Sri Lanka tatilinin son iki yıldır gitgide popüler hale gelmesiyle Sri Lanka gezi programı ve Sri Lanka otel tavsiyeleri hakkında gelen sorular artmaya başladı. Yalnızca tek bir yerde kalınarak geçirilecek bir tatil olmadığı için ve otel fiyatlarının da bekledikçe arttığını (veya iyi/ucuz otellerin dolduğunu) göz önünde bulundurduğumuzda Sri Lanka uçak biletini aldıktan sonra yapılması gereken ilk şey otellere karar vermek. Peki şimdi koskoca ülke, tatil planını nasıl yapıp nerede hangi oteli kaç gün tutacaksınız? İşte bu yazımda size Sri Lanka otelleri hakkında yardımcı olmaya çalışacağım.

20150924_094903

Önerileri daha önce çok kişiye iletişimini verip onunla birlikte Sri Lanka turu yapan herkesin memnun kaldığı Sri Lanka’da benim kullandığım şoföre danışıp hazırlamaya çalıştım. Elbette gün sayınıza, gittiğiniz mevsime ve tercihlerinize bağlı olarak rotanız değişeceğinden, size uygun olacağını düşündüğünüz şekilde otellerinizi ücretsiz iptalli seçenekle tuttuktan sonra bana hayatveseyahat@gmail.com adresimden mail yoluyla veya yazının sonunda linklerini verdiğim Instagram veya Facebook sayfamdan ulaşın, size Sri Lanka’daki şoför & turist rehberimin iletişimini vereyim. Sonra şoföre tur için sizin tarihlerinizde uygun olup olmadığını ve fiyatı sorarken, otelleri de sırasıyla şu şehirde şu kadar gün şeklinde tuttuk sence uygun mu diye ekleyin. Mesafelerin birbirine uzaklığı ve yapılacak şeylerin ne kadar süreceğini göz önünde bulundurarak gerekli değişiklik varsa o söyleyecektir. Lütfen yalnızca biletinizi aldıktan sonra (geziniz kesinleştiğinde) tarihlerinizi ekleyerek bana yazın.

Otel tavsiyelerinde fiyatı çok yüksek olanları yalnızca birkaç yerde yazdım, bütçeniz varsa havuzlu veya daha yüksek kategorideki otelleri her seferinde seçebilirsiniz. Ancak fiyatı çok düşük olan oteller özellikle sinek – böcek konusunda tatsızlık yaşatabilir, dikkatli olmak lazım. Yani fiyatı düşük otelin puanı en yüksekse demek ki en iyisi o diye düşünmemek lazım, kendi kategorisi ve oraya giden insanların ödedikleri paraya oranla beklentileri dahilinde en iyi oteldir o. Benim yazdıklarımı beğenmezseniz bile, açılan booking.com listesinden yüksek puan almış otelleri yorumlarını okuyarak ve resimlerini inceleyerek seçmeye özen gösterin.

O zaman başlayalım 🙂

Birinci gün: Colombo Havaalanı’na (CMB) indiniz ve şoför sizi havaalanından aldı. Bir günden az sürede Kolombo’yu gezer ve bitirirsiniz. İlk gece Kolombo’da kalın veya geziniz Kasım ile Nisan ayları arasındaki dönemde ise ve deniz – güneş tatili yapmak istiyorum diyorsanız, uçağınız da erken indiği için gün içinde Kolombo’yu gezecek vaktiniz olduysa Kolombo’dan Negombo’ya geçerek Negombo’da konaklayın.

Kolombo otelleri: 55TG’s Boutique Suites (4 yıldız), Silvikris Villa (3 yıldız)

Negombo otelleri: Blue Water Boutique Hotel (3 yıldız), Guesthouse Serendib Village (2 yıldız), Hotel Shanelo (2 yıldız), Sugar Villa (Konukevi)

sri lanka gezilecek yerler

Başkent Colombo’da kaçırmamanız gereken en önemli (belki de tek) şey Galle Face Road’daki günbatımı.

İkinci gün: Kasım ile Nisan ayları arası dönem için sabah Negombo’da dinlenin. Sonra kültürel yerler olan Anuradhapura ve Mihintale’yi gezin ve Mihintale’de konaklayın.

Mihintale otelleri: Eco Hotel Black & White – Anuradhapura (4 yıldız), Miheen Hotel & Resort (2 yıldız)

Mayıs ile Ekim aylarındaki dönem için Negombo’yu atlayın ve Kolombo’dan Anuradhapura ve Mihintale’yi gezerek Trincomalee’de konaklayın. Trincomalee yine deniz – güneş için; eğer Sri Lanka’ya kültür tatili için geldiyseniz buraya gideceğiniz zamanı cepte bırakarak Sigiriya’ya yol alın ve orada konaklayın; ama Sri Lanka’da nerede denize girilir ile ilgili olarak Mayıs – Ekim ayları arası diğer seçenekler kötü, o yüzden bu mevsimde gidiyorsanız ve ille denize gireceğim diyorsanız Trincomalee’ye doğru yol alın.

Trincomalee otelleri: Amaranthe Bay Resort & Spa (5 yıldız), Dyke Rest (3 yıldız), Uppuveli Beach House (Konukevi)

Üçüncü gün: Sigiriya’dan otel tutun. Mihintale veya Trincomalee’den geliyorsanız bir gece, bu ikisini atladıysanız iki gece olarak tutabilirsiniz.

Sigiriya otelleri: Heritance Kandalama (5 yıldız), Hotel Sigiriya (4 yıldız), Cassandra Culture Resort (3 yıldız), Sigiri Heritance Villa (2 yıldız), Sigiri Rock Side Home Stay (1 yıldız), Sigiri Saman Home Stay (Konukevi)

sri lanka otelleri

Sigiriya ve çevresi için yeterince vakit ayırın.

Dördüncü ve beşinci günler: Dambulla, Habarana gibi çevredeki yerleri gezerek iki gece Kandy’de konaklayın. Anuradhapura’ya herhangi bir sebeple gidemediyseniz bu civardayken Polonnaruwa’yı gün içinde plana almalısınız. Anuradhapura’ya zaten gittiyseniz Polonnaruwa’yı atlayın. Fil Safarisi zaten yaptıysanız Pinnawala Fil Yetimhanesi’ni de atlayabilirsiniz.

Kandy otelleri: Cinnamon Citadel Kandy (5 yıldız), Sky Pavilion (4 yıldız), Kandyan View Villa (3 yıldız), Meili Lanka City Hotel (2 yıldız), Lady Gordons Homestay (Konukevi)

sri lanka otelleri

Kandy yakınındaki Dambulla, benim Sri Lanka’daki favori yerlerimden olmuştu.

Altıncı gün: Özellikle Aralık’tan Mayıs’a kadar olan dönemde gidiyorsanız ve doğa yürüyüşü & tırmanışı (hiking & trekking) seviyorsanız bir gece Adem’s Peak (Adem Tepesi) otellerinde konaklayabilirsiniz. Diğer dönemler veya vakti daha kısa olanlar için bence burası atlanabilir ama ilginizi çekiyor mu inceleyin ona göre karar verirsiniz.

Adem’s Peak otelleri: Singhbrothers (Konukevi), Hugging Clouds (Konukevi)

Yedinci gün: Nuwara Eliya ve Ella’yı gezmelisiniz. Otel herhangi birinde olabilir, olur da programınızda geç kalırsanız Ella’yı atlamanız gerekebilir o yüzden bence Nuwara Eliya’da olsun. Nuwara Eliya’daki çay tarımının yapıldığı yerler bence kesin gezilmeli, böylece meşhur Sri Lanka çayının (Ceylon veya Seylan çayı) nasıl yetiştiğini görebilir ve kendi vatanında içebilirsiniz. Ama kimisi de doğal güzellikleri nedeniyle Ella’yı daha çok seviyor. Hatta Ella’daki geçilen yolların güzelliği sebebiyle meşhur olmuş tren yolculuğu için bilet alacaksanız özellikle Kasım ile Nisan arasındaki yüksek dönemde üç ay önceden yerinizi ayırtmalısınız.

Nuwara Eliya otelleri: Villa Tea Fields (3 yıldız), The Hill Town Cottage (1 yıldız), Mount Mary Inn (Konukevi)

Ella otelleri: The Chillout Ella (Konukevi), Ella Mountain Palace (Konukevi)

sri lanka çayı

Nuwara Eliya çevresinin doğal güzellikleri, şelaleleri ve çay tarlaları görülmeye değer.

Sekizinci gün: Udawalawa, Kataragama ve Yala’yı gezip Yala’da konaklayın. Vakit yoksa bu günü atlayın.

Yala otelleri: Jetwing Yala (5 yıldız), Yala Dream Park (Konukevi)

Dokuzuncu gün: Nisan ile Ekim arasındaki dönemde gidiyorsanız Galle’da (Gol diye okunuyor) konaklayın, ertesi gün Kolombo’dan dönebilirsiniz.

Galle otelleri: Tropical Retreat (3 yıldız), Small House Boutique Guest House (Konukevi)

Kasım ile Mart arasındaki dönemde gidiyorsanız Sri Lanka’nın güney plajlarının iyi dönemi, oralarda biraz vakit geçirebilirsiniz, zaten gezip durmaktan yoruldunuz 🙂 Sri Lanka plajları arasında en bilinen alternatifler Unawatuna, Mirissa ve Bentota. Hepsini birden denemek yerine birini seçip bir veya ideal olarak iki gece konaklayabilirsiniz. Sonra Kolombo’dan geri dönüş.

Unawatuna otelleri: Sayura Beach Hotel (4 yıldız), Milton Beach Hotel (3 yıldız)

Mirissa otelleri: Sri Sharavi Beach Villas & Spa (5 yıldız), Serenity Resort (3 yıldız)

Bentota otelleri: Paradise Road The Villa Bentota (5 yıldız), Sapara River Guest (Konukevi)

sri lanka otelleri

Deniz tatili yaptığınız günlerde de çevreyi gezebilirsiniz. Bentota’daki su kaplumbağası çiftliğini çok sevmiştim.

9 – 11 günlük bir Sri Lanka tatili aşağı yukarı bu şekilde planlanabilir, dediğim gibi rotanıza uygun olarak gezilecek yerleri şoför ayarlayacaktır. Daha uzun vaktiniz varsa plajlarda geçirilen süre artırılabilir veya her ihtimale karşı havuzlu otel tutarak mevsimi olmayan plajlara dahi gidilebilir. Örneğin ben Eylül ayında, mevsimi olmadığı halde bir gün dinlenmek amaçlı Bentota’da kalmıştım, jetski gibi su sporları yapılabiliyor ve plajların çevresinde başka gezilecek yerler de var.

Şimdi hem yukarıda söylediğim seçenekleri toparlayalım, hem de bu kadar çok yer değiştirmek istemeyenler veya daha az vakti olanlar için biraz bir şeyleri kaçırmalı da olsa alternatif planlar çıkarmaya çalışalım.

Seçenek A. “Mayıs ile Ekim arası gideceğim ve denize de girmek istiyorum”: Kolombo (1) – Trincomalee (2) – Sigiriya (1) – Kandy (2) – Nuwara Eliya veya Ella (1) – Yala (1) – Galle (1) – Kolombo (dönüş).

Seçenek B. “Mayıs ile Ekim arası gideceğim ama denize girmesem de olur”: Kolombo (1) – Sigiriya (2) – Kandy (2) – Nuwara Eliya veya Ella (1) – Yala (1) – Galle (1) – Kolombo (dönüş).

Gün sayısı sizi aşıyorsa Yala ve/veya Galle’u plandan çıkarın.

sri lanka gezi rotası

Mayıs ile Ekim arasındaki dönem için rotanız aşağı yukarı böyle olabilir (İşaretlediğim noktalar konaklanacak yerler).

Seçenek C. “Kasım ile Nisan arası gideceğim ve denize de girmek istiyorum”: Kolombo veya Negombo (1) – Mihintale (1) – Sigiriya (1) – Kandy (2) – Adem’s Peak (1) – Nuwara Eliya veya Ella (1) – Yala (1) – Unawatuna, Mirissa veya Bentota (1 veya 2) – Kolombo (dönüş).

Seçenek D. “Kasım ile Nisan arası gideceğim ama bu kadar çok otel değiştirmek istemiyorum / daha az zamanım var”: Kolombo (1) – Sigiriya (2) – Kandy (2) – Nuwara Eliya veya Ella (1) – Unawatuna, Mirissa veya Bentota (1 veya 2) – Kolombo (dönüş).

sri lanka gezi rotası

Kasım ile Nisan arasındaki dönem içinse rotanız aşağı yukarı böyle olabilir (İşaretlediğim noktalar konaklanacak yerler).

Sri Lanka’da otel tavsiyesi isteyenler için her bir bölgedeki benim beğendiğim otellerin linklerini yazı boyunca paylaşmıştım, fazla uğraşmak istemiyorum derseniz oradan tıklayıp seçerek tutabilirsiniz. Paylaştığım otellerin ve örnek gezi planlarının yalnızca tavsiye niteliğinde olup son kararınızdan kendinizin sorumlu olduğunu hatırlatayım tabii. Şimdiye kadar olmadı ama sonra gelip bana şikayette bulunmayın, ben sadece yardımcı olmaya çalışıyorum 🙂

Hayır ben Sri Lanka’daki tüm otelleri görüp kendim seçeceğim diyenler için buyrun Sri Lanka’daki bütün oteller için booking.com listesi burada.

sri lankada ne yapılır

Fil Safarisi ilginizi çekiyorsa Sri Lanka’da seçenek çok.

“Bana en uygun seçenek şu gibi, ama şöyle mi yapsam böyle mi” şeklindeki sorularınıza sizi tanımadığım ve zevklerinizi bilmediğim için ne yazık ki cevap veremiyorum, lütfen yazının başında belirttiğim gibi son detayları şoför ile konuşun. Umarım otelleri nasıl ayarlamanız gerektiği konusunda yardımcı olabilmişimdir, gezinize iyi hazırlanmak için Sri Lanka hakkındaki diğer yazılarımı okumayı unutmayın 😉

Hatta diğer ülkeler hakkındaki yazılarım da fena değildir belki 🙂 Haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’i sosyal medyada takip etmeyi unutmayın!

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(6437)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir