İtalya’da görülmesi gereken yerler arasında kendine mutlaka üst sıralarda yer bulan rönesansın beşiği Floransa, eşsiz güzellikteki bir katedrale, kartpostal görünümlü Ponte Vecchio köprüsüne ve birbirinden güzel müzeler ile meydanlara sahip, adeta sanat galerisi gibi bir şehir. Floransa gezisi planlayanlara yardımcı olması amacıyla Floransa’ya nasıl gidilir, ne zaman gidilir, ne kadar kalınır, nerede kalınır, Floransa otelleri, Floransa’da alışveriş ve yeme – içme gibi konuları içeren Floransa gezi rehberi hazırladım.

Floransa Hakkında Bilgiler

Floransa, İtalya’nın Toskana (Tuscany) bölgesinin başkentidir. Toskana bölgesi İtalya’nın çizme şeklinin sol orta-üst kısmı oluyor ve bu bölgedeki diğer çok bilinen şehirler Pisa, Siena ve Lucca. Hatırlayalım: Roma Lazio bölgesinde ve Venedik Veneto bölgesindeydi. (İtalya toplam 20 bölgeye ayrılmış durumda.)

İtalya’ya Türk vatandaşları Schengen vizesi ile giriş yapabiliyor (normal pasaport sahipleri için). Yeşil pasaporta vize gerekmiyor.

Şehir, Arno Nehri etrafında kurulmuş. Floransa’nın İngilizcesi Florence ve İtalyancası Firenze.

floransa nerede

İtalya’nın 20 bölgesinin harita üzerindeki konumu ve Roma, Floransa, Venedik’in yer aldığı bölgeler. (Kaynak: wikipedia.org)

Rönesans dönemi sanatçıları Leonardo da Vinci ve Michelangelo Floransa’da yetişmişler. Ünlü yazar Dante Alighieri de Floransa’da yaşamış. (Dikkat: Bütün sanatçılar rönesans döneminden diye genelleyerek Dante için rönesans sanatçısı demeyin, kendisi rönesans döneminden 200 yıl kadar öncesinde yaşamış.)

Floransa, özellikle son yıllarda Dan Brown’un Inferno (Cehennem) adlı kitabının geçtiği yerlerden biri olmasıyla daha çok turistin ilgisini çekmeye başladı, kitabı okuyan ve/veya filmi izleyenler Dante’nin İlahi Komedya’sı ile ilgili sahneleri çoktan hatırladılar ve şimdi bu sahnelerin Floransa ile bağlantısını daha iyi anladılar bile eminim 🙂 O kadar popüler ki, Dan Brown Inferno Tour gibi kitap ve filmde geçen yerleri gezdiren turlar bile bulunuyor.

dan brown cehennem floransa

Dan Brown’ın Inferno (Cehennem) filminin Floransa Vecchio Sarayı’nda (Palazzo Vecchio) geçen sahnesi. (Kaynak: atlasofwonders.com)

Floransa’ya gitmeden önce Cehennem filmini izleyebilirsiniz, filmde Floransa’ya ek olarak Venedik ve sonunda İstanbul bile var. Hatırlayalım; Roma’nın Çeşme, Meydan ve Sarayları yazımda Roma’ya gitmeden önce yine Dan Brown’un Melekler ve Şeytanlar filmini izlemenizi önermiştim. Adam İtalya turizm elçisi mübarek 🙂

Ünlü İtalyan markası Gucci’yi Milano’dan filan sanıyorsunuz yanılıyorsunuz, Floransa’da kurulmuş ve merkezi burada.

Floransa’da Nerede Kalınır – Floransa Otel Tavsiyeleri

Arno Nehri, Ponte Vecchio Köprüsü ve Floransa katedrali gibi simgesel yerlerin yakınında bulunan bir otel işinizi kolaylaştıracaktır. Aşağıda farklı fiyat kategorilerine göre en iyi otellerden birkaç tavsiyemi listeledim, üzerlerine tıklayarak booking.com sayfalarını inceleyebilir ve beğendiğinizde yerinizi ayırtabilirsiniz.

Yüksek kategori oteller:

Hotel degli Orafi

Plaza Hotel Lucchesi

Orta kategori oteller:

Silk Art B&B

La Casa Del Garbo – Luxury Rooms and Suite

Uygun fiyatlı oteller:

Hotel Por Santa Maria

Capri Moon Guest House

Soggiorno La Coccinella

Hostel:

Youth Meeting Home

Roma otel tavsiyeleri için ROMA’DA NEREDE KALINIR ve Venedik otel tavsiyeleri için VENEDİK’TE NEREDE KALINIR yazılarımı incelemenizi tavsiye ederim.

floransa rehberi

Çılgın bir İtalyan’dan ilan-ı aşk örneği 🙂

Floransa’ya Ne Zaman Gidilir – Floransa’da Ne Kadar Kalınır

Bence ideali bahar aylarında gitmek; Nisan-Mayıs veya Eylül-Ekim gibi. Çünkü kültür ağırlıklı bir tur olacağı için çok soğuk veya çok sıcak hava bir süre sonra yorabilir. Ama yine de İtalya’nın iklimi Akdeniz iklimi olduğundan yılın her dönemi gidilebilir.

Floransa’nın festivali olan St. John the Baptist isimli patron sainte (koruyucu aziz) adanmış 24 Haziran günü şehir genelinde geçiş törenleri, havai fişek gösterileri gibi birçok etkinlikle kutlanıyor; imkanınız varsa 24 Haziran’ı kapsayacak şekilde Floransa gezisini planlamaya çalışabilirsiniz.

Floransa’da 2 veya müzeler gezilecekse 3 gün kalmanın yeterli olacağını düşünüyorum. Sadece “şöyle bir tur atayım” derseniz günübirlik bile gidebilirsiniz ama şehrin hakkını pek verebilmiş olmazsınız elbette.

floransa gezi rehberi

Floransa, açık hava sanat galerisi gibi..

Floransa’ya Nasıl Gidilir

İnanmayacaksınız ama Türkiye’den Floransa’ya direkt uçuş (şimdilik) yok. Dünyadaki adını bile bilmediğimiz yerlere uçuş varken burası nasıl atlanmış hayret. “Biliyoruz sadece Floransa’yı gezmeyeceksiniz, o zaman gezi planınızı direkt uçuş olan yerlerden başlatarak yapın” diye düşünmüş olmalılar (uydurdum 🙂 ). Zaten mis gibi İtalya gezisi planlamışken sadece Floransa’ya gidip dönmek ayıp olurdu, o yüzden isabet olmuş diyelim ve nerelere uçup oradan Floransa’ya nasıl devam edebilirsiniz şeklindeki bazı alternatifleri sıralayalım. İki kişi veya daha kalabalıksanız araba kiralamak da iyi bir seçim olabilir.

floransa gezi rehberi

Floransa’daki nehrin ismi Arno.

–  Roma’dan trenle 90 dk. Tren bileti 30 Euro civarı.

– Venedik’ten trenle 2.5 saat. Tren bileti 30 Euro civarı.

Bu noktada şaşırmış olabilirsiniz; çünkü genelde tek tur kapsamında gezilen Roma – Floransa – Venedik gördüğünüz gibi birbirinin hemen dibinde değil. Yine de İtalya’ya başlamak için en iyi üçlü diyebiliriz, o yüzden gidiş Roma dönüş Venedik (veya tam tersi) uçak bileti ile aralarda tren/kiralık araç ulaşımıyla Floransa şeklinde ‘kendi turunu kendin yap’ olayına girebilirsiniz.

Direkt uçuş olan diğer şehirlerden ulaşım:

– Bolonya’dan trenle 40 dk. Tren bileti 30 Euro civarı.

– Pisa’dan trenle 50 dk. Tren bileti 15 Euro civarı.

– Cinque Terre’den trenle 3 saat. Tren bileti 35 Euro civarı.

Gidiş uçuşu Pisa ile başlayıp Floransa’ya devam eden ve Cinque Terre ile Cenova’dan geçerek dönüş uçuşunun Nice olduğu bir rota da yapabilirsiniz mesela. Veya gidiş Nice dönüş Pisa şeklinde tersi da olur, ancak bu durumda yeni vizeye başvuracaksanız İtalya yerine ilk giriş yapacağınız ülke olan Fransa’dan (Nice Fransa’da ) vizeye başvurmanız daha garanti bir yöntem olacaktır.

italya nereye gidilir

İtalya gezisinde Floransa ile birlikte gezilebilecek bazı yerlerin haritadaki konumları.

Cinque Terre ve Cote d’azur rotalarını başka yazılarda detaylandırdım ilgilenirseniz onlara da bakabilirsiniz. Simdilik Floransa gezi rehberi amacımızdan sapmayalım.

Avrupa ve İtalya tren biletleri ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz:

https://www.raileurope.com/en/index.html

http://www.trenitalia.com/tcom-en

Avrupa’daki başka bir yere gidiş veya geliş için bir şekilde Floransa Havaalanı’nı kullanmanız gerekirse ismi Florence Airport, Peretola (İtalyancası: Aeroporto di Firenze – Peretola ve havaalanı kodu FLR). Şehir merkezine gidiş toplu taşımayla yarım saatten kısa sürüyor görünüyor. Pisa’dan sonra Toskana bölgesinin ikinci yoğun havaalanıymış, özellikle İspanyol Vueling Havayolları’nın Floransa Havaalanı’na birçok uçuşu bulunuyor. Amsterdam, Barselona, Madrid, Katanya ve Palermo (Sicilya), Londra (İngiltere vizeniz varsa), Paris gibi popüler şehirler düşünülebilir.

floransadan ne alınır

Floransa sokak pazarları

Floransa’dan Ne Alınır – Alışveriş

Açıkçası her yeri sanatla dolup taşan bir şehirde görülmesi gereken yerleri bırakıp uzun uzadıya alışveriş yapmanızı pek tavsiye etmiyorum, özellikle kısıtlı zamanınız varsa. Yine de ufak birkaç tavsiye vermeye çalışayım, yolunuzun üstündeyken bakarsınız.

– Ponte Vecchio köprüsündeki birbirinden şirin dükkanları inceleyin.

– Duomo katedralinin önündeki sokak sanatçılarına portrenizi veya karikatürünüzü çizdirin (15 – 20 dakika sürebilir).

– Pinokyo’nun yazarı Carlo Collodi Floransa doğumlu olduğu için Pinokyo nereli sorusu Floransa olarak yanıtlanabilir. Pinokyo figürlü şirin oyuncaklar ve hediyeliklerden alabilirsiniz.

floransa alışveriş

Floransa’daki Pinokyo ürünleri oldukça şirin görünüyor.

İtalya’dan ne alınır konusunda genel olarak makarna tavsiye edilir ama İtalyan makarnaları kalın oluyor ve zor pişiyor bence. Denemek için alın ama çok abartmayın derim.

– Zeytinyağı ve şarap gibi İtalya’nın iddialı olduğu ürünlerde Toskana bölgesine özel markaları deneyebilirsiniz.

– Başta Gucci olmak üzere lüks kabul edebileceğimiz İtalyan markalarından alışveriş yaparsanız veya genel olarak tek seferde herhangi bir mağazada yüksek tutarlı harcamada bulunursanız tax free formunu istemeyi ve doldurmayı unutmayın. Şehir merkezinde Via dei Calzaiuoli 56/r, 50100 Florence adresinde vergi iadesini alabileceğiniz yer varmış.

İtalya’da tax free olayından yararlanabilmek için minimum tutar 154.95 Euro görünüyor, İngilizcesi yeterli olanlar şu sayfadan detayları okuyabilir.

Floransa Yeme – İçme

İtalyan mutfağı Avrupa tatillerinde genellikle yüzünüzü güldürecektir, espresso ve kruvasan tarzı bir hamur ile geçiştirilen kahvaltı hariç. Resimli menüleri olan restoranlarda oturup yeni şeyler denemeye açık olmanızı tavsiye ederim. Domuz eti konusunda hassasiyetiniz varsa sipariş ettiğiniz şey için ‘no pork?’ diye sormayı da unutmayın.

Yeni şeyler deneyemeyecek kadar aceleniz olduğu zamanlarda pizza, makarna gibi klasikler her zaman hayat kurtarır. Sıcak havalarda gelato (dondurma) zaten olmazsa olmazımız 🙂 Bir de tiramisular çok lezzetli.

floransada ne yenir

İtalya gezisinde pizza ve yanında bira her zaman en klasik seçimlerden.

Toskana bölgesinin dillere destan şaraplarını ve zeytinyağlarını da bol bol tüketin.

Floransa’nın dillere destan katedralini daha yakından tanımadan Floransa’yı gördüm demek pek doğru olmaz, Floransa Katedrali (DUOMO): Bilet & Gezilecek Yerler yazımda hem biletli hem biletsiz gezebileceğiniz yerleri toparladım.

“Floransa’daki sanat müzeleri eminim güzeldir ama bana pahalı geliyor, hem vaktim de kısıtlı” diyorsanız hiç para harcamadan en verimli şekilde Floransa’de nereleri gezebileceğinizi konumlarına göre sıralı halde anlattım: Floransa’da Ücretsiz Gezilecek Yerler

Floransa gezi rehberi yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılarımdan haberdar olmak için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın! 🙂

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(5799)

This article has 2 comments

    • Fatma Olcucu Reply

      Haklisiniz yazi tamamen bira ve Muslumanlikla iliskisini arastirmak uzerine cunku. Haramsa siz icmezsiniz, gerisi sizi baglamaz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir