Her yılın sonuna yaklaşırken beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri sonraki yıl için tatillerimi planlamaktır. Genelde çok uzun süreli plan yapamıyorum, ama yine de önümüzdeki yıl nerelere gitmek istediğimi ve hangi dönemin hangi gitmek istediğim yer için uygun olacağını excellere döküp ön hazırlıklarımı yapıyorum. Böylece belirsizliklerim ortadan kalktığı anda plan alternatiflerim hazır oluyor ve birini seçerek hızlı karar verebiliyorum 🙂

Bu yazıda her ay için tek tek 2019 yılı tatil önerileri sunacağım. Bunu yaparken öncelikle ve elbette 2019 yılı resmi tatilleri ile çocuklu gezginler için okul tatilleri en önemli kriterimiz. Bunun yanında, son yıllarda popüler olan ve okuyucular/takipçilerimden aldığım geri bildirimler doğrultusunda çoğu kişinin gitmek istediğini düşündüğüm yerler, bu yerler için en uygun mevsimler ve “yalnızca belli bir dönemde” olduğu için kaçırılmaması gereken festival ve etkinlik tarihlerini dikkate alacağız.

Tavsiyelerin hepsi benim gittiğim yerler ve festival/etkinlikler arasından seçmedir, kendi deneyimlemediğim bir yeri size tavsiye olarak sunmayı samimi bulmuyorum. Başlıyoruz.

OCAK – ŞUBAT

Ocak ve Şubat ayları çoğumuz için (en çok ben 🙂 ) soğuktan bıkıp ‘kış güneşi’ arama isteğimizin zirve yaptığı aylar. Neyse ki özellikle Asya’da birçok yer bu isteğimizi karşılamaya birebir. Çocuğunuz yoksa sömestir tatiline denk gelen 18 Ocak – 3 Şubat aralığından uzak durun, muhtemelen talep ve haliyle fiyatlar daha yüksek olacaktır.

sri lankaya ne zaman gidilir

Sri Lanka başta olmak üzere Asya’daki birçok yer için Ocak-Şubat ayları kuru mevsim.

Sri Lanka için en güzel dönem, ‘ailenizin Sri Lanka uzmanı’ olarak sanırım üç yılda 200’den fazla kişiden teşekkür aldım 🙂 Gezinizi planlamadan otellerinize, aşı – ilaçlara ve dikkat etmeniz gerekenlere kadar her türlü bilginin olduğu Sri Lanka yazılarım size göre.

Romantik tatil arayanlar için Maldivler güzel bir seçenek, Maldivler Tatil Fiyatları yazıma bakabilirsiniz. Benim yaptığım gibi Maldivler ve Sri Lanka aynı tatilde görülebilir, birbirlerine yakınlar.

Tayland severler buraya. Bangkok ve Pattaya gibi Tayland’ın en popüler yerlerine gitmek için harika zaman. Benim yaptığım gibi oradan Hong Kong, Singapur ve/veya Malezya’ya da geçebilirsiniz. Singapur’a iki kez Şubat ayında gittim birinde hava harikaydı diğerinde yağmura ve kapalı havaya denk geldiğim oldu, yani şans meselesi. Tatiliniz kısaysa Tayland ile sınırlayın, ama başka yerlere geçmek istiyorsanız ve başka fırsatınız yoksa da ‘yağmur varsa ne olurum’ diye kendinizi korkak alıştırmayın 🙂

taylanda ne zaman gidilir

Tayland için Ocak-Şubat ayları yüksek sezon.

2018 yılında keşfettiğim Filipinler‘in en iyi mevsimi de bu zamanlar. Filipinler yazılarım size güzel başlangıç noktası olacaktır.

Peki uzaklara gitmek istemiyorsanız ne yapacaksınız? Kışın Avrupa’da nereye gidilir diye soranlar için istikamet Venedik. Çünkü Venedik Karnavalı 2019 tarihleri 16 Şubat – 5 Mart arası. Benim gibi çok keyif alıp iki kez gitmek ve kocaman barok kostüm diktirip oralı gibi takılmak (!) çok gerekli olmasa da bence imkanı olan herkesin bir kez deneyimlemesi gereken bir festival.

Venedik karnavalı neden kutlanır ve en önemli etkinlikleri nelerdir gibi her türlü bilgiyi bir araya getirdiğim Venedik Karnavalı yazım için tıklayın.

venedik karnavalı ne zaman

Venedik Karnavalı’nın yıldızı olmuşluğum vardır 😛

Ayrıca, birçok gezgin gibi kuzey ışıklarını nasıl görebilirim diye düşünüyorsanız biraz üşümeyi ve belki biraz bütçenizi sarsmayı göze alarak kış aylarında Lapland, Norveç Tromso civarları veya İzlanda’ya gidebilirsiniz. Ben 2018 yılında üçüne birden gitmeyi başardım 🙂 Şimdilik sadece Lapland Tatil Fiyatları  yazısını hazırlayabildim, diğerleri de geliyor.

MART

Mart ayının başları için Asya ve Uzakdoğu’da az önce bahsettiğim yerlerin aynıları geçerli. Avrupa’nın soğukları da aynen geçerli, mesela ben Tromso’da kuzey ışıklarını Mart ayında görmüştüm.

Dubai ve Abu Dhabi için çok güzel bir zaman, neden yaza en erken giren siz olmayasınız ki? Dubai için birçok gezgin “Çok yapmacık bir yer yeaa, tarih yok bişi yok” der ve gitmeyeceğini söyleyip bununla övünür, ben öyle düşünmüyorum. Skydiving, su parkları, ‘en büyük’ ve ‘en görkemli’ gibi birçok ekstrem şeyin bulunduğu temelde eğlence temalı bir tatil yapabilirsiniz. Detaylar için Dubai gezi rehberlerimde her şey var: Dubai rehberleri

Dubai’de çok eğlenceli bir tatil geçirip etrafınızdaki ‘en’lere şaşırabilirsiniz.

Arabaları ve tema parkları mi seviyorsunuz? O zaman Ferrari Park tam size göre 🙂 Abu Dhabi rehberleri de burada.

NİSAN

Dubai ve Abu Dhabi tavsiyem aynen geçerli.

Diğer gezginlerin lale tarlalarındaki resimlerine hep imrenerek baktıysanız şimdi sıra sizde. Hollanda lale mevsimi 2019 tarihleri 21 Mart – 19 Mayıs arası. Mart için tavsiye etmedim; çünkü hem hava daha soğuk olur, hem de laleler bir günde pat diye açmadığı için en başlarında o rengarenk görüntü olmuyormuş. Hollanda lale tarlalarına nasıl gidilir ve nelere dikkat edilir gibi her şeyi anlattım, oralara kadar gidip olayı çözemeden geri dönmemek için (lale bahçesi ve lale tarlası kargaşası var) mutlaka okuyun: Hollanda Lale Bahçeleri

hollanda lale tarlaları

Bu harika manzarayı görebilmek için Hollanda’da lale mevsimini kaçırmayın.

23 Nisan tatili ise Salı gününe geliyor, mesela çocuklarımızla (veya benim gibi daima çocuk ruhlu olan kendimizle 🙂 ) Disneyland Paris’e gitsek nasıl olur? Hafta sonuyla birleştirerek hem Paris’i gezip hem de bir gününü Disneyland’a ayırabilirsiniz, ama o ayırdığınız bir günü kesinlikle hafta sonuna getirmeyin.

2019 yılı Paskalya tatili 19 Nisan Cuma ve 22 Nisan Pazartesi. Avrupa’da okullar tatil olduğu için çocuklu aileler başta olmak üzere herkes deliriyor ve yoğun talepler yüzünden her yerde fiyatlar artıyor, o yüzden 23 Nisan tatili için planlamanızı bir hafta öncesi ve bir hafta sonrasını kapsayan dönemler için son dakikaya bırakmayın.

MAYIS

19 Mayıs’a kadar Hollanda tavsiyem aynen geçerli. 23 Nisan için olmadıysa Çarşamba gününe gelen 1 Mayıs tatili için de ayarlamaya çalışabilirsiniz. 19 Mayıs tatili maalesef Pazar gününe geliyor 🙁

disneyland paris gezisi

Disneyland Paris’e bahar döneminden itibaren gidebilirsiniz, hafta sonları ve Ağustos ayından uzak durun.

Fransa Alsace gezisi için Mayıs ayından itibaren uygun, hani şu Hansel&Gratel evleri gibi evlerin olduğu masal kasabalar 🙂 Şarap yolu olarak da geçiyor. Mayıs’tan itibaren tavsiye etmemin sebebi ağaçların yeşillenecek olması, o bölgeye hem Ocak hem Haziran’da giden biri olarak arada manzara açısından büyük fark olduğunu söyleyebilirim. Fransa’nın masal köylerini keşfetmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız şu yazım tam size göre: Alsace Gezisi (Colmar – Strasbourg) Nasıl Planlanır?

Nisan ve Mayıs ayı gibi bahar dönemleri bence Avrupa’da soğuğun sert olmadığı İtalya ve İspanya gibi yerler için de güzel dönemler. 23 Nisan ve 1 Mayıs tatillerine uygun olarak 3 – 4 günde gezilebilecek en güzel yerler: Roma, Floransa, Venedik, Barselona.

colmar alsace gezisi

Son zamanların en popüler Avrupa rotalarından olan Fransa Alsace bölgesine Mayıs ayından itibaren gidebilirsiniz.

HAZİRAN

Yaz sezonu başladığına göre artık seçeneklerimiz çok daha fazla. Avrupa’da herhangi bir yere tüm yaz sezonu boyunca gidebilirsiniz.

Singapur ve Bali’ye ne zaman gidilir diye soruyorsanız işte cevabımız. Yağmur riskinin en az olduğu dönem Haziran gibi başlıyor. İki kez gittiğim Singapur hakkındaki yazılarım ve Bali’ye gidecek birçok kişiyle yolumu kesiştiren popüler Bali yazılarım çok işinize yarayacak.

4 Haziran Salı günü Ramazan Bayramı arifesi, yani bayram tatili hafta sonuna gelmiyor. Bizde okullar 14 Haziran’da kapandığı halde Avrupa’da okulların hala devam ediyor olmasının avantajını kullanarak yine Disneyland Paris’e hafta içi bir gün gidebilirsiniz.

bali'ye ne zaman gidilir

Yaz ayları Bali için yüksek sezon.

Salzburg ve Hallstatt için de Uzakdoğulu akını sanırım Haziran ayında biraz daha azdır, o tarafları düşünebilirsiniz.

TEMMUZ

Temmuz ayında 15 Temmuz resmi tatili, tatil kabul edildiğinden beri ilk defa hafta sonundan çıkarak Pazartesi gününe denk geliyor.

Temmuz bence Yunanistan için en uygun dönem, Mykonos ve Santorini’ye hala gitmediyseniz artık zamanı gelmiş. Bakınız: Mykonos ve Santorini

Türkiye’ye yakın Yunan adaları arasında henüz yeni yeni keşfedilen Kalimnos’a da sessiz sakin bir tatil için gidebilirsiniz. Kalimnos Gezi Rehberi yazısında tüm bilmeniz gerekenleri anlattım.

Benim gibi “Tüm yaz plajda tembellik yaparak geçmez” diye düşünüyorsanız normalde diğer zamanlarında donacağınız serin ülkelere gitmek için de en uygun zaman Temmuz ve Ağustos ayları. Benim daha önce bu aylarda gittiğim ülkeler arasında İngiltere, İrlanda, İskoçya, Galler, Rusya, Letonya, Estonya, Finlandiya ve Norveç var örneğin, her yaz en az bir soğuk ülkeye gitmeye çalışıyorum 🙂

Kendinize ve kondisyonunuza güveniyorsanız 28km’lik zorlu dağ yürüyüşü ile Norveç Trolltunga’da sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. 2017 yılında benim de gerçekleştirdiğim Trolltunga tırmanışı şimdiden hemen her gezginin ‘ölmeden önce yapılacaklar listesi’nde yerini aldı bile. Trolltunga tırmanış sezonu 2019 yılı için 1 Haziran – 30 Eylül arasıymış, hava koşulları açısından elinizden geldiğince tarih aralığının uçlarına yaklaşmayın. Nordikler denildiğinde akla ilk gelen fiyatlar olduğu için Norveç Tatil Fiyatları yazısında detayları paylaştım, diğer rehberler de geliyor.

norveç trolltunga

Fiziksel anlamda sınırlarınızı zorlamak ve doğanın ne kadar harika olabileceğini gözlemlemek için Norveç Trolltunga’yı planınıza alın.

AĞUSTOS

Temmuz için olan tavsiyelerimiz Ağustos’ta da geçerli; yalnız Ağustos ayı ‘Avrupalı çocuklu ailelerin tatil ayı’ olduğu için her yerin en yoğun zamanı. O yüzden Disneyland gibi çocuklara yönelik tatilleri Ağustos ayında planlamayın.

Ayrıca, başlangıcı hafta sonuna geldiği için Haziran ayındaki Ramazan Bayramı’yla eşit güçte olan Kurban Bayramı tatili 10 Ağustos Cumartesi günü arife ile başlıyor, sonrasında hafta içinden 3 gün tatil var. 30 Ağustos tatili ise harika bir şekilde Cuma gününe geliyor.

Niyetiniz uzaklara gitmekse Singapur-Bali-Malezya için güzel dönem, ben Şubat ayında gitmiştim ama Ağustos daha iyi yani 🙂 Böyle bir tatilin rotasını, biletlerini ve nerede kaç gün şeklinde planlayabileceğinizi görmek için buyrun: Singapur, Malezya ve Bali Turu: Destinasyon&Maliyet

singapur marina bay sands

Singapur’a Şubat ayında gitmiştim ve bazen hava böyle kapalıydı (yine 30+ derece), o yüzden yaz ayları daha iyi.

O kadar uzaklara gitmek istemeyenler için 2019 Kurban Bayramı tatil önerileri için ilk sıraya İtalya ve Fransa rivierasını koyabiliriz, hani şu meşhur Cote d’Azur ve Cinque Terre civarları 🙂 Hem Avrupa tatili, hem deniz güneşi hem de mis gibi rota; bir hafta gibi bir sürede altını üstüne getirirsiniz. Çok noktalı tatillerin en zoru olan planlama aşamasını da ben sizin için hallettim: Cinque Terre Gezi Planı ve Cote d’Azur Gezi Planı

Son olarak, az önce bahsettiğim ‘donmadan soğuk ülkeleri gezebilmek’ kapsamında İngiltere ve İrlanda başta olmak üzere İngiltere vizesi alıp Birleşik Krallık ve İrlanda gibi bir tur yapabilirsiniz. İngiltere vizesi biraz pahalı olduğu için bence almışken her bir noktasına gidip hakkını vermek lazım (ben defalarca gidip biraz abartmış olsam da 😛 ), o yüzden bayram tatili bunun için güzel bir fırsat olabilir.

Londra’da olduğunuz zamanı 24 – 26 Ağustos’u kapsayacak şekilde denk getirirseniz dünyaca ünlü Notting Hill Karnavalı’nı da görme şansı yakalarsınız. Daha fazlası için: Londra Gece Hayatı & Festival Rehberi

İngiltere vizesiyle Dublin’e girilir mi sorusuna sanırım son yıllarda en çok cevap veren kişi oldum, o işleri anlattığım yazı: Dublin Gezi Rehberi

Dört kez gittiğim Dublin favori destinasyonlarımdan.

Uzun tatili değerlendirip Tayland ve Sri Lanka gibi Asya’daki popüler ülkelere gitmek isteyenler olacaktır, ben oralara hiç girmeyince ‘gitmeyelim mi’ sorusu kafayı kurcalamış olabilir. Arada yağmur yağar ama çok takılmayın, illa gitmek istiyorsanız ve başka fırsatınız yoksa biletinizi alın ve gidin, hayatta her şey her zaman dört dörtlük olmaz. Sri Lanka’ya ben de Eylül ayında gitmiştim.

EYLÜL

Artık biraz hızlanabiliriz çünkü mevsim koşulları Haziran ile benzer oldu. Yazlık yerlere giderseniz düşük fiyatların avantajını sürersiniz ama hava konusu biraz şansınıza kalmış.

Bu arada, evim olan canım şehir Münih’in dünyaca ünlü festivali Eylül ayında başlıyor; Münih Oktoberfest 2019 tarihleri 21 Eylül – 6 Ekim. “October’ın festivali neden September’da başlıyor?” dimi hehehe 🙂 (bu sefer malum espriyi ilk ben yapayım dedim)

Münih’te yaşayan biri olarak diğer kaynaklarda pek bulamayacağınız yerel bilgileri de anlattığım yazılar için: Oktoberfest Rehberi ve Münih yazıları

münih bira festivali

Niyetiniz varsa Oktoberfest gezisini erkenden planlayın, son dakikada özellikle otel konusunda zorlanabilirsiniz.

EKİM – KASIM

Şubat ve Mart önerilerime bakabilirsiniz; Dubai, Abu Dhabi, Tayland, Maldivler, Sri Lanka filan 😉

29 Ekim tatili Salı gününe geliyormuş, Pazartesi gününü birleştirme seçenekli güzel bir tatil ayarlanabilir.

ARALIK

Ocak ayı için bahsettiğim şekilde yine ‘uzak ülkelere’ gitmenin en iyi zamanı olmasının yanında, Avrupa’da Christmas Market dönemini yaşamak bu dönemdeki Avrupa soğuğuna katlanmak için geçerli bir sebep.

Yazdan kalan Schengen vizenizi değerlendirmek için harika fırsat ise son zamanlarda instagram etkisiyle çok popülerleşen Colmar – Strasbourg rotası. Ben bahar döneminde önermiştim ama bölge Noel zamanı yaklaşırken aşırı tatlı ve süslü olduğundan ilgi çekici. Daha az kalabalık olan Almanya Romantik Yol gezisi ise benim favorim. Rotayı anlattığım yazı: Almanya Noel Pazarları & Romantik Yol Gezisi

avrupa noel pazarları

Avrupa’daki Christmas marketleri görmek için Aralık ortası uygun zaman.

Avrupa için ‘Christmas’ büyüsünün 24 Aralık’a kadar sürdüğüne dikkat etmelisiniz, 24 Aralık sonrası Noel marketleri kapanır veya ilgi görmez. O yüzden gezinizi Aralık ortası gibi planlamak en iyisi, zaten sonrasında Noel tatili dolayısıyla bilet fiyatları da yüksek olabilir. Kalın giyinmeyi unutmayın 😉

Sizin hangi mevsimde nereye gidilir konusunda diğer gezginlere rota tavsiyeleriniz var mı? Varsa buyrun yorumlar kısmına siz de 2019 yılı tatil önerileri yazın 😉

Yazımı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı, yeni yazılar ve gezi tavsiyeleri için Hayat ve Seyahat’in aşağıdaki hesaplarını takip etmeyi unutmayın!

Instagram: hayatveseyahat

Facebook: Hayat ve Seyahat

Twitter: hayatveseyahat

(4417)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir