gitmeyin. Hafta sonu gidecekseniz de en azından Paskalya tatili olan hafta sonu gitmezseniz iyi olur. Bu tarih 2019 yılı için 21 Nisan’ı kapsayan hafta sonu oluyor. Her daim zaten olan Uzakdoğulu ziyaretçi kalabalığına bir de Avrupalı ziyaretçiler katılınca pek çekilmez olabilir, ben gittiğim için oradan biliyorum.

Benim gibi Türkiye dışında yaşıyorsanız resmi tatili değerlendirmek isteyip Paskalya’da gideceksiniz artık ona yapacak bir şey yok, bu madde Türkiye’den gelecek olanlar içindi.

hollanda bisiklet kiralamak

Bisiklet, lale tarlaları ve turuncu renk ile tam bir Hollanda resmi 🙂

Lale bahçeleri hakkında ne tavsiye edersin, gidince ne yapalım?

Keukenhof’a gittiğinizde girişten haritasını alın ve inceleyin, tasarımı her yıl değişebileceği için şurada şu var diyemiyorum. Haritada ‘not to be missed’ (şunları kaçırmayın) diye belirttikleri yerler oluyor oralara doğru yürürsünüz. Flower show dedikleri ise kapalı yerlerde sergilenen orkide gibi diğer çiçekler olabiliyor, ben nedense şov diyince ışık ve müzikle çiçekleri dans ettiriyorlar gibi fantastik şeyler düşünmüştüm ama değilmiş 🙂

Ve şimdi en önemli konudan bahsedeceğim, açıkçası ben bu bilgiye gitmeden önce yaptığım araştırmaların hiçbirinde ulaşamamıştım ve Keukenhof bahçelerindeyken öğrendim, belki önceden bilsem pahalı sayılabilecek Keukenhof giriş biletini almayabilirdim.

lale zamanı hollanda

Keukenhof’tan lale tarlaları böyle görünüyor, güzel olduğu halde tam olarak benim aradığım manzara değildi.

Hani internette klasik Hollanda resimleri vardır, böyle uçsuz bucaksız tarlalarda rengarenk laleler olur. Açıkçası ben Keukenhof lale bahçesi için bilet aldığımda bu manzaraları görebileceğimi ve benzer resimlerden çekebileceğimi düşünmüştüm, meğer öyle olmuyormuş. Bilgi vardır da bana denk gelmemiştir diyelim, o yüzden belki size de denk gelmez diye döner dönmez bu durumu yazmaya karar verdim 🙂 Keukenhof’ta küçük gruplar halinde laleler ve değişik çiçekler vardı, ama benim aradığım manzarayı görebilen bir yer ne yazık ki yoktu. Parkın bir iki yerinden tarlaları görüyorsunuz ama resimlerdeki manzara o değil işte.

Booking.com

Neyse ki ısrarcı olup soruşturdum, ‘Discover the bulb fields’ (lale tarlalarını keşfet) diye benim gibi düşünenler için iki seçenek oluşturmuşlar. Birincisi bot turu, bir bota doluşup tarlaların olduğu yerlerden geçiliyor. Her ne kadar konforlu bir seçenek olsa da, panoramik şehir turu tadında istediğin yerde duramamak ve tarlalara yakın olamamak hoşuma gitmedi. O yüzden ikinci seçenek olan bisiklet kiralamayı tercih ettim.

hollanda lale tarlaları

İşte benim aradığım manzara..

Keukenhof bahçesinin girişinde, bahçenin açık olduğu süre boyunca hizmet veren bisiklet kiralama şirketi var, turuncu (tabii ki turuncu) bir üçgen altında Rent a Bike yazısını göreceksiniz. Kiralama ücreti 10 Euro, kiraladığınızda size 4 farklı rotanın olduğu bir harita veriyorlar. Rotalar 5 – 25 km aralığında değişiyor, ben hava çok soğuk olduğu ve aralarda resim çekmek için fazlaca duracağımı tahmin ettiğim için 15 km olan 2 nolu rotayı takip ettim. Benim gibi soğuk zamanına denk geldiyseniz yanınızda bere ve eldiven olması bisiklete binerken önemli, yoksa rüzgar yemekten donarsınız.

hollanda lale bahçeleri hakkında bilgi

Pembiş laleler kıyafetimle çok güzel uydu 🙂

Merak etmeyin, bisiklet sürerken bir yandan haritadan rota kontrol ediyorsunuz gibi bir saçmalık yok; yol boyunca işaretlerle rota numaralarını ve hangi rotayı takip edenin nereden gitmesi gerektiğini -biraz küçük de olsa- belirtmişler. Yani haritadan rota numaranıza karar verip yola çıkıyorsunuz ve tabelaları takip ettiğinizde bir daire çizerek sonunda başladığınız yere geri dönüyorsunuz.

Akşam 7’ye kadar bisikleti teslim etmek gerekiyor, benim seçtiğim 15km, fotoğraf molalarını katınca yaklaşık 3 saat sürdü ona göre bisikleti aldığınız saatte kalan vaktinize bağlı olarak rotanızı seçersiniz. Yolda sizin gibi bisiklet kiralayanlar ve her bir lale tarlasının önünde resim çekilenler olacak, ama böyle Amsterdam şehir içi bisiklet trafiği gibi korkunç yoğun bir durum yok. Ayrıca Hollanda’da bisiklet kullanımı çok yaygın olduğu için bisiklet yolları bakımlı, araç sürücüleri de bisiklet sürücülerine saygılı. Şahsen ben senelerdir bisiklete binmediğim için sorun olur mu diye tereddüt etmiştim ama olmadı.

lale tarlaları hollanda

Yol boyunca lale dışında başka çiçekler de var..

Şimdi bu neden en önemli bilgiydi onu toparlayalım. Birincisi; Hollanda’ya lale sezonunda gelip bence lale tarlalarını görmeden dönerseniz ayıp edersiniz, ben kendimi bir şeyleri kaçırmış hissederdim açıkçası. İkincisi; Keukenhof bahçesinin biletini pahalı bulduğunuz halde yine de sırf bu manzaraları görmek için bilet alacaksanız yanlış bir hareket olur, 10 Euro gidiş-dönüş Keukenhof otobüs bileti ve 10 Euro bisiklet kiralama olmak üzere 20 Euro’ya bu iş çözülür. Elbette benim yaptığım gibi hem bahçeyi gezmek hem bisiklet kiralamak ideal olan seçenek, Keukenhof  bahçesine girmemeyi yalnızca bütçesi çok kısıtlı olup o meşhur tarlaları görmek isteyenler için ‘bari paranızı bahçe biletine değil bisiklete harcayın’ manasında söylediğimi tekrar belirteyim.

Üçüncüsü ise; iki kişiden kalabalık grup halinde gezenler için yazının başında araba kiralama opsiyonunu aklınızda tutun demiştim hatırladınız mı, işte o arabayı kiralarsanız lale tarlalarına bisiklet yerine arabanızla gidersiniz. Lale bahçelerine arabayla gitmek için hesap yaparken kişi başı merkezden 12.50 Euro bahçe ulaşımına ek olarak 10’ar Euro bisiklet parasının cepte kalacağını da hesaba katarak araba ücretini öyle değerlendirirsiniz.

amsterdam lale festivali

Tarlaları görmek için bisiklet kiraladığıma bence değdi.

Umarım Hollanda’daki lale bahçelerine gitmek için yararlı olacak bilgiler verebilmişimdir. Lale zamanı Hollanda gerçekten bir başka güzel oluyor, imkanı olanların Amsterdam gezisi veya çevredeki diğer yerlere yapacakları ziyaretleri bu dönemde planlamalarını tavsiye ederim. Türkiye’de resmi tatil olan 23 Nisan, 1 Mayıs veya 19 Mayıs gibi tarihler lale zamanına denk geldiğinden bu tatillerden birini değerlendirmeye çalışabilirsiniz. Görecekleriniz karşısında bunlar gerçek mi diye şaşırmaya, sonra mis gibi kokularını içinize çekince gerçek olduklarına inanıp daha çok şaşırmaya ve elbette bol bol fotoğraf çekmeye hazır olun! 🙂

Bonus olarak lale tarlalarındaki videomu aşağıya ekledim; fazlaca pembe lale, aşırı mutluluk ve biraz şapşiklik içerir.

Hollanda Lale Bahçeleri yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(11968)

This article has 9 comments

 1. Gizem Reply

  Merhaba biz 15 haziranda gidicez lale bahcelerini gormemiz mumkun mu bilginiz var mi

 2. Özlem Köksal Reply

  Merhaba

  21-23 nisanda Amsterdam da olacağız.Lale bahçelerine giriş ile ilgili bir noktayı anlayamadım, Bisiklet kiraladığınızda giriş ücreti ödemiyor musunuz?

  • Fatma Olcucu Reply

   Merhaba, bisiklet kiraladiginizda lale tarlalarinin etrafindan geziyorsunuz yani herhangi bir bahceye giris sozkonusu degil. Dolayisiyla ucreti de yok.

 3. Ayse Reply

  arabayla gittigimiyde siyin gibi tarlalarin icine girebiliyor muyuz yoksa sadece bisiklet kiralayanlar mi girebiliyor tam anlayamadim
  bisiklet kiraladiginizda lale tarlalarinin etrafindan geziyorsunuy bahceye giris soz konusu degil demissiniz ama fotolar hep tarlalarin icinde tam anyamadim bilgi verir misiniz

  • Fatma Olcucu Reply

   Yazıda tarla ile bahçenin farklı olduğunu gayet net belirttim, “bisiklet kiraladiginizda lale tarlalarinin etrafindan geziyorsunuy bahceye giris soz konusu degil demissiniz ama fotolar hep tarlalarin icinde” derken cümlenin yarısında tarla yarısında bahçe kullandığınızın farkında olursanız sanırım anlaşılır. Lale tarlalarını Trakya’daki ayçiçeği tarlaları gibi düşünün, öyle ortalıkta duruyor ister araba isterseniz bisikletle yanlarından geçersiniz içine girersiniz. Keukenkof bahçesi ise bilet alınıp girilen açık hava müzesi gibi bir şey işte.

   • Ayse Reply

    A pardon tarla bahce birbirine karismis yazarken kusura bakmayin. Ustteki yoruma tarlalarin etrafindan geziliyor yazdiginiz icin kafam karismisti. tesekkurler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir