Yunanistan’ın Cyclades (Kiklad) adalar grubundaki en bilindik tatil cennetlerinden biri olan Mykonos (Mikonos, Mikanos), birbirinden güzel plajları, sabahlara kadar süren eğlence hayatı, her zevke ve kesime hitap eden özgür yapısı gibi birçok sebeple en popüler Yunan adaları arasında yer alıyor. Gündüz sahilde güneşlenip yüzmek, akşam üstü aynı mekanın beach club’ında eğlenceye başlamak, sonrasında ise bir bara gidip güzel içkiler içmek veya diskoda geç saatlere kadar eğlenmek Mykonos tatili için tipik bir gün olacaktır. Bu yazımda, bahsettiğim tipik bir gün için Mykonos’ta hangi plajlara gitmeli, hangi restoran ve barlarda yiyip içmeli, Mykonos gece hayatının kalbinin attığı hangi bar ve kulüplerde eğlenmelisiniz konuları için yardımcı olacağını düşündüğüm Mykonos’un en meşhur mekanlarını anlatacağım. Mykonos gezilecek yerler arasında en çok ismi geçen yerleri de yazının sonunda bulacaksınız.

mykonos plajları

Mykonos plajlarından bahsettiğim bazılarını işaretledim (Harita greeka.com sitesinden alıntıdır)

Başlamadan önce Mykonos’ta hayat hakkında genel bilgiler vereyim. Beach veya beach club isimli plajlar ve plaj kulüpleri genelde giriş parası almıyorlar, lüks olanlarında otopark vale hizmeti gibi araç için ücret ödemenizi gerektiren durumlar olabiliyor.

Şezlong ve şemsiye kiralama imkanı olan plajlara organized beach, yalnızca kumsalı olup herkesin kendi imkanlarıyla takıldığı yerlere ise unorganized beach deniyor. İki şezlong bir şemsiye için kiralama ücretleri 12-30 Euro arasında değişiyor, adanın sessiz bölgelerindeki plajlar fiyatların en düşük ve parti mekanları olarak bilinen ünlü yerler ise fiyatların en yüksek olduğu plajlar. Sosyetik plajlarda cibinlikli padişah köşesi gibi gölge yerler de var ve bunlara cabana deniyor, günlük fiyatları 100 Euro’dan başlıyormuş.

mykonos plajları

Şezlong ve şemsiye kiralama imkanı olan plajlara organized beach deniyor.

Beach’lerin hemen gerisinde restoranlar oluyor, sakin bir plaj ise restoranda yemeğinizi yiyip plaj keyfine devam ediyorsunuz. Beach club’larda ise genelde yemek servisi de yapılan barlar oluyor ve akşam 5-6 gibi bu barlarda herkes müzik ve şovlar eşliğinde eğlenmeye başlıyor. Beach club’lar genelde akşam 9 civarına kadar devam ediyor ve sonra kalabalık dağılıyor. Aynı kalabalık biraz sonra plaj kıyafetlerinden kurtularak daha süslü halde bar ve club’lara akın ediyor ve bu mekanlarda parti sabaha kadar sürüyor.

Genelleme yaparsak; Mykonos’un batısı merkez, güneyi parti-eğlence-alternatif bölge, doğu ve kuzeyi ise sakin diyebiliriz. Şimdi bahsettiğim şekilde bölgelere ayırarak ünlü mekanları ve hangisinin kime uygun olabileceğini sıralayalım.

mykonos plajları

Mykonos’ta genelde plajların hemen gerisinde restoranlar bulunuyor.

ADANIN BATISI

Mykonos’un merkezi olan bu bölge Mykonos Town olarak geçiyor. Mykonos’un sembolü olan yel değirmenleri (Mykonos Windmills) ve Mykonos’ta yeme içme bölgesi diyebileceğimiz Küçük Venedik (Little Venice) burada yer alıyor. Yunanistan ile özdeşleşmiş şirin beyaz evler, çiçekli pencereler ve dar sokakları görüp harika fotoğraf kareleri yakalamak için de yine burada öylesine dolaşmanız yeterli olacaktır.

Booking.com

Adayı ziyarete gelenlerin genelde gün boyunca adanın diğer bölgelerindeki plajlarda olması nedeniyle sessiz olan merkez bölge, akşam 7’den itibaren alışveriş, akşam yemeği ve en önemlisi Mykonos’taki meşhur gün batımını izlemek için gelen ziyaretçilerle hareketlenmeye başlıyor. Mykonos Gezi Rehberi yazımın ulaşım bölümünde araba yerine atv kiralamanın daha pratik olacağından bahsetmiştim, gün batımına yakın zamanda yel değirmenlerinin oraya araçla gelirseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız 🙂 Arabayı bırak, atv park edecek bir alan bulmak bile oldukça güç.

mykonos gezilecek yerler

Mykonos’un merkezi: Küçük Venedik bölgesinden yel değirmenleri manzarası..

Skandinavian Bar: Mykonos’ta sabahlara kadar süren eğlence hayatını yaşamak istiyorsanız buraya uğramalısınız. Skandinavian Bar, meşhur yel değirmenlerine oldukça yakın ve 20:00 – 06:00 saatleri arasında hizmet veriyor. 5 Euro giriş ücretine ek olarak bira 5-6 Euro, kokteyl 8-10 Euro. Şişe açtırmak isterseniz vodka şişe fiyatları 110 Euro’dan başlıyor. Bir metrelik shot sunumu ise (one meter of shots), özellikle kalabalık bir arkadaş grubunda eğlenceli olabilir, fiyatı 60 Euro. Rahat ama şık giyinmek iyi olur.

Queen Bar (Queen of Mykonos): Güzel bir ortamda yeni kokteyller deneyeyim veya lezzetli içkiler tadayım diyorsanız burası doğru adres olabilir. Champagne & Cocktail Bar olarak geçtiği için içkilerin çeşidi ve kalitesine özellikle dikkat ediliyor. Kahve severler için sabah 10’da açılan bar, sabahın ilk ışıklarına kadar partiseverleri ağırlıyor. Skandinavian Bar ile benzer şekilde rahat ama şık giyim uygun olacaktır.

Astra: Biraz daha lüks takılmak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz, çünkü kokteyl fiyatları 17 Euro civarındaymış. Giyiminiz de fiyatlara ayak uyduracak şekilde şık olursa daha iyi. 20:00 – 08:00 saatleri arası açık.

mykonos gezilecek yerler

Akşam saatlerinde Mykonos’un merkezi kalabalıklaşmaya başlıyor.

Caprice of Mykonos: Little Venice (Küçük Venedik) bölgesinde yer alan bar, dünyanın en iyi barları listesinde kendine yer edinmişliği ile merak uyandırıyor. Sabahlara kadar eğlenmekten ziyade; “Mykonos yel değirmenlerinde gün batımını seyredelim, biraz ara sokaklarda kaybolalım ve yorulunca güzel bir mekanda oturup içkimizi içelim” kafalarına hitap ediyor. Daha miskin hissedenler güneşi doğrudan burada da batırabilir tabii 🙂 12:00 – 02:00 saatleri arası açık, bira fiyatları 11 Euro’dan başlıyor. Parmak arası terlik giyim modunda gidebilirsiniz.

Lola Cafe-Bar: Yine Little Venice bölgesinde manzaraya karşı takılmalık tavsiye edilen yerlerden. Kokteyl bar konseptini sevenlerin uğrak mekanı, kokteyl fiyatları 15 Euro civarından başlıyor.

Jackie O’ Bar: Mykonos’un en ‘gay friendly’ barı olarak kabul edilen Jackie O’, drag show denilen transeksüellerin yaptığı şovlarıyla meşhur, bizdeki kabareler gibi bir şey. Gün batımında gidilip gece 1’e kadar kalınabilir. Bu arada, adanın güneyindeki Super Paradise bölgesinde yer alan Jackie O’ Beach ile karıştırmamak lazım, onu birazdan anlatacağım. İkisi de aynı isimli ve aynı gruba ait, ama biri (burada anlattığım) bar konseptli ve diğeri ise beach club konseptinde.

mykonos yeme içme

Mykonos’taki Little Venice bölgesinde denize karşı yemeğinizi yiyip içkinizi yudumlamak çok keyifli.

ADANIN GÜNEYİ

Mykonos’un en hareketli ve çılgın bölgesine geldik. Genelde ‘party people’ tarafından tercih edilen bölgede aileler, homoseksüeller, nüdistler, kısacası herkes için uygun yerler bulunuyor.

Agios Ioannis Beach: Mykonos merkezin biraz aşağısında kalan plaj, sessiz sakin formatta, biraz hippie bir havası var. Kimilerine göre Mykonos’un en güzel plajı olmasını, diğerleriyle benzer deniz ve kum ikilemesine ek olarak Mykonos’ta gün batımının en güzel izleneceği yerlerden biri olmasına borçlu. Karşıda göreceğiniz ada ise Mykonos’taki gezilecek yerler arasında listelenen Delos Adası olacak.

Ornos Beach: Mykonos’taki ‘family friendly’ plajlardan biri olan Ornos Beach, çocuklu aileler tarafından tercih edildiği için yüksek sezonda çok kalabalık olabiliyor. Çocukla tatil için Mykonos’taki doğru seçimlerden biri.

mykonos plajları

Psarou Beach, Mykonos’un en sosyetik yerlerinden.

Psarou Beach: Eveet, geldik Mykonos’un en ‘para kokan’ kesimine 🙂 Plajda makyajlı, fönlü saçlarla ve tarz bikinilerle dolaşmayı, büzüş dudakla selfie çekip sosyal medyada yer bildirimi (check-in) yapmayı seven bir bayan veya yanında süslü bayanlarla gezip para harcamayı seven bir erkekseniz burası tam size göre. Mykonos’un VIP bölgesi olarak bilinen, kısaca jet sosyete mekanı da diyebileceğimiz Psarou’ya benim gibi meraktan giderseniz gözlerinizi dört açın, her an bir ünlüye denk gelebilirsiniz. Ben Eda Taşpınar’ı görmüştüm, ben döndükten bir hafta sonra gidenlerse Gerard Butler’ı görmüşler ühü 🙁

Psarou Beach’te bulunan Nammos Restaurant ise Mykonos’un en ünlü restoranı, hatta dünya çapında bilindiğini söyleyebiliriz. Çok pahalı olmasıyla biraz eleştiriliyor ama İstanbul’da örneğin boğaza karşı ünlü bir restoranda yemek yerseniz daha çok para verirsiniz. O yüzden “Elit bir ortamda bulunup lüks bir tecrübe yaşamak istiyorum, bunun için de biraz fazla para vermeye hazırım” diyorsanız deneyebilirsiniz, elbette yer bulursanız.

Ana yemek ve yanında başlangıç, içecek, üstüne servis ücreti derken iki kişi 100-150 Euro’ya çıkarsınız (diye tahmin ediyorum, ben sadece meraktan plaja girip biraz sonra geri çıktım). Menüyü dikkatli inceleyerek fiyatı size uygun şeyleri bulun ve özellikle o şeyleri sipariş edin; ‘bir şişe şarap’ gibi seçimi garsona bırakacak ucu açık siparişler vermemeye dikkat edin. Yoksa sizin yemeğin yanındaki şarap diye öylesine içtiğiniz şey, hesapta yüzlerce Euro’ya denk gelerek canınızı sıkabilir. Ayrıca çok ünlü veya sınırsız paraya sahip değilseniz, on binlerce Euro’ya şampanya açtırılan gerçek VIP, veya loca diyeceğimiz kısımlardan uzak durmalısınız.

Mykonos Nammos Restaurant

Mykonos Nammos Restaurant

Scorpios: Yukarıda bahsettiğim Psarou Beach ve Nammos Restaurant ikilemesi ile benzer formattaki Scorpios, gün boyunca sahilde yatıp (bu bölgenin ismi Paraga veya Paranga) sonra restorana geçmek isteyenler için güzel olabilir. Yine ünlü, yine pahalı, yine tikky.

Kalua Beach: Scorpios’un hemen yanında ve yine Paraga bölgesinde bulunan plaj da yine kimilerine göre en güzel plajlardan biri, güzeller içinden birini seçmek artık size kalmış 🙂 Fiyatlar mı, bildiniz, yine yüksek.

Paradise Beach: Öğrenci, yeni mezun veya ortalama getirisi olan bir işe sahip birisiniz, haliyle çok paranız yok. Ama yine de Mykonos’un çılgın beach party’lerini görmek istiyorsunuz. Öyleyse sizi Paradise Beach’e alalım 🙂 Buranın kitlesi çok genç ve çok kıpır kıpır, fiyatlar da uygun. Akşam 5’ten itibaren kumsalda güneşlenen gençler müziğin sesinin yükselmesiyle hemen arkadaki Guapaloca ve Paradise Lounge mekanlarına geçip dans ve eğlenceyi başlatıyorlar. Fiyatların ucuz olmasından dolayı içki kalitesinin özellikle kokteyllerde düşük olduğu ve şişe içkilerden (bira gibi) şaşmamam konusunda yerli biri tavsiye vermişti, ne derece doğrudur bilemiyorum ama ben de paylaşmış olayım. Burayı beğenmezseniz hemen yanındaki Tropicana Beach Bar‘a da geçebilirsiniz.

mykonos eğlence

Mykonos Paradise Beach’in girişi

Paradise Club: Gündüz Paradise Beach’e gelmiştiniz, sonra beach barlarda dans ettiniz. Şimdi duşunuzu alıp süslenip aynı yerde geceye devam etmek istiyorsunuz. Paradise Beach’teki Paradise Club, Mykonos’un en büyük ve dünyanın en iyi 17. gece kulübüymüş. Ünlü DJ’leri ağırlamasıyla biliniyor, etkinliklere şu sayfadan göz atabilirsiniz.

Paradise Beach bölgesindeki ortamın sizin aradığınız tatile uygun olduğunu düşünüyorsanız oraya olabildiğince yakın konaklamanız mantıklı olacaktır. En yakın otelleri incelemek ve booking.com üzerinden rezervasyon yapmak için tıklayın.

Cavo Paradiso: Paradise Beach’e çok yakın olan Mykonos’un en ünlü (ve kopuk) gece kulüplerinden biri, zaten o civarda bulunursanız promosyonları anlatıp sizi ikna etmeye çalışan veya en azından el ilanı dağıtan birileri mutlaka yanınıza geliyor. David Guetta dahil birçok ünlü DJ’in uğrak noktası olan Cavo Paradiso’nun giriş fiyatları o günkü etkinliğe göre 25-50 Euro arasında olabilir, erken girişler için (erken dediğimiz gece 2) indirimler yapılabiliyor. Bira fiyatları 8 Euro ve kokteyller 10 Euro civarından başlıyor. 23:30 – 07:00 saatleri arası açık, müzik tarzı genelde House ve Techno. DJ performansları gece 3 gibi başlıyor, ee ne demiştik Mykonos’ta sabahlara kadar dans! 🙂 Etkinlikleri web sitesinden kontrol edebilir ve hatta dilerseniz rezervasyon yapabilirsiniz.

Club girişinde mutlaka kimlik kontrolü yapılıyor ve 21 yaş alt sınırı var. Ayrıca plaj kıyafetleri ile içeri girmeye izin verilmiyor.

mykonos eğlence

Mykonos’ta akşam 5 gibi Paradise Beach’te partiler başlıyor.

Super Paradise Beach: Gördüğümüz gibi Mykonos’taki “paradise” lar (cennet) bitmiyor, ilk bakışta Paradise ve Super Paradise aynıdır gibi görünse de birbirinden bağımsız yerler. Super Paradise plajı Mykonos’un en ünlü plajı diyebiliriz, komşusu Paradise Beach’in genellikle fazla genç olan topluluğundan farklı olarak Super Paradise Beach daha karma bir kitleye sahip; gençler, aileler, ünlüler, gayler, nüdistler, kısacası herkes geliyor. Homoseksüel ve nüdist (çıplak) insanlarla karşılaşmak istemiyorsanız plajın sol taraflarında kalmaya özen göstermelisiniz.

Ben burayı çok sevdim, o kadar ünlü olmasına rağmen iki şezlong ve bir şemsiyeye 20 Euro ödeyerek arkadan gelen güzel müzikle dinlenebilir, berrak sularında yüzebilir ve tüm günü geçirebilirsiniz. Acıktığınızda 10-15 Euro civarına yemek yiyebilir, 4-5 Euro’ya bira içerek bardaki şovları izleyip dilediğiniz gibi dans edebilirsiniz. Benim gibi 25-35 yaş aralığında, çocuksuz, eğlenceyi seven ama fazla kopma meraklısı olmayan, ortalama bütçeye sahip tatilciler için Super Paradise Beach’i rahatlıkla tavsiye edebilirim. Benim gibi düşünenler fazla olsa gerek ki buradaki konaklama imkanları da özellikle yüksek sezonda öncelikli tercihlerden oluyor, bir an önce rezervasyonunuzu yapın. Super Paradise bölgesindeki otelleri buradan inceleyebilirsiniz.

mykonos plajları

Mykonos’taki Super Paradise Beach’i çok sevdim.

Pinkie Beach: Super Paradise Beach’in hemen yanındaki plaj, Super Paradise’da yer yoksa geçilebilir bence.

Jackie O’ Beach: Pinkie Beach’in yanındaki plaj, merkez bölgeyi anlatırken bahsettiğim Jackie O’ Bar ile aynı gruba ait. Super Paradise bölgesinin genel eğlenceli atmosferine uygun olarak güzel bir beach club olduğu söyleniyor.

Elia Beach: Az önce Super Paradise’dan bahsederken gay ve nudist bölgelere girmek istemiyorsanız sol tarafta kalın demiştim. İşte tam tersi olarak sağ tarafa giderseniz Elia Beach’e geliyorsunuz. Buraya gitmemin iki sebebi vardı; birincisi Mykonos’un en güzel plajlarından biri olduğuna dair duyduklarım, ikincisi ise Mykonos’a gelip çıplaklar plajı görmeden geri dönmek istememem 🙂

mykonos eğlence

Mykonos Super Paradise Beach Club’ta eğlence..

Birincisi için, Mykonos zaten denizi ve kumsalı güzel olan bir yer ve Elia Beach’te açıkçası ben farklı bir şey göremedim; aksine ‘restoranda yemek yemeyecekseniz denize en yakın ilk üç sıradaki şezlonglara oturamazsınız’ gibi itici kurallarıyla beni biraz kendinden soğuttu. Ayrıca wifi olmaması ve şemsiye-şezlongun 25 Euro olması, keşke yine Super Paradise’a gitseydim diye düşünmeme sebep oldu, ama orayı fazla canlı ve rahatsız edici bulup daha sakin bir plaj arayanlar için Elia Beach daha uygun olabilir.

Çıplaklar plajı konusundaki merakım ise giderildi, yani ikinci konu için doğru tercih yapmışım. Elia Beach için Mykonos’un herkese uygun kesimiyle homoseksüel-nüdist kesimi ayıran çizgi diyebiliriz bence, gerçekten en uç noktasını görmek isterseniz sağa doğru biraz daha ilerleyip kayalıklara varmanız gerekiyor ve buradan itibaren şemsiye-sezlong olayı bitiyor. Kayalıklar, küçük plajları birbirinden ayırıyor ve aynı zamanda oraları tercih eden toplumun genelinden ayrı bir duruş sergileyen insanları, ayrı durmak istedikleri kalabalıktan saklıyor. Ben kayalıklar boyunca yürüyüp birkaç küçük çıplaklar ve gayler plajı gördüm ve sonra geri döndüm (ayıp olmasın diye resim çekmedim maalesef).

mykonos çıplaklar plajı

Arkamda Elia Beach, çıplaklar plajına giden kayalıklarda yol alırken..

Çıplaklar plajı denilince herkesin görmek istediği manzaralar olduğu için ilk akla gelen acayip güzel çıplak kızlar ve süper yakışıklı çıplak çocuklar kesinlikle yok, beklentisi bu yönde olanlar için büyük hayal kırıklığı olacaktır. En çok orta yaşlı amca, biraz da orta yaşlı teyze var. Zaten pek alışık olmadığımız için biraz da garip bir durum; ayıp olacak veya baktığımı görecek diye utanıp ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz, en azından benim için öyle oldu 🙂 Gayler ise sahilde rahatça seks yapıyorlarmış ama ben sadece öpüşüp koklaşanları gördüm. Sonuçta Mykonos Adası’nın ‘özgürlük’, ‘alternatif zevklere hitap etme’ gibi sıfatlara neden sahip olduğunu merak edenler adanın bu kısmına uğrayabilir.

ADANIN DOĞUSU

Mykonos tatilim sırasında paylaşımlarımı sosyal medyadan takip eden birkaç kişiden “Mykonos’a ailece gidilir mi” şeklinde sorular geldi. Eğlence adası olması, gay ve lezbiyenler tarafından çokça tercih edilmesi, çıplaklar plajı bulundurması gibi özellikleri ile Mykonos, özellikle çocuklu ailelerin kafasında soru işaretleri yaratabiliyor. Eğer ailece sakin bir deniz güneş tatili yapmak istiyorsanız Mykonos Adası’nın doğusu sizin için adadaki en uygun bölge olacaktır. Gece hayatı ve gürültülü plaj partilerinden en uzaktaki kısım bana göre burası (ikinci sıraya da adanın kuzeyini koyabiliriz).

Kalo Livadi Beach: Kumlu plajı, sığ (bir anda derinleşmeyen) suyu ve çok sayıda şezlong-şemsiye olanağı ile Mykonos’un huzurlu köşelerinden biri. Plajın oldukça uzun olması, o nefret edilesi ‘tanımadığınız insanlarla dip dibe güneşlenmek’ işkencesinden kurtarıyor ve yüksek sezonda bile biraz kendinize ait alanınız olabiliyor.

Kalafati Beach: Su sporlarını sever misiniz? Evetse Kalafati Beach’i listeye alın (Kalafatis Beach olarak da geçiyor); çünkü burada windsurf, kitesurf, jet ski, scuba diving (dalış), banana gibi her türlü su sporu ve eğlencesini yapma imkanı var. Kalabalık ve gürültüden uzak olmasıyla kendine sakin bir köşe arayanları da mutlu edecektir.

Mykonos’un rüzgarından bıktıysanız Kalafati plajını tercih etmemeye çalışın; sörf olaylarının merkezi olmasından anlaşılacağı üzere adanın durmak bilmeyen rüzgarını fazlaca hissedeceğiniz bir yer.

mykonos plajları

Su sporlarını seviyorsanız Kalafati Beach’e uğrayabilirsiniz.

ADANIN KUZEYİ

Kiki’s Tavern: Her gün 13:00 – 19:00 saatleri arasında açık olan taverna, Mykonos’un en iyi öğle yemeği mekanı olarak kabul ediliyor. Yer bulabilmek için açılış saatinden yarım saat (veya garantiye almak için bir saat) önceden kapısında olup sıraya girilmesi öneriliyor. Ben o kadar gurme olmadığım için uğraşmadım, ama “lezzeti nerede olsa kovalarım” diyorsanız deneyin.

Panormos Beach: Sessiz sakin takılmak isteyenlerin tercih ettiği, denizi ve kumsalı güzel olan bir plaj. Adadaki eğlence merkezinden ve turist kalabalığından uzakta yer aldığı için fiyatları da daha uygunmuş.

Agios Stefanos Beach: Kuzeybatı diyebileceğimiz bir konumda bulunan Agios Stefanos plajı, Mykonos limanının yakınında bulunuyor. Kuzey bölge sakin ve batı bölge merkez olduğundan, kuzeybatıdaki bu plaj Mykonos’un merkezinden çok uzaklaşmadan sakin bir gün geçirmek isteyenler tarafından sıkça tercih ediliyor.

mykonos eğlence

Mykonos limanına yakın plajlar genelde sessiz.

MYKONOS GEZİLECEK YERLER

Mykonos plajları ve eğlence mekanlarını bitirdiğimize göre sırada gezilecek yerler var.

Mykonos’un simgesi olarak kabul edilen yel değirmenleri ve Küçük Venedik bölgesinden bahsetmiştim, bana göre Mykonos gezisinin vazgeçilmezi bu ikisini görmek ve gün batımını orada geçirmek. Daha fazla görülecek yer arayanlar içinse Delos Adası ve Ano Mera tavsiye ediliyor.

mykonostaki görülecek yerler

Yel değirmenleri, Mykonos’taki görülecek yerler arasında ilk sırada.

Delos Adası: Mykonos’un komşusu, arkeolojik ve mitolojik anlamda önemli bir yere sahip olan Delos Adası’na giden teknelere binerek adayı keşfedesim aslında vardı, ama sonra kendi başına 32 ve rehberli gezinin 50 Euro olduğunu öğrenince vazgeçtim. Antik kentleri ve tarihi seviyorsanız gidebilirsiniz, ben “en azından Atina’ya gitmiştim” diye kendimi avuttum 🙂

Ano Mera: Mykonos Adası’nın ortası diyebileceğimiz bir konumda bulunan Ano Mera bölgesi, bir meydanın etrafında dizilmiş Yunan tavernalarından oluşuyormuş, en bilindik yeri ise Panagia Tourlani manastırı imiş. Biraz kültürel anlamda gezip, sonra da tavernada takılmak isteyenler için uygun olabilir.

Mykonos vizesi, Mykonos otelleri, Mykonos’ta ulaşım ve araç kiralama, alışveriş gibi konular için Mykonos Gezi Rehberi yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Mykonos plajları & eğlence mekanları yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın 🙂

Facebook: Hayat ve Seyahat

Instagram: hayatveseyahat

Twitter: hayatveseyahat

(13954)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir