Sri Lanka tatili her geçen gün daha popüler hale geldiği için, bu geziyi planlayanların aklındaki ilk soru tatilin maliyeti oluyor haliyle. Bana da konuyla ilgili çok fazla soru geldiği için, her seferinde ‘Galiba aşağı yukarı şu kadar harcamıştık’ gibi yuvarlak bilgiler vermeyeyim diye nerede ne için ne kadar harcamışız gruplayarak yazdım ve daha ucuz/pahalı olabilecek konular için yorumlarımı belirttim. Sri Lanka’daki gezilecek yerler içinde en bilinenlerinin giriş ücretlerini filan da ekleyerek tüm sorularınıza cevap olmasını umduğum Sri Lanka tatil fiyatları yazısını böylece hazırlamış oldum 🙂

Önce turistik yerlerin giriş ücretleri ile başlayalım. Sri Lanka’yı yalnızca deniz – güneş tatili olarak görmeyip kültürünü de tanımak istiyorsanız -ki bence öyle yapmalısınız- gezi bütçenizde en fazla yer tutacak kısım bu olacak ne yazık ki. ‘Nasılsa sadece turistler geliyor, onlar da zengin’ gibi bir kafayla oluşturulmuş bilet fiyatları karşısında, bu kadar ucuz bir ülkede hayatınızda pek az yerde vereceğiniz kadar yüksek giriş ücretlerini ödemeye hazır olun 🙁

Görülmesi gereken bazı turistik yerleri benim fikrime göre önem sırasıyla yazarak yanlarına fiyatlarını belirttim. 5 yaşına kadar çocuklar ücretsiz ve 5 – 12 yaş arası yüzde 50 indirimliymiş. Kredi kartı veya banka kartıyla ödemeyi genelde kabul etmiyorlar. Bence cebinizde dolar ile rupee hazır olsun ve güncel dolar kurunu kontrol ederek dolar ile mi yoksa Sri Lanka rupisi ile mi ödemenin avantajlı olacağını kontrol etmeyi unutmayın, girişte fiyatlar hem dolar hem rupee cinsinden yazılı oluyor 😉 Şuradan güncel kuru kontrol edebilirsiniz.

sri lanka sigiriya

Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden Sigiriya Kayası girişi kişi başı maalesef 30 dolar.

Bizim yaptıklarımızı yıldız (*) ile işaretledim, yapmadıklarımızı ya alternatifini bulduğumuz ya da rotaya uyduramadığımız için yapmadık yoksa onlar da güzeldir eminim 🙂 Fiyatlar -ne yazık ki- kişi başı.

*Ancient City of Sigiriya (Sigiriya kayası ve antik kenti): 30 dolar

*Ancient City of Polonnaruwa (Polonnaruwa antik kenti): 25 dolar

Ancient City of Anuradhapura (Anuradhapura antik kenti): 25 dolar – Polonnaruwa veya Anuradhapura’dan rotanıza uyan bir tanesini gezmek yeterli.

sri lanka gezilecek yerler

Yüksek giriş ücretleri nedeniyle Polonnaruwa veya Anuradhapura antik kentlerinden yalnızca birini görmeniz yeterli.

*Kandy Temple of Tooth Relic (Kandy Diş Tapınağı): 15 dolar

Pinnawala Elephant Orphanage (Pinnawala Fil Yetimhanesi): 20 dolar – Başka yerde fil safarisi (filleri sadece izlemek değil; file binmeyi de kapsayan safari) yapıldıysa atlanabilir.

*Minneriya National Park (Minneriya Milli Parkı): 15 dolar

*Dambulla Cave Temples (Dambulla Mağara Tapınağı): 10 dolar – Bütçe çok kısıtlıysa buraya gidince bilet almadan yalnızca dışarıdan görülebilir.

*Peradeniya Royal Botanical Gardens (Peradeniya Botanik Bahçeleri): 15 dolar

Mihinthale, Anuradhapura: 10 dolar

Yala National Park (Yala Milli Parkı): 25 dolar

sri lanka kandy diş tapınağı

Kandy’deki diş tapınağında budizmin yerel halk için önemini gözlemleyebilirsiniz.

Fiyatların bu kadar yüksek olması beklenmedik kötü bir sürpriz oldu değil mi? En azından bize öyle olmuştu; örneğin bir Sigiriya Kayası’na tırmanayım diyorsunuz aslında ‘giriş’ parası aldıkları yerde bir yere de girilmiyor yani bildiğimiz açık hava doğal oluşum ve o kadar gelmişken çıkmamak da olmaz, iki kişi için 60 dolar cepten uçtu bile 🙁

Sri Lanka’da görülmesi gereken yerlerden yukarıda saydıklarıma ek olarak bir de yapılması gereken şeyler var, yani aktiviteler. Bu kısımdaki seçeneklerin ucu açık, fiyatları da liste olarak yazılmamışsa pazarlık usulü olabiliyor. Sri Lanka’da ne yapılır sorusuna cevap olacak şeyler arasında benim bildiğim ve en önemli olduğunu düşündüklerimi, yanlarında bizim ‘kişi başı’ ne kadar para verdiğimizle birlikte yazıyorum, kazıklanmamak için aşağı yukarı fiyat bilgisini lütfen not edin. Veya siz daha ucuza aynısını yaparsanız bana ‘sen kazıklanmışsın’ diye yazın 🙂 Yok yok yazmayın olan oldu artık, yorumlar kısmına yazarak sonraki gidecek arkadaşları uyarmanız yeterli.

sri lankada ne yapılır

Kandy’deki yerel dans şovu popüler bir aktivite.

Burada artık fiyatlar dolar yerine yerel para birimi, yani Sri Lanka rupisi (Sri Lankan rupee) ile, ortalama 150’ye bölerek dolar karşılığını bulabilirsiniz. Yaklaşık bir şey yine de bulunsun diye parantez içinde yazacağım zaten 🙂 TL’ye hiç girmiyorum, malum kurlar pek sabit değil. Zaten Sri Lanka’ya da dolar ile gitmenizi tavsiye ediyorum, TL veya diğer yabancı para birimleri pek yaygın kullanılmıyor.

Kandy Dance Show (Kandy Dans Gösterisi): 1000 rupee (7 dolar)

Elephant Riding & Poo Factory (File Binme ve Dışkı Fabrikası): 1000 rupee (7 dolar). File binmenize yardımcı olan adama grubunuz adına en az 200 rupee bahşiş vermek adetten sayılıyor. Poo Factory, yani fil dışkısından kağıt yapılan fabrikaları çok merak edip gezince baya ilginç bulmuştum, yukarıda saydığım Pinnawala Fil Yetimhanesi yerine bu seçenek cazip gelmişti bana. Benim gittiğim yerin ismi Millennium Elephant Foundation idi ama başka fil çiftlikleri de var, rotanıza uyana gidilebilir.

Nature Village Safari (Doğa Köyü Safarisi): 2000 rupee (14 dolar) (ölümüne pazarlık şart!)

sri lankada file binmek

Bu rengarenk tatlış kağıtlar fil dışkısından yapılıyor.

Kandy’de dans gösterisi izlemek, file binmek ve yerel yaşamı gözlemlemek için köy safarisi şart diyebiliriz. Evet köy safarisi turistik amaçla oluşturulan yapmacık bir köyü kapsıyor, ama yerel yaşam hakkında bilgiler verdikleri için ben görmeye değer bulmuştum.

Bizim rotamızdaki Bentota’da ise iki aktivite daha yapmıştık, benzer harcamalar diğer sahil bölgelerinde de olabilir (fiyatlar yine kişi başı).

Bentota Sea Turtle Project: 500 rupee (4 dolar). Nesli tükenmesin diye koruma altına alınan deniz kaplumbağalarının korunduğu park çok şirindi.

sri lankada ne yapılır

Su sporlarını denemek isteyenler Sri Lanka’nın güney sahillerini tercih edebilirler.

Tube Ride & 5 Min Jet Ski: 2000 rupee (14 dolar). Can simidi gibi bir şeyin üzerinde otururken bir botun sizi çekip oraya buraya savurduğu eğlenceli su sporu (Türkçe adı varsa ben bilmiyorum) ve 5 dakika eğitmenle birlikte jet skiye binmek.

Sri Lanka tatil fiyatları ve gezi bütçesi için bizim ‘iki kişi’ 6 gecede ne kadar harcadığımızı aşağıda örnek oluşturması açısından belirttim.

sri lanka ucuz mu

Bizim iki kişi 6 gündeki Sri Lanka harcamalarımızın dağılımı (2015 yılında ve uçak bileti hariç)

Gezilecek yer ve aktivite olarak neler yaptığımızı yukarıda zaten belirtmiştim. Onun dışında, ‘bu acaba ne standartta bir tatilin fiyatı’ diye düşünenler için birkaç not:

– Gezinin tamamında şoförle gezdik (Sri Lanka bana göre şoförsüz gezilmez, şoför çok çok önemli). Ulaşım olarak belirttiğim bundan ibaret, uçak biletini katmadım. Sri Lanka’ya nasıl gidilir ve Sri Lanka nasıl gezilir hakkındaki bilgiler için lütfen Sri Lanka Ulaşım yazımı okuyun.

– Ortalama otellerde kaldık, sezonunda gitmediğimiz için havuzlu otel tutmadık. Havuzlu otel isterseniz konaklama fiyatları artabilir ve ‘müşteri değerlendirme puanı yüksek olan otel olsun’ kriterini kaldırırsanız fiyat düşebilir (ama tavsiye edilmez 🙂 ). Sri Lanka’da nerede kalınır ve Sri Lanka gezi rotası için Sri Lanka otelleri yazımı okumanızı tavsiye ederim.

– Ortalama yerlerde yemek yedik, yerel yemekleri tattık ama bütün öğünlerde komple yerel takılmayıp fast food tarzı yemeklere yöneldik. Yerlilerin yediği yerlerde Sri Lanka yemekleri yiyeyim derseniz yemek masrafları düşebilir. Ama yerlilerin elleriyle yemek yediğini ve sinek böcekten rahatsız olmadıklarını (hem yemek hem otel anlamında sinek ve böceklerle iç içe yaşıyorlar) da hatırlatmakta fayda var. Ucuz etin yahnisi misali pişman olmayın sonra 🙂

sri lanka yemekleri

Rice & Curry diye genel ismi olan Sri Lanka yemekleri lezzetli, ama ben hijyen konusunu biraz zayıf buldum.

Sri Lanka’dan ne alınır sorusunun cevabı benim için bitkisel yağlar ve ilaçlar olduğu için alışveriş kısmındaki tişört anahtarlık magnet ve Seylan çayı gibi küçük şeylerin dışında Baharat Bahçesi (Spice Garden) gezisinde fazla para harcamış olduk. Tüy dökücü krem, astım ilacı, saç bakım yağı gibi her derde deva çözümleri denemeye değer buldum, ama bunlara girmek istemeyenler alışveriş kısmındaki masraflarını azaltabilir. Sri Lanka’da alışveriş yaparken pazarlık çok önemli, söylenen fiyatın yüzde 40 eksiğini teklif edin. Sri Lanka çay fiyatları ise hediyelik küçük paketler 3 – 4 dolardan başlıyor olarak düşünebiliriz.

sigiriya bilet fiyatı

Sigiriya Kayası’ndan manzara..

Eveet, Sri Lanka’da neler yapılır ve fiyatları nasıl hakkında biraz kafanızda bir şeyler oluştu diye tahmin ediyorum. Gördüğünüz gibi Sri Lanka ucuz mu sorusunun kesin bir cevabı yok; bazı şeyler ucuz (yemek), bazı şeyler pahalı (gezmek). Yukarıda bahsettiğim yazılarıma ek olarak Sri Lanka vizesi ile ilgili bilgileri Sri Lanka gezisi hakkında bilinmesi gerekenler yazımda yazmıştım. Geziniz öncesi gereken tüm bilgileri (hiç aklınıza gelmeyecek detaylar dahil) öğrenmek için bu yazımı mutlaka okuyun 😉

Sri Lanka tatil fiyatları yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(5838)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir